ZADËLHOFFI Pater Henricus O. Cap. aan 't woord Minister Marchant over zijn spelling ROOKWORST DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 Mijnhardt's Laxeertabletten Raadsverkiezingen in Heerenveen Opruiming van rundvee Hoeveel naamvallen? Maar de boterham is ook noodig Waarom durft men niet? De werkloosheid naar benedenl Het werkloosheidsleed U houdt natuurlijk ook van echte GeBdersche Vraagt daarom Uw leverancier het merk DOETINCHEM dan eerst smult UI De dertien Missionarissen van het H. naar de Missie Hart die uit het Missiehuis te Tilburg vertrokken zijn. PLOEGWEDSTRIJD Boerensport, maar van de beste soort Na de vorming van de nieuwe gemeente Inblikken of uitvoer naar Rusland? ACCOUNTANTSDAG TE UTRECHT Een tweetal inleidingen Een uiteenzetting voor de graan' studieclub te Rotterdam Waartoe dient spelling De dictator. BURGEMEESTER VAN LANSCHOT Hielbeen gebroken bij een val Rjjkshuistelefoon met lijnkiezer- toestellen Zooals wij berichtten, heeft Pater Hen ricus O. Cap. de vorige week te Hel mond een rede gehouden, naar aan leiding warvan door de vergadering, waar voor hij sprak, een motie is aangenomen, welke voor de regeering veel critiek inhield. Van enkele zijden vraagt men ons thans, waarom wij de rede zelf, welke blijkens verslagen in enkele andere bladen nogal „kernachtig" geweest moest zijn, niet op namen. Het antwoord daarop luidt: Omdat wij het belang daarvan niet in zagen (de rede bevatte geen nieuwe ge zichtspunten) en omdat wij van verdere verbreiding dezer rede slechts méér ver warring der geesten, slechts méér ontevre denheid meenden te moeten vreezen. Nu ons echter blijkt, dat afgeschei den van de inhoudswaarde bij een deel van onzen lezerskring door publicaties el ders een zekere belangstelling voor om niet te zeggen: nieuwsgierigheid naar deze rede gewekt is, willen wij niet nalaten, de rede alsnog te publiceeren. Na kennisneming van deze redevoering zullen de aandachtige lezers ongetwijfeld erkennen, dat de redenen, waarom wij aan vankelijk meenden deze rede niet verder te moeten colporteeren, wel steekhoudend waren; dat de rede n.l. niets nieuws bevat te, maar zich alleen door haar felheid on derscheidde van vele andere vertoogen, èn dat zij slechts méér verwarring en méér ontevredenheid zou kunnen stichten. Uit het onderstaande moge thans blijken, of wij juist geoordeeld hebben; wij laten hier enkele zware «detonaties uit de rede volgen: Spreker wijst er allereerst op, dat het nuttig en noodig is het hall vertwijfeld volk in te spuiten met religie; diep-godsdienstig zijn is ook zoo natuurlijk, een mensch zonder God levend is eigenlijk dood. Als God in onze dagen belet wordt gegeven, komt dat niet omdat de geest zoo sterk is, maar 't hart zoo zwak is. De ridders uit de Middeleeuwen hadden het nog zoo ve miet mis, toen zij hun zwaard wet ten aan een kerk-kolom! De Tien Geboden zijn geen dwangbuis, doch geven ons schatten in de armen. Als je van alle kanten in den put der zorgen zit, kun je wel eens in de bio harte lijk gaan lachen met Mickèy Mouse en dat mag gerust doch de echte opkikkering vind je alleen in den godsdienst. Trapt hét geloof de deur uit, dan komt het ongeloof door het venster naar binnen. Je geld kwijt raken is erg, een been verliezen is ontzettend, doch je gods dienst verliezen is alles verliezen. Zonder God wordt de wereld een ijskelder. Goed katholiek wil niet zeggen een modder vette ziel in een scharminkel van 'n lichaam! Spreker heeft in Seppe de Sociale Studiedagen meegemaakt en in dat retraitehuis, waar an ders slechts gepredikt worde: „Wat baat het den mensch" enz., heeft men 't drie dagen lang alleen over de boterham gehad. Daar, waar er anders steeds op gewezen wordt, dat de communiebank de centrale van het leven is, werd toen gezegd, dat men zonder geld niets opschiet! Spreker wil hiermee zeggen, dat de godsdienst niet fanatiek is en 't oer-echte ka