Plaats dan een „Omroeper 1 Zoekt gij betrouwbaar FOTORFPORTAGE Personeel? I I V/ÏVLr UIVIhVUL j voor 75.000 gezinnen De scheepsramp van de „Charles José". Naar vijf werelddeelen met een onderzeeboot EENGEZINSWONINGBOUW NEDERLANDSCHE DURF WÊÊÊÊÊ 1 ZATERDAG 6 OCTOBER 1934 ininmninniniiiiiiiinininimniiiiinimmmimnnniinniiiiimininnimiiiTTTnnnniTinmiiiimmTTnTnTiiTn? Binnenkort zal 't vijftienhonderd ste B. B. B.-huis worden voltooid Een ontdekkingsreis Voor den arbeider en zijn gezin H. M. ,JC XVIII", de nieuwste aan winst onzer marine, gaat een reis van zeven maanden ondernemen In dienst der weten schap De reis-route HET BELGISCHE MIJNWEZEN Steenen smelten niet Osendarp te Parijs R.K. Hockey-organisatie Zondag 14 October oprichtings vergadering te Haarlem Communistische onder wijzer verplaatst Bewondering van het buitenland r ,Ti Maj. Genenger ott Krefeld, die deel zal nemen aan de internationale zwemwedstrijden te Rotterdam, arriveerde Vrijdag in de Maas stad. De ontvangst aan het station. V.l.n.r.Willy den Ouden, mej. Genenger en Annie Timmermans. Daarachter het bestuur van de R.D.Z. Dr. Fockema Andreae, commissaris der Koningin in Groningen, heeft Vrijdag de watervoorziening der tweede groep gemeenten in Oostelijk Groningen, waaronder Wildervank, Musselkanaal en de beide Pekela's In werking gesteld. Bij het opendraaien der hoofdkraan ontstond een fontein Het uit 1628 dateerende en niet meer In gebruik zijnde gemeentehuis van Nieuwkoop, dat door den gemeenteraad voor duizend gulden aan een inwoner van Bodegraven verkocht zal worden Op het gebied van huisvesting en woningbouw beginnen gezonde opvattingen steeds meer ter rein te winnen, in letteriijken en figuurlijken zin. De directeur-generaal van de Volksge zondheid, Mr. Lietaert Peerbolte, heeft er eenige maanden terug nog eens op gewezen, dat het bouwen van eengezinswoningen in moreel, hy giënisch en sociaal opzicht gewenscht en nood zakelijk is en daarom zooveel mogelijk bevor derd moet worden. Met vreugde mag worden geconstateerd, dat een onderneming, die hier in Nederland op talrijke plaatsen goede en goed- koope eengezinswoningen bouwt, haar arbeids terrein nog steeds aan het uitbreiden is. We behoeven hier slechts den term „B.B.B.- huis" neer te schrijven om een ieder te laten weten, welke onderneming we bedoelen, n.l Bre- dero's bouwbedrijf, waarvan de hoofdzetel te CJtrecht is gevestigd. Ter gelegenheid van het bijzondere feit, dat Bredero binnenkort 15ü0 huizen in Nederland gebouwd zal hebben, wer den een aantal persvertegenwoordigers intge- noodigd tot een persrondgang, die Donderdag j.l. werd gehouden. Zooals er nog vele Nederlan ders zijn, die niet weten noeveel natuurschoon ons land bezit, zoo hebben wij nooit geweten, dat er zooveel goede woningen zün gebouwd, die voor menschen met bescheiden beurzen be reikbaar zijn. Daarom had de rondgang, welke Donderdag werd gehouden, iets van een ontdekkingsreis: ongekende perspectieven werden geopend; schoone droomen van geriefelijke huizen, smaakvol van architectuur, ruim gebouwd en toch niet duur, werden tot werkelijkheid uiteraard was het niet mogelijk op één dag alle plaatsen te bezoeken, waar Bredero zijn tenten of beter gezegd zijn huizen heelt opge slagen, maar toch hebben de deelnemers aan den rondgang een eenigszins volledigen indruk opgedaan van de praestaties, die op het gebied van woningbouw door