BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! INCASSO-BANK n.v. Effecten Safe-loketten STADSNIEUWS GEBIT f 35.- A Treurspel van een leven Haarlem, 6 Oct. g® RADIO MOORS O. Sint Vincentiusbibliotheken ZATERDAG 6 OCTOBER 1934 - Haarlem - Kruisweg 59 Reserve Centrale Verwarming Oliestookinrichtingen Het Tandheelkundig Instituut 16 Rijksstraatweg 16 Pierre Corneille SPAARNE 3An AGENDA COLLECTE CRISIS-COMITÉ De gang zit er in TOONEEL DE NOBELPRIJS met garantie Pijnloos trekken Inbegrepen Plaatje met 1 kunsttand f 3.- ledere tand meer f 1.75 Porselein- of zilvervulling f 3.- Goudvulling vanaf f 9.— Goudkroon vanaf f 15.- Mondonderzoek kosteloos Villabouw AANVANG SEIZOEN 1934-1935 15 OCTOBER VOOR R.K. Spreekuur dagelijks van 2—5 en 7—9 uur SCHACCHELSTR. 29 - TEL. 10806 Aantal terechtzittingen Gewetensgeld Personalia Katholieke Grafische Bond Comité van Katholieke Actie te Haarlem HET MUZIEKCONCOURS TE HALFWEG Financieel een groote tegenvaller SCHOENMAKERIJ UITGEBRAND Lichtleiding onvoldoende POLITIE IS WAAKZAAM Ondeugdelijke autobussen Agenda van de Vrouwelijke Jeugd beweging voor Katholieke Actie De Graal Algemeen nieutvs Graalhuis Emmastraat Sport Openbare aanbidding in de Franciscuskapel Buslichtingen BURGERLIJKE STAND STAAT VAN BESOMMINGEN >l\ K Van de balie naar het tooneel Stotterend schepper van wel sprekende helden. BILJARTEN COMPETITIE NED. BILJART BOND W eekoverzicht 7 October 8 October igjSTgj Officieel Philips reparateur Apotheekd iensten INSTELLINGEN Kap. 30.000.000.' 6.300.000.— Vandaag doet het Haarlemsche Crisis Comité zijn jaarlyksche beroep op de inwoners van Haarlem om hun bijdrage te offeren voor hun behoeftige en in moeilijkheden verkeerenden mede-stadgenooten. Het behoeft wel geen betoog dat deze oproep ieders steun verdient. Wij rebben eens geïnformeerd bij het Crisis- Comité of de collecte „loopt." De gang zit er inderdaad in, zoo deelde men ons mede. Een zeshonderd tal collectanten en col- lectrices is er weer op uitgetrokken om de be kende lila-bloempjes tegen een penningske voor de Crisis-slachtoffers te verkoopen. Zij hebben daarbij de medewerking van eenige muziekkorp sen, nJ. van het Haarlemsche Harmoniecorps, dat van 9 tot 1 uur door de binnenstad mar cheert, de stafmuziek van de Vrijwillige Burger wacht die van half 3 tot 5 uur in de Houtbuurt per auto rondtrekt de Spaomebazuin die dit zelfde van 3 tot 5 uur vanaf de Groote Markt f UAI CTPD ADR. STOOPPLEIN 24 1 TEL. 15597 - O verveen in het Zeulde lijk gedeelte van de binnenstad doet en het muziekkorps „Arti et Religione" die zich van half 3 tot 5 uur eveneens per auto door het Noordelijk gedeelte van de binnenstad laat hooren. Hedenmorgen om 10 uud hadden verschillende collectanten en collectrices reeds om nieuwe voorraad gevraagd. Totaal beschikt het Crisis- Comité over 45000 bloempjes, zoodat er heel wat keeren „ingeslagen" kan worden. We hopen :naar dat alles schoon opgaat en de collecte een groot succes wordt. Want dat is héél erg noodig! actie de noodige achtergrond ontbreekt. Het conflict is bijwijlen van groote beteekenis en komt tot tragische hoogte, als de vader met één slag de- eer van zijn gezin ineen ziet stor ten maar voor de betrokken personen is vooral niet voldoende belangstelling gewekt om ons innerlijk te laten meeleven met hun lot. Figuren als de dochter Julia en de aanstaande schoondochter Astrid spelen een groote, maar in verhouding onbeduidende rol. In het kort: de geschapen blijspelfiguren leenen zich on voldoende voor het aannemelijk en indrukwek kend maken van de situatie op de vele