Koning Alexander en Minister Barthou vermoord Een gruwelijk bloedbad te Marseille De politieke beteekenis van het bloedbad Ontzettende politieke misdaad van een 34-jarig Kroatisch koopman; de man gelyncht Dramatisch einde van feestelijke ontvangst Proclamatie aan Frankrijk Y oego-Sïavische grens gesloten Wraakoefening van autonomist? Het nieuws van heden VEREENÏGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 10 OCTOBER 1934 Ochtendblad MARSEILLE, 9 Oct. (Reuter). De plechtige ont vangst van den Joego-Slavischen koning Alexander is tot een ontzettend drama geworden. Een 34-jarige Kroaat, de koopman Petruc Calemen, heeft den koning met twee revolverschoten vermoord. Aan den aanslag is verder ten slachtoffer gevallen de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Barthou. De dader vuurde, staande op de treeplank van 'skonings auto een groot aantal revolverschoten af. Hij werd door de in razernij uitgebarsten menigte aangevallen en tenslotte met een kogel gedood. De 11-jarige troonopvolger van Joego-Slavië, prins Peter, is kort geleden voor zijn studiën op een Engelsch College gekomen. De koningin van Joego-Slavië, die per trein reisde, is onmiddellijk na haar aankomst te Besancon naar Marseille vertrokken. DE POLITIEKE ZEDEN VERWILDEREN Zwarte lijst der terreur Mijnongeluk Frankrijk Het conflict met gen. Nuijten BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Koning Alexander en zijn elf-jarige zoon Peter, de troonopvolger van Yoego-Slavië Nationale rouw in Frankrijk afge kondigd voor den tijd van een maand De dood van Barthou Barthou's heengaan een zware slag voor de huidige Fransche buitenlandsche politiek Verhaal van ooggetuige in Twintig arbeiders ingesloten; drie gedood DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Het broze leven NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18986 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek MARSEILLE, 9 October. (Reu- ter). Omtrent den moord op den Joego-Slavischen koning Alexander en den Franschen minister Barthou wordt nog het volgende gemeld: Het geheele Fransche Middellandsche Zee eskader was Dinsdagavond op de reede van Marseille bijeengekomen, teneinde de Zuid-Sla vische „Dubrownik", welke Koning Alexander naar Frankrijk bracht, in te halen. Piétri be vond zich aan boord van den pantserkruiser „Colbert" teneinde daarmede het Zuid-Slavi sche slagschip tegemoet te gaan. Koning Alexander kwam aan boord van een admi raalsbarkas, waarin ook Piétri gestapt was en waarmede beiden de oude haven van Marseil le binnen voeren, waar onder leiding van den minister van Buitenlandsche Zaken Barthou een reeks andere Fransche en Zuid-Slavi sche militaire en civiele hoogwaardigheidsbe- kleeders ter verwelkoming aanwezig was. Toen de barkas de haven binnenvoer, werden 21 saluutschoten gelost. Met zijn gastheeren "V-V. H- jVM 1 n- v.1 :i;\ stapte de Koning in een open auto, die een langen stoet auto's opende. Tezamen met den Koning was de Zuid-Slavische minister van bui tenlandsche zaken, Jeftitsj, aangekomen. Koningin Maria van Zuid-Slavië had de reis naar Frankrijk niet met het oorlogsschip mee gemaakt, doch was per trein afzonderlijk naar Parijs onderweg gegaan. Zij wilde den Koning in Dijon ontmoeten. Toen de koning met zijn gevolg voor de massale menigte zichtbaar werd op het Beursplein en van alle kanten het gejuich losbarstte, weerklonken plotse ling een aantal schoten, naar men zegt in totaal een twintigtal. De eerste scho ten misten alle hun doel, doch steeds weer weerklonk, terwijl een onbe schrijflijk tumult losbrak het korte scherpe knallen. Men zag den koning, getroffen, ineenzinken. Er ontstond onder de menschen een ware razernij. Brullend en schreeuwend stortten de omstanders zich op den dader, die letterlijk ge lyncht werd. Ooggetuigen vertellen, dat de man, onherkenbaar verminkt, door de omstan ders vrijwel verscheurd is. Slechts met groote moeite slaagde men er in ruim baan te maken en het stoffelijk overschot van den moordenaar te bergen in een kiosk. In de stad heerscht ontzaglijke opwinding. Het bericht omtrent den aanslag verspreidde zich als een loopend vuur door het geheele land en werd ook door de radio bekend gemaakt. Toen de aanslag had plaats ge had, ging de stoet verder te mid den van algemeene opwinding. Het lichaam