Het 32e Eucharistisch Congres „Geest der oude overleveringen leeft in Zuid-Amerika" Wie wint wereldtitel? den REDE VAN KARDINAAL LEGAAT LANGDURIG CONFLICT BIJGELEGD Een nieuwe behandeling van „verstopping'' DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 200.000 menschen nemen deel aan het aanbiddingsuur; 60.000 kinderen vereenigd in de H. Eucharistie 34 naties vertegen woordigd Openingsrede Mgr. Heylen Mgr. Th. Lud. Heylen Verleden en heden „Chlristus heersche!" Kind ercommunie Programma van heden Zaterdag a.s. begint de groote strijd om 't wereldkampioen schap dammen tusschen Keiler en Raichenbach Twee verschillende spel systemen Kon. Ned. Landbouwcomité DE CONFERENTIE TE BATAVIA DAMMEN Mevr. Stavisky ziek De „Majestic" in den storm De gezagvoerder en een officier gewond JEUGDCORRESPONDENTIE MET ZUID-AFRIKA Welke jongen of meisje willen brieven wisselen? BESCHONKEN BESTUURDER Ernstig auto-ongeluk veroorzaakt VROUW ERNSTIG GEWOND Door een auto overreden PSYCHOPAATH MISHANDELT DEN DIRECTEUR Veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf RESTAURATIE NIEUWE KERK TE DELFT Korte berichten iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Gil Robles (op den voorgrond)de leider der voortdurend groeiende Katholieke Volksactie in Spanje, na een bespreking met Lerroux over den toestand. BUENOS AYRES, 10 Oct. Middernacht. Nadat hedenochtend de Aartsbisschop van Buenos Aires aan het altaar, dat met glazen wanden was omgeven, een H. Mis had opgedragen en Mgr. Kaas in het Latijn en Mgr. Rocca in het Spaansch de benoemingsbreve hadden voorgelezen, waarvan wij den inhoud reeds hebben gemeld, heeft Kardinaal Pacelli in het Spaansch een rede ge houden, wier vurige welsprekendheid het gehoor heeft meegesleept en in verrukking gebracht. Na de Kardinalen en de bisschoppen, en met name Mgr. Heylen, te hebben bsgroet, be schreef de Kardinaal het congres als een gees telijke lente, vol van nieuwe genaden, die God over de wereld wil uitstormen. Een Eucharistisch Congres, aldus de Kardi naal, vereenigt zich steeds met de traditie van het volk, waar het gevierd wordt. De Kardinaal herinnerde aan die eenvoudige en ontroerende Eucharistische feesten, zooals die gevierd wer den in de koloniën, welke de Jezuïeten onder de Indianen hadden gevestigd en waarbij de Indianen in onschuld en bijbelsch rythme rondom de Ark van het Nieuwe Verbond dans ten. Daar zag men, zooals wellicht nooit meer in de geschiedenis, het Rijk van Christus ver wezenlijkt. Geen ziel en geen instelling der samenleving, die niet beschenen werd door de stralen van de zon der Eucharistie. In de groote metamorphose, die de Zuid- Amerikaansche wereld sindsdien heeft doorge maakt, is er toch iets onveranderd gebleven, n.l. de geest van die oude overlevering. Deze geest beteekent, dat Christus zich om ringd zag door rijen zielen en dat hij zoo wan delde tusschen leliën en rozen. Hij beteekende ook, aan het Koningschap van Christus geen ledig woord, maar een magnifieke werkelijk heid is. De Kardinaal eindigde met het verzoek, dat allen zouden bidden voor den vrede. Christus, Koning van den Vrede, zoo besloot de Kardi naal, geef aan de wereld den vrede zonder einde. De schitterende rede vond aan het slot een storm van toejuichingen. De menschen herhaal den als in gebed de laatste woorden van den Kardinaal. Na afloop van de plechtfgheden omringde de jeugd den auto van den kardinaal, die meer dan een half uur de gevangene bleef van de juichende menigte. Vannacht is de stad fantastisch versierd. Alle regeeringsgebouwen zijn geïllumineerd, terwijl de voornaamste straten met guirlandes van bonte lichtjes bezet zijn. Openbare gebou wen en particuliere woningen dragen het em bleem van het congres in fonkelend hcht. De Kardinaal-Legaat, die de liefde van de gansche Argentijnsche bevolking veroverd heeft, ontving