STADSNIEUWS Wij schrijven voor U op advertentiën Haarlem, 8 Oct. WANDGEDIERTE MAANDAG 8 OCTOBER 1934 FIRMA VAN LOON ÏOO pCt. RESULTAAT AGENDA K.L.M.-vlootschouw in de mist De schipbreuk van de City of Cambridge OUDE VROUW TE WATER Spoedig weer op het droge geholpen VERKEERSONGEVALLEN Meisje door auto aangereden GEMEENTEZAKEN Overdracht grond Verkoop grond Begrafenis P. Honderdors Begrafenis H. A. Schouten TOONEEL SCHOUWBURG JANSWEG Pension „Zonneschijn" LIEFDELESSEN VAN MOLIERE In Volksvoorstelling Hofjesdag der „Graal" De crisiscollecte Deken Guilonard t Praagsch Koor Het depot der Singer Mij. T entoonstelling Vrijw. Burgerwacht De weg langs de Kolk te Overveen schiet snel op Kunstavond ten bate van de H. O. V. „St. Christoffel" Zwijntjesjager Caféhouders en Personeele belasting Overtreding rustdagbesluit Haarl. Amateur Fotografen Vereeniging NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ned. Natuurhistorische Vereeniging Vereeniging „Haerlem" VOOR DEN POLITIERECHTER Misdadige nachtwaker De geforceerde automaat BURGERLIJKE STAND VIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HALFWEG HEEMSTEDE VELSEN 9 October Directeur A. Plesman spreekt zijn personeel toe Receptie Reddingbooten trachten vergeefs bij het schip te komen ZAANDAM Hedenmorgen om kwart voor zeven geraakte de 85-jarige mejuffrouw H. J. in de Burgwal te water. Volgens haar eigen verklaring, doordat ze uit kortzichtigheid viel over het plantsoenhekje aan den waterkant. Eenige onbekend gebleven personen hebben haar op het droge getrokken en naar het brug wachtershuisje van de Langebrug gebracht. Van hier is ze nadat de Ongevallendienst haar voorloopig had behandeld, met den ziekenauto van Mathot naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd en daar ter observatie opgenomen. De politie verzoekt haar onbekend gebleven redders, zich voor het geven van inlichtingen aan het politiebureau Smedestraat te willen vervoegen. Zaterdagavond omstreeks half 12 reed mej. L. Verbeek uit Hoofddorp, en in dienstbetrekking in Heemstede, op den Heerenweg aldaar. Te genover. de buitenplaats Kennemerduin, waar zich geen rijwielpad bevind, reed zij In de rich ting Haarlem op de kleine steentjes naast den bitumenweg. Eveneens in de richting Haarlem naderde een 4-wielig motorrijtuig, bestuurd door D. C. D. uit Amsterdam. De bestuurder, volgens zijn verklaring ver blind door een tegenligger, zag de juffrouw niet en reed haar van achteren aan. De juffrouw bekwam een linkeronderbeenbreuk, een ernstige wonde aan haar achterhoofd en een lichte hersenschudding, terwijl zij ook verwondingen aan haar arm bekwam en veel bloed verloor. Per ziekenauto van Mathot werd zij naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. Haar rijwiel werd zeer ernstig beschadigd. De Heemsteedsche politie stelt een onderzoek ln. H. Smolenaars, te Blcemendaal, heeft zich bereid verklaard, om aan Haarlem kosteloos en om niet in eigendom over te dragen, met de bestemming voor openbaren weg, de gronden en het water (projectstraten ten oosten van de Delft), kad. bekend gemeente Schoten, Sectie C nrs. 30, 31, 33, 34, 35, 36, 38 tot en met 44, 46 en 47, alle gedeeltelijk, en no. 37 geheel, ter geza menlijke oppervlakte van pl m. 46.524 M2. Tegen aanvaarding van bedoelde gronden en water onder de voorwaarden opgenomen in het cr.twerp-besluit bestaat bij B. en W. geen be zwaar. B. en W. stellen voor, aan J. Russ en J. Buys, alhier en L; H. van Capelle te Blcemendaal, tegen den1 ijs van ƒ16 per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan de noordzijde van het Planetenplein, hoek Planetenlaan, groot pirn. 588 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen vier woonhuizen en een garage, de woonhuizen elk bestemd ter bewo ning door niet meer dan één gezin. Zaterdagmiddag heeft op de begraafplaats te Spaamdam de teraardestelling plaats gehad van den heer P. Honderdors, welke op zoo nood lottige wijze bij een motorongeluk om het leven is gekomen. Vóór dit tragisch gebeuren waren al zeer vele menschen in de nabijheid van het kerkhof om hun deelneming en laatste eer te bewijzen. Door de oudste leden van de