Deken A. A. Ph. M. Guilonard Y Ü1 R iworoiwcrs wffrourtfflu' DE FAAM'S PARCIVAL SULioxiri be\Aad&ri_! MARIA-STICHTING m, EggfBI DE PLECHTIGE UITVAART N.V. MELKINRICHTING „DE LANDBOUW" L.LT.E.H. Dagbladreclame: Onmisbaar 'XHÉ wertrouLensnddra DONDERDAG 11 OCTOBER 193i Enorme belangstelling ANEGANG HAARLEM „Hij was eenvoudig, zoodat hij zoo weinig mogelijk op den voorgrond trad" De H. Mis van Requiem De aanwezigen De lijkrede UIT DEN OMTREK BEVERWIJK BLOEMENDAAL BENNEBROEK HILLEGOM SANTPOORT VELSEN ZAANDAM Verruiming verkoop op Zondag IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Interpellation HALFWEG HEEMSTEDE BEZUINIG OP DE UITGAVEN VOOR UWE HUISHOUDING RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN MpL'i p]l|| J Lr j s Was niet hij de man, die dagelijks hee! het leven op tijd liet aanvangen. Hij was een vertrouwensman, maar er waren er meer. Toen reeds stelde men ook het volste vertrouwen in DE FAAM, want alleen solide kleeding kon men daar koopen. Enthans, na vele jaren staat De Faam nog aan de spits. Zij heeft het „Vertrouwen" oprecht gediend, en ook thans geldt; alleen solide kleeding kan men daar koopen. Negeert dus elk risico en koopt Uw DAMES-, HEEREN- EN KINDERKLEEDING bij: HAAR BESTE WERK Woensdag is de Hoog Eerw. Deken A. A. Fh. M. Guilonard, pastoor te Schagen, on der groote belangstelling van geestelijke en wereldlijke autoriteiten en van de parochia nen ten grave gedragen. Het is een plechtigheid geweest, die alle aanwezigen langen tijd in het geheugen zal blijven, omdat dit het afscheid was van een alom geleerd en bemind priester. Nadat Dinsdagmorgen om 8 uur een alge- meene H. Communie gehouden was door de schoolkinderen voor den overleden deken, werd om 9 uur de kerk geopend om de geloovigen in de gelegenheid te stellen hun beminden herder nog een laatsten groet te brengen. Zeer velen maakten gedurende den dag en ook 's avonds nog gebruik van de gelegenheid om het stoffelijk overschot, dat met de priester lijke gewaden was bekleed, te zien. Nadat 's middags te 1 uur de schoolkinderen den rozenkrans gebeden hadden, werden 's avonds om 7 uur de plechtige Metten gezon gen. Agens was Pastaoor Vollering van 't Waar land, die geassisteerd werd door de Eerw. Fathers H. Knuwer en Joh. Brügemann, zonen der parochie. Cantores waren: Majoor Bangert, Vlootaalmoezenier te Den Helder en Kapelaan van Ginkel van de Parochie van Maria Onbe vlekt Ontvangen, eveneens van Den Helder. Ceremoniarius was de weleerw. heer J. Redeker, kapelaan te Sassenheim, oud-kapelaan der pa rochie. Op het Priesterkoor merkten we o.m. op: Pastaoor Leipzig van Beemster; Pastoor M. M. van der Eem van Anna-Paulowna, weleerw. heer P. J. Roessen, deservitor der parochie St. Christophorus te Schagen en pater Chrysosto- mus van Nieuwe-Niedorp. Na de Metten defileerden de aanwezigen langs de lijkbaar. Woensdagmorgen om 7 uur naderden vele Parochianen tot de H. Tafel. Ook toen kon men nog een blik op het stoffelijk overschot werpen, want de kist werd pas na de plechtige H. Requiem Mis gesloten. De Parochiekerk van den H. Christophorus was overvol met geloo vigen, die hun herder uitgeleide gingen doen «aai' zijn laatste rustplaats, toen om half tien de Lauden werden gezongen. De plechtige H. Mis van Requiem werd op gedragen door den Zeereerw. Pastoor van Veen van Den Helder, die tevens tot executeur-tes tamentair was benoemd. Als diaken en sub diaken fungeerden resp. Kapelaan J. Redeker en de Eerw. Father Knüwer. Ceremoniarius was de weleerw. heer P. J .Roessen, kapelaan der Parochie. Predikant was de Hoogeerw. heer Huibers, Deken en Pastoor te Hoorn. Als cantores fungeerden Pastoor Verhoeff van Bpeezand en Kapelaan van Ginkel van Den Helder. Het zangkoor voerde onder leiding van den heei' C. van Mook de drie-stemmige Requiem- Mis