Koninklijke doode aan boord van de „Dubrovnik Het XXXIIe Int. Euch. Congres te Buenos Aires Gangen van den moordenaar nagespoord Het nieuws van heden DE DROEVE TERUGVAART VAN ALEXANDER I Voor de weldaad van den vrede WOENSDAG GEOPEND IN PALERMO-PARK MEDEDEELING VAN EEN HOTELHOUDER DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAUtAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18988 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek .99 Het vertrek te Marseille in tegen woordigheid van koningin Maria en de Fransche regeeringspersonen Escorte van Fransche oorlogsschepen Koning Peter's vertrek uit Londen Het monument van de Spanjaarden te Buenos Aires Staatsbegrafenis voor Barthou Z. H. de Paus aan koningin Maria „De tyran" Korte berichten I Het Weer Telegramwisseling tusschen Z. H den Paus en den President van Argentinië DE STAD VAN HET EUCHARISTISCH CONGRES b lÉilljËSs Het Parlementsgebouw te Buenos-Aires VERLAAT PARAGUAY GENEVE? AAN DEN GROND GELOOPEN Meer dan driehonderdduizend menschen woonden de luister rijke plechtigheid bij De Pauselijke Breve aan Kard. Pacelli De moordenaar heeft met twee gezellen vertoefd in zijn hotel te Aix Huiszoekingen bij emi granten Huiszoekingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MARSEILLE, 10 Oct. (Reuter). Het stoffelijk overschot van den te Marseille vermoorden koning Alexander van Joego-Slavië is he- denmiddag overgebracht op het Joego-Slavische oorlogsschip ..Du brovnik". Met hetzelfde schip, waarmee de koning zijn reis naar Frankrijk maakte, wordt thans dus de doode vorst teruggevoerd naar zijn land. Nadat in de doodenkamer in het paleis -'an den prefect de laatste eer was bewezen door een achttal officieren, zette de rouwstoet zich in beweging onder de triest klinkende tonen van het Joego-Slavische volkslied en van de Marseillaise. Een met kransen overdekte wa gen ging de koninklijke lijkkoets vooraf dcor de groote hoofdstraten van Marseille. De lijk wagen werd gevolgd door Koningin Maria van Joego-Slavië en de andere aanwezige leden der Joego-Slavische Koninklijke familie, alsmede door den Franschen president Lebrun en de Fransche ministers Herriot en Tardieu. Troepen brengén het militair saluut. Een ont zaglijke menigte staarde in groote droefheid den rouwstoet na. Nadat de lijkkist op de „Dubrovnik" was ge plaatst, werd de kist door een Pope tweemaal gezegend. Koningin Maria knielde voor de lijk kist neer, welke zij meerdere malen kuste. Onder de toeziende menigte hoorde men hier en daar gesnik. Ook president Lebrun beneeg zich langen tijd voor de lijkkist, gevolgd door Herriot en Tardieu en de andere officieele personen. Koningin Maria begaf zich vervolgens, door hofdames ondersteund, in een auto, welke haar naar de Prefectuur reed. Na aankomst bij de haven werd de lijkkist door Servische officieren aan boord van de „Dubrovnik" gedragen. Nadat een minuut stilte was betracht, lichte de „Dubrovnik" haar an kers. Hij was toen 4.25 in den middag. Twee Fransche kruisers en twee torpedojagers, n.i. de „Colbert" en de „Dequesne" en de „Gerfaut" en de „Vantour", vormden een escorte, om de .Dubrovik" te begeleeiden op zijn terugreis naar Joego-Slavië. De Italiaansche vlootattaché te Parijs heeft op het Fransche ministerie van Marine ge vraagd naar den tijd waarop de „Dubrovnik" dé Straat van Messina zal passeeren, daar Italië het rouwconvooi met eenige oorlogs bodems wil begroeten. LONDEN, 10 Oct. (Reuter). Toen de Ko ningin-Moeder van Roemenië, met den jeug digen koning Peter II van Joego-Slavië aan de hand, heden in een der Londensshe stations langzaam het perron opsehreed om plaats te nemen in 'n specialen wagon, ontblootte rei zigers en spoorwegbeambten het hoofd. Er heerschte volkomen stilte. De koninklijke personen werden uitgeleide gedaan door vertegenwoordigers van den En- gelschen koning en van de Engelsche regeering, alsmede door den Joego-Slavischen gezant en talrijke