I IN EN OM HAARLEM) nc GEBIT f 35.- V fi 16 Rijksstraatweg 16 DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 wm Uit den Gemeenteraad Het Tandheelkundig Instituut De Wiener Sanger- knaben De verduistering te Lisse HAD HIJ GEVOETBALD? WEENSCH KNAPENKOOR met garantie Pijnloos trekken inbegrepen Plaatje met 1 kunsttand f 3.- ledere tand meer f 1.75 Porceiein- of zilvervulling f 3.- Goudvulling vanaf f 9.— Goudkroon vanaf f 15.- Mondonderzoek kosteloos Zingen in Haarlem INBRAAK BIJ BURGE MEESTER Duitscher tot een jaar gevangenis straf veroordeeld Gevangenisstraffen voor directeur en boekhouder VAN ONZE RECHTBANK Bollenkweeker of bloemist Dood door schuld Na aanrijding te Zaandam R.K. Bond van Transportarbeiders St. Bonifacius Gentlemenhouse Jongen bekneld geraakt Waarom kwam slagersjongen zoo laat? Intrekking rijbewijs Roodvonk Tournee Louis Davids DE HEER W. B. SMIT Benoemd directeur Genees kundige Dienst gHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii! ilIUIIIIIIIIllllllllllllMIlllllllllIllllUIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllIIlIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllE De Wiener Sangerkna- ben zullen Zondag 21 October in Haarlem een uitvoering geven. ok in den Haarlemschen gemeenteraad O heeft de verruiming van verkoopgelegen heid op Zondag voor winkeliers, die van de bepalingen der Winkelsluitingswet na deel ondervinden, aanleiding gegeven tot een uitvoerige discussie. Zij leverde weliswaar geen nieuwe gezichtspunten op, maar bewees in alle geval, zooals wethouder Roodenburg in zijn repliek ondeugend opmerkte, dat de Haarlem- sche Middenstand in deze aangelegenheid over belangstelling van de zijde der raadsleden niet te klagen heeft. De onlangs tot stand gekomen wijziging der Winkelsluitingswet opent de mogelijkheid, on der de tegenwoordige buitengewone tijdsomstan digheden, voor winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak visch, fruit, brood, banket, suiker werk, chocolade, tabaksartikelen of dranken verkocht worden, de verkoopgelegenheid op Zondag met enkele uren uit te breiden. Wenscht een gemeentebestuur die mogelijkheid aan te grijpen, dan moet de Raad, gehoord de belang hebbenden uit de betrokken bedrijven, vóór 15 October de verklaring afleggen, dat z.i. de tijds omstandigheden aanleiding geven voor de ge meente een dergelijke verruiming der verkoop gelegenheid op Zondag in het leven te roepen. Op grond van de uitkomsten der stemming on der de belanghebbende groepen stelden B. en W. nu voor, die verklaring te geven voor wat be treft de winkels, waar brood, banket, suikerwerk, chocolade al of niet met consumptie-ijs ten verkoop in voorraad zijn en voor winkels, die een vergunning ingevolge de Drankwet hebben. De verklaring achtten zij niet noodig voor sigarenwinkels, noch voor vischwinkels en groente- en fruitwinkeliers. De heer van Tetering dankte B. en W. voor hun ijverig onderzoek in deze kwestie en wees op den plicht van den Raad om zooveel moge lijk te zorgen, dat de winkeliers het hoofd bo ven water kunnen houden. Als er ooit gespro ken kan worden over „stille armen", dan kan men er nu velen onder de winkeliers vinden. Waartegenover de heer Grcenendaal de niet erg steekhoudende meening meende te moeten plaatsen, dat door de „stille armen" op deze wijze te helpen, het aantal „openbare armen" wordt vergroot, wijl de straatventers van de verruiming van den Zondagsverkoop nadeel zul len ondervinden. Wij gelooven niet, dat de cliën- teele van de straatventers over 't algemeen de zelfde is als die der winkeliers, die vragen om Zondags hun zaken te mogen openhouden. De anti-revolutionnaire en christelijk-historische raadsleden waren op principieele gronden tegen Zondagsverkoop. De heer tie Braai (A.R.1 zeide, dat zelfs de moeilijke tijdsomstandigheden geen aanleiding mogen zijn om Gods gebod te over treden. En de christ.