Prins Peter reeds tot Koning uitgeroepen In memoriam Alexander I In memoriam Louis Barthou I Uit Buenos-Aires OM DE VERDEDIGING VAN DE BELGISCHE OOSTGRENS Spanje komt tot rust REGENTSCHAPRAAD ZAL WORDEN BENOEMD VLAMINGEN EN WALEN MINISTER TEGEN DEN GENERALEN STAF DE BAROMETER WOENSDAG 10 OCTOBER 1934 De kleine prins wordt thans op het Eton-college streng bewaakt Rouw in Joego-Slavië T wee baren Koning en soldaat De wereld geschokt Minister en Diplomaat Het Weer, Gelijkstelling der beide talen in theorie en practijk De opbrengst van het Haagsch Crisiscomité welke een record sloeg (f 33.000. wordt geteld. Het mijnongeluk bij Lyon Overige arbeiders gered Honderdduizenden geloovigen by een in de Congresstad Drie kinderen gedood Op onbewaakten overweg Soc. partijraad deelt straffen uit Bemanning van de City of Cambridge gered NIEUWE OOSTENRIJKSCHE GEZANT IN ROME ONBEWAAKTE OVERWEG TOCH BEWAAKT Prachtig initiatief te Boskoop TJALKSCHIP GEZONKEN Opvarenden gered Ligt de basis van België's verdedi ging op de Maaslinie of aan de Belgisch-Duitsche grens? Steunt Koning Leopold Gen. Nuijten? Minister Devèze Slechts weinig arbeiders hebben echter tot dusver het werk hervat De Cortes bijeen TOELATING TOT VEREENIG- DE FACULTEITEN KOSTEN OUDERDOMSWET Rotterdam LLoyd Rapide BELGRADO, 9 Oct. (Reuter). De ministerraad is bijeen gekomen en heeft den 11-jarigen prins Peter onder den naam van Peter II tot koning uitgeroepen. Er zal een re- gentschapsraad worden benoemd. Naar verluidt heeft wijlen koning Alexander een testament nagelaten waarin hij bepaalt, dat in geval hü sterft een regentschapsraad, bestaande uit Koningin Maria, prins Paul en den president van het hooggerechtshof, de re geering moet behartigen totdat prins Peter meerderjarig is geworden. Voor zijn vertrek naar Frankrijk had koning Alexander zijn rechten aan den ministerraad overgedragen. Uit Londen wordt gemeld, dat prins Peter, toen hij vanavond op het Eton-college slapen ging, nog niets van het drama te Marseille afwist. Inmiddels is een detachement politie ter bewaking van den prins naar het college gestuurd. Het agentschap Avala meldt, dat het ge machtigd is mede te deelen, dat alle uit buitenlandsche bronnen stammende be richten betreffende troepenbewegingen en gedeeltelijke mobilisatie niet met de waar heid overeenkomen. Deze berichten zijn met tendentieuze bedoelingen verspreid. Verder meldt Avala dat in geheel Joego slavië door het drama te Marseille ontsteltenis en rouw te weeg is gebracht. Alle zaken en openbare instellingen hebben gesloten. In de straten van Belgrado zagen de voorbijgangers elkaar met betraande oogen aan. Uit Sofia wordt gemeld dat de telefoonver binding met Joego-Slavië verbroken is. PARIJS, 9 Oct. (Reuter). Aanvankelijk werd gemeld dat bij den aanslag te Marseille ook drie liooge militaire autoriteiten werden gedood. Dit blijkt onjuist te zijn. Wel is de Fransche generaal Georges ernstig gewond in het mili tair ziekenhuis opgenomen. Verder zijn bij den aanslag 9 burgers gewond. Zes personen, van wie twee kinderen, zijn met beenwonden in een ziekenhuis opgenomen. Een politie-beambte, die door een schot in het onderlijf werd gewond, verkeert in levens gevaar. .Het geneeskundig onderzoek neeft uitgewe zen, dat koning Alexander door twee kogels is getroffen. Een der kogels was via de lever streek de borst binnengedrongen. Deze kogel had een inwendige bloeding ten gevolge, welke den dood heeft veroorzaakt. De koning is voorloopig