MenuhiffioM: DE ROODE NEVEL Nsw-Yorksche Bears ZONDAG 7 OCTOBER 1934 Corruptieschandaal China m Diefstal van paleisschatten in Peking Bezuiniging in België Defensiebegrooting-1935 wordt verlaagd Belgische schippers klagen Over Duitsche wanbetaling Goudblok te Brussel bijeen Zwendel met spoor kaartjes ontdekt Britsche bommen werper verongelukt Turksche motorboot gezonken 33 opvarenden omgekomen Saarlanders bij Z.H. den Paus Het nationalisme in Duitschland Nationale Katholieke Kerk? Communisten te Berlijn gevonnist Van twee glazen Persorganisatie in Ned.-Indië Door duisternis misleid ARBEIDSBEMIDDELING De mogelijkheid van loons- v ar hooging wordt nagegaan LICHAMELIJKE OPVOEDING Huldiging van oud-inspecteur Graafland f In memoriam W. H. Nijsten F. I. K. A-EXCURSIE Naar Gelderland Nieuw smokkelartikel R. K. Bond van Kiesvereenigingen in Gelderland Het Kruis aan den Maaskant Zilveren professiefeesten op Borneo Naar de missie Auto tegen een boom Omzetten 230.000 Shares Stemming onregelmatig WISSELKOERSEN AMERIKGOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN EEN VERHAAL UIT DEN SLAVENOORLOG DOOR RANDALL PARRISH 20 4 SJANGHAI, 6 Oct. (VD.) Naar de „Sjanghai Evening Post" meldt, heeft de procureur- generaal te Nanking ernstige beschuldigingen geuit tegen den vroegeren directeur van het museum van Peking, Jipeitsji, die onvervang bare paleisschatten ter waarde van 50 millioen Chineesche dollars zou hebben gestolen. De genoemde directeur zou het grootste deel der paleisschatten z.g. wegens bedreiging der Japanners-en voordien onder voorwendsel van een tentoonstelling in Nanking in kisten hebben doen verpakken en naar Sjanghai hebben ge zonden. Tijdens het verblijf van Jipeitsji te Dairen zouden toen schatten ter waarde van ruim 20.000.000 dollar uit het woonhuis van Jipeitsji in Tientsin naar het buitenland zijn verkocht. Jipeitsji is het eerst verdacht door de vrouw van een invloedrijk lid van de Kwomintang. Tsjangtsji genaamd. Onder zijn handlangers zou zich een neef bevinden van den ouden leider van de Kwomintang, Litsjoengtoeng en de vroegere eerste secretaris van Jipeitsji. Beiden zijn gevlucht. Het proces tegen Jipeitsji zal eind van deze maand plaats vinden. Mocht het er inderdaad van komen, dan zal wel veel opzienbarends aan het licht komen. BRUSSEL, 6 Oct. (Per tel.) De commissie, welke door den minister van Landsverdediging was ingesteld om te onderzoeken, welke bezui nigingen op de begrooting van Oorlog konden worden aangebracht, deelt mede, dat een be drag van 80 millioen frank kan worden be spaard. Dit is haast nagenoeg het dubbele van het door minister Devèze genoemde bedrag, ni. 44 millioen. Minister Devèze heeft thans medegedeeld, dat de oorlogsbegrooting-1935 met 70 millioen ver laagd wordt. BRUSSEL, 6 Oct. (Per tel.) Een delegatie van de vereeniging van binnenschippers heeft een bezoek gebracht aan den minister van Bui- tenlandsche Zaken Jaspar, teneinde hem op de hoogte te stellen van den moeilijken toestand, waarin de Belgische binnenschippers verkeeren tengevolge van het niet betalen der vracht prijzen op Rijnschepen door Duitschland. De minister heeft besloten onmiddellijk een hoofdambtenaar van zijn departement naar Duitschland te zenden, teneinde te trachten met de betrokken autoriteiten tot overeenstem ming te komen. BRUSSEL, 6 Oct. (per tel.) Door het Bel gische Ministerie van Buitenlandsche Zaken zijn uitnoodigingen verzonden aan de ï'ren- sche, Nederlandsche, Italiaansche, Luxemburg- sche en Zwitsersche regeeringen ten einde haar te verzoeken de bijeenkomst bij te wonen van de Goudblok-commissie, welke op 19 en 20 Oc tober a-s. te Brussel vergadert. FRANKFORT a. d. MAIN, 6 Oct. (D.N.B.) De spoorwegautoriteiten hebben in samenwer king met de politie een geraffineerden zwendel met spoorkaartjes kunnen ontdekken. Een 42-jarige schilder uit Frankfort reisde sinds 1928 met zelf-nagemaakte spoorweg-kaar tjes door Duischland, naar hij zeide om zijn schilderijen te kunnen