christelijk gezinsideaal Hachelijk avontuur van een hengelaarsclub GEEFT U! ZADELHOFF „DIT IS 'Mzegt men op de sportvelden SOCIALE STUDIEDAGEN TE BERGEN ROOKWORST AUTO TEGEN EEN BOOM WEER DE ONBEWAAKTE OVERWEG Wy collecteeren MAANDAG 8 OCTOBER 1934 De geesel onzer eeuw De moordaanslag te Gouda Is. Israëls overleden Onweer en hagelslag De goudbloc-landen Enkele licht gewonden 25 Ct. PER 20 STUKS Schoenfabriek in vlammen Leiders van den R. K. Volksbond in het bisdom Haarlem bijeen om te beraadslagen over de kwestie van den dag Historisch beeld van het gezin buiten de Kerk Het christelijk huwelijk Het kwaad der kinder beperking Het slachtoffer overleden PANDERJAGER PH.-O. S. T. Luchtvaardig voor de groote race Aan de gevolgen van een aanrijding DE RADIO-UITZENDING VAN HET N. C. C. Goede ontvangst in Oost- en West- Indië MINISTER KALFF TE IJMUIDEN Groote schade in Kennemerland Minister Steenberghe zal aan de conferentie deelnemen HAAGSCHE CRISISCOLLECTE Een mooi resultaat De 25e „E. S. A. I. D." School te Utrecht U houdt natuurlijk ook van I echte Geldersche Vraagt daarom Uw leverancier het merk DOETINCHEM dan eerst smult UI I FELLE BOERDERIJBRAND Eenige paarden in dfe vlammen omgekomen Alle inzittenden uit den wagen geslingerd en te water geraakt Paniek-stemming Inmiddels was het den heer Steenhage, wo Hulpverleening Motorrijder en duorijdster tegen sneltrein gereden en op slag gedood HET CLEARING-VERDRAG Exportbedrijven de dupe „ALKMAAR ONTZET" Een natte feestviering DE LEIDSCHE COURANT Viering van het zilveren jubileum Brandstichtingsaffaire voor het Bossche Hof Voor de vierde maal heeft de R. K. Volksbond In het bisdom Haarlem zijn sociale Studiedagen in het Retraitehuis te Bergen gehouden. Dit maal was het onderwerp het Christelijk gezins ideaal, dat in een 10-tal cursussen wordt be licht. Die van Zaterdag en Zondag waren ge wijd aan de wording en ontwikkeling van het gezinsleven. Dit onderwerp leidde de Bondsvoorzitter J. v. d. Akker in. God heeft de mensch als de kroon op Zijn scheppingswerk geschapen en bestemde hem om de schepping te helpen voortzetten. Het huwelijk is geworteld in de redelijke na tuur en de natuurlijke zedenwet de maatschap pij ten plicht gesteld, voor haar eigen zelfbe houd. Als schepping van de natuurlijke orde heeft God het huwelijk ingesteld; daarom be hoort het gezin tot de natuurlijke orde der din gen. Doch nergens komt de aangeboren neiging tot het kwaad zoo spoedig en angstverwekkend naar voren als in het huwelijksleven. Buiten de Kerk is in den loop der eeuwen tevergeefsch een spoor te zoeken van een be schaving, die het gezin erkende en handhaafde volgens de bedoeling van den Schepper; men negeerde het levenseinddoel van den mensch en daardoor het doel van het huwelijk en de maat schappij. Waar de Staat of maatschappij doel is en de gezinnen en burgers ondergeordend zijn aan de Staatsalmacht, moest het gezin wel schipbreuk lijden, zijn hoogste waarde verliezen Het werd tot een burgerlijke formaliteit met geen ander doel dan het voortbrengen van nieuwe staats burgers. Spr. schetste voorts uitvoerig de verhoudingen in het huwelijk en de leer daarover van Griek- sche en Romeinsche wijsgeeren tijdens ds eeuwen voor Christus en bij de oude Germanen, waarbij spr. als tegenstelling de verhouding van het huwelijk schetste in de tijden van het Christendom. De weleerw. heer L. Beune. kapelaan te Haar lem, leidde dit tweede onderwerp in. Het Christelijk huwelijk is niet anders dan het door den Verlosser herstelde huwelijk, dat God aan den mensch had gegeven, doen dat Christus een Sacramenteel karakter schonk. In 't herstellingswerk van den God-mensch neemt het huwelijk een voorname plaats in. De erf zonde maakte ook herstel van het paradijselijk huwelijk