andere diplomaten. Koning Peter scheen zich nog weinig reken schap te geven van de tragische gebeurtenissen, welke hebben plaats gehad. De Koningin-Moe der van Roemenië, die de grootmoeder is van den jeugdigen vorst, was echter aan smart en angst ten prooi. Even voor het vertrek van den trein nam de jonge koning zijn hoofddeksel af, waarop hij met de Koningin-Moeder, die een bouquet le- lietjes-va-ndalen in de hand hield, achter de neergelaten gordijntjes verdween. X'XvX'Xvw PARIJS 10 Oct. (Per tel.) Het stoffe lijk overschot van Barthou, hetwelk he denmiddag werd gekist, is hedenavond te 7.10 uur Fransche tijd uit Marseille naar Parijs vervoerd. De ministers Her riot en Tardieu hadden in denzelfden trein plaats genomen. Met een tweeden trein is president Lebrun eveneens naar de hoofdstad te ruggekeerd. Hij vergezelt Koningin Maria, die volgens „Paris Soir" te Pa rijs een operatie moet ondergaan. Ofschoon Barthou in zijn testament bepaald heeft, dat hij een eenvoudige teraardebestelling wenschte, heeft de Fransche kabinetsraad ge meend, dat men ziteh hieraan niet behoefde te houden, aangezien de dood van den minister onder bijzonder tragische omstandigheden is in getreden, welke een staatsbegrafenis rechtvaar digen. Na een godsdienstplechtigheid in de kapel van de Dóme des Invalides zal het stoffelijk over schot Zaterdag worden bijgezet in het familie graf op het kerkhof Père Lachaise. Oorspronkelijk was de regeering van plan geweest Barthou in het Panthéon bij te zetten, doch om van den laatsten wil van den overle dene niet te zeer af te wijken is daarvan af gezien. Eerst na de begrafenis van Barthou zal Dou- mergue voorzien in de vacature in het kabinet, welke door den dood van Barthou is ontstaan. Het is zeer goed mogelijk, dat een aanzienlijke wijziging in het kabinet zal plaatshebben. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 10 Oct.: Z. H. de Paus heeft aan H. M. Koningin Maria van Joego-Slavië het volgende telegram gericht: „Zeer smartelijk getroffen door de tragische berichten van de afschuwelijke misdaad, die het leven van Z. M. Koning Alexander heeft gebroken, haasten Wij Or.s aan Uwe Majesteit en aan dé gansche Joego-Slavische natie Onze gevoelens van levendige droefheid uit te druk ken, waarmede Wij deelen in Uwen rouw en dien van Uw lffhd en met Vaderlijke g'ëlïëgen- heid verzekeren Wij Uwe Majesteit de vurige gebeden, opdat de Hemel rijken troost moge schenken aan Uwe Majesteit, aan de Ko ninklijke familie en aan de gansche natie. PARIJS, 10 Oct. Onmiddellijk na het be kend werden van den moord op koning Alexander en Barthou heeft Mussolini uit naam der Italiaansche regeering telegrammen van deelneming gezonden aan de regeering van Zuid-Slavië en die van Frankrijk. Rijkskanselier Hitler heeft thans ook aan den regentschapsraad te Belgrado een in har telijke bewoordingen gestelde deelnemingsbe tuiging gestuurd. De Poolsche minister-president, Kozlowski, en de voorzitters van senaat en Sejm hebben persoonlijk hun deelneming betuigd bij den Zuid-Slavischen gevolmachtigden minister te Warschau. Branko Lazarewitsj Op de zitting van het Vclta-congres van he denmorgen te Rome heeft de vice-president der Koninklijke Academie, Formichi. uit naam der academie den diepen afschuw tot uiting ge bracht, die gevoeld wordt ten opziente van den moord op koning Alexander en op Barthou. YOUNGSTOWN (Ohio), 10 Oct. (Reuter). De vertegenwoordiger van het nationaal Kroatisch comité in de Vereenigde Staten, Benjamin Ej, heeft verklaard, dat het dooden van koning Alexander geen moord is geweest, doch het toe passen van de doodstraf, welke uitgesproken is door het Kroatische volk tegen Alexander den Tyran. BOEDAPEST, 10 Oct. (V. D.) Behalve gevoe lens van deelneming en verontwaardiging over den te Marseille gepleegden aanslag, wordt al hier verontwaardiging merkbaar naar aanlei ding van de bewering van eenige Fransche bla den, dat Hongarije