Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n„Omroeper" voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS Laatste Nieuws Moordaanslag te Zwolle Revolutie in Spanje? Wat de tonq streelt w FUNKE'S ROGGEBROOD Het vermogen der Habsburgers aiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiininiiiiiiiiiinniiiiiiniiiiiiiuns ZATERDAG 6 OCTOBER 1934 siiiiiiiiiiiiiiimiiiiuiiiiiiiiiwiiiiiiHiHiniHiiiiiiiiiiiiiimmmiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiiq KERKCONCERT Vincentv. d. Horst GEMEENTEZAKEN Uitbreidingsplan in Noord Grondbedrijf Verkoop grond LUXOR-THEATER Mannen in het wit DE BELASTINGOPBRENGST In twee jaar met f 20 millioen verminderd DEKEN A. GUILONARD Toestand hoogst ernstig Openbare aanbidding in de F ranciscuskapel DE BIETENCAMPAGNE BEGONNEN De heer Bustemente, rechter van het Internationale Hof van Justitie te Den Haag, arriveerde met het s.s. „Statendam" uit New-York te Rotterdam ZONDER OOK UW BAKKER LEVERT HET WEESPERMOPPEN Villabouw Burgerwacht Apotheekdiensten STEEKPARTIJ AAN BOORD VAN EEN SCHIP Zes maanden voorwaardelijk geëischt DIPHTHERITIS MET DOODELIJKEN AFLOOP In Roosendaal en Nispen Liefhebbers voor brandspuiten? Dansleeraar met een dolkmes in de linkerborst gestoken Vijf verdachten in arrest Wat Oostenrijk wil teruggeven Massavergiftiging Na de ontploffing te Antwerpen KIND IN PUT GEVALLEN Na bevrijding reeds overleden Catalaansch parlement zal ver moedelijk onafhankelijkheid van Catalonië uitroepen Bloedige gevechten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ondanks de in de laatste jaren sterk ge wijzigde mentaliteit van een groot deel der concertbezoekers worden er toch altoos nog kerkconcerten gegeven. Ja, het gelijkt wel, of dit genre concerten het minst te lijden heeft van de gevolgen der malaise en den veranderden smaak van het publiek. Wellicht zijn er ook menschen, die in dezen tijd, meer dan ooit, behoefte hebben aan verdieping in en dienten gevolge verkwikking door gewijde muziek. Wy bedoelen natuurlijk hiermede die kerk concerten, waarop hooge, zuivere kunst wordt aangeboden. Niet het minst de serie uitvoerin gen, die de sopraanzangeres Jo Vincent en de organist Ant. v. d. Horst in ons land geven. Men mag hier, na het zich uit het openbaar muziekleven terugtrekken van mevrouw Noor dewier, wel spreken van d e Nederlandsche Kerkconcerten. Het is als vanzelfsprekend, dat Jo Vincent de traditie van mevrouw Noorde wier voortzet. Door haar stemmiddelen, tech niek, artisticiteit en bovenal door haar superbe aanvoelen van gewijde muziek (vooral het Bach-genre) is zij de aangewezen zangeres, die met Ant. v. d. Horst het Nederlandsche pu bliek een cultuur schenkt van dit genre. Wij spreken hier met opzet over cultuur, om dat hier geen sprake is van pralerij met stem, spel en techniek. Deze artisten vervullen als het ware een bepaalde missie. Men zie slechts het programma van dit concert. Het vermeldde ditmaal niet alleen waarde volle werken vanaf Franck (voorlooper en tijd genoot van Bach) tot aan Diepenbrock en An- driessen, doch tevens als bijzonderheid eenige deelen uit een totaal onbekende passie ('n reeks passie-liederen) der 13de eeuw. Dat de thans geldende passie- en oratorium- stijl zeer langzaam is ontstaan en reeds in de 12de eeuw naast den liturgischen kerkzang een geestelijk lied in de moedertaal bestond, deze beide van invloed op de wording van dien stijl zijn geweest, weet een ieder, zij het in hoofd zaak door middel van de meestal schaarsche gegevens hieromtrent in