STADSNIEUWS tnojcux.... ooffeLuetnyj- Men ócêufff on6: Stadsbibliotheek Haarlem, 5 Oct. MARKTEN VRIJDAG 5 OCTOBER 1934 Voordracht voor nieuwen directeur Geen samenvoeging met archief R.K. VOLKSBOND Een druk bezochte vergadering Cursussen Adhaesie-betuiging Nieuwe adviseur De kleine Missie in Haarlem Welke paters zullen in de kerken spreken? R.K. Kiesvereenigingen Groote vergadering op komst DIRECTEUR GENEESK. DIENST Voordracht van B. en W. K.J.M.V. „ST. AUGUSTINUS" Opbouw op betonpalen R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Benoeming censor POSTAUTO GESLIPT Chauffeur bewusteloos T ent oons tellin g Koffie Hag verschaft U hef volle genot van een geurige, pittige koffie, want de coffeïne heeft met den smaak en het aroma niefs te maken. Koffie Hag is een selec tie van de fijnste koffie- boonen, veredeld en zoo danig behandeld, dat ook aan gevoelige personen en kinderen het genot van echte koffie niet behoeft te worden ontzegd. Probeert U 't eens. Vier weken Koffie Hag en U zult overtuigd zijn, dat U er wel bij vaart. Koffie Hag schenkt U meer genot en een betere gezondheid. VOOR DEN POLITIERECHTER AU vrouwen welsprekend zjjn VERKOOPINGEN Burgerwacht Liefdelessen van Molière Vorderingen op Duitsche afnemers Aanbesteding levering aardappelen Gevonden dieren en voorwerpen DE BESTRATINGSWERKEN Eind December gereed FEEST IN DE KERK TE BLOEMENDAAL Bij het verleenen der Prima Pri- maria aan het Zieken- apostolaat Personalia BURGERLIJKE STAND LAW NT EN NIS Tennispark „Brederode" AGENDA 6 October De valsche munters te Muiderberg De chauffeur opnieuw achter slot DE „FRIX DE ROME' De prijswinnaars In de vacature, ontstaan door het vertrek van den directeur van de Stadsbibliotheek en Leeszaal, den heer J. D. Rutgers van der Loeff, bevelen B. en W. aan: 1. P. V. de Wit, directeur der Leeszaal en Bibliotheek te Laren; 2. Mej. E. Dronckers, bibliothecaresse der Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels, te Haarlem. B. en W. merken hierbij op, dat het oor spronkelijk in de bedoeling lag, den nieuw te benoemen functionaris ook de leiding van het gemeente-archief toe te vertrouwen. Nadien is echter gebleken, dat bedoelde samenvoeging niet gewenscht is. In de eerste plaats omdat de waarde van ons gemeente-archief, dat in we tenschappelijke kringen een zeer goeden naam heeft, schade moet lijden, indien het hoofd zijn belangstelling en toewijding over twee belang rijke diensten moet verdeelen. In de tweede plaats is het niet ondenkbaar, dat de besparing op de uitgaven voor de leiding van de biblio theek en leeszaal de toekenning van Rijkssub sidie voor die instelling in gevaar brengt. De eerste seizoenvergadering van den R. K. Volksbond is Donderdagavond onder voorzitter schap van den heer J. Ph. H. Castricum, ge houden en mocht zich verheugen in een groote belangstelling der leden. Met vreugde deelde de voorzitter mede, dat „St.., Caecilia" bij het con cours te Rotterdam den eersten prijs behaalde met het hoogste aantal punten en hij sprak zijn waardeering daarover uit. Van den Haarlemschen Bestuurdersbond was een verzoek ingekomen een bespreking te hou den, (eveneens gisteravond, waaraan twee be stuursleden van den R. K. Volksbond deelna men) om verlaging van gas, electrisch licht, water en verlaging der huren en daarover dan een advies aan den raad te zenden. Bij B. en W. bestaan plannen de prijzen met 2 cent te verlagen. De voorzitter was van meening, dat men te rug moet naar een regeling, welke voor allen gelijk is, en dat het daarheen geleid moet wor den, dat alleen het verbruikte aantal M3. be taald behoeft te worden en niet als heden het minimum van 6 M3. Een ernstige oproep richt te voorzitter tot de leden, vooral deel te nemen aan de geestelijke oefeningen voor den jubilé- aflaat welke van 10 tot 14 October in deze stad gehouden worden. Het 45-jarig bestaan, zei de voorzitter, moet staan in het teeken der gees telijke vernieuwing der leden. Zestig leden heb ben reeds een gesloten retraite meegemaakt en ondervonden de zielevreugde van zulk een oefe ning. Spr. spoorde de aanwezigen aan, het werk der retraitecommissie