STADSNIEUWS Armoede in de stad Athene Haarlem, 11 Oct. Missie-Zondag 1934 Laatste Nieuws 32 dooden bij Lyon ZIJ BEHOEFT GOEDE BEHANDELING DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 Belangrijke opdracht De attractie van de taverna's Sleur is de oorzaak f 0.80 voldoende dbopma AGENDA De pestgevallen te Batavia HAARL. BACHVEREENIGING Avond van Weensche muziek HAARLEMSCHE POST- DUIVENBOND Tien-jarig bestaan HOE EEN JOURNAAL WORDT GEFABRIEKT Polygoon filmt kinderwedstrijd Stork-Conrad bouwt den grootsten tin-baggermolen ter wereld Uitbreiding personeel RIJWIELDIEF Een jaar gevangenisstraf geëischt Diefstal van belastingplaatjes f 78 aan havengeld verduisterd Weg HembrugLimmen Castricum Slagader doorgesneden BURGERLIJKE STAND BILJARTEN Om den Centraalbeker DAMMEN Hoofdklasse-competitie Neder- landsche Dambond Tot diep in den maanlichten nacht weerklinkt de stad van een hoopvol lied Schoenpoetsers in Athene DAT NOG VELE MOEDERS HUN KINDEREN DAGELIJKS SUGGEREEREN DAT LEVERTRAAN LEKKER IS.... Breek met die sleur nu u WEET DAT REEDS VELE DOKTOREN HET SMAKELIJKE VISCHPOEDER DIOPHA AANBEVELEN voor 1 maand Nederl. fabrikaat In alleApoth.enDrog. Diopha N.V.-I Jmuiden 12 October De leidende gedachte is, dat Christus gestorven is voor alle menschen Nog twee slachtoffers overleden REINTHALLER GEDESA- VOUEERD De Haarlemsche Bachvereeniging geeft haar eerste concert op Dinsdag 16 October a.s. des avonds om 8 uur in de Gemeentelijke Concert zaal. Het orkest van het Concertgebouw te Amster dam brengt dan onder leiding van Bruno Wal ter de volgende Weensche muziek ten gehoore: „Onvoltooide" Symphonie b kl. t.: Allegro moderato, Andante con moto, van F. Schubert. Balletmuziek I en II uit „Rosamunde": (An dantino, Allegro moderato, Andante un poco assai) van F. Schubert. Symphonie D gr. t. (Allegro con spirito, An dante, Menuetto, Finale: Presto) van W. A. Mozart. Ouverture „Die schone Galathea" van Franz von Suppé. G'schichten aus dem Wiener Wald, walzer en Ouverture „Die Fledermaus" van Johann Strauss. 17 Maart 1924 werd de Haarlemsche Postdui- venbond opgericht en thans bestaat hij uit 14 vereenigingen. De prettige samenwerking met den Noord-Hollandschen Postduiven Bond te Amsterdam is weer een bewijs dat de Haarlem sche streeft naar hoogere samenwerking dan in localen kring mogelijk is. Er werd voor de feestelijke herdenking een feestcommissie samengesteld die tot taak had het organiseeren van een jubileumvlucht me: Amsterdam, het samenstellen van een gedenk boek en van een feestavond. Het gedenkboek ligt thans voor ons en mag er in alle opzichten wezen. De typografische verzorging is zeer goed en de artikelen, ver lucht met foto's, zijn ook voor buitenstaanders zeer interessant. Zeer lezenswaardig zijn de ar tikelen van Prof. dr. L. de Blieck en diens assistent Dr. A. Bos, van het Rijksinstituut voor parasitaire- en infectie-ziekten te Utrecht. Ook de bekende dierenarts Dr. C. T. A. C. Bol te Nijmegen heeft een leerzame bijdrage aan het boek geschonken. De liefde voor de duivensport heeft Dr. Bol er toe gebracht in samenwerking met prof. de Blieck zijn tijd en kennis beschikbaar te stellen voor de duiven. De voorbehoedende inenting der jonge duiven kan in elke plaats door een der leden zelf gedaan worden, tegen een ver goeding van iets meer dan een dubbeltje voor het gebruikte serum. De secretaris, de heer P. H. Bceree vertelt van de vele onprettige ge beurtenissen in de kinderjaren van den bond, maar met vreugde gewaagde hij er van, dat thans een hechte organisatie met 270 leden is ontstaan. De 14 vereenigingen vertellen dan het Wel en wee sinds hun oprichting in een nutshell. Opmerkelijk en interessant voor den buiten- staoander is het artikel van den convoyeur Ha- velaar, die in 1935 zijn zilveren feest als zoo danig viert. Zaterdag 13 October wordt in gebouw St. Bavo een feestavond gegeven. De famile Hof- mann zal voor de noodige ontspanning zorgen. Iedere bioscoopbezoeker en bezoekster kent de journaals van Polygoon, waarin de vroolijke