verkoopen. In zijn bezit werden nog 28 kaartjes naar soms ver afgelegen steden gevonden en ver scheidene perron-kaartjes. Gisteren is op de Firth of Forth (Schotland) een ernstig vliegongeluk gebeurd. Een bommen werper, die op het dek van het vliegtuigmoe derschip „Courageous" wilde landen, kon op zeker moment geen koers houden en botste te gen de commandobrug, om vervolgens in zee te storten. Het vliegtuig verdween onder het schip en kwam niet meer boven. Van de beide inzitten den werd de een gedood en de ander, die bij de botsing op het dek geslingerd was, zwaar gewond. STAMBOEL, 6 Oct. Een motorboot met 40 opvarenden is beden op de zee van Marmora in aanvaring gekomen met een stoomboot. De motorboot is onmiddellijk gezonken; 33 opvaren den verdronken. Onze Romeinsche correspondent seinde ons d.d. 6 October: De Paus heeft heden in audiëntie ontvangen een groep van zestig pelgrims uit het Saar- gebied, tot wie hij een korte toespraak gehouden heeft. De H. Vader begroette de pelgrims, die door pater Hektor S.J. werden voorgesteld in het Duitsch en zeide, dat zij hem bijzonder wel kom waren daar zij uit het Saargebied kwamen. Deze naam, aldus de H. Vader, duidt op zich zelf reeds voldoende aan met welke gevoelens de Paus de bezoekers begroet. Zonder deze ge voelens nader uit te spreken, gaf de Paus daar op aan de pelgrims Zijn zegen. De Saarlanders beantwoordden de woorden van den H. Vader met geestdriftige toejuichin gen en zongen het lied: „Fest soli mein Tauf- bund immer stehen". y.r BERLIJN, 6 Oct. (Reuter) Er is een be weging in het leven geroepen voor-de stichting van een nationale katholieke kerk, welke on afhankelijk zou zijn van Rome. De beweging heeft haar zetel in Essen. BERLIJN, 6 Oct. (V.D.) In 1933 heeft een aantal personen een handgranaat geworpen naar 'n SA-lokaal in de Goethestraase in Char- iottenburg. De betrokkenen zijn heden veroor deeld tot resp. 15 jaar, 12 jaar, 8 jaar, 6 jaar en 5 jaar tuchthuisstraf en eerverlies van 8 tot 5 jaar. Wij kregen Vrijdag bezoek van een Canadees van Nederlandsche afkomst, die van de gele genheid dat hij hier vertoeft gebruik tracht te maken een goocheltruc ingang te doen vinden. Voor de truc zijn benoodigd twee glazen, twee zakdoekjes en een geldstuk. Op verbluffende wijze verdwijnt het geldstuk dat men onder glas I waant onder glas II. Tegen betaling kan men het gehem van den truc te weten komen. Ergens in Canada dacht de politie dat het geval iets met gokken te maken had en ver zocht zij onzen landgenoot naar het bureau te komen. Hij verliet het met vijf dollar op zak van de agenten, die gaarne den truc wilden leeren. BATAVIA, 6 Oct. (Aneta) Alhier is op gericht de „Ned.-Indische Dagblad- en Week bladpers", een vereeniging welke ten doel heeft de diverse belangen in den ruimsten zin van het woord te behartigen. Deze vereeniging is equivalent aan de in Nederland bestaande vereeniging „Nederland sche Dagbladpers". Zaterdagmorgen omstreeks zeven uur werd in de Wetering langs den Rijksweg te Lexmond, het lijk gevonden van den 66-jarigen A. Sterk uit Meerkerk, die daar vermoedelijk Vrijdag avond omstreeks acht uur door de duisternis misleid te water is geraakt en verdronken. Zaterdagmiddag had op het Departement van Sociale Zaken onder leid'ng van den Rijksbe- middelaar Prof. Mr. P. J. M. Aalberse een be spreking plaats met partijen, betrokken bij het dreigend conflict aan de pantoffelfabriek Snoe ren en Hooymaayers te Dongen. De arbeiders eisehten hier een verhooging van de naar hun meening zeer lage loonen. Daar de direct'e be weerde, dat de financieele toestand van het bedrijf deze verhooging onmogelijk op dit oogen- blik kan dragen, maar wel bereid is haar in twee étappes door te voeren, zal op voorstel van den Rijksbemiddelaar een accountant een on derzoek instellen, of het bedrijf deze last op dit oogenbbk al of niet kan dragen. Is het resul taat hiervan gelijk aan de bewering van de directie, dan zal de loonsverhooging voor de helft eerst 1 