ernstige momenten. Hier gaat de regie niet heelemaal vrij uit. al hebben we respect voor hetgeen Paul Huf in détails bereikte, en méér nog voor de wijze, waarop hij het onwaarschijnlijk- karakter van den ouden ingenieur uitbeeldde. Met zijn sterk spel was de acteur enkele malen bezig, den au-eur te overtroeven. Aanpassend goed spel kregen we te zien van Elias van Praaf als Rolf junior, van Jan Teulings als duitenant Bob, van Minny Erfman als de fantastische dochter, van Eva Janssen ais 'e verloofde en van Dirk Wielde als de onmogelijke journa list. Een bijzondere vermelding verdient zeker Hans van Meerten, die het type van bankier Eriksson tot het best te aanvaarden van de gansche reeks maakte, en niet minder Marie van Westerhoven, die zich in de rol van de oude huishoudster weer een uitmuntende karakter speelster toonde. In goed décor, dat echter in voer bedrijven hetzelfde moest blijven, kree ghet spel aldus een vertolking, die telkens weer een hartelijk appalus uitlokte. Dat erkennen wij gaarne als verdiend. H. B. v. d. S. Blijspel in vier bedrijven door Hjeimar Bergman. Groot-Neder landsen TooneeL Schouwburg Jans weg. Rustig kunnen we beginnen met te zeggen, dat de titel van dit Zweesche stuk den in houd niet dekt, al heeft de familie Sweden- hjelm met die eervolle en winstgevende on derscheiding alles te maken. In het begin lijkt het er op, dat de inge nieur Rolf Swedenhjelm Sr., trots zijn groote verdiensten voor de Wetenschap, den Nobel prijs mis zal loopen, en op voorhand wordt door zijn groote kinderen die practisch niet meer dan groote kinderen zijn „de pers" over haar gebrek aan objectiviteit openhartig de les gelezen. We behoeven dat niet op ons fatsoen te trekken, want het stuk speelt im mers in Stockholm. Heel wat meer bezwaar hebben we tegen de verschijning van een jour nalistiek interviewer als de heer Petersen, die, hoewel ambulant en grondig ongeschikt, door een voornaam dagblad op Swedenhjelm en de zijnen wordt losgelaten. Maar onverwacht krijgt de vroolijke oude heer toch nog den prijs en dat is wel een zeer gelukkig voor de aan den rand van het faillissement zwevende familie. Een pijnlijk geval voor deze eigenaardige menschen is, dat de bankier-geldschieter Erikson een aantal schuldbekentenissen bezit, waarvan enkele val- schelijk de handteekening van Swedenhjelm Senior dragen. Wie is de schuldige? De oudste zoon, assistent van zijn vader, denkt dat zijn jongere broer, luitenant bij het vliegcorps, zich zoo schandelijk vergeten heeft. En daar het omgekeerd juist zoo is, en beide heeren van onzelfzichtigheid overvloeien, neemt ieder van hen op het critleke moment de schuld voor zijn rekening. Als dan de oude heer, die bij al zijn zonderlingheid buitengewoon sterk op zijn eer is gesteld, al weigeren zal den Nobelprijs te aanvaarden, komt zijn schoonzuster-huishoud- ster, de gemoedelijk-verstandige sloof van het bohemiensgezin, met de verrassing voor den dag, dat zij de schriftvervalsching heeft ge pleegd I Het zou ons een te uitvoerig verhaal kosten, als we gingen verklaren, waarom door deze bekentenis de eer van de familie nog glansrijk wordt gered en toch schuilt juist daarin de reden, waarom de Nobelprijs slechts bijzaak is in dit interessante, maar niet bepaald logisch geconstrueerde blüspel is. Er huis geest in het spel, al Is die te zeer van literairen aard om behoorlijk dramatisch effect op te leveren. De schildering van het milieu is op momenten zeer aardig, maar faalt toch over het geheel, omdat voor de zichtbare HAARLEM Noord - TEL. 16726 berekent thans nog voor 'n geh. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies 1.50 Spreekuur ALLE werkdagen van 912 en van 14 uur. Zaterdags van 912 uur. Avondspreeknnr: Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag 79 uur. BESLIST pljnlooze behandeling door Nederlandsch en Amerikaansch Tandarts Door architect A. V. Hartogh alhier is aanbe steed de bouw van een landhuis te Benne- broek. Laagste inschrijver is H. J. Oppenkamp, aannemer alhier aan wien het werk is opgedra gen. De minister van Justitie heeft het aantal ter- rechtzittingen van het Kantongerecht te Haar lem op drie per week gesteld. Het aantal gewone terechtzittingen van den politierechter is bepaald op drie in de week. Alhier is ten behoeve van 's Rijks schatkist ontvangen 469.72. Te Leiden is benoemd tot arts de heer D. W. de Bljll Nachenius, alhier. In overleg met het afdeelingsbestuur orga niseert de R.K. Studieclub „Graficus" een cur- susles over de spelllng-Marchant op Maandag 8 October, des avonds 8 uur ln het gebouw St. Bavo. De les wordt gegeven door een der eerw. broeders van de parochieschool St. Joannes de Dooper. Deze les is toegankelijk voor alle leden van den Katholieken Grafischen bond. Bij genoegzame deelneming zal het afdee- lingsbestauur weer een serie cursussen orga- niseeren in Nederlandsch, Duitsch en Engelsch. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. MAANDAG, 8 Oct. 9 uur: Bestuursvergade ring van de Ned. Reisvereeniging voor Katho lieken in „De Leeuwerik". DINSDAG, 9 Oct. 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentius-veree- niging in het St. Vincentiusgebouw, Groen markt 22. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. WOENSDAG, 10 Oct. 8 uur: Vergadering van de Reddingsbrigade van het Kruisverbond in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. 8 uur: Societeitsavond van de Ned. Reisver eeniging voor Katholieken in „De Leeuwerik". DONDERDAG, 8 uur: Bureau-vergadering van de R.K. Reclasseeringsvereeniging in het Vincentius-gebouw, Groenmarkt 22. Om 8.15 uur repetitie Oratoriumvereeniging voor het geheele koor bij Brinkmann, Groote Markt. 8.15 uur: Repetitie van het R.K. Haarlems Gemengd Tooneel „Thalia" in den Schouwburg- Jansweg. 8.45 uur: Lezing voor de leden van de K. J. M. V. „St. Augustinus" door den heer H. Engels bij Brinkmann. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereenigin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen .net 't Alge meen Secretariaat, mej. W. van dti Singel, Kif verlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeelir.g te doen. De financieele uitkomst van het in de vorige maand gehouden muziek-concours te Halfweg, is een tegenvaller geworden. Ingewijden hadden reeds na den eersten concoursdag de vrees ge uit, dat het wel eens tegen zou kunnen loopen. Deze pessimisten hebben gelijk gekregen. Het garantiefonds moet worden aangesproken. On geveer 20 a 25 pCt. van het bedrag waarvoor werd geteekend, zal moeten worden betaald. Als hoofdoorzaak voor dezen tegenvaller zijn naast enkele andere oorzaken de te hooge en- trée-prijzen voor 't concoursterrein aan te mer ken. it heeft men niet willen inzien tóen 't nog tijd was om van standpunt te veranderen. Voor belanghebbenden een tegenvaller! Hedenmorgen te half vijf werd brand gemeld in het perceel Klarenbeekstraat 61. De bewoner, de schoenmaker A. v. V., was wakker geworden en bemerkte dat het achter zijn woning gelegen schuurtje, waarin hij zijn werkplaats had, in lichter laaie stond. Terwijl omwonenden de brandweer waarschuwden pro beerde de man zelf met een tuinslang