Marxistische opstand in Spanje met geweld onderdrukt Het in Catalonië gevormde bewind gevallen •s» De roode opstand in Spanje LET OP ftankeks I 2000 dooden en gewonden Het nieuws van heden Luis Companys, de president van de Catalaansche generaliteit en zijn voornaamste mede werkers gevangen genomen Lerroux door het volk toegejuicht Zeeliedenstaking in de V.S. VECHTEN EN JUICHEN DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 8 OCTOBER 1934 Avondblad Rood Front in Frankrijk Madrid nog de baas Het Weeriiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiimi^ BROODFABRIEKEN 4UREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 «f Principieele overeenstemming tus schen socialisten en com munisten FABRIEK VERBRAND Luis Companys sB Reeds hedenmorgen begonnen Lerroux DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Dat je MELKBROOD van FRANKEN neemt. Wij eten het dagelijks. HAARLEM - HEEMSTEDE - BL0EMENDAAI vvvvvv u\u i', 111111 m/ ii MORTH 4 AL-fTiO NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANG No. 18983 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Pas in den namiddag hoorde men in de ver schillende wijken der stad weer schoten. Het schijnt dus dat de opstandelingen zich nog niet gewonnen geven. Het telegraafagentschap Fabra meldt, dat minister-president Lerroux naar aanleiding van de onderdrukking van den opstand der separa- Op talrijke plaatsen wekten de roode leiders de arbeiders op zich bij de opstandige beweging aan te sluiten. MADRID, 8 Oct. (Reuter). Voorzoo ver de toestand op het oogenblik is te overzien, moet geconstateerd worden, dat het de regeering-Lerroux gelukt is, zich te handhaven tegen de opstandige beweging in Spanje. Terwijl de toestand te Madrid nog niet duidelijk is, is de separatistische opstand in Catalonië volkomen onderdrukt. Te 6.15 Zondagmorgen heeft de Catalaansche regeering zich overgege ven aan de regeeringstroepen, onder bevel van generaal Batet. De geheele regeering, de burgemeester van Barcelona, de leden van het gemeentebe stuur en de opperbevelhebber der Cata Iaansche strijdkrachten, zijn gearres teerd. De regeeringstroepen hadden in de ochtendschemering een algemeenen aanval ondernomen op het gebouw der generaliteit en het gebouw met mortieren beschoten, waarna de Catalaansche regeering zich overgaf om onnut bloedvergieten te vermijden. In verschillende wijken van Barcelona von den in de morgenuren nog hevige schiet partijen plaats tusschen de legale troepen en de gewapende opstandelingen. De aanhangers van Azana en Quiroga zijn uit Barcelona gevlucht. Het is evenwel zoo goed als zeker, dat zij niet zullen kunnen ontkomen. Ook Largo Cabalero is ver dwenen. Largo Cabalero is, zooals men weet de voorvechter voor het socialistisch-commu- nistische gemeenschappelijke front. De tweede groote haard vati verzet tegen de regeering te Madrid was het steenkolengebied van Asturië, waar de arbeiders den commu- nistischen staat hadden uitgeroepen. Volgens de laatste berichten zou ook hier de opstandige beweging zijn onderdrukt. Groo te detachementen militairen hebben dit ge heele gebied bezet. Een voordeel voor de op standelingen is evenwel, dat de streek zoo bergachtig is. Niettemin verwacht men Maan dag in den loop van den dag de orde te kun nen herstellen. Overigens worden uit de provincies berich ten ontvangen, volgens welke hier en daar op standelingen in actie zijn gekomen. Het be treft meest afgelegen dorpen. Tien politie beambten zijn neergeschoten. Verscheidene PARIJS, 7 Oct. (V.D.) Nadat de beraadslagin gen van het vakverbond CGT in den nacht op Zondag waren beëindigd met een uitspraak ten gunste van een aaneensluiting der sociaal-de mocratische met de communistische vakvsreeni- nigingen, heeft Zondagochtend de raaa der communistische vakvereenigingen beraadslaagd over de kwestie der aaneensluiting en zich ac- coord verklaard met de voorstellen der sociaal democratische vakvereenigingen. Principieel schijnt de overeenstemming dus