de Kroatische emigratie zou hebben bevorderd en daarmede indirect ver antwoordelijk zou zijn voor den aanslag te Mar seille. In dit verband wordt hier en daar in de Hon- gaarsche bladen critiek uitgeoefend op de Fran sche buitenlandsche politiek in Zuid-Oost- Europa. Uiteengezet wordt daarbij, dat Hon garije hoopt, dat de bloedige gebeurtenis den staatslieden de oogen openen en dat nu einde lijk met nieuwe middelen de zoo dringend ver- eischte kalmeering in Europa tot stand zal wor den gebracht. PARIJS, 10 Oct. (Per tel.) Onder den titel „verantwoordelijkheden" spreekt de „Echo de Paris" haar verwondering uit over het feit, dat de moordenaar over de grens is gekomen en verschillende dagen in Zuid-Frankrijk heeft ver toefd, zonder dat de argwaan bij de politie autoriteiten werd gewekt. De ordedienst was in Marseille ontoereikend, volgens het blad. Ook andere Parijsche bladen eischen mee- doogenlooze maatregelen tegen de verantwoor delijke personen. Bij Mexico-City zijn twee autobussen met sol daten, welke van een baseball-wedstrijd terug keerden, tegen elkaar gebotst. Acht soldaten werden gedood, vier gewond. Te Havanna zijn de daden van terreur sterk toegenomen; de politie loste verscheidene scho ten en verrichtte enkele honderden arrestaties. Bij Katfcöwitz zijn 5 mijnwerkers door plot seling neerstortende steenkoolmassa's bedol ven. Een mijnwerker werd gedood en de ove rige vier ernstig verwond. VERWACHTING: Meest matige, Weste- lijke tot Zuidwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, aanvanke- lijk iets zachter. VERDERE VOORUITZICHTEN: Opkla- 1 rend, weer kouder des nachts. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 10 October: De president der Argentijnsche republiek heeft gisteren aan den Heiligen Vader het vol gende telegram gericht: „Op het oogenblik, waarop Z. Em. Kardinaal Pacelli op Argentijnschen bodem voet aan wal zet, vertolk ik Uwe Heiligheid de innige dank baarheid van het volk en de regeering van Argentinië voor de eer, die Gij ons hebt wil len aandoen door Zijne Eminentie Uwen staatssecretaris als pauselijk legaat te zenden naar het Eucharistisch Congres, welks viering te Buenos Aires een hooge onderscheiding be- teekent. Ik verzoek Uwe Heiligheid te willen aanvaar den den wensch, dien ik in naam van het diepe katholieke gevoel der natie uitspreek voor de meerdere eer van God, voor de voortdurende verheffing van het katholieke geloof en voor het welzijn van Uwe Heiligheid. De Paus heeft geantwoord met het volgende telegram; „Levendig dankbaar voor de toegewijde bood schap van Uwe Excellentie als edel tolk van gansch katholiek Argentinië, bevestigen Wij gaarne de gevoelens van Vaderlijke liefde voor het land, dat met zoo grootsche plechtigheid gastvrijheid verleent aan het Internationaal Eucharistisch Congres, dat Wij Ons gelukkig achten in den persoon van Onzen kardinaal legaat voor te zitten. Moge Jezus Christus Onze Heer, Die heden in Buenos Aires zulk een vrome getuigenis van geloof en liefde ontvangt, het gebed verhooren, dat Wij tezamen met alle congressisten omhoog sturen, opdat het leven der volkeren zich moge richten naar Zijn Evangelie en opdat zij. ver broederend in de eenige katholieke Kerk, allen de weldaad van den vrede en de christelijke beschaving mogen genieten. Deze wenschen uiten Wij voor alle volken maar vooral voor die van Zuid-Amerika en met name voor Argentinië in een voor dat land zoo bij zonder plechtig en gelukkig uur, terwijl Wij aan Uwe Excellentie" 'êh aan alle daar vereenig de bestuurders en geloovigen van harte Onzen Apostolischen zegen schenken." PARIJS, 10 Oct. (V.D.). Te Asuncion doet, naar gemeld wordt, het nog niet bevestigde ge rucht de ronde, dat Paraguay uit den Volken bond is getreden. PORT SAID, 10 Oct. (Reuter.) Het mail schip „Naldera" is in het Suezkanaal aan den grond geloopen. BUENOS AIRES, 10 October. He denochtend heeft in het groote Paler mo-Park de