Januari 1935 worden ingevoerd. Zaterdagmiddag vond op het Departement van Sociale Zaken onder leiding van den Rijks bemiddelaar Prof. Mr. P. J. M. Aalberse een bespreking plaats met partijen betrokken bij he; dreigend conflict aan de schoenfabriek Blok Van Heijst te Waalwijk. De directie heeft zich bereid verklaard de overeenkomst tusschen de Waalwijksche schoen fabrikanten en de arbeidersorganisaties met een kleine wijziging te aanvaarden. Eendge onder geschikte punten zullen door partijen in onder ling overleg geregeld worden. De, wegens opheffing van de inspectie op de lichamelijke Opvoeding, gepensionneerde rJjKS- inspecteur de heer M. F. Graafland is Zater dagmiddag in het Carlion-Hötel te Amsterdam door tal van vrienden en vereerders gehuldigd voor de vele diensten, die hij het sportwezen in Nederland heeft bewezen. Eerste spreker was prof. dr. M. W. Woerde man, voorzitter van het Huldigings-comité. Spr. herdacht het feit, dat I Juni 1913 de heeren Nijsten, Balfoort en Graafland als inspecteurs van de Lichamelijke Opvoeding aangesteld wer den. De heer Nijsten is in Aug. j.l. overleden, terwijl de heer Balfoort evenals de heer Graaf land dit jaar gepensionneerd werd. Spr. stelde voor een telegram van dank aan den heer Bal foort te sturen, en als stoffelijk blijk van waar deering bood spreker den heer Graafland een bronzen beeld „Le Travail" aan en tevens een haard. Mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye sprak een woord van waardeering namens het Rijks-College van Lich. Opvoeding en te vens in zijn functie van voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité. Namens de NJ3.L.O. sprak jhr. mr. G. C. von Weiier. De heer de Boer, chef van de Afd. Voorberei dend Hooger en Middelbaar Onderwijs van het departement van Onderwijs, dankte den heer Graafland voor de zuinige wijze, waarop hij altijd met de gelden van den staat omgespron gen is. Namens de Ver. van Leeraren en Leeraressen in de L. O. te Nederland sprak de heer Kor- pershoek. De heer Meyerink, namens het sportpark Al melo, de heer Kellenbach, voorzitter van den N.Z.B., de heer N. Broekhuyzen, eere-voorzitter van de N.K.B., de heer G. H. Burger, voorzit ter van de Technische Commissie van de K.N. A.U., dr. Soesman van de Kweekschool voor L. O. te 's Gravenhage, de voorzitter van het Nederl. Chr. Gymynastiek Verbond, de heer Linse de Jong uit Heerenveen, de heer A. de Haan, voorzitter van den oudsten sportbond van ons land, den Nederlandschen Cricket Bond, en de heer A. J. G. Strengholt namens de Ned. Sportpers voerden vervolgens het woord. Met ontroering dankte de heer Graafland den aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. „Het is mij een bewijs," aldus spreker, „dat men mij mijn dikwijls onaangename houding niet ten kwade heeft geduid, maar dat men gevoeld heeft, dat het mij ging om het welzijn van de Lichamelijke Opvoeding! Dit is voor mij een vreugdedag! Ik geef de hoop niet op, dat de Lichamelijke Opvoeding nog eens in goeden vorm naar voren zal komen." Na de opheffing van de Rijksinspectie voor de Lichamelijke Opvoeding hebben velen zich gedrongen gevoeld hulde te bewijzen aan de 'beide inspecteurs der Lichamelijke Opvoeding, de heeren Graafland te Amsterdam en W. H. Nijsten te 's Hertogenbosch. Helaas was de laatste kort voor de opheffing der Inspectie komen te overlijden, waarom het comité, onder presidium van prof. dr. M. W. Woerdeman, besloot een bezoek te brengen aan het graf des heeren Nijsten op het R. K. Kerk hof te 's Hertogenbosch. Zoo waren gisteren met het comité een groot aantal belangstellenden om het graf verzameld. Prof. Woerdeman verklaarde daar, dat vele bewijzen van instemming waren ontvangen, toen het plan voor de hulde bekend werd, welke instemming evenzoovele bewijzen van dank vertegenwoordigde. Spr. memoreerde, hoe het bericht van de op heffing den heer Nijsten op zijn ziekbed be reikte. Hij is heengegaan vóór de opheffing een feit was. Zijn markante figuur zal op de