te zijn bereikt. Maandagnacht is door het overkoken van teer in een asphalt-fabriek te Berlijn brand uitgebroken. Het gebouw werd grootendeels een prooi der vlammen. De schade bedraagt eenige honderdduizenden mark. nn mi iimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiimiiMiiiiiiiiiiimimmiiiii minui"»"»» tisten in Catalonië door de bevolking luide is toegejuichd. Ook de provinciale autoriteiten hebben zich ten gunste van de regeering uitgesproken. De regeering te Madrid verspreidt hier omtrent het volgende communiqué: Teneinde nutteloozen tegenstand en noo- deloos bloedvergieten te voorkomen, heeft Companys zich aan generaal Batet en aan de regeering der Republiek overgegeven. De regeering te Madrid heeft besloten dat Companys en zijn gezellen zullen wor den gevangen gezet en terecht zullen staan voor de rechtbank der Constitutioneele waarborgen, opdat zij niet door den krijgs raad zullen worden geoordeeld. Onderzocht zal worden welk aandeel Azana in den opstand heeft gehad. Van de voorgeschiedenis van den opstand der separatisten in Catalonië worden nog de vol gende bijzonderheden bekend: Nadat de wettige Catalaansche regeering (generalidat) Vrijdag, dus den eersten dag van de in geheel Spanje uitgebroken revolutionnaire beweging der centrale regeering te Madrid steeds opnieuw haar loyaliteit had verzekerd en daarbij niet naliet er steeds weer den nadruk op te leggen, dat zij onder alle omstandigheden de orde in Catalonië zou handhaven, werden reeds Zaterdagmiddag berichten van andere strekking ontvangen. Volgens deze be richten zou de generaliteit dubbel spel hebben gespeeld. De betuigingen der generaliteit zouden ten doel hebben gehad Madrid gerust te stellen, ten einde intusschen de volkomen afscheiding van Catalonië te kunnen voorbereiden. Van Zaterdagavond tot Zondag was zoowel het spoorwegverkeer als het telefoon- en tele graaf verkeer aan de grenzen van Catalonië stilgelegd. Tegelijkertijd hadden de separatisten zich over de belangrijkste punten verdeeld, zoodat de generaliteit meende de afscheiding van Spanje te kunnen bewerkstelligen. Op die wijze werd dan ook Zaterdagavond laat bij monde van den president der gene raliteit de onafhankelijkheidsverklaring van Catalonië afgekondigd en de Vrije Republiek Catalonië uitgeroepen. Tegelijkertijd riep men de Spaansche fe deratieve republiek uit. Tot president werd benoemd Azana, die van 1932/'33 minister-- president is geweest. Deze verklaarde zijnerzijds de Madrileen- sche regeering illegaal en afgezet. De generaliteit meende daarbij, dat het le ger, voor zoover dat in Catalonië in garni zoen lag, en de politie aan haar zijde ston den. kerkgebouwen zijn in brand gestoken. Gemo toriseerde politietroepen hebben de orde her steld. De linksburgerlijke burgemeester van Madrid is met eenige sociaal-democratische gemeen teraadsleden afgezet wegens sabotage van re- ■-geeringsmaatregelen. De minister zonder portefeuille Martin di Lasco is benoemd tot regeeringscommissaris voor Madrid. De stakingsbeweging duurt on verminderd voort. De regeering heeft bevel gegeven, dat Maandag ochtend overal het werk moet wor den hervat, omdat de stakers an ders hun werk zullen verliezen. Zoowel de Katholieke organisatie als de in de Katholieke Volksactie georganiseerde jeugd is overal te werk gesteld, waar tengevolge van de stakingsbeweging arbeidskrachten ontbreken. Vermoedelijk zullen de Katholieke arbeiders de communis tische en sociaal democratische ar beiders meer en meer verdringen. Te Madrid was het Zondagmiddag od straat rustig. Volgens een bericht uit Madrid zijn bij de omwentelingspoging 300 per sonen gedood en 1000 gewond. De correspondent van de „P^it Journal" schat echter het aantal dooden en gewonden alleen reeds te Barcelona op 2000. Toen nu de regeering te Madrid in antwoord op de verklaring der generaliteit direct den staat van oorlog voor geheel Spanje afkondigde, ontbood men de bevelhebbers der troepen in Catalonië direct in het gebouw der