voetbalclub S. F. C. werd de overledene ten grave gedra gen, daar de heer Honderdors in S. F. C. een zeer gezien persoon was en in deze club de zaken van den H. V. B. behartigde. Achter de baar kwamen familieleden en de leden der diverse elftallen van S. F. C. Ds. Snethlage, predikant alhier sprak vervol gens eenige woorden aan het graf waarin spr. aanhaalde de onzekerheid van het leven, om dat toch ieder oogenblik ook de dood aan ons leven een einde kan maken. Spr. memoreerde ook dat door heel Spaarndam bij het vernemen van dit ongeluk, een trilling was gegaan, daar het iemand betrof welke allen kenden en merkte ook op wat er op dit moment zou gaan door de ziel van P. v. Meesche, die op zoo wonderlijke wijze bij dit ongeluk is gespaard gebleven en nu zijn baas in de groeve zag nederdalen. Deze aanhaling verwekte ook bij het publiek wel eenige ontroering. Aan het einde werd nu nog het „Onze Vader" voer de rust van den overledene gebeden. Vervolgens sprak nog de heer W. de Graaf, uit naam van S. F. C. eenige woorden, waarin hij den dank betuigde voor datgene wat P. Hon derdors tijdens zijn leven voor S. F. C. gedaan had en zeide, dat hij steeds in de gemoederen der leden zou blijven voortleven. De oudste broer van de overledene, de heer E. Honderdors, sprak nu nog eenige woorden van dank tot ae aanwezigen voor de groote deelneming bij dit gebeuren betoond, waarna men het graf met een pracht van kransen en bloemstukken be dekt, verliet. Hedenmorgen werden in de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen de Uitvaartdiensten gehouden voor de zielerust van den heer H. A. Schouten, in leven een der meest bekende en oudste leden van de Amster- damsche Effectenbeurs en ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. De plech tige Requiemmis werd opgedragen door den Weleerw. heer H. J. A. Schouten, kapelaan te Honselersdijk en zoon van den overledene, met assistentie van den Zeereerw. heer G. v. Nie- kerk, pastoor der parochie, als diaken en den Zeereerw. pater J. P. Reynenberg O.F.M., pas toor van de Kleverparkparcchie, als sub-diaken. De absoute in de kerk en op het kerkhof, waar de begrafenis plaats had, werd verricht door Z. H. Exc. Mgr. J. Biermans, titulair- bisschop van Gargara. Algemeen Overste der Congregatie van Mill Hill, waarvan een zoon van den overledene, Father P. N. Schouten, missionaris is, met assistentie van pastoor G. v. Niekerk en pastoor J. P. Reynenberg O.F.M. Talrijke vrienden en bekenden van den over ledene waren zoowel in de kerk als op het kerkhof aanwezig, onder wie eenige Zeereerw. en Weleerw. heeren uit de stad, missionarissen van Mtll Hill, en de heeren C. Blatt, J. Krieger en H. Pass, vertegenwoordigers van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel, de directie van de N. V. Hura, waarvan de overledene commis saris was, vertegenwoordigers van de firma Gebr. Schouten en eenige andere firma's, het bestuur en de leden van de Haarlemsche Kegel club „Daar-rolt-ie", waarvan de heer Schouten voorzitter was, en tenslotte Dr. Bos en mevr. J. BosVincent. Voorts merkten wij nog op den hoogeerw. pa ter H. Caminada, provinciaal der paters Fran ciscanen, en dr. Boudijk Bastiaanse uit Den Haag, vertegenwoordigende „Maris Stella". Een vijftal kransen dekte de baar. Aan de groeve dankte de oudste zoon van den overle dene voor de belangstelling. Ten sterfhuize waren nog condolances bin nengekomen van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent, bisschop van Haarlem, Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van den bis schop, en van Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie Warmond, en van den zeereerw. heer J. G. J. Ncortman, Albada Jel- gersma en van de heeren 'J. Maarschalk, burge meester van Haarlem, en jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede, dr. Peutz, arts te Den Haag, en H. E. Everard, H. Kuypers, directeur van „De Maasbode" en het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel. o Komedie in 3 bedrijven van Cor Hermus door het De Boervan Rijk-ensemble. Dit is reeds de tweede maal, dat in nog geen veertien dagen tijds in bovengenoemden schouwburg