van den koning werd overgebracht naar het kabinet van den prefect te Marseille. Genees kundige hulp mocht niet meer ba ten. In aanwezigheid van zijn adju danten, die hun tranen niet konden bedwingen, gaf koning Alexander den geest. Minister Piétri en de andere aan wezige ambtenaren waren aan de diepste smart ten prooi. Koning Alexander werd door drie kogels getroffen; een der kogels trof in den buik en een in de hartstreek; beide waren doodeiijk. De koning zakte ineen; het bloed drong hem uit den mond en uit de borstwonde. Ook Barthou werd getroffen; in het ziekenhuis is hij later overleden. Volgens mededeelingen der politie moeten aan den aanslag minstens tien personen hebben deelgenomen. Van de dichte menschenmenigte, die het schouwspel van de aankomst van koning Alexander stond gade te slaan, zijn verschei dene personen gewond geraakt, o.a. een film operateur, twee politie-agenten en twee vrc.u wen. De pleger van den aanslag heet Petruc Calemen; hij werd geboren te Zagreb op 20 December 1899, en is van beroep koopman. Hij was in het bezit van een pas, afgegeven 30 Mei 1934 te Zagreb. Op 28 September was hij Frankrijk via Val- lorbe binnen gekomen. De politie had de grootste moeite om de razende menigte te bedwingen bij de pogingen, om den dader te lynchen. Tenslotte Werd dé moordenaar door de menigte mei een kogel gedood. Koning Alexander en Barthou, hij diens laatste bezoek aan Yoego- Slavië PARIJS, 9 Oct. De regeering heeft beslo ten een nationalen rouw te land, ter zee en in de lucht af te kondigen voor den tijd van één maand. In dezen tijd zullen alle feesten en ceremoniën afgelast worden. Verder heeft de Fransche regeering de volgende proclamatie uitgevaardigd: De Fransche regeering ziet zich met smart gedwongen de natie den dood mede te deelen van Z. M. Koning Alexander van Zuid-Slavië, juist op het oogenblik, waarop Zijne Majesteit het gansche volk de bewijzen kwam brengen van de toegenegenheid van het Zuid-Slavische volk. De Fransche regeering geeft uiting van haar groote smart tegenover Hare Majesteit. Koningin Maria van Zuid-Slavië, de regeering van Zuid-Slavië en de bevriende natie. Tevens vervult de regeering den droeven plicht, kennis te geven van het feit, dat te zamen met Koning Alexander, de minister van buitenlandsche Zaken Barthou doodeiijk ge troffen is. In dit tragische uur, nu beide volkeren zoo smartelijk getroffen zijn, gevoelen zij zich meer dan ooit vereenigd in gedachten en gevoelens. Verder wordt gemeld, dat de minister van binnenlandsche zaken, Sarraut, die zich voor het drama verantwoordelijk acht, zijn ontslag zal aanvragen. De president der Fransche republiek, Lebrun, is oogenblikkelijk naar Marseille vertrokken. Het schijnt thans, dat de aanslag zich als volgt heeft toegedragen. De dader sprong op de treeplank van den auto van koning Alexander. Hjj vuurde van zeer korten afstand ver scheidene schoten op den koning af. De chauffeur van den auto, waarin koning Alexander van Joego-Slavië was gezeten, ver klaarde het volgende: „Terwijl de auto langzaam in den stoet voort reed naar het Beursplein, maakte zich een man los uit de dichte menschenmenigte van vrij omvangrijke gestalte: hij liep op den auto van den koning toe en schoot vier of vijf maal met zijn revolver. Hij werd terstond gegrepen en de kolonel, die zich in het gevolg van den koning bevond, sloeg met de sabel op hem los." De pleger van den aanslag heeft geprobeerd zichzelf in den mond te schieten, maar een der adjudanten ontrukte hem het vuurwapen. Op het Beursplein zelf is hij gedood. Onder de duizenden aanwezigen op het plein ontstond eerst groote beroering, daarna trad een diepe, indrukwekkende stilte in. De vlaggen zijn thans halfstok geheschen te Marseille. PARIJS, 9 Oct. Omtrent den dood van Bar thou kan nog het volgende worden gemeld: In het ziekenhuis, waar de minister onmid dellijk naar toe gebracht werd, nam men eerst aan, dat zijn verwonding niet van emstigen Koning Alexander en Minister Ba rthou, de beide slachtoffers van het bloedbad te Marseille WEENEN, 9 Oct. (Reuter). Uit Graz wordt gemeld, dat de Joego slavische grens met Oostenrijk Dinsdagavond om 7 uur hermetisch afgesloten is. De telefoonverbindin gen met Joego-Slavië zijn verbro ken, hetzelfde geldt voor het ver keer op de wegen. De geheele grens is