-hist. wethouder Rooden burg verklaarde, dat hij, alhoewel plichtmatig het voorstel van B. en W. toelichtende, tegen het voorstel zou stemmen. Deze gemoedsbe zwaren zijn natuurlijk te respecteeren. Onze lezers weten welk standpunt de Katholieken in zake Zondagsheiliging innemen. Het werd door den heer van Tetering nog eens uiteengezet. De heer Bijvoet (R.K.) meende, dat de principieele kant van de zaak hier ten onrechte in het geding was gebracht, daar zij in de Tweede Kamer is uitgevochten en het gemeentebestuur thans niets meer dan een registreerende taak heeft te vervullen. Te ver, naar onze meening, ging de heer Wolzak (A.R.), toen hij beweerde, dat de Zondagsverkoop niet door belanghebben den gewenscht wordt, maar slechts door politici aanhangig is gemaakt. In onze stad zelf toch hebben wij meermalen door winkeliers in de getroffen branches den wensch hooren uitspre ken van verruiming van den Zondagsverkoop. De heer Castricum (R.K.) verklaarde zich tegen het voorstel, omdat hij er slechte gevolgen van vreest voor de moeilijk bevochten Zondagsrust in andere vakken. Mevrouw Scheltema (V.B.) verdedigde het voorstel van B. en W. warm. Zij verwacht er een verlichting van in dezen crisis tijd, nu wij allen moeten samenwerken om ons aan den kwaden tijd te ontworstelen. Tenslotte werden de voorstellen met vrij groote meerder heid aangenomen; ook het voorstel van den heer van Kessel om de visch- en fruitwinkels even eens van de gunstige bepalingen te laten pro fiteered In Juni van dit jaar heeft de Raad een voor stel aangenomen, waarbij de pensioenen van de vóór 1 November gepensionneerde of benoemde wethouders, pensioenen, welke reeds korteren of langeren tijd zijn genoten, werden omgezet in een tot het zestigste jaar uitgesteld pensioen. Het ging hier in hoofdbaak om de pensioenen van de oud-wethouders Mr. Slingenberg, Mr. Bruch, Mr. Bomans, thans leden van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland en dat van den heer Reinalda. Telkenjare als de betrokken post op de gemeente-begrooting in behandeling kwam, bleek het verschillenden raadsleden te steken, dat hooge pensioenen levenslang worden uitgekeerd aan jonge menschen, na een door hen betrekkelijk kort wethouderschap in Haar lem. Het besluit van den Haarlemschen Raad om die pensioenen pas op den zestigjarigen leef tijd uit te keeren, heeft „vooralsnog" niet de goedkeuring kunnen verwerven van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland. Zij zien er een aantasting in van verkregen rechten, die de grenzen van hetgeen redelijk is, te buiten gaat. Deze weigering heeft, alhoewel reeds aange kondigd op den dag, dat de Haarlemsche Raad in Juni zijn besluit nam, in breeden kring een zeer onaangenamen indruk gemaakt. In den brief, welke Gedeputeerden over deze zaak aan Haarlem geschreven hebben, wordt eenigszins overbodig en niet zonder naïeviteit medegedeeld dat de leden van Gedeputeerde Staten, wien deze aangelegenheid persoonijk aangaat, aan de behandeling van dat besluit niet hebben deel genomen en daarbij niet zijn tegenwoordig ge weest. Maar de leden van Gedeputeerde Staten, die er wèl aan deelnamen, hebben, zooals een der raadsleden gisteren opmerkte, hun collega's met hun weigering geen dienst bewezen. Vooral niet om de voorgeschiedenis van het Haarlem sche raadsbesluit. Verschillende jaren was de post „wethouderspensioenen" op de Haarlem sche begrooting, zij het onder protest van enke len, gevoteerd. Toen alle salarissen .van het gemeentepersoneel, in verband met den nood toestand van de gemeentekas, verlaagd werden, is aan de oud-wethouders gevraagd of zij vrij willig een deel van hun pensioen wilden laten vallen. Hadden zij toen toegestemd in een ver laging van b.v. 15 pCt. (zooveel als de korting op de gemeentelijke salarissen bedroeg), dan zou geen raadslid waarschijnlijk in afzienbaren tijd op een korting op die pensioenen hebben aangedrongen. De oud-wethouders lieten echter niets van zich hooren. Daarop vroeg de Raad aan Professor Meijers advies over de vraag of de Haarlemsche wethouderspensioenen onaan tastbaar waren. De Leidsche hoogleeraar in Burgerlijk Recht antwoordde, dat verandering van het reeds betaald wordende pensioen in een uitgesteld pensioen juridisch mogelijk was. Hierop nam de Raad