tholicisme zich niet behoeft op te sluiten achter Clarissentralies of te vluchten in de woestijn. In onze kerken brandt de oude waskaars naast de Philipslamp! We mogen God niet verronselen tegen goud, niet voor financiën ons geweten ruilen, maar wij Roomschen hebben juist in dezen bizar af- gezaagöen tijd den plicht de huidige heidensche economie naar de doopvont te dwingen en de Kerk er peetoom van te maken. Spreker zegt het luid, dat degene, die tegen woordig alles in het werk stelt en uitzoekt om meer werkgelegenheid te vinden een apostolaat voert. De Kerk is niet tegen stoffelijke cultuur, als deze maar niet verstoffeUjkt. De beste wijze om het communisme te bestrijden is: geeft ons een land van ver diepte en verstevigde industrie; zoek alle mogelijke werkgelegenheden en wijzig 'n boel dingen! Zet het heele Bankwezen om en dwing onze banken tot een meer natio nale geldpolitiek. Er zijn volgens spreker te veel katholieken, die in dezen tijd te veel wijzen op het Evan geliewoord, dat God de menschen voedt, en de lelies kleedt. Als deze heerlijke tekst in z'n echte beteekenis wordt gebruikt, geeft spr. er zijn zegen op, doch passen allen, die hem ge bruiken hem wel op zichzelf toe? Als zij er de bedoeling mee hebben de aan dacht van den belabberden toestand af te trekken, dan is het niet minder dan struis vogelpolitiek. Bij lieden, die stikken van den kommer en straks weer vader en moeder wor den met vreugde en wanhoop tegelijk, moet men niet eenzijdig aankomen met dergelijke intenties als men zelf meer vertrouwen stelt in een banksaldo. Dat is een blasphemie! We kunnen van den Hemel niet verlangen, dat Hij telkens restitutie doet voor hetgeen dieven van de maatschappij afnemen. Rooven in den naam van Satan en vertrouwen op God dat is een vloek! Neen, we moeten bidden als engelen en vechten als duivelen voor onze katholieke be ginselen op economisch gebied. Over het al of niet gebruik van het lettertje n is tegen een minister uitgepakt als nog nooit Is geschied. Er werd zelfs gezegd: zouden we hem niet naar huis sturen? Waarom durft men hierom zoo beleedigend en cynisch te zijn, ter wijl, als t over levenskwesties gaat men dien toon nooit hoort en liever den schijn aanneemt en moeilijkheden omzeilt? Is de regeering niet van plan voor 100 pet. eerlijk spel te spelen, om drastische maatregelen te nemen, dan dient ze ertoe desnoods gedwongen te worden en wel in samenwerking met allen, die voor onze desi derata zijn. Geef ons een paar honderd van die radicale priesters als Carl Sonnenschein, voor wien thans nog in Berlijn kaarsen ge brand en bloemen op het graf worden gestrooid. Diens begrafenis was 'n volksverhuizing, zeide een communist, cn dat kwam, omdat Sonnen schein gedurfd heeft, den kastegeest aantastte en spu Je cp degenen die dachten hun vin gers vuil te maken door voor het plebs te wer ken. Hfj was het c k, die zeide, dat nooit met den gummiknuppel het communisme uit elkaar te ranselen zal zijn doch verdwijning ervan slechts mogelijk is als we zelf katholiek-revolu- tionnnir worden. Be: niging is goed, maar dan bij de allerhoogsten beginnen en niet zoolang nog de champagneglazen rinkelen! We hebben te komen tot een organisch inge richte maatschappij, maiar als het innerlijk van ons allen niet beter wordt hebben we daar niks aan. De mensch is geen slaaf, noch van hel kapitaal, noch van den grond; hij is de drager van rechten en van onvervreemdbare waarden Aan de liefde van mensch tot mensch ontbreek! nog ai veeli. Nu moet er weer 130 millioen bezuinigd worden, 't kan hard noodig zijn, maar toch rjjeent spreker, dat de regeering veel te veel het snoeimes gebruikt. Als zoo wordt door gegaan, krijgen we in Nederland 8 millioen zigeuners en ergens in een hoekje den gaven gulden! Worden we met al die verlagingen en versoberingen iets welvarender? Krimpt er de werkloosheid iets door in? Wat ge schiedt er om productieven