in uniform, waarop het Grootkruis van het Legioen van Eer was gespeld, opgebaard in den ontvangsalon der pre- Alexander I, Koning der Serviërs, Kroaten en Slovenen, werd geboren te Tsjetinje, de hoofdstad van het voormalige Montenegro, den 17 December 1888. Hij was de tweede zoon van den toenmaligen President en lateren Koning van Servië, Peter Karageorgewitsj. Zijn moeder was Prinses Zorka, een dochter van den lateren Koning Nicolaas van Montenegro. Evenals zijn broer George kreeg hij zijn eerste opleiding op een Russische cadettenschool. Toen den 2 Juni 1903 zijn vader tot Koning van Servië uitgeroepen was, werd Alexander eenige maanden later met zijn zuster Jelena naar Belgrado teruggeroepen, waar hij onder de leiding van Servische professoren zijnschool- sche opvoeding genoot om zich vervolgens aan oeconomische studiën te wijden. In 1909 deed prins George afstand van zijn rechten op den troon, waarna door een besluit van den Kroon raad de jeugdige Alexander kroonprins werd. Hij besteedde nu voortaan al zijn aandacht aan het leger, waarbij hij, evenals zijn broer, als eenvoudig soldaat zijn intrede had gedaan. Bij het uitbreken van den eersten Balkanoorlog in October 1912, voerde hij het bevel over het eer ste Servische leger en bevocht een groote over winning in den slag bij Kumanovo. Vier dagen voor het drama van Serajewo, den 24 Juni 1914, werd hij Regent, daar zijn vader, Koning Peter, door ziekte verhinderd werd om verder te regeeren. Koning Peter stierf 16 Augustus 1921 en Alexander I werd tot Ko ning der Serven, Kroaten en Slovenen uitge roepen. Den 29 Juni 1921 legde hij den eed af op de grondwet. Na den moord op Stefan Raditsj in de Skoe- psjinfi, (Juni 1928) en de groote politieke ver warring, welke daaruit voortvloeide, stelde Ko ning Alexander op Driekoningen 1929 de grond wet tijdelijk buiten werking. Hij stelde den ahsoluten regeeringsvorm in onder leiding van een kabinet, dat door generaal Zivkowitsj werd voorgezeten. Den 2 September 1931 werd het grondwette lijk regime hersteld en proclameerde men de beginselen der nieuwe constitutie. Reeds twee jaren van te voren was de naam „Koninkrijk der Serven, Kroaten en Slovenen" officieel ver anderd in „Koninkrijk Joego-Slavië". In Februari 1932 deed hij afstand van vier miljoen Dinar op zijn civiele lijst. In 1933 begon hij zich, evenals Koning Boris van Bulgarije en Koning Carol van Roemenië, actief bezig te houden met de Balkan-politiek. In de laatste twee jaren maakte hij tal van reizen over den Balkan en het is nog maar veertien dagen geleden, dat hij Koning Boris en Koningin Giovanna van Bulgarije voor het loofcf hpyfiphl". In Frankrijk vertoefde Koning Alexander I voor het laatst in December 1931 toen hij be sprekingen hield met tal van vooraanstaande politici. fectuur. De baar is met een vlag bedekt. Zijn gelaat heeft een rustige uitdrukking. Bij ae baar bevindt zich in ontzettende droefheid een kamerdienaar, die koning Alexander van kind af heeft bijgestaan. Het stoffelijk overschot van Barthou is op gebaard in de directeurskamer van het zieken huis. Barthou's laatste woorden waren: Ik lijd, ik heb dorst. Verder wordt gemeld, da; de dader op het po litiebureau gestorven is onder de schot- en su- bslwonden. Volgens een bericht uit Zagreb be hoorde hij tot een bekende Joodsche familie aldaar. Zijn pas moet valsch zijn. Koningin Maria is in den trein door den pre fect van Doubs op vooizichtige wijze van het drama op de hoogte