van Perosi uit. Op het Priesterkoor en op de gereserveerde banken merkten we de vol gende geestelijke en wereldlijke autoriteiten op: Monseigneur Taskin, president van het Groot-Seminarie Warmond; Plebaan Wester- woudt van Haarlem; hoogeerw. heer Deken Rengs van Alkmaar; majoor Bangert, vloot aalmoezenier, hoog eerw. heer Sondaal, Deken van Haarlem. Pastoor Brinkman en kapelaan Rozenhart van Warmerhuizen; Pastoor van Eaaren van Oudorp; Ch. de Meulder, Pastoor te Heerhugowaard; Eerw. Gardiaan van het klooster van Nieuwe Niedorp; Pastoor de Wild van Wielingen; Pastoor Braak van de Wierin- 1 germeer; Pastoor van Kampen van Burgerbrug; Eerw. Pater Joh. Brügemann; kapelaan Ligt- hart van Den Helder. De Edelachtb. heer Nolet, burgemeester van Warmerhuizen; Notaris Pinxter van Schoorl- dam en de heer H. F. van Nuland, lid van Ged. Staten van Noord-Holland te Schagen, vertegenwoordigden de R.K. Landdag in Hol lands Noorderkwartier. Verder merkten we nog op den huisarts van dén overledene Dr. H. U. Nanninga te Scha gen en Notaris van der Bergh. De lijkrede, die na de H. Mis werd uitge sproken, werd gehouden door den hoogeerw. heer Huibers, Deken en Pastoor te Hoorn. De gewijde spreker had tot tekst gekozen. Psalm 109, 5e vers: Tu es Sacerdos in Aetemum; Gij zijt Priester in Eeuwigheid. Voor de Christenen is de angst voor den dood weggenomen, daar er een nieuw, eeuwig- gelukkig leven volgt. Dit geldt vooral voor een Priester, want die gaat naar den Meester, naar Zijn goeden Meester. Toch wekt een afsterven bfj ieder een gevoel van droefheid. En dit te meer als men verliest, zooals hier, een vader en een vriend. De geloovigen worden verzocht heden op bijzondere wijze dank te brengen voor al hetgeen deze Priester Gods onder hen heeft gedaan en uitgewerkt. De hoogeerw. redenaar vervult hier een broe derplicht en belicht den levensloop van den overleden hoogeerw. Deken. Augustinus Aloy- sius Philomena Maria Guilonard werd 20 No vember 1868 uit eenvoudige brave ouders te Delft geboren. Zijn ideaal was eens Priester te worden en zoo voor God in Diens wijngaard te arbeiden. Reeds op de seminaries Hageveld en Warmond muntte hij uit door zijn Godsvrucht en zijn kennis. In 1895 vond hij, wat hij ge zocht had, toen hem het H. Priesterschap werd toegediend. Toen was hij „Priester in alle Eeuwigheid". Hij was eenvoudig, zoodat hij zoo weinig als maar mogelijk was, op den voor grond trad. Het leek meer op bedeesdheid, maar hij was een uiterst gevoelig mensch. Hij kon niet hebben, dat hij nog in zooveel punten te kort kwam. Een moeilijken strijd heeft hij gestreden. Voor menigeen was hij een gesloten boek. Bij de parochianen in Hoorn, waar hij van 5 Maart 1897 tot 9 Mei 1900 kapelaan was, zal zijn nagedachtenis in dankbare herinnering blijven. Als leeraar te Hageveld en als rector van het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam kwam zijn mensch-zijn en zijn priesterliike Waardigheid op duidelijke wijze naar voren. Als rector was hij voor duizenden zieken, waarvan Velen hem al zijn voorgegaan een troostende engel en een vermanende profeet. 5 Dec. 1914 Werd hij benoemd tot Pastoor te Enkhuizen en 3 Mei 1924 tot Deken van Schagen. De gewijde redenaar wijst or de groote vriendschap reeds van de prilste jeugd af tusschen Z. H. Exc. Mgr. J. D. J, Aengenent en den overledene, die ook in de laatste ziekte op ondubbelzinnige wijze tot uiting kwam, toen de Bisschop zijn zieken vriend in de Maria-stich- tng te Haariem kwam opzoeken. Hij heeft al zijn krachten gegeven om zijn volk voor God te heiligen en ze te brengen tot God. Nu zullen we hem brengen naar den dooden- akker, waar hij rusten zal temidden van hen, die hem reeds zijn voorgegaan. Hij, die hier onze Priester was, hij zal onze voorspreker zijn voor God; hij zal ons niet