het hierboven genoemde besluit. Deze voorgeschiedenis kennende, was 't niet te verwonderen, dat met uitzondering van slechts vier, alle raadsleden gisteren vóór een voorstel van den heer Bijvoet stemden, waarbij de Raad verklaarde, bij zijn besluit te blijven. Gedeputeerde Staten moeten dan nu maar zien of zij den moed hebben het Haarlemsche raads besluit bij de Kroon ter vernietiging voor te dragen. Men behoeft niet nieuwsgiering te zijn hoe die beslissing van De Kroon zal wezen als men overweegt, dat de Regeering zelf de pen sioenen van ambtenaren heeft verlaagd. Zij zou inconsequent zijn als zij aan dit Haarlem sche raadsbesluit haar goedkeuring onthield. En als het toch zou gebeuren? „Laten wij aan de verlangens van Gedeputeerde Staten tegemoet komen, anders zou een beroep bij de Kroon wel eens in het nadeel der gemeente kunnen zijn", zeide de socialistische heer Meijers. „Als de Kroon het Haarlemsche besluit zou vernietigen, dan zal dat slechts nadeel voor ae reputatie van de betrokken leden van Gedeputeerden op leveren", interrumpeerde zijn partijgenoot Joos- ten. Zoo is het! In hun redeneering zijn Gedeputeerde Staten niet consequent. Zij achten het raadsbesluit een aantasting van verkregen rechten, maar zij zeggen tegelijkertijd, dat zij bereid zijn goed keuring te verleenen, als het besluit zoo wordt gewijzigd, dat het pensioen alleen wordt inge houden, zoolang de betrokkene lid is van Ge deputeerde Staten en dus wel pensioen krijgt als hij ophoudt lid van Gedeputeerde Staten te zijn. Van tweeën één: óf het raadsbesluit is géén aantasting van verkregen rechten, óf het is ook een aantasting als het alleen toepasselijk zou zijn op leden van Gedeputeerde Staten De heer Bijvoet wees er zeer terecht op, dat Gedepu teerde Staten hier blijkbaar erkennen, dat wel degelijk wijziging in de oude pensioenen ge- HAARLEM -Voord - TEL. 16726 berekent thans nog voor 'n geh. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies L50 Spreekuur ALLE werkdagen van 912 en van 14 uur. Zaterdags van 912 uur. Avondspreekuur: Dinsdag, Woensdag en Donderdag 79 uur. BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch Tandarts Zondag 21 October zullen de Wiener-San- gerknaben, die wederom een groote tournée maken en die bij een vorig bezoek aan de bloe menstad zulk een uitstekenden indruk achter lieten, wederom in Haarlem concerteeren. Voor hen, die behalve in den schoonen zang der knapen zelf, ook belang hebben in de ge schiedenis van het instituut van het Knapen koor, laten we hieronder een beknopte beschrij ving volgen. De bijzondere prestaties dezer jeugdige kunstenaars en het succes, dat zij bij hun rondreis in 1934 in heel Nederland moch ten oogsten de Nederlandsche pers was een parig in haar lof geven hun wel recht op bijzondere belangstelling. Zooals men weet, behoorde ook Franz Schu bert van 1808 tot 1812 tot 't Convict der Wiener Sangerknaben. De vader van Franz Schubert las op 3 Augustus 1808 in de „Wiener Zeitung" een ad vertentie, waarin werd aangekondigd, dat er op het Convict van de Hofburgkapel een plaats was vrij gekomen en dat zich hiervoor op 1 October des ochtends te 9 uur candidaten kon den aanmelden, voorzien van hun schoolrap port, dat moest verklaren, dat zij in staat zouden zijn het latijn der eerste klasse te vol gen. Tevens moest de candidaat aanleg voor muziek en zang bezitten. Dit was een uitkomst voor de kinderrijke familie Schubert, die gedwongen was in be scheiden omstandigheden te leven; welk een kans om den jongen Franz een goede opvoeding te geven. Den lsten October 1808 begaf zich Franz Schubert naar het Keizerlijke College om exa men te doen. Het kind Schubert was nau welijks 11 jaar oud wist door zijn zang de bewondering te wekken van het college van examinatoren en verkreeg zonder moeite de opengekomen plaats. Tot 1812 bleef hij op het Convict der Wiener Sangerknaben. Deze jaren behoorden tot de ge lukkigste van zijn leven en hadden een zeer ingrijpenden en gelukkigen invloed op de ont wikkeling van zijn muzikaal genie. Het instituut der „Wiener Saengerknaben" werd