den brand te blusschen. Het mocht niet baten. Ook de brandweer die spoedig arriveerde kon wei nig uitrichten. De werkplaats brandde geheel uit met allen inventaris en schoenwerk. Vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. Inder daad was de lichtleiding van het huis naar het schuurtje zeer primitief. Verzekering dekt de schade. De autobusondernemer K., die reeds meerma len bekeurd is, omdat hij ondeugdelijk mate riaal gebruikt, werd gisteren wederom geverba liseerd omdat in zijn autobussen bij onderzoek een speling in de stuurinrichting werd gevon den, die 120 graden bedroeg, terwijl noch hand rem noch voetrem behoorlijk werkten. ZONDAG. Werkende Ledendag. Na de H. Mis van 9 uur komen de leden op het clubhuis. Om half <?rie moeten al degenen, die meedoen met den Hofjesdag, op het Spaarnehuis zijn. Alle 3 de huizen zijn van 10 tot 14 October gesloten wegens de H. Missie. Contributie be talen gaat gewoon door. MAANDAG 8.15 uur. Propaganda-avond voor de Kleverparkparochie. ZONDAG. Vriendschappelijke tenniswedstrij den worden er te Alkmaar gehouden. Wie er meegaat, om 12 uur op het Spaarnehuis I Al leen bij goed weerl Excelsior. Zondag a.s. (7 October) Octaaf St Franciscus, zal het H. Sacrament ter openbare aanbidding zijn uitgesteld in de Kapel van het St. Fran ciscus Liefdewerk (Zoetestraat 11), van half twaalf tot half vier uur. Het Sint Franciscus Liefdewerk vertrouwt, dat zéér vele Katholieken van Haarlem en omstr. alsdan in de Francis cuskapel het H. Sacrament zullen komen aan bidden. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem maakt bekend, dat met ingang van Maandag 8 October de buslichtingen der hieronder vermelde bussen zal plaats vinden op de volgende tijdstippen: Bus Thomsonlaan 9.12.45, 15.30, 19.30, 22.30, Zondags 18.45; bus Pijlslaan 9.15, 13. 15.45, 19.45, 22.45, Zondags 18.45: bus Koningin neweg 9.15, 13.15.45, 19.45, 22.45, Zondags 18.45; bus Tempeliersstraat (voor de school) 9.30, 13.15, 16.—, 20.—, 23.—. Zondags 18.30; bus Alexanderstraat 9.30, 13.15 16.—, 20.23. Zondags 18.30; bus Leidschestraat 9.30, 13.15, 16.—, 20—, 23—, Zondags 18.30; bus De Clercq- straat 9.45, 13.30, 16.15, 20.15, 23.15, Zondags 18.30; bus Oranjestraat 9.45, 13.30, 16.15, 20.15, 23.15, Zondags 18.30; bus Botermarkt 9.45, 13.30, 16.15, 20.15, 23.15, Zondags 19.45. Geboren; 2 October: z. van N. Rigter—Post; 3 October: d. van G. Blesgraaf't Hooft; 4. Oct.: z. van G. J. LammersLeenders; d. van E. He- genbarthJennes. Overleden: 3 Oct.: J. Th. Selle, 40 j., Zijlweg; M. H. van het Nederend, 53 j. Korte Laken straat; 4 October: M. Bakkervan Steen, 85 j., Brouwersvaart; H. A. Schouen, 63 j., Zijlweg; M. H. Wels—van Hasselt, 54 j., Nieuwe Gr. H. E. W. Röbken 77 J. Zuider Buiten Spaame; P. van Op- zeeland 57 j. Kamperlaan; A. Veraar 38 j. Haze- paterslaan. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Hercules 950 manden 3850Perseus 90 man den 1340. LOGGERS K.W. 50 256.—, K.W. 114 644.—, K.W. 167 752.—, K.W. 163 430Sch. 274 273—, IJm. 204 644.—, MA 15 251.—, In deze kolommen werd onlangs was het niet door Alex Campaert? de zeer juiste opmerking gemaakt, dat het onderricht in de schoone letteren, zooals dat aan onze Mid delbare Scholen met geestdrift wordt gegeven, lijdt aan een rampzalige averechtschheid. Het staat op zijn hoofd. En Chesterton zou zeker van „topsyturvydom" spreken, als men hem zijn meening over deze aangelegenheid vroeg. Wat is immers het geval? Leerlingen, die. jong als ze zijn, uiteraard meer voor ret nieu we, het eigentijdsche zullen voelen, worden mêe gesleurd naar