S T AD S N I E U W S Laatste Nieuws De opstand in Spanje Een rede van Mussolini Door Samenspel Sterk Staat van beleg afgekondigd ZONDAG 7 OCTOBER 1934 Hoe lang nog zoo en wat dan? Een stem uit de bollenkweeker, wereld Zeer groote bezwaren Goede wil aanwezig Wat dan? GEMEENTERAAD DE CRISISCOLLECTE Opbrengst ruim 4800 G. OVERSTEEGEN Bedankt voor de comm. partij En als lid van den Raad DE GASPRIJS Met ingang van 1 Januari verlaging? Het Gilde neemt vacantie GR.HOUTSTR. 166 De clubdie een speciale plaats inneemtbestaat vijftien jaar GEMEENTEZAKEN Mevr. KroeseWytema „T uinwijck" Koffiehuizen Personalia CONVERTEERING GELD- LEENING 97.500 van 4 7/8 tot 4 pCt. MEISJE UIT BOOM GEVALLEN Vrij ernstig aan achterhoofd gewond De Catalaansche vrijstaat wil deel uitmaken van een Iberische bondsrepubliek" Heftig geweervuur in Madrid Offensief te Madrid Oostenrijks onafhankelijkheid on aantastbaar en een waarschu wing voor Duitschland Italië en Frankrijk Derde lustrum vanD.S.S. Personalia Zakelijke belasting Voorschotten art. 101 L. O. U itbreidingsplan Sigarenwinkels Verlaging Erfpachtscanon Kleingoed Verandering van straatnamen Vergoeding art. 100 L. O. Van verschillende zijden wordt in het bollen kweekersbedrijf de verzuchting geslaakt: „Was men toch maar vrij!" maar bijna elkeen voelt aan dat de tijd nog niet gekomen is om ailes wat kweekerij en handel betreft maar weer vrjj te laten, aldus „Hobaho". De toestand, zooals die nu is, bevredigt de menschen niet, ook al moet erkend worden, dat, waren deze maatregelen niet genomen, hij d^n veel en veel slechter zou zijn. In groote lijnen heeft het plan aan de ver- Wachting voldaan. De verhouding tusschen de exporteurs en de regelmatige afnemers is door het uitblijven van speciale lage aanbiedingen, en het sterk verminderen van de auctiezen dingen, stukken verbeterd. De kweeker heeft bij den verkoop een steun gehad in den gegarandeerden prijs, die hem in staat stelde een beteren prijs te maken, dan wanneer er geen minimumprijzen waren ge weest en er geen garantie voor overname d ;r overschotten was geweest. De gedwongen teeit- beperking en de gelimiteerde teeltmogelijk heid worden als algemeene maatregel goedge keurd al zag men het individueel liever an ders. Naar de mate de uitkomsten beter worden, zal de individueele kweeker meer toe gaan ge ven aan dat gevoel. Wy willen hiermede niet zeggen, dat er goede grond voor is, maar signa- leeren alleen de strooming die er is. In het stelsel van buitenlandsche minimum- pryzen, dat den handel een zekere winst marge garandeert, ligt besloten de kiem voor ontduikingen om door toegift of klandestiene kortingen toch de orders te krijgen en toen (laat het iets minder zijn) te verdienen. Het afdwingen van de handhaving der bui tenlandsche minimumpryzen stuit op zeer groote bezwaren. De contröle er op is wel mo gelijk in naam, wordt ook wel gehouden ook, maar is niet alleen niet afdoende, maar prac- tisch niet uitvoerbaar om te bereiken wat men Wil: dat overtreders gestraft worden. De goedwilligen verdriet het al te zeer, als zy aanvoelen wat anderen doen en zy ervaren dat anderen dat ongestraft doen. wy behoeven niet verder te gaan dan alleen eens bekijken hoe het in het binnenland gegaan is met het koopen voor export van narcissen Welke exporteur heeft daarvoor de minimum prijzen betaald? Wat werkt nu de contröle uit? Maatrege'en als waaronder wy leven kunnen alleen goed werken, als zy gedragen worden door den goe den wil om ze uit te voeren. Die goede wil is aanwezig geweest, laat het zyn eerst schoorvoetend, hy is er geweest; die goede wil begint te verdwynen. Zal dan een dwingende macht de handhaving kunnen be werkstelligen? wy wagen dat te betwyfelen. De kweekers zijn niet tevreden over de onzekerhe.a der uitbetaling van de surplusbollen 1933 en net lange uitbiyven der uitbetaling. Zij hebben ook geen vertrouwen in de overname van het sur plus 1934, waar nog bykomt, dat slechts tot 85 percent gegarandeerd wordt, waarvan nog afgetrokken moeten worden de kosten van vei ling en opslag en hen daarom te gereeder doet besluiten om wanneer zij aan een exporteur kunnen verkoopen tegen 