te steunen en zoo eenigs- zins mogelijk, dezen winter te beginnen met sparen voor de retraite voor volgend jaar. De retraitecommissie zal deze zaak ten spoedigste regelen. De komende dagen van het triduum bespre kend, spoorde spr. de leden aan, God te be danken voor de zegeningen van de organisatie en vooral Gods barmhartigheid af te smeeken in deze benarde tijden. Weest allen propagan disten voor dit triduum en laat de Josephskerk dit jaar overvol zijn. Het gemeentebestuur organiseert cursussen voor jeugdige werkloozen. Laten zij daaraan zooveel mogelijk deelnemen! De ontwikkelingscursussen van het Werklie denverbond werden ter sprake gebracht en aan bevolen. De commissie voor arbeidersontwikkeling zal in overleg met den heer Angenent haar pro gramma samenstellen. Wenschen en verlangens kunnen bij deze commissie worden ingediend Een circulaire van het R. K. Werklieden verbond adviseerde, de actie van het N. V. V. niet te steunen, omdat het R.K.W.V. zelf een actie op touw heeft gezet gezet en dit aan de regeering heeft kenbaar gemaakt. De voorzitter betreurde het. dat het N. V. V. een houding aanneemt alsof alleen bij hem de arbeidersbelangen veilig zijn. Vervolgens werden nog twee circulaires be handeld van het R. K. Werkliedenverbond, welke gezonden worden aan de regeering en betreffen betere steunregelingen en sociale ver betering. De voorzitter lichtte vooral geest en bedoeling dezer circulaires uitvoerig toe, bracht dank aan het Werkliedenverbond voor deze mooie daad van actie en vroeg de vergadering machtiging, namens 10.000 gezinsleden een ad- haeslebetuiging te zenden van den volgenden inhoud: „De R. K. Volksbond te Haarlem in verga dering bijeen op Donderdag 4 October 1934 kennis genomen hebbende van de adressen in zake de economische crisis, respectievelijk de ondersteuning der werkloozen, door het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland op 28 September JJ. verzonden aan uwen raad, betuigt instemming met den inhoud der adres sen en verzoekt Uwe Excellenties beleefd er volle aandacht aan te schenken en de gevraag de maatregelen te nemen." De aedhesiebetuiging werd onder applaus met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter hield nog een opwekkende toe spraak "naar aanleiding dezer circulaires, opdat allen zullen medewerken aan den bloei der R.K organisatie niet alleen, maar ook zullen werken op politiek en geestelijk terrein. Het is niet ge makkelijk, maar wij moeten volhouden, allen, met taaie volharding. Wij moeten St. Paulus navolgen, want alleen door aanhoudend en vol hardend werken kunnen wij iets bereiken. In deze vergadering riep de voorzitter den nieuwen geestelijken adviseur, kapelaan P. Pop pen, het welkom toe in de standsorganisatie en vroeg hem zijn medewerking en een hartelijke samenwerking. De Eerw. adviseur beantwoordde deze ver welkoming en dankte voor de vriendelijke woor den. Spr. hoopte dat hij zou vinden 100 procent katholieken, dan zal zijn adviseurschap niet moeilijk zijn, en hij wilde gaarne meewerken aan de geestelijke en tijdelijke belangen der leden zooveel in zijn vermogen is. De heer Gortzak deed een oproep den werk loozen dit jaar weer een flinke Kerstgave te verstrekken, opdat het ook voor hen een vrede feest moge zijn. De voorzitter onderstreepte deze voor de werkloozen sympathieke woorden De heer Nunnink vroeg inlichtingen waarom door het Nationaal Crisiscomité in de maand Augustus voor de bouwvakarbeiders alle aan vragen waren afgewezen. De voorzitter deelde op deze vraag mede dat er onderhandelingen gaande zijn tusschen de gemeente en het Crisiscomité. Spr. wees hierbij op de mooie daad van H. K. H. Prinses Juliana en op de aanstaande collecte en hoopte dat het Crisiscomité dan weer zijn zegenrijk werk zal kunnen voert zetten. De heer Zegwaard (II) bracht naar voren, 150 leden voor de R. K. Kiesvereeniging te heb ben aangeworven, die evenwtel door den pen ningmeester der R. K. Kiesvereeniging gewei gerd werden. Het bestuur van den Roomsch- Katholieken Volksbond zal in dezen in overleg treden met het bestuur der R. K. Kiesvereeni ging. Wij hebben bij den