een geschiedenisboek opgeteekend. Thans heeft men eenige van zulke primitieve passieliederen kunnen hooren. Primitief, maar daardoor volstrekt niet zonder hooge waarde. In het eerste lied werd Christus' geboorte ver haald, de muziek deed hier aan Gregoriaan- sche meiismen denken. In het tweede werd de heerlijkheid der geboorte op geestdriftige wijze bezongen, terwijl in 't derde Christus' geeseling en kruisiging met sterke zeggenskracht werden verhaald. Vervolgens een meditatie over den Dood, waarbij de droefenis van Maria als voor beeld wordt gesteld, een lied over de glorie rijke Verrijzenis en een over de Hemelvaart, beide een extase-zang. De orgelbegeleiding gaf slechts een eenvou dige harmonische ondersteuning, slechts een enkele maal door kleur en meer zelfstandig karakter een weinig illustratie. Deze zangen hebben ons van den geheelen avond het diepst getroffen, dank zij mede de groote overgave, waarmede zij werden vertolkt, 'n Diepere ontroering als heden is nauwelijks denkbaar. De twee deelen uit „Miroir de peine" (het eerste en laatste der vijf droevige geheimen van den Rozenkrans) voldeden iets minder, wellicht omdat op het kleine oude orgel niet voldoende kleurschakeering was aan te brengen. Hetzelfde geldt, zij het in mindere mate, voor Diepenbrock's „O Jesu ego amo te", daaren tegen maakten de drie liederen uit „Vater un- ser" van Cornelius, al is de begeleiding mis schien niet oorspronkelijk voor orgel, een veel sterkeren indruk. Van de „uitleidings"-liederen begeesterde „Ein fröhlich's Gesang" zeker het gansche auditorium. Een fraaie afsluiting! De organist deed ons nog kennis maken met een eenvoudige Canzone van Gioseffo Guammi (16de eeuw), logisch van bouw en stemmingsvol. Verder speelde hy de Passacaglia van Andries- sen en de Fantasie en Fuga in c-moll van Bach. Uit den aard der zaak voldeed het Bach-werk het meest op dit oude orgeltje, dat mooi don ker getint fluitwerk bevat. De resonans in de gerestaureerde kleine Bake- nesserkerk is niet groot, het leek ons toe dat het er niet bepaald gemakkelijk zingt. Het in tieme interieur is echter wel uitermate geschikt voor een dergehjk concert. De belangstelling voor dit concert was zeer groot. Niet te verwonderen! O. K. Na de vaststelling van het uitbreidingsplan „Wijziging no. 14" van „Noord", heeft de Gewes- teiyke Commissie voor Uitbreidingsplannen in de proivncie Noord-Holland de aandacht van B. en W. er op gevestigd, dat het voor „ver- keersoplossing" gereserveerde gedeelte te klein was te achten en dat het aanbeveling verdiende om voor dat doeleinde in het uitbreidingsplan een grootere oppervlakte te reserveeren. B. en W. hebben zich met die meening ver- eenigd en voor het betreffende uitbreidingsplan een nieuw ontwerp doen opmaken, waarin een grooter oppervlak voor „verkeersoplossing" is opgenomen. Dit ontwerp heeft, overeenkomstig het be paalde bij artikel 37 der Woningwet opnieuw gedurende 4 weken ter gemeente-secretarie ter inzage gelegen. Tegen dit ontwerp-plan zyn bezwaarschrif ten ingekomen van: le. Th. S. J. Janzen, te Bloemendaal; en 2. mevr. G. J. A. Janzen, geb. Kraakman, te Bloemendaal. De bezwaren van reclamant, sub. lo. genoemd, richten zich hoofdzakelijk tegen de naar zijne meening te kleine oppervlakte, waarvoor het plan zal gelden, en als gevolg daarvan tegen het tekort aan voor bouwterrein aangewezen gronden, en vervolgens tegen de voorgestelde bestemming voor het in het ontwerp-plan op genomen gedeelte van het kadastrale perceel no. 198. Door laatstbedoelde