arbeid te krij gen? Is men bij het neerhalen van het levenspeil altijd bedacht op de verdeelende rechtvaardigheid? Men weet de inkomsten uit arbeid wel te belasten, maar die uit geld ook? Onze politiek moet wezen: tot eiken prijs d< werkloosheid naar beneden; een meer sterke intensieve industrie traohten te krijgen. Daar toe is noodig een omzetting der bedrijven, m betonnen muren den wereldhandel belemme ren. We worden op ons eigen huishouden aan gewezen; dus zal er 'n stuk van ons boeren bedrijf afmoeten, de industrie moeten worder omgezet. Alles dient gericht op de vraag: hoe kan Holland het meest produceeren voor eiger Hollanders? We staan voor het ontstellende feit, dat onze magazijnen vol eetwaren en onze zolders vo: confectie zitten en toch loopen duizenden mei honger in de maag en vodden aan het lijf. Het wil er bij spreker niet in, dat het niet andere kan. Kan er geen groote, goedkoope leening uitgeschreven worden? Het geld is er en komt er voor los ook. Men zal van spreker misschien zeggen, dat hij praat als een socialist, maar hij heeft ei niets op tegen als men later op z'n graf zet: vrij rood! Kan onze R.K Staatspartij geen radicaler geluid doen hooren en zijn we niet veel te bang o.a. van een kabinetscrisis, vraagt spreker verder. Wét ergert, dat is de klap- looperij bij Kamerleden; het loopen met oogkleppen, zoodat men den waren toestand niet durft zien; de verwaarloozing der groote gezinnen; het groeps-egoïsme in onze Room- sche bonden, want het dient hier ook maar eens gezegd: ook onze Roomsche bonden hebben bonzen! Spreker vraagt zijn gehoor of het weet wat werkloosheid is. Weet men dat? Maar weet mer dan ook, dat als 't eene oog schreit, 't andere niet kan fuiven? Spreker schetst dan de w'erk- loozen, zooals ze ook hier rondloopen: de eejj vertwijfeld, de ander bot en afgestompt; wee: een ander vol schaamte; Jan karakterloos; Kee: nog vol galgenhumor, terwijl de ziel aan het stikken is; Karei één bonk onverschilligheid; Ties een schurftige hond, die zuipt nog lang na 't op is en z'n gezin de enkele centjes ont houdt en Fons loopt langs 't kanaal of staat aan de gaskraan stil. Onze bedrijven zijn bloedarm, hopelijk niet alle, maar er zijn er ook die doodbloeden. Onze keuterboertjes krijgen telkens nieuws opstoppers en onze middenstanders zijn 'n groote brok zenuwen. Spreker ziet machines stil staan: huizen met vensters als lichtlooze oogenHij wil de werkloozen, die na zooveel jaren bleven bidden, vanaf zijn podium kronen, want dat zijn kranen! Maar feit is, dat een boel werkloo zen dag en nacht aan de komende revolutie denken. Spreker wou, dat er veel meer gepraat, geschreven, gecongresseerd werd! Als de com munisten bij de Kameropening hongeroptochten willen houden, keuren we dat af, omdat zij buskruit in de ziel met zich dragen, maar spre ker zag dat liever dan 't stille kankeren, dat wij katholieken, patroons naast werknemers, stram en gedisciplineerd, naar Den Haag op- marcheeren om onze ellende te demonstreeren. We zouden graag den put uit! Tot zoover Pater Henricus. Ons duifkt, dat Pater Henricus door als priester in den huidigen tijd een zoo krasse rede uit te spreken, een zware verantwoordelijkheid op zich geladen heeft. Pater Henricus' goede en nobele bedoe lingen zijn ons boven iedere verdenking verheven; hij spreekt aldus dat staat voor ons vast uit groote liefde voor den minderbedeelde. Maar of hij dezen een dienst bewijst door aldus op te treden, door de verwarring en de ontevredenheid nog te vergrooten door de suggestie, dat alles beter zou gaan, als de regeering het maar ernstig wilde, als de regeering zijn adviezen maar wilde vol gen, dat is een andere zaak. Pater Henricus heeft, theoretiseerend over vraagstukken, waaromtrent de ge- leerdsten onder ons het niet eens zijn, een gemakkelijke taak, maar wat zou hij doen, indien hij morgen tot het minister presidentschap werd