penningmeester van de R.K. Kiesvereeniging geïnformeerd naar het verloop van deze kwestie. Deze deelde ons mede, dat de 150 leden noch geweigerd, noch aangenomen zijn. Het bestuur moet nog een beslissing nemen. Het geval doet zich namelijk voor, dat deze leden geen van allen in staat zijn contributie te betalen. Nu heeft het hoofdbestuur indertijd al vast gesteld, dat leden in bepaalde omstandigheden geen contributie behoeven te betalen, maar dit betrof in de eerste plaats leden, die vroeger in staat waren te betalen. Verder zal ieder ge val op zich zelf beoordeeld worden. Zooals bekend zullen in onze stad van 10 tot 14 October a.s. in alle kerken geestelijke oefe ningen gehouden worden onder leiding van Missie-paters van verschillende orde (z.g. kleine Missie tot het verdienen van den jubilé-aflaat). Voor zoover mogelijk noemen we hieronder de namen der paters die in de verschillende kerken zullen spreken: Kathedraal. Pater fr. G. van Kalmthout, prior te Zwolle en pater fr. E. Teppema OP. van Rotterdam. Amsterdamstraat. Prof. J. Slykerman, leeraar Seminarie Hage- veld. Paterskerk Groenmarkt. Pater Heribertus Mulder OEM. Marcellinus Bakker O. FM. en pater H. Jozef, Jansstraat. Een pater Capucyn. St. Lidnina, Haarlem-Noord. Geen Missie (deze week triduum). Spaamekerk. Pater Piefere O.P. en pater van Rijn OP. Elisabeth en Barbara. Twee paters Redemptoristen. Kleverparkkerk. Pater Robertus Eichholt O.FM. en pater Ad- don OPM. uit Wychen. St. Bavo, Oud-Schoten. Pater Bruno, Capucyn en pater Godefridus, Capucyn. St. Bavo, Heemstede. Pater fr. Borremaeus de Greeve OPM. en pater Nathanael Gemke OPM. O. L. V. Hemeftvaart, Heemstede. Missie over eenige weken. Parochie Overveen. Pater van Oosterum C.S.S.R. en pater van den Bemt C.S.S.R. Parochie Bloemendaal. Twee paters Montfortanen uit Egmond. Naar wij vernemen zal de R.K. Kiesvereeni ging te Haarlem begin November een groote vergadering beleggen, waarin de huidige poli tieke en economische toestand besproken zal worden. In deze vergadering zal ruimschoots gelegen heid worden gegeven tot het stellen van vragen. In verband met het eervolle ontslag, aan dr. J. van Konijnenburg als directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst verleend, hebben B. en W. de volgende aanbeveling in de ont stane vacature opgemaakt: 1. W. B. Smit, arts te Spaamdam en genees kundige bij den Dienst; 2. W. J. H. Maschhaupt, arts en adjunct directeur bij den Dienst. Donderdagavond hield de K. J. M. V. ,,Sint Augustinus" haar wekelijksche bijeenkomst, waarop door den heer A. Lohman, voorzitter van den diocesanen K. J. M. V.-Bond een rede werd gehouden, getiteld: „Opbouw op beton palen". Nadat spreker zijn titel gemotiveerd had, zette hij uiteen, dat de K. J. M. V.-ers als ka tholieken niet behoeven te zoeken naar de waarheid, immers wij bezitten de Waarheid in Jezus Christus. Echter de maatschappij is ziek. Hoe die gezond te maken en welke zijn de bronnen daartoe? waren de vragen, die spr. vervolgens stelde. In deze zieke maatschappij is gebrek aan karakters, aan persoonlijkheden, aanbe tonpalen". Jezus Christus, Het volmaakte Karakter, moeten we navolgen. Onze bron is de gods dienst. Deze godsdienst vloeit uit de natuur van den mensch voort; alle menschen hebben een gods dienst, menschen zonder God maken zich goden en afgoden. De plaatsvervangers van Christus op aarde, de Pausen van Rome, geven ons nog steeds,, in hun encyclieken, de richting aan, die wij moeten uitgaan. We hebben het slechts te lee- ren en mede te helpen opbouwen. Dus ons in dividueel te vormen, een vorming van katholie ken van de daad. Daar is echter strijd voor noodig en moeten offers gebracht worden. In de K. J. M. V. kunnen de leden en steun vinden bij hun moderator. Zoo moeten de K. J. M. V.-ers „betonpalen" worden, waarop een gezonde maatschappij kan worden opgebouwd. Naar wij vernemen is tot censor van de O. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek benoemd de Weleerw. pater J. F. M. Dekkers, kapelaan der parochie van hét H. Hart, zulks ter vervanging van wijlen den Hoogeerwaarden heer Kanunnik L. J. Boogmans. Hedennacht om ongeveer 4 uur is op den Rijksweg te Santpoort een postauto uit Amster dam door de gladheid van den weg geslipt. De wagen kwam op den berm van den weg terecht en sloeg daar zijdelings over den kop. De chauf feur verloor het bewustzijn. Gelukkig naderde binnen eenige oogenblikken een vrachtauto uit Alkmaar, die instrumenten van de Kovacs Lajos' band vervoerde. Een van de inzittenden verleende de eerste hulp aan den chauffeur, terwijl de andere de politie en een dokter waarschuwde. De chauffeur, die gewond aan een dijbeen was, kon per taxi naar een ziekenhuis te Am sterdam worden overgebracht. De post werd met een anderen postauto verder vervoerd. De auto werd slechts licht beschadigd. In de Leeszaal der Stadsbibliotheek wordt een kleine, maar keurige tentoonstelling ge houden van werken van en artikelen over Lodewtjk van Deyssel, zoon van Alberdingk Thijm. Er zijn zoo 32 stuks, waarbij we ook drie portretten van den 70-jarigen schrijver zien. Wij noemen o.a.: De eer der Fransche Mees ters, Causerie in Haarlem, Rembrandt en het Rembrandtfeest, Lyrisch en Verhalend Proza Kunst en Kritiek. Tweede Bundel verzamelde opstellen door van Deyssel en Over Litteratuur en geschreven portretten door Querido en Li teraire Wandelingen door Erens. Met waardigheid kwamen de dames binnen, de verdachte voorop, een kleine zenuwachtige juffrouw in bruin fluweel en de twee getuigen. Na veel wijzen van deurwaarder en rijksveld wachters belandde de verdachte in het be klaagdenbankje en luisterde naar wat haar ten laste werd gelegd. Zij, Geertje R., zou in de maand Juli tot haar buurvrouw en de doch ter van die buurvrouw heel leelijke dingen van den heer J. H. gezegd hebben. Vol verontwaardiging rees de verdachte op en ontkende in een stortvloed van woorden ooit zulke leelijke taal in den mond gehad ie hebben. De buurvrouw en de dochter van de buurvrouw zeiden, dat de juffrouw meerge noemde woorden, die de politie-rechter ten overvloede nog eens in hun geheel herhaalde, zonder twijfel wel gezegd had. Hier begon verdachte te snikken, zette aam de rechtbank uiteen welk een verfoeielijk mensch J. H. wel is én reconstrueerde volgens haar herinnering het gesprek, waar ze nu voor te recht stond. Ten overvloede ondervroeg de politie-rechter nog eens de buurvrouw, die bleef bij haar per tinente verklaring. De faam van de breedsprakigheid van de ver dachte was reeds tot het oor van den Officier van Justitie doorgedrongen. Met deze mede- deeling begon deze tenminste zijn requisitoir. Maar de verdaehte liet den Officier niet uit spreken en gaf in een zeer uitvoerig, maar onduidelijk relaas haar meening over het ge beurde. Telkens moest de politie-rechter haar tot zwijgen brengen, waarop de juffrouw dan steeds reageerde met een gelaten, „Goed hoor, mijnheer", om direct daarna weer onvermoeid te beginnen. De rijksveldwachter poogde haar in te lichten over de conventies van de recht bank, waar ieder op zijn beurt gelegenheid tot spreken krijgt. Het resultaat was slechts, dat verdachte den rijksveldwachter wilde overtuigen van haar on schuld. Eindelijk was de Officier zoo ver dat hij den eisch kon stellen. Hij wilde het nog een keer probeeren en eischte 10.boete of 6 dagen subsidiair, maar als de juffrouw nog eens voor het hekje zou moeten komen. A Dan kreeg de politie-rechter het woord. Het was maar voor een oogenblik Want op dat oogenblik wendde de verdachte zich half om en lichtte de rechtbank in van de aanwezigheid van haar man op de publieke tribune. De politie-rechter vermocht het gewicht van deze mededeeling niet te begrijpen en gelastte de juffrouw voor den laatsten keer haar mond te houden. Hij constateerde dat verdachte met te groote snelheid en te overvloedig sprak en raadde haar aan hierin wijziging te brengen. Wat T. be treft, als de houding van dez-n heer haar niet bevalt, mag ze hem de deur wijzen, maar zeker mag ze hem nooit meer betitelen met woorden, waarvoor het bordje „Gesloten Deuren" zou moeten worden opgehangen. De Off.: „Noem hem maar een jong geitje, dat is niet strafbaar." Verd.: „Goed hoor, mijnheer" Het oogenblik van de uitspraak is gekomen. De rechter keek ernstig, de Officier van achter zijn gehoorde bril nog ernstiger. De griffier herinnerde zich zün verkoudheid en snoot langdurig zijn neus. Het vonnis is conform den eisch. Hoofdschuddend beoordeelde de juffrouw in het bruin fluweel de Nederlandsche recht spraak en verliet met energieke passen de zaal. Er viel een hoorbare stilte. De uitslag van den Donderdagavond in het Notarishuis gehouden verkoopingen is als volgt: Een arbeiderswoning en erf aan het Z. B. Spaarne No. 34 9 en 34 h. Gecombineerd f2165. Z. van Waveren. Een arbeiderswoning en erf aan het Z. B. Spaarne no. 34 i. f 1000.