huldigings bijeenkomst te Amsterdam zeer worden ge mist. Spr. was ervan overtuigd, dat de geschiede nis aan den persoon van den overledene aan dacht zal schenken, om den grooten invloed, dien hij heeft gehad op de ontwikkeling der li chamelijke opvoeding in ons land. De voorzitter legde daarop een krans op het graf, waarop de aanwezigen eehigen tijd stilte in acht namen. De oudste zoon van den overledene, de heer Edmond Nijsten, sprak een dankwoord voor de eer aan de nagedachtenis van zijn vader be wezen. Het huldigingscomité vertrok daarop naar Amsterdam, waar den heer Graafland een hul diging was bereid. De F.I.K. A., de groep van die instellingen uit den Amsterdamschen Armenraad, welke zich bezighouden met zorg voor de verwaar loosde en asociale jeugd, organiseerde dezer dagen onder leiding van haar voorzitter, den heer A. J. da Costa, een gezamenlijk bezoek voor bestuursleden en ambtenaren der aange sloten instellingen en diensten aan de Tehuizen der vereeniging „Tot Steun" te Apeldoorn, Oud-Veldzicht, Nieuw-Veldzicht en Boschzicht. De voorzitter van „Tot Steun", mr. C. H. van Zeggelen, wees in zijn inleidend woord er op, dat de vereeniging feitelijk is een vereeni ging voor gezinsverpleging. De drie tehuizen te Apeldoorn en de beide in Epe en Arnhem ieder voor pijn. 20 kinderen zijn bestemd voor die kinderen, welke ongeschikt zijn om terstond in gezinsverpleging te gaan of die op den duur beter op hun plaats blijken in een der kleine tehuizen. Van de ruim 800 pupillen, die aan de zorg van „Tot Steun" zijn toevertrouwd, zijn dan ook 700 in gezinnen ondergebracht. De ruim 50 deelnemers bezichtigden daarna de tehuizen. De voorzitter der F.I.K.A. wees in zijn slot woord, waarin hij dankte voor de ontvangst, op het goede, dat is gelegen in dergelijke ex cursies, waar bestuursleden en ambtenaren van a'.erlei instellingen en publieke diensten van lijk en gemeente elkaar ontmoeten en die de deelnemers in staat stelt eigen arbeid te ver gelijken met dien der bezochte instelling. Aan de Brabantsch-Belgische grens doet thans een nieuwe smokkel attractie opgeld. Het prijsverschil tusschen de biggen aan deze en die aan gene zijde van de grens is zeer aan zienlijk geworden. Terwijl een jonge krulstaart in Nederland rondom de 10 gulden doet, kan men in België voor om en bij de drie gulden terecht. Zooals te begrijpen valt, is dit den leden van het roemruchte» smokkelgild niet ontgaan, zoodat momenteel een nieuwe ster aan den smokkelhemel is verschenen. Een in convenient schijnt te zijn, dat de biggen de eigenaardigheid hebben nu en dan in koor een snerpende biggen-melodie in te zetten, waar door de ongewenschte aandacht der grensbe ambten wordt getrokken. Naar wij vernemen, zijn bij het bestuur van den bond van R. K. Kiesvereenigingen in Gel derland wijzigingen in voorbereiding in het re glement van den bond, alsmede in het kiesre glement voor de Statenverkiezingen. Deze wij zigingen zullen aan de orde worden gesteld in een op 13 October a.s. te Nijmegen te houden bestuursvergadering. Zij houden verband met de besluiten van den laatst gehouden partijraad. Te Alem, een klein dorpke aan den Brabant- schen Maaskant, heeft de plechtige inwijding plaats gehad van het langs den weg ,Leeuw- kensgraaf' geplante openbare kruisbeeld. Een Pater uit het klooster te Nuland hield een rede tot de verzamelde eenvoudige menschen van den lande, d!e hier in de nabijheid van de oude en trouwe rivier de Maas, aan welker boorden ge slachten zijn gekomen en gegaan, hun eerzaam landbouwwerk verrichten. De spreker schetste de zinvolle beteekenis van het feit, dat de werkers van het land hier bij het gaan naar en komen van hun werk den Christus hun groet zullen kunnen brengen. Na de toespraak heeft de pa rochieherder van Maren de inzegeningsplechtig heid verricht. In de missie van Borneo herdachten hun zil veren professiefeest de Paters Capucijnen Ed- mundus en Conradus, in de wereld de heeren H. A. Gijsbers uit Heeze en J. B. J. Appels