Bredero's bouwbedrijf worden geleverd. Na een kort bezoek aan de zoogenaamde Riet veld-huizen in de Erasmuslaan te Utrecht, die curieus zijn van architectuur en tevens merk waardig door het aangewende materiaal, werden te eD Bilt, Bilthoven en Zeist landhuisjes en middenstandswoningen bezichtigd, die met al leen eenvoudig en smaakvol opgezet zijn, doch tevens een practische ruimteverdeeling ais ken merk hebben. Ook in de behoefte aan goede en goedkoope arbeiderswoningen wordt door het bouwbedrijf voorzien. Zoo zagen we te Wageningen keurige huisjes, waarin arbeidersgezinnen met een groot aantal kinderen gemakkelijk en geriefelijk kun nen wonen, met voor- en achtertuintjes, die voor 6 per week worden verhuurd en waarvan de koopprijs ƒ4000 bedraaat. Kat Belgische stoomschip .Charles José* is tijdens den jongsten storm vier mijl ten Westen van het lichtschip .Haaks* gezonken. De reddingboot .Dorus Rijkers' van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij voer uit doch moest ondanks heldhaftige pogingen der bemanning zonder resultaat in de haven van den Helder terugkeeren De voorbereidingen voor de Grato, (Grafische Tentoonstelling) welke te Utrecht gehouden zal worden, zijn in vollen gang. Het monteeren der zetmachines Op 27 Mei 1326 vertrok uit de Marinehaven te Den Helder de onderzeeboot „K. XIII" om een reis naar Oost-Indië te aanvaarden. Zij zou zich evenwel niet langs de gewone scheep vaartroute via het Kanaal van Suez naar het verre Oosten begeven, maar haar weg kie zen door het Panamakanaal, via San Francisco, Honolulu en Manila enz. Immers de reis werd meegemaakt door den bekenden wetenschap- pe lij ken onderzoeker prof. dr. F. A. Vening Meinesz en de ongewone route was gekozen, om den geleerde in de gelegenheid te stellen, zijn reeds in 1922 begonnen zwaartekrachtsmetingen op zee, aan boord van Nederlandsche onderzee booten, in nieuwe zeegebieden voort te zetten. Talrijk zijn de reizen, welke Vening Meinesz met onderzeebooten ondernomen heeft. Him wetenschappelijke beteekenis is zoo algemeen havenplaatsen aan, en voeren langs de Afri- kaansche kust, zonder echter oceanen te moeten oversteken, zooals dat door de Nederlandsche onderzeebooten geschiedt. De totaal afgelegde afstand bedroeg nog geen 4/5 deel van de reis, die in November a.s. door Hr. Ms. „K. XIII" zal worden begonnen en waarbij slechts een tiental havens zullen worden bezocht. Toch is wel duidelijk gebleken bij den terugkeer dezer onderzeebooten op hun vlootbasis, hoe deze Italiaansche reis nog in 1934 werd beschouwd als een belangrijke gebeurtenis op onderzee- bootgebied. Hr. Mr. „K. XIII" is de nieuwste onderzee boot van de Koninklijke Marine en zij werd op de moderne scheepswerf van vVilton-Feyenoord te Schiedam gebouwd, naar het project van den inmiddels overleden hoofdingenieur van de Ma rine J. van der Struyf. Van het feit, dat deze nieuwste boot bestemd is voor den dienst in Nederlandsch-Indië heeft de Nederlandsche regeering gebruik gemaakt om prof. dr. Vening Meinesz de gelegenheid te bieden, de gegevens voor zijn wetenschappelijk Werk in belangrijke mate uit te breiden. Daar voor is echter noodig, dat de boot langs een zeer bijzondere route haar reis naar Soerabaja maakt. In het begin van November vertrekt Hr. Mr. „K. XIII" uit Den Helder, ten einde via Fun- chal en St. Vincent naar Dakar aan de Afri- kaansche kust te