— J. Schouten q.q. Een arbeiderswoning en erf aan het Z. B. Spaarne no. 34 j. f 1000.J. Schouten q.q. Een gebouw, bestaande uit een woonhuis met bergplaats, waschinrichting met daarin aan wezige machinerieën en erf aan het Z. B. Spaarne no. 32. f 7435. J. Schouten q.q. Het winkel- en woonhuis aan de Anegang no. 42. f 16350— H. N. Verdel q.q. Een woonhuis met fotografisch atelier en erf te Haarlem, aan de Raamvest no. 27. f 4975.Mej. M. v. d. Pol q.q. Een woonhuis, erf en tuin te Haarlem aan de Acaciastraat no. 43. f 2650.A. Th. Joos- ten. Een woonhuis, erf en gang aan de Lelie straat no. 23 d. f 355.C. J. J. Jacques. De werkplaats met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning aan de Burgwal no. 94 zwart en rood. f 3525.H. I. van Goor. Een huis en erf aan de Grebberstraat no. 21. f 3260.J. E. M. Paulen. Het heerenhuis met voor- en achtertuin aan de Amaryllislaan no. 4. f 5700.Jt Tromp. Een winkelhuis en erf aan de Doelstraat no. 35. Opgehouden. Een huis en erf aan de De dereqstraat no. 82. f 3650.— J. A. Hessels. Een huis en erf aan den Burgwal no. 77 zwart en rood en 79 zwart en rood. f 3750.— L. J. Nelis. De commandant der Vrijw. Burgerwacht te Haarlem, heeft de Stafmuziek van dit korps, onder leiding van luit-kapelmeester Henry Schulpzand, geheel belangeloos op Zaterdag middag a.s. ter beschikking gesteld van het Nat. Crisis-Comité. Het gezelschap „De Hagespelers" zal, zooals reeds gemeld, wegens het enorme succes Za terdag 6 October, des avonds 8.15 uur, nog één opvoering geven van „Liefdelessen van Molière", dit keer in den Stadsschouwburg. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken deelt ons mede, dat de formulieren, welke in verband met het Regee- ringsonderzoek naar den omvang en samenstel ling van alle voor Nederlandsche rekening in Duitschland uitstaande vorderingen uit hoofde van goederenleveranties en diensten voor het inzenden der gegevens door belanghebbenden dienen te worden gebruikt, te haren kantore Nassauplein 6, Haarlem (tel. 15254) verkrijgbaar zftjn. Hedenmorgen werd door den garnizoenscom mandant aan de Koudenhom. onder goedkeu ring van den Minister van Defensie, alhier aan besteed de levering van klei- of geelvleezige zandaardappelen, benoodigd gedurende het tijd vak van 1 November 1934 tot en met 31 Mei 1935, ten behoeve van de soldatenmenages van den motordienst en de gevangenis te Haarlem. Totale raming was 46.400 K.G. aardappelen: 36.000 K.G. voor de strafgevangenis en 16.000 K.G. voor den motordienst. Ingekomen waren 3 biljetten. De inschrijvers waren: S. de Beer te Haar lem voor geelvleezige aardappelen 4.12 pet 100 „K.G., kleiaardappelen ƒ4.92 per 100 K.G.; N. J. Schuit ƒ4.80 per 100 K.G.; Gebr. v. d. Berg ƒ4.24 en ƒ4.26 per 100 K.G. De gunning zal nader worden bekend gemaakt. Terug te bekomen bijDe Jager, Spaamhoven- straat 84, armbandhorloge; J. C. de Lange, Oly- canstraat 48, bril; C. v. Vliet, Pijnboomstraat 78, geld; Bureau van Politie, Smedestraat, dop van een benzinetank overschoenen; Th. Verheem, Ged. Schalkburgergracht 18, zweep; Kennel Fau na, Friesche arkensmarkt, 2 katten; V. d. Broek, Fleiadenstraaf 73, vogel; Jansen, Steenbokstraat 1, een paar kousen; C. de Ridder, Padangstraat 3. portemonnaie m.i.; J. Kremer Stationsplein 14, riem; B. Pieters, Spaamho venstraat 25, por temonnaie m.i,; Jansen, Steenbokstraat 1, idem; T. v. Manen, Aelbertsbergstraat 103, regenjas; A. v. Dam, Bakkerstraat 4, rijwielbelasting- plaatje; G. v. d. Anker, Groote Houtstraat 157 