de donkerste hoeken der let terkundige historie; en op een leeftijd, dat ze hen het minst interesseeren, wordt hun zwak ke geest gevoed met filets van klassieken. Het gevolg der chronologische, maar niette min ón-logische methode is, dat de afgestu deerde jongelieden teveel, althans genoeg van de klassieken hébben en van moderner werk niets weten. En zoo komt het, dat nóch de klas sieke dichters nóch de moderne druk gelezen worden. Voor de meesten hebben Molière en Racine, Goethe en Schiller nog slechts de twijfelachtige charme van een schoolboek en ze zijn, keu rig gekaft, maar met inkt op snede, al ver kocht, voor het eind-examen nog goed en we) begonnen is. In gips en marmer kijken de klassieken op de woelige schooljeugd neer, welke geen groo- ter vreugde kent, dan hun steenen gezag te schenden en hun witte waardigheid te ontluis teren door met zwart krijt vluchtig geteekende snorren en brillen. „Cet age est sans pitié". Doch als er iemand pitié en piéteit behoeft dan de klassieke dichter, die stil en kil in zijn graf ligt, die geen tijdschrift heeft om zich tegen aanvallen en den alles en allen vergetenden tijd te verdedi gen en die niet met zijn uitgever kan conferee- ren om zijn werk in dundruk en met een mo dern bandje te doen herdrukken. De klassieke dichter heeft zijn werk en zijn naam en meer niet. Het is de plicht van ons, N.Vl die na gedane studie hem niet voor dertig zil verlingen van de hand deden, zich dit werk en dien naam te herinneren. Aller treurige treurspelen treurigste treurspel k het leven. En zoo heeft Pierre Corneille ook nimmer zoo'n treurig spel geschreven, als waar in hijzelf, als hoofdpersoon, had mee te spelen. Zijn vader was maïtre des eaux et forêts en wist voor zijn zoon geen beter beroep dan dat van advocaat. Pierre werd advocaat. Doch voor het ambt van pleiter werd meer dadelijke bij- ae-hand-heid vereischt, dan waarover de Jonge provinciaal beschikte. En zoo begon hij zijn ad vocaten-loopbaan met het verliezen van zijn eerste zaak. Het was verstandig van hem ge zien om daarmee zijn loopbaan ook maar meteen als afgeloopen te beschouwen. Als bijna alle groote schrijvers opent Cor neille de rij zijner werken met een prul. Het genie schijnt bij voorkeur slapende en blind te worden geboren. Zijn eerste spel was een blijspel, dat „Mélite" heette. De aanleiding tot het schrijven ervan was zeer curieus. Een vriend, jong van jaren en vurig van hart, was verliefd op een juffrouw, die hij lederen dag na gedane taak een bezoek bracht. Op een dezer bezoeken nam hij Corneille mee en de juffrouw had nog maar alleen aandacht voor den vreemdeling uit Rouen. De merkwaardigheid van dit voorval is twee ledig. We begrijpen de juffrouw niet maar wie zal een Juffrouw begrijpen? En we be grijpen den dichter niet, maar wie -zal een dichter begrijpen? Corneille was een onhandige, linksche knaap, die niet uit zijn woorden kon komen. En welk meisje zou voor zoo'n verschijnsel haar bienai- mé vergeten? En wie, die zoo fortuinlijk een avontuur be leefde, zou den treurigen moet hebben daar een blijspel van te maken en zoo het geval onder de spraakmakende gemeente te brengen? Corneille deed het en werd beroemd. De roem brengt verplichtingen met zich mee. En Pierre Corneille was een eerlijk man. Hij wilde verdienen, wat hem onverdiend ten deel viel. Hij hééft zijn roem verdiend. Doch eerst dwaalde hij nog wat om zijn eigenlijke begaafd heid, zijn innigst kunnen heen, en schreef voor zijn fluks opgerichte tooneelgroep een reeks al lernaarste gruwelstukken, waaronder „Clitan- dre", een