gesticht bij decreet van Keizer Maximi- liaan op 7 Juli 1498 met het doel te assistee- ren by de kerkelijke diensten in de Hofburg- bracht kan worden. Het gaat nu nog slechts om de vraag, of de Raad te ver is gegaan en dat ontkende de heer Bijvoet. Ook mevrouw Scheltema van den Vrijheidsbond spoorde aan voet bij stuk te houden. Mevrouw Elzinga ver dedigde het recht van de betrokkenen, maar de heer mr. van Dam, haar fractiegenoot, was het niet met haar eens. De heer Wolzak wilde Ge deputeerden wel tegemoet komen. Zooals ge zegd; De Raad besloot met 28 stemmen tegen vier, géén gevolg te geven aan de wenschen van Gedeputeerde Staten. Toen het voorstel tot verlaging van den gas- prijs met ingang van 1 November a.s. aan de orde was, vroeg de voorzitter om de debatten daarover uit te stellen tot bij de behandeling van de begrooting. Maar daar bleek de Raad niet voor te vinden. Aanvankelijk is het de bedoeling geweest van B. en W., die verlaging met 1 Januari te doen ingaan, maar er schijnt op dit moment plotse ling een „gas-vlucht" onder de verbruikers in Haarlem te woeden en nu hadden B. en W. op zuiver commercieele gronden gemeend, de gas- tarieven te moeten verlagen, omdat het moei lijk is later weer klanten terug te brengen bij het gasbedrijf, als die eenmaal den meter heb ben laten weghalen. De heer Castricum wees er op, dat hier dus geen sociale overwegingen in het spel waren en wethouder Roodenburg gaf dat onomwonden toe. De heer Castricum be loofde hem daarom bij de begrooting daarop te rug te komen. En ook de heer Kuiper liet een dergelijk geluid hooren. Hij memoreerde, dat de gasfabriek over het afgeloopen jaar 40 pCt. bedrijfswinst heeft gemaakt. Wat zi. te veel is. De Raad zal zien, zeide hü, eens ernstig moeten beraden of op deze wijze met het hef fen van indirecte belastingen kan worden door gegaan. Ook hij zou daarop bij de begrooting terugkomen. Het is een oude kwestie. Moeten wij in Haarlem indirecte of directe belasting heffen? Wethouder Roodenburg stelde de kwes tie doodnuchter. Verlaging van den gasprijs met 1 cent beteekent een derving van inkomsten voor de gemeentekas van f 100.000. Dat B. en W. nu met een voorstel komen om den gasprijs met 2 cent te verlagen, is geen uiting van weelde, maar wil alleen grooter verlies voor de gasfabriek tegengaan. Wil de Raad nog ver der gaan, mij best, zei de wethouder, maar dan zullen andere middelen moeten worden aange wezen om de uitgaven der gemeente te dekken. Reeds vele malen is deze kwestie besproken en daarby stuitte men in Haarlem altijd op de moeilijkheid, dat de directe belastingen niet te hoog mochten worden opgevoerd, omdat anders de belastingbetalers naar het naburige Heem stede en Bloemendaal trekken. Er is een tyd geweest, dat het verschil in belasting tusschen Heemstede en Bloemendaal fnuikend was voor Haarlem. Dit is thans anders geworden. Het verschil is tengevolge o.m. van de Gemeente fondsbelasting niet zoo groot meer en misschien is zelfs de tijd niet ver meer, dat de belasting betalers in Haarlem terugkomen. Maar bij be redeneering van de 40 pCt. bedrijfswinst onzer gasfabriek mag men niet vergeten, dat deze gunstige resultaten door een groot deel worden verkregen door de zeer economische inrichting van de fabrieken, fabrieken, die reeds lang kapel. Het had niet alleen een zeer gunstigen invloed op de muzikale ontwikkeling van het cultureele leven te Weenen, maar was tevens een belangrijke instelling op het gebied van op voeding en onderwijs, omdat aan een groot aantal begaafde, doch dikwijls in behoeftige omstandigheden grootgebrachte kinderen de mogelijkheid werd geschonken gratis een uit stekende opvoeding te genieten. De keizerlijke familie had de kosten voor deze opvoeding op zich genomen in het door haar gestichte „Loe- wenburgische Konvikt", terwijl als tegenpresta tie van hen verlangd werd hun heldere kinder stemmen te laten hooren bij de kerkelijke plech tigheden. Bij de ineenstorting der Habsburgsche mo narchie hield deze donatie op, zoodat het koor moest worden opgeheven. Jaren bleef de Hof- burgkapel