rd. rozenkrans met kruis; A. C. Smit, Schagchel- straat 16a rd., regenpijpen; G. v. Amerongen, Pijlslaan 121, rijwielbelastingplaatje; A. Kroon, Wilhelminaplein i (Heemstede), regenjas; Albert Heijn, Kleverparkweg 21 c., sleutel aan ring; Mevr. Have, Goltziusstraat 20, schroevendraaier, G- v. d. Haard, Oostvest 72, schoenen; J. Kraaij, Hofdijkstraat 19, taschje; Postema, Semarang- straat 2, tabaksdoos; J. H. Prins, Regentesse- laan 38, vliegende hollander. Het plaveidsel van de straten in Haarlem wordt thans op, vele plaatsen geopereerd. De erfenis van de E. N. E. T., de nu onnoodig ge worden tramrails van de lijnen naar Bloemen daal en Leidschevaart, wordt uit de straten verwijderd en men maakt tevens van de ge legenheid gebruik om in de betrokken en aan grenzende straten een nieuw wegdek aan te brengen, wat dikwijls lang geen overbodige luxe genoemd mag worden. Het opgravings- en bestratingswerk, dat zich bij elkaar uitstrekt over een straatlengte van ongeveer 20 K.M., heeft aan vele handen weer werk verschaft. Gemiddeld zijn aan straten makers en opperlieden van den Dienst van Openbare Werken een twintigtal arbeiders aar. het werk, waarvan een tiental speciaal zijn aangenomen. Daarbij is niet geteld het perso neel van de tram, waarvan de betreffende dienst ook op volle capaciteit werkt. Naar wij vernemen moeten de bestratings- werken in de stad op het einde van het jaar geheel gereed zijn. Er zal dus flink aangepakt moeten worden, aldus deelde men ons bij Open bare Weiken mede. Maar als er geen stagnatie komt dan zullen de oude trambanen met Nieuwjaar geheel verdwenen zijn. Men moet er even aan wennen: Kleverpark, Staten Bol werk en 'Wilhelminastraat zonder tramrails. De Verspronckweg, die zonder rails plotseling veel breeder lijkt, is nagenoeg geheel klaar. Alleen moeten nog ettelijke palen van de bo venleiding van de tram verwijderd worden, waarmede men thans bezig is, terwijl tevens de trottoirs opnieuw betegeld en de voorhistorische lantaarnpalen door moderne vervangen worden. Het Stationsplein, dat thans flink opschiet, zal, naar verwacht wordt, eind October gereed zijn. Naar wij vernemen, wordt door de parochia nen van de kerk te Bloemendaal een kerkelijke feestviering voorbereid uit dankbaarheid, dat aan het Ziekenapostolaat den titel Prima Pri- maria is verleend. Pastoor Willenborg, de op richter van deze geestelijke, heilzame vereeni ging, wenscht men op hartelijke wijze geluk met deze zeldzame onderscheiding. Pastoor is thans in Liverpool, waar hij een Ziekentriduum bijwoont. Bij zijn terugkomst op Dinsdag a.s. zal des avonds om half elf een feestelijk danklof wor den gehouden. De kerk zal op passende wijze versierd worden, terwijl de parochianen in de gelegenheid gesteld zijn bloemen aan te bie den. Tijdens dit Lof zal ook het nieuwe orgel wor den ingewijd. Na de kerkelijke plechtigheid is er gelegen heid pastoor Willenborg te feliciteeren. Aangesteld is tot tijdelijk onderwijzeres aan de plantersschool te Brastiagi, Sumatra's Oostkust, onze stadgenoote mej. J. H. Geyl. Ondertrouwd, 4 October: J. Hooft en J. Bies- brouck. Getrouwd, 4 October: W. Beck en A. J. Spoor. Geboren, 4 October: A. M. Leffelaar—Schreu- der, d. en z. 4 October: H. J. Lensen-Duin, d. 3 October: B. S. Versluys-Luining, d. 3 October: G. Timmer-Metz, z. Overleden, 3 October: C. P. Schippers-La Mkitre, 59 j., Jacob Geelstraat 3 October: P. Honderdos, 36 j., IJdijk. Het Tennispark „Brederode", gelegen aan de Ruïne van Brederode en dat 1 April 1935 ge reed zal zijn, heeft 6 banen, die gemaakt worden door den heer Prey uit den Haag, o.a. den maker van het bekende Apollo-tennis- park te Amsterdam. De banen zijn van internationale afmetingen met groote achter- en zijwaartsche uitloopen, zooals vastgesteld door den Ned. Lawntennis- bond, ze zijn onderling gescheiden door een laag hek, zoodat het hinderlijke „bal over" tot een minimum is beperkt. Het tennispark ligt afgesloten van den weg, zoodat inmenging van onbevoegden niet te vreezen is en de ba nen N.N.W.Z.Z.O., zoodat men zeer weinig last van de zon heeft, terwijl er geen hinder lijke schaduw is van