de Haarlemsche première van een stuk gaat, dat de aandacht trekt en ook.... verdient. Eerst „De liefdelessen van Molière" en nu weer „Pension Zonneschijn" van den Nederlandschen ac- en auteur Cor Hermus. Ook dit stuk zal ongetwijfeld wel een reeks succesvolle opvoeringen beleven, daar het reeds dezen eersten avond door een uitverkocht huis met grooten bijval werd ontvangen. Hiervan gewagen wij om meer dan een reden met groo te voldoening en wel vooreerst, wijl deze mas sale opkomst voor een première een aanwijzing kan zijn, dat in het komende seizoen de belang stelling voor het tooneel weer gaat herleven en ten tweede Wijl men door deze opkomst tevens blijk gaf, belangstelling te hebben voor het werk van Hollandsche auteurs, een belangstel ling, welke zich vroeger maar al te vaak uitte in hardnekkige afwezigheid. Wat nu dit stuk betreft, dit is in vele op zichten daarom geslaagd te noemen, wijl de teekening der verschillende personen in het pension tamelijk zuiver en met veel kleur is geschied. Men zou kunnen spreken van „Menschen in een pension", zonder daarbij direct te behoeven denken aan het bijna gelijknamige tooneelstuk, al zijn ook de belevenissen van die pension- menschen minstens even interessant. Ook hier zijn het verschillende heterogene elementen, die men heeft saamgebracht in een betrekkehjk af gesloten ruimte, doch alleen met dit vlrschil, dat de pensionhoudster (Esther de Boer van Rijk) hier het centrumpunt is, waaromheen zich de personen groepeeren en de moeilijkhe den zich samentrekken. Want het is betrekke lijk al heel gauw dat duistere sombere wolken den „zonneschijn" verdringen en to the bitter end niet alleen om het huis, maar ook in de vertrekken blijven hangen. Heel in het begin heeft men nog even de il lusie, dat het wel een „lollige boel" kan wor den, als men de onderwijzeres Aafje Wessel.s met haar middelbare-school-ervaring hoort dis puteeren met den film-exploitant-kostganger Schaafsma, een poenig heerschap met een thee- zeef-moraal. Ook later nog als de zoon des hui zes Henri Zonderland, een geweldig fantast vol boevenstreken zie-, presenteert, twijfelt men er niet meer aan, of er is voldoende materiaal om het stuk een oergeestige comedie te laten wor den. Doch dan komt er een kentering, betrek kelijk onverwacht, waar het publiek nog een beetje onwennig tegenover' staat. Men probeert nog te lachen, terwijl men eigenlijk aanstalten moest maken zijn zakdoek te voorschijn te ha len. Kwalijk nemen kan men dat niet, want het stuk is als „komedie" gelanceerd en niet als „melo-drama". Toch wordt het dat, als die zelfde Henri onder het mom van verliefderig- heid het onderwijzeresje van haar spaarpennin gen verlost, zijn „zwaarbeproefde" moeder tot last wordt en er dan later met 12.000 gulden van zijn baas vandoor gaat. In het laatste be drijf ziet men verder alle klantjes van den pensionhoudster vertrekken en de oude stak ker na een ontroerend afscheid van den inmid dels weergekeerden verloren zoon die zich bij de Politie zal aanmelden, alleen achterblijven met haar berg van zorgen en ellende. Een plot selinge dood of iets dergelijks, lijkt voor haar dan nog de eenige uitkomst, doch toen heeft de schrijver zich blijkbaar weer den naam van het pension herinnerd en hij liet nu telefonisch wat zonneschijn in die troostelooze atmosfeer ko men, door een gegadigde naar vier kamers in eens te laten informeeren. Zoo kan men ten minste gerust vertrekken, nu men weet dat die arme oude, lieve dame niet onverzorgd achter blijft, al zullen we ons maar niet verdiepen in de veronderstelling, dat het misschien bij een eventueel bezoek van den betreffende, nog kan afspringen. Dat neemt niet weg, dat deze ontknooping, ondanks den bescheiden vorm, gelukkig ge noemd kan worden, vooral ook, wijl men nu ongezocht een prachtige gelegenheid had, de allervoornaamste persoon van dezen avond uit bundig te bejubelen. Dat kwam haar toe, want men zou onmogelijk in Nederland een andere actrice kunnen aanwijzen, die zoo zuiver en Waar, zoo diepgevoeld en levensecht en zoo vol overgave deze rol zou hebben vertolkt, als Mevr. Esther de Boervan Rijk ons heeft