geprojecteerde be stemming zou het grootste gedeelte worden af genomen van het erf en den boomgaard van de ten Noorden daarvan gelegen boerderij, welke daarvoor te dicht by de bebouwing zou komen te liggen, waarvan zi. funeste gevolgen zouden zyn te verwachten voor de exploitatie dier boerderij. Opheffing van laatstbedoeld bezwaar 'zou volgens reclamant mogeiyk zyn door tege moetkoming aan het in de eerste plaats ge opperd bezwaar. By nadere overweging van het plan als zoo danig en voor zooveel mogeiyk na raadpleging van beschikbare gegevens over de uitbreidings mogelijkheden der gemeente, blijven B. en W. van meening, dat in het ontworpen plan, mede als compensatie van de vorenbedoelde vermin dering van bouwterrein, voldoende gronden voor bouwterrein zyn aangewezen, voor den in de naaste toekomst in het onderhavige gedeelte der gemeente te verwachten- en benoodigden aanbouw van woningen. Thans reeds ter plaatse een bebouwing voor meerdere gronden te projecteeren, zou niet al leen een juiste ontwikkeling van de bebouwing kunnen schaden, doch ook, uit stedebouwkundig oogpunt, een stelsellooze uitbreiding daarvan tot gevolg kunnen hebben. Mocht in de verdere toekomst zich de behoefte aan meerdere bouw terreinen doen gevoelen, dan zal, met inacht neming van de alsdan bekende gegevens, een wijziging in het uitbreidingsplan kunnen worden overwogen. Het bezwaar van reclamant ten opzichte van de exploitatie-moeilijkheden van de vorenbe doelde boerderij kunnen B. en W. niet deelen. Door de aanwezigheid in de onmidellijke om geving van voor „land- en tuinbouw" aan gewezen gronden, zal de exploitatie van bedoelde boerderij h.i. voldoende mogelijk blyven. Uit het vorenstaande volgt, dat naar hun meening aan het bezwaarschrift van reclamant niet kan worden voldaan. Reclamante sub 2o. maakt bezwaren tegen de in het ontwerp-plan voor verkeersoplossing gereserveerde ruimte. Hare bezwaren richten zich er eenerzyds tegen, dat het plan door de reserveering van gronden voor de zooevenge- noemde bestemming niet voldoet aan het be paalde by art. 36 der Woningwet (formeel be zwaar) en anderzijds, dat zy door deze gepro jecteerde bestemming, voor wat betreft de ex ploitatie van hare gronden in een ongunstige positie wordt gebracht. Bedoelde ruimte is in het ontwerp-uitbrei- dingsplan „gereserveerd", omdat thans nog niet geheel is te voorzien hoe de oplossing in de toe komst verwezenlijkt zal moeten worden. De kennisneming van de door reclamante in gediende bezwaren heeft B. en W. echter de overtuiging geschonken, dat de wijze, waarop voor die oplossing thans reeds in een uitgewerkt uitbreidingsplan gronden worden gereserveerd, niet geheel juist kan worden genoemd. Aange zien het hun niet mogeiyk is, om voor die op lossing thans reeds een uitgewerkt plan samen te stellen, komt het him aanbevelenswaardig voor, om de voor die oplossing aangewezen gron den, in het thans vast te stellen plan niet op te nemen. De begrenzing van het plan zal als dan in het Noord-Westen kunnen worden aan gebracht langs de aldaar getrokken zwarte iyn. Te zijner tyd zal voor dit gedeelte dan een nieuw ontwerp kunnen worden opgemaakt. B. en W. achten dat hiermede tevens aan het verlangen van reclamante zal zijn voldaan. Het terrein, waarover deze wijziging van het uitbreidingsplan „Noord" zich uitstrekt, wordt begrensd door den Rijksstraatweg in het Westen, een ontworpen ringweg in het Noorden ter af sluiting van de aan de Zuidzyde gelegen be bouwing, welke ringweg eveneens de Oostelijke