geroepen? Wij vermoeden, dat hij verbaasd zou staan over de moeilijkheden-in-de-praktijk, waarop hij dan zou stuiten, wij vermoe den, dat hij dan met eenige eerlijke schaam te spijt zou hebben over deze redevoering. Bovenstaand stuk stond reeds geheel gezet voor de krant, toen toevallig samentreffen hedenmorgen onderstaande beschouwingen ons bereikten. Geachte Redactie, veel plaats vraag ik niet. Even slechts twee mededeelingen. Plus 'n eigen „nootje". De „Sociale-Zondag"-lezIng van Pater Hen ricus, Capucijn, gehouden te Helmond op 30 Sept. 1.1., bracht heel wat deining in den lande overal. Bij een en ander zijn „waar" en „on waar" treurig dooreengehaspeld, in de Pers van allerlei kleur.... Ondergeteekenden, die samen de „Commissie van Samenwerking" vormen, die evenge noemden „Soc.-Zondag" regelden en Pater Henricus als spreker inviteerden, stellen er prijs op, het volgende mee te deelen: De gedurfde lezing heeft héél niet gewerkt als vergiftiging maar veeleer als opluchting en be vrijding. 'n Los tusschenzinnetje van „Colijn is mijn man niet", had niets van 'n drijven, de rich ting uit van stemming maken voor .'n Kabinets crisis. De uitdrukking „vrij rood", als 'n geïmprovi seerde interjectie gebezigd, is zóó gebruikt, plus toegelicht, door den spreker zélf en ter plaatse in de lezing zélf, dat ze door geen enkel eerlijk toehoorder anders kón worden verstaan dan: „als katholiek durvend voelen." 1) Het „Millioenen armen, rond den gaven gul den", bleek luidelijk niet bedoeld als 'n plei dooi-zonder-meer voor devaluatie, maar als 'n schrijnende kreet om w'erk, werk tot eiken prijs, óók, al zou de gulden ervoor moeten vallen! Ondergeteekenden betreuren het, dat de lezing, die doorloopend één bede was om werk, werk, werk, zoo verkracht werd door de Pers, gewild of ongewild. Ze betreuren, dat op elk slakje zout is ge legd, 2) zonder er aan te denken, zich te scha ren achter wat (voor ieder eerlijken toehoorder duidelijk, de heele lezing door te constateeren) als groote inzet en opzet gold: „Regeering, gooi gedecideerd het roer om!" Te meer klemt onze afkeuring van „zout op elk slakje", waar de vergadering, bij allen ernst, iets huishoudelijk-gemoedelijks had, zonder flauw idee van de (ter oorzake van 'n onge- woon-uitgebreid en ongewoon-zakelijk verslag) belangstelling die voor en rond den Helmond- schen Socialen Zondag zou ontstaan! F. den Ouden, voorz. R. K. Werkl.Ver. te Helmond. Adr. v. d. Hurk, voorz. R. K. Boerenbond, afd. Helmond. Rudolf van Gemert, voorz. R. K. Midden stand te Helmond. Rudolf Raymakers, afgevaardigde R. K. Werkgevers te Helmond. B. H. v. d. Hagen, Pastoor, Par. O. L. Vr. Hemelvaart, te Helmond, voorzitter Comm. v. S. Ondergeteekende, vice-voorzitter van de R. K. Kiesver. te Helmond (Parochie H. Hart), heeft, op den avond van Dinsdag 2 Oct., de vergadering geleid, waarin Pater Henricus op trad als spreker, met het thema: „Trots alles, onszelf!" Behandeld werden: Communisme, Fascisme, om tenslotte 'n lans te breken voor ons hedendaagsch Parlementarisme, al is het ook niet smetteloos. In verband met Russisch Radicaal-Rood, werd even gesproken ook over het Socialisme, uiterlijk in Europa geweldig toegetakeld, inner lijk overal 'n sterke ontwikkeling-in-nieuWe- banen doormakend: 'n „denkwereld" wordt heel anders bezien thans, door vele Socialisten; men staat anders (hier en daar) tegenover „klassenstrijd", zelfs leest men van 'n richting, die, wat aangaat „onteigening", zich bepaalt tot socialiseering van grootgrondbezit, sleutel industrieën en van 't bank- en credietwezen. Zou 't algemeen belang, aldus spreker, ooit vragen, vroeg of laat, dat genoemde dingen worden vergemeenschappelijkt, dan zou 't Ka tholicisme zich daartegen niet hoeven te ver zetten. Het Socialisme legt blijkbaar hier en ginds en overal, heel wat ouwe plunje af. Als nu óók nog z'n innerlijk (godsdienstloosheid en materialistische