vergeten. Dierbare pa rochianen vergeet ook hem niet in uwe gebeden. Gij Priester, gij zijt geweest een dierbaar vriend, een goed vader, wij hopen u weer te zien bij God in eeuwigheid. Nadat de absoute was verricht door pastoor van Veen geassisteerd door kapelaan Redeker en den Eerw. fath. Knüwer stelde de droeve stoet zeh in beweging naar den doodenakker. De lijkbaar, die gedragen werd door de leden van het Kerk- en Armbestuur van de parochie St. Christophorus, werd vooraf gegaan door den Eerw. Father Knüwer, die het kruis droeg, gevolgd door de „Jonge Wacht" met omfloerde vlag. de Eerw. Zusters van het Liefdegesticht, de koorzangers en de dienstdoende geestelijken en het vaandel van de St. Lodewfjksvereeniging. Achter de lukbaar volgden de familieleden en verdere geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Op eenigen afstand volgden alle parochianen. Na de beaarding, die verricht werd door Pastoor Van Veen met dezelfde assistentie als bij de H. Mis, keerden allen, na nog eenmaal een laatste blik op de geopende groeve te heb ben geworpen, omstreeks 12 uur, zichtbaar diep onder den indruk huiswaarts. Door een hond gebeten Woensdagmiddag is een driejarig meisje, dat zich vlak bij de af scheiding van een erf aan den Grooten Hout weg bevond, door een waakhond aangevallen. Het kind kreeg zulke ernstige, wonden aan het gezichtje, at overbrenging naar het Roode Kruis-ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Burgerlijke Stand Geboren: d. van H. A. E. M. G. PaetzDe Prefer; d. van M. E. Rol versVoorham; levenloos kind van M. J. J. C. van Vlijmen—Koets. Ondertrouwd: J. C. Korsman en M. A. Voogdt; E. J. van Donselaar en J. van den Hout; H. C. Dixon en T. G. M. Swarts. Getrouwd: L. A. Th. van der Meel en E. S. M. Scholtp. - Overleden: Th. C. Dentz, 75 j. Tuinbouw- en Plantkunde De heer C. Sip- kes uit Haarlem zal voor de leden van de afdeeling Bloemendaal en Omstreken van „Tuinbouw- en Plantkunde" op Dinsdag 16 October in café „Rusthoek" een causerie met lichtbeelden houden over „Tuinbouw in Sovjet- Rusland". Aan deze lezing gaat de behandeling van eenige huishoudelijke zaken vooraf. De R. K. Volksbond Gisteravond- hield de afd. Bennebroek en Omstreken van bovenge- noemden Bond een ledenvergadering in het Bondsgebouw alhier onder leiding van den waam. voorzitter den heer A. van der Reep. De opkomst was maar matig. Van de ingekomen stukken vermelden we de verbondsadressen, die voorgelezen werden en waaruit bleek dat over het algemeen de werkloozenzorg op den voor grond trad en sterke propaganda werd aange raden voor het niet verlagen der steungelden. De voorzitter zeide hieromtrent niets te kun nen mededeelen ook al omdat de middelen voor dit doel benoodigd, zeer groot zijn. Vervolgens werd het winterprogramma als volgt vastgesteld. Op 6 Nov. a.s. zal de heer Aengenent komen spreken over „De taak van de Standsorganisatie inzake het Gezinsleven." Op 4 December a.s. zal de Geestelijke Adviseur spreken over „De taak der Standsorganisatie ten opzichte van het Staatkundig leven." Op 8 Januari a.s. zal de jaarvergadering plaats hebben. Op 5 Februari a.s. wordt behandeld „De taak van de Stands- organisatie op Sociaal Economisch terrein."Op 5 Maart spreekt de heer Aengenent over „De taak der Standsorganisatie in de toekomst" en op 2 April a.s. ledenvergadering. Bij de rond vraag kwam het St. Nicolaasfeest ter sprake en werd gewaagd of het comité wel paraat zal zijn. De heer F. Vermeijs antwoordde hierop dat het feest zal doorgaan. Ook werd de tooneelver- eeniging besproken, doch er kon nog niet over vaste voorstellen worden beschikt en wat de Kerstgave betrof, hierover moet nog een be stuursvergadering worden gehouden. Leert Esperanto Dinsdagavond is in een der lokalen van de Dreefschool alhier aange vangen de