80 percent van den minimumprijs (en zy hebben goed vertrouwen dat die exporteur op tijd betalen zal) om het spoedig te doen. De bezwaren, die er geopperd worden tegen de heffing per roe om het surplus op te koo pen, zijn niet steekhoudend, want een garantie- prys zonder middelen om die garantie na te komen, zou heelemaal een wassen neus zyn. Hoe lang nog zoo en wat dan? schreven wij hierboven. Zoolang als de resultaten opwegen tegen de offers, die gebracht worden en zoolang als de beoefenaren het wenschen. Er is geen Wet te handhaven, die niet gedragen wordt door den volkswil. Het streven moet er op gericht zyn, om met den minst mogelyken drang, maar toch afdoen de, het doel te bereiken. Dat is wat bereikt moet worden, daar kan men de massa achter krygen. De vrywillige inlevering 1933 heeft het beste bewijs geleverd. Uit de ervaringen, in 1934 opgedaan, mag men wel tot de conclusie komen, dat op zeer eenvoudige wyze toch een blijvende hulp aan het bollenvak geboden kan worden. Men late dan vervallen het heele stelsel van minimum pryzen, zoowel voor het binnen- als voor het buitenland, met in de plaatsstelling een ga rantie dat elkeen, die in 't seizoen 1935 bloem bollen in exportkwaliteit wil verkoopen, verze kerd is den garantieprys er voor te zullen ons- vangen. De teeltbeperking worde in stand ge houden met eenige verruiming betreffende de overdracht van teeltbewyzen voor de pasbegic- nenden. Men zou op die wyze ontlast kunn-n worden van een grooten omhaal, die meer rem mend en degenereerend werkt in de plaats van verheffend. Wanneer de exporteur weet, dat hier in het binnenland een prijs gegarandeerd is, niet in schyn maar in werkelykheid, dan zal hy by zyn verkoop in het buitenland nog sterker genood zaakt worden daar rekening mede te houden dan met een serie voorschriften, die hem van bovenaf zyn opgelegd. Vergadering van den Baad der gemeente Haarlem op Woensdag 10 October 1934, des na middags ten 1.30 ure, zoo noodig voort te zet ten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededee- lingen en ingekomen stuken. 2. Onderzoek ge loofsbrieven nieuw lid. 3. Ie suppletoir kohier schoolgelden, dienstjaar 1933/1934, Buitengew.- en Voorbereidend Lager Onderwys. 4. 3e supple- toire begrooting, dienst 1933. 5. Vergoeding art. 100 L.O.wet 1920 aan bijzondere scholen. 6. Kenteverlaging en aflossing geldleeningen. 7. Aanvaarding van voor straat bestemden grond ten Oosten van de Delft. 8. Onttrekking grond openbaren dienst (Zylvest) enz. 9. Verandering straatnamen. 10. Verkoop grond: a. Prinsesse- straat (P. Joosten); b. Planetenplein (Buss en Buys; c. Fleiadenstraat (H. Mulder); d. Dam straat (Bouwonderneming J. H. Pelix). 11. Wij ziging no. 14 ter vervanging van blad 17 geheel en blad 15 gedeeltelijk Uitbreidingsplan Noord. 12. Vaststelling voorgevelrooilijn De Haasstraal. 13. Verzoekschrift afö. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers inzake kinderspeelplaat sen. 14. Toepassing bepaalde art. 4, le lid, Win kelsluitingswet. 15. Schrijven B. en W. inzake wyziging verordening Wethouderspensioenen. 16. Bezwaarschriften schoolgeldheffingen. 17. Be noeming leden Commissie van bystand. 18. Be noeming directeur gem. geneeskundigen- en gezondheidsdienst. 19. Benoeming directeur Stadsbibliotheek en Leeszaal. 20. Benoeming: a. twee leden Commissie van toezicht exploitatie Stadsschouwburg (vac. mr. dr. P. A. Byvoet, herkiesbaar; vac. J. M. C. Hoog, herkiesbaar) b. drie tydeiyke leeraren H.B.S. A met 5-j. e.; c. tyd. leeraar Handelswetenschappen H.B S. A met 5-j. c.; d. tyd. leerares Duitsche taal idem; e. tyd leerares Engelsche taal idem; f. drie tyd. leeraressen Middelbare School voor Meisjes met 5-j. c.; g. een tijd. leerares (Gezondheidsleer) idem; h. tyd. leerkrachten Avondschool Nyver- heidsonderwijs; i. onderwyzer school U.L.U. let ter C (Parklaan 108). De collecte, ten bate van het Crisis-Comité te Haarlem heeft gisteren opgebracht de somma van ruim 4800, een bedrag, dat niet onderdoet voor dat van verleden jaar en dat het bestuur erg is meegevallen. By deze ƒ4800 zyn nog niet gerekend de gif ten, die meestal later by het comité