den ganschen dag tallooze aanbiedin gen van geschenken, die echter werden afgewe zen met het verzoek ze aan de armen ten goe de te laten komen. De openingsrede van het Congres, uitgespro ken door Z .H. Exc. Mgr. Th. Heylen voorzitter van het permanent comité der Eucharistische Congressen, luidde: Eminentie Kardinaal-Legaat, Eminenties, Ex cellenties, Dames en He eren. Reeds lang was het de wensch van het per manente comité een Eucharistisch Congres te houden in Latijnsch Amerika het eenige we relddeel, waar geloovigen aer geheeie Kerk nog nimmer vereend waren om den Christus-Ko ning in de Heilige Eucharistie te eeren. Thans is die wensch vervuld. Dank zij den ijver van Z. H. Exc. den aartsbisschop van Buenos Aires en het episcopaat van Argentinië, geloofszin en vroomheid van priesters en ge loovigen, is thans het 32ste Euch. Congres te Buenos Aires voorbereid. Het belooft de vroe gere congressen te overtreffen in schoonheid van ceremoniën, in aantal deelnemers en door de vruchten, welke het zal afwerpen, niet al leen voor Latijnsch Amerika, doch voor de ge- heele Kerk. Van verre hebben wij de liefde en zorg gade geslagen, waarmede het congres is voorbereid in alle opzichten, doch bi;,zonder in geestelijk opzicht. Gedurende bijna twee jaren hebben de parochies, religieusze orden, vereemgingen en colleges gewedijverd in vurigheid, om van den hemel den grootst-mogelijken luisoer te ver krijgen voor den triomf van Jesus' Hostie. Geen week ging voorbij zonder dat in de radio conferenties werden gegeven over het toe komstige congres. Verscheidene malen per dag kon men bovendien door de verschillende zen ders de herhaalde waarschuwing hooren: „In dien gij katholiek zijt, herinnert u. dat de grootste gebeurtenis, welke dit jaar zal plaat^ hebben, het Internationale Eucharistische Con gres zal zijn, dat in onze stad Buenos Aires zal gehouden worden in October aanstaande.' Missies zijn gegeven, diocesane congresseu zijn georganiseerd, H.H. Missen opgedragen, het aantal H. Communies is vermenigvuldigd. Het 32ste Internationale Congres aldus voor bereid, worde dan ook een der grootste mani festaties van katholiek geloof, een der schitte rendste triomfen van de Goddelijke Eucharis tie, welke de geschiedenis kent. Voor de vertegenwoordigers van alle naties, talen, rassen en volken kan men met nalaten te denken aan het heerlijk visioen, dat de Kerk ons ieder jaar voor ooge.c voert: „Hierna zag ik eene groote menigte, welke niemand tellen kon, uit alle geslachten en stammen en volken en talenen zij riepen met luider stem en zeiden: Heil aan onzen God, Die op. den troon zit, en aan het Lam!" Wy willen God deze eer geven, vooral in de omstandigheden, waarin wij leven Meer en meer neemt de ergernis toe meer en meer schijnen de menschen en volken de eeuwige wetten en de geboden Gons te vergeten, meer en meer trekken de aanhoudende materieele zorgen en het eeuwige, onverzadigbare streven naar vermaak de wereld naar den afgrond en meer en meer ook moeten daarom de volmaakt heid en het goede stralen over de wereld, om haar de wegen te toonen, welke degenen moe ten bewandelen, die zich willen vrijwaren van iedere smet, om het ware geluk te verwerven. Deze volmaaktheid en dit souvereine goede ss God Zelf, tegenwoordig ill de Heiüge Eucha ristie. Het Eucharistisch Congres van Buenos Aires moet de groote verheffing zijn van dezen God, Die voor maatschappy en gezin, Weg, Waar heid en Leven is, van den God, Die, in zyn Eucharistie en door Zy'n Eucharistie, de Ko ning der koningen is en de Heer der heer scharen, Dien wü beter moeten leeren ken nen in den loop van dit congres; den Koning der koningen, den Christus-Koning moeten wy aan de geheele wereld toonen. Christus moet heerschen over de individuen, over de gezinnen, over de geheele maatschap py. Hü moet heerschen over hart