begrenzing vormt en daarvoor het grootste ge deelte van den z.g. verboden kring van de ves tingwerken van Spaamdam volgt; in het Zuiden is de begrenzing een weg, welke by den verbo den kring begint en in de richting van den Rijksstraatweg loopt. Deze weg zet zich op blad 14 van het uitbreidingsplan „Noord" voort en is bedoeld als een verbinding van Noordelyk Haarlem met Zuidelyk Velsen (Santpoort). De gronden, in de wijziging begrepen, worden doorsneden door den Vergierdeweg, welke niet als verkeersweg te beschouwen is en slechts als functies heeft de verbinding van de wyk met de stad en toegangsweg tot de in aanleg zynde begraafplaats. Behalve de om het plan loo- pende wegen, komen in het plan geen verkeers wegen voor; de overige wegen zijn woonstraten. In het Zuiden is een terrein voor een gebouw van openbaar nut (school) geprojecteerd. De bebouwing is gedacht met kleine midden standswoningen (Ryksstraatweg) en voorts met burger- en arbeiderswoningen. In de bebouwings voorschriften is deze opzet uitgewerkt. B. en W. stellen voor terug te nemen uit het gemeenteiyk woningbedryf het perceel aan de Berkerodesteeg no. 9 tegen de geschatte waar de van 2760.65. B. en W. stellen voor aan H. Mulder, alhier, tegen den prijs van 11 per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de noordzijde van de Pleiadenstraat, groot pl.m. 1172 M2. zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen acht woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Over de hoofdfilm, het prachtige aangapen de werk: „Mannen in het wit", hebben we Don derdag reeds uitvoerig geschreven, zoodat we heden kunnen volstaan met er nogmaals op te wijzen, dat dit een van die zeldzame films is, die een indruk nalaten om niet te vergeten, een film, die ons iets laat zien van het leven in het ziekenhuis. Wel wondermooi is in deze film do ziekenhuissfeer behouden. De mannen in het wit, die door hun werk de naastenliefde ver richten, krijgen we er te zien als de ideale we zens, die als we ze dan buiten de operatiezaal weer ontmoeten, toch ook menschen biyken te zijn als wy allen. Het bijprogramma geeft in het nieuws o.a. den brand van de „Morro Castle" het schip, waarop zoo velen den dood in de vlammen vonden. Voorts een teekenfilm, waarop we Betty Boon weer eens ontmoeten, een echte Amerikaansche humoristische film „Heb je daarvan terug", met veel gegooi en gesmijt, ditmaal niet met borden of tafels en stoelen, maar met menschen en dan tenslotte nog een Laurel en Hardy-film, waarin we dit tweetal weer in allerlei allerdolste situaties ontmoeten, situaties, zóó dwaas, dat zelfs de ergste zuurpruimer er om zal moeten lachen. Alles bij elkaar een uitnemend en zeer aan te bevelen programma. Dat het aantal belastingplichtigen in de ver schillende klassen sterk achteruit gegaan zou zijn, door de crisis, was wel bekend. Aan een statistisch overzicht der inkomstenbelasting over de belastingjaren 19311932, 19321933 en 19331934, door B. en W. aan den Raad aan geboden, ontleenen wij eenige frappante ge vallen: Zuiver inkomen: van ƒ800 tot beneden 1000; belastingjaar 1931/32: aantal aangeslagenen: 5630, totaal zuiver inkomen per klasse ƒ4.899.762; belastingjaar 1932/33: aantal aan geslagenen 4635, totaal zuiver inkomen per klas se: ƒ4.016.986; belastingjaar 1933/34: aantal aangeslagenen; 4226, totaal zuiver inkomen per klasse: ƒ3.678.909. van ƒ1600 tot beneden ƒ800: resp. 3979, ƒ6.703.694- 3411, ƒ5.750.873; 3101, 5.228.051. van 2000 tot beneden ƒ3000: resp. 7237 17.018.957; 6782 ƒ15.983.320; 