nog ont vangen worden. Men heeft dan ook nog den geheelen Zondag disponibel, om alsnog een bedrag over te maken. Het weer hield zich gistermiddag gelukkig tamelyk goed, zoodat de muziekgezelschappen die belangloos medewerking verleenden zeer veel belangstelling trokken waardoor de ver- koopers en verkoopsters van bloemetjes een gre tig afzetgebied vonden. Een woord van hulde komt nu reeds toe aan de velen, die gisteren uren gezwoegd hebben, om een behoorlyk financieel resultaat te kry gen. Men mag niet ontevreden zyn! Naar wy vernemen heeft de heer G. Over steegen bedankt als lid der Communistische Party Holland. Als gevolg daarvan heeft hy ook zijn ontslag genomen als lid van den Haar- lemschen Gemeenteraad. Als zyn opvolger vonden wy op de lyst der communisten den naam van J. Byl en na dezen J. C. G. A. Boest en J. W. Kleinhout. Wie van deze heeren in den raad zitting zal nemen, kunnen wy nog niet mededeelen, daar ons nog niet bekend is geworden wie van hen nog in Haarlem woont en tevens nog lid der Comm. Party is. De reden waarom de heer Oversteegen voor de C. P. H. bedankte, moet gelegen zijn in het feit dat hy „er genoeg van heeft". Oversteegen werd by de raadsverkiezingen van 1927 tot lid van den Haarlemschen raad gekozen op een „wilde lyst". Niet zonder ophef had hy aangekondigd, dat hy zich op klompen en met een roode das om naar de eerste raads vergadering zou begeven. Beeds die belofte werd echter een ontnuchtering. Op de Groote Markt stonden vele nieuwsgierigen. Hy slaagde er ech ter in byna onopgemerkt binnen het Prinsen hof te komen en na afloop der raadsvergade ring ging hy nog stiller weg. In 1930, één jaar vóór de nieuwe verkiezingen, verklaarde hy in den raad, dat hy zich had aangesloten by de communistische raadsfractie. Zyn verklaring werd door de leiders der andere raadsfracties behoorlyk gekapitteld. In 1931 werd hy op de communistische lyst gekozen en maakte sinds dien met den heer Peper de tweeledige uiterst roode fractie uit. Ook als communistisch raadslid kon hy niet in de schaduw staan van zyn partygenoot Peper, die hem in welspre kendheid en gewiekstheid de baas was. Vele malen heeft hy het met den voorzitter aan den stok gehad. Enkele malen werd hy uit de raadzaal verwijderd. Met hem gaat een raads lid van de droevige figuur heen! Veel succes heeft hy op het Prinsenhof niet gerad. Wy hebben reeds melding gemaakt van de geruchten, dat B. en W. van plan zyn met in gang van 1 Januari 1935 een verlaging van den gasprys te doen ingaan. Dat zou dan zyn by het inwerking treden van de nieuwe „be grooting. My vragen ons echter ernstig af, of B. en W. nog wel zóólang met de verlaging kunnen wachten. Door de Haarlemsche bestuurders bonden is in een request aan den Baad ge zegd, dat er reeds 1300 gasverbruikers zijn, die verzocht hebben van de gasleiding te worden afgesneden om daardoor niet meer verplicht te zijn meterhuur te betalen. Van de zyde van het Stadhuis wordt ons verzocht te willen mel den, dat dit cyfer onjuist is; het zyn er niet meer dan 300. Wy nemen van deze tegenspraak acte en brengen haar onder de aandacht van onze lezers, omdat ook het cyfer van 300 ons hoog genoeg lijkt. Maar van nog grooter belang is het, dat, naar wy hooren, door Haarlemsche gasverbrui kers meer en meer gebruik wordt gemaakt van petroleumstellen e. d. Het lydt wel geen twyfel of het gasdebiet moet op die manier zeer ach teruit loopen en het is dan ook de vraag, of een goed commercieel inzicht wel zal toelaten, dat de gasprijsverlaging tot 1 Januari 1935 wordt uitgesteld. Wy hooren intusschen dat B. en W. niet zul len aarzelen direct tot verlaging van den gas prys over te gaan als zy meenen, dat zulks met het oog op het gasdebiet noodzakeiyk is. In de afgeloopen week werden in Haarlem geen rijwielen ontvreemd, althans is er bij de politie geen enkele rywieldiefstal aangegeven. Het klinkt byna ongeloofelyk. B. en W. deelen aan den Baad mede, dat zyn ingekomen: Een verzoekschrift van mevrouw J. J. Kroese- Wytema om haar wegens vertrek uit deze ge meente ontheffing te verleenen van haar functie als lid van de Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwys. Een