STADSNIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? j Plaats dan 'n„Omroeper' i voor 75. OOO gezinnen De Parijsche auto-tentoonstelling „Algemeene" en uniformverbod De guerilla in Spanje VOORUITGANG VAN DE TECHNIEK VALT HET GEEL-WIT ER ONDER? Rede van Hitier WOENSDAG 10 OCTOBER 1934 GROOTE MOGELIJKHEDEN Stroomlijn heheerscht de constructie Bevestiging van vonnis gevraagd Tweehonderd dooden te Barcelona HET ZIEKENAPOSTOLAAT VIERT FEEST Plechtig danklof in de parochie kerk te Bloemendaal KERKUITVOERING DOOPS GEZIND ZANGKOOR ZAKELIJKE BELASTING OP HET BEDRIJF Een adres van den Metaalbond KOFFIEHUIS- EN RESTAU RANTHOUDERS Adres aan den Raad Gymnastiek- en Schermvereeniging „Concordia" VOOR ONZE RECHTBANK F aillissementen Postzegelverzamelaars Certificaten van oorsprong België Telegram aan pater Henricus MGR. HILHORST NAAR ZIJN MISSIE VERTROKKEN Ook de plaats van den industriee- len wagen neemt met den dag toe aan beteekenis „De Propagandaclub is niet een druppel uit de emmer der katholieke politiek (Pleidooi mr. Ariëns Pleidooi mr. Ariëns Eigen streven Geel-Wit Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Socialistische leiders ontsnapten ternauwernood tijdens een vuurgevecht De ellende drijft jaarlijks 20.000 Duitschers tot zelfmoord MOOIE BELOFTEN Godsdienstleeraar ontketent een volksactie DOOR BRANDENDE GASSEN GEWOND Aan de gevolgen overleden liiHiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii^ niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURA Reeds eenigen tijd geleden berichtten wij, dat het Ziekenapostolaat, waarvan de Bloemendaal- sche parochiekerk de hoofdzetel is, door een bijzonder Apostolisch Indult tot Unio Prima- Primaria verheven. We zetten toen reeds de beteekenis van dit wel zeer bijzondere en zeld zame privilege uiteen. Het Ziekenapostolaat, zooals dat in Bloemendaal gevestigd is, heeft nu de macht en het recht om alle soortgelijke afdeelingen te aggregeeren en deze aan alle geestelijke gunsten, die aan het bestaande Apostolaat verleend werden, deelachtig te ma ken. Tevens is het Ziekenapostolaat door deze Apostolische beschikking opgenomen in de zeer kleine groep van godsdienstige vereenigingen, die rechtstreeks van den H. Stoel een goedkeu ring en een aanbeveling ontvingen. Het is te begrijpen, dat dit alles voor de pa rochianen van Bloemendaal een reden was tot groote blijdschap. Toen gisterenavond dan ook een plechtig danklof gehouden werd, was het kleine Bloemendaalsche kerkje overvol en moes ten velen met een staanplaats genoegen nemen. Het priesterkoor was rijk met bloemen versierd. Boven het altaar was het zilveren embleem van het Z. A. aangebracht. In het schip van de kerk hingen tusschen groen en bloemen de wapen schilden van alle landen, waarin het Z. A. haar afdeelingen heeft. Voor het Lof had er nog een kleine plechtig heid plaats, de inzegening van het nieuwe orgel; dat geplaatst werd door de fa. Koot. De feeste lijke tonen, die de directeur-organist, de heer Mcimann, hierna aan het gloednieuwe instru ment ontlokte, droegen er het hunne toe bij om de feestelijke stemming te verhoogen. Na de eenvoudige ceremoniën van de orgel zegening volgde het plechtig Lof. Agens was de zeereerw. heer L. J. Willenborg, pastoor der parochie. Hij werd geassisteerd door pastoor Hoek uit Antwepen als diaxen en door kapelaan H. Roelvink als subdiaken. Od het priesterkoor had nog plaats genomen de hoogeerwaarde heer M. W. A. Wijtenburg. Rector van Dennen heuvel, oud-regent van het Seminarie Hage- veld. De feestpredicatie werd gehouden door pas toor Hoek uit Antwerpen, secretaris van het Z. A. voor België. In 'n welsprekende rede, dis hem recht uit het hart kwam, sprak hij over het groote voorrecht, dat het Z.A en vooral de hoofdzetel Bloemendaal te beurt is