te zien ge geven. Bij haar is geen plaats voor critiek, doch slechts eerbiedige bewondering voor haar bril- lante prestatie. Als eerste na baar zouden we Willem van der Veer willen noemen, die dezen avond in dit ensemble debuteerde en die zich andermaal deed kennen als een pracht acteur. De zeer gecompliceerde rol van fantastische zoon, speel de hij met een élan en een overtuiging, welke respect afdwong. Ook nu weer beheerschte hij bij zijn optreden het heele tooneel en dat niet alleen door zijn persoon, doch ook door zijn buitengewoon geraffineerd en listig spel, waar door hij voorkwam dat de figuur van Henri Zonderland antipathiek werd, wat kennelijk ook niet de bedoeling was. Fijn en gaaf getypeerd was de onderwijzeres van Fie de Vriesde Eoer. Blauwkouserig en eigenwijs, doch boven dit alles haar ontkiemende hunkering naar levenswarmte en geluk; dit was haar opgave en ze suggereerde dat volmaakt. Een sobere met overtuiging gespeelde „Duit- sche vluchtelingen"-rol kregen we te zien van Adolphe Hamburger en een goed getroffen aan stellerige actrice van Lize v. d. Poll—Hamakers. De beide resteerende rollen waren in handen van Jaap van der Poll en Mieke Flink—Ver- straete, waarvan de eerste niet onverdienstelijk den film-exploitant (bedoeld is „fabrikant") speelde en de tweede als pensionbewoonster be hoorlijk completeerde. Waarom die bekentenis van dien z.g. „nobe- len, en edelen Duitsche vluchteling" in dit Hol landsche stuk moest worden ingelascht, is ons een raadsel. In ieder geval had dat voor ons een vreemden bijsmaak, juist door den zeer geïdealiseerden en specialen vorm. Laat men ons Hollandsch tooneel in een Hollandsch stuk vrij houden van verkapte propaganda tegen landen, waarin, onverschillig welke, vervolgin gen plaats vinden. Dit is ons eenige bezwaar tegen dit stuk, dat wij niettemin voor volwas senen gaarne aanbevelen. V-t De aangekondigde verrassing van Mevr. Esther de Boervan Rijk bestond in een allersnoezigst bouquetje bloemen, waaraan een kaartje met het opschrift: Hartelijk welkom in het nieuwe speelseizoen 1934/1935 Haarlem 7 October, terwijl tevens het portret van de actrice erop was afgebeeld. Deze aardige attentie werd, zoo als te begrijpen viel, op hoogen prijs gesteld. Hoewel het den heer Deinum een financieel offer kost, Verkade's Gezelschap met „Liefde lessen van Molière" voor een volksvoorstelling naar den Stadsschouwburg te krijgen, heeft hij toch gemeend dit buitengewone tooneelspel te gen zeer lage entrée-prijzen te moeten brengen. Dinsdagavond 10 October zal de voorstelling plaats hebben. Des morgens om 10 uur begint ue kaartverkoop, volgnummers worden om 9 uur uitgegeven. Men verzuime niet van deze bijzondere gele genheid gebruik te maken. Zondfe hield „De Graal" weer 'n propaganda- middag. Ditmaal werden vier hofjes bezocht, n.l. het hofje van Spoorwater, het Proveniers huis, de Twaalf Apostelen en het Beresteijn- hofje. Omstreeks drie uur arriveerde een groep aan een der hofjes, alwaar een aantal oude dames dien middag door De Graal zouden wor den bezocht. Nadat de meisjes onder een pittig marschliedje door den tuin gedefileerd hadden, volgden liedjes, reidansen en spreekkoren. Vooral een Hongaarsche dans, uitgevoerd door twee Hongaarsche meisjes, oogstte veel succes. Een warm applaus volgde dan ook na dezen mooien dans. Dat het naar de zin van de dames yas lieten zij terdege merken! Zoo was er nog een oude adme die wat graag jong wilde zijn. „Was ik maar vijftig jaar jonger, dan wist ik het wel," sprak zij. „Maar ja, in mijn tijd was er geen „Graal" I Tot slot voerden de meisjes een meerstemmig liedje uit, waarna zij opgewekt vertrokken, maar niet, dan nadat zij door de dankbare oudjes op thee en versnaperingen waren onthaald. „De Graal" mag op een geslaagden propaganda- middag terugzien. Aan nagekomen giften boekte het crisiscomi té te Haarlem nog f 47.30. In totaal is er dit jaar precies hetzelfde bedrag als verleden jaar ontvangen. Hedenmiddag is het stoffelijk overschot van den Hoogeerw. Heer Deken A. Guillonard van de Mariastichting naar Schagen overgebracht. Aldaar zullen de H. H. Uitvaartdiensten en de