schrijven van Burgemeester en Wethou ders in zake de financieele verhouding van de gemeente tot de Woningbouwvereeniging „Tuin- wyk" in verband met den bouw en de exploitatie der 86 middenstandswoningen dier vereeniging in het Haarlemmerhoutpark. Af wy zend te beschikken op de verzoeken om vergoeding over 1933, ingevolge art. 100 der La- ger-onderwyswet 1920, voor de volgende scho len: R. K. School, Ged. Oude Gracht 120; School, Florapark 14; Montesson-school, Louise de Colignylaan 3, en Chr. School, Slachthuis straat 55. B. en W. van Haarlem steleln voor te be noemen tot tydelyk leerares in de Engelsche taal aan de H.B.S. A met 5-jarigen cursus mevr. J. F. G. Moeton; tot tijdelyk leeraar in de handelswetenschappen aan dezelfde school den heer mr. B. M. Brouwer te Zeist; tot tij delyk leerares in de Duitsche taal aan de zelfde school mej. W. L. Kothe te Amsterdam. 7 B. en W. schryven aan den Baad: Wij hebben ons met de geldgevers van eenige kleinere leeningen in verbinding gesteld, ten einde hunne medewerking tot verlaging der rente te verkrygen. Voor zoover zy zich daartoe hebben bereid verklaard, stellen wij u voor tot verlaging van den rentevoet, overeenkomstig de door hen gedane aanbiedingen, over te gaan. Met' betrekking tot de leeningen, waarvan de geldgevers niet genegen zyn aan een rentever laging mede te werken, komt algeheele aflos sing ons gewenscht voor. De directie van de pensioenfondsen voor de koloniale landsdienaren en locale ambtenaren is bereid de met haar aangegane 4% pet. hypo thecaire leening, pro resto groot ƒ97.500. om te zetten in een onderhandsche rechtstreeksche 4 pet. leening, waarin dan tevens, uitgezonderd het in 1935 af te lossen bedrag, de voor alge heele aflossing in aanmerking komende lee- ningen kunnen worden opgenomen. Een meisje van 10 jaar, dat aan den Duln- lustweg te Bloemendaal kastanjes wilde bemach tigen, was met dit doel in een boom geklom men. Plotseling brak de tak af, waarop ze zat en kwam het kind met het achterhoofd op prikkeldraad terecht. Ze had zich vry ernstig aan dit lichaamsdeel bezeerd. Nadat een dokter de wonde had gehecht, is ze door de politie naar huis gebracht. BARCELONA, 6 Oct. Thans wordt gemeld, dat de Catalaansche regee ring heeft uitgeroepen „den Cata- laanschen vrijstaat, deel uitmakend van de unie van Iberische republie ken". In een proclamatie wordt ver klaard, dat Catalonië deel uit wil maken van een Iberische bondsrepu bliek. Oud-premier Azana zou inmiddels te Barce lona een voorloopige regeering hebben gevormd tegenover de regeering-Levroux, welke door Azana van fascisme zou worden beticht. De telefonische verbinding tusschen Madrid en Barcelona is blijkbaar verbroken, daar minister-president Levroux op het hoofdpost kantoor te Madrid tracht om door middel van verreschryvers contact te krygen met Companys. Het besluit der Catalaansche regeering, om den Catalaanschen vrystaat uit te roepen, is genomen onder aandrang van de z.g. Estat Catala, een groepeering in hoofdzaak gevormd door in militair-getinte organisaties vereenigde jongeheden, alsmede van elementen van ae Arbeiders-alliantie. MADRID, 6 Oct. (Reuter) Op verschillende terrassen van huizen in de omgeving van de Puerta del Sol, het voornaamste plein van Madrid, staan mitrailleurs en infanterie-moi- tieren opgesteld. De winkels openden vandaag weer. De trams, die onder bewaking van sol daten ten deele den dienst hervat hebben, wa ren vandaag stampvol. Zaterdagavond om 8 uur ontbrand den op verschillende punten van Ma drid weer onverwachts incidenten. Midden in de stad,, bij de Puerta del Sol en de Grand Via en rondom het Cortesgebouw werd een heftig geweer vuur geopend. Mitarilleurafdeelingen beschermden de straten rondom de Cortes. De straten waren spoedig schoongeveegd. Dinsdag zal de regeering voor de Cortes ver- schynen. Naar verluidt zal zij o.a. weder-invoe- ring van de doodstraf voorstellen. Intusschen breidt de staking zich over geheel Spanje uit. Verschillende pogingen tot brand stichting zijn ondernomen Te Manzaneda hadden opstandelingen aan beide zyden van een bergpas machinegeweren opgesteld. Toen