mentaliteit en -praktijk) ver anderde, wat konden Rood en Roomsch dan wellicht sterk elkaar benaderen, in de praktijk van sociale wetgeving; en wat kon dén moge lijk samen opgemarcheerd aan de hand van 'n gemeenschappelijk program. Van 'n samengaannüis geen woord gerept; geen haar van sprekers hoofd dacht er aan. Na de lezing, is een bekende „motie" behan deld en aangenomen. Ondergeteekende stelt er prijs op, te meer wijl de spreker op onverantwoordelijke wijze in een en ander is betrokken geworden, te ver klaren, dat Pater Henricus met de heele motie absoluut niéts uit te staan heeft, en dat de motie al lang klaar lag, vóór Pater Henricus zelfs z'n éérste, veel besproken lezing hield, op 1.1. „Socialen Zondag". H. Claassen, Vice-Voorz. R. K. K.V. (H. Hart). Veestraat 5 Helmond. Nota: Gaarne breng ik aan alle bovenvermel de Heeren m'n dank. 't Zou te érg zijn, als iets, wtat niet slecht was, door verbluffende misvorming slechts afkeuring moest oogsten. Dank aan den veteraan Vesters van „De Volkskrant" journalist sans peur et sans re- proche, die te midden van alle persrumoer dorst schrijven: „P. Henricus slaat den spijker op z'n kop!" Dank aan Bruna van „De Morgen", die „Verantwoordelijkheidsbesef" van „De Maasbode ridderlijk pareerde met z'n „Werke lijkheidsbesef", wat natuurlijk alles doodgezwe gen wordt, terwijl, wat van „a" tot „z" valsch is (dat ik n.l. geestelijke vader van de befaam de „motie" wezen zou), in ons Grootblad met zeker leedvermaak werd geëtaleerd. Dat de Maasbode me wel blameerde, maar niet ci teerde (terwijl gezegden van liberaal en rood t.z.t., zonder scrupel van ontstichting, rustig worden aangehaald) is wel kwalijk verdedig baar. Dank aan Vissers van „De Zuid", die van harte graag wel schildknaap spelen wou en wil van den „eenvoudigen bruinen Pater" Dank aan de honderden (werklui, midden standers, boeren, patroons, intellectueelen) die m'n lessenaar overstelpten met sympathiebe tuigingen. 'k Zal zwijgen, natuurlijk- Maar ik heb verbluft gestaan over „schijn en werke lijkheid". Allen en ieder m'n dank. Vooral ont roerde me 'n telegram van werkloozen, en dito 'n briefje-met-hanepooten van 'n moederke: „Pater, toen ze me vertelden: heb je 't al ge hoord van P. Henricus, toen schrok ik: zou hij als priester iets uitgezet hebben. Wat was ik blij, toen ik alles wist. Nu zal u er wel aan moeten, maar ik bid voor u, O. L. Heer weet, hoe 't allemaal in mekaren zit". Vervolgens: zou door velen niet vergeten wor den, dat 'n gezagcrisis óók kén ontstaan van den kant van 't gezag zélf? En nu ik, gelaten, hagelbuien-von-kritiek- in-alle-soorten Pers over me liet gaan, moge, zondeV rancune, de vraag gesteld: had veel, door even te informeeren, niet voorkomen kun nen worden? Wat voor 'n gevoel ik de laatste dagen had, bij al wat gebeurde? Ik had 'n drenkeling gezien; had gemeend, te moeten waarschuwen; had geroepen „help, help", en.... in plaats van hulp te bieden, hoorde ik ze smoezen overal: „wat spreekt die man de ,,h" en de „e" gék uit!" PATER HENRICUS Cap. 1) „Socialisme, als stelsel, is antinatuurlijk, is antichristelijk. Maar, waar eenvoudige zie len Roomsch-radicaal ooit brandmerken als Socialistisch, daar wil ik wel verklaren: schrijf, zóó verstaan gerust op 't kruisje van m'n graf eens: Vrij Rood!" (Vrijwel de woordelijke tekst. P. Henr.) 2) Foei, Maasbode, zielige Maasbode ooit, zoo gróót en toch.... zoo klein! Naschrift. Pater Henricus moet niet achteraf aan de katholieke pers de schuld komen geven, dat ze met haar kri tiek zoo voorbarig en hij met zijn rede zoo tijdig is geweest. Het is mogelijk, dat er een Barbertje in het spel is, maar dan schuilt hij niet onder de critici. Pater Henricus maakt van zijn Helmondsch geval een plechtig algemeen pleidooi ,aan de Katho lieken van Nederland". Hij brengt uit het applaudisseerend publiek getuigen en ad vocaten en het testimonium van een oud moedertje