door Joego-Slavische troepen bezet. De feestelijke ontvangst van Koning Alexander van Joego-Slavië te Mar seille, waar hij met het oorlogsschip „Dubrovnik" arriveerde om een officieel bezoek aan Parijs te gaan brengen, is door een terroristischen aanslag geworden tot een afschuwelijke tragedie. Een 34-jarige Kroatische koopman, die eerst sinds 28 Sept. j.l. in Frankrijk vertoefde, heeft den Joego-Slavischen vorst neergeschoten. De dader werd door de samengestroomde me nigte afgemaakt. Omtrent de motieven van dezen misdadi- gen aanslag tast men nog in het duister. Het feit, dat de hoofddader een Kroaat was, zou er op kunnen wijzen, dat wij hier j te doen hebben met een bloedige wraak oefening van Joego-Slavisch binnenlandsch politieken aard. Zooals men weet, oefende Koning Alexander in zijn land een soort van dictatuur uit, waardoor vooral de Kroatische en Sloveensche minderheden, die een zekere mate van autonomie in fe deraal verband voorstonden, zich onrecht matig verdrukt voelden. Indien deze veron derstelling juist is, zouden wij hier dus te doen hebben met een der tragische gevol gen, welke in eerste instantie door het ver knippen van de kaart van Europa na den wereldoorlog veroorzaakt zijn. Welke invloed deze schokkende gebeurte nis op de politieke ontwikkeling van Euro pa hebben zal, is op het oogenblik moeilijk te voorzien. Barthou had gehoopt Joego- Slavië, dat den laatsten tijd een meer zelf standige, naar Duitschland en Bulgarije gerichte, scherp anti-Italiaansche politiek voerde, weer vaster in het verband van de franco-phiele Kleine Entente te voegen, en de Italiaansch-Joego-Slavische controver se, welke een Fransch-Italiaansche toena dering belemmerde, te overbruggen. De Joego-Slavische troonopvolger, die zich op het oogenblik voor studiedoeleinden in En geland bevindt, is eerst 11 jaar oud, zoodat er eventueel een regentschap zal moeten ingesteld worden om het door de econo mische crisis zwaar geteisterde Donau-land in deze moeilijke tijden te besturen. Wel licht zal de dood van den vorst de separa tistische en autonomistische strevingen in Joego-Slavië weer een nieuwe kans geven. De dood van Barthou, de ziel der Fransche buitenlandsche politiek, welke door bond genootschappen en pacten den vrede en vei ligheid in Franschen geest trachtte te or- ganiseeren, beteekent een zware slag voor Frankrijk. Het heet, dat de Fransche mi nister van binnenlandsche zaken Albert Sarraut, die zich medeverantwoordelijk acht voor het gebeurde, zal aftreden. Een in grijpende reorganisatie van de Fransche regeering zou daardoor noodig worden. In Duitschland, dat zich door de Fransche pactomanie benauwend omsingeld voelde, zal men over het plotseling heengaan van Barthou-wel niet al te zeer treuren, maar de gewelddadige dood van Koning Alexander zal er diepen indruk maken. Deze drieste moordaanslag met nog on berekenbare gevolgen bewijst, hoe lang zaam maar zeker de politieke geweldme thoden gaan doorwerken in het volk en de wereld gaat terugzinken in een tot barbaarschheden bereiden staat van ver wildering. De Roemeensche minister-pre sident Doeca, de slachtoffers van 30 Juni in Duitschland, Dr. Dollfuss en thans Ko ning Alexander, en minister Barthou, zij vormen een trieste lijst van slachtoffers van terroristische practijken, een lijst, welke waarschijnlijk helaas vooreerst nog niet gesloten zal kunnen worden. aard was. Aangezien zijn linkeronderarm door een kogel versplinterd was, oordeelde men het wel noodig, den arm te amputeeren. Tijdens de operatie echter ontstond een bloeding, welke bloedtransfusie dringend noodzakelijk maakte. Hiertoe werd oogenblikkelijk overgegaan, doch de toestand van den minister werd zwakker en zwakker tot eindelijk zijn hart ophield te wer ken. Barthou was overleden. MARSEILLE, 9 Oct. Overste Fiollet, die naast den auto van den koning reed, vertelt het volgende over den aanslag. „De auto, waarin zich koning Alexander, minister Barthou en generaal Georges be vonden, was juist ter hoogte van de Place de la Bourse aangekomen, toen ik zag, noe een man uit de menigte te vccrschijn schoot, langs de agenten van politie rende en voorbij mijn paard op de treeplank sprong van den koninklij ken auto. Ik gaf mijn paard de sporen maar ofschoon het paard een sprong voorwaarts deed, kon ik niet verhinderen