plechtige opening van het Eucharistisch Congres plaats gehad. Om 10 uur woonde de samengestroomde me nigte, die de groote vlakte rondom het monumentale kruis vulde, de H. Missen bij, die aan de altaren rondom het kruis werden opgedragen. Ongeveer driehon derd-duizend congressisten waren aan wezig. Onder hen bevonden zich vier Kardinalen en talloos vele Bisschoppen, waaronder ook de Nederlandsche Bis schoppen, de President der Republiek en verscheidene Ministers. MARSEILLE, 10 Oct. (Reuter) Het bericht, dat de dader van den aanslag eenige medeplichtigen gehad heeft, schijnt te worden bevestigd door de verklaringen van een hoteleigenaar te Aix in de nabijheid van Marseille. De man verklaarde heden morgen het volgende: Drie personen, onder wie de moordenaar van koning Alexander, zijn Zondagavond in mijn hotel gekomen. De moordenaar, dien ik op de in de bladen gepubliceerde foto's duidelijk heb herkend, stelde steeds opnieuw uit, om zijn naam in het hotelregister in te schrijven. Zijn metgezellen hebben zich ingeschreven als Egon Kramer, oud 24 jaar, geboren in Fiume, van Kroatische nationaliteit, en Silvester Chalny, van Tjecho-Slowaaksche nationaliteit, van be roep koopman. Beiden deelden mede, dat zij naar Parijs wilden. Kramer zou het eerste in het hotel zijn aan gekomen. Kalemen en Chany zijn in den loop van den nacht op Maandag gearriveerd en heb ben gezegd, dat zij broers waren van Kramer. Kramer is Maandagmiddag uit het hotel ver trokken, terwijl zijn beide metgezellen den nacht op Dinsdag in het hotel bleven en Dinsdagmor gen een uitgebreid ontbijt bestelden, waarbij zij bovendien een groote hoeveelheid alcohol ver werkten. Kalemen zou in den loop van Dinsdagmorgen in de hall van het hotel de daar aanwezige dagbladen aandachtig hebben gelezen, waarbij hij vooral aandacht heeft gewijd aan de be richten over de aankomst van koning Alexander. Beiden hebben het diner nog in het hotel gebruikt en zijn Dinsdagmiddag tegen één uur weggegaan met dq verklaring, dat zij voor het souper terug zouden zijn. Kramer is echter al leen teruggekomen, heeft de rekening voldaan en is daarna verdwenen. In Parijs zijn in de woningen van talrijke emigranten huiszoekingen verricht. 0.a. is een huiszoeking gedaan bij den vroegeren Zuid-Sla vischen minister van Binnenlandsche Zaken, Fribitsjewitsj. Men heeft bij hem een groot aantal documenten in beslag genomen, die den procureur ter hand zullen worden gesteld. De politie heeft haar aandacht vooral gericht op het z.g. zuid-Slavische comité, welks bureaux zijn doorzocht en welks leden aan een langdurig verhoor zijn onderworpen.. Verder heeft de po litie een bezoek gebracht bij den zoon van den bekenden Kroatischen afgevaardigde, Raditsj, die drie jaar geleden in het Zuid-Slavische parlement werd doodgeschoten. Toen de politie voor zijn woning verscheen doken daar twee Zuid-Slavische onderdanen op, die onmiddellijk gearresteerd werden, daar zij in het bezit ble ken te zijn van vuurwapenen. Ook de zoon van Raditsj werd naar het politiebureau overge bracht. Het onderzoek van de politie is nog niet ge ëindigd. Het zal nog wel eenige dagen duren voor men vernemen zal of het onderzoek in de Parijsche emigrantenkringen waardevolle aan- wijzigingen heeft opgeleverd. PARIJS, 10 Oct. (V.D.) De crimineele po litie heeft ontdekt, dat de moordenaar van ko ning Alexander en Barthou op 3 October in een Parijsch hotel heeft gelogeerd, waar hij zich had ingeschreven onder den naam van Suck. De hoteleigenaresse heeft de foto, die de politie haar toonde, onmiddellijk herkend. Volgens haar verklaringen was de moordenaar in gezelschap van twee andere personen in het hotel versche nen. Verder werd vastgesteld, dat de zich noe mende Suck in een bekende Parijsche klee- ■dingszaak een volledig stel kleeren heeft ge kocht. Terstond na de H. Mis zong een koor van vijf honderd seminaristen het „Veni Creator" in de vierstemmige toonzetting