en droevige gebeurtenissen van den dag op het witte doek worden vertoond. Zoo'n leuke „ge beurtenis" (een geweldig woord!) speelde zier gisterenmiddag af in de Westerlaan te Aerden- hout waar geheel volgens de regelen der kunst, begunstigd door droog weer, door Polygoon een kinderwedstrijd werd opgenomen, een wedstrijd op een eigenaardig soort van voertuigjes, welke het midden houden tusschen een reusachtige rolschaats op twee wielen en een autoped zon der stuurstang. Ze bestaan uit een stalen ge raamte op een voor- en achterwiel, waarop de bestuurder of bestuurster zit, die het voorwiel regelt met zijn of haar voeten en die zich voort beweegt door twee stokjes op de wijze, waarop Dok een bobslee wordt voortgeduwd. Dit kinder speelgoed" (gisteren vermaakten er zich zelfs jongemannen met lange broeken mee!) wordt in den handel gebracht door de N.V. „Sportart", gevestigd te Overveen en is van Hollandsche rinding en Hollandsch fabrikaat. Gisteren werd de eerste wedstrijd met deze toestellen georga niseerd tusschen kinderen uit Amsterdam, Haarlem, Bloemendaal, Rijswijk, Den Haag, enz. enz. die per autobus in de Westerlaan ar riveerden. Nauwelijks stond deze stil of reeds morden de voertuigjes over den weg, zoodat de politie groote moeite had het verkeer te rege len De welbekende auto van Polygoon was toen reeds lang aanwezig. Spoedig waren de film toestellen opgesteld en de wedstrijd kon begin nen. Officieel mocht deze niet „echt" zijn om technische redenen de echte zou aan het slot gehouden worden. De filmsterretjes dachten er echter anders over en reden wat ze konden! Na nog een .wedstrijd", die mislukten en overgedaan moest worden, werd het geval van den grond af opgenomen. Een filmoperateur ging met zijn buik op een matje in het midden van den weg liggen en de wagentjes vlogen weer voort recht op den filmoperateur af, zoodat de toeschouwers, onder wie vele moe ders waren, die ijverig en zorgzaam, zooals moe ders zijn, waarschuwingen en raad aan haar spruiten gaven, het leven van dien man niet meer zeker achten! Het lieu echter goed af en vervolgens mocht één knaap alleen zijn kunsten op het machien tconen. Hij wou het echter te mooi doen en daarom kwam van die kunsten niet veel terecht! Iedere geslaagde cirkeling werd echter met gejuich beapplaudiseerd, dat vooral uit één hoek moest komen en héél dave rend moest zijn, vanwege de filmtechniek, ziet uHet andere gedeelte van de toeschouwers mocht bij de volgende gelegenheid een tandem demonstratie, zijn applaus laten klinken! Toen kwam het hoofdnummer: een jongen en een meisje werden als „winnaar" en „winna res" van den wedstrijd voor de film-apparaten gezet op hun „HEKA" natuurlijk en Eureka, een lief meisjes, dat heel den tijd naar stig haar best naar haar bescheiden krachten had gedaan, mocht ze een kus geven, ja zelfs tot driemaal toe. Wat zal menigeen, die dit tafreel later in de bioscoop ziet, van aandoe ning een traan wegpinken! Eureka bleef intus- schen kussen geven met een ambitie, welke op zichzelf al ontroerend was om te zien.... en die zeker evengroot was als de ijver waarmede een echte, martiale Bloemendaalsche politie agent tijdens den niet-echten wedstrijd, als ver keersagent tusschen de snel-voortwiebelende voertuigjes was opgetreden! Dan het sluitstuk: een echte wedstrijd met de uitdeeling van een tractatie tot slot. Wie dezen middag het meest genoten hebben: de vrij talrijke toeschouwers of de jeugdige filmsterren mitsgaders de steeds in de plooi blijvende politie-agenten en beroepspret heb bende Polygoonmenschen, valt ongetwijfeld moeilijk uit te maken! Veel verschil zal er wel niet bestaan. De commissaris van politie, de heer A. Hiemstra en mr. Top, rechter, toonden bij de demonstratie eveneens hun belangstelling. In dezen tijd van depressie, van malaise en steeds aangroeiende werkloosheid, is het ver heugend te kunnen melden, dat een groote industrie in Haarlem een belangrijke opdracht heeft gekregen. Voor rekening van de Biliton Maatschappij te Den Haag zal