noodzakelijk. De innerlijke waarde werd hersteld; zorg en no oden zijn gebleven en de verzachting mag nimmer raken aan hec we zen van het huwelijk. De eenheid in het huwelijk is volgens Gods bestel en Christus heeft de onverbreekbaarheid ervan buiten twijfel gesteld. Eenheid en onver breekbaarheid zijn noodzakelijk voor de opvoe ding van het kind, doch ook het gezinsbelang, Kerk en Maatschappij eischen die onbreekbare eenheid, en daarom verzetten dezen zich tegen vrije liefde en kameraadschaphuwelijk. In twee gevallen kan de Kerk het huwelijk ontbinden; als van twee ongedoopten een tot de Kerk komt en de andere partij hem (haar) de uitoefening der godsdienstplichten verhindert •- of bij wederzijdsch goedvinden, wanneer net huwelijk wel voor de Kerk gesloten, maar door de echtelieden nog niet voltooid werd. Steeds heeft de Kerk de onverbreekbaarheid verdedigd ook tegen de grooten der aarde. Door er sacramenteele waarde aan te geven, heeft Christus het hu wei ijk gemaakt tot een genademiddel. Door de genade wordt het ouwe lijk in en voor den Hemel gesloten. Zoo begrij pen we, dat de Kerk het huwelijk sluit voor het tabernakel in het priesterkoor. Hierover sprak Dr. Jos. de Boer uit Den Haag. Hij noemde in dit geval kinderbeperking beper king van geluk, van menschengeluk, van leven, van recht op een eeuwig leven Kinderbeperking is niet nieuw; Rome en Athene gingen er aan ten onder. Maar de vorm waarin ze thans wordt gepropageerd, is modern. Deze propaganda wettigt de meening, dat het N.-M. het grootste gevaar wordt van ons iand, van Europa, van heel de wereld. Er dreigt door de kinderbeperking een ondergang van be schaafd Europa. De cijfers zijn ontstellend. Over de laatste 60 jaar tot 1925 was het ge boortecijfer van 35 op de 1000 teruggeloopen tot 18 a 28; de laatste 10 jaar is weer een sterke daling te constateeren; in Nederland van 24.2 tot 20.8 per 1000 inwoners. In Japan en N.O.I. is de geboortefrekwentie hocger, n.l. 33 per 1000. In de toekomst is nog een afname^ van het geboortecijfer te verwachten. Ir, 1868 werden in Nederland 35 kinderen per 1000 geboren; in 1933 slechts 20. Het sterftecijfer daalde van 25 in 1866 tot 7 in '33 per 1000, dank zij de medische wetenschap. Er is echter weer een toename van net sterfte cijfer te verwachten; spr. voerde hier verschil lende gronden voor aan. Volgens berekening van deskundigen zal in 't jaar 2000 het sterftecijfer van 7.2 tot 16.6 gestegen zijn; een cijfer, dat sommige beschaafde landen al vettoonen. Jp den duur zou, na een tijd van meer doodkisten dan wiegen, het Nederlandsche volk geheel ver dwijnen. Doch dat een volk ten onder gaat, is nog niet het ergste, het groote kwaad zit 'm in het wan trouwen tegenover de goddelijke Voorzienigheid, en de misdadige wijze waarop tienduizenden hun huwelijk beleven. Wie z'n belastingplaatje vergeet, krijgt 5 boete en de man, die zijn schandelijke propa ganda voert voor het N.-M wordt vrijgesproken. In wat voor land zijn we toch? Maar als er op onverantwoordelijken toon en met onverantwoordelijk enthousiasme geleurd wordt met het boek van den katholieken arts Smulders, waarin het probleem op roekelooze wijze is gesteld, dan is er something rotten in ons volk. Het verschijnen van dit boek, dat in 3 jaar 8 edities beleefde, is de ergste beproe ving, die het Christelijke volk sinds de refor matie treft; dit boek heeft ondermijnd de eer bied voor de vruchtbaarheid. Het aarvaarden van kinderen is een daad van geloof. Juist in dezen tijd, waarin de Katholieke bevolking aan het groeien is en de overhand begint te krijgen, moet alle kinderbeperking, die de zwaarste be proeving van ons volk is, met alle macht wor den tegengegaan. Geleerd moet worden, dat geen offer te groot is voor het kind, voor het