mee voor de scène, die hij be hoeft. «Het ware verstandiger geweest, als hij na-pleidooi, scènerie en apotheose voorkomen had door wat minder rectifica ties achteraf en meer evenwichtigheid bij zijn optreden. Met dieper sociaal begrip is Dr. Poels herhaaldelijk tegen misstanden opgekomen, maar hij had altijd gevoel voor afstanden, maatschappelijke harmo nie en de eischen, die de openbare meening met recht aan den getoogden redenaar stelt ook als hij niet op den kansel staat. Beter dan opwindende redevoeringen te houden zou Pater Henricus doen, indien Utrecht is niet een provincie, die tot de meest vooraanstaande landbouwstreken van ons land Te Vleuten heeft de Utrechtsche commls sie voor akker- en weidebouw een wed strijd in het scheuren van grasland gehouden. Een jongeman aan het werk. kan worden gerekend, maar van den daar ge- stationneerden rijksvoorlichtingsdienst en het landbouwvereenigingsleven kan men niet an ders zeggen, dan dat zij onverdroten hun best doen om de techniek van den Utrechtschen boer op een hooger peil te brengen. Een van de voor beelden daarvan is o.a. wel de ploegwedstrijd. die de Commissie voor Akker- en Weidebouw Woensdag te Vleuten liet houden en waarbij elk van de deelnemers een strook weiland van 12 bij 130 M moest scheuren. Zooals men weet, zijn de regeeringsmaatregelen er op gericht om de bedrijven, die daarvoor in aanmerking ko men, een gedeelte van het weiland in bouwland om te zetten. Het omleggen van wei- tot bouwland wil men er ook onmiddellijk resultaten van trek ken stelt natuurlijk bepaalde technische eischen aan de bewerking en het is wel opval lend, dat daarbij bijna steeds dezelfde fouten worden gemaakt. In Vleuten hebben de Utrecht sche boeren, die in grooten getale waren op gekomen, kunnen zien, welke dat waren. Het „hoe" en „waarom" is hun daarbij, zoo wel door den rijkslandbouwconsulent dr. C. K. van. Daalen als door den heer P. Folmer, be drijfsleider van de rijksboerderij „Het Groene Woud", te Wageningen, verklaard. De wedstrijden werden on een perceel van den heer J. C. Versteeg, nabij den ouden toren van „De Ham" te Vleuten gehouden. De grondsoort was matig zware klei. Het aantal paarden en de wijze van aanspan nen was vrij. De eerste prijs werd door den heer J. E. Vlooswijk, te Linschoten, gewonnen, waarvoor hem, behalve de vijf gulden, die iederen deel nemer ontving, vijftien gulden werd uitgekeerd. Twee en drie waren resp. P. Roodenburg, bouwknecht van P. Lam, te Vleuten en P. N. van Zijl, te Bunnik. De wedstrijden werden, behalve door eenige honderden practische landbouwers uit alle dee len van de provincie, door een aantal leerlingen van de landbouwwinterscholen bijgewoond. regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. hij met een goed geargumenteerd program kwam, wat dan eigenlijk wèl moet gebeu ren. Intusschen: eind goed, al goed. Al gat Pater Henricus blijk, niet altijd de krach der woorden te verstaan, het stuk hier boven laat geen onhelderheid over zijn beste bedoeling. Het is nu duidelijk, dat Het Volk zich te vroeg heeft verheugd in het initiatief, een monnik te kunnen uit spelen voor de sociaal-democratie tegen de R. K. Staatspartij. De hoofdzaak uit zijn kritiek op de regeering en het bepleiten van werk, industrialiseering enz. is door leden der Staatspartij in en buiten de Kamer als door de katholieke dagbladen al herhaaldelijk gezegd. Heeft Pater Hen ricus nieuwe argumenten, hij drage ze zoo duidelijk voor, dat hij nóch door Het Volk worde misverstaan, nóch door de eigen pers, Voor de nieuwe gemeente Heerenveen, vroe ger behoorende tot de gemeenten Haskerland, Schoterland en Aengwirden, zijn Woensdag raadsverkiezingen gehouden. De stemmen werden als volgt uitgebracht: S.D.A.P. 2563; vrijzinnigen 1041; Katholieken 283; Vrijz. Democraten 024; Onafnankelijken 439; Chr. Historischen 876; Chr. dem unie 645; O.S.P. 63; Antirev. 