de troepen tot den aanval over gingen, openden zy het vuur, met het gevolg, dat verscheidene soldaten werden gedood. Niet vóór versterkingen waren aangekomen, slaagde men er in de stelling der opstandelingen te ne men. Te Oviedo hebben de opstandelingen krach tige posities weten in te richten langs den spoorweg, zoodat zij in staat zyn troepen ver voerende treinen te beletten de stad te berei ken, waar een gering aantal soldaten er slechts met de uiterste inspanning nog in slaagt, stand te houden tegenover de opstandelingen. In het ziekenhuis zyn naar men zegt 10 doaden binnengebracht en 26 gewonden, die tot de politietroepen behooren, alsmede 15 ge wonde burgers. MILAAN, 6 Oct. (Reuter). Op de Piazza del Duomo, het geweldige plein voor den Dom, hield Mussolini Zaterdagavond zijn aangekondigde rede, welke door middel van luid sprekers werd verspreid. Op het Domplein en in de onmiddellijke omgeving daarvan hoorde een on afzienbare menschenmassa toe, wel ke op meer dan 500.000 koppen werd geschat. Na verklaard te hebben, dat de ontvangst te Milaan hem niet verrast, maar wel diep ont roerd had, zeide Mussolini nog eens, dat hij geen staatssocialisme nastreeft. „Wy denken er niet aan het reeds zeer groote aantal ambtenaren te vertienvoudigen." Nu sinds vyf jaren de liberale kapitalistische oeconomie ineengestort is, rest er, naast het staatssocialisme, slechts een oplossing van het oeconomisch probleem: de fascistische corporatieve staat, welke alle producenten en ook de arbeiders zyn pro ducenten in het productie-proces betrekt, alle individuen gelyk maakt tegenover den arbeid en de natie, de zekerheid biedt van niet werk loos te worden, van een rechtvaardig loon, van een menschwaardig bestaan, welke kortom de mogelykheid beteekent van een algemeene wel vaart Over de verhouding van Italië tot de landen die het omringen, zeide de Duce dat het moeihjk is om tot overeenstemming te komen met Joego slavië, zoolang men daar voortgaat Italië zoo diep mogelijk te grieven. „Daar wy ons sterk voelen en inderdaad sterk zyn, kunnen wij echter probeeren tot overeenstemming te ko men." „De onafhankelijkheid van Oostenrijk hebben wy altyd verdedigd en wy zullen voort gaan die te verdedigen. Deze onaf hankelijkheid is geheiligd door het bloed van een Bondskanselier, die klein van ge stalte, maar groot van hart en karakter was. Wie beweert dat Itaüë in Oostenryk veroveringsplannen nastreeft of de Repubhek een soort van protectoraat wil opleggen, weet ofwel niets van de feiten, of is een bewuste leugenaar." „Ik maak van de gelegenheid gebruik om er weer eens den nadruk op te leggen,»dat de ont wikkeling der Europeesche geschiedenis onmo- gelyk is zonder Duitschland. Maar het is tevens noodzakelyk, dat zekere Duitsche stroomingen niet den indruk wekken als zou Duitschland zelf zich willen onttrekken aan den loop der Euro peesche geschiedenis." Over Frankrijk zeide Mussolini: „Het staat vast, dat sinds een jaar onze betrekkingen met Frankrijk belangrijk ver beterd zijn. (Eenig applaus en een paar aarzelende toejuichingen.) Wanneer wij door een overeenkomst bereiken kunnen wat wenschen, dan zal dat een nuttig en vrucht baar succes zijn, niet alleen voor beide landen, maar voor heel Europa. Dit alles zal blijken tusschen einde October en begin November. (Applaus, maar geen toe juichingen.) Mussolini zeide de Ontwapenings-conferentie als mislukt te beschouwen. Daarom heeft hy ook besloten tot de militaire opleiding van heel het volk. Wanneer uit den onzekeren toestand van thans een rechtvaardige vrede voortkomt, zal Italië zyn soldaten met olyftwygen uitrusten. Is dat echter niet het geval, dan zullen alle mannen die in het teeken van den „Littorio" staan, zoo noodig de punten hunner bajonetten versieren met de eikebladeren van de over winning. MADRID, 6 Oct. (Reuter) Zater dagavond heeft de Spaansche presi dent Zamora den oorlogstoestand afgekondigd over het geheele land (dus ook over Catalonië). Hiermede gaat de macht in heel Spanje over van de burgerlijke autoriteiten op de militaire bevelhebbers. In een radio-rede verklaarde minister-president Lerroux vastbeslo