gevallen. Hij vertolkte de grcote dankbaarheid van zoo'n onnoemelijk aantal zieken uit 18 landen, een dankbaarheid die op de allereerste plaats uit gaat naar God, maar toch ook naar den stich ter en de ziel van het Apostolaat, pastoor Wil lenborg. Er hangt een Paaschstemming van avond sprak de gewijde redenaar nu als het ware de Verrijzenis bestendigd wordt van de geestelijke krachten, die in zooveel zieken sluimerden en die nu tot het hoogste geroepen zyn. Het was aan dit altaar, dat de stichter van het Apostolaat op den Quatertemper- Woensdag na Sinxen in hét jaar 1925, toen hij de les uit de Handelingen las daar waar over Petrus en de zieken gesproken wordt, de eerste ingeving kreeg om van de zieken Apostelen te maken. Niemand had toen gedacht, dat deze zelfde kerk na acht jaren tot den hoofdzetel var. een wereldvereeniging zou worden. Uit het „Bloemendal" is een weelde van bloemen op gerezen, God zelf, in het hart van vele tien duizenden zieken. Slechts een innig „Deo gra- tias" past hier, een groote dankbaarheid aan Hem, die dit heerlijk we:k zulk een wasdom schonk. Na het Lof was er gelegenheid om in de Pas torie den zeereerwaarden heer Pastoor geluk te wenschen. Zeer velen hebben hiervan gebruik gemaakt. Het Doopsgezind Zangkoor heeft zijn 40-jarig bestaan gevierd met een even emstigen als hocgstaanden muziekavond, waarnaar tal van belangstellenden waren opgegaan. Nadat het koor onder leiding van dirigent Jac. Zwaan den avond geopend had met een gezang op muziek van J. S. Bach, was het woord aan den eere-voorzitter ds. J. M. Leendertz, die in een interessante en met pakkende voorbeelden gedocumenteerde toespraak het goed recht, der muziek in den Godsdienst verdedigde, en den band schetste, welke er tusschen godsdienst en kunst bestaat. Hij ontwikkelde in het kort ook de drie voor naamste eischen aan de muziek te stellen, want voor God, zei spr. is het beste nog niet goed genoeg. In dezen gedachter.gang knoopte hij den „stoutmoedigen" wensch vast. dat het aan het Doopsgezind Zangkoor gegeven zou mogen zijn nog drie maal 40 jaar God op zoo volmaakt mogelijke wijze en in zuivere meening te mogen dienen. Dan kreeg het zangkoor, dat achter in het kerkschip bij den kansel een goede opstelling vond, gelegenheid om in een drietal meerstem mige composities, van Haydn. Handel en Be- noit van zijn kwaliteiten blijk te geven. We zou den zeggen, wat de uitvoering betreft, was er gradatie van begin naar einde. Wel waren de inzetten nogal eens wat ongelijk en hadden de bassen een wat steviger fond kunnen vormen, wel had vooral de fuga uit het Halleluja-koor van Handel's Messias st -akker van rhythme gekund en het invallen fier begeleidende par tijen na elke rust wat rustiger, maar over het geheel genomen was de uitvoering toch zeer verdienstelijk en enkele mementen waren mooi van effect en uitbeelding. Het slotkoor der Ru bens-Cantate van Peter Benoit werd waarlijk geestdriftig uitgevoerd en we beleefden genoe gen aan deze echte volksehe muziek, die ons ook in dit tempelgebouw niet misplaatst leek. De begeleiding op den goed klinkenden con certvleugel was bij Gosse Kroese in goede handen. Mejuffrouw Nel Takken vergastte de aanwe zigen op een tweetal piano-soli, de Sonate in D gr. t. van Mozart en het prachtige werk van César Franck, de Prélude, Choral et Fugue. Ze droeg zooWel Mozart's Sonate als de com positie van Franck met groote muzikaliteit voor. Vooral het opus van Franck werd fraai van kleur en stemming en met innige bezieling door haar vertolkt, en indien ze in een con certzaal ware opgetreden zou het succes en het applaus ongetwijfeld zeer groot en hartelijk zijn geweest. Ook Jacob Bijster verdient een bijzonder woord van lof voor zijn waarlijk magistrale ver klanking van Hendrik Andriessen's