verstoken van de „Saengerknaben", hetgeen zich door een steeds minder wordend bezoek geducht liet gevoelen. Ten slotte was men zelfs door de groote onkosten, veroorzaakt door de engagementen van solisten en koren, gedwongen de diensten geheel te staken. Belangrijke personen in het muziekleven ga ven er zich spoedig rekenschap van, dat de „Hofmusik", zooals de combinatie Wiener Phil- harmoniker (Staatsopera-orkest), koor van de Staatsopera en Wiener Saengerknaben genoemd werd, een éénig instituut was in het artistieke leven te Weenen en dat men, indien één der ele menten hiervan zou verdwijnen, de geregelde uitvoering van unieke klassieke meesterwerken zou moeten staken. Begin 1923 organiseerde men derhalve wederom uitvoeringen van plech tige Hoogmissen in de Kapel en dacht daarbij tevens aan de reorganisatie van het instituut der „Saengerknaben". De huidige rector, pro fessor Joseph Schnitt, stelde zich die reorgani satie ten doel en werd zoo de herschepper van het beroemde instituut. Regelmatig worden weer ieder jaar tientallen missen van Haydn, Mozart, Schubert, Bruckner benevens de Ita- liaansche klassieken ten gehoore gebracht. Het aantal jongens groeide met den dag en dank zij de opoffering van prof. Schnitt, die zijn geheele persoonlijke fortuin hiervoor be steedde, gelukte het het vroegere niveau we derom te bereiken. De moeilijkheden, die men behalve op financieel ook op artistiek gebied moest overwinnen, waren talloos. Zoo is men heden verplicht zelf de scholing van de afzon derlijke stemmen, welke ruim twee jaar tijd vordert, ter hand te nemen, aleer men de jon gens in het koor opneemt. Vroeger bestonden er in de provincie vele zangscholen, waarvan de leeraar het zich tot een groote eer rekende eenmaal een, bijzonder goed ontwikkelden leer- vóór den oorlog, in den goedkoopen tijd, werden gesticht. Bij de beoordeeling van den gasprijs moet men dan ook niet vergeten de vraag te stellen of de tarieven in Haarlem hooger zijn dan in andere gemeenten van ons land. De heer Kuiper vroeg nog om op commercieele gronden het vastrecht te verlagen van f2 per maand op f 1.50. Maar de wethouder zag daarbij geen heil en het zou de gemeentekas f 50.000 kosten, terwijl de minder draagkrachtige man er geen voordeel van zou hebben, want die heeft in den regel een muntmeter. De heer Kuiper trok zijn voorstel dan ook voorloopig in. De heer Reinalda wilde de huur voor de muntmeters afschaffen. Ook daarin trad de wethouder niet om de groo te kosten. De heer Reinalda zeide, dat deze gas- prysverlaging er slechts een was op afbetaling. De prijs zal nog meer omlaag moeten volgens hem niet om sociale redenen, maar uit zuiver commercieel standpunt bezien. De waarheid is natuurlijk, dat op het oogenblik de strijd tus schen petroleum en gas, die er altijd is geweest, thans heviger is door den goedkoopen prijs van petroleum. Wanneer dit verschil weer kleiner wordt, wint het gas weer in appreciatie van het publiek. Wat de heer Castricum dan ock wil: verlaging van gasprijs op sociale overwegingen, is heel wat anders dan wat B. en W. nu voor stellen en de heer Reinalda adviseert. Dit laat ste is koopmanschap. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen, maar wij zullen waarschijn lijk de debatten bij de begrooting weer terug krijgen. Elk raadslid wil uit den aard der zaak de beste financieele politiek voor onze gemeente. Laten wij hopen, dat uit die debatten voor Haarlem inderdaad het allergunstigste beleid zal voortkomen. In den aanvang der raadszitting werden de geloofsbrieven van den heer Posthumus in orde bevonden. Hij zal den zetel van den heer Koppen innemen. Aan het slot werd een zeer langdurige geheime zitting gehouden. Naar wij hoorden ging het in hoofdzaak om de benoeming van een directeur van de Openbare Leeszaal. Dat het er klaarblijkelijk warm is toegegaan, bleek uit de verhitte gezichten der raadsleden. Be noemd werden als directeur van den Gem. Ge- neesk. Dienst den heer Smit, arts te Spaarn- dam en als directeur der Leeszaal de heer de Witt, directeur van de Openbare Leeszaal te