begrafenis plaats hebben. Het wereldvermaarde Praagsche Koor, dat onder auspiciën van impresario Ernst Krauss ën onder protectoraat van Zijne Excellentie Dr. van Krno, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Tsjechoslowakije in Den Haag, een tournée door ons land zal maken, treedt op 27 October a.s. alhier op. Het depót der Singer-Maatschappij, dat vijf jaar in de Kruisstraat 11 gevestigd is geweest, is thans gevestigd in de Zijlstraat 53. Wie den winkel heeft gekend in zijn vorige gedaante, zal erkennen, dat deze vestiging een aanwinst is niet alleen voor de Singer Maat schappij, maar vooral voor de Zijlstraat. De betimmering der oude zaak en eveneens de verlichting, hebben in het nieuwe winkel pand hun plaats hernomen. Zaterdagavond bewogen zich tusschen de keu rig tentoongestelde machines een groote menig te belangstellenden, terwijl ook een kerncollec tie bloemen een felicitatie inhield. Ook van onzen kant bieden we gaarne de Sin ger Maatschappij onze beste wenschen voor succes in dit nieuwe winkelpand. In Kunstzaal „Reeker", Wagenweg 102, wordt een tentoonstelling gehouden van schilderijen en teekeningen van de Larensche schilders: mevr. I. Langebeld-Dubourcq, W. A. Knip en David Schulman. De tentoonstelling is geopend tot 27 October, dagelijks van 107 uur; 's Zondags van 2—4 u. De tweede luitenant J. Lucassen van de Vrij willige Burgerwacht is benoemd tot adjunct chef van den Economischen Dienst. De eerste luitenant Jhr. H. v. Panhuys is wegens vertrek naar Ned. Indië eervol ontslag verleend als chef van het Transportwezen. Tot zijn opvolger is benoemd E. E. M. Kimman, die tevens bevor derd is tot eersten luitenant. Met den weg door het duin bij het Brouwers kolkje is men de laatste dagen een flink eind opgeschoten. Het hooge, kale duin bij het be kende Zwitsersche theehuisje, welke zandhelling eenmaal een geliefkoosde speelplaats was voor de jeugd, is bijna geheel doorgegraven. Gewel dige massa's zand zijn hier weggehaald. Dit zand is gebruikt, om het terreintje langs de (uitmonding van het Brouwerskolkje), bezijden den Duinlustweg, op te hoogen, zoodat aanslui ting is verkregen met het reeds bestaande ge deelte van den nieuwen weg. De brug over de zanderijvaart is, op enkele kleinigheden na, zoo goed als gereed. Van deze brug af heeft men nette, gemetselde walkanten gemaakt, netjes afgerond op de hoeken. Het Oostelijk gedeelte van deze schoeiing sluit nu aan bij die, welke langs den Korte Zijlweg is aangelegd. Voor de zandschippers zal het een groot gemak zijn, dat deze hoeken zoo afgerond zijn en dat de vaart ongeveer een meter bree der is geworden. De weg door het eigenlijke duin is over een flinken afstand reeds verhard. De puinwals heeft hier reeds knap werk verricht. En als nu de nieuwe weg gereed is, dan zal, volgens overeenkomst met de Erven Van der Vliet 't gedeelte van den Duinlustweg langs Els- woutshoek, bij deze buitenplaats getrokken worden. Wat er dan met dit overbodig gewor den weggedeelte gebeuren zal, is ons nog on bekend. Of de dubbele rij boomen en het oude Specialiteit ln het verdelgen van Wandgedierte enz. TEL. 23037 - MARNIXSTRAAT 116 - HAARLEM Dansscène uit het Ballet-Schoop, dat Vrijdag 12 October a.s. in den Stads schouwburg zal optreden. bruggetje, dat zoo lang het drukke verkeer langs dezen weg mogelijk heeft moeten maken, zullen blijven bestaan, zijn dingen, die de toekomst zal moeten leeren. Vrijdag- en Zaterdagavond heeft ten huize van de familie Reuvekamp te dezer stede een zeer geslaagde muziekavond plaats gehad. Me dewerking verleenden de dames Christien Stork, zang; A. Reijer, H. van den Bosch, R. Servaas en de heer Roel Riphagen, piano. Vier musici der H.O.V. voerden het kwartet op. 29 van Schubert uit, terwijl mevrouw Capelle eenige werkjes van N. Beets, Potgieter en Staring de clameerde. Een inzameling, welke f 57.op bracht, werd ter beschikking van de H.O.V. ge steld. Een voorbeeld dat navolging verdient. Vrijdag vergaderde de R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Chris toffel, afdeeling Haarlem, in Hotel „Royal". In deze goed bezochte vergadering hield de geestelijke