nJ. Stork-Conrad te Haar lem een tinbaggermolen bouwen, die de groot ste zal zijn, welke tot nu toe op de wereld bestaat. Deze molen kan op een diepte van 29 M. baggeren. De capaciteit zal 3 millioen kubieke meter per jaar bedragen. De molen is 70 M. lang en 20 M. breed. Deze order is aan Stork-Conrad gegund bij een vrije inschrijving voor uitsluitend Hol landsche firma's. Stork-Oonrad heeft meer tin-baggermolens gemaakt, o.a. voor Engelsche firma's, doch deze opdracht is de eerste groote sinds een paar jaar. De uitvoering van de order zal waarschijn lijk uitbreiding van personeel tengevolge heb ben, daar dit in verband met het mindere werk was ingekrompen. Wel had Conrad zijn per soneel steeds aan het werk kunnen houden, doch veel omvattend was dit niet. Thans echter is er weer arbeid voor lan gen tijd, want de tinbaggermolen zal pas over een jaar gereed zijn. Hij wordt in Haarlem op de werf aan den Spaarndammerweg in zijn geheel tot in de details gebouwd en met bouten in elkaar gezet, dus nog niet geklon ken. Dan wordt de molen weer afgebroken en de deelen per boot naar Indië vervoerd, waar de molen door monteurs van Stork-Conrad. die door vroegere orders bij de Billiton Maat schappij in Indië daar gebleven zijn, weer in elkaar wordt gezet. Maar zoover is het nog lang niet! Het overbrengen van den molen naar Ned. Indië geeft dus geen werk voor onze sleep- booten, terwijl waarschijnlijk evenmin mon teurs uit Haarlem naar Indië behoeven te wor den gedirigeerd. De bouw van den tinbaggermolen is voor namelijk voor Haarlem van belang. Het is niet zeker of de werf te Zaandam ook een gedeelte zal bouwen. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond Don derdagochtend een 32-jarige koopman uit Amsterdam, thans gedetineerd, terecht, die op 23 Augustus te Zaandam in de vóór-kermis dagen een fiets had gestolen. De verdachte be kende doch verklaarde, dat hij niet wist waar hij de fiets had weggenomen omdat hij in een toestand verkeerde waarbij de gedachte over- heerschte „Waar ik hem vandaan haal, haal ik hem vandaan". De fietsendiefstal was gepleegd in de nabij heid van het kermisterrein, dicht bij het station. Verdachte was reeds eerder voor diefstal en heling veroordeeld. De officier van Justitie merkte op, dat de verdachte door allerlei verzinsels zijn daad had trachtte te ontkennen. Het onderzoek werd erg belemmerd, omdat hij gehandeld had, alsof hij zijn geheugen kwijt was. De officier eischte een jaar gevangenisstraf. Vervolgens stond een thans gedetineerd 21- jarig antennebouwer uit Amsterdam terecht, die op 22 Augustus 1934 uit een rijwielbewaar plaats te Koog aan de Zaan een fiets en 13 belastingplaatjes en uit een steeg te Koog aan de Zaan op 14 September 2 belastingplaatjes had gestolen. Verschillende getuigen verklaarden, dat de hulzen waarin de plaatjes bevestigd waren ge weest, verborgen waren. De verdachte verklaarde, dat hij de' plaatjes er met een nijptang had uitgehaald. Op een vraag van den President antwoordde verdachte dat hij uit armoede tot zijn daad was gekomen. De officier van Justitie vond het maar goed, dat verdachte nu tegen de lamp was geloopen, omdat hij aardig op weg was een beroepsmis dadiger te worden. Hij eischte 6 maanden ge vangenisstraf m.a.p. De rechtbank oordeelde termen aanwezig om een reclasseeringsrapport in te winnen voor een eventueel gedeeltelijke voorwaardelijke ver oordeeling. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond een 31-jarige schipper uit Lisse terecht die een be drag van 78.van een N.V. zou hebben ver duisterd. Ben volksplein in Athene, met een oude moskee, die thans als museum voor Grieksch handwerk is ingericht Dit geld had hij ontvangen toen hij in dienst was der N.V. om het af te dragen aan den havenmeester te Zaandam. Dit laatste had verdachte echter niet gedaan hij had direct nadat deze verduistering bemerkt was ontslag gekregen met drie weken loon. De zaak zou niet voor de rechtbank zijn gekomen als hij zich niet aan meer verduisteringen had schuldig gemaakt. Verdachte bekende. Hij had veel geld voor zichzelf uitgegeven waardoor een tekort kwam in de kas van den R.K. Bond van Transport arbeiders waarvan hij penningmeester was. Dit bedrag moest worden gedekt, vandaar de verduistering. De officier van Justitie vond geen termen aanwezig voor een geheel voorwaardelijke straf. Hij eischte zes maanden waarvan 2 onvoor waardelijk en 4 voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De verdediger mr. Dr. F. A. Bijvoet had den indruk, dat verdachte eigenlijk terecht staat voor andere feiten en niet voor de ten laste gelegde verduistering van ƒ78.