kinderrijke gezin. Het huwelijk is heilig, omdat het 't leven kan geven; het leven hier, maar vooral het leven hiernamaals, dat onsterfelijk is (Veel applaus.) De 65-jarige C. L., op wien verleden week Dinsdag een aanslag is gepleegd en die door zijn huurder met messteken ernstig werd ge wond, is Zaterdag aan de bekomen verwondin gen overleden. Zaterdag is het luchtvaardigheidsbewijs van den Panderjager PHOST door den Rijksstu diedienst voor de Luchtvaart uitgereikt, zoodat het nu vaststaat, dat dit vliegtuig aan den snel heidswedstrijd Londen-Melbourne zal deelnemen. Zooals reeds vroeger werd medegedeeld, zal het toestel worden bestuurd door de vliegers Geyssendorffer en Asjes. Als radio-telegrafist zal P. Pronk de reis medemaken. Zelfportret van Isaac Israels Wy Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. jew/rot Verkrijgbaar bij apothekers en \L. drogisten a f 0.75 per flacon. Zondagochtend is in zijn woning aan de Koninginnegracht te Den Haag overleden de bekende kunstschilder Isaac Israëls. De heer Israëls had eenige dagen geleden op de Princessegracht een aanrijding gehad met een auto, doch was oogenschijnlijk niet ernstig gewond. Hij kon gewoon naar zijn huis gaan. Zondagochtend is hij echter aan de gevolgen van de aanrijding overleden. In Isaac Israëls is een der meest beteekenende schilders van Nederland heengegaan en tevens een der laatste groote impressionisten. Met zyn dood, zoo heeft men het gevoel, enkele jaren na het overlijden van Breiiner, Verster en Tho- len, is het tijdperk der Hagenaars en Amster dammers, die stad, landschap en figuur schil derden, vooral om de trilling van het licht en de warmte van de kleur, definitief afgesloten. Isaac Israëls werd in 1865 te Amsterdam ge boren als zoon van den vermaarden Jozef Is raëls, den schilder van de visschers der Noord zee. Hij kreeg het eerste onderricht in de beel dende kunst van zijn vader en werd daarop leerling van de Haagsche Academie voor Beel dende Kunsten. Reeds op jeugdigen leeftijd, als jongen van 'n jaar of zeventien, wist hij de aandacht te trekken door met ongemeen talent geschilderde soldatenstukken, gelijk „De Mili taire Begrafenis" en „Het vertrek der Kolonia len". Ook godsdienstige onderwerpen heeft hij in zijn jeugd behandeld. In 1885 verliet hij de residentie en vestigde zich te Amsterdam, waar hij geheel werd opgenomen in den kring der „leerlingen van Allebé", die zoo menig groot schilder in zijn midden telde, en hij had hier ook contact met de Tachtigers en hun literaire beweging, want Isaac Israëls was, beahlve een begaafd schilder, ook een fijn intellectueel, met veel smaak voor andere takken van kunst. Frans Erens heeft onlangs, op de scherpe en treffende manier die hij verstaat, over dat con tact zijn mémoires geschreven In Israëls' vroege werk zijn de bewegingen der figuren misschien nog ietwat stijf, het colo- riet bleef wat droog, maar in zijn Amsterdam- schen tijd verwierf hij zich een prachtig en krachtig mouvement in zijn werk en een rijke, maar altijd lichte kleur. Hij bereisde vele steden van Europa, was vooral in de Parijsche steden goed thuis, trok naar Java, schilderde het strandleven, het paardrijden in het Bois de Boulogne, de boulevards, de danshuizen, de mo- disten-ateliers en al wat feestelijk, blij en harts tochtelijk leven te zien gaf Er ontstonden wel eens doeken, die al te vluchtig van notitie waren, maar wanneer Israëls zijn dag had, was hij, behalve een snel, een vurig, een raak en temperamentvol schilder, en vooral een geraf fineerd colorist. Het verlies, dat ons kunstleven door zijn dood lijdt, is groot. Israëls had veel naam als portretschilder. Een zijner laatste daden is geweest het schilderen van het portret van Lodewijk van Deyssel, bij diens 70en