generaliteit. Batet verzocht een uur bedenktijd. Dit uur benutte hij om het geheele garnizoen van Bar celona in alarmtoestand te brengen. Weer een uur later waren de Spaansche bat terijen op de belangrijkste plaatsen opgesteld, machinegeweren werden in stelling gebracht en de belangrijkste gebouwen, waaronder dat der generaliteit, werden door militairen bezet. Toen de president der z.g. Catalaansche Re publiek deze onverwachte wending zag en hem bovendien werd gemeld, dat ook d? meerderheid der Catalaansche politie gemeene zaak maakte met de militairen, gaf hij ieder half uur per radio mededeelingen over den toestand, waarbij hij de geheele bevolking te wapen riep. Hij hoopte daarbij vooral op de hulp der syndica listische landarbeidersorganisaties, die reeds sedert lang door hem zelf bewapend en afge richt zouden zijn. Zooals niet anders te verwachten was, heeft de strijd om Barcelona reeds tal van slacht offers geëischt. De leden van de Iberische Anarchistische Fe deratie verklaren, dat zij zich nooit over zullen geven. Vanaf gisteravond 19 uur tot hedenochtend 7 uur was alle verkeer op straat verboden, ook mochten de bewoners niet op hun balcon ver schijnen. De opperbevelhebber van de regee ringstroepen te Barcelona, generaal Batet, verklaarde, dat gebruik zal worden gemaakt van strijdgassen, als de opstandelingen zich niet over geven. Naar verluidt zijn de regeeringstroe pen te Barcelona vrijwel uitgeput, zoodat versterking dringend noodig is. Als zoodanig wordt een bataillon in fanterie, een compagnie van het vreemdelingenlegioen en een esca drille vliegtuigen verwacht, terwijl bovendien nog oorlogsschepen in aantocht zijn. (Vervolg elders in dit nummer.) Stakende Spaansche bouwvakarbei ders bespreken den toestand. Azana, de Spaansche ex-premier, die zich Zondag bij de rebellen aansloot, zag kans over de Fransche grens te vluchten. NEW YORK, 8 Oct. (Reuter) Op een massa-bijeenkomst van het vakverbond van zeelieden werd besloten een staking uit te roepen van het personeel van alle Amerl- kaansche schepen, welke uit Noorfl-Atlanti sche en Golf-havens vertrekken. De staking begint Maandagochtend 9 uur Amerikaansche tijd. De oorzaak van de staking is te zoeken in loonkwesties, arbeidsvoorwaarden, vrijheid van organisatie en den eisch om de bemanning van de schepen met 1/3 te vermeerderen. Het feit, dat sinds de stichting van de huidige Spaansche republiek de jonge Katholieken en de rechts georiënteer de agrariërs voor het eerst een werkzaam aan deel in het bestuur des lands nemen en mede de directe regeeringsverantwoordelijkheid aan vaarden, is door de Spaansche socialisten, communisten en separatisten als een uitdaging beschouwd. In werkelijkheid evenwel is dit feit een volkomen logisch en normaal gevolg van de ontwikkeling der politieke verhoudingen, welke na de verpletterende stembusnederlaag der roo- den zijn ontstaan. Wat in Spanje dezer dagen gebeurd is, is een soortgelijk verschijnsel als zich in Februari in Oostenrijk heeft 'voorge daan, toen de rooden een laatste poging waag den om de verloren machtspositie te heroveren. De vredelievende Dollfuss, door den gewapenden opstand der rooden tot tegengeweld gedwongen, onderdrukte op krachtdadige wijze het revolu tionnaire verzet. Ook in Spanje zijn thans de uit nationaal oogpunt destructieve marxistische elementen te hoop geloopen om met de wape nen in de vuist te trachten terug te krijgen, wat hun rechtens niet meer toekomt en wat zij zich door schromelijk wanbeheer onwaardig hebben getoond. Zij begrepen, dat het voor goed met hun kansen gedaan zou zijn, indien zij, nu het lamlendig geschipper der door rechts in afwachting van betere tijden gesteunde radicale overgangsregeeringen voorbij bleek, niet met één slag de rechtsche meerderheidsreactie trachtten neer te slaan. De slag, dien zij wilden slaan, is echter gebroken aangekomen, doordat. het formeel bestaande roode eenheidsfront dei marxisten in de practijk' hiaten vertoonde. So