Laren. Hedenmorgen deed de Haarlemsche Recht bank uitspraak in de zaak tegen den 38-jarigen Duitscher, die op den 20 Augustus in de bur gemeesterswoning te Bennebroek heeft ingebro ken. Hij forceerde daar verschillende deuren en was met een waardevollen buit verdwenen. De Officier van Justitie had op de zitting van 27 September j.l. drie jaar gevangenisstraf te gen verdachte geëischt. De rechtbank veroordeelde hem tot 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hech tenis. ling door de Hofburgkapel te zien aannemen. Op vele plaatsen waren zelfs speciale scholen ontstaan, die de knapen opleidden voor hèt toelatingsexamen bij het Instituut. De Saengerkpaben kunnen na hun stemmu- tatie nog eenigen tijd op het college vertoeven om hun studies te voltooien. Het onderwijs wordt geleid door uitstekende professoren, die hun in den beperkten tyd, die naast het muzi kale onderwijs en verpoozing rest, een volledig schooljaar moeten bijbrengen, opdat het toe latingsexamen op de middelbare scholen moge lijk zal zijn. De opvoeding is gebaseerd op de zelfde regels als die van religieuze colleges. Het muzikale gedeelte bevindt zich echter in handen van de dirigenten dr. Léopold Emmer, Georg Gruber en Hans van Urbanek. Het bij zondere onderwijs zoowel op muzikaal als al gemeen gebied is, in stede van een beletsel, een voordeel voor de jongens. Namen als prof. Ge- meindel of Clemens Krauss, die in hun jeugd deel uitmaakten van het Convict, getuigen van de juistheid der opvatting, dat een „Wiener Saengerknabe" zijn weg door het leven weet te maken. De vertooning van een opera van Haydn, „de Apotheker", leidde tot een aantal uitnoodigin- gen in Concertzalen buiten het Convict en in 1926 tot een eerste optreden te Innsbruck en in Zwitserland. De eerste stap buiten Weenen was gedaan. Het volgende jaar vond een op treden plaats in Duitschland, vervolgens we derom in Zwitserland, waaraan zich aansloten Joego-Slavië, Polen, Rumenië, Italië (een con cert in het Vaticaan vond eveneens plaats), Parijs, Spanje, Scandinavië, Budapest, Athene en de overige Balkansteden. Op de tweede reis door Scandinavië, waar gedebuteerd werd in Kopenhagen, vond de eerste voorstelling plaats van Humperdinck's Haensel und Gretel, dat later ook in den Koninklijken Schouwburg te Stockholm vertoond werd. In het vorige seizoen trad men op in Neder land en eenige plaatsen in Frankrijk en onder nam men wederom reizen naar Scandinavië, Polen en de Baltische landen. Waar nog steeds het aanvankelijk gestelde doel, n.l. de jongens, uit alle rangen en stan den voortgekomen, geheel kosteloos deze alge- meene en in het bijzonder muzikale opvoeding te geven, betracht wordt, is het noodzakelijk door middel van kunstreizen het budget slui tend te maken. Men is zich ten zeerste bewust dat het reizen den kinderen een zware taak oplegt, maar de unieke gelegenheid de wereld te leeren kennen, zich te bewegen en reeds op jeugdigen leeftijd zoo groote ervaring op te doen, zal hun zeer zeker in hun verdere leven te stade komen. Voor de Haarlemsche Rechtbank diende veer tien dagen geleden een zaak tegen een gewezen bedrijfsleider van een N.V. Automobielbedrijf te Lisse, die in de jaren 1931, 1932 en 1933 in totaal een bedrag van f 17.000 had verduisterd. De verdachte liet b.v. een afbetaling van f 550 op f 300 boeken. Deze methode werd meermalen toegepast. Ook kwam het wel voor dat verd. af betalingen heelemaal niet het boeken. Verdachte gaf op de zitting ook toe, dat hij door speculatie, Straperlo en andere onnutte uit gaven tot de knoeierijen was gekomen. De Officier van Justitie eischte 3 maanden onvoorwaardelijke en 5 maanden voorw. gevan genisstraf met 3 jaar proeftijd. De rechtbank maakte er van 4 maanden en 4 maanden met een proeftijd van 3 jaar. In verband met de knoeierijen van den direc teur van het N.V. Automobielbedrijf te Lisse stond ook diens 50-jarige boekhouder terecht we gens valschheid in geschrifte. Deze zou n.l. valsche cijfers hebben geboekt, waarom het den directeur aanvankelijk gelukte zijn knoeierijen te bedekken. De Officier van Justitie