—. Die andere feiten moeten uit deze zaak worden geweerd. Pleiter verzocht daarom een voorwaardelijke veroordeeling. De officier van Justitie was van meening dat ook overige bekentenissen van verdachte die hem niet ten laste waren gelegd, wel dege lijk in aanmerking genomen kunnen worden zoogoed als dit het geval is met de strafbladen van verdachte. Mr. Bijvoet bestreed deze opvatting en ver wees hiervan naar reeds eerder gedane uit spraken. Uitspraak 25 October. Hedenmorgen werd door het Provinciaal Be stuur van Noord Holland aan de Dreef te Haarlem openbaar aanbesteed: Het aanbren gen van een gewalste fundeering en een dek laag van teersteenslag of een ander gelijkwaar dig materiaal voor de rijbaan en het rijwiel pad, benevens het maken van een voetpad in den aarden baan van het gedeelte van den Provincialen weg Hembrug-Limmen-Castricum aan Zee, tusschen den Rijksweg bij Limmen en den Bakkummerweg te Bakkum, met bij komende werken in de gemeente Limmen en Castricum. Ingekomen waren 34 biljetten. De laagste inschrijver was J. Ooms Pzn. te Avenkom voor 49.314. Gistermiddag heeft de 19-jarige timmer mansknecht H. J. die in de werkplaats van zijn patroon aan de Rolhuizen aan den arbeid was, het ongeluk gehad zich met een steekbeitel in de rechterpols te steken. De slagader werd ge heel doorgesneden. Door O.D. behandeld, werd hij naar het Diaconessenhuis gebracht, waar de wond gerecht is. Daarna kon hij naar huis terugkeer en. Geboren: 7 Oct.: z. van D. D. Nieste—Loker man z. van J. M. Koekv. d. Vlugt; d. van C. A. Overmeer—Schaafsma 8 Oct.: d. van G. Meijer—de Wildt 9 Oct.: d. van M. H. de NieuwePérukel. Ondertrouwd: 10 Oct.: H. A. Arxhoek en C. H. v. Kempen; M. C. Meijer en A. C. de Graaff; D. Baas en E. Siebert; I. Joustra en E. W. J. v. Seggelen; J. Bekker en A. P. Thomassen; A. Schoorl en J. H. Visser; M. Kooijmans en M. Jansen; H. J. de Leeuw en W. Vreeken; J. A. v. Zutphen en K. Smeets; J, A. v. Dongen en C. M. J. Hoekstra; W. J. Beaux en B. Bos winkel; W. Kraan en M. L. Dinger; D. G. Bos man en L. E. Götz v. d. Vet; M. H. A. Melchior en J. J. Kremers; P. v. d. Vis en C. Knaap: J. J. v. Bree en E. H. Warmerdam; J. A. Dreijer en R. Schittko; W. Brongersma en C. Verheijen. Getrouwd: 10 Oct.: C. J. Scholte en C. Tin- trop; L. J. M. Assendelft en D. J. M. Camp- fens; H. J. G. Assendelft en T. W. M. Giesbers; M. G. Doing en A. J. Stiphout; P. Prins en E. A. M. Cornet; H. v. Wooning en M. Stui; J. C. v. Straelen en A. M. T. Consent; A. Kwes- troor en R. M. v. Veen; G. Smit en R. de Jong; A. Brouwer en' A. E. Vögtel; W. A. Wijkhuizen en J. B. Pik; H. Bruins en A. S. A. M. Ties- selink; K. W. M. Wagenaar en A. Rademaker; J. M. v. Dijk en C. J. v. d. Ent Braat; j. Run haar en M. C. v. Straaten; K. H. Oosterhagen en M. F. v. Riezen. Overleden: 8 Oct.: A. Hulshoff, 51 j.. Ripper- dastraat; G. v. d. Hoeven, 59 j., Ramplaan. Woensdagavond' werd in „Centraal Bar", aan den Kruisweg, het nederlaag-tournooi voort gezet met de match Benoorden 't Y—Vrien denkring. De bezoekers lieten fraai spel zien en wonnen alle vier partijen. V. d. Pavert (Vriendenkring) was verhinderd, waarvoor Roefs inviel. Hieronder de uitslagen: Vriendenkring—Benoorden 't Y BoerwinkelVerbaarschot 7280 v. d. Gevelv. d. Ham 82100 Roefs (inv.)Prins 101125 Copini Jr.Falk 2055 Voorloopige uitslag 275360 Dinsdag a.s. wordt het tweede gedeelte van deze ontmoeting gespeeld. Woensdagavond j.l. vond