uit Velp. De Eerw. Broeder Richaldus, in de wereld J. Kuypers, uit Geysteren, van de Congregatie der Broeders van Liefde, vertrekt 4 October naar de Javaansche missie. Zaterdagmorgen reed een personenauto, be stuurd door den heer J. Mengeles, door 'n breuk in de stuurinrichting, op de Capellerlaan te Roermond, tegen een boom. De auto werd aan de voorzijde geheel vernield. De heer en me vrouw M. werden gewond en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Slotkoersen October Allied Chemical American Can Co. American Car Foundry American For Power Smelting Ref. Tel. Tel. T obacco B. Waterworks Copper Electr. Co. American American American American Anaconda Ass. Gas Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethlehem Steel Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref. Chicago Rock 1 si. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5*4 Youngleening Deleware Hudson Oupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric Genera) Gas Electric General Gas EL cL A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Centra) Internationa) Harvester International Nickel nternational Tel. Tel. Kennecott Copper Koninklijke Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PL A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod.G.A. National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse Electric. Woólworth Building 6 121 99% 16% 35% 1107/b 77 16% 11 51% 251/8 15% 28 13Vs 45% 21 Va 42% 5 2% 35Vs 1\ 28% 171/s 311/2 241/a 391/2 100% 10% 177/8 297/3 15% 8% 17 30% 24% 97/s 17% 321/4 4.85-00 85 6% 2% 4 28 14% 20% 16% 36 22% I31/2 168 20 23Vs 373/8 32% 57/8 40 6% 13% 18% 167/8 198/8 421/3 8% 100 9% 33/4 16% 33% 4% 32 48% 5 4 1263/4 125 1001/8 98*4 16 151/4 6% 57/8 35 34% 111% 110 77*4 76% 16% 1534 11 107/8 517/8 503/4 253/4 24% 157/s 151/4 281/4 27% 131/s 13 46 443/4 21*4 2IV4 43 421/4 5% 47/8 21/4 21/4 353/s 34% 1% 13/4 29 283/g 167/8 16% 33% 32% 251/2 243/8 39 373/4 91% 90 100% 99 107/8 103/g 18% 18 30 29 15% 14?4 8 8% 17 157/8 31*4 30% 24% 243/8 97/g 93/4 18 17% 32% 32% 4.80-95 8634 85 6% 6% 2% 2% 37/8 31/2 2a% 27% 14 13% 20% 20% 16% 16% 36% 34% 22 21% 13% 13 168 166 20 23% 22% 37% 37% 32% 32% 5% 5% 40% 387/s 63% 63/g 13% 13% 181/3 177/g 17 153i 197/g 193/s 42% 42 83/4 8% 101 97/s 37/8 6 161/s 33% 21/s 32% 48j5i 99 87/a 3% 51/2 151/2 32% 21/s 31% 48 8 exdiv. ex claim. I gedaan t ex coupon bieden en laten. NEW-YORK, 6 Oct. 6 Oct. 5 Oct. 6 Oct. 5 Oct. Brussel 23.49 23.49 Oslo 24.75 24.75 Rome 8.6234 8.621/2 A'dam 68 23 68.25 Madrid 13.75 13.76 Londen 1.92% 4.92% Bern 32.81 32.86 Parijs 6.63% 6.64 Weenen 19.07 19.08 Berlijn 40.51 40 50 Over den. boycot van Duitsche waren Amsterdam, 2 October 1934 De benarde positie, waarin ons handelsverkeer met Duitschland is gekomen, werpt een fel licht op de ondoelmatigheid van de boycotactie yan Duitsche goederen, die bepaalde politieke partijen gemeend hebben hun volgelingen te moeten voor schrijven. Zonder ons thans te verdiepen in de vraag of het een politieke partij geoorloofd is dergelijke maatregelen, die hun uitwerking op het heele volk hebben, te treffen, doen wij beter naar het resultaat te zien en dan behoeft het weinig betoog, dat het niet-koopen van Duitsche goederen ons onder de gegeven omstandigheden alleen nog slechts in steeds benarder positie kan brengen. Immers, uit den export van Duitschland naar Nederland worden de Nederlandsche vorde- ringe/. op Duitschland betaald en hoe meer wij invoeren, hoe meer kans op vlottere afwikkeling der in Duitschland uitstaande vorderingen wij hebben en hoe meer exportmogelijkheid, dus werkverruiming, den Nederlandschen producenten wordt geboden. Elkeen, die het belang van de Ne derlandsche staatshuishouding begrijpt, dient thans weer tot het koopen van Duitsche goederen terug te keeren en er aan mede te werken, dat tenminste de vroegere verhoudingscijfers tusschen in- en uitvoer weer worden bereikt. Het gaat om een onzer meest vitale volksbelan gen en alle Nederlanders, en niet in de laatste plaats de huisvrouwen, behooren zich van hün plicht bewust te zijn. 6 Oct. 5 Oct. NEW-YORK, 6 Oct. 6 Oct. 5 Oct. Suiker Oct. 1.88 1.88 Mei 1.89-90 1.89 Dec 1.91-92 1.91 Juli 1.94-95 1.93-94 Jan 1.' 