gaan. Vandaar maakt zij de eerste oversteek naar Pernambuco in Brazilië, om vervolgens naar Rio de Janeiro en Buenos- Aires te stoomen. Na vertrek uit deze laatste plaats steekt zij wederom den oceaan over, via het eilandje Tristan da Cunha naar Kaapstad. Als bijzonderheid zij vermeld, dat te Tristan da Cunha, waar een nederzetting van' Engelsche gezinnen leeft, bestaande uit nog geen 200 per sonen, die hoofdzakelijk in hun levensonder houd voorzien door vischvangst en geitenfok kerij, de mail wordt afgegeven, omdat dit eilandje slechts een of tweemaal per jaar door een schip wordt bezocht. Van Kaapstad gaat het verder, na eerst een slag naar hoogere Zui delijke breedte gemaakt te hebben, waarbij de ijsgrens belangrijk overschreden wordt, naar Durban en Mauritius. Ten einde de hier voor komende tropische cyclonen zooveel mogelijk te ontloopen, wordt op deze derde oversteek eerst in Zuidelijke koers gevaren, om daarna den ste ven weer naar het Oosten te wenden en de haven van Fremantle in Australië aan te loo- pen. Van hieruit wordt koers gezet naar Soe rabaja, waar Hr. Ms. „K. XIII" na een reis van ruim 7 maanden in Juni 1935 behouden hoopt aan te komen. De boot, die een lengte heeft van ongeveer 75 meter, heeft bovenwater een waterverplaat sing van 850 ton. Met inbegrip van prof. Ve ning Meinesz en den commandant, Luitenant ter Zee le klasse D. C. M. Hetterschij, zal de bemanning uit 35 officieren, onderofficieren en manschappen bestaan. De meest vermoeiende trajecten van deze vijf-werelddeelenreis zullen waarschijnlijk de oversteek van Buenos-Aires naar Kaapstad en die van Mauritius naar Fre mantle zijn, die resp. 25 en 20 dagen in beslag zullen nemen. BRUSSEL, 5 October. (Per. tel.) Tijdens een vergadering van mijndirecteuren met' den Minister van Economische Zaken Van Cauwe- laert is overeenstemming bereikt omtrent het plan, waarbij de productie, import en verkoop van kolen wordt geregeld. Landhuisbouw van B. B. B. aan den Water weg te De Bilt Te Arnhem werden volgens dezelide idee ar beidershuisjes neergezet, die ƒ31 per maand aan huur doen. Het verschil m grondprijs ma nifesteert zich altijd op de een of andere wijze; vandaar dat dezelfde huizen te Arnhem minder goedkoop zijn, maar toch nog een heel stuk be neden het. huur-niveau van de slechier-gebouw- de en kleinere huizen, waarin nog door een groot gedeelte van de bevolking wordt gewoond. Nadat te Nijmegen een voortreffelijke lunch was genoten in Hotel Germania, werd de réis voortgezet naar Eindhoven, aiwaar Bredero een vruchtbaar arbeidsterrein neeft gevonden. Een zekere climax was het bezoek aan „Het Schoonveld" te Vught, alwaar een complex van landhuizen is neergezet, dat de aantrekkelijk heid van dit Brabantsche dorp als woonplaats zeer zeker heeft verhoogd en de beste propa ganda voor het „buiten wonen" is welke men zich denken kan. De dag werd besloten met een diner in het Oranjehotel te Den Bosch, nadat tevoren door den heer Bredero een korte toespraak werd ge houden, waarin in het bijzonder werd gewezen op het koopen van goede huizen als geldbeleg ging, wat door Bredero's bouwbedrijf wordt ge propageerd onder het pakkende devies: Steenen smelten niet! Vooral in tijden als deze is er be hoefte aan iets, dat practisch onvergankelijk is en altijd waarde houdt: een gezellig huis, waar in menschen gelukkig kunnen wonen, een schuilplaats waarin alle levensstormen veilig kunnen worden getrotsèerd. Het was dan ook met aller instemming, dat in een tafelspeech door een der persvertegenwoordigers de wensch werd uitgesproken, dat binnen het tijdsbestek van enkele jaren het drieduizendste B.B.B.