dramatisch geval, dat wemelt van moordenaars en zeer strijdbare heldinnen, van als man verkleede vrouwen en als heer ver momde booswichten. Men had zijn veelgepre zen „Mélite" per slot van rekening toch wat al te eenvoudig gevonden, en daarom kwam Cor neille het verlangen der massa tegemoet met deze gruwelkamer. Met „Médée" begaf hij zich op den goeden weg en met „ie Cid" verdiende hij zich zijn on verdienden roem. En hier gaat in zijn leven het scherm op voor zijn eigen treurspel. Het is hei treurspel van den afgunst. F.ichelieu, die machtige heer, schreef óók voor het tooneel, dat is te zeggen: hij maakte een plan, dat anderen voor rem uitwerkten. En toen nu de beroemde Corneille met zijn „Cid" allerberoemdst dreigde te worden, liet hij zijn „Académie" een oordeel vellen over dit stuk, nadat hij den leden te verstaan gegeven had, dat hij, Richelieu, het een vod vond. Doch toen de heeren het niet zóó'n vod vonden, als hij wel wilde, dat ze het vinden zouden, liet hij Scudérie een oordeel vellen. En deze man vitte zoo fel, als de vleier van een groot heer maar vitten kan. Het publiek koos de zijde van het recht en het genie en maakte de schoonheid van Cor- neille's in flarden gevitte treurspel spreekwoor delijk. „Cela est beau comme le Cid", zei men in Parijs en men juichte het stuk met een geestdrift toe, welke in de Parijsche theaterwe reld tot dan toe onbekend was. Toen de groote kardinaal stierf nam Cor neille een klein wraakje. Hij had er slechts de vier volgende regels voor noodig: „Qu'en parle mal ou bien du fameux cardinal, Ma prose ni mes vers n'en diront jamais rien; II m'a fait trop de bien pour en dire du mal; II m'a fait trop du mal pour en dire du bien." Ondanks den hoogen afgunst ging de Cid zijn weg. Het stuk werd in alle talen van ons we relddeel vertaald, uitgezonderd het Turksch en het Slavonisch. Men was genoodzaakt hem nog tijdens zijn leven Corneille den Grooten te noemen, want hij had een broer, die even vlijtig, als hij, treurspelen schreef. „Les Horaces", „Polyeucte", „Cinna", „Pom- peé" en „Rodogune" zijn de titels van Pierre's erkende meesterwerken. Doch later ging hü weer prullen maken en de spelers van zijn eigen tooneelgroep deden hem de schande aan, te weigeren die nieuwe werken te spelen. Over de slechte en goede stukken van Cor neille liet Voltaire zich eens, als volgt uit: „Men moet een groot talent slechts beoor- deelen naar zijn meesterwerken en niet naar zijn mislukkingen. Als men hem slechts be oordeelt naar de werken uit den tijd zijner glo rie, wat een man! welk een verhevenheid van denkbeelden! welk een hoogte van gevoelens! weïk een adel in zijn uitbeelding van karakters! welk een diepte in de verwikkeling! welk een kracht in zijn dialogen! Bij hem praten de Romeinen als Romeinen, de koningen als ko ningen; overal grootheid en majesteit. Men voelt, als men hem leest, dat hij de kracht van zijn genie alleen put uit zijn eigen ziel." Aldus Voltaire. Het blijft echter een feit, dat men Racine niet met Corneille kan vergelijken zonder dezen laatste in de schaduw te doen schuilen. Corneille dichtte al te vlot. Zijn verzen zijn vaak rauw en loopen niet zelden uit het gelid, waarin de dichter hen toch klaarblijkelijk wil de doen marcheeren. En het is weer een tragisch samengaan van omstandigheden, dat het juist Corneille zijn moest, die Racine den hartelijken raad gaf, maar geen treurspelen meer te maken, omdat hij daartoe toch geen aanleg had. Beter verstonden hij en zijn broer Thomas elkaar. Een Fransch biograaf wil echter de ver dienste van deze goede, broederlijke