onder zeer groote belangstelling de ontmoeting plaats tusschen de beide Haarlemsche hoofdklasseclubs voor de hoofdklasse-competitie 1934/1935 van den Ned. Dambond. De gedetailleerde uitslag van dezen wedstrijd luidt als volgt: Damclub Haarlem IHaarl. Damclub 1. H. W. ZitmanH. G. Teunisse 20 2. F. A. BerkemeierJ. B. Sluiter Jr. xx 3. Chr. F. VisseP. J. van Dartelen 02 4. W. van DaalenJ. W. van Dartelen 11 5. G. P. HeekAebe de Jong 02 6. P. van WamelJ. P. van Eijk xx 7. Th. van Wamel—H. Greeuw xx 8. J. LycklemaPh. G. Amelung Jr. 20 9. W. StrooJ. van Looij 11 10. J. P. Exel Jr.H. van Lunenburg Jr. 11 Totaal 77 De met een x gemerkte partijen werden af gebroken en worden arbitrair beslist. De eind uitslag wordt vermoedelijk 1010 of een 119 overwinning voor de Haarlemsche Damclub. PARIJS, 10 October. Het mijnongeluk bij Lycn in den mijn St. Pierre la Palud is nog van grooteren omvang dan reeds gevreesd werd Er zijn 32 mijnwerkers omgekomen. Het schijnt dat het ongeluk is ontstaan doordat, een jonge mijnwerker een mijnlamp liet vallen. <2 Geen land draagt zijn armoede met zoo veel gracie en blijmoedigheid als Grie kenland. Het den Grieken ingeboren ge voel voor harmonie verdraagt tegen storende klanken. Met een lach en een lied verdrijft het volk zijn zwaarste zorgen. De diep innerlijke bijna Oostersche zielsrust, het onverwoestbare, kinderlijke optimisme, een licht superstitieus, naief vertrouwen op hun goede heiligen houdt hun hoofd vrij van trieste gedachten. Vandaag leven wij, morgen zorgt voor zich zelf Onze Hollandsche voorzorg, de vaste positie, het opklimmen met overleg door lange spaar zame jaren, geldstuk aan geldstuk rijend, het spaarbankboekje van den kleinen man en de eindelijke, rustige oude dag met pensioen, deze geheel burgerlijk-voorzichtige levensgang is den Griek onbegrijpelijk, ja zelfs afstootend. Niet langzaam, niet met overleg, neen, met groote sprongen moet het gaan. Vandaag nog een arme straatverkooper, morgen geschiedt het groote wonder, het lot uit de Staatsloterij brengt de 400.000, of men trouwt een rijke „dot". Avrio.morgen! De kleine loestro (schoenpoetser), met zijn schoenpoetsbankje vol borstels en fleschjes en doozen over den schouder, in z'n versleten pakje, z'n afgetrapte schoenen, sjokt (droomend van zijn millioen) naar zijn standplaats. Met een moeilijk verdiende 10 Drs. (15 cent) heeft hij een loterijbriefje gekocht, de briefjes die zoo verleidelijk als kleurige waardevolle vlaggetjes aan de gekerfde lange stokken wapperen en die door loterij-jongens, op de rij gedragen, zoo'n opwekkenden, speculatieven aanblik geven aan de straten. Probeert je geluk, Athe- ners, vandaag is de laatste dag, morgen valt het lot. Avrio, ja, morgen De groentenman komt om den hoek, zingend prijst hij z'n waren aan. De ezel, vel over been. staart in de lucht, stemt luid galmend met het loflied in. Hoog opgestapeld op een knarrend vehikel, liggen de vele kleurige groenten en vruchten. De roode tomaten, violette auber gines, groene artisjokken, veelkleurige druiven en zoete vijgen. De parpousi en peponi (water en zoete meloenen) met opengesneden bloed roods en oranjegele buiken zijn een koele ver leiding in den heeten morgen. Het vurig ge zang, ondersteund door een luid bombardement op de deur, roept de huisvrouw aan het venster, Aan de huizen in Athene prijken weliswaar schellen, maar zij zijn alle in meer of minderen staat van verval, en de harde vuist met haar agressief gebons verheugt het oor van de ven ters. Van twee en drie hoog laat men mandjes zakken en nu begint het gehandel. Na veel hand- en hoofdverrekkingen, onder aanroe ping van alle schutsheiligen, na bezweringen en bekruisingen, staat de verkoopprijs vast. De laatste drachme is bevochten en tevreden trekt Manavi (de groentenman) af. „Le roi est mort, vive le roi", zoo staat er weer een voor de afgebroken, zingenden stroom, trekt de kara vaan der venters door de straat. Zóó groote concurrentie, zóó weinig verdiensten, zóóveel schelden en zóó weinig boosaardigheid, bij