8-89 1.87-88 Sept. 1.98-99 1.98-99 Mrt. 1.85-86 1.86 Ct.Cuba 2.97 2.97 Rubber Standaard Oct. 13.75 13.52 Mrt. 14.57 14.28 Dec. 13.96 13.74 Juli 14.78 14.59 Juli 14.09 13.87 Sept. 15.02 14.83 Mrt. 14.35 14.08 Katoen Loco 12.40 12.45 Jan. 12.23-24 12.26 Oct. 12.08 12.09 Mrt. 12.32 12.36 Nov. 12.12 12.15 Mei 12.36 12.41 Dec. 12.17-19 12.22-23 Juli 12.40-41 12.44 Tarwe Roode Winter loco 1023/4 104 Harde Winter loco 111% 112% Tin Loco 50.75 50.75 Nov 50.70 50.75 Koffie (Rio) (Santos) Dec. 7.43 7.36 Dec. 10.58 10.56 Mrt. 7.61 7.S6 Mrt. 10.63 10.59 Mei 7.69 7.66 Mei 10.68 10.64 Juli 7.77 7.75 Juli 10.73-74 10.69 Sept. 7.82 7.80 Sept. 10.75 10.72 CHICAGO, 6 Oct. 6 Oct. 5 Oct. 6 Oct. 5 Oct. Tarwe Haver Dec. 97%-3/s 97%-% Dec. 48% 48% Mei 97-%-% 97?/s-98 Mei 473/4 47% Juli 92%-% 93% Juli 43% 43% Maïs Rogge Dec. 74Vs Mei 76Vs Juli 761/4 Reuzel Loco Oct. Dec. Jan. Mei 9.05 9.00 9.10 9.20 9.57% 747/8 77% 77% 9.05 9.021/2 9.15 9.221/2 9.57% Dec. 71%-% 71 Mei 74% 741/4 Juli - Dnlutb Lijnzaad Dec. Mei 1.84Vi 1.86 V* 1.84% 1.851% 6 Oct. 5 Oct. Tarwe Oct. 781/8 Dec. 7 83/4 Mei 831/2 Rogge Oct. 56% Dec. 57% Mei 607/s Haver Oct. 43% Dec, 407/8 Mei 41% WINNIPEG, 6 Oct. 6 Oct. 5 Oct. Gerst 777/g 783/4 831/2 55% 557/g 593/8 417/s 403/g 411/8 Oct. 52% 51% Nov. 527/8 52 Mei 55 34% Lijnzaad Oct. 1.34 1.32% Dec. 1.35 1.33 Mei 1.393/4 1.39% BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 6 Oct.: Zaanland, s., Hamburg. Vertrokken 6 Oct.: Hagfors, s„ Goole; Haila, tank, Constanza; Elfi, s., Delfzijl; Eleveen, s., Seaham; Gateshead, s„ Newcastle; Juno, s., Ham burg; Patria. s., Gothenburg; Rijnstroom, s., Leith; Venezuela, s., Hamburg; Tibemfs^s., Ko penhagen; Astarte. s„ Bremen; Ait, sr./ Goole; Vechtstroom, s„ Hull. ,-u AMSTERDAM. Aangekomen 6 Oct.: Zaanland. Hamburg, ledig, Handelskade, Wm. H. Müller Co. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O.AZIE LIJN SEROOSKERK, uitreis, 5 Oct. te Hongkong. ZUIDERKERK, uitreis, 6 Oct. van Genua. HALCYON LIJN STAD ARNHEM, Vaardingen naar Lulea, pass. 6 Oct. Holtenau. STAD ZAANDAM, 5 Oct. van Danzig te San Juan. STAD ZALTBOMMEL, 4 Oct. van R'dam te Cl- vita Vecchia. STAD DORDRECHT. 6 Oct. van R'dam naar Bagnoli. ROTT. LLOYD BALOERAN, 8 Oct. v.m.,7 uur van Batavia te Rotterdam verwacht; passagiersontscheping 8 uur v.m. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALCHIBA, 6 Oct. van R'dam naar B.-Aires. KON. NED. STOOMB. MIJ. TRAJANUS, 5 Oct. van R'dam te Gibraltar. ACHILLES, JFaro naar Genua, pass. 6 Oct. Gi braltar. ORPHEUS, 6 Oct. van Gothenburg naar Amst. VENEZUELA, 6 Oct. van Amst. naar Hamburg. TIBERIUS. 6 Oct. van Amst. n. Kopenhagen. JUNO, 6 Oct. van Amst. naar Hamburg. KON. HOLL. LLOYD ZAANLAND, 6 Oct. van Hamburg te Amst. DIVERSE SCHEPEN CLONLARA, 5 Oct. van Swansea naar Amst. HERMES, 5 Oct. van Suez te Alexandrië. DIJKWATER, 4 Oct. van B.-Aires n. Amst. GALGEWATER, 5 Oct. van B.-Aires naar R'dam. JONGE JACOBUS, R'dam naar Cannes, pass. 6 Oct. Gibraltar. MOLENWATER, 5 Oct. van Rosario te B.-Aires. ST. ANNALAND, 5 Oct. van de Tyne te Kopen hagen. ST. PHILIPSLAND, 6 Oct. van Danzig naar Temeuzen. SLIEDRECHT, 5 Oct. van Faysandu naar Istan- boul v.o. WESTPLEIN, 6 Oct. van R'dam te Oxelosund. WINTERSWIJK, Dugirat naar Delfzijl, pass. 6 Oct. Gibraltar. HOOGLAND, 6 Oct. van de Tyne naar Harlingen. EMMAPLEIN, Narvik naar R'dam, pass. 5 Oct. Udsire. f SPAR, 5 Oct. van Villa Constltucion naar La Plata. WESTLAND, 6 Oct. van Leith naar Rotterdam. SCHIELAND. 