boomen, huizen of an dere voorwerpen. Het ligt tien minuten ver wijderd van station Santpoort, terwijl de autobus van Haarlem over Bloemendaal naar Santpoort er vlak bij stopt. Voor auto's en fiet sen is het park heel gemakkelijk te bereiken langs den geasphalteerden Brederodeweg. Er is een kostelooze auto- en rijwielstallipg onder toezicht. Het clubhuis brengt iets nieuws voor Haarlem, n.l. een terras op het dak, waar men een schitterend uitzicht heeft op de Ruïne van Brederode en op de Bloemen- daalsche duinen. Voor hen, die liever op den beganen grond blijven is rondom het clubhuis een overdekte waranda, een „pergola" gebouwd. Overal pret tige zitjes. Telefoon is aanwezig, alsmede een volslagen winkel voor tennissportartikelen. De beheerder hiervan is een bekwaam racket-re parateur, die uw racket even maakt, terwijl u er op wacht. Het clubhuis bevat aparte ruime .dames en heeren kleedkamers in totaal 16 stuks met aparte douche voor koud en warm water. Een wedstrijd-comité zal worden gevormd om in den loop van het seizoen een A en B-tour- nament te organiseeren. 's-Winters is het een van de mooiste ijsba nen met een oppervlakte van - 3600 Vierkante meter. HAARLEM, 4 Oct. Groentenmarkt. Tomaten 2 5 cent, Heerenboonen 614 cent, Snilboonen 10 —18 cent per K.G. Sla 0.80—2.40 per 100 krop. Andijvie 2545 cent, Spinazie 2050 cent, Poste lein 1235 cent, Groene kool 15—40 cent, Gele kool 4060 cent per kist. Bloemkool 410 cent, Roode" kool 47 cent, Komkommer 34 cent per stuk. Wortelen 59 cent, Prei 310 cent, Selde rie 25 cent, Peterselie 25 cent per bos. HOOFFDDORF, 4 Oct. Granen en Zaden. (Boe- rennoteeringen)Rogge 7.257.50. Ch. Gerst 5.50 —5.75, Wintergerst 5.005.50, Haver 6.006.25, Duivenboonen 8.009.00, Paardenboonen 6.00— 6.25, Bruine Boonen 10.00—11.00, Groene Erwten 8.509.00, Vale Erwten 13.0014.00, Gele Mosterd 19.0021.00, Kanariezaad 7.00—8.00, Karwijzaad 18.0018.50, Blauwmaanzaad 17.0018.00. Per 100 K.G. Gebouw „St. Bavo" Haarlemsch Gemengd Koor, 8 uur; Bloemisten 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Hotel Royal Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en -agenten afd. Haarlem. Schouwburg Jansweg Abonnementsvoor- steliing „De Nobelprijs" door het Groot Ned. Tooneel, kwart over 8. Bakenesserkei'k Kerkconcert, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" D. V. S. 8 uur; Geel wit 6 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg „Liefde lessen van Mo lière", kwart over 8. Luxor-theater „Mannen in 't wit", 2.30, 7 uur (doorloopende voorstellingen). Naar wij vernemen heeft de Muider politie den chauffeur L. A. V., die bij den thans ge detineerden G. H. S. B. te Muiderberg inwoon de, opnieuw gearresteerd, als verdacht van me deplichtigheid aan het maken en uitgeven van valsch geld. V. was, nadat hij j.l. Zaterdag uit de voorloopige hechtenis was ontslagen, en geen gelegenheid had gezien, in de woning te Mui derberg te komen, eenige dagen zwervend ge bleven. De politie nam hem te Muiden weer ln hechtenis, nadat uit andere getuige-verklarin- gen opnieuw bezwarende feiten naar voren wa ren gekomen. Bij een nieuw verhoor, dat V. onderging, be kende hij valsche kwartjes gebruikt te hebben, om in Hilversum sigaretten uit automaten te koopen, welke aan winkels aldaar bevestigd waren. Op grond van deze verklaring begaf de rijks- en gemeentepolitie van Muiden zich met V. per auto naar Hilversum. Op aanwijzing van V. werd een onderzoek ingesteld in twee auto maten, welke zich bevinden in de omgeving van de Nederlandsche Seintoestellenfabriek. Inder daad werden daar de valsche kwartjes aange troffen. V. is toen eerst naar Muiden overgebracht en aldaar in het arrestantenhok gezet. Nadat hij opnieuw voor den burgemeester was geleid, is hij later op transport gesteld naar Amsterdam en daar voor den Ofljjciei van Justitie geleid, waarna hij wederom werd ingesloten. Wij vernemen nog, dat door den thans ge detineerden chauffeur ook verklaringen zijn afgelegd, welke zeer bezwarend zijn voor G. H, S. B„ wiens hardnekkige ontkenningen dus niets meer zullen baten. Op Vrijdag 5 October werden de resultaten van