gezindheid geheel op naam van Pierre schuiven, doch het komt ons voor, dat Thtimas op de eerste plaats een pluim verdient, waht het moet geen pretje zijn een kléin genie in de schaduw van een groot te wezen. Hoe het zij, ze trouwden de helften van één zusterpaar, kregen ieder even veel kinderen, woonden in hetzelfde huis en waren beiden dichters, broers én vrienden. Het komt vaker voor, dat dichters in hun werk zoeken, wat ze in het leven missen. De arme Pieter Langendijk, die de goede oogen- blikken in zijn door vrouwegrillen geplaagde leven tellen kon, schreef blijmoedige blijspelen. En zoo schip Pierre Corneille, die zich niet kon uitdrukken en, als hü sprak, dit slordig en stot terend deed, welsprekende helden, wien de wel gekozen woorden zóó maar over de lippen ko men. Pierre was zelf de slechtste voordrager van zü'n eigen werk. Eens hoorde hü, dat een vriend na afloop van de voorstelling van een zünei stukken het zou gewaagd hebben, critiek te oefenen op zün werk. Hü sprak hem daarover aan. „Hoe zou ik", vroeg de vriend, „uw ver zen durven laken nu ik ze gehoord heb uit den mond van een uitnemend acteur, nadat ik ze prachtig heb gevonden, toen gü ze mü zoo kwa lijk voor-gestotterd had?" Het gebrek aan spreek- en levenskunst, hü at met den zeereerw. heer Bellegarde gedu rende zes maanden iederen middag aan dezelf de tafel zonder dat zün tafelgenoot vernam met welk een genie hij de eer had den disch te deelen bezorgden den treurspeldichter een treurigen levensavond. Zün denkvermogen wil de niet richtig meer functionneeren. Hü sprong verkeerd om met zijn niet karig inkomen en ver mogen en stierf zoo op acht-en-zeventigjarigen leeftüd in groote armoede. En dit dan is de tragedie van den man, die treurspelen dichtte. Een geconserveerde Cid? Twee-honderd-vü'ftig jaar geleden is hij ge storven. Zijn verzen zün de schrik der school jeugd. En waar ziet men zün werk op het too neel? Misschien gaat men het de eer aan doen ret voor de radio te bewerken en op gramo- foonplaten vast te leggen. Doch de Hemel be ware hem voor dien laatsten smaad. We hoor den een uitheemsch radio-station een paar keer een aldus toegetakglden Hamlet opvoeren. Het heele stuk was in een ommezien vertoond, on geveer in dien trant: „Bonjour, meneer." „Bonsoir, meneer." „Wat hoor ik daar?" „Het is de geest van Hamiets vader." „Te zijn of niet te zün...." „O, moeder! vader...." „Ophelia, wiens schedel is dat?" „Nu breekt een nobel hart." Mochten er van Comeille's werken ook zulke gramofoonplaten bestaan, dan zou men zün sterfdag niet beter kunnen herdenken dan met deze platen plechtig kapot te laten vallen en daarna Cinna en le Cid te lezen en zich stil te vermelen in de heldhaftige helden van een stotterend en onhandig schrüver. VAN OLDENBURG ERMKE Klasse C., afd. 3 Donderdagavond was het H. E. T. E. Y. be be zoek bij de B. C. „Haarlem" en nam voorloopig een voorsprong van 2—1. Hagenaar en Houtkoo' per (B. C. H.) speelden een spannende match, welke met gering verschil door eerstgenoemde Gebouw „St. Bavo" D. V. S. 8 uur; Geel wit 6 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg „Liefde lessen van Mo lière", kwart over 8. Luxor-theater „Mannen in 't wit", 2.30, 7 uur (doorloopende voorstellingen). Luxor-Theater „Mannen in 't wit" 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Schouwburg-Jansweg „Pension Zonne- schün" 8 uur. Sociëteit „St. Bavo" R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur; Ontwikkelingsavond R. K. Grafi sche Bond, 8 uur; Bestuur Postpersoneel, half 9 uur. Luxor-Theater „Mannen in 't wit" 7 uur (doorloopende voorstelling). KONINGSTR. 