al dat bedrijf Tegen*de treden van een oud byzantijnsch kerkje, met vele roode koepels, dommelt een triest individu, een der vele vluchtelingen uit Klein-Azië. Op de stoepen en op den grond liggen heiligen-prenten en votiefschildjes uit gestald. Veel harde primitieve kleuren en veel verguldsel op kronen en heiligenschrijnen. In ijzeren potjes en schaaltjes geuren gewijde kruiden en wierook-staafjes en dunne rookspi- raaltjes kringelen in de heete lucht. Het ar melijk hoopje mensch dommelt; gelijkmatig, als regendroppen, tikkelen kralen, geregen aan een lange snaar, door zijn bevende handen. Tik, tik, tik, tikDe tijd vergaat, de dag ver droomt met dit komboloi (het typische passe- temps van het Grieksche volk). Het zachte glij den der kralen is als een narcoticum, het mo notoon getikkel kalmeert de oproerige ziel. De handen streelen, de oogen droomen. Droomen den ouden tijd in rijkdom en den nieuwen avond in ontbering en lijden. Het lichaam is moede, maar de ziel wordt rustig, want de komboloi tikt, tikt, tikt En misschien komt dan een oud vrouwtje en koopt een zilveren beentje haar dochter heeft een ziek been of een verliefd meisje en koopt een zilveren hartje. En in het wierook- doorgeurde kerkje kussen zij al de zilveren en vergulde heiligen, bekruisen zich en maken kniebuigingen en murmelen voor iedere prent kleine gebeden. En in het halfduister der ge kleurde vensters en der flikkerende kaarsen vinden zij nieuwen moed en blij vertrouwen. Fanagia mou (Onze Maagd Moeder) zal wel voor alles zorgen Want de Grieksche volksziel is zoo vreemd- vroom en zoo godsvertrouwend. Daar zijn de ontelbare café's. Langs de straten op de straten, óveral waar een tafeltje staat met 'n paar stoelen is een café. Daar zittend of liever balanceerend brengt de Athener het grootste deel van zijn dag door. Drie regels gelden voor den echten Griekschen cafébezoe ker; een stoel is geen stoel, water kost geen geld, tijd kost ook niets. Met angstige verwon dering ziet de vreemdeling het volgende schouwspel. Voor een ijzeren tafelgestel hangt een massa armen en beenen op en tusschen een viertal houten stoelconstructies. De tafel wankelt onder een kolossale waterkaraf, vier a vijf glazen en een klein kopje koffie voor 250 Drs. (3 cent). De oogste prijs, voor Turk- sche koffie, is hier 4 Drs. Het individu beweegt krampachtig zijn armen en mond, het con- verseert en, bij goed toezien, converseert met een zich in gelijke positie bevindend persoon aan den overkant der straat. Het gesprek, ge opend met een starend oog, 'n licht hoofd schudden en openspreiden der handen de „ti canete"- (hoe gaat 't er mee) ceremonie vliedt gemakkelijk, onder veel vreemde arm- en hoofdverdraaiingen en met weinig woorden. Over gezondheid, huis, slechte tijden en slapte in zaken tot de hoogere regionen der politieke partijschap. Blijken beiden tot gelijke partij te behooren, dan ontstaat er dientengevolge een band. Een wederzij dsch vertrouwen bloeit op en stelt nieuwe eischen. En spoedig ziet men dan ook een der conversanten de straat over steken en in een orgie van eenheid ontstaat veel schouderkloppen en handenschudden en er wordt luidruchtig geklapt voor veel frischen ijskoud water. De verdere morgen vergaat al dus onder vurig en leerzaam debat. Tegen twaalven verkrijgen de betere café's een nieuw aspect. Het elegante koffieuurtje be gint. Langzaam, in groepen van drie en vier nooit alleen komen de sjieke vrouwtjes aan. Slechts vier of vijf café's in geheel Athene heb ben het voorrecht en de eer dames onder hun cliëntèle te rekenen. Zeer aarzelend en onder veel tegenwerking .dringt de vrouwen-eman cipatie in Griekenland binnen. Slechts de café's Jannakis en Zonar aan de Universiteit straat en Zavoriti op het Constitutieplein wor den oogenblikkelijk genoeg als „bon ton" be schouwd. Men kleedt zich voor dit cafébezoek, het is een show van mode en stijl. In groepjes, soms begeleid door een broer of neef, drinkt de mondaine Atheensche vrouw haar kopje koffie of eet een ijsje. Men