Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? j Het driejarenplan voor Groenland Haats dan een „Omroeper" j voor 75.000 gezinnen 1 POMPEJI DER DIEREN DONDERDAG U OCTOBER 1934 De 11 -jarige Koning Peter II van Joego-Slavië verlaat de ambassade van zijn land te Londen, waar hij een bezoek bracht in verband met den dood van zijn vader, Koning Alexander zelfde is. nomische doeleinden Belangrijke ontdekkingen van de Lauge-Koch-expeditie, die de. zer dagen teruggekeerd is Hongaarsche vrijheids' oorlog BOEK EN BLAD iiiiiiinnnimiiiiminmiimiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiii iiiiuuiiiiiiuiiuiiiiiniiiniiiiiiiiiuiiiiiiiiimniuuiS ninnmniimiininiiiinniiinniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiiiiiiiiiiinBiniininiiiiiiiiiiiig Gezicht op Niederlemeeen dorp in het mooie Saarland De opbouw der luchtvaarttentoonstelling op het IJsclub' terrein te Amsterdam. De bom van een der bombarde' mentsvliegtuigen wordt binnengebracht In gezelschap van zijn grootmoeder, Koningin Maria van Roemenië begeeft de kleine Koning Peter II van Joego slavië zich naar het station te Londen, teneinde naar zijn land terug te keeren heeft men later tientallen jaren tevergeefs er naar gezocht. Eerst kort geleden hebben de opgravingen tot het ontdekken van de graven geleid. Op dezelfde plaats heeft men de galgen ge vonden, die voor de executie van negen ge neraals zijn gebruikt. Vier generaals heeft men doodgeschoten. Professor Georg Kara, die de opgravingen leidt, heeft de vondst aan het Hongaarsche oorlogsmuseum geschonken, met verzoek een klein stukje van iedere galg bij wijze van reli- quie aan minister-president Gömbös te over handigen. Deze heeft de reliquieën een plaatsje gegeven in zijn werkkamer. geen hinder van deze overbrenging zou onder vinden. Doch hoewel men daarom de avond uren koos, toonde het publiek toch veel be langstelling. Zoo zag men een drietal mannen, die een zeer eigenaardig gevormd skelet droe gen; het geleek op de hand van een reus. Dit tige visschen meegebracht en zelfs veel betere skelet was echter een deel van een zonderlinge exemplaren dan die ze toentertijd hebben ge- poolvisch. Het geraamte bezat als het ware vonden. Het blijkt steeds duidelijker, dat wij vier vingers en een duim, zoodat het den indruk een diergroep op het spoor zijn (die thans wekte, dat men een hand te zien kreeg, af- uitgestorven is) en die een overgangstype vormt komstig van een reus. tusschen visschen en amphibieën. Dat is zeer belangrijk, want tot nu toe hebben de dierkun- digen de gaping tusschen deze twee klassen nog niet kunnen overbruggen, zoodat we er wan- niamantpn vnnr hopig onder zijn geworden, of wel een nieuwe GUI asiru* theorie hebben gemaakt, wat ongeveer het- We zijn naar Franz Josephsfjord terugge- keerd, waar we twee jaar geleden al goede m vangsten hebben gedaan. Ditmaal hebben we oe juiüte gesteldheid van dezen grond kunnen De directeur van de Niagara Maatschappij vaststellen. Het is een oude zeebodem, die, toen Frank J. Tone, heeft verklaard, dat diamant de oceaan zich verplaatste, een woestijn is ge- voor astronomische doeleinden een belangrijke worden en waar men daardoor fossielen vindt, stof is geworden. Wij hebben veel dieren in roode asch aange- Het wordt namelijk gebruikt om zeer fijne troffen. Deze roode asch was van zuiver vul- lenzen te slijpen en andere nauwkeurig functio- canischen oorsprong. De dieren waren heels- neerende werktuigen te construeeren. maal ingebakerd, en tengevolge van bijzondere Diamanten puntjes, die daartoe op de juiste omstandigheden hebben de fossielen zich kun- wijze geslepen zijn, worden gebruikt om zeer nen vormen. nauwkeurig lijnen te trekken op metalen spie- Wij hebben hier werkelijk met een Pompeji gels, waarmee de astronomen het licht van he- der dieren te doen. Het staat wel vast, dat de mellichamen analyseeren. zonderlinge visschen en kikkers, benevens al De diamanten, die voor deze doeleinden aan- het kleine gedierte, dat hier leefde en tierde, gewend worden, komen meest uit Zuid-Afrika door een vulkanische uitbarsting zijn overval- en zijn ongeschikt voor de juweelen-industrie. len. Er is nu één