5884, 13.926.170. van 3500 tot beneden ƒ4000: resp. 917, ƒ3.398.052; 920, ƒ3.409.078; 841. ƒ3.109.788. van 5000 tot beneden ƒ6000: resp. 648, ƒ3.531.958; 587, ƒ3.189.334; 520, ƒ2.831.689. van ƒ7000 tot beneden ƒ8000: resp. 278, ƒ2.086.577; 220, ƒ1.643.139; 200, ƒ1.497.462. van ƒ9000 tot beneden ƒ10.000: resp. 151, ƒ1.434.598; 131, 1.237.936; 119, ƒ1.125.822. van ƒ10.000 tot beneden ƒ20.000: resp. 550, ƒ7.528.811; 455, ƒ6.169.682; 356, ƒ4.823.697. van ƒ20.000 tot beneden ƒ30.000. resp. 132, ƒ3.200,879; 97, ƒ2.360.851; 76, 1.802.488. van 40.000 tot 60.000 en daar boven: totaal 67, ƒ4.719.829 44, ƒ3.044.085 23, ƒ1.642.418. Totaal: resp. 38.205, ƒ91.939.715; 34.689. ƒ81.772.128; 31.090, ƒ70.971.655 Naar wy vernemen, is' de toestand van den hoogeerw. heer A. A. Ph. M. Guilonard, deken van Schagen, die eenige dagen geleden in de Maria-Stichting te Haarlem van de H.H. Sacra menten der Stervenden werd voorzien, zeer ern stig. Zondag a.s. (7 October) Octaaf St. Franciscus, zal het H. Sacrament ter openbare aanbidding zyn uitgesteld in de Kapel van het St. Fran ciscus Liefdewerk (Zoetestraat 11), van half twaalf tot half vier uur. Het Sint Franciscus Liefdewerk vertrouwt, dat zéér vele Katholieken van Haarlem en omstr. alsdan in de Francis- cuskapel het H. Sacrament zullen komen aan bidden. De groote bietencampagne aan de Suikerfa briek „Holland" te Halfweg is begonnen en evenals voorgaande jaren heerscht thans op de fabriek en in haar omgeving een groote be- dryvigheid. Tientallen schepen liggen in de kom vin de fabriek, waar zy, geladen met bieten, liggen te wachten op hun beurt om gelost te worden, terwijl weer anderen gemeerd liggen om straks met pulp geladen te vertrekken. Het is een bosch van masten in dit anders zoo stille wa-er van de fabriek! Doch ook te land is de aanvoer der bieten door middel van auto's of met paarden bespan nen wagens groot. Geweldige massa's bieten jiggen opgeslagen op de terreinen van de fabriek, zonder dat men ziet, dat deze noemenswaard toe- en afnemen, is Uw ontbijt- of koffietafel incompleet „DE ZEEUW" - Koudenhorn 24 - Tel. 11780 Afdeeling Banketbakkerij 35 cent per 14 pond Voldersgracht 37 - Burgwal 60 - Cronjéstr. 18 Kennemerstraat 34 - Brouwersplein 7 omdat eenerzijds de groote kranen voortdurend in werking zijn om de voor den wal liggende schepen te lossen, terwijl tegelijkertijd le fa briek zelf geweldige hoeveelheden vraagt voor de verwerking tot ruwe suiker. Zooals te begrijpen is, zijn voor dit werk veel arbeiders noodig. Eenige horderden arbeiders uit de omgeving hebben thans weer eenige maanden werk gevonden. Aan de firma E. J. Lubbers is door architect Zandstra opgedragen het bouwen van een dub bele villa voor 18.070. Bij het op 4 October ,1.1. gehouden examen ter verkrijging van het diploma van geoefend heid voor het verleenen van eerste hulp en het leggen van een eerste verband, afgeno men door de medische commissie, bestaande uit de heeren dr. C. L. W. Ruys en dr. H. Veen, slaagden de dames; J. M. H. Bijker. M. Bijlsma, E. J. J. Kirsten, G. H. Louw, E. Smit, T. H. K. Veenstra, P. Verpoorte en de heer J. M. van Aanhout. 