Esperanto-cursus, georganiseerd door het gemeentebestuur, met als onderwijzer den q Jacobs Hoewel met 19 leerlingen begonnen, kan dit aantal toch aanmerkelijk grooter zijn en het is daarom, dat er Woensdagavond in café-restau rant „Hof van Heemstede" een propaganda- vergadering was georganiseerd, met als spre ker de heer G. J. B. Bontje, met als onder werp: „Wat is Esperanto en wat gebeurt er op een Esperanto-congres?" Voor deze vergadering was vrij groote be langstelling. Nadat Ds. Vis een kort openings woord had gesproken, zette de heer Bontje zijn lezing uiteen. Men kan zich voor den cursus nog opgeven aan het Raadhuis, afd. „Onderwijs". Heemsteedsche Reddingsbrigade Woensdag avond hield de afd. Heemstede van den Ned. Bond tot redding van Drenkelingen haar jaar vergadering. Dank zij het geschenk der leden bij het derde lustrum konden deze week kastjes met reddings materiaal geplaatst worden, terwijl dezen win ter bij een ijsperiode ook op enkele plaatsen ijs- ladders geplaatst zullen worden. In het jaarverslag betreurt de secretaris de weinige animo voor de oefeningen in Stoop's Bad. Veel grooter bleek de animo voor den cur sus eerste hulp bij ongelukken. Ook de oefen avonden bleken goed bezocht. Het verslag van den penningmeester sloot met een klein batig saldo. Het ledental steeg van 142 tot 156, waarvan 64 dames en 92 heeren. Als bestuurslid werd herkozen de heer R. Abrahams en de dames I. Vruchte en Tilly Steynhoff. Hierna werd het winterprogramma besproken. Evenals vorige jaren zal er in de gymnastiek zaal der O. L. school aan den Vaartweg een medische cursus gegeven worden door Dr. D. Hubert, aanvangende Woensdag 24 October a.s. Direct na dezen cursus volgt theorie over diplo ma en de handgrepen. De heer G. Dekker stelde zich beschikbaar als instructeur op te treden. Tenslotte werden bondsdiploma's en speldjes voor brigade-diploma's uitgereikt. De voorzitter deelde naar aanleiding van een gestelde vraag mede, dat er kans bestaat in de toekomst in het nieuwe Sportfondsenbad te oefenen. Kinderverlamming Alhier is in de week van 30 September tot en met 6 October één geval van kinderverlamming geconstateerd. Wethouder Vermeer De wethouder van Sociale Zaken, de heer J. O. Vermeer, die ge durende vele weken ernstig ziek is geweest, is thans in zooverre hersteld, dat hij weder korte wandelingen mag maken. Aanbesteding Door den architect W. F. v. d. Rotte te Bennebroek is aanbesteed het aanbouwen van een Graanpakhuis in gewa pend Beton aan de bestaande gebouwen van „de Ceres" aan de Ringvaart alhier, voor reke ning van de N. V. Van Waveren's Graanhan del, gevestigd te Haarlem. Laagste inschrijf- ster voor het Betonwerk de N. V. Wernink's Betonmaatschappij te Leiden voor f 16460 met houten palen en f 17060 met Betonpalen. Hoogste was de fa. Begram, Van Ieten en De Bruijne te Amsterdam met resp. f 19790 en f 19990. Voor de leverantie ijzeren ramen, deuren en rappen: laagse B. E. H. A. e Den Haag voor f 1192 en voor Ruberoid-rlakbedekking Gebrs. Kramer te Rotterdam veor f 50. Gunning volgt later. DE J. A. S. KOMT Een groote massa aanplakbiljetten, door ge heel Santpoort en wijde omgeving verspreid, kondigen de komst aan van de J. A. S. De meeste menschen weten nog niet, wat die J. A. S. is. Sommigen vinden het vreemd, dat men der. naam van cit nuttig kleedingstuk met drie hoofdletters schijft. Ze denkèn echter aan Marchant en gaan voorbij. Anderen denken aan een voetbalclub en eenige vrome zielen zelfs aan 'n middernachis- tentzending. Maar niets van dit alles is juist. De J. A. S. is de „Jeugdhuis-Actie-Santpoort". Zooals de naam reeds zegt, is het doel van deze actie de stichting van een jeugdhuis voor de parochie van O. L. Vrouw van Altijdd, Bij stand te Santpoort. Hoe dringèmd de behoefte aan een dergelijke inrichting