van Perosi. Wonder baar klonk de machtige aanroeping van den Heiligen Geest door de klare voorjaarslucht bo ven de ingetogen menigte. Daarop volgde de voorlezing van de breve, waarmede de Paus Zijn staatssecretaris als Le gaat naar het Congres heeft benoemd. Aan Onzen dierbaren Zoon Eugenius Kardi naal Pacelli, Onzen staatssecretaris Pius PF. XI Beminde Zoon, Heil en Apostolische Zegen, Met vreugde hebben Wij vernomen, dat de Argentijnsche Staat bij geen andere natie wil achterstaan waar het geldt de goddelijke Eu charistie te huldigen. Geen volk immers is er op aarde, hoe afgelegen ook, of het heeft de vurige stem van het Argentijnsche Volk ver nomen, dat allen oproept tot de glansrijke viering van het eerste Eucharistisch Congres, dat in Zuid-Amerika wordt gehouden. Zoowel de kerkelijke overheden met woord en werk als de burgerlijke bestuurders met overleg en indrukwekkende vergaderingen, hebben de ge loovigen opgewekt tot een schitterende viering van het heilig feest. Vooral echter de burgers van Buenos Aires, voorgegaan door hun Aartsbisschop en bur gerlijke bestuurders, beijveren zich met alle krachten om den voorvaderlijken roem van den godsdienst en de traditioneele devotie jegens het Allerheiligste te evenaren. Ook de stad Buenos Aires onderscheidt zich niet alleen door haar omvang, haar dichte be volking, haar fraaie gebouwer en straten en den bloei van wetenschap, arbeid en zeevaart, maar ook door de kracht van haar geloof en haar vereering voor de Eucharistie. Wij zijn dan ook overtuigd, dat de zonen van deze roemrijke stad aan de gansche ka tholieke wereld een gedenkwaardig voorbeeld van geloof en godsvrucht zullen geven. Teneinde daarom aan de openbare hulde aan het verheven Sacrament door Onze deelneming nog meer luister te geven en de blijdschap van Onze dierbare geloovigen door Onze aanwe zigheid te verhoogen, kiezen en benoemen Wij U, Onzen dierbaren Zoon, die Ons in het be sturen van de gansche Kerk zoo trouw en on vermoeid ter zijde staat, door dit schrijven tot Onzen Gezant, opdat Gij met de waardigheid van het purper, dat Gij draagt, en van het hooge ambt, dat Gij bekleedt, maar tevens om Uwe bijzondere vereering en devotie tot het wonderbaar Sacrament, Onzen Persoon zult ver tegenwoordigen en het Internationaal Eucha ristisch Congres, dat in de hoofdstad van Ar gentinië gaat gevierd worden, in Onzen naam zult voorzitten. Wij weten, dat in de openbare zittingen zeer belangrijke en nuttige onderwerpen zullen be handeld worden, daarbij staat voorop de er kenning en de vestiging van het Rijk van On zen dierbaren Verlosser in de zielen der enke lingen en in de samenleving. Niets is meer geschikt om de vruchten van het zooeven gesloten Jubeljaar te bewaren en te vermeerderen dan de christenen aan te spo ren tot de aanvaarding van Christus' zoete juk. Blqkt in den feilen strijd der begeerlijkhe den en in den huidigen nood der menschheid niet zonneklaar, dat voor de gansche men- schelijke samenleving nergens heil te vinden is tenzij in den Zoon van God, Die de Verlos ser van het menschelijk geslacht is en de Be stuurder en Beheerscher der gansche aarde? Wij twijfelen dan ook geenszins of deze plech tige viering, waaraan zoovele Kardinalen, Bis schoppen en priesters en een uitgelezen schare van geloovigen uit alle landen deelnemen, zal niet alleen klaar getuigen van de universali teit en de eenheid der Kerk in zoo een groote verscheidenheid van talen en volken, maar ook het hechte Rijk van Christus, waaraan het menschelijk geslacht noodwendig onderworpen is, in het stralend licht stellen. Aanvaard daarom, dierbare Zoon, als eerste Pauselijke Legaat naar Zuid-Amerika vol ver trouwen deze reis om Uw hooge taak te ver vullen. Vermaan allen, die in de stad Buenos Aires zijn samengekomen, met Onze eigen stem om. wanneer zij Christus Koning onder den sluier van de Eucharistie aanbidden en door den hemelschen maaltijd het ware leven