gebracht. Gemeld wordt, dat de afzetting te Marseille ter gelegenheid van het bezoek van Koning Alexander van Joego-Slavië was toevertrouwd aan 1200 politie-beambten, 191 rechercheurs, 120 gendarmen, 48 leden van de mobiele garde, zoomede aan een aantal soldaten. Toen een politiebeambte bemerkte, dat een man wilde doordringen toe den wagen van den koning, wierp hij zich direct op dezen man. De moordenaar schoot evenwel den politie-agent neer, waarna hij den wagen van den koning, welke slechts een snelheid van 9 K.M. had, be reikte. De moordenaar maakte gebruik van een schietwapen, dat een soort machinepistool was. Toevallig heeft een filmoperateur den gehee- len aanslag opgenomen. De film wordt direct ontwikkeld en ter beschikking gesteld van ds autoriteiten. PARIJS, 9 Oct. (Reuter.) Blijkens de talrijke deelnemingsbetuigingen heeft de moord op den Joego-Slavischen Koning en op den Franschei. minister Barthou in de geheele wereld groote ontsteltenis te weeg gebracht. Van de verschillende staatshoofden in de wereld, met name van Roosevelt, Koning Geor ge van Engeland, Hitier, zijn condoleances ont vangen. Tezamen met president Lebrun hebben Tai- dieu en Herriot zich met een specialen trein naar Marseille begeven. In denzelfden trein bevindt zicht een oom van den vermoorden koning. De thans doodgeschoten Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Louis Barthou, werd: 25 Augustus 1862 te Oloron (in de Pyre neeën) geboren. Hij studeerde in de rechten en werd advocaat. Hij was tevens journalist In 1889 werd hij in zijn provinciaal district tot lid van de Kamer gekozen. Hij was lid van de radicale partij, maar stond op verschillende gelegenheden zeer rechtsch, bijvoorbeeld bij de Dreyfus-zaak. Op 32-jarigen leeftijd werd hij reeds minister in het kabinet-Dupuy, waarin Poincaré mi nister van Financiën was. Hij beheerde toen het departement van Openbare Werken (1894— 1895). In het kabinet-Meline (1895) was hij minister van Binnenlandsche Zaken, in het kabinet-Sarrien nam hij weer Publiexe Werken (1903). Onder Clemenceau (19061903) had hij het departement van Post en Tele grafie en vervolgens onder Briand het minis terie van Justitie. Toen 18 Maart 1913 het derde kabinet-Briand ten val kwam, benoemde president Poincaré hem tot kabinetsformateur. Hij zelf nam Onderwijs, maar ijverde vooral voor het tot stand komen van den driejarigen diensttijd, wat hem ook gelukte. Toen hij in 1913 nieuwe financieele wetten indiende, vond hü bü de radicalen heftlgen tegenstand. Vooral Caillaux werkte toen tegen hem. Zijn ministerie viel 2 December 1913, toen zijn wets voorstel van een 1300-millioen leening werd verworpen. Doumergue volgde hem op en nam als minister van Financiën Caillaux. Tüdens den wereldoorlog was Barthou in het kabinet- Painlevé van October tot November 1917 mi- Verwachting: Zwakke tot matigen, noord- s EE westelijke tot zuidwestelijken wind, ne- EE velig tot half bewolkt, weinig of geen S neerslag, kouder 's ochtends, overdag iets EE warmer Verdere vooruitzichten: weinig verande- ring 5 nilllllllllllillllllfllllllllllllllllilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljllir nister van Buitenlandsche Zaken. Na den oor log was hü in het zesde kabinet-Briand mi nister van Oorlog en in het tweede ministerie- Poincaré minister van Justitie. In 1932 werd hü voorzitter van de Commissie van Herstel Dit ambt bekleedde hü tot 1926. In dien tüd' was hü ook nog Resident-generaal van Ma rokko tüdens