dat de dader zün arm uitstrekte en verscheidene schoten op den koning loste. Met twee slagen sloeg ik hem neer, terwijl de chauffeur van den auto twee schoten loste. De moordenaar ging echter voort met schieten, ofschoon hij op den grond lag Zijn kogels troffen twee agenten van politie en een vrouw, die in de eerste rij der toeschouwers stonden. Politie en garde mobile vlogen op den moordenaar af en trachtten de menigte van den auto weg te dringen. De op den grond lig gende dader werd opgetild, waarop de menigte zich op hem wierp en hem zou hebben ge lyncht, wanneer de politie er niet' in geslaagd was hem tijdig in veiligheid te brengen." De moordenaar van koning Alexander, Ca lemen, is naar thans vaststaat een Kroaat. Hij stond op de lijst van verdachte personen, die door de Zuid-Slavische politie aan de Fransche politie was gegeven. Ter gelegenheid van de ontvangst van den koning waren buitengewone politiemaatregelen genomen. Meer dan 200 circulaires met de photo's van de verdachte personen waren aan de met de veiligheid belaste autoriteiten toe gezonden. Bovendien had men in alle hotels te Marseille en te Parijs een onderzoek inge steld naar verdachte elen: enten. Naar verluidt zal het stoffelijk overschot van Koning Alexander naar Zuid-Slavië worden vervoerd met hetzelfde oorlogsschip waarmede de Koning naar Frankrijk is gekomen. De krui ser, de „Dubrownik", zal op de thuisreis wor den vergezeld door een Fransch eskader als eere-geleide. De koningin van Zuid-Slavië is te Besancon aangekomen, waar zij oogenblikkelijk op da hoogte gesteld werd van het treurige nieuws. Zij is terstond naar Marseille vertrokken. PARIJS, 9 Oct. In de mijn St. Pierre la Palud is heden een ernstig mijnongeluk ge beurd. De mjjn is gelegen in de nabijheid van Lyon. Volgens tot dusver ontvangen berichten zouden twintig mijnwerkers zijn ingesloten. De laatste berichten melden, dat drie mijnwerkers gedood zijn. KONING ALEXANDER VAN JOEGO-SLAVTë BIJ ZIJN PLECHTIGE AANKOMST TE MARSEILLE VERMOORD. OOK MINISTER BARTHOU VOND DEN DOOD. Normale toestand keert geleidelijk weer terug in Spanje. Cortes spreekt zijn vertrouwen in de regeering uit. Mijnongeluk in Frankrijk. Twintig arbeiders in de mijn St. Pierre Ia Palud ingesloten. Alois Vollgruber is benoemd tot Oostenrijksch gezant te Rome. Het vertrek van Z.H. Exc. Mgr. Brandsma naar Kisumu; onderhoud met den Missiebisschop. De resultaten van de Reisweek; deze is niet ongunstig verloopen. Inzake de regeling van den bran dstoffentoeslag aan werkloozen is nog geen beslissing ge nomen. Het bestuur der Ned. Centrale voor Eieren en Pluimvee geïnstalleerd. Steun uit het Landbouw-Crisisfonds tot een bedrag van 1 millioen aan producenten van crisisproducten. De ministers Colijn, Deckers, Van Schalk en De Wilde zullen heden een rondvlucht met de F 36 maken. Radio-distributie van rijkswege? Verdediging van het Zuiden; samenwerking der verschillende comité's. Commissaris van politie te Hengelo (O.) voor de rechtbank te Almelo, verdacht van valsch- heid in geschrifte; drie maanden geëischt. New-Yorksche Beurs: Stemming ongeanimeerd, handel aanvankelijk lager, later eenig herstel. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 9 October: In den eerstvolgenden kabinetsraad zal be raadslaagd worden over het tusschen den mi nister van Landsverdediging en generaal Nuij ten, den chef van den generalen staf, gerezen geschil. Of deze laatste ontslag zal moeten nemen is nog onzeker. Hoe leerzaam toch, hoe schrikwek kend ook is de geschiedenis van eiken dag. Menschenlevens gaan er dage lijks teloor, in ziekenhuizen, bij on gelukken, door ouderdom en zwakte. Maar moord is toch altijd nog heel wat anders, heel wat afschrikwekken der. In zich blijft het eendereen spoorwegongeluk en een moord; in beide gevallen is degeen, dien het treft onvoorbereid. Verschil echter is dat in het laat ste geval een mensch beschikt over het leven van een ander. Er is opzet, er is doodensdrang, er is haat, er is wrok en wrevel. En aan zulk iets persoonlijks, dik wijls gevoed door menschen, die bui ten schot blijven, valt niet alleen de- geen voor wien het schot bedoeld is als slachtoffer, maar nog meer. Welke zinnelooze politiek is het toch, die menschen tot moordenaars maakt!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1