is, begrijpt ieder, die iets afweet van den grooten bloei van de R. K. Santpoort- sche Jeugdbeweging en van de kleine afmetin gen van het huidige „parochiezaaltje". De eigenlijke „Actie" bestaat hoofdzakelijk uit de groote kermis, die 13, 14 en 15 October in „Zomerlust" gehouden wordt. Het belooft een zeer bijzondere kermis te worden, met de allernieuwste attracties. Het meest bijzondere er van is, dat het geld niet terecht komt in de la van kermis-magna- ten, doch ten goede zal komen aan Santpoorts jeugd: Santpoorts toekomst! Onze lezers uit Santpoort en omgeving zullen daarom zorgen, dat de J. A. S. geen jas wordt. Hoofdstraat afgesloten. Voor de zooveel- ste maal is Woensdag de Hoofdstraat weer eens afgesloten, nu van de Westlaan tot den Slaper dijk. Woensdagmiddag had een botsing plaats tus schen een luxe en een vrachtauto. De schade was slechts gering, doch de chauf feur van den vrachtauto eischte 25 schade vergoeding. Natuurlijk ging deze vlieger niet op, en kwam de politie eraan te pas. Deze maakte proces-verbaal op van het ge beurde, en zorgde gedurende het verder verloop van den dag voor goede regeling van het drukke verkeer. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Dirkje 425 manden f 2440, Ewald 800 man den f 3300, Olympia 305 manden f 1400, Pro- pinus 520 manden f 3170, Ancor 65 manden f 1110, De Hoop 325 manden f 2590, Raaf 85 manden f 1280, Zeeleeuw 95 manden f 1180, Oostzee 60 manden f 1420. STOOMLOGGERS MET PEKELHARING Mastenbroek 1095, Corn, de Boer 1680 (ged. lading). Versche haring K.W. 34 420, K.W. 3 680, Sch. 107 720, Sch. 402 883. LOGGERS K.W. 44 840, K.W. 41 720, K.W, 51 1040, Bord mei r o o d e n rand, rood kruis en blauw veld Precariorechten B. en W. hebben een uit gebreid onderzoek doen instellen naar het ge bruik van openbaren gemeentegrond en ge meentewater. Hierbij is gebleken, dat velen bezit of gebruik van gemeente-eigendommen maken, waarvoor nimmer vergunning was gegeven en waarvoor ook geen rechten werden betaald. B. en W. zijn voornemens deze burgers naar wet en recht aan te slaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Joannes Maria, z. van J. Hooijschuur en A. H. J. Klomp; Catharina Aaltje, d. van J. C. Moeijes en T. Belie; Beertje, d. van G. I. Leusink en M. Barneveld; Femmetje, d. van J. Stam en A. M. van der Helm; Anthonie Gerrit, z. van C. Brinkman en T. Kruijver; Cornelia Petronella, d. van C. Schuurman en N. Meijn; Petrus Jo hannes, z. van P. J. Hennequin en M. A. Smit. Ondertrouwd: L. Hagemeijer en C. de Graaf; J. F. Bakker en J. I. Brijbag; J. H. E. Dor jee en M. P. van Rijsdam. Gehuwd: S. Colhorn met N. Bank; J. A. J. van Zomeren met J. van Beek; A. J. Raap met A. P. Leertouwer J. Koerse met A. Beunder; F. C. Beekhoven met W. E. Muusse; J. Taal met J, G. Huisman; J. Smit met M. M. Scheffer; P. Blom met S. Onrust; H. J. van Galen met E. S. W. Ruijgrok; L. van Saane met C. M. Heijnis. Overleden: Jan Schuit, oud 64 jr., geh. met R. Blij; Hendrik Foeth, oud 68 jr., ongehuwd; Jan Scholtz, oud 77 jr., geh. met E. Eijdenberg; Jannetje Rem, oud 16 jr., ongehuwd; Gerrit v. Zeggelaar, oud 65 jr., weduwnaar van J. M. van den erg; Aaltje Bartels, oud 71 jr., geh. met A. Maij. GEMEENTERAAD In de raadsvergadering van Woensdag was afwezig de heer Tel (S.D.A.P.). Tot leeraren aan de avondschool voor nijver heidsonderwijs werden benoemd: R. J. v. d. Wal (Nederl. Taal), D. J. Karf (Teekenen) en C. Tjebbes (Wiskunde), thans allen tijdelijk als zoodanig werkzaam. Naar aanleiding van een adres Van K. Post, waarin deze een klein stukje gemeentegrond, dat buiten de rooilijn in de Westzijde ligt, te koop vraagt, ten behoeve van den bouw van een winkelpand, stellen B. en W. voor, dit af te wijzen, omdat dit strijdt met de gevoerde po litiek om de wegen zoo breed mogelijk te hou