prachtige „Sonata da Chiesa". Al beschikt hij slechts over een orgel van bescheiden afmetingen en speelwerk, zijn registratie evenals zijn techniek deden het werk in deze beperkte ruimte noch tans tot zijn volle recht komen: de slot-climax klonk waarlijk imposant. Er valt niet aan te twijfelen of de aanwe zigen hebben aan dezen ir.ooien avond de aan genaamste herinneringen bewaard en Doops gezind Zangkoor mag op deze welgeslaagde feestuitvoering met veel genoegen en tevreden heid terugzien. J. S. De afdeeling Haarlem van den Metaalbond heeft een adres gericht aan den raad der ge meente Haarlem, waarin wordt betoogd, dat de toepassing der verordening tot heffing eener zakelijke belasting op het bedrijf, welke belas ting op zichzelve reeds voor het bedrijfsleven groote onbillijkheden medebrengt, in dezen tijd van crisis nog tot een nieuw ernstig bezwaar aanleiding heeft gegeven. Dit bezwaar wordt in het bijzonder gevoeld door de te Haarlem gevestigde metaal-industrie, waarvan thans nog maar enkele ondernemin gen, zeer onvoldoende voorzien van orders en tegen verlies gevende prijzen, het bedrijf trach ten gaande te houden. Bedoeld bezwaar is de laatste jaren gerezen door de omstandigheid, dat de Haarlemsche verordening niet kent de elders wél voorkomende bepaling, waarbij resti tutie van de belasting of ontheffing van den aanslag wordt verleend, wanneer aangetoond kan worden dat een bedrijf over een boekjaar verlies heeft opgeleverd. Als gevolg van deze leemte moet het werk loosheidcijfer in het metaalbedrijf wel ongun stig beïnvloed worden, daar de fabrieken reeds enkele jaren met verlies werken, de reserves inmiddels ingeteerd zijn, en nog steeds de ver plichting bestaat voor eiken arbeider ongeveer 12 per jaar op te brengen. Verzocht wordt derhalve aan de betreffende verordening een art. 16a te willen toevoegen, luidend als volgt: „Wanneer wordt aangetoond, dat een bedrijf over een kalenderjaar verlies heeft opgeleverd, wordt van den aanslag ontheffing verleend". De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten heeft tot den Raad van Haarlem een adres gericht van den vol genden inhoud: De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten heeft kennis genomen van een adres der afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Bond van Werkgevers in Ho tel-, Restaurant-, Café- en Aanverwante Be drijven „Horecaf", en van een adres van de af deeling Haarlem en Omstreken van den Neder landschen Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters, beide adressen inhoudende verzoek tot wijziging van de heffing der perso neels belasting voor perceelen of gedeelten van perceelen uitsluitend dienende tot uitoefening van het bedrijf van den houder van een koffie huis, restaurant of andere soortgelijke inrich ting; zij is zoo vrij uwe aandacht op den inhoud van beide adressen te vestigen onder adhaesie- betuiging aan dezen inhoud u dringend te ver zoeken uit een billijkheids-oogpunt aan het dapin tot uwen raad gerichte verzoek te vol doen. Haarlem, Johannes de Breukstraat 29. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. J. Jongebloet Jr., winkelier in manufacturen, wonende te Zandvoort, Dr. Gerckestraat 97. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. J. Wiedenhoff „Het Patronenhuis", van be roep etaleur, wonende te Haarlem, Kinder huissingel 28. Curatrice mevr. Mr. E. J. Schel- temaConrade, alhier. De Handelsvennootschap onder de firma. Gebrs. Kleyn, gevestigd te Zaandam, Westzijde 218 en hare firmanten: Jelle Kleyn, koopman in schelpen en kippen voer, wonende te Zaandam. Westzijde 218 en Gerrit Kleyn, koopman in schelpen en kip penvoer, wonende te Zaandam, Plataanlaan 43. Curator Mr. Dr. A. F. Bijvoet, alhier. J. Dalmeyer, thans zonder beroep, wonende te Haarlem. Kruisweg 28 r. Curatrice Mej. Mr. M. Kluitman, alhier. Rechter-Commissaris Mr. A. L. M. van Berckel. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: A. W Breurkes te Haar lemmermeer. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. L. Straathof te Hillegom. Curator Mr. Dr. W. P. Vis, Alkmaar. J. van Es te Bloemendaal Curator mr. F. van der Goot, alhier, H. van Wilsem Vos te Beverwijk. Curator mr. L. V. Hoog. alhier. M. van Tol te Haarlemmermeer. Curator mr. P. Tideman, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der uitdeelingslijst de faillissementen van- de N.V. W. A. de Winter's Bloembollenkwee- kerij en Handel, gevestigd te Heemstede. Cu rator mr. W. G. J. Veenhcven alhier. H. H. Gehner te Haarlem. Curator mr. F. M. Hagemeyer, alhier. I. Frank te Haarlem. Curator mr. F. J. D. Theyse, alhier. G. Gaarthuis te Heemskerk. Curator F. J. D. Theyse, alhier. G. P. H. Tielens te Hoensbroek. Curatrice mr. mej. M. Kluitman, alhier. De N.V. Bsverwijksche Beurtdienst te Be verwijk. Curator mr. J. A B. Sanders te Be verwijk. Op 15 October as. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Hop, eere-voorzitter, als lid van Concordia werd ingeschreven. De heer Hop heeft gedurende 15 jaar als Directeur gefungeerd en heeft steeds een werk zaam aandeel gehad in de organisatie van de Vereeniging, den Kring en het Verbond. Daarom heeft het bestuur gemeend het 25- jarig lidmaatschap niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan en zal het hem op Zaterdag 10 November a.s. te n.m. 8.30 uur in de Gem. Concertzaal, Lange Begijnestraat, alhier, offi cieel huldigen. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag de volgende faillissementen uit gesproken: J. H. Rekoert, zonder beroep, wonende te Haarlem, Lorentzkade 130. Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, alhier. H. de Weers, aannemer en heier, wonende te naar Schagcheistraat 6, Tel. 14450 Van den Directeur van den Economischer. Voorlichtingsdienst te 's-Gravenhage is nader bericht ontvangen, dat, blijkens een publicatie in de Moniteure Beige, de certificaten van oor sprong voor de in België m te voeren goederen door den verkooper zelf kunnen worden opge steld, waarna deze door een Belgischen Con- sulairen Dienst moeten worden gelegaliseerd. Een model van een dergelijk certificaat wordt op aanvrage door de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Nassauplein 6, Haarlem, ver strekt. Men verzoekt ons opname van het volgende: Een groep R. K. georganiseerde werkloozen te Haarlem heeft het volgende adhaesie-tele- gram verzonden aan pater Henricus O. Cap., Helmond: Een groote groep R. K. Georganiseerde Werk loozen betuigen dank voor uitgesproken rede te Helmond en grooten moed openlijk de tolk te zijn van zoovele in zorg verkeerende huis vaders. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regel komt Uw Zaken- Omroeper onder de aandacht van 75.000 ge zinnen. Dinsdagmorgen is met de Parijsche trein van 10.04 Z. H. Exc. Mgr. B, Hilhorst uit Amsterdam vertrokken, om de reis naar zijn Missiegebied in Oost-Afrika aan te vangen. Onze fotograaf vereeuwigde den Amsterdamschen Missie-bisschop bij het afscheid op het Centraalstation Met den wereldvermaarden Parijschen Salon heeft men den auto gebracht in het centrum der belangstelling. En welk een belangstelling! lederen dag zwermen er tienduizenden auto's rondom het Grand Palais, dit misschien wel wat al te pompeuze, maar hierom niet minder in drukwekkende en kolossale tentoonstellingsge bouw. Uit nagenoeg alle Europeesche landen zijn hier de autospecialisten en dito liefhebbers bijeengestroomd en in de rijkelijk gedecoreerde ruimten, waar in de grootste orde de jongste producten van 's werelds auto-constructie te pronk staan, is het een gekrioel van talen, waar