deelachtig worden, ook aan de wetten van het rijk volg zaam en gaarne te gehoorzamen. Want wanneer Christus zal heerschen in de zielen der enkelingen, in het gezin en in den staat, dan zullen voorzeker ook de volle ge rechtigheid en overvloedige vrede neerdalen. Dit met Vaderlijk gemoed verlangende, schen- HET XXXÜste INT. EUCH. CONGRES TE BUENOS-AIRES PLECHTIG GEOPEND. Het stoffelijk overschot van Koning Alexander met de „Dubrovnik" op weg naar Joego-Slavië. Koning Peter op weg naar Parijs. Condoleantie van Z. H. den Paus aan Koningin Maria. Rust te Madrid, maar formeele oorlog in As» turië; Azana komt voor de rechtbank; Kath. Volksactie en fascisten trachten de door hun leiders in den steek gelaten socialistische ar beiders tot zich te trekken. De gangen van den moordenaar nagespoord. Hij heeft met twee gezellen vertoefd in een hotel te Aix. Huiszoekingen bij Joego-Slavische emigranten in Frankrijk. Zal Paraguay uit den Volkenbond treden? In België is een scheepvaart fonds ingesteld, waaraan de regeering een jaarlijksche subsidie van veertig miljoen franken zou schenken. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Ruilverkavelingswet; annuïteiten dienen in over eenstemming met den verlaagden rentevoet te worden gebracht. Leden der Eerste en Tweede Kamer hebben een bezoek gebracht aan Almelo in verband met het al of niet doortrekken van den zijtak der Twente-kanalen. De koning van Denemarken heeft onderschei dingen verleend aan Nederlanders, voor verricht werk in het kader van het Internationale Pooljaar. Tegen den gemeente-architect van Huizen Is anderhalf jaar gevangenisstraf geeischt wegens het plegen van valschheid in geschrifte. New-Yorksche Beurs: Stemming vast, omzet ten stijgend, slot op hoogste punt. O O Zelfoverschatting Geen heilzamer en nuttiger mo menten in het leven dan die, waarop wij ons zelf, volkomen eerlijk en zon der pardon, betrappen op zélf-over- schatting. Wij gelooven, dat de menschen, die zichzelf in de samenleving op hun eigen juiste-waarde kunnen taxeeren, zeer zeldzaam zijn; ieder schepsel is egocentrisch aangelegd, heeft de nei ging, zichzelf het belangrijkst te ach ten, de spil, waar alles in zijn omge ving om draait of althans draaien moést; het goede in ons zien wij ver groot, het kwade verkleind; is er iets misdaan of mislukt, w ij weten ons vrij te pleiten; is er een succes be reikt, wij schakelen ons zelf onwille keurig in en suggereeren ons, dat w ij het succes min of meer gehéél héb ben bewerkt. Het is een algemeen menschelijke karaktertrek, en wij moeten dezen in den evenmensch willen begrijpen en zooveel mogelijk vergeven, maar voor ons zelf moeten wij streng zijn; wij mogen ons aan geen valsche illusies overgeven; dagelijks en op ieder oogenblik van den dag moeten wij ons oefenen in de ongeloofelijk moei lijke kunst van zelfkennis, in de kunst van nederigheid. Ons voorbeeld zal tot navolging strekken, en naarmate de zélf-over schatting verdwijnt, zal het geluk der menschen groeien. ken Wij U, beminden Zoon, en allen, die in de stad Buenos Aires zullen bijeenkomen, vol liefde in den Heer Onzen Apostolischen Ze gen. Gegeven te Castel Gandolfo bij Rome, 16 September van het jaar 1934, het dertiende van Ons pontificaat. Pius PP. XI. De Voorzitter van het Permanente Comité opende daarna het congres waarna de hymne gezongen werd, die door de Argentijnsche dich teres Sara Montes de Oca is gedicht en door den musicus José Gil is getoonzet. In den namiddag bezocht de Kardinaal-Le gaat de stad en ontving verschillende pelgrims. Om negen uur hedenavond werd in de ver schillende kerken een aanbiddingsuur gehouden voor de geestelijkheid en voor de pelgrims. De geestelijken waarbij ook de Kardinaal-Le gaat en de Nederlandsche Bisschoppen, verza melden zich in de Basiliek van het Allerheiligst Sacrament. Stand op Donderdag 1 uur van.: 7C4 Vorige stand: 770

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1