den veldtocht tegen Abdoel Krim. Van 19261928 was hü minister voor Elzas- Lotharingen. Minister Barthou behoorde tot de „onsterf- lüken" der Académie Fran?aise. Na 1928 bleef Barthou eenige jaren buiten de zich snel afwisselende regeeringen. Na de bloedige Stavisky-onlusten in Februari 1934 beriep Doumergue hem als minister van Buitenlandsche Zaken in zün kabinet. De twee en zeventigjarige minister trad zeer actief op. Zün rol ligt nog versch in het geheugen. Hü bezocht Brussel na de sensationeele ontwa peningsrede van De Brocqueville en Warschau na het sluiten van het tienjarige non-agressie pact tusschen Polen en Duitschland. Beide reizen brachten hem weinig succes. Toen maakte hü een Balkanreis en was in Belgrado de gast van den thans zoo tragisch gestorven monarch. Zün laatste groote diplomatieke daad zeer verschillend beoordeeld trouwens) was zijn bemoeiing tot opnemen der Sovjets in den Volkenbond. De volgende maand zou hü naar Rome gaan, om met Mussolini te onderhandelen onder andere over het Oostenrijksche probleem. Verleden jaar had hij in Weenen nog een onderhoud in zün salonwagen met Dollfus, wiens lot hü thans heeft gedeeld. Over de persoonlükheid van Barthou is het laatste woord nog niet geschreven. Hü was geen staatsman van buitengewoon formaat, maar een handig diplomaat en een kundig minister. Onze Belgische correspondent meldt: Ondanks de sedert 1930 aangenomen taalwet ten en in strüd hiermede doen zich nog steeds feiten voor waaruit blijkt dat de anti-Vlaam- sche elementen volstrekt niets van hun driest heid hebben prijsgegeven. Aanvang 1934 werd de laatste der zoogenaamde gelijkheidswetten betreffende het gebruik der talen in de ge rechtshoven goedgekeurd en door den koning bekrachtigd. Als voornaamste beginsel geldt, dat de officieele taal van het gerecht in Vlaanderen de Vlaamsche behoort te zün, in Wallonië de Fransche. Verleden week heeft te Gent de opening plaats gehad van het Hof van Beroep. Alles gebeurde in de Fransche taal, wat regelrecht in strüd is met de wet. Bovendien werd door den Minister van Justitie een raadsheer benoemd, die zich steeds uitge sproken anti-Vlaamsch heeft betoond. De candidaten voor dit ambt worden vooral door den Provincialen Raad aan den Minister voor gesteld. Dit organisme had met groote meer derheid twee andere candidaten voorgedragen, die beide Vlaamsch kenden. De Waalsche Mi nister van Justitie Bovene heeft een derde be noemd behoorende tot het kleine groepje der Gentsche Franskiljons. Te Gent en verder in alle Vlaamsche krin gen heeft die handelwüze groote misnoegd heid gewekt. PARIJS, 9 Oct. (V.D.) Het münongeluk nabü Lyon heeft zich voorgedaan in een zwafelmijn, waarin verscheidene honderden arbeiders aan het werk waren. Plotseling ontwikkelde zich een dikke rookmassa, die zich door alle mijngangen verspreidde. Drie arbeiders stikten. Een reddingsbrigade ging onmiddellük aan het werk om te trachten de twintig arbeiders, die ingesloten werden, te bevrijden. De mannen slaagden hierin inderdaad. BUENOS-AIRES, 9 Oct. (Per tel.) De toe vloed van pelgrims uit alle oorden van Zuid- Amerika heeft gisteren en vandaag geen oogen- blik stilgestaan. Extra treinen, schepen en lange rüen van autobussen brengen elk uur nieuwe stroomen vreemdelingen. Men rekent, dat zü hedenavond een half millioen zullen tellen. Büzonder vallen de boe ren en koehoeders op, die van het Argentün- sche platteland komen en met hun groote laar zen en hoeden de straten