ten te zijn, om met alle ten dienste staande middelen het staatsgezag te herstellen en front te maken tegen het Catalaansche verraad. Aan generaal Franco is het com mando over alle strijdkrachten in Spanje toevertrouwd. Van de te Madrid liggende garnizoenen zyn cavalerie en mitrailleurafdeelingen marsch- orders gegeven. Vermoedelyk zullen vannacht nog oorlogsschepen naar Barcelona worden ge zonden. De schietpartijen te Madrid duren inmiddels voort met wisselende hevigheid. Op een minis ter werd te Madrid een bomaanslag gepleegd, welke mislukte. BARCELONA, 6 Oct. (Beuter) De afkondi ging van den Catalaanschen vrystaat ge schiedde door president Companys vanaf het balcon van het regeeringspaleis. zyn verkla ring werd door de menigte toegejuicht. Hij zeide, dat Catalonië alle betrekkingen met de Madrileensche regeeringsinstanties afbrak, daar „de monarchie en haar vrienden de regeering te Madrid in handen hadden genomen, om de republiek te vernietigen". (Ongecorrigeerd.) In de Roomsche voetbalmaatschappy wordt wederom een jubileum gevierd. D.S.S., Door Samenspel Sterk, viert dezer dagen haar 15- jarig bestaan. Of liever, D.S.S. herdenkt haar 15-jarig bestaan, want vanwege de slechte tydsomstandigheden kan D.S.S. dit toch zeld zame jubileum niet vieren met de een of an dere feestelykheid. Het is op speciaal verzoek van den eminenten secretaris, Jan Hom, dat wij dit even vermelden. Slechts tydsomstan digheden zyn oorzaak dat we aan deze heuge- lyke gebeurtenis weinig of eigenlijk in het ge heel geen aandacht schenken, aldus de heer Hom. Maar wy achten het toch onzen plicht even de aandacht te vestigen op dit voor D.S.S. zoo heuglyke feest. Want het is niet voor iedere Roomsche voetbalclub weggelegd vyftien jaar lang stormen te trotseeren, vyftien jaar lang voetbal te spelen onder Roomsche vaan, onder de allergrootste moeilijkheden, in een tijdperk dat juist de neutrale concurrentie, en, we zou den haast zeggen gelukkig ook van Roomsche zustervereenigingen, zeer groot is en juist voor clubs als D.S.S. het al buitengewoon moeilijk is het hoofd boven water te houden. Maar D.S.S. heeft het weten te bestaan en ondanks het feit dat men niet in staat is dezen mijl paal op grandioze wyze te herdenken, mogen wy onze hulde niet onthouden aan diegenen die zoo enorm veel hebben gedaan voor de Roomsche sport in het algemeen en voor D.S.S. in het by zonder. Wy kennen D.S.S. toevallig van zeer nabij. Het is de club met het speciale tintje zooals reeds eerder is opgemerkt. Vyf jaar geleden schreven wy reeds over het speciale tintje, D. S.S. de vriendenclub waarin de leden elkander niet alleen kennen van de paar uur voetbal len per week, D.S.S. de club waar het mooie voetbalspel uitsluitend om het spel wordt ge speeld en in deze kameraadschap en groote liefde voor de club vond D.S.S. en vindt zij ook nu nog haar groote kracht. Maar het zyn juist deze vereenigingen welke de grootste moeite hebben het hoofd boven water te houden en dat zij daarin ondanks al les is geslaagd, strekt D.S.S. tot eere. D.S.S. zal nooit een club worden met honder den leden, wij schreven dit ook al vyf jaar geleden, en wy zyn in deze meening thans ter dege versterkt, maar evenzeer zyn we er van overtuigd geworden dat D.S.S. op denzelfden voet voortgaande, een lang leven is beschoren. Wanneer ingrijpende veranderingen zouden plaats vinden welke D.S.S. tot een ongekende hoogte brengen, een b.v. groot aantal leden, D.S.S. zou dus worden een der grootste ver eenigingen, het speciale cachet, als wij het zoo mogen noemen, zou daarmee verdwynen. D.S.S. is en blyft de vereeniging met het speciale tintje dat staat voor ons vast en laten wy eerlyk zeggen dat dergelijke vereenigingen in onze tegenwoordige voetbalmaatschappy niet gemist kunnen worden. Leve de vereeni ging van genoeglyk voetbal by uitnemend heid, leve de vereeniging welke zoowel by vóór als tegenspoed zichzelf blijft. D.S.S. is daar een sprekend voorbeeld van. Men voetbalt by D.S.S. louter en alleen voor zyn plezier. Dat men tenslotte een hooger doel nastreeft op het groene veld is zeer begrijpe- lyk. Hoe beter men speelt, des te grooter is