adviseur, kapelaan P. de Wit, een lezing over: „de Paus der Katholieke Actie en de Vlaamsche jeugd". Er zal in de maand November een groote propaganda gevoerd worden. Medegedeeld wterd dat de heer Paul de Waart in de vergadering van Vrijdag 14 December een spreekbeurt zal vervullen. Zaterdagmiddag om kwart over drie meldde zich aan het bureau van politie een 22-jarige koopman aan, woonachtig in Amsterdam, die verklaarde, dat hij op 22 Augustus j.i. een hee renrijwiel had ontvreemd in de Gierstraat. Inderdaad bleek dat op dien datum iemand kennis had gegeven van de vermissing hiervan. Dit rijwiel was door den dief den daaropvol- genden dag voor 6.— verkocht op het Water- looplein te Amsterdam aan een onbekend per soon. De man is in bewaring gesteld. De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten heeft aan den raad een adres van adhaesie gezonden aan het verzoek der caféhoudersorganisaties etc. om wijziging van de heffing der personeele belasting. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een zestal bestuurders van alhier passee- rende touringcars wegens overtreding van het z.g. rustdagbesluit. Men schrijft ons: Bovengenoemde vereeniging hield in het clubgebouw Gedempte Oude Gracht 104, een vergadering. De heer J. J. Hens, uit Amsterdam, voorzitter van den Bond van Ned. Amateur Fotogr. Vereenigingen, hield een lezing over „Portret-fotografie". Hij behandelde achtereenvolgens de geschie denis der portretfotografie, de camera's die er het meest geschikt voor waren, de plaat- en papiersoorten, het ontwikkelen en fixeeren, als mede de beste plaats en stand voor het te nemen model. Sommige foto's, door hem meegebracht, werden tot in de kleinste bijzonderheden be- Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper-Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt sproken. Alvorens spr. zijn lezing eindigde, ver telde hij nog een aardige truc betreffende kin derfotografie. De voorzitter dankte den spreker, waarmede de aanwezigen met luid applaus instemden. De Ned. Natuurhistorische Vereeniging voor Haarlem en Omstreken houdt Zaterdag 13 Oc tober a.s. een paddenstoelendag, in de hal van de 2e Gem. H.B.S. 5 j. c., Santpoorterplein (ge opend van 25 en 710 uur). De vereeniging „Haerlem" heeft een excursie naar Hoorn georganiseerd op Zaterdag 13 October a.s. De nacht is de vriend van de misdaad (of is het sinds de spelling-Marchant haar vriendin?) Hiermee is niet gezegd, dat nachtwakers mis dadigers zijn. Integendeel plegen dergelijke lie den de misdaad te bestrijden en het zelfs dè schijn, dat zij hiertoe worden aangesteld. Edoch, hedenmorgen verscheen voor den Haarlemschen politierechter een misdadige nachtwaker. Deze, de IJmuidenaar v. d. W„ had tijdens zijn nachtwake bij de nieuwe rioleering in zijn geboorteplaats, waar hem een kachtel ten dienste stond om zijn mogelijk verkleumde ledematen te koesteren, verlof gekregen om ge noemde kachel te stoken met stukken afvalhout en een weinig aanwezige anthraciet. Hü wilde zich echter genoegelijker installeeren, brak een kist open, die aan zijn patroon toebehoorde, en nam daaruit een emmertje cokes. De politierechter vond het onbegrijpelijk dat verdachte niet begrepen had, dat hü aan de toen ontstane kachelgloed zijn vingers zou branden. De Officier vroeg veertien dagen. De politierechter zag vele verzachtende om standigheden en veroordeelde den misdadigen nachtwaker, die een onbesproken verleden had, tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen met een proeftijd van twee jaar. Vervolgens kwam de 19-jarige v. B., een werklooze timmerman uit Haarlem, in de be klaagdenbank, die eenigen tijd geleden uit lou ter baldadigheid een automaat openpeuterde en daaruit eenige reepen chocolade ontvreemdde. De jongeman begreep zelf niet, hoe hij tot deze domheid gekomen was. Ook de Officier begreep het niet en sprak van lummelachtig heid. Breedvoerig zette hij uiteen, hoe nieuwe toestonden nieuwe misdaden scheppen en noemde het gepleegde feit op zichzelf zeer ern stig. Gezien het gunstige reclasseeringsrapport dat was ingekomen, stelde hü zich echter te vreden met een voorwaardelijke straf te