driejarenplan voor Groenland afgewerkt, maar er blijft nog genoeg te doen pji voor menig nieuw programma. Dezer dagen is te Tulln nabij Weenen over leden de laatste telg van het Braziliaansch kei zerdom. Het was Dom Pedro D'Alcantara. Louis Philipp von Orleans-Braganza, die den 15en October 1875 in de residentie Petropolis nabij Rio de Janeiro, was geboren. Hij was de zoen van den graaf von Eu, een neef van koning Louis Philipp van Frankrijk en van Prinses Isabella von Braganza. Het Braziliaansch keizerrijk duurde van 1822 —1889. Vóórdien vochten de Brazilianen in de onafhankelijkheidsbeweging van Zuid-Amerika mee tegen Spanje, en wel onder aanvoering van den grooten Bolivar. In 1822 rukte Brazilië zich uit Portugeesche handen en werd een zelfstan dig rijk. Doch in het jaar 1899 werd de laatste keizer Dom Pedro verbannen en sindsdien is Brazilië een republiek en wel een bondsrepu bliek. Doch de dood van Dom Pedro sluit evenwel niet het recht op den Braziliaanschen troon uit; daar dit recht thans is overgegaan aan den zoon van zijn broeder Louis, welke laatste in 1908 overleed. Deze pretendent leeft sedert enkele jaren te Parijs. Het eiland Luzon, een der noordelijkste eilandjes der Philippijnen, is rijk aan goud, dat men niet lang geleden heeft ontdekt. Evenwel zal de ontginning van dit eiland vele moeilijk heden opleveren, daar het eiland slechts wordt bewoond door koppensnellers. Hoe grooter het aantal koppen boven hun woningen is, des te belangrijker zal het aan zien der familie bij de overigen stijgen. Toch zal de macht der koppensnellers niet lang m°er duren. De Amerikanen willen het eiland Luzon, waarop thans nog alleen maar rijstvelden staan, ontginnen en er goudmijnen plaatsen. De Poolsche regeering heeft een overeen komst afgesloten met de Fransche maatschap pij „Pyram" voor de leve-ing van eenige dui zenden apparaten voor het bevorderen van een intensieve verbranding der steenkolen in locomotieven. Deze apparaten, die reeds in een groot aan tal Europeesche landen worden toegepast, ver zekeren niet alleen een economiscne verbran ding, doch gaan ook de rookvorming tegen. Een groot deel der installaties zai door de Poolsche industrie worden vervaardigd. In 1931 werd besloten tot een driejarenplan vor onderzoekingen op Groenland. Dit jaar is het laatste gedeelte van het plan uitgevoerd. Dr. Lauge Koch is met de „Gustav Holm" naar Europa teruggekeerd. De dertien generaals uit den vrijheidsoorlog, die Hongarije in de jaren 1848-49 tegen Oos tenrijk heeft gevoerd, zijn zooals men weet te Arad terechtgesteld. Zij zijn daar in de ves ting begraven. Daar de plaats der teraarde bestelling destijds streng geheim gehouden is, JUBILEUMBOEK VAN DEN AJI.W.B. Uitgave J. Jonker Roelants, Mr. H. A. M. Jonker Roelants en H. L. Jonker Roe lants, Schiedam. Volgens de cijfers, gepubliceerd door het cen traal bureau voor de statistiek, is de bevolking van Polen in den loop van het eerste half jaar 1934 vermeerderd met 208.121 personen, tegen 184.975 personen in dezelfde periode van het vorig jaar. Deze aanzienlijke toename van de bevolking van Polen is in de eerste plaats toe te schrij ven aan de daling van het sterfte-cijfer (14.4 per mille tegen 15.5 per mille) en in het bij zonder van het kinder-sterftecijfer (12.7 per mille tegen 13.2 per mille). Het geboortecijfer is voor het eerst sedert 1932 gestegen tot 27.1 per milli (26.9 per mille). Het aantal huwelijken vertoont een geringe da ling, nJ. 8.3 p. m. tegen 8.5 p. m. «èsS»* FOTOREPORTAGE Een fraai gedenkboek, verzorgd van uiterlijk en met afwisselingrijken inhoud, is door de bo vengenoemde Schiedamsche uitgevers den be stuurders van den gouden A.N.W.B. aangebo den. Dit jubileumboek getiteld „Een halve eeuw A.N.W.B.", is geen dorre aaneenschakeling van ongenietbare bijdragen met nietszeggende op somming van feiten en cijfers, geïllustreerd ten behoeve van een enkelen insider; neen: het leeft en het boeit van de eerste tot de laatste bladzijde, men leest het uit in één adem. In een artikel „Namen van mannen en man nen van naam" brengt Ch. A. Cocheret hulde aan de oprichters en leider van den bond, in het bizonder aan Edo