vullen. Reeds vroeg hedenochtend is de volksstroom naar de haven begonnen. Honderden grootere en kleinere schepen stellen hun dek beschikbaar voor diegenen, die getuige willen zün van de aankomst van den Kardinaal-Legaat. De straten tusschen de haven en de kathe draal zün reeds door troepen afgezet. Heden avond zullen alle openbare gebouwen verlicht zijn. Hedenavond is de radio-telefonische verbin ding tusschen Buenos-Aires en het Vatlcaansch radiostation in werking getreden, waardoor Zon dagochtend de Paus Zün zegen over het Con gres en over de stad zal uitspreken. Hedennacht zal Kardinaal Pacelli na zijn aankomst te Buenos-Aires een lang onderhoud hebben met de beide prelaten der staatssecre- tarie Mgr. Ottaviani en Mgr. Pizzardo, die hem zullen berichten over de loopende aangelegen heden. LEUVEN. 9 Oct. Te Holsbeek bü Leuven zün vanmiddag drie kinderen van 8 en 9 jaar. die uit school naar huis gingen, op een onbewaak ten overweg door een lokaaltrein gegrepen en op slag gedood. De kinderen hadden getracht snel over te loopen, doch een hunner strui kelde en, doordat zij elkander de hand hadden gegeven, konden ook de beide anderen niet ontkomen. °nze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 9 October: De socialistische partijraad heeft besloten op het congres van 28 October de volgende sancties voor te stellen: Het Kamerlid Anseele zal verzocht worden zijn mandaat van Kamerlid niet te hernieuwen en daarbij onmiddellijk ontslag te nemen als directeur van de N. V. Gemeentelijk Crediet. Deze strafmaatregel houdt verband met het faillissement van de socialistische bank van den Arbeid. Drie directeuren van dezelfde bank worden uit de partü gesloten. De bankier Frangois zal zün mandaat van senator moeten neerleggen. Zoo niet, zal hü uit de partü wdrden gesloten. Het gewezen Kamerlid Pepin zal ontslag moe ten nemen als burgemeester van Faturages en directeur van de N. V Gemeentelijk Crediet. Mindere straffen worden tegen andere partü- leden uitgesproken. HONGKONG, 9 Oct. (V.D.) De bemanning van het op het Patrass Rif ongeveer 200 mijl van Hongkong schipbreuk geleden hebbende Engelsche stoomschip City of Cambridge is gered. De geheele bemanning bestaande uit 20 koppen, werd door het te hulp gesnelde stoom schip overgenomen. WEENEN, 9 Oct. Officieel wordt medege deeld, dat de tegenwoordige Oostenrijksche ge zant in Boekarest, Alois Vollgruber benoemd is in gelijke functie te Rome. B. en W. van Boskoop hebben thans het be sluit genomen, den nieuwen onbewaakten over weg aan den Züdeweg op de spoorlijn Gouda Alphen a. d. Rün te doen bewaken. Zij hebber iemand aangesteld om, ais een trein nadert, met een witte vlag op den weg te staan, des avonds met een lantaarn met wit licht. Dezelfde man is belast met het ophalen van de brug aan de Stationslaan en met de bewaking van het Park. Tengevolge van een hevlgen stormvlaag is cp 10 K. M. ten Z. O. van Urk het tjalkschip „Rehoboth", groot 69 ton, afkomstig uit De venter en op weg van Amsterdam naar Kam pen, geladen met anthraciet, gezonken. De opvarenden, de schipper E. Klein uit De venter, zijn vrouw en een kind van 9 weken konden met groote moeite gered worden door de sleepboot „Tina" van kapitein Wagenmaker uit Groningen, die door middel van een sloep verbinding met het scheepje wist te verkrijgen. (Van onzen correspondent) BRUSSEL, 9 October. Tusschen den Minister van Landsverdediging Devèze en Generaal Nuijten, chef van den Generalen Staf, is een geschil