eischte tegen dezen verdachte 2 maanden onvoorwaardelijke en 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. De rechtbank gaf den man één maand onvoor waardelijk. Veertien dagen geleden kwam een bewoner van Haarlemmermeer voor de Haarlemsche Rechtbank in hooger beroep van een vonnis van den Haarlemschen Kantonrechter, waarbij hij was veroordeeld tot een boete van een gulden en verbeurdverklaring van in beslag genomen bloembollen. Verdachte had op een perceel land aan den Veldweg in Haarlemmermeer tulpen en narcis sen geteeeld zonder dat hij een vergunning als bollenkweeker had. Ook toen waren de des kundige verklaringen tegenstrijdig. Van den eenen kant meende men, dat verd. bollenkwee ker was; van den anderen kant, dat hij bloe mist genoemd moest worden. De Officier van Justitie vroeg bevestiging van het vonnis. De rechtbank ontsloeg verdachte van rechts vervolging. Veertien dagen geleden eischte de Officier van Justitie voor de Haarlemsche Rechtbank drie maanden hechtenis en een jaar ontzegging van het rijbewijs tegen een 30-jarige verzeke ringsagent uit Den Haag, die als bestuurder van een auto in de Haarlemmerstraat in botsing was gekomen met een motorrijder, die later aan de opgeloopen kwetsuren was gestorven. De rechtbank sprak verdachte vrij. Veertien dagen geleden eischte de Officier van Justitie voor de Haarlemsche Rechtbank 250 boete of 1 maand hechtenis tegen den 61- jarigen koopman T. S. uit Zaandam, die op 2 Juni een motorrijder aanreed. Tengevolge van deze aanrijding overleed het slachtoffer 3 dagen later. De Rechtbank veroordeelde verdachte tot een geldboete van ƒ150. Bovengenoemde organisatie hield een buiten gewone .propaganda-vergadering in 't gebouw „St. Bavo". Als spreker trad op de hoofdbe stuurder, de heeijZwaga. Allereerst werd besloten adhaesie te betuigen aan de aan den ministerraad gezonden adres sen van het R. K. Weikliedenverbond. Daarna werden negentien nieuwe leden geïnstalleerd. De heer Zwaga behandelde dan het ontstaan en streven van de katholieke arbeidersbeweging. We moeten vechten in de eerste plaats om datgene te behouden, wat we hebben veroverd. Bij de bespreking van de sociale wetgeving merkte spr. op, dat een wettelijk vastgestelden arbeidstijd voor het transportbedrijf nog be reikt moet worden. Dit moet een reden zijn om aaneengesloten dit resultaat tot stand te bren gen. Nadat de voorzitter den spreker hartelijk bedankt had voor zijn rede, volgde sluiting. In perceel Ripperdapark 17, is het Gentle menhouse geopend, een speciaalzaak in Engel- sche Heerenjassen en regenjassen, welke di rect van de fabriek naar den gebruiker worden geleverd. Er is keuze in overvloed! Gistermorgen omstreeks half 9 is er op de Oosterbrug nabij den Hamenjangsweg een eigenaardig ongeluk gebeurd. Over de brug, die een breedte heeft van 3.99 M. moest een vrachtwagen passeeren beladen met 3 zware ijzeren ramen, die 3.80 M. lang waren. Ofschoon er iemand voor de brug ging staan om de argelooze voorbijgangers voor het na deren gevaar te waarschuwen, probeerde de 9- jaige A. H. uit de Harmenjansstraat langs de vrachtwagen over de brug te komen. Natuurlijk raakte hij bekneld tusschen de zware ijzeren last en de brugleuning. De knaap, die over pijn in de buik en in het hoofd klaagde, werd naar huis gebracht, waar hij behandeld is door een dokter van de G-D. Voor den Haarlemschen Kantonrechter ver schenen Woensdagochtend een slager en zyn loopjongen. De slager was bekeurd omdat hij den jongen na zeven uur werk had laten verrichten. Het „tragisch gebeuren" had zich afgespeeld op 20 Juli ji. Om 5 uur was de jongen uitgestuurd naar het abattoir en naar een worstleveranciei om bloedworst te halen. Het ongeluk wilde echter dat de jongen niet met bloed-maar met leverworst thuis kwam. De baas, die wel bloedworst noodig had. maar geen leverworst stuurde den jongen terug om de worst te ruilen. De slagerij was aan de Zandvoortschelaan gelegen. De worstleverancier had zijn' domicilie aan de Heerenvest. Volgens den baas was deze afstand twintig minuten fietsen, volgens den loopjongen