6 Oct. van de Tyne naar R'dam. „Dat wilde ik ook net vragen," antwoordde ik, nog niet wetend wie er voor me stond en den een of anderen truc vermoedend. „We dachten dat we door guerilla-benden overvallen werden. Zijn dat soldaten?" „Ik zou zeggen van wel, ja," lachte hij een beetje grimmig, „dit zijn cavaleristen uit Penn- sylvanië. Mijn naam is Raymond en ik wensch voor alles te weten, hoe u aan die uniform komt van het derde regiment der V. S." Misschien had hij haar nog niet goed herkend in de opwinding van het oogenblik, maar zijn woorden waren nog niet koud, of het meisje stond naast me en keek me aan. Ik zag hoe ze me even met haar oogen een teeken gaf, om me te waarschuwen, niets te zeggen. Hoe bang ze eerst ook geweest was, die vrees scheen haar nu verlaten te hebben, want ze stond rechtop, met lichtblozende wangen, terwijl ze den verwonder den officier vrijmoedig aankeek. „Mij zult u toch wel herkennen, luitenant," zei ze vroolijk en ze stak hem haar hand toe, „en als u even wilt luisteren, dan geloof ik wel, het geheim te kunnen ophelderen." „Miss miss Harwood," mompelde hij een beetje van zijn stuk gebracht, maar nog vijandig, terwijl hij ons beurtelings aankeek. „Zeker, we hoopten u hier te vinden. We zijn juist gekomen om u te ontzetten tenminste, die hoop heeft mij ertoe gebracht, om te schappen te vragen en zelf mee te gaan. Die overval zal wel door de bende van Cowan op touw gezet zijn en dezen man hier!" „Is een kennis van mij," viel ze hem rustig in de rede. „Als u zoo goed wilt zijn, lutenant Ray mond, uw mannen te bevelen, weg te gaan, dan wil ik u gaarne zijn tegenwoordigheid hier in huis verklaren." „Wilt u onder vier oogen met me spreken?" „Dat is niet noodig, maar ik wensch toch niet te spreken als er zooveel menschen bij zijn. Heeft u het commando?" „Neen, kapitein Whitlock is nog beneden." Hij keerde zich tot de groep mannen die de deur versperde en ik nam de gelegenheid waar om Nichols een haastig woord van waarschuwing toe te fluisteren. Het meisje lette niet op ons. „Neem je mannen mee terug naar de hall, sergeant," beval de luitenant, „en doorzoek alle kamers waar we nog niet geweest zijn. Vraag ook aan kapitein Whitlock of hij zoo goed wil zijn, hierheen te komen." We wachtten bewegingloos, de luitenant met de hand op zijn revolver, alsof hü verraad ver moedde. Hij stond recht tegenover me, een groo- te, goed geproportionneerde kerel met een klein snorretje, dat aan de punten wat omge kruld was, een tamelijk lang gezicht en ernstige oogen. Hij had iets krachtigs over zich iets van een stier zou ik haast zeggen en zijn uniform was nog nieuw en paste precies. Nu stond er iemand in de deur, die een bui ging maakte en ons met zijn zachtmoedige oogen een beetje zenuwachtig aankeek. Hij droeg een baardje, zorgvuldig geknipt en hij raakte met zijn hoofd nauwelijks aan de schouders van den luitenant. Miss Noreen groette hem met een glimlach van welkom en hij stapte naar voren en boog galant over haar hand. „Blij, erg blij, u veilig en wel hier te vinden, miss Harwood. We zaten werkelijk erg in den put, toen we dachten dat u hier alleen waart!" riep hij uit en ik merkte dat hij 'n beetje lispel de, „u hebt toch niets onaangenaams ondervon den, hoop ik?" .Niets ernstigs, kapitein we zijn de bende te slim af geweest „O u behoeft alles niet uit te leggen, we be grijpen heel goed wat u doorgemaakt moet heb ben, want we hebben twee van de schurken ge vangen genomen. U hebt naar me gevraagd, luitenant Raymond?" „Jawel, kapitein," en uit de uitdrukking op het gezicht van den jongen officier bleek duidelijk de minachting, die hij voelde voor zijn superieur. „Ik vond het beter, dat u zelf beslist, wat er met dezen kerel gebeuren moet," en hij wees op mij, „miss Harwood staat voor hem in, maar ik be grijp niet hoe hij aan die uniform van mijn regi ment komt." De kapitein haalde een bril te voorschijn en keek me onderzoekend aan. „Waarachtig, dat heeft hij," riep hij uit „en u heeft hem nog nooit gezien?" „Nee, en er is geen enkele officier van het derde ten Westen van de AUeghanies." Het meisje lachte en lei haar hand op den arm van Whitlock. „Ik heb luitenant Raymond beloofd, alles uit te zullen leggen," zei ze quasi geamuseerd, „maar ik begreep toen nog niet wat nu eigenlijk