ontstaan. Dat de oneenigheid van diepgaanden aard is, blijkt uit het feit, dat hun opvattingen zelfs niet overeenstemmen over de basis zelf van 's lands defensie, we bedoelen het door den Legerstaf opgemaakte strategisch plan tot verdediging van het grondgebied. In verband hiermede is het nuttig een en ander over den oorsprong van dit plan te mel den. Onmiddellijk na den oorlog werd door gene raal Maglinse, chef van den legerstaf, een nieuw verdedigingsplan opgemaakt, waarbü rekening werd gehouden met de ondervindingen der vier bloedige jaren. Toen in 1921 en later de legereffectieven werden verminderd, werd het plan gewüzigd door zün opvolger, generaal Galet, naar wiens naam het daarna werd ge noemd. Aan ditzelfde plan heeft ook generaal Nuüten een werkzaam deel gehad, dat in 1932 onderchef was van den generalen staf en sedert dien generaal Galet opvolgde. Volgens dit plan is de verdediging van het land in geval van oorlog gebaseerd op de Maaslinie, dat wil zeggen, de linie Luik—Hoei— Namen. Alle tot in 1930 gehouden legerma- noeuvres werden volgens dit plan uitgevoerd. In dit jaar heeft zich evenwel een op militair gebied belangrüke gebeurtenis voorgedaan. De militaire bevelhebber van Antwerpen, generaal Hellebaut, die toen de leeftijdsgrens had be reikt, werd op pensioen gesteld en vestigde zich op zijn landgoed te Meltet in de provincie Namen. Tezelfder tüd publiceerde deze in „La Revue Catholique des idéés et des faits" en een paar andere bladen een studie, waarin hij een gansch nieuw verdedigingsplan voor stelde. De generaal betoogde in hoofdzaak dat het plan-Galet ondoelmatig is, vermits daar door in geval van oorlog, een aanzienlijk deel van het grondgebied n.l. de provincie Luxem burg met een deel van Luik en Namen, wordt prüsgegeven. Volgens hem moet de verdedi ging georganiseerd worden aan de grens, ten einde het gansche land tegen de oorlogsgruwe len te beschermen. Daar evenwel het Belgische leger thans uit zes divisies, bestaat, moeten in dit geval, wegens de lengte der BelgischDuitsche grens zes nieuwe divisies, door Hellebaut reserve-divi sies genoemd, uitgerust worden. Zelf oordeelde de auteur van het plan dat zulks, in verband met den zorgwekkenden toestand der staats financiën, voorloopig niet mogelük was. Einde- looze polemieken werden over de mogelükheden van realisatie in dagbladen en revues gevoerd, tot ook de parlementsleden zich met het geval gingen bemoeien. In de commissie der leger- aangelegenheden werd het plan Hellebaut meermalen besproken en verdedigd, vooral door de afgevaardigden van Namen en Luxemburg. De tegenwoordige Kamervoorzitter Poncelet, tevens voorzitter van genoemde commissie, is een Luxemburger, terwül de tegenwoordige Minister van Justitie Bovette, Namen verte genwoordigt. Aan hun invloed dankten de mi litaristen dat een stap zou worden gedaan in de richting der integrale verdediging van het land. Reeds in 1932 werd besloten nieuwe re gimenten te creëeren, welke gedetacheerd zou den zün te Visé en te Arlon. Dit is thans een voldongen feit; een regiment wielrüders heeft kort geleden bezit genomen van een nieuwe kazerne te Visé, terwül Koning Leo pold zelf enkele weken geleden een vaandel heeft overhandigd aan het te Arlon gekazer neerde regiment der Ardennen Jagers. Terzelf- dertü'd is men begonnen met het bouwen in het grensgebied van betonnen werken en de versterking van de vlakte van Hervé. Alleen voor 1934 waren voor dit doel 200 millioen francs