zelfs groote taalgeleerden niet meer den weg uit zouden weten. Ook van de zijde der constructeurs is de be langstelling voor Parijs nog toegenomen en ik zeg niets te veel als ik beweer dat van alle in ternationale auto-exposities Parijs wel de voor naamste is. Parijs is ook altijd in den letterlij ken zin nummer één. Hier wordt dus het nieuwe constructie-seizoen geopend. Hier wordt dus het eerste contact gelegd tusschen het publiek en de nieuwste resultaten van de moderne tech niek. En die resultaten mogen er zijn. Deze Sa lon heeft ons de nieuwe tendenz bewezen, die de grondslag vormt van de huidige construc tie-methodes. Daar is dan in de allereerste plaats de aero- dynamiek. De strijd tegen den luchtweerstand, die bij snelheden boven de 60 K.M. per uur voelbaar wordt en ernstige afmetingen aan neemt, wanneer men den wagen veel vlugger rijdt, heeft in tweeërlei opzicht een geduchte vordering gemaakt. In de allereerste plaats heeft de gestroomlijnde wagen een veel grooter aantal voorstanders gevonden onder de con structeurs en zelfs enkelen onder hen, die als aartstraditionalisten bekend stonden, over tuigd. Wy noemen hier Voisin, die zich zelfs Op 26 November van het vorige jaar vierde de Algemeene R. K. Propagandaclub te Amsterdam haar jaarfeest. Na ln de Bagynhofkerk een H. Mis te hebben bij gewoond, vertrokken de propagandisten iu optocht naar het Rembrandtsplein, waar zij in een lunchroom gemeenschappeiyk het ontbijt zouden gebruiken. In den stoet werd meegevoerd het vaandel der club, waarin de inspecteur Reyinga, die de pro pagandisten op het Rokin tegenkwam, een overtreding zag van het kort te voren afgekon digde uniformverbod. Tegen den drager van het vaandel, den heer E. Pouw, toen vice-voorzitter, thans algemeen voorzitter van de Propagandaclub, werd proces verbaal opgemaakt. Daarna diende deze zaak voor den kanton rechter, die den heer Pouw een boete oplegde van drie gulden. Van dit vonnis ging de heer Pouw in overleg met zijn raadsman Mr. W. Ariëns, in beroep en Dinsdag diende de zaak voor de vijfde Ka mer der Rechtbank, onder presi dium van Mr, Briet. Op een vraag van den president ontkent de heer Pouw, dat de Alg. R.K. Propagandaclub aan politieke actie doet; haar doel is het voei°n van katholieke sociale actie en alleen als het haar gevraagd wordt verleent zij in tyden van verkiezingen zijdelings hulp aan de Amster- damsche instantie van de R.K. Staatsparty, het kieskringbestuur. Mr. de Gaay Fortman: Maar in art. 4 sub 8 van uw statuten staat met zooveel woorden, dat het uitdeelen van strooibiljetten in tyden van verkiezingen behoort tot de werkzaamheden van uw vereeniging. De heer Pouw: Er staat achter in overleg (lees op verzoek) van het kieskringbestuur. Mr. de Gaay Fortman: U zult mij toch moeten toegeven, dat het uitdeelen van strooibiljetten iets is dat typisch hoort bij het voeren van po litieke actie. Vervolgens is het woord aan den Officier van Justitie, Mr. van Arkel, die, zich beroepende op de Memorie van Toelichting op de Wet inzake het uniformverbod, bevestiging vraagt van het door den kantonrechter gewezen vonnis. Hierop houdt Mr. Ariëns zijn pleidooi. Het gewraakte vaandel of het gewraakte kleedingstuk of onderscheidmgsteeken, moet, aldus pl., een rechtstreeksch symbool zyn van een bepaald staatkundig streven. Dit vaandel is dit niet. Wat toch projecteert het? Een huis, de geel-witte kleuren, de Am- sterdamsche kleuren en de letters A.RKJP.C. Noch in één van deze symbolen, noch in het samenstel daarvan is een uitdrukking te zien van een bepaald staatkundig streven. Wat is trouwens een bepaald staatkundig streven, in dit geval het katholieke? De R.K. Staatsparty is niet de eenige die zegt katho lieke politiek te voeren, ook is er nog een party- Arts en een