het genoegen. En hoewel de successen van D.S.S. op het groene veld steeds minder zyn geweest dan die van haar evenoude zustervereenigin gen, hebbqn deze aan het bijzondere cachet geen afbreuk gedaan en eerder nog moeten wij verklaren dat de bijzondere kenteekenen van de jubileerende vereeniging daardoor nog scher per zyn ultgeteekend. Hoevele jaren vecht D.S.S. reeds niet om een plaatsje in het voetbal-dorado? De I.V.C.B. Al eenige jaren lag het zoo begeerde doel voor het grijpen en telkens moest door een bijzondere omstandigheid de eer aan anderen worden overgelaten. D.S.S. blijft zichzelf en zal het in het komende jaar nog eens probeeren. Lukt het dan nog niet, wel, dan is er nog geen man overboord en gaat D.S.S. weer op denzelfden voet voort. Met dit voorbeeld willen we alleen maar laten uitkomen, dat een nederlaag op het groene veld aan de sportieve opvattingen van D.S.S. geen schade doet. En waneer deze zelfde sportieve opvattingen blyven voortleven, dan zal D.S.S. ook blyven voortleven tot in lengte van jaren. En dan zal er ongetwyfeld ook eens een tyd komen dat lustrumviering gepaard kan gaan met een groote feestelyke herdenking. Daar voor zyn momenteel de financieele zorgen te groot. Het is er geen tyd voor en we kunnen het plan om er „niets van te maken" volmon dig toejuichen. Maar men zal het ons niet ten kwade duiden, wanneer we deze gelegenheid te baat nemen om, zy het dan ook bescheiden, hulde te brengen aan de harde werkers voor de Roomsche voetbalsport, aan de kranige lei ders van D.S.S. Aan mannen als Frits Duyn, Jan Hom, Zandstra, Knape e. a. Aan den heer Duyn voor al, aan wien niet alleen D.S.S., maar geheel sportlievend Haarlem zeer veel heeft te dan ken. Aan hem dankt D.S.S. de fraaie inrich ting aan de Molenwerfslaan, het trotsche R. K. Sportpark. De oude Duyn, hy is één met D.S.S. en D.S.S. met hem. Moge hij nog vele jaren zyn krachten geven aan D.S.S. Wy zullen onze loftuitingen beperken tot den eminenten voorzitter. Er zijn vele D.S.S.-ers, die op een buitengewone wyze de Roomsche en vooral de D.S.S.-zaak hebben gediend. Maar wy kennen hen te goed om te veronderstellen, dat wy hen daarmee ter wille zyn. Maar aan allen moeten wy onze oprechte hulde brengen. Allen in D.S.S. hebben het hunne er toe by- gedragen om D.S.S. te maken tot datgene wat het was en nog steeds is. De vriendenclub. Vrienden niet alleen op het voetbalveld, maar ook daarbuiten. En wanneer de tegenwoordige leiders en ook de toekomsti gedezelfde sfeer weten te bewaren, wel, dan is de toekomst van D.S.S. verzekerd en behoeven wy niet bang te zyn dat de vereeniging met het speciale tintje van het wereldtooneel zal verdwijnen. Integendeel. Geldt het voor één, dan is het wel voor D.S.S. „Ad muitos annos". B. en W. stellen voor te benoemen aan de Ge meentelijke avondschool voor nyverheidsonder- wys alhier tot tydelyk leeraar voor het tydvak van 1 October 1934 tot en met 30 September 1935: Ir. A. J. Demmers, G. Brakel, Ir. C. de Klerk, F. A. van Riet, S. Pal en A. Blok. Een adres van de afdeeling Haarlem en Om streken der Vereeniging „Onderling Belang" omtrent de personeele belasting voor koffie huizen en dergelijke zaken en verzoekschriften van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken en van het Depar tement Haarlem der Nederlandsche Maatschap pij voor Nyverheid en Handel om vermindering van de personeele belasting voor hotels, restau rants en dergelijke zaken. Een verzoekschrift van de afdeeling Haarlem van den Metaalbond om aanvulling van de verordening tot heffing eener zakelijke belasting op het bedrijf. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij ongegrond wordt ver klaard het door de besturen van verschillende Schoolvereenigingen ingesteld beroep tegen het raadsbesluit van 28 Februari 1934 no. 16 tot vaststelling van het voorschot op de jaarlyksche vergoeding ex artikel 101, le en 9e lid, der Lager Onderwyswet 1920 voor 1934. Een besluit van dezelfden, waarbij de N.V. Timmer- en Meubelfabriek voorheen G. P. J. Eeccari te Haarlem in liquidatie niet-ontvanke- lijk wordt verklaard in haar bezwaren tegen het by raadsbesluit van 23 Mei 1934 no. 17 vastge stelde uitbreidingsplan voor het terrein ten Zuiden van de Paul Krugerkade. Een verzoekschrift van de Haarlemsche Ver eeniging van Sigarenwinkeliers en de afdeeling Haarlem van den Hanzebond van Sigarenwinke liers om een eventueel voorstel om dit bedrijf op Zondag gedurende 4 uren open te stellen te verwerpen en een verzoekschrift van C. H. van der Lis om den verkoop van 4 uur des Zon dags voor sigarenwinkeliers wel toe te staan. (Te behandelen by punt 14 van den oproepings brief). Door B. en W. wordt voorgesteld te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies: de verzoekschriften om in koop te ontvangen de perceelen grond, gelegen aan de achter de namen vermelde straten: F. Hop (Wickevoort Crommelinstraat)J. J. de Korte (Tetterode straat), mr. J. de Vries (Frederikspark) en een verzoekschrift van Ed. A. van Bilderbeek e.a., allen erfpachters van gemeentegrond, om her ziening van den erfpachtscanon. Voorgesteld wordt te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders ter afdoening: Een verzoekschrift van J. F. G. Bode, ge machtigde van de weduwe M. J. Plantjé-van Dalen, om haar ontheffing te verleenen van de haar opgelegde bijdrage in de kosten van ver pleging van wijlen haar echtgenoot, die voor rekening dezer gemeente verpleegd is geweest in het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch" te Bakkum. Voorgesteld wordt: In te trekken het raadsbesluit van 13 Juni 1934 no. 18, waarby aan F. W. Zandstra in koop werd afgestaan een perceel bouwterrein, gele gen aan de westzyde van de Marsstraat, groot plm. 366 M2. In te trekken het raadsbesluit van 21 Novem ber 1917 no. 19, waarby, voor zoover de rechten der gemeente Haarlem betreft, aan de N. Z. Holl. Tramweg Maatschappij tot wederopzeg- gens vergunning werd verleend tot het hebben van een bovengrondsche en voor een enkel ge deelte ondergrondsche telefoongeleiding onder de gemeente Heemstede langs haar tramweg van Haarlem naar Heemstede. Aan den openbaren dienst te onttrekken een gedeelte grond, groot plm. 10 M2. en gelegen aan het Frederikspark. Op het voetspoor van het raadsbesluit van 11 Mei 1932, no. 11, ook aan C. EUigens, gewezen werkman van de personeelsreserve, werkzaam geweest als straatveger bij de gemeentereiniging, die in hetzelfde geval verkeert als de in boven vermeld raadsbesluit genoemde werklieden, een gratificatie te verleenen in dier voege, dat hij van 1 Januari 1934 af zal ontvangen een maan- delijksche uitkeering, berekend naar 300 per jaar. Bewoners en/of eigenaren van perceelen in de Duivenstraat en de Musschenstraat, alhier, hebben tot B. en W. het verzoek gericht om de namen van deze straten te doen veranderen, aangezien velen, die bewoners van genoemde straten moeten bezoeken, op een dwaalspoor worden gebracht, omdat beide straten door de St. Bavostraat en den Vergierdeweg geheel af gescheiden zyn van het zuidelijker gelegen stra- tencomplex met „vogelnamen" B. en W. achten termen aanwezig om aan het vorenbedoeld verzoek te voldoen. De door B. en W. voorgestelde en in het ontwerp-besluit opgenomen nieuwe straatnaam (Reyer Anslostraat) sluit aan bij de namen gegeven aan de onmiddellijk ten noorden van de Duivenstraat geprojecteerde straten, terwyl de verandering van .Musschen straat" in „P. C. Hooftstraat" wordt voorgesteld, omdat de Musschenstraat geacht kan worden een geheel uit te maken met de geprojecteerde P. C. Hooftstraat. B. en W. stellen voor aan de besturen van de hieronder vermelde scholen, over het jaar 1933, ingevolge artikel 100 der Lager-onderwijswet 1920, een vergoeding toe te kennen, zooals ach ter elk dier scholen is vermeld: Chr. School Ambachtstraat 1 1204, R. K School Amster damstraat 61 2634.41, R. K. School Antonie- straat 28 4150.01, Chr. School Dreef 20 (L. O.) 1564.75, le Doopsgez. School Groot Heiligland 10 2355.17, R. K. School Jacobijnestraat 28— 32 5947, R. K. School Klarenbeekstraat 62 4870.99, R. K. School Timorstraat 38 1495.33, R. K. School Tugelastraat 5 ƒ3017.11, Chr. School Velserstraat 55 (L. O.) ƒ3907.31, R. K. School zyisingel 2 1395.33.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3