voorzien. De vraag is nu welke de houding is van den Generalen Staf tegenover deze plannen en of men van het plan-Galet heeft afgezien. Het antwoord is negatief. En daarin juist ligt de oorzaak van het tusschen Minister Devèze en Generaal Nuijten gerezen geschil. De Generale Staf oordeelt dat de aan de grens genomen voorzorgsmaatregelen vrüwel nutteloos zün en dat een vüandelüke aanval slechts met kans van succes op de Maaslinie kan gestuit worden. Met de militaire middelen waarover België beschikt, zegge zes divisies, is het leger niet in staat de lange DuitschBelgische grens doeltreffend te verdedigen. Indien het gansche Belgische leger aan de grens zou opgesteld worden, zou een mogelijke nederlaag tot ge volg hebben dat het gansche leger buiten ge vecht zou gesteld worden, zoodat België alsdan van 't begin af als strijdende mogendheid zou uitgeschakeld zün. Over geen stoffelüke macht beschikkende, zou de Belgische regeering, bij eventueele vredesonderhandelingen, begrüpelükerwijze zeer zwak staan. Aldus de redeneering van Gene raal Nuijten. Ook Generaal Hellebaut heeft verleden week spontaan verklaard dat de aan de grens ge nomen voorzorgsmaatregelen ondoeltreffend zijn en drt zün plan niet gerealiseerd kan worden zonder nieuwe reserve-divisies. Naar we uit goede bron vernemen is Koning Leopold de meening van den Generalen Staf toegedaan. Toen de Minister van Landsverde diging onlangs den tekst van het Koninklük besluit, waarbü het 14e linie-regiment werd opgericht, naar het paleis zond, is dit besluit verschillende weken aldaar blijven liggen al vorens het door den Koning werd ondertee kend. Toen reeds dreigde de Minister met ont slagname. Aan een hoofdambtenaar van dezen laatste vroeg de Koning hoeveel manschap pen in oorlogstüd op de grens aanwezig zou den zün. Het antwoord was: nagenoeg 25.000. Gelooft ge, aldus sprak de Koning, dat deze in staat zouden zün een massalen vijandelij ken aanval af te slaan? Een Gentsch Katholiek blad spreekt de hoop uit, dat dit vraagstuk, bü de hervatting der Kamerzittingen zal behandeld en opgelost worden. „Het is ongehoord, aldus lezen we daar, dat in het grensgebied honderden millioe- nen worden besteed aan verdedigingswerken, waarvan de doelmatigheid door de bevoegde militaire autoriteiten betwüfeld wordt", MADRID, 9 Oct. (Reuter) In Madrid is het in den voormiddag en in de eerste uren van den namiddag naar omstandig heden rustig gebleven. Met uitzondering van eenige kotrte schietpartijen in de buitenwij ken, waarvan de gevolgen tot dusverre nog niet bekend zijn, hadden geen belangrijke botsingen plaats. Ondanks het dringende bevel van de regee ring, dat de stedelüke arbeiders en employé's direct weer aan den arbeid hadden te gaan, wanneer zij niet ontslagen wilden worden, is aan dit bevel slechts op zeer geringe schaal gehoor gegeven. De stedelijke trams en autobussen fun- geeren slechts gedeeltelijk en niet met eigen personeel. Naar verluidt hebben ook de overige arbei ders slechts op enkele plaatsen den arbeid her vat. In Barcelona schünt volkomen rust te heer- schen, terwijl de arbeid een normaal verloop heeft. Botsingen zün hier niet meer voorgeko men. In Asturië en in de Baskische provincies daarentegen gaat de actie tegen de opstande lingen voort. Men moet echter aannemen, dat binnen kor ten tüd ook de laatste bolwerken van de revolu- tionnairen zullen zün genomen. In San Se- bastiaan concentreerden de rebellen zich in de achterbuurten, waar zij door