4 Candidaten werd afge wezen. De nieuwe verbandcursus onder leiding van dr. Tjebbo C. Franken neemt einde van deze maand een aanvang. Van Zaterdag 6 October 8 uur tot en met Vrijdag 12 October zijn de volgende apotheken ook geopend 's avonds na 8 uur en des nachts: Apotheek Loomeyer, Bartel jorisstraat 11; Park-Apotheek, Kleverparkweg 13; W. P. Wou- tersen: Koninginneweg 3. Op 14 Sept. van het vorig jaar had aan boord van de „Saturnus" van de Kon. Ned. Stoom boot My. te Amsterdam een steekparty plaats tusschen twee matrozen, die een noodlottig ein de had. Een der beide matrozen werd ernstig in de borst getroffen, aanvankelijk zag het er naar uit, dat hij zou herstellen, doch later toen zich complicaties voordeden overleed het slachtoffer. De matroos W. v. d. B. kreeg ruzie met een kameraad; nadat v. d. B. zich had losgerukt, greep hy een mes. dat op tafel lag en stak er den ander mee in den buik. De twaalfvingerige darm en de lever bleken te zyn gteroffen. Vol komen genezing bleef uit, doch de matroos werd in Januari uit het ziekenhuis ontslagen. Later overleed hy te Den Haag aan een lever abces. Wegens zware mishandeling had v. d. B. zich Vrydag voor de Amsterdamsche rechtbank te verantwoorden. Hij was niet verschenen en de zaak werd bij verstek behandeld. Dien bewusten dag was er aangemonsterd en beide mannen hadden op weg naar hun schip samen hier en daar een borrel ge dronken. De getroffene was nogal onder den invloed van den alcohol gekomen, terwyl verd. maar zeer weinig had gedronken. Volgens getuigenverklaringen staat verd. zeer gunstig bekend, hy drinkt zelden en is geen vechtersbaas. Hij moet aldus een zijner ka meraden in een plotselinge opwelling van drift hebben gehandeld. Ook het reclasseerings- rapport over verd. uitgebracht, luidt zeer gun stig. Verd. vaart reeds achttien jaar by dezelf de maatschappij De Officier van Justitie mr. van Duuemen zeide in zijn requisitoir rekening te willen hou den met het feit, dat verd. zeer goed bekend staat, terwijl zyn tegenparty dronken was. Spr. requireerde een voorwaardelijke gevan genisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar benevens een geldboete van ƒ50 subs. 50 dagen hechtenis. Vonnis 10 October. Sedert eenige weken heerscht in een der wij ken van Roosendaal en Nispen in vry ern stige mate de diphtheritis in verband waar mede een der bewaarscholen al sinds ander halve week is gesloten. Verschillende kinderen zyn in de barakken van het ziekenhuis „Cha- ritas" opgenomen en nog byna dagelijks wor den nieuwe ziektegevallen geconstateerd. Reeds zijn eenige gevallen met doodelyken afloop voorgekomen, in één gezin zyn zelfs reeds twee kinderen overleden en zyn nu nog twee kin deren ziek, van wie een ook nog ernstig zor gen baart. In verband met dit veelvuldig voorkomen dezer gevreesde ziekte wordt van gemeentewege begonnen met gratis inenting der schoolgaan de kinderen. De gemeente Helmond biedt te koop aan zes in goeden staa verkeerende handbrandspuiten. Liefhebbers voor deze instrumenten kunnen zich weden tot den brandmeester voor het ma teriaal, den heer L. Stockers. Vrijdagavond omstreeks 8 uur is te Zwolle een aanslag gepleegd op den dansleeraar Meyor Nord. Deze heeft op den Jufferwal een dansinsti tuut, waar hij bezig was met les geven. Door dat eenige opgeschoten jongens steenen tegsn de ruiten wierpen, werd de heer Nord naar bu ten gelokt. Toen hij de deur opende en zich op straat vertoonde, om de baldadigen te ver jagen, werd hij door eenige jongens van 1518 jaar aangevallen, waarop één van hen den heer N. met een dolkmes in de linkerborst stak. Gesteund door eenige zijner leerlingen, die toegeschoten waren, kon de heer N. nog naar binnen strompelen, waar hij ineenzakte. Anderen hadden inmiddels geneeskundigen dienst en po litie gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse wa ren. De heer N. werd naar het Sophia Zieken huis overgebracht, waar