party-Veraart. Maar buitendien: kan de Alg. RiC. Propa gandaclub worden beschouwd als een onderdeel van de R.K. Staatsparty? Naar pl.'s meening geenszins. De Propagandaclub heeft een eigen streven; het voeren van sociale actie. Dit streven is pri mair. Daarby kan dan komen, op verzoek /an het Kringbestuur, het zijdelings deelnemen aan politieke actie. Verzoekt het kringbestuur zulks niet, dan mag de Propagandaclub zelfs geen politiek voeren. Wat zy doet is slechts het stellen van voor bereidende, van hulp-handelingen ter inleiding van vergaderingen, waar de eigenlijke politieke actie wordt gevoerd. De geel-witte kleuren zijn niet een symbool van een bepaald staatkundig streven, het zyn de pauselijke kleuren en zy hebben een louter kerkelijke en niet een politieke beteekenis. Zoo zag men het zelfs in Duitschland. waar in den roerigen tyd dat het Centrum zich vol komen afzijdig moest houden, in Fulda van verschillende huizen de geel-witte vlaggen wa ren uitgestoken, zonder dat daartegen eenig bezwaar gemaakt werd. Tegen het zwart-rood van de Amsterdamsche kleuren kan ook geen bedenking rijzen en men kan daar zeker niet in zien een kleur die op het streven van de R.K. Staatsparty doelen zou. Zou een kleur daarop doelen, dan zou dit volgens enkeier meening, wellicht rose zyn. De Propagandaclub is niet een druppel uit den emmer der katholieke politiek, zy veert een zelfstandig bestaan, zy heeft een eigen doel en streven. Het is een Christelijke, een Katholieke, een Amsterdamsche vereeniging, wier werkzaamheid zeker voor negen tienden niet ligt op politiek terrein. Pl. kan dan ook niet anders dan tot vrijspraak concludëeren. De uitspraak wordt hierna bepaald op 23 Oc tober, des middags te twee uur. ontpopt heeft als een lid van de avant-garde, Hotchkiss en Bugatti, beiden voorbeelden van classicisme op het gebied van den uiterlyken vorm. In de tweede plaats kunnen wij een voelbaar onderscheid vaststellen tusschen de aërodyna mische koetswerken van één jaar terug en die welke ons thans in grooten getale worden ge toond. Vergelijk eens den gestroomlijnden Re nault van 1934 met dien van 1935 of beschouw den Peugeot van een jaar geleden en dien van nu en men heeft het meest overtuigende bewijs van den vooruitgang. Dank zy de jongste resul taten bereikt met den aerodynamischen tunnel, waarvan de werking op dezen Salon op zulk een verrassende wijze door Peugeot wordt gedemon streerd, kon de stroomlijn-carrosserie den bijna idealen wetenschappelijken vorm bereiken, d. w. z. den ei-vorm. Hierbij treft het vooral dat spatborden en koetswerk nagenoeg één geheel uitmaken, terwijl de lampen evenmin aparte on- derdeelen zijn en geheel in het koetswerk zyn ingebouwd. Vóór zyn de moderne snelheidsmonsters bol vormig, terwijl zy eindigen in een lang rond achtergedeelte. Dit alles vergemakkelijkt het „afvloeien" van de lucht waardoor de snelheid verhoogd wordt. Wat dezen Salon eveneens in gunstigen zin onderscheidt van zijn voorgangers, is dat hij in veel scherper opzicht de strijdvragen voorwiel- of achterwielaandrijving tegenover elkaar Stelt, de moderne opvatting nl. tegenover de beproef de klassieke. En nu weet ik wel dat het vraag stuk van de tractie vóór er een is van vele jaren terug, maar dit doet niets af aan de verdienste van deze expositie, die door diverse constructies aantoont, dat dit soort tractie voor goed het ge bied van de uitzonderingen heeft verlaten. Wij vinden immers voortaan voorwielaandryving bij alle nieuwe Citroën-modellen, t. w. de 7, de 11 en de 22 P.K., bij Chenard, Adler, Rosengart, Derby, Tracfort, enz. De controverse voor- of achtertractie staat voorts in logisch verband met de strijdvraag, die zich meer en meer doet gevoelen: motor-agregaat vóór of achter. Deze laatste oplossing vindt nog slechts