1283 en commuilisten 1093 stemmen. De nieuwe raad zal dus bestaan uit 6 S.D. A.P.'ers, 2 Vrijzinnigen, 2 Vrijz.-democraten, 1 Onafhankelijke, 2 Chr.-Historischen, 1 lid der Chr. dem. unie, 3 Anti-Revolutionnairen en 2 communisten. In Haskerland, waar eveneens een verkiezing moest worden gehouden, zal de nieuwe raad bestaan uit: 2 Vrijz.-democraten, 1 Katholiek, 2 leden der Chr. dem. unie 1 Anti-Revolution- nair, 1 Herv. Ger. Staatspartij'er, 2 S.D.A.P.'ers en 4 Chr. Historischen. De oude raad van Aengwirden was als volgt samengesteld: 5 S.D.A.P.'-:rs, 4 Vrijz.-democra ten, 1 Anti-Rev., 1 R.K. en 1 Chr. Hist. In den raad van Schotei .and hadoen zitting: 4 S.D.A.P.'ers, 3 OS.P.'ers, 3 Vrijzinnigen, 3 Anti-Revolutionnairen, 2 Chr Hist., 1 Onaf hankelijke en 1 Vrijz.-Derr.ocraat. In Haskerland bestond ce raad uit 4 Chr.- Historischen, 3 Vrijz.-Democraten, 3 S.D.A.P.- ers, 2 Anti-Revolutionnairen en 1 Katholiek. Het bestuur van de veehouderijcentrale heeft Woensdag vergaderd over het voornemen van de Regeering om wederom over te gaan tot oprui ming van rundvee. Volgens het „Handelsblad" heeft het bestuur der veehouderijcentrale zich vóór verdere oprui ming uitgesproken. Echter zou nog geen besluit zijn gevallen over de wijze waarop het overtollige rundvee zal worden opgeruimd. Drie mogelijkheden worden onder de oogen gezien', n.l. inblikken, invriezen of export naar Rusland. Ten aanzien van de laatste mogelijk heid schijnt het bestuur van de veehouderij- centrale n.l. een aanbieding te hebben gekregen welke belangrijker zou zijn dan die welke vroeger was ontvangen. Of op deze nieuwe, gunstiger aanbieding zal worden, ingegaan, hangt af van het onderzoek naar de voorwaarden, welke zijn gesteld en waar aan uiteraard de Regeering haar goedkeuring zal hebben te verleenen. De Vereeniging van Gemeente-Accountants houdt haar accountantsdag op Zaterdag 20 Oc tober a.s., des voormiddags om 10.45 uur in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Als sprekers zullen optreden de heeren mr. A. Koelma, gemeente-secretaris van Alkmaar en buitengewoon lector aan de Handelshooge- school te Rotterdam en R. A. Dijker, accoun tant en lector aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, die een inleiding zullen houden over het onderwerp: „Vormen van Gemeentebe- heer, in het bijzonder met betrekking tot de Gemeentebedrijven." Minister Marchant heeft Woensdagavond in een bijeenkomst van de Rotterdamsche graan- studieclub, een lezing gehouden ter propagee ring van zijn nieuwe spelling. Daaraan ontlee- nen wij het volgende: Andere regeling van de schrijfwijze van de taal is over de geheele wereld nu en dan noo dig. In een levende taal komt voortdurend af wijking en wijziging van de gesproken taal. Merkwaardig is het, dat wijziging van de schrijftaal altijd de hartstochten wakker roept, ze maakt de meest conservatieve elementen tot revolutionnairen. Overal op de wereld is 't zoo, de gezant van Tsjecho Slowakije vertelde spr. dat men in zijn land zich er druk over maakt of men de i zou schrijven als i of y. Moord en doodslag komt daar nog uit voort. Prof. Sholten te Amsterdam kwalificeert zoo'n beweging over een nieuwe spelling als een storm in een glas water, hij heeft reeds twee wijzigingen in de spelling van het Duitsch heftig zien bestrijden en daarna aanvaarden. Zoo zal het ook bij ons wel gaan. Hun, die de regeering verwijten, dat zij de nieuwe spelling nog niet in officieele stukken heeft ingevoerd, verweet de minister een vol slagen gemis aan kennis van de historie. Im mers, het heeft na de invoering van de spelling De Vries en Te Winkel bijna twintig jaar ge duurd, voor die spellingwijze regeeringsschrijf- wijze is geworden. „Het zal ditmaal gauwer gaan", beweerde de minister niet zonder zelf vertrouwen. „Het ging toen precies als nu", riep spreker triomfantelijk uit. Evengoed als men zich nu verzet tegen de nieuwe spelling, zoo