bleek dat de steek, hoe wel niet doodelyk, toch ernstig was geweest. Hst slachtoffer had veel bloedverlies, terwijl de lin ker borstholte zich vulde met bloed. Direct levensgevaar is niet aanwezig, doch de toestand van den heer N. is zeer ernstig. Door de politie werd direct een uitgebreid onderzoek ingesteld en door de recherche wer den inmiddels vyf vermoedelijke daders aan gehouden. Omtrent de oorzaak van het misdrijf tast men nog volkomen in het duister. WEENEN, 5 Oct. (D.N.B.) Het Christelyk- Sociale „Linzer Volksblatt" publiceert heden de resultaten van de vertegenwoordigers van het Huis Habsburg met den staat over het terugge ven van het vermogen der Habsburgers. Hier werd onderscheid gemaakt tusschen het particuliere vermogen en het Kroon-vermogen. Tot dit laatste behoort o.a. het slot Schön- brunn, de Hofburg en de Schatkamer. Dit Kroonvermogen blijft in het bezit van den Oostenrykschen staat. In het particulier vermogen wordt een schei ding gemaakt. Die goederen, welke van alge meen belang zijn, zooals de familie-bibliotheek van de Habsburgers, blyven aan den Staat, ter wijl de kunstschatten aan het Huis Habsburg teruggegeven zullen worden, echter met de be paling, dat zy ter beschikking moeten blyven van den staat. Het groote natuur-historische museum zal teruggeven worden, evenals de verschillende slo ten en paleizen, welke aan de Habsburgers be- hooren, evenals de privé-sieraden. BRUSSEL, 5 October. (Per tel.) By een zes tigtal kantoorbedienden van een groote bank te Brussel, deden zich gisterenmiddag vergifti gingsverschijnselen voor. Velen hunner vielen herhaaldelijk in bezwijming. Een tiental werd naar het ziekenhuis vervoerd. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat zy ds middags bedorven gehakt hadden ge geten. ANTWERPEN, 5 Oct. (Per tel.) Twee der slachtoffers van de ontploffing, welke, zooals ge meld, dezer dagen alhier gebeurde, zyn aan hun verwondingen overleden. Vrijdagmiddag is een 3K-jarig kind van den heer K., wonende in de Ceramstraat te Ensche de, spelenderwijze voorover in een putje achter de woning gevallen. Nadat direct toegeschoten hulp na veel moeite het kind uit zyn hachelijke positie had weten te bevrijden, bleek het reeds in de modder te zijn gestikt en kon een ont boden geneesheer slechts den dood constateeren. MADRID, 5 Oct. (Reuter) Ook te Sarragossa zijn de stakers overge gaan tot daden van geweld. Het kwam tot verschillende schietpartijen waarbij vermoedelijk tal van slacht offers gevallen zijn. Vele vracht auto's werden door het gepeupel omvergeworpen. Te Mondragon is een Kamerlid neergeschoten en te San Sebastian werd een hooge ambtenaar der provincie vermoord. Het gerucht loopt dat troepen onderweg zijn naar Asturië waar de arbeiders zich in de mij nen verschanst hebben. De regeering liet te Madrid de bevolking door middel van de radio waarschuwen om na acht uur Vrijdagavond liever niet op straat te ver toeven, daar de politie strenge consignes heeft. De roodc stakingsleiding heeft het bevel uitgevaardigd Vrijdag „op vreedzame wijze" te staken om te middernacht, althans wan neer geen tegenbevel wordt gegeven, tot de „revolutionnaire" algemeene staking over te gaan Het feit, dat de regeering in de bui tenwijken van Madrid een groote troepen macht heeft saamgetrokken, schijnt met deze bedreiging in verband te staan. Op tal rijke plaatsen zijn machinegeweren in stel ling gebracht. Vele patrouilles trekken door de straten. Het verkeer ligt stil. De rechtsche bladen van Madrid waaraan