enkele spaar zame, maar vurige verdedigers in Mercedes en den Tsjechischen constructeur Tatra. Andere mechanische kwesties die deze Salon ons noodzakelijkerwijze opdringt, hebben be trekking op de problemen der transmissie en de ophanging. Wat het eerste punt aangaat is het opmerkelijk te kunnen vaststellen, dat van de 50 constructeurs die exposeeren nog slechts een negental aanhangers zijn van het drie versnel lingssysteem, dit is nog slechts 18 pet. terwyl op den Salon van 32 dit aantal nog 73 pCt. bedroeg. Zelfs vele Amerikanen hebben de na- deelen van het drie versnellingstelsel of beter de voordeelen van de vier versnellingen vooruit ingezien en men kan dus concludeeren dat de Parijsche Salon de overwinning van dit laatste stelsel definitief heeft aangetoond. De Fransche constructeur Ariès is zelfs verder gegaan en heeft op geslaagde wijze een type gebouwd met twee prises directes, waarvan één voor geacci denteerd terrein met een maximumsnelheid van 100 K.M. per uur en de tweede voor den vlakken weg met een maximum snelheid van 120 K.M. per uur. Deze prises zij» geheel onafhankelijk van elkaar, dank zij een afzonderlijk kroonwiel en pignon voor elk. Noodzakelijk is deze oplossing niet, nut tig is zy zeker en vooral ook de geringe de- multiplicatie-verschillen bij dezen Ariès, te meer daar tusschen deze prises en de derde versnel ling nog een vierde is gevoegd, waardoor deze wagen dus, goed geteld, voorzien is van zes ver snellingen, een voordeel hiervan is o. a. ook zui nigheid bij hooge snelheid. Wat de gangwis sels aangaat, hebben wij ook kunnen vaststel len dat op een enkele uitzondering na, alle con structies voorzien zyn van gesynchroniseerde versnellingsbakken. Talbot en Delahaye hebben den pre-selectieven Wilson gangwissel, Salmson en Unie hebben het Cotal-principe toegepast. Deze 28-ste Salon heeft ons voorts de popula- risatie gebracht van de onafhankelijke voor wielen. Niet minder dan 19 merken van de 50 die exposeeren hebben dit beginsel uitgevoerd. Velen onder hen zijn gekomen met eigen oplos singen. Torsiestangen zyn niet langer uitzon dering, evenmin als torsiespiralen. Comfort en goede smaak zyn karakteristie ken, die in één adem genoemd kunnen worden. Na hetgeen hierboven over de eerste genoemde eigenschap gezegd is, zou het verkeerd zyn te concludeeren, dat in algemeenen zin het com fort opgeofferd is aan de snelheid uitgedrukt in den stroomlyn-vorm. Dit is geenszins het geval. Waar die stroomlijnvorm gehouden is binnen de grenzen van matigheid, behoefde niets beknib beld te worden op de plaatsruimte. Men zie hier op eens de kostbare Bugatti-modellen, de Alfa Romeo's, Horchen, Bentley's, Hispano-Suiza's, andere dure Engelsche en Amerikaansche wagens na en men komt onmiddellijk tot de overtuieing dat het comfort in vergelijking met het vorige jaar nog is toegenomen. Citroën vertoont op zyn 22 P.K. zelfs een gemonteerd radio-apparaat dat onder het dashbord een veilige plaats ge vonden heeft. En ten slotte valt in nog meer dere mate dan de vorige jaren te consta- teeren, dat de auto is uitgegroeid tot een be paald mooi voorwerp, harmonieus van lijn en van kleur, evenwichtig van vorm. Het element auto-architectuur heeft een belangrijke plaats ingenomen en aardig is 't om in dit opzicht de constructies van thans te vergeiyken met de expositie van historische en oiide wagens, die eveneens in het Grand Palais gehouden wordt en die de meest interessante en de meest volle- MADRID, 9 Oct. (Reuter) Hedenochtend waren de opstandelingen nog meester in 't groot ste deel van Asturië, o.a. in de stad Gyon. In den loop van den dag zyn de regeerings- troepen er in geslaagd Gyon te heroveren, na een zwaar bombardement door den kruiser „Li- bertad". Talrijke dorpen zijn nog in handen van de