den. De heer RANSHUIJSEN (R.K.) is het met dit beginsel in het algemeen wel eens. Het geldt hier echter een zeer klein hoekje. Daar dit zonder schade voor het algemeen belang mogelijk is, wil spr. gaarne ter wille zijn. De heeren FLENTROP en HALLIE (V.D.) zijn van dezelfde meening. Wethouder PRINS (S.D.A.P.) wil voor en kele centimeters een ingezetene niet dupeeren. De voordracht van B. en W. komt hierna in stemming en wordt met 14 tegen 8 stem men aangenomen. Aan de orde kwam een adres van H. J. de Vries over de algemeene toestanden en ver houdingen in het ziekenhuis. Mej. DE VRIES verlangt, dat haar eerherstel zal worden gegeven en schadevergoeding in verband met haar gegeven ontslag als leer ling-verpleegster. B. en W. meenen, dat er geen aanleiding be staat om te gemoet te komen aan deze ver langens. Ten aanzien van het tweede, meenen B. en W., dat de behandeling en verpleging in het ziekenhuis goed is; het personeel voldoende bekwaam en berekend voor zijn taak. Wat de onderlinge samenwerking van het personeel betreft, deze laat te wenschen over. Aangezien dit niet door werkt op de behande ling en de verpleging van zieken, achten B. en W. ruw ingrijpen niet noodig. Zjj zullen zich beijveren daaraan geleidelijk een einde te maken. De heer R. PLOOIJER (S.D.A.P.) is Van oor deel, dat het uitgebrachte prae-advies geen juiste voorstelling van zaken is. Het rechts gevoel is in deze quaestie niet bevredigend. De wijze van ontslag vihdtspr. niet goed. De heer KROMMENDIJK (A. R.) vindt het in het belang van het Gem. Ziekenhuis, dat er in het openbaar niet over gesproken wordt en vraagt hiervan behandeling in geheime zit ting. De VOORZITTER zegt echter, dat hierover reeds in geheime zitting is gesproken en dat er bij een openbare behandeling voor B. en W. niets te vreezen is. De besprekingen over personen vindt wet houder PRINS (S.D.AP.) beter in besloten zitting. Het voorstel-KROMMENDIJK wordt met 12 tegen 10 aangenomen, zoodat deze aangelegen heid in besloten zitting wordt behandeld aan het einde der angenda. Voor het Lyceum en de Handelsdagschool wordt de rijksschoolgeldregeling van toepassing verklaard. Besloten wordt het tarief voor het gebruik van Zaanwater met ondergrond te verlagen en te brengen van ƒ2.— per M3. per jaar op ƒ0.40 per M3. De Gemeenterekening van den dienst 1933 wordt vastgesteld. De uitgaven en inkomsten op der. kapitaal- dienst bedragen in ronde sommen 15.531.000 en ƒ11.463.000, zoodat het nadeelig saldo ruim 4.067.000 bedraagt. Dit bedrag willen B. en W door leerling dekken. De uitgaven en inkomsten van den gewonen dienst zijn in ronde sommen ƒ5.131.000 en 4.965.000 en het nadeelig slot bijna 166.000. Dit nadeelig slot wordt bijna geheel verklaard door overschrijding van posten Burgerlijk Arm bestuur, ondersteuning van werkloozen en door dat de op den dienst ontvangen bijdrage var. het Rijk voor ondersteuning 7400 oleef bene den het daarvoor geraamde bedrag. Besloten wordt tot onderhandsche verpach ting van het beschutten en bedienen van de Noorder en de Zuider valdeursluis, en tot over neming van een gedeelte van den Ringweg en aanleg van een bestrating daarop. B. en W. stellen voor niet tot de verruiming van den verkoop op Zondag over te gaan, om dat de belanghebbenden in groote meerderheid niet getoond hebben op dezen maatregel prijs te stellen. De heer RANSHUIJSEN (R.K.) kan zich met dit voorstel van B. en W. zeer wel vereenigen. De enquête van het gemeentebestuur en het onderzoek der sigarenwinkeliers onder de be langhebbenden bewijzen de weinige belangstel ling. Het advies van de Kamer van Koophandel steunt niet op feitelijke gegevens, doch op ver onderstellingen. De heer KöHNE (V.B.) pleit voor verruiming en doet een voorstel om VoOr verschillende ea- tegoriën tot verruiming over te gaan De