heeft men zich in 1863 verzet toen de spelling Siegenbeek door de spelling De Vries en Te Winkel werd vervangen. Komende tot zijn bespreking van de schrijf wijze zelf, wees spf er op, dat de spelling kwestie loopt over de vraag, hoe men de ge sproken taal zooveel mogelijk door een zelfde teeken zal weergeven. Hij heeft van een taai uitvinder, die de toonlooze e door u wilde voor stellen, een boekje gekregen. Als de man na eens wilde schrijven: de benevelde beambte heeft zeven appelen gegeten, wat zou dat wor den? Het groote bezwaar in zoo'n geval is, dat het woordbeeld voor wie aan de oude schrijf wijze gewoon is, te ingrijpend verandert. In de nieuwe regeling hebben we ook te doen met de fameuze buigings n en de voornaam woordelijke aanduiding. Daarom is het verstan diger te spreken van een nieuwe schrijfwijze dan van een nieuwe spelling. Primair blijft altijd de gesproken en secun dair is de geschreven taal. Wel heeft de ge schreven taal invloed op de gesproken taal, omdat ze de wijzigingen in de gesproken taal beperkt. De vraag is nu: Wat is de gesproken taal? Dat is het z.g. algemeen beschaafd Neder- landsch, dat evenwel niet bestaat, een abstrac tie is. De taak is nu het algemeen beschaafd Nederlandsch in uniforme beelden te bena deren. In het vervolg schrijft men nu de enkele e en o voor de klanken ee en oo, doch met de noo- dige concessies aan het woordbeeld en met de beperking, dat geen verwarring in de hand mag worden gewerkt. Men is nu gevallen over het verdwijnen van het verschil in het woord beeld tusschen bedelen en bedeelen. Hoeveel woorden hebben in onze taal echter verschil lende beteekenisse. Trouwens tusschen bedelen en bedelen in da twee beteekenissen kan men zich nooit ver gissen. Waar sprake van bedeelen is, kan van bedelen geen sprake zijn. De sch schrijft men niet als de ch niet wordt gehoord. Spr. verwacht dat men spoedig aan het nieuwe woordbeeld zal wennen. Ook ies zou een storend woordbeeld hebben gegeven, als men isch er door had vervangen. Wat de buigings n betreft, deze wordt niet geschreven. Trouwens de hoogste dictator op dit gebied, de corrector van de Landsdrukkerij verwaarloosde deze letter reeds lang. Het gaat niet op te beweren, dat hoe be schaafder een volk is, hoe meer naamvallen het heeft. De Eskimo's hebben er 25, en in den Kauka- sus kan men er honderd vinden. Spr. deelde ten slotte mee hoe het nu mei de officieele invoering in ons land gesteld is, bij het m. o. en bij het I. o. De Regeering is niet zoo machteloos, als het wel wordt voorge steld. Minister Marchant heeft geruimen tijd ge wijd aan het lesgeven in de nieuwe spelling. Met behulp van een bord, krijt en een spons, hulpmiddelen, die hij met flair hanteerde, maakte hij de vrij groote schare belangstel lenden op grappige, dikwijls geestige wijze duidelijk wanneer men e of ee, of o of oo schrijft. De minister eindigde met de hoop uit te spreken dat in het Nederlandsche bedrijfsle ven de vereenvoudigde schrijfwijze als een groote verbetering zal worden aanvaard. Woensdagmiddag om half twee is de burge meester van Den Bosch, mr. F. J. van Lan- schot, in zijn woning komen te vallen, waarbij hij het rechter hielbeen brak. De burgemeester moet het bed houden en wordt in zijn woning verpleegd. Onlangs is verschenen een propaganda-ge- schriftje „Rijkshuistelefonen met Lijnkiezer- toestellen", uitgave van den P.T.T. In woord en beeld worden hierin behandeld de mogelijkheden en voorieelen van een rijks- huistelefoon-inrlchting met lijnkiezer-toestel- len, zoowel voor verkeer binnens- als buitens huis. Het boekje is gedrukt ter Algemeene Lands drukkerij te 's Gravenhage naar een ontwerp van V. Huszér te Voorburg. Het is op aanvraag kosteloos verkrijgbaar bij den dienst voor Rijks Huistelefonen en Verresch'ijvsrs van 't Hoofd bestuur der F. T. en T., Amaliast.aat 15, te 's Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10