opstandelingen, die spoorwegen, telegraaf- en telefoonverbindingen hebben vernield. „El Debate" meldt, dat Oviedo zich nog in handen van de regeeringstroepen bevindt, dio met succes de aanvallen van de opstandelingen afslaan. In het myngebied van Leon en Ponferrada hebben de cpstandelingen veel wreedheden be dreven. Bijna overal zyn hier de kerken neerge- brand, waarbij vooral de opgehitste vrouwen en kinderen een werkzaam aandeel hadden. Verder werden vele politiemannen verrader lijk vermoord. Te Madrid wisten tijdens een schietpartij de socialistische leiders Caballero, Prieto en Cernes ternauwernood te ontkomen. Een opstandeling, die hen beschermde, werd gedood. De zoon van Prieto kon gearresteerd worden. In Madrileensche kringen is men van oor deel, dat het aantal dooden te Barcelona min stens tweehonderd bedraagt. Te Madrid is de toestand vrijwel onveranderd. De verbindingen met Noord-Spanje zijn nog zeer moeilijk. Volgens „El Debate" komen de wa penen der opstandelingen uit Duitschland. BERLIJN, 9 Oct. (D.N.B.) Bij de opening der campagne 1934—1935 van het Winterhilfe- werk hield Adolf Hitler een redë, nadat eerst de leider der Winterhilfe, dr. Goebbels, gespro ken had. De Führer herinnerde aan de zeer moeilijke oeconomische omstandigheden waaronder het nationaal-socialisme aan de macht gekomen was. De belofte van iederen Duitscher arbeid en. brood te verschaffen, kan dan ook nog niet worden vervuld. Maar al heeft dan nog niet iedere Duitscher arbeid, brood moet hij heb ben en wel door de Winterhilfe, waaraan alle volksgenooten bijdragen. Want de ellende is groot. Ongeveer twintig-duizend menschen la ten zich jaarlijks door hun nood tot den zelf moord drijven. SEMARANG, 9 Oct. (Aneta) Bij een po ging tot arrestatie van een goeroe (godsdiensc- leeraar) in een dessa in Wonogiri, had een tref fen plaats tusschen de veldpolitie en 300 vol gelingen van den goeroe. Bij deze ongere geldheden werden de detachementscommandant Bimmermann, benevens twee agenten en veie volgelingen gewond. Twee volgelingen van den- goeroe werden gedood. De godsdienstleeraar zelf werd gearresteerd. Later arriveerde ter plaatse de hoofdcommis saris van politie uit Solo, de heer Welbergen, met 20 stadsagenten, die 17 personen arresteer de. Het voorloopig onderzoek wees uit, dat ae goeroe bezig was een groep te vormen, waar voor naar zijn beweren betaling van be lasting aan het Gouvernement ovehbodig zou zijn. PALEMBANG, 9 Oct. (Aneta). Op het empla cement van de Nederlandsche Koloniale Petro- leum-Mij. te Soengei Gerong heeft de employé B. van Dorssen door brandende gassen ernstige brandwonden bekomen. Hij is hedennacht aan de gevolgen daarvan overleden. dige is welke op dit gebied tot nog toe is ge organiseerd. Want bij alle vermaarde construc ties uit de vorige eeuw ontbreekt zelfs de Cugnot-stoomwagen van vóór de Fransche re volutie niet. Ook ten aanzien van deze „re- trospectie" is de 28-ste Parijsche Salon dus een evenement. En dan neemt de plaats van den industriee- len wagen en van het accessoire met den dag toe aan beteekenis. Ook in dit domein brengt de Salon ons tallooze bezienswaardigheden. Al dit belangwekkends bewijst ons dat de evolutie van den toeristenwagen in de toekomst voor een groot deel afhankelijk is van de evolutie van het accesoire (automissor en automigar van Claudel, het O. S. dispositief beide ter vergrij- ging van een zuiver gasmengsel, de thermosta- tische starters van Zenith en Solex, enz.), ter wijl de industrieele wagen, voorzien van arm- gas en ruwolie motoren, een steeds grooter rol zal spelen met betrekking tot het snel toene mende massa-taansport op den openbaren weg. In langen tijd heeft Parys niet zoon belang rijke tentoonstelling gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4