door niet georganiseerd per soneel gewerkt wordt, zyn verschenen. De link- sche niet. Volgens de laatste berichten hebben de mijn werkers van Mieras de gewapende macht op nieuw aangevallen. By een schietpartij schy- nen tien stakers den dood gevonden te hebben. Te Eibar hebben de opstandelingen op het raadhuis de witte vlag geheschen en zich over gegeven. Het spoorwegverkeer ligt ten deele stil. In het algemeen komen de treinen met groote ver traging binnen. De regeering hoopt binnen afzienbaren tyd de orde te kunnen herstellen. Uit Londen ontvangen wij van Reuter een samenvatting der berichten, welke in den loop van den avond in de Engelsche hoofdstad ont vangen werden en waaraan wij het volgende ontleenen. De toestand is in heel Spanje zeer ernstig en dit geldt nog meer voor de provincie dan voor Madrid. Overal is thans de staat van beleg afgekondigd. Te Oviedo waren de stakers voort durend in gewapende gevechten met de open bare macht. De opstandelingen beschikken over voldoende geweren. Vyf lijken liggen reeds in het ziekenhuis van Oviedo en van de talrijke gewonden verkeeren er een dozyn in levens gevaar. Troepen en ook een afdeeling vliegtuigen zyn te Oviedo aangekomen. Andere troepen zyn onderweg. Te Madrid schijnen in de omgeving van het Atocuha-station verschillende gewonden geval len te zijn. In het algemeen echter is de toestand er wel gespannen, maar heerscht er toch rust. Te Barcelona is het Catalaansch parlement bijeengeroepen. Men rekent er op, dat tot de zelfstandigheid van Catalonië besloten zal wor den. Men telt te Barcelona driehonderd arrestaties. Het post- en telegraafverkeer is stop gezet. Zwaar gewapende politie en soldaten met de bajonet op het geweer, patrouilleeren in de straten. Enkele vechtpartijtjes leverden een half dozijn gewonden op, waaronder een agent van politie. In de Baskische provincie is de toestand zeer gespannen. Tal van dooden en gewon den zijn te San Sebastian gevallen en met Bilbao zyn alle verbindingen verbroken. Te Valencia heeft men water, gas en electri- citeit afgesloten. Er is daar ook gebrek aan levensmiddelen. Volgens mededeeling van het nieuws-bulletin dat het stakings-comité te Madrid uitgeeft, hebben de opstandelingen alle gendarmerie kazernes in Asturië bezet. Het spoorweg-verkeer in Noord-Asturië staat stop. De politie, welke tegen de stakers optrok, zou gedwongen geweest zijn de wyk te nemen naar Madrid. Nader seint Reuter: De staking verloopt kalm en is verre van al gemeen te Sevilla en Cordova. Daarentegen ligt het werk stil te Sarragossa, Valencia, en Bil bao. Te Biscaje moeten de troepen de orde handhaven. Te Eibar bezetten de opstandelin gen die goed van wapens en munitie voorzien zyn, tal van gebouwen. De troepen moesten op versterking wachten en gebruik maken van mi trailleuses en mortieren om ze te verdrijven. Het aantal slachtoffers is onbekend. Een hon derdtal arrestaties is verricht. De telefoonverbindingen tusschen Madrid en de andere deelen van Spanje zijn moeilijk en dikwijls onmogelijk. Te Medina Rio Seco schijnt een patrouille gendarmerie in een hinderlaag gevallen te zyn. Een sergeant werd gedood en eenige gendarmen werden gewond. Versterkingen zyn uitgestuurd, maar moesten wijken voor de stakers. By een aanval op een bank te Barcelona vie len twee dooden en tal van gewonden. Op verschillende punten der stad wordt ge vochten. Te Mieres zou een officier gedood zyn, even als te Tudela. Het kamerlid Creja Elosegni is vermoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4