zijn achterdocht opgewekt had. Dus de uniform va nmijn vriend, dat is de reden?" Raymond gaf geen antwoord, maar de kapi tein maakte een toestemmende beweging. „Nu daarvoor ben ik verantwoordelijk," ging ze snel verder," „want die heb ik hem gegeven." „U!" er klonk een toon van sarcasme in dien uitroep van den luitenant. „Hoe komt u aan een uniform van het derde V. S.?" „Ze is niet van mij," antwoordde ze liefjes, ter wijl ze Whitlock aankeek. „Die uniform is van mijn neef, die officier is in het derde Kentucky regiment." Raymond uitte iets binnensmonds, keek een oogenblik naar haar gezicht dat van hem afge wend was en trok mij toen plotseling met een ruk midden in het lamplicht. „Kijk, kapitein," riep hij verontwaardigd uit, „ik weet niet welke bedoeling miss Harwood heeft, met te probeeren dezen man in bescher ming te nemen, maar dit is geen uniform van een regiment vrijwilligers." „Dus als ik u goed begrijp, gelooft u mij niet, luitenant? vroeg ze trotsch, terwijl ze hem strak aankeek. „Ik ben een dergelijken twijfel niet ge wend, mijnheerl" „Een oogenblik, Raymond," viel de kapitein nu in. „Er is geen twijfel aan de eerlijke bedoe lingen van miss Harwood. Laten we eerst eens booren hoe zij de zaak kan verklaren. U zegt dat u dezen man kent, miss Harwood, dat hij een vriend van u is. Mag is zijn naam ook we ten?" „Maar natuurlijk, ik wil u elke vraag beant woorden. Het is Tom Wyatt, de zoon van wijlen rechter Wyatt, hij woonde vroeger ginds bene den aan den heuvel. We zijn oude speelkamera den." „Is hij een opstandeling?" „Ja, ik heb er werkelijk nog niet aan gedacht, hem dat te vragen," zei ze losjes, ik was veel te blij dat hij me beschermde. We we hebben alleen maar over onze jeugdherinneringen ge sproken, maar ik kreeg zoo 't idee dat mijnheer Wyatt tot geen enkele partij behoorde, en al leen maar hierheen kwam om naar zijn bezit tingen te komen kijken. Maar dat kan hij na tuurlijk zelf allemaal uitleggen." „Maar hoe komt hij dan in die uniform?" barstte Raymond weer los. „Wilt u zoo beleefd zijn om me gelegenheid te geven, dat te vertellen? Ik heb al twee keer ge probeerd om u dat alles te verklaren. Memeer Wyatt kwam hier gisteravond aan, midden onder den storm. Hij had gemerkt, dat zijn eigen huis vernield was, en dit was de dichtstbijzijnde schuilplaats. Hij dacht dat het huis leeg stond en zocht onderdak tot den volgenden morgen. Hoe het kwam, dat ik hier was, weten de hee ren, dus dat hoef ik niet meer te vertellen. Me neer Wyatt kwam hier aan, vol modder en door nat. Ik heb hem toen 't eenige pak kleeren ge geven, dat in huis was een uniform, die eigen lijk van e enneef van me was, luitenant Anton Harwood, 3e regiment Kentucky cavalerie." „Maar dit is geen uniform die door vrijwilli gers wordt gedragen. Ik blijf er bij kapitein, om „Heusch, luitenant," zei het meisje, terwijl haar oogen hem boos aankeken, „u wordt verve lend. Wat kan mij dat schelen, wat voor uniform dat is, ik heb u verteld, waar ze vaandan kwam, hoe ze daar toevallig gekomen is en waarom ze door dezen heer hier gedragen wordt. U verwacht toch niet dat ik alle onder- scheiaingsteekens ken van het heele leger." „Maar," zei de kapitein, die nogal verbaasd scheen, „het costuum dat hij droeg toen hij aan kwam, kunt u toch zeker nog laten zien." „Ik weet wel waar het hing," antwoordde ik koeltjes. „Het hing in de eetkamer bij den haard. Maar ik kan er niet voor instaan, dat het nog daar is het huis is door de bende van Cowan overhoop gehaald en naar het lawaai te oor- deelen zijn uw eigen mannen ook niet erg kies keurig geweest." Whitlock speelde met den kwast van zijn sa bel schijnbaar nog niet overtuigd maar toch niet van plan om zelf alleen te beslissen. „Ik weet werkelijk niet goed, wat ik daarvan moet zeggen," bekende hij weifelend, „gewoonlijk is het woord van een dame voldoende, maar nu, ik enfin, er zit iets vreemds in die zaak. Wat dunkt u, luitenant?" Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2