coquetteert met donkere expressieve oogen onder zeer lange wimpers. En heel zelden en onder' groot vertoon van zóó modern rookt men een door broer of neef gepresenteerde sigaret, hoog gehouden in lange elegante vingers met spitse roodgelakte nagels. Ook loopende zaken worden in de café's ver handeld. Griekenland is het land bij uitstek voor den koopman, den handelaar. Velen dezer, die, welke nog geheel onder aan de ladder staan, bezitten geen of een zeer primitief bu reau en wikkelen met groot vertoon hun vele kleine zaken en zaakjes af in hun stamcafé. Daar is men zeker, steeds de juist noodige per sonen te treffen, het onaangename rennen en de voor den Athener zoo onmogelijke punctua liteit, zijn hier onbekend. Rustig geniet men een aperitief, de Ouzo, dezen koning onder de dranken, buiten Griekenland geheel onbekend. Een licht naar anisette smakende kleurlooze vloeistof is het, scherp en sterk als onze jene ver, een blijde verrassing voor den vreemdeling, de droom der jongleurs. Men neemt twee kleurlooze vloeistoffen (ouzo en water), ver mengt ze en ziedaar, er ontstaat een melk achtige substantie. Daar zit dan een zakenman, vóór hem ouzo en veel ijskoud water, en spoe dig zijn het twee zakenlui, en dan drie en vier, en het zijn allemaal kennissen en vrienden en het geheele café is een conglomeraat van ge- sticuleerende mannen, in witte zomercostuums of opgestroopte mouwen. In ongeloofelijk sansgêne en onder veel beloften en optimistisch vertrouwen worden loopende quaesties behan deld en nieuwe connecties aangeknoopt. En 's middags slaapt Athene. De schroeiende hitte en het felwitte licht dwingen alle leven in de huizen, en een doode rust valt voor eenige uren over de stad. De zon is verwinnaar en ieder vlucht. Het heele leven is op deze namid- dagrust ingesteld. Winkels, zaken, restaurants, alles is gesloten tot 5 uur. Gouvernementsge bouwen en banken blijven zelfs den verderen dag toe. Tegen den avond komt er wederom beweging in de stad. De 800.000 inwoners, verfrischt door een langen slaap, beginnen hun avond- en nachtleven. Allen, van de armsten tot de rijk sten, kunnen hieraan deelnemen, want de zo mer brengt goedkoope genoegens. De avond is koel, de midzomerzon gaat om ongeveer 8.30 uur onder. Het krioelt binnen en buiten de stad van openlucht-restaurants en bioscopen. Alle wintergelegenheden zijn gesloten of ver anderd in winkels. Een stapel stoelen en ijze ren tafeltjes, vier primitieve houten wanden en het bioscoop-geraamte is klaar, verwonderlijk snel verschijnen een groot wit doek en de be- noodigde filmapparaten en voor 10 Drs. (15 ct.) gaat men naar de bioscoop. Er zijn ook elegan tere plaatsen, permanente cinema's, met veel wit marmer en planten in kuipen; deze be leven gedurende den winter een triesten, ver laten tijd, maar bloeien in de heete regenlooze zomermaanden op, hoogst modem en lichtver- vuld. De arbeider eindigt zijn dag in een taverna. Schaarsch verlicht en voor Westersche begrip pen van een werkelijk schilderachtige vuilheid, doorstroomd van zware keuken- en voedsel- geuren, vormt de taverna een der eigenaar digste gezichten van Athene. Een kolossale, ar melijke, meest open keuken, geweldige vaten wijn, een mengelmoes van wankele tafels en stoelen van alle soort en vorm, een leger van verwaarloosde, schuwe, sluipende honden en katten, ziedaar de entourage voor een verwon derlijk goed maal. Wil men werkelijk lekker eten, zoo bezoeke men een taverna. Het is evenwel aan te raden oogen en neus te verbin den. Eerst na maandenlang verblijf in Athene zijn de reukorganen genoeg afgestompt om zon der gevaar voor flauwvallen in een taverna te maaltijden. De ademroovende knoflookreuk, de zwoelverdoovende groene oliewalm, de scherpe geur van den Griekschen landwijn, schrompelen den neus en verweeken de hersens. De schotels evenwel, welke de smerige kellner in zwarte handen, met afgekloven nagels, opdient, zijn een Lucullus waardig. Allerhande vreemd sma kende specialiteiten, wonderwerken gewrocht uit lamsnieren, harten