eischen. Hü vroeg daarom een voorwaardelijke gevan- genisstarf van één maand met een proeftüd van 2 jaren en een boete van 15.10 dagen subs. De politierechter sprak vervolgens over auto maten, die aan de hoede van het publiek zijn toevertrouwd. Ook hij zag echter verzachtende omstandigheden en veroordeelde den jeugdigen technicus tot drie weken voorwaardelük met ge geëischte proeftijd en tot een bote conform aan den eisch. Geboren, 5 October: J. W. van Excel-Smit, z. 4 October: Th. A. Geurtz-Baatsen, z. 4 Oc tober: E. A. van Gool-Wachter. Burgerwacht Door den Burgemeester van Bloemendaal is de heer J. P. van Loon benoemd tot Eerste Luitenant van de Bloemendaalsche Burgerwacht. De Sergeant J. E. J. Zegers Veec- kens is benoemd tot sectie-commandant der Motorrijders. Met de instructie van de Mobiele Divisie is belast de sergeant der Infanterie D. de Ridder. Wüziging verzendtüd poststukken Bü de winterdienstregeling der N.Z.H.Tr. Mü„ welke 7 October in werking treedt, vervalt de tram naar Haarlem, de z.g. Halfwegger van 6.22 van Halfweg. In verband hiermede is het van 8 October af noodig poststukken, die in de eer ste bestelling te Haarlem moeten Worden op genomen, op den voorafgaanden dag uiterlijk te 20.15 ('s avonds 8.15 uur) te Halfweg ter post te bezorgen. Inzameling voor het Kleedingfonds Zater dag hield het Heemsteedsche Kleedingfonds 'n Inzameling. De firma L. Kors was zoo welwillend daar voor geheel belangeloos twee groote autobussen beschikbaar te stellen. Dank zü vooral de uitstekende hulp der ver kenners kon het geheele dorp afgewerkt wor den. Dankbaar was het comité na afloop. Er was veel goede kleeding, eenig huisraad, dekens en twee goede kachels. Dankbaar, maar er is zooveel noodig. Twee kachels, terwül er een twintigtal aanvragen is van menschen, die be slist geen kachel kunnen koopen. Nu kan het comité weer eenigen nood lenigen, maar nog lang niet alle leed verzachten. Zü die misschien niet thuis waren of niet in de gelegenheid waren hun garderobe te controlee ren, bellen even mevr. Chabot, Achterweg, tel. 29335. Gaarne zal iemand zich te hunnen huize vervoegen. Voor hen, die geen kleeding over hadden, be stond gelegenheid tot het geven van geldelüken steun. Het totaal bedrag was ruim f 100.Na mens het comité een woord van dank aan allen, die het kleedingfonds steunden. Reddingsmateriaal Vanwege de afdeeling Heemstede van de vereeniging tot redding van drenkelingen zün eenige kastjes geplaatst met reddlngslün en haspel op de navolgende plaat sen: Molenbrug bü Groenendaal, Haven bü het R.C.H.-terrein en aan de Haven nabü de Heem steedsche Dreef. In den loop dezer week zullen er ook ge plaatst worden langs de Leidsche Vaart tus schen de Z'andvoortsche laan en de Boeken rodelaan en nabü de Amsterdamsche Water leiding. Collecte CrHs-Comlté Het dagelyksch Be stuur van het Plaatselijk Crisis-Comité brengt met dankbaarheid ter kennis van de ingeze tenen, dat de op 4 October gehouden crisis collecte heeft opgebracht de som van 1004.65. Voor dit prachtige resultaat past een woord van oprechten dank aan allen, die hieraan heb ben medegewerkt. Behalve het collectebedrag, kwam uit de bus sen ook nog een toezegging voor een bijdrage Sociëteit „St. Bavo" R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur; Ontwikkelingsavond R. K. Grafi sche Bond, 8 uur; Bestuur Fostpersoneel, half 9 uur. Luxor-Theater „Mannen in 't wit" 7 uur (doorloopende voorstelling). Gebouw „St. Bavo" Alberdingk Thijm, 8 uur Chr. Filmcomité, 8 uur Ledenverga dering Transportarbeiders, 8 uur Ledenver gadering van de Tram, 8 uur St. Caecilia, 8 uur Cursus R.K. Volksbond, 8 uur Fede ratie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur Rechtskundig Bureau, half negen. Luxor-Theater „Mannen in 't Wit", 7 uur (doorloopende voorstellingen). Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der K. L. M. is Zondag op Schiphol een luchtvloot- schouw gehouden waarvoor, ondanks het vrü ongunstige weer veel belangstelling bestond. Des morgens elf uur heeft directeur A. Ples man in loods B het K. L. M.-personeel toege sproken. In een kernachtige rede gaf hü een overzicht van de ontwikkeling van het K. L- M.