- huis zal worden voltooid. Naar uit Parijs gemeld wordt, zal onze land genoot Osendarp, Zondag 7 October a.s. in het Jean Bouin Stadion starten in de internatio nale athletiekwedstrijden die aldaar gehouden worden. Osendarp komt uit op de 100 en 200 M. en zal als tegenstanders o.m. krijgen Borchmeyer (Did.) Devint (België) en Dondelinger (Fr.). Een zeer belangrijk nummer zal de 5000 meter zijn, waaraan o.m. zullen deelnemen Virtanen (Finland), Rochard (Frankrijk), Syring (Duitschland) en Van Rumst (België). De voorbereidingen betreffende de R.K Hockey-organisatie, waarover reeds eerder in dit blad geschreven werd, zijn thans in een der gelijk stadium gekomen, dat de oprichtings vergadering kan worden aangekondigd. Deze vergadering zal worden gehouden op Zondag 14 October a.s., te 2 uur in één der zalen van café restaurant Brinkmann. Groote Markt, Haarlem, De vergadering is in de eerste plaats toegan kelijk voor de R.K. Hockey-vereenigingen in het bisdom Haarlem. Voorts voor belangstellende R.K. hockey-vereenigingen buiten het Haarlem- sche diocees. Vervolgens voor zoover er plaats is voor belangstellenden in dezen tak van sport. Een concept van statuten en huish. reglement, hetwelk voor de nieuwe organisatie is ontwor pen, wordt aan de bestaande vereenigingen, voor zoover ze bekend zijn bij het secretariaat van den Diocesaan-Haarlemschen Voetbalbond, toegezonden. PARIJS, 5 Oct. (Per tel.) Onder de bescher ming van gendarmen, is de communistische on derwijzer van Saint Vigor dTmmonville er in geslaagd sedert Dinsdag zijn ambt uit te oefe nen. Slechts 16 leerlingen van de 48 waren in de school aanwezig, waartusschen vier van den Openbaren Bijstand. Een gemeenteraadslid heeft aan den schoolinspecteur 'n protest over handigd, waarop deze verklaarde, dat een be slissing zou genomen worden voor Maandag. De ouders zeiden, dat zij hun kinderen iret naar school zouden zenden, zoolang de communisti sche onderwijzer in functie zai zijn. Later wordt gemeld, dat de onderwijzer ver« plaatst zal worden. erkend, dat later de regeeringen van de Veree- nigde Staten van Noord-Amerika, Frankrijk en Italië onderzeebooten ter beschikking hebben gesteld, wiaardoor Vening Meinesz of zijn bui- tenlandsche collega's het onderzoek in speciale gebieden konden voortzetten. Reeds sedert 1920 is onze Koninklijke Marine ertoe overgegaan, om haar nieuwe onderzeeboo ten, die voor den dienst in Nederlandsch-Indië bestemd zijn, op eigen kracht en ongecon- voyeerd daarheen te laten vertrekken, via de route door het Suez-Kanaal. Deze tochten trokken reeds dadelijk de bijzondere belang stelling van de buitenlandsche Marines. Er ontstond een algemeene waardeering en bewon dering. Het duurde nog jaren alvorens de Engelsche Marine een soortgelijke reis door één harer onderzee booten liet ondernemen. In September 1933 eerst vertrokken twee Italiaansche onder zeebooten vanuit Spezzia voor een 5 maanden lange reis rond Afrika. Zij deden daarbii 21 H. Ms. „K. XVIII" de nieuwste onderzeeboot van de Koninklijke Marine op de scheepswerf van Wilton-Feiienoord te Schiedam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 12