en verdere ingewanden, elegant gewikkeld in lange, gebakken darmen; soepen van hersens, oogen en ooren en zwem mend daarin de uitgekookte kopbeenderen. Verrukkelijk, maar oogen toe. Het is hier een quaestie van eerst proeven en dan weten wat men eet. En al deze heerlijkheden, overstroomd met geweldige hoeveelheden naar terpentijn smakenden wijn Retzina ongeloofelijk goedkoop, opgediend in ijzeren kroezen van 100 maat voor 3 cent. Zoo eet de arbeider, zoo eet vaak de elegante Athener, Deze tavernas Gebouw „St. Bavo": Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur Proza, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Luxor-Theater: „Mannen in 't Wit", 7.00 uur doorloopende voorstellingen) stadsschouwburg: „Suikerfreule", kwart over 8. Café-restaurant Gebr. Brinkmann: English Association, 8 uur. K.J.M.V. „St. Augusti- nus", half 9. Gebouw „St. Bavo"; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. zijn n.l. zeer in de mode en zoo eet met vreeze en beven iedere vreemdeling, want Athene te zien en geen taverna te bezoeken, is gelijk Rome zonder den Paus. Er is steeds muziek. Een schetterende, kra kende gramophoon speelt de oude Grieksche volksliederen en de laatste nieuwe tango's, of een der gasten verschijnt met een gitaar en met veel gevoel en vingervlugheid tokkelt hij de melancholische volksmelodieën en herders liederen. Alles oude bekende liedjes, met veel tragische liefde en verlaten minnaars, en veel maanlicht en bedrieglijke vrouwenharten. En het geheele tavernapubliek zingt mee, met ver wonderlijk klankvolle stemmen, zingt al zijn liefde, vreugde en leed uit, met uitdrukkings volle gebaren en wijde, overvolle harten. En weer gaat over Athene een dag heen, en tot diep in den maanlichten nacht weerklinkt de stad van een hoopvol lied. Zcrg en leed zijn vergeten, en is morgen niet weer een dag? Kai avrio then ine imera. E. SYRIËR Zondag 21 October wordt op verlangpn van Z. H. den Paus de jaarlijksche Missie-Zondag gehouden. De H. Stoel zelve heeft innig ver band gelegd tusschen de viering van het Ju beljaar der Verlossing en de aansporing tot hernieuwde Missieactie, en daarom als leidende gedachte voor dezen Missie-Zodag aangegeven het grond-dogma der Verlossing, dat Christus gestorven is voor alle menschen. Zoowel de dankbaarheid voor de overvloedige zegeningen der Verlossing als het onomstoore- lijke feit, dat de groote meerderheid der men schen, gedeeltelijk door eigen verblindheid, maar hoofdzakelijk zonder haar schuld, in de zichtbare zegeningen dier Verlossing, d.i. in de heilzame prediking, leiding en verzorging der Katholieke Kerk nog niet deelen, zullen de kinderen dier Kerk, gemakkelijk aansporen cm haar aandeel in de uitbreiding van het Ver lossingswerk door hartelijke gebeden en milde offers in edelmoedigheid te brengen. Een intens medeleven en medewerken met den missie-arbeid der Kerk moge het succes zijn van den komenden Missie-Zondag. In alle kerken zal op 21 October de Votief- mis tot Voortplanting des Geloofs worden op gedragen, ovey de Missiën worden gepreekt en een collecte voor het Pauselijk Genootschap tot Voortplanting des Geloofs worden gehouden. BATAVIA, 11 Oct. (Aneta). Twee vrouwen, die in contact geweest zijn met den persoon, uit Bandoeng afkomstig, en die tg Batavia aan pest is overleden, zijn op 10 October mede aan longpest overleden. Uitgebreide isolatie-maatregelen zijn geno men. Van de vier personen, die thans nog in de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting in ob servatie zijn, zijn twee vrouwen gezond, ter wijl van de twee overigen een vrouw en een kind de diagnose nog niet kon worden vast gesteld. Het wijkbestuur, de politie en de gezondheids dienst blijven de uiterste waakzaamheid be trachten. WEENEN, 11 Oct. (Reuter). De nationaal- socialistische ingenieur Reinthaller, die poogde 'een verzoening tusschen de Oostenrijksche re geering en de nationaal-socialisten tot stand te brengen, is officieel gedesavoueerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2