bovengenoemde wedstrijden in een plech tige bijeenkomst in de aula der Rijksacademie van Beeldende Kunsten bekend gemaakt De jury voor de schilderkunst werd gevormd door de heeren Leo Gestel, W. van Konijnen burg, Jan Sluyters, prof. dr. P. H. van Moer- vo kerken, voorzitter, en prof. H. J. Wolter, secre taris. Uit het rapport, dat deze jury uitbracht aan de Commissie van Toezicht op de Rijksakademie van Beeldende Kunsten bleek, dat de gouden medaille was toegekend aan den heer J. M. F. Hul en de zilveren medaille aan mej. M. A. Bloemen, beiden te Amsterdam. De jury voor de beeldhouwkunst was samen gesteld uit de heeren dr. A. Pit Johan Radecker, L. Zijl, prof. dr. P. H. van Moerkerken, voor zitter en prof. J. Bronner, secretaris. Volgens het rapport van deze jury werd de gouden medaille toegewezen aan den heer G. Bolhuis en de zilveren medaille aan mej. J. Th. J. Hulshoff Pol, belden te Amsterdam. De commissie van toezicht zal de beide prijs winnaars van de gouden medaille aan de regee ring voordragen voor de toekenning van het jaargeld, dat aan deze onderscheiding ver bonden is. Over de Collecte Brokkenhuis De huis-collecte die Zaterdag j.l. ten bate van het Brokkenhuis is gehouden heeft na telling door de bank bruto f 838.84 opgebracht. Bovenge noemd bedrag zal grootendeels worden bestemd voor aankoop van nieuwe ondergoederen, lakens, sloopen etc. ter aanvulling van de ontvangen ge bruikte kleeding, zoodat weder vele nooddruftlgen in den a.s. winter op goede wijze geholpen kunnen worden. Het bestuur wenscht gaarne mede namens de vele armen die onze hulp zoo dringend noodig hebben langs dezen weg aan allen, die ons bij de collecte steunden of behulpzaam zijn geweest, zijn hartelijken dank te betuigen. Verder werden bij het collecteeren in dank nog circa 70 adressen ontvangen voor het afhalen van kleeding, bedde- goed, kachels e.d., zoodat ons magazijn weer prachtig gevuld kan worden. Aangezien het ons niet mogelijk is, zonder extra kosten die wij liever willen vermijden deze goederen binnen enkele dagen alle te doen afhalen, verzoeken wij vriende lijk eenige clementie te willen gebruiken wanneer het iets langer mocht duren. Met den grootstên spoed zal inmiddels het ophalen der goederen plaats hebben. Opgemerkt wordt, dat het telefoonnummer van het Brokkenhuis thans Is 23676. Het bestuur van het Brokkenhuis, Av. MARSELIS HARTSINCK, Presidente. P. J. MULDER, Secr.-Penningmeester. Over Nationaal Crisis-Comité, afd. Haarlem Er Is, nadat eenige jaren zegenrijk werk is ver richt door het Crisis-Comité, voor verschillende groepen der burgerij nog steeds aanleiding dit werk voort te zetten. De gevolgen van de nog voortdurende groote werkloosheid en de daarmede gepaard gaande cri sisgevolgen voor vele andere medeburgers zijn, sinds het Crisis-Comité zich tot taak stelde deze gevolgen te bestrijden, nog niet verminderd. Hoe langer deze toestand voortduurt, hoe ern stiger de behoefte aan steun zich doet gevoelen. Dankbaar voor de periodieke giften z,n deze toch niet toereikend voor het Comité om zich be hoorlijk van zijn taak te kunnen kwijten. Vele stoffelijke en moreele behoeften zulleen ln den komenden winter weer om voorziening vragen. De Overheidmaatregelen zijn daartoe niet in staat. Zal het Crisis-Comité eenigszins aan zijn taak kunnen beantwoorden, dan kan zeker de op 6 October te houden collecte, niet worden gemist. Gaarne doe ik dan ook een beroep op de burge- rii van Haarlem om op di endag van haar sympa thie voor het werk van het Crisis-comité te doen blijken door de collecte met milde gaven te steu nen. E. OVERBEEK, Lid van het Comité en Voorzitter V. d. Haarl. Christelijke Best. Bond N.B. Daar wij nog dringend verlegen zijn om collectanten verzoeken wij u vriendelijk zich aan ons bureau, Lange Begijnestraat 13 rood, telefoon 14505, op te geven, met vermelding van naain, voornaam, adres, leeftijd, periode(n), waarin men wil werken en eventueel buurt, waaraan men de voorkeur geeft. De collectedag wordt verdeeld ln vier perioden n.l. van 911 uur, van 111 uur, van 13 uur, en van 35 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2