politietroepen en militairen werden aangevallen en zich na hardnekkigen strüd moesten overgeven. Bü dit vuurgevecht zün zes dooden en een groot aan tal ten deele zwaar gewonden gevallen. Naar verluidt zouden 42 arrestaties hebben plaats gehad. In Gyon is de kruiser Jamaica voor anker gegaan, waarna troepenafdeelingen werden ontscheept, die zich naar Oviedo heb ben begeven, ter versterking van de aldaar ge concentreerde troepenmacht. De regeeringstroe- pen zouden op het punt staan Oviedo binnen te rukken. In Saragocsa hebben de sociaal-demo cratische arbeidersorganisaties besloten den ar beid te hervatten. De Cortes is hedenmiddag büeengekomen. Be halve de regeeringspartüen nemen de monar chisten en de Baskische nationalisten aan de zitting deel. In het congresgebouw was de stem ming zeer levendig. De minister-president werd op stormachtige wüze begroet. De premier legde er in een rede den nadruk op, dat hij het als zijn plicht beschouwde met alle ter beschikking staande middelen den op stand te onderdrukken om de natie voor een groot onheil te bewaren. De rede van Lerroux werd herhaaldelük door applaus onderbroken. De minister-president dankte de politietroepen voor hetgeen ze voor het vaderland reeds ge daan hadden en nog doen. Met algemeene stemmen werd het voorstel goedgekeurd om de doodstraf wederom in te voeren. Na eenige kor te toespraken van de partüleiders sprak de Cortes onvoorwaardelijk zü'n vertrouwen in de regeering uit en besloot op voorstel van Gil Ro bles eerst weer büeen te komen, wanneer de normale toestand in Spanje is teruggekeerd. Ingediend is een wetsontwerp tot toelating van bezitters van het diploma, bedoeld in het Kon. Besluit van 21 December 1923, tot de examens in de vereenigde faculteiten der rechts geleerdheid en der letteren en wijsbegeerte. De toelichting zegt: Bü de tot standkoming der wet van 24 De cember 1932 betreffende het recht tot het af leggen van de examens voor indoloog, verbon den aan het bezit van het getuigschrift wegens met gunstig gevolg afgelegd eindexamen aan de litterair-economische afdeeling der hoogere burgerschool A, is aangenomen, dat vóór 1935 de wettelijke regeling van de hoogere burger scholen A haar beslag zouden hebben gekregen. Deze verwachting zal niet kunnen worden verwezenlijkt. In verband daarmede komt het den Minister wenschelijk voor, dat de termü», in vorenbedoelde wet genoemd, werde verlengd tot 1 September 1936, wanneer, naar hü hoopt, vorenbedoelde regeling tot stand zal zün ge komen. Ook de inwerkingtreding van de wüziging van het K.B. van 21 December 1923, dat in het noodwetje genoemd wordt, is tot dien datum uitgesteld. Daartoe strekt dit wetsontwerp. Ingediend is een wetsontwerp, waarbü ook voor- het jaar 1935 de kosten van de door de Posterijen aan de Rijksverzekeringsbank voor de uitvoering van de Ouderdomswet te bewü- zen diensten, benevens de administratiekosten voor de uitvoering dier wet, voor zoover die kosten krachtens de bepalingen der Ouderdoms wet voor Rijksrekening behoorden te komen, in rekening te brengen van 't Ouderdomsfonds A. De boottrein in aansluiting op het mailschip „Sibajak", hetwelk 12 October as. van Marseille naar Nederl. Indië vertrekt, zal Donderdag 11 October as. om 16.00 uur van Den Haag H,S.M„ 1658 uur van Rotterdam D. P. en 1752 uur van Roosendaal vertrekken. l I^o F\ V V v k I I I i r I r 7 r r •4/S? Stand op Woensdag 1 uur w: 762 yorigc stand: 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5