verjaardag. We schreven er de vorige week nog over. Nu rust de vaardige hand, die het schiep, voor altijd. Eer, groot zoon van een groot vader is heengegaan. Naar wij vernemen, is de naar Oost- en West- Indië uitgezonden toespraak van H. K. H. Prinses Juliana, alsmede de rede van Jhr. Ruys de Beerenbrouck en Minister Slotemaker de Bruine, uitgesproken tijdens het Nationaal Crisis-Comité-programma van de Nederlandsche omroepvereenigingen op Dinsdagavond uitste kend gehoord. De uitzending geschiedde, over de zenders Phohi en PCS, resp. op de golflengten 16, 88 en 19.71 M. Van beide zenders was de ontvangst zoowel in Oost als West-Indië zeer goed. Z.Exc. de minister van Waterstaat, de heer ïr. J. Kalff, heeft hedenmorgen een bezoek ge bracht aan IJmuiden, ter bezichtiging van de Waterstaatsbedrijven aldaar. Bij het onweer van Vrijdagavond heeft het in Kennemerland gehageld en in het bijzonder heeft de hagel in de omgeving van Heemskerk veel schade aangericht. Omtrent de onweders van Vrijdag kan thans iets meer worden medegedeeld. Zooals reeds in het eerste bericht is gezegd hadden wij bij deze onweders te doen met een afkoeling in de hoogere luchtlagen, waardoor vanaf een bepaald oogenblik in den namid dag het stabiele evenwicht tusschen de on derste en de hoogere luchtlagen werd verbroken en sterke opstijgende luchtstroomen ontstonden. De onweersbuien, die daardoor ontstonden, had den dientengevolge meer van warmte-onweders al klinkt dit eenigszins paradoxaal in verband met het koele weer dan van de gewone storm- onweders. In dit verband is het niet vreemd, dat plaatselijk hagelbuien zijn opgetreden. Daarbij heeft echter hoogstwaarschijnlijk een andere plaatselijk werkende factor een rol gespeeld. De hagel schijnt namelijk hoofdzakelijk in de land- strook achter de duinen gevallen te zijn. Bij den Westelijken wind, die ten tijde der onweders woei, moest boven het duingebied een zooge naamde stuwing ontstaan, waardoor de uit het Westen aankomende luchtstroom nog een bij zondere impuls tot stijgen kreeg, welke de vor ming van een hagelonweer moest begunstigen. Dit geeft weer een overeenkomst met de ge wone stormonweders, die hoofdzakelijk langs de Noordzeekust optreden. Waarschijnlijk hebben wij dan ook te doen gehad met een verschijn sel, dat het midden hield tusschen een warmte- en een stormonweer en dan is het ook te be grijpen, dat het een bijzonder karakter droeg. Tusschen acht en negen uur en tusschen mid dernacht en één uur steeg de nachtelijke tem peratuur telkenmale een paar graden, waarna gedurende den nacht tal van kleine tempera tuurschommelingen voorkwamen. Er waren dus klaarblijkelijk twee luchtmassa's van verschillen de temperatuur in de omgeving, die beurtelings invielen. Waarschijnlijk ging het om twee lucht stroomen van verschillende herkomst, warmere lucht, die uit het Zuiden, en koude lucht, die uit het Westen toestroomde. (Nadruk verboden.) Naar wij vernemen, zal Nederland op de con ferentie van de goudlanden, welke 20 October a.s. te Brussel zal worden gehouden, vertegen woordigd worden door dén minister van Eco nomische Zaken, mr. Steenberghe. De Zaterdag in Den Haag gehouden collecte van het Haagsche Crisis Comité, heeft f 33.000 opgebracht, hetgeen f21.000 meer is dan ver leden jaar. Het is nog niet lang geleden, een goed jaar slechts, dat wij melding maakten van de ope ning der 500e Ensaid-Modevakschool. Dat de ijverige hoofddirectrice, mevr. M. Hendrikse—Knapen, voor wie het woord „crisis" blijkbaar „doorzetten" beteekent, sedert dien niet heeft stilgezeten, bewijst de opening op he denavond van de 577e school aan den Leidsche- weg no. 24, zijnde alleen te Utrecht reeds de 25e school. De leiding is opgedragen aan mej. Grif fioen. Evenals aan de andere scholen wordt ook hier volledig onderricht gegeven in knippen en naaien en stof versieren, naar de bijzondere „Ensaid"-methode. Het kennis maken met deze methode zij onzen lezeressen aanbevolen. Zondagavond omstreeks half elf is te Oude Tonge brand uitgebroken in de laudbouwschuur van den landbouwer L. Fluit. De vlammen tast ten ook het huis aan. Van den inboedel kon niets gered worden. Eenige paarden kwamen eveneens in de vlammen om, eenige andere konden gered worden. Ook een schuur, waarin een aantal wagens stond, werd een prooi der vlammen. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed met twee stralen het vuur. De oorzaak van den brand is onbekend. Zondagmorgen omstreeks 3.15 uur is te Oudijk onder de gemeente Westwoud een vrachtauto, bemand met 24 Amsterdamsche hengelaars bi5, de kromming van een weg tegen een boom ge reden, met het gevolg, dat alle inzittenden van den wagen werden geslingerd en daarbij terecht kwamen in de langs den weg loopende sloot. Enkele inzittenden beliepen door de botsing vrij ernstige kwetsuren, maar alle drenkelin gen wisten behouden op het droge te komen. Van de gewonden moest een vijftal in de zie- keninrichting van „de Villa" te Hoorn ter be handeling worden opgenomen. Een drietal hun ner kon na verbonden te zijn de inrichting weer verlaten, terwijl de twee ergst gewonden ter verpleging moesten achterblijven. De chauffeur van den wagen bleef ongedeerd maar de wagen werd totaal vernield. Omtrent het ongeval kan nog het volgende gemeld worden: Het doel van de Amsterdamsche hengelaars club was een bezoek te brengen aan Medem- blik en eventueel aan de Wieringermeer. In vroolijke stemming was het gezelschap met den bekenden wagen van de fa. Bijleveld er op uit getrokken. De wagen was met zijn 24 personen geheel gevuld, ieder vond een plaatsje op de meegevoerde banken. De zeiltjes werden dicht gemaakt en de tocht begon. Het was al een flinke rit geweest, toen Hoorn bereikt werd. Het einddoel lag nog 20 K.M. verder. De chauf feur nam de route ditmaal over Zwaag en O u d ij k naar Zwaagdijk. Op de scheiding van den weg Zwaag-Westwoud moet een zeer scherpe bocht genomen worden. Deze bocht is helaas niet door witte banden om de boomen aangegeven, zoodat de chauffeur ongemerkt de gevaarlijke bocht genaderd was. Met een schok werd de bestuurder de situatie gewaar, maar het was toen reeds te laat om een botsing te vermijden. Met geweldige kracht botste de wagen tegen de boomenrij en kwam daar tot staan in een hellende positie. Alle pas sagiers werden van den wagen geslingerd en kwamen over elkaar in de drie meter breede sloot terzijde van den weg terecht. In ware paniek-stemming spartelden de drenkelingen luid roepend en om hulp schreeuwend dooreen. Ieder trachtte weer vasten grond onder de voeten te krijgen. nende Boomdwarsstraat te Amsterdam, die naast den chauffeur gezeten was, gelukt, zich uit zijn netelige positie uit de cabine te wrin gen. Zijn eerste werk was toen, hulp te gaan ha len. Toen hij dat gedaan had, bij den tweehon derd meter verder wonenden landbouwer Is. de Boer, zakte hü voor diens woning bewusteloos ineen. In allerijl werden toen de overige buurt bewoners gewaarschuwd, die terstond alles in het werk stelden om de menschen behulpzaam te zijn. De heer de Boer stelde geheel zijn wo ning voor de menschen beschikbaar. Spoedig daarna kwam ook dr. J. Romeyn uit Westwoud ter plaatse en verleende de eerste hulp. Per ziekenauto van het Witte Kruis moest de heer Steenhage naar het ziekenhuis te Hoorn wor den overgebracht. Het bleek voorts noodig te zijn, dat nog een viertal personen daar behan deld moest worden. De heer J. W. Terstal uit de Spaamdammerstraat had een lichte hersen schudding met kaakfractuur opgeloopen en mocht niet vervoerd worden. Het