-bedrüf, en bracht dank aan allen die in den loop der jaren hieraan hebben medegewerkt: regeering, P. T. T„ raad van bestur, personeel. Spr. herdacht de zeven mannen, die in den strijd voor den vooruitgang het leven lieten. Wanneer de K. L. M. jong blijft zal de in geslagen weg tot een grootsche toekomst leiden. In den dikken mist stonden de vele K. L. M.- machines op de groote betonvlakte. Voorop de F 2, het oudste vliegtuig, dat in 1920 den geregelden dienst naar Londen waar nam. Al wandelende langs de machines kreeg men een indruk van de grootsche ontwikkeling der K. L. M.-vliegtuigen tot aan de machtige Dou glas en de F. 36 toe. Behalve de dienstvliegtuigen waren ook het auto-giro-toestel van den heer Mees en tal van sportvliegtuigen aanwezig. De geregelde diensten vonden ondanks den mist vlotten doorgang, zoodat de vele bezoe kers de vliegtuigen konden zien dalen en op stijgen In verband met den vlootschouw, had de K. L. M. het plan opgevat om het publiek in de gelegenheid te stellen tegen sterk gereduceer de prijzen een rondvlucht boven Amsterdam te maken. Wegens het slechte weer echter kon den de vluchtenniet doorgaan. De K. L. M. zal nu iederen Zondag' in Octo ber het teleurgestelde publiek tóch in de ge legenheid stellen boven Amsterdam tegen gere- duceerden prüs, om een vlucht te maken. Op het kantoor van den Technischen Dienst is des middags een receptie gehouden. Zeer ve len kwam hier den heer Plesman gelukwenschen, o.a. ir. Damme, directeur-generaal der P.T.T., waarnemend directeur Van der Heyden van den RÜksstudiedienst voor de luchtvaart, burgemees- rf ter Slob van Haarlemmermeer, ir. Stephan adj„- directeur der Fokker-fabrieken enz. HONKONG, 8 Oct. De reddingbooten van den Britschen kruiser „Suffolk" konden heden morgen het stoomschip „City of Cambridge'', dat nabij de Patras-rots, ongeveer 200 mül van Hongkong, schipbreuk had geleden, tengevolge van den hoogen zeegang niet naderen. De be manning van het verongelukte schip bestaat uit 80 man en het wrak bevindt zich in een zeer ge vaarlijke positie. Een sleepboot, die gisteren ter assistentie uit Honkong was uitgevaren, moest eveneens ten gevolge van den storm naar de haven terugkee- ren. Ér bevinden zich aan boord van de „City of Cambridge" geen passagiers. van 6 maal 25.Dit was een extrh verrassing. Moge dit goede voorbeeld anderen er toe opwek ken het Comité ook met vaste bijdragen te steu nen. Er is veel, zeer veel noodig en het Plaatselük Crisis-Comité zal gaarne in den komenden win ter zooveel mogelük medewerken om te steunen en te helpen, waar dit het allemooddigst is. Bazar ten bate der T.B.C.-bestrljdlng Naar wij vernemen, heeft de Bazar, welke in de thee- schenkerij van het park in „Velserbeek" ten bate der T.B.C.-bestrijding is gehouden, opge bracht de netto-som van omstreeks ƒ2.000. Zeer zeker een mooi resultaat. Schoolgeld Lyceum en Handelsdagschool De Minister van Onderwüs, Kunsten en We tenschappen heeft den wensch te kennen gege ven, dat het schoolgeld voor de beide boven genoemde onderwüsinrichtïngen in overeen stemming zal worden gebracht met de vastge stelde schoolgeldregeling voor de Rüks Hoo- gere Burgerscholen. Daar de rüksbüdragen hiervan afhankelijk worden gesteld, stellen B. en W. voor, aan den wensch van den Minister te voldoen. Gemeenteraad De gemeenteraad houdt 10 October een vergadering. Precariorechten B. en W. hebben een uit gebreid onderzoek doen instellen naar het ge bruik van openbaren gemeentegrond en ge meentewater. Hierbü is gebleken, dat velen bezit of gebruik van gemeente-eigendommen maken, waarvoor nimmer vergunning was gegeven en waarvoor ook geen rechten werden betaald. B. en W. zün voornemens deze burgers naar wet en recht aan te slaan. H. J. v. Wijk Te 'sGravenhage is in den ouderdom van 91 Jaar in het R.K. Ziekenhuis overleden de heer H. J. van Wük, oud-hoofd eener M.U.L.O.-school en oud-directeur van de Rüksnormaalschool te Zaandam. De teraardebestelling van het stoffelük over schot-zal Donderdag a.s. te 11 uur op Nieuw Eik en Duinen te 'sGravenhage plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2