Bergsma, voorzitter sinds 1884. Van G. J. Nijland's hand zijn „Voor nu en voor later" en „De viering van het feest". Wat de A.N.W.B. deed voor het toerisme in Neder land beschrijft H. A. Meerum Terwogt in zijn bijdrage: „De A.N.W.B., onze toeristenbond en zijn daden." Veel vreugde beleeft de lezer aan „Zwerftochten door Nederland," waarin de schrijver, A. den Doolaard, zich ook een uitste kend kenner toont van het eigen land. Tenslot te vertelt dr. Jac. P. Thijsse van de diensten, welke een auto den natuurvriend kan bewijzen. Het boek is geïllustreerd met houtsneden van Nic. J. B. Bulder, uitbeeldend de verschillende vormen van toerisme, verder met enkele kleuri ge schetsen van J. Roelants, die het Neder- landsche landschap in zijn meest karakteris tieke verschijningen weergeven. Het bandont werp is van W. J. Rozendaal. Dit gedenkboek verdient zijn plaats in de bi- bibliotheek, de boekenkast, op de boekenplank van eiken A.N.W.B.'er, die er nog vaak in bla deren en lezen zal, zich herinnerend de schoone dagen van het gouden jubilé. De typhoonramp In Japan richtte groots verwoestingen aan, terwijl zeer vele slacht offers zijn te betreuren. Het spoor en tram verkeer werd in verschillende steden geheel ontwricht, daar da palen der telefonie en telegrafie over de banen vielen en ernstigs schade aanrichtten Dr. A. van Ketel, buitengewoon hoogleeraar in de bedrijfs leer aan de R.K. Handelshoogeschool heeft te Tilburg zijn ambt aanvaard De expeditieleden zien er stuk voor stuk overwerkt en uitgeput uit. „We zijn blij, dat we thuis zijn, want we hebben geen slechter jaar op Groenland mee gemaakt dan dit',, zegt dr. Koch. „Ik ga nu al zeventien zomers naar Groenland, maar zoo iets heb ik nog nooit beleefd. Sinds 1923 is de mist boven het ijs niet zoo dik geweest. Het was allemaal anders dan an ders. Mist op het kustijs, mist aan het drijf- ijs. Bovendien wisselde de temperatuur zoo te zeggen ieder oogenblik. we konden dikwijls dagenlang de kusten heelemaal niet zien. Het warme weer, dat uit Europa gesignaleerd werd en dat ook in Amerika werd ondervonden, liet zich op Groenland hevig gelden. Dr. Koch legde er den nadruk op, dat de expeditie niet veel zou hebben opgeleverd, wanneer men geen vliegmachine had meege nomen. Als het weer wat beter leek te worden, zocht het vliegtuig de kust en bracht men snel de verschillende benoodigdheden aan land. - Er werden acht groepen van vijf man ge vormd, die ieder hun taak hadden. Zoo werd veel werk gedaan niet steeds ongevaarlijk werk. Op een gegeven moment was het zoo, dat alleen een snel ingrijpen vijf van de groepen kon redden. Waren er toen geen radicale maatregelen genomen, dan hadden we meer dan de helft van de expeditieleden nooit terug gezien. - - - In de laatste jaren heeft men het dikwijls gehad over het Groenlandsche goud.. Wanneer dit ooit wordt gevonden zal het voor Denemar ken een groote aanwinst zijn. We zijn er in geslaagd sporen aan te treffen van goud en andere delfstoffen. Op het oogenblik onder zoekt men de stukken erts, die we hebben mee gebracht en van den uitslag van dat onderzoek hangt het af, of Denemarken zijn eigen goud mijnen zal exploiteeren. Reeds toen de expeditie het vorig jaar terug kwam, was er voor de zoölogen en archeologen geen grootere verrasing dan de visschen met vier pooten. Eigenlijk mag men in dit geval van pooten niet spreken, maar de vinnen heb ben een eigenaardigen vorm. Dr. Koch deelde mee: „Wij hebben vierpoo- Te Londen wordt op het oogenblik een groo te tentoonstelling gehouden van skeletten van prae-historische dieren, welke expositie in een der musea is opgesteld. Om de tentoonstelling volledig te maken, was het evenwel noodig, dat eenige skeletten van het eene museum naar het andere werden overgebracht. Begrijpelijker wijze ging dit niet zonder moeite. Het transport kon alleen geschieden wanneer het verkeer Mr. H. P. Marcbant, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft Woens dagavond in de sociteit van de Rotterdam- sche Diergaarde, voor de Rotterdamsche Graanstudieclub de nieuwe schrijfwijze der Nederlandsche taal toegelicht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4