heer FLENTROP (VD.) is dezelfde mee ning als de heer Köhne toegedaan, doch geeft den heer Ranhuysen gelijs, dat er weinig be- langstelling door de winkeliers is getoond. De heer TILKEMA (AR.) verwijt den Libe ralen de gevoerde politiek om den middenstand voor zich te winnen. Ook de heer DE VRIES (R.K.) is geen be wonderaar van verruiming op Zondag. De VOORZITTER zegt betreffende den clan- destienen verkoop, dat tegengaan hiexvan nooit afdoende kan geschieden. Naast de geldelijke en personeele belangen wijst spr naar de prin- cipieele belangen van den Zondagsverkoop. De heer KöHNE (V.B.) ontkent, dat hier sprake is van een politiek relletje. Het voorstel-Köhne betreffende vischverkoop (6 uur c'es Zondags) wordt met 12 tegen 10 aangenomen. Hetzelfde betreffende fruitver- koop (dus ook 6 uur des Zondags) wordt met 17 tegen verworpen, zood°t de verkoopverrui ming alleen voor den vischverkoop cot stand is gekomen. Besloten wordt tot verhuur van een terrein aan de Nieuwe Zeehaven aan G. J. Hakkers, ter grootte van 28 M2. voor den bouw van een schuurtje tegen een huur van 8.40 per jaar. De heer M. Plooyer (S.D.) interpelleert in zake het loon van de kooksters van het ge meentelijk Ziekenhuis. Daar hier het advies van G. O. door B. en W. niet gevolgd is, doet de heer Plooyer het voor stel in de eerstvolgende raadszitting alsnog tot verhooging van loon van deze kooksters over te gaan. De Voorzitter antwoordt, dat G. O. heusch niet genegeerd is, doch daar ook ander per soneel voor loonsverihooging in aanmerking komt, kan bij deze kooksters geen uitzonde ring gemaakt worden. Van verzuim en onwil is geen sprake. De heer de Vries (RK.) zegt ,dat deze ques- tie reeds zes jaren loopt. Het ligt niet aan B. en W., doch aan den directeur van den Dienst. Geeft eerst, wat deze meisjes toekomt en wacht daar niet mede. Spr. zal dan ook het voorstel van den heer Plooyer steunen. De heer Flcntrop (V.D.) kan zijn stem aan het voorstel Plooyer niet geven. In tweede instantie beantwoordt de Voor zitter de sprekers. Daar er op het oogenblik een briefwisseling plaats vindt met den minister, is het thans niet de tijd voor een voorstel. De motie Plooyer heeft 11 tegen 11 als re sultaat, zoodat de volgende zitting herstemming plaats vindt. De heer D. Makking (Comm.) interpelleert inzake het stempelen op den z.g. rooden Dins dag (opening der Staten-Generaal) en verbod tot het houden van een openlucht vergadering op dien dag. De Voorzitter antwoordt, dat een demonsrta- tie niet verboden is, doch wel een demonstra tie op den openbaren weg, daar het algemeen belang dit vraagt. Wethouder Kan (A.R.) zegt dat het belang van een goede steunregeling eischt een goede samenwerking met de Regeering. Het is daar om zoo onverstandig als er telkens zoo over de steunregeling geïnterpelleerd wordt en vocaal over dingen waar B. en W. niets aan kunnen doen. Met het oog op het vergevorderde uur wordt de geheime zitting betreffende de ziekenhuis- questie tot de volgende vergadering aange houden. De poststukken voor Haarlem De tram, welke om 6.22 uit Halfweg naar Haarlem ver trok, is thans komen te vervallen. Als gevolg hiervan moeten alle poststukken, welke in do eerste postbestelling te Haarlem moeten wor den opgenomen, voortaan op den voorafgaanden dag, uiterlijk des avonds te 20.15 uur, alhier aan het postkantoor bezorgd zijn. Burgerl. Stand 9 October A. J. v. Gies- bergerHarting, H. J. M. ElderingM. J. Chabot, H. W. FlaschwinkelC. J. M. van Thiel, C. W. de Visser—W. C. F. Mulder. Getrouwd J. H. KlaverstijnK. Zalewskl, P. Hoogendoom—H. Braak, M. KragtA. H. Broers. Geboren: G. van Tol—Wouters. K. Kageman Richheim, J. Penterman—Hoenderken, D. v. WijkSabrowski, J. H. Greutemejjer 67 jaar, W. J. M. Vergnes 69 jaar, Jacoba v. Brakel. Vermiste rijwielen Bij de politie te