cialisten, communisten en separatisten zijn niet in hecht verband gezamenlijk opgetreden. De revolutionnaire algemeene staking, afgekondigo als protest tegen de vorming van het nieuwe kabinet-Lerroux, werd door enkele lacunes on derbroken. Zij vertroebelde evenwel het politie ke water zoozeer, dat de Catalaansche genera liteit de kans schoon meende te zien om de onafhankelijkheid van Catalonië eruit te kun nen opvisschen. Haar president Companys kon digde den autonomischen vrijstaat Catalonië af, welke een zelfstandig en eigenmachtig ge heel zou moeten vormen in een federaal ver band van Iberische republieken. Madrid beant woordde deze daad met het afkondigen van den oorlogstoestand. De regeering-Lerroux heeft voet bij stuk ge houden en bewezen, dat zij niet van plan is met zich te laten sollen zooals haar voorgang ster heeft gedaan. Met vliegtuigen, mitrailleu ses en geschut is zij ten velde getrokken tegen de Catalaansche opstandelingen en heeft Com panys en zijn revolutionnaire regeeringsgezel- len tot overgave gedwongen. Alleen Azana, de oud-premier, die zich door een minister-presi dentschap in een onafhankelijk Catalonië had gehoopt schadeloos te stellen voor het verloren en profijtelijke leiderschap van de socialistische regeering in heel Spanje, heeft zich nog op het laatste nippertje uit de voeten weten te maken. Het laat zich op 't oogenblik aanzien, dat de centrale regeering te Madrid, dank zij haar krachtig optreden de baas zal blij ven. Het bericht van de overgave en arrestatie der rebelsche Catalaansche regeering heeft' in Madrid dolle ovaties ontketend ten gunste van den grijzen minister-president Lerroux en zijn ministers. Maar hoe enthousiast duizenden Spanjaarden voor de regeeringsgebouwen in de Spaansche hoofdstad ook hebben gejuicht, zij hebben de knallende geweerschoten en het ra- elen dr mitrailleuses in andere stadswijken niet kunnen overstemmen. Zoowel in Catalonië als elders worden nog bloedige gevechten ge leverd, terwijl de regeering zich inspant om de algemeene staking volkomen te breken. Het is te hopen, dat de roode en separatistische rebel lie voor eens en voor goed de harde schedel wordt verpletterd. Dan zullen de menschenle- vens, die thans onvermijdelijk geofferd moes ten worden, niet geheel nutteloos verloren zijn gegaan. Wat zich op het oogenblik in Spanje voltrekt, kan worden tot een zuiveringsproces, een pijnlijke maar niet meer te ontkomen ope ratie om de eenheid en het leven van Spanje te redden. Evenals in Oostenrijk komt het daarbij vergoten bloed neer op de hoofden der marxistische leiders, die de arbeiders, wier vrienden en beschermers zij zich noemden, in het moorddadige vuur hebben gezonden van het zichzelf verdedigende officieele en rechtmatige staatsgezag. CATALAANSCHE OPSTAND NEERGESLAGEN. DE REGEERING VAN CATALONIë GEVAN GEN GENOMEN. Kantonnale verkiezingen in Frankrijk leveren een geringe verschuiving naar rechts op. Zeelieden-staking in Amerika. Wederom 58 kerken in Mexico gesloten. Vlootincident bij Smyrna; Fransche oorlogs schepen door de Turken beschoten. Op no. 17368 van de Ned. Staatsloterij is di 25.000 gevallen. Sociale Studiedagen te Bergen (N.-H.). De kunstschilder Isaac Israels aan de gevol gen van een aanrijding overleden. Pest te Batavia? Auto met twee-en-twintig hengelaars bij West woud tegen een boom gereden. De inzittenden te water geraakt; enkele lichtgewonden. Motorrijder met verloofde op enbewaakten overweg te Stompwijk tegen sneltrein gereden en op slag gedood. VERWACHTING: Meest zwakke ver- anderlijke wind, afnemende bewolking. weinig of geen regen, kouder des nachts, 11 H overdag iets warmer. H Hoogste stand: 773..9 te Warschau. Laagste stand: 733.9 te Jan Mayen. 11 Zon op 6.13, onder 5.22. Licht op 5.52. Maan op v.m. 6.09, onder n.m. 4.44. 5 Nieuwe Maan 3.25 n.m. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini MLWWV Stand op Maandag 2 uur n.m.: 770.6 Vorige stand: 770.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1