andere drie tal de heeren Jaap Prins, v. d. Bijl en van Kampen, konden na verbonden te zyn weer huiswaarts keeren. Het duurde lang eer de hen gelaars het er over eens waren, dat er niemand vermist werd. In dien tusschen tijd had dr. Ro meyn den chauffeur, die geheel van streek was, weer wat opgeknapt. Met een wagen van den heer Molenaar is het gezelschap daarop naar Amsterdam teruggebracht. Behalve de ma- terieele schade, die wel aanzienlijk zal zijti de wagen was niet verzekerd is het geheele avontuur betrekkelijk goed afgeloopen. Bij na vraag aan „de Villa" te Hoorn bleken de pa tiënten naar omstandigheden het vrij goed te maken. William J. Garvey, de ook in Holland zoo bekende Amerikaansche sigaretten-mixer, zet ondanks het enorme succes van O.K. toch z'n blinddoek-proeven voort. Hier ziet U hem tusschen de sportmenschen en ook hier won O.K. met glans. Doet U die proei ook eens. Rookt geblinddoekt twee dure Amerikaansche sigaretten en één O.K. Tien kansen tegen twee, dat U er O.K. als de iijnste - geurigste - zachtste uitpikt. Bovendien kost O.K. slechts t U die proef ook eens. Kookt OP DE JUISTE WUZE GESTOPT NIET TE VAST EN TOCH EEN LANGEN BRANDDUUR. Zondagmiddag omstreeks kwart voor twaalf is op den onbewaakten overweg aan den Veenweg te Nootdorp een ernstig ongeluk gebeurd, waar bij twee menschen het leven hebben verloren. Uit de richting Leidschendam naderde op een motor de 35-jarige metaalbewerker J. S. B. met op de duo zijn verloofde, de 28-jarige mejuffrouw W. S., beiden uit Hilversum. B. nam deel aan Puzzlerit voor motoren, uitgeschreven door de motorclub Leiden en omstreken. Zij bemerkten niet, toen zy 'n wegwijzer raad pleegden, dat een sneltrein den overweg passeer de. Met volle vaart reed de motorrijder tegen den trein, met 't droevig gevolg, dat beiden on geveer 25 Meter werden meegesleurd en op slag gedood. Beide slachtoffers waren zwaar ver minkt. Een onmiddellyk gewaarschuwde dokter kon bij beiden slechts den dood constateeren. De politie van Stompwijk, die direct na het gebeurde ter plaatse verscheen, stelde een uit gebreid onderzoek in. De machinist van den trein, die blijkbaar van het gebeurde niets heeft bemerkt, is doorgereden. De motor is ernstig beschadigd. Het uitzicht ter plaatse wordt belemmerd door een grooten zandhoop, welke in verband met werkzaamheden aan den kant van den weg ligt. Wat te Venlo reeds gevreesd werd, is werke lijkheid geworden. De drie groote Venloscne groenten-exporteurs, de firma's P. van Wylick, Gebr. van Wylick en de Gebr. Lamers, hebben thans reeds bijna honderd man personeel ont slagen. Alle in Duitschland gevestigde kantoren, waar bijna uitsluitend Venlonaren werkzaam zijn, hebben de firma's gesloten. Deze ontslagen zijn het onmiddellijke gevolg van 't clearing-verdrag met Duitschland, waar door de oude schulden bevroren zijn. Er is een gebrek aan liquide middelen ontstaan, ten ge volge waarvan de exportbedrijven niet meer in staat zyn een zoo uitgebreid personeel van een broodwinning te voorzien. De inwoners van de oude Hollandsche kaas stad Alkmaar treffen het vandaag niet bijzon der bij hun jaarlijksche herdenking van Alk- maars Ontzet. Ondanks den grauwen regen trok men echter al vroeg, met muziek voorop, naar het huis van den burgemeester, waar een groot kinderkoor den burgemeester een aubade bracht. Van negen uur tot half tien werd koraalmu- ziek uitgevoerd, terwijl daarna tot half elf de beiaardier W. Crefeld het carillon bespeelde. Ook 's middags beierden de klokken hun vroo- ïyk lied over de stad. Om elf uur trokken velen in optocht naar het Victoriebeeld, waar mr. C. J. de Lange een her denkingsrede heeft uitgesproken. Verder stonden nog op het programma een muziekuitvoering en een kerkconcert, terwijl van zeven