Heem stede werd in de afgeloopen week aangifte ge daan van het vermissen van twee rijwielen, die onbeheerd op eigen erf hadden gestaan. Het is den laatsten tijd meermalen voorgeko men dat binnen deze gemeente rijwielen werden vermist. Vooral de rijwielstallingen bij de scho len blijken thans de bijzondere aandacht van minder gewenschte bezoekers te zijn. zooveel U,.wUt en zooveel U kunt, doch blijf zorgen voor goede, gezonde voeding. Bezuiniging en aangename, zeer voedzame voeding gaan gemakkelijk samen, wanneer U Uwe huisgenooten dikwijls op LANDBOUW's vier soorten pap tracteert: KARNEMELKSCHE GORXEPAP RIJSTEPAP VAN ZOETE MELK HAVERMOUTPAP VAN ZOETE MELK Of KARNEMELKSCHE PAP VAN TARWEBLOEM Uwe huisgenooten zullen het graag eten, omdat het zoo lekker Is, en het is voeding van uitstekende kwaliteit SPAARNWOUDERSTRAAT 32 TELEFOON 11562 VERENIGING VAN LERAREN IN TALEN EN HANDELS CORRESPONDENTIE De Winter-examens in Nederlandse, Franse, Engelse. Duitse, Spaanse, en bij genoegzame deelneming in Italiaanse en Zweedse Handelscorrespon dentie zullen gehouden worden op 19 December a.s. Aanmelding tot en met' 5 December 1934. Prospectus gratis verkrijgbaar bij den Administrateur S L. A. OTTENS. Hulsmanshof 17, Amsterdam (O.), BRTNXMAN's Boekhandel, Harten straat 12, Amsterdam (C.) en hij H. N. MUL, Kruisstraat 25, Haarlem. Burgerlijke Stand Geboren: d. van A. v. d. VlerkOut; d. van M. F. H. Gorsseling—San ders; z. van S. LanserGoes; d. van H. Dienaar Bakker; d. van M. KettmanLoendersloot. Ondertrouwd: H. M. Christiaans en G. C. Dam; J. Doomhouwer en H. Hendriks; F. Berg huis en A. v. d. Wal. Getrouwd: W. H. van Meegen en T. Ote; J. H. Bierman en C. V. Ruiter; K. Nederlof en L. E. Konig; S. Baarda en A. Bosscher; D. Missaar en M. C. F. Furen. Besmettelijke ziekten Alhier zijn in de week van 30 September tot en met 6 October twee gevallen, van roodvonk en één geval van diphtherie geconstateerd. IJMUIDEN, 11 Oct. Rijksvischafslag. Tar bot 4358 ct. per kg., griet 1530 per 50 kg., tong 0.851.20 per kg., kleine schol 6.1026, tongschar 3—50 per 50 kg., rog 1220 per 20 stuks, vleet 2.202.60 per stuk, pieterman en poon 8, groote schelvisch 4045, middel schel- Visch 35, kleine middel schelvisch 33, kleine schelvisch 3—21.50 per 50 kg., kabeljauw 35—68 per 125 kg., gullen 7.50—17 per 50 kg., leng 0.50 tot 2.15 per stuk, heilbot 0.90 per kg., wijting I.30—4.90 per 50 kg., koolvisch 12—60 ct. per stuk, makreel 1.30—6.50 per 50 kg., versche ha ring 1.053.30 per kist. Jaren geleden trok Ellen Russe ons land door om in verschillen de steden cursucr=n te geven over letterkunde, en wat toen opviel was, dat zij, als het h.i. beste werk van Marie Koenen „Parcival" noemde. En inderdaad, bij nadere kennismaking bleek dit toen nog tamelijk on bekende werkje zéér de moeite waard. De bekende Graal legende de muziek van Wagner heeft de belangstelling ervoor tot 'n wereld-interesse ge maakt, nadat Tennyson met zijn Arthur-epos reeds de Holy Grale beroemd gemaakt had is in dit maoie werkje weer heelemaal terug gebracht in de innige Katholieke sfeer, waar uit deze oorspronkelijk stamde. Heel mooi is het g e- loof van den jongen Parcival geteekend, dat langzaam tot een stra lende, heerlijke kracht ontluikt. Het was een goede gedachte van de N.V. „De Spaarnestad" te Haarlem, om van dit werkje een goedkoope ren herdruk te bezorgen en een sympathieke gedachte van Marie Koenen om het boekje aan de „Graal" op te dragen. Ook dit werkje be hoort tot die mooie boeken, waar men zwij gend veel bewondering voor voelt. (Limb- Koerier) DOOR MARIE KOENEN f 1.fr. p. p. 1.10 N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM Ook in den boekhandel verkrijgbaar Waar zoo'n bord staal, mag geen enkel voer tuig stoppen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7