27 TELEF. 14609 Van Zaterdag 6 October 8 uur tot en met Vrijdag 12 October zün de volgende apotheken ook geopend 's avonds na 8 uur en des nachts: Apotheek Loomeyer, Barteljorisstraat 11; Park-Apotheek, Kleverparkweg 13; W. P. Wou- tersen: Koninginneweg 3. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelüks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werkda gen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bü mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. Iederen dag 1012, i4, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bioemliofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. fr Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazün Parklaan 75 (t-elef. 16391).^ Spreekuren: R. K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur, Vrüdags van I tot 2 uur Spreekuren: R. K. Wükverpleging, Magazün verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Opengesteld: dagelüks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur. 's Maandagsochtends gesloten. Leesgeld 3 ct. per boek in de week. De bibliotheken zijn gevestigd en geopend: N. GROENMARKT 22, Woensdagsmiddags van 34 uur voor de kinderen. Woensdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur voor ouderen. KLARENBEEKSTRAAT 60, Woensdagsmid dags van 1.30—2.30 uur voor de kinderen. Wofensdags- en Vrijdagsavonds van 8—9 ruur voor ouderen. HAGESTRAAT 49, Woensdagsmiddags van 23.30 uur voor de kinderen. Woensdags- en Vrijdagsavonds van 7.308.30 voor ouderen. GEN. DE LA REYSTRAAT 17, Woensdags middags van 3.30—5 uur voor de kinderen. Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 8.30 9.30 uur voor ouderen. Voor de parochie van St. Bavo-Noord is de oprichting van een bibliotheek in voor bereiding. werd gwonnen. G. Metz gaf Bood (H. E. T. E. Y.) echter geen schün van kans en maakts 200 in 24 beurten tegen zijn partner 141. Ook Smit en de Jager (B. C. H.) gaven elkaar weinig toe, doch ondanks een stergesteelde 53 verloor de Haarlemmer toch nog met 22 car. In verband met het late uur moest de ontmoeting P. Kobusv. Someren uitgesteld worden. We geven B. C. H. nog wel een kansje op een draw. Klasse E., afd. 5 Excelsior uit Velsen-Noord leverde een uitste kende prestatie door „Vriendenkring" in eigen huis met 3—1 te slaan. V. d. Pavert (Vr. Kr.) bleef tegen Oorthuis ver achter, terwijl ook v. d. Gevel tegen Barnhoom (Exc.) geen schün van kans kreeg. Door toedoen van Terreehorst kwa men de gastheeren aan een tegenputje. V. d. Aar (Exc.) bracht zün club in veilige haven door Copini op 42 te laten staan. Klase F., afd. 6 De returnmatch tusschen de beide D. E. S.- teams, welkè Donderdagavond in hun clublokaal plaats vond, werd verdiend door D. E. S. 1 ge wonnen. Ronde (D. E. S. 1) nam in een goedgespeelde partü revanche op Vlug, terwül de Nijs zich we derom sterker toonde dan Tuninga (D. E. S. 2). Het eerste bracht de stand op 3—0 door een zege van v. Wunnik op de Korte. Bottelier (D. E. S. 2) redde echter de eer van zün team en nam tevens revanche op Wesseling, die hem vorige week ge klopt had. zVoor de komende week staan de volgende wed strijden op het programma: 6 Oct. Clubkampioenschap Driebanden, Klasse B„ Afd. 3 K. R. A. S. 2—Soc. Ver. 9 Oct. Klasse E., Afd. 5 Roozendaal (Overveen) Excelsior. Klasse F., Afd. 6D. E. S.Vriendenkring. 12 Oct. Klasse D., Afd. 4 't Blauwe Krijtje (Be- verwük)Nummer Eén. Klasse E. Afd. 5 B. C. H. —Excelsior. (Deze pag. is gedeeltelük gecorrigeerd.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2