een half uur. De baas beweerde, dat hij den jongen terug gestuurd had om even voor zes uur. De jongen hield vol, dat het na kwart over zessen was. Hoe het ook zy, om ruim kwart over zeven werd de jongen die nog op de heenreis was aangehouden door een rechercheur, die tegen den baas proces verbaal opmaakte, omdat hij den jongen na 7 uur nog werk had laten ver richten, wat niet mag. De fietsjongen kon zich niet herinneren of hij zich opgehouden had met kameraden of iets dergelijks, Hij was 's avonds om 9 uur bij den slager teruggekomen van zijn boodschap. Ambtenaar van het O. M. tot fietsjongen: „Was je niet kwaad dat je nog terug moest omdat het al zoo laat was en omdat je dacht dat je om zes uur kon uitscheiden?" Fietsjongen: „Ik dacht ook, dat om zes uur myn tijd was." Uit een arbeidslijst bleek, dat de slager ver gunning had, om den jongen tot zeven uur te laten werken, tijdens het seizoen in Zandvoort, dat toen in vollen gang was, maar meestal ging de jongen om zes uur naar huis. Ambtenaar O Al.: „Kan dat kwaad worden ook oorzaak zijn, dat je getreuzeld hebt, zoodat je het wel fijn vond, dat de politie je aanhield?" Fietsjongen: „Ik gun mijnheer B. (den slager) 't is geen vriend van me ook geen bekeu ring." Kantonrechter: „Heb je soms onderweg ge voetbald?* Fietsjongen: „Dat gebeurt wel eens, maar toen toch niet." In zijn requisitoir merkte de ambtenaar van het O. M. op, dat er in deze zaak iets is, dat niet bevredigt. Er is geen oplossing gevonden voor den tijd, waarop de jongen wegging. Hij is tot negen uur 's avonds weggebleven dus waar is hij al dien tijd gebleven? Men is het niet eens over den tijd, waarop de jongen is weggestuurd. De Ambtenaar besloot met vrijspraak te vra gen. Mr. Dr. F. A. Bijvoet, de verdediger van den slager, sloot zich hierbij aan. Ook de Kantonrechter kon zich er mee ver eenigen en sprak den slager vrij. Aan J. R. Bangma, wonende alhier, is de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen ont zegd gedurende één jaar, ingaande 12 Septem ber jj. Alhier zijn in de week van 30 September tot en met 6 October vijf gevallen van roodvonk geconstateerd. Na zijn triomfale successen in zijn Kurhaus Cabaret in Scheveningen zal Louis Davids met zijn troep op Zaterdag 13 Oct. in Haarlem in den Stadsschouwburg optreden. Het wordt een avond van dolle vroolijkheid, waaraan o.a. medewerken behalve de leider Louis Davids, Johan Kaart Jr., (de bekende too- neelspeler en „Schele" uit de film „De Jantjes"), Matthieu van Eysden de populaire revuekomiek, en een keur van Nederlandsche artisten. Behalve schetsen, scènes, z.g. shorts, zal Louis Davids zijn laatste liedjes en praatjes lanceeren. Zooals wij reeds in ons ochtendblad meldden, benoemde de raad als opvolger van dr. J. van Konijnenburg tot directeur van den gemeente lijken geneeskundigen en gezondheidsdienst den heer W. B. Smit, arts te Spaamdam. De heer Smit werd op 9 Maart 1894 te 's Heer Arenskerke geboren en doorliep de Rijks H.B.S. te Goes, waar hij in 1912 eind examen deed. Hij ging toen in den handel en hielp zyn vader in diens zaak. Op 1 Augustus 1914 ging hij echter onder de wapenen en in October 1915 werd hij bevorderd tot reserve-officier bij de vesting-artillerie en gedetacheerd te Utrecht. Deze gelegenheid greep hij aan om zijn tyd aan de studie voor arts te wijden aan de Rijks universiteit, waar hij in Juli 1921 tot arts werd gepromoveerd. Dokter Smit nam toen by ver schillende collega's de praktijk waar, tot hy zich in 1922 te Spaamdam vestigde, waarna hy als reserve-officier overging naar den Genees kundigen Dienst. Thans is hy reserve-officier van gezondheid, eerste klas. De functionaris is bestuurslid van de afdee- ling Haarlem van de Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, bestuurslid van de Haarlemsche Huisartsenvereeniging, plaats vervangend lid van de commissie van toezicht op de te Haarlem werkende ziekenfondsen, be stuurslid van den „Ongevallendienst" Haarlem en voorzitter van de afdeeung Spaamdam van „Het Witte Kruis",

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5