en wil van iederen mensch. Om dit doel te bereiken, zal het congres bid den, studies maken en resoluties aannemen voor de toekomst. Onze zending zal der halve niet met het congres eindigen. Zij zal onzen yver en toewijding iederen dag weer op- eischen. Teruggekeerd in onze landen, zullen wy met de genade van God alles doen, opdat Christus heersche en alles ontvange, wat wij verschuldigd zijn aan Zijn Koninklijke Maje steit. Christus is Koning, zijn paleis is onze kerk, zijn ministers zyn Bisschoppen en priesters, zyn vertrouwde mannen zijn de katholieken, man nen en vrouwen, die, getrouw aan d'e richt- ïynen van den plaatsbekleeder van Jesus Christus, zich wijden aan de katholieke actie voor de eer van den Koning én net heil van Zijn onderdanen. Zijn pages zyn de kinderen, bovenal de kruis vaarders, die door hun gebeden, hun commu nies en hun offers den troon van den Koning omringen en Zijn eer vergrooten. Zyn soldaten zijn de jongelieden, die in de vereenigingen van de christelyke jeugd zich dapper zullen toonen, om de zaak van hun Koning te verdedigen en Zijn belangen te be hartigen. Zijn openbare werken zyn de scholen, patro naten, congregaties, instellingen van liefdadig heid, in één woord alles, wat in het belang is van het geestelijk en lichamelijk heil der men schen. Wy zullen onzen tyd, onze werkkracht en ons geld er aan wijden, tot glorie van God en tot heil van Zijn onderdanen. Zoo zullen wij het werk van het Eucharis tisch Congres voortzetten, het de meest over vloedige vruchten doen afwerpen en in alle waarheid den schoonen zang herhalen: Chris tus vincit, Christus regnat, Christus imperat. BUENOS AIRES, 11 Oct. ('s morgens 10 uur) Het aanbiddingsuur van gisteravond is met buitengewoon groote deelname en innigheid ge houden. Men schat, dat in de verschillende ker ken meer dan 200.000 menschen er aan hebben deelgenomen. Hedenochtend om 8 uur heeft de plechtigheid van de kindercommunie plaats ge had in het Palermo-park. Rondom de vier altaren aan de vier zijden van het witte kruis, hadden meer dan 60.000, meerendeels in het wit gekleede kinderen, zich vereenigd. De groote hagen van tapijten, leliën en ro zen, die de rede van den kardinaal-legaat inspi reerden, zyn vernieuwd. Aan de vier altaren lazen vier kardinalen, hunne Eminenties Leme, Gonsalfez, Hlond, en Verdier een H. Mis en deelden daarna, met as sistentie van 250 priesters, de H. Communie uit aan de kinderen. Vier en dertig naties zijn op 't congres vertegen woordigd. De vreeselyke gebeurtenissen in Spanje en Marseille doen ook op het congres hun terug slag voelen en brengen in alle manifestaties het smeekgebed om den vrede op den voorgrond. De kardinaal-legaat heeft den Nuntius te Buenos Aires opdracht gegeven zyn persoonlijk rouwbeklag te gaan brengen aan de legatie van Joego Slavië en de Fransche Ambassade. Te 11.30 uur zoude hierna de eerste vergade ring van priesters in de Basiliek van het Aller heiligst Sacrament onder voorzitterschap van Z. H. Exc. Mgr. Heylen, president van het perma nente comité van het Eucharistisch Congres worden gehouden. Voorts vermeldde het program van heden 11.30 uur vergadering der Religieuzen in het Pensionaat Sacré Coeur; 3 uur Nationale Sectievergaderingen. Te 5.30 uur algemeene vergadering te Paler mo, Algemeen onderwerp: „Christus Koning in de Eucharistie en door de Eucharistie." Wat de Nederlandsche delegatie betreft, kun- kunnen wij melden, dat gisteravond te 8 uur door het bestuur der Nederlandsche afdeeling aan de Nederlandsche Bisschoppen, de sprekers Zaterdag a.s. vangt de groote match aan tusschen de twee matadors Keiler en Raichen bach om den wereldtitel dammen. Met het tot stand komen van deze ontmoeting verdwynt een conflict, dat zes lange jaren de interna tionale dammersgemoederen in beroering bracht en dat de aanleiding werd tot een