tot acht uur 'n publieke voorstelling zou worden gegeven op het Waagplein. Het vijf en twintigjarig bestaan van „De Leidsche Courant" is Zondag in intiemen kring van bestuur en personeel op eenvoudige wijze herdacht. De intieme kring was des ochtends by de kerkeiyke plechtigheid echter uitgebreid tot de geheele parochie, want talrijk waren degenen, die bü de plechtige Hoogmis in de Hartebrugs- kerk blijk van hun belangstelling gaven. De Hoogmis werd opgedragen door pastoor A. Smitz, censor van „De Leidsche Courant", met assistentie van prof. A. Cleophas, van 't Groot- Seminarie te Warmond en adviseur van de so ciale vereenigingen te Leiden, als diaken en rector D. v. d. Ven, van het St. Elisabethziekeu- huis te Leiden, algemeen adviseur voor de man- neiyke jeugd te Leiden, als subdiaken. De feestpredikatie werd gehouden door ka pelaan H. Drost, te Rotterdam. Des middags werd in het clubhuis aan de Hazewindsteeg een bijeenkomst gehouden van bestuur en personeel, waar de oudste van het personeel, de heer J. B. Somers, administrateur van de zaak, een toespraak hield, waarin hy in korte trekken de geschiedenis van „De Leidscne Courant" weergaf en hulde bracht aan bestuur, directie en hoofdredactie van de courant. Als stoffelijk biyk van aandenken bood spr. een bord van Delftsch aardewerk aan, voorstel lende den arbeid met inscriptie: „Sine labore nihil". De president-commissaris, dr. H. J. A. Wa lenkamp, dankte in hartelijke woorden voor de gelukwensehen en sprak den wensch uit, dat het personeel op dezelfde wijze als tot nu toe de belangen der courant zou mogen behartigen. Hierna voerden nog verschillende aanwezigen het woord, waarna deze eenvoudige bijeenkomst met een kort, prettig samenzyn werd besloten. In den nacht van 7 op 8 Juni van het vorig jaar is de schoenfabriek van de fa. Sch. de V. te Kaatsheuvel tot den grond toe afgebrand. Aanvankeiyk werd aan opzettehjke brandstich ting niet gedacht. Tot op een gegeven dag de recherche te Rotterdam by een huiszoeking een actetasch vond. Hierin bevond zich correspon dentie van een schoenfabrikant te Kaatsheuvel met een zaakwaarnemer A. J. M. te Rotterdam. Uit deze correspondentie bleek, dat de schoen fabrikant iets op zyn geweten moest hebben. By het naar aanleiding daarvan ingestelde onderzoek kwamen veel ongerechtigheden voor den dag. F. J. Sch. werd door de Rechtbank te Den Bosch veroordeeld wegens brandstichting tot twee en een half jaar gevangenisstraf. De va der van dezen verdachte J. M. Sch. werd we gens valschheid in geschrifte en frauduleus bankroet veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf. De Rotterdamsche zaakwaarnemer werd vrijgesproken van de ten laste gelegde mede plichtigheid. Hedenmorgen diende de zaak van vader en zoon Sch. voor het Bossche Hof. De zaak tegen den zaakwaarnemer stond niet op dezelfde rol en zal later in hooger beroep voor het Hof wor den behandeld. Het eerst komt de zoon voor de groene tafel. Op een desbetreffende vraag blijft hij by zyn bekentenis den brand te hebben gesticht. Verd. geeft toe begrepen te hebben, dat er gevaar dreigde, niet alleen voor de fpbriek, maar ook voor de belendende perceelen en de daar wo nende menschen. De advocaat-generaal, mr. Massink, wees er op, dat de vader van dezen verd. eigenhjk de aanstichter was. Spr. wilde ook rekening hou den met den jeugdigen leeftijd van verd. en kon zich daarom vereenigen met de door de Recht bank opgelegde straf, n.l. 2'A jaar gevangenis straf. Verd. deed nog een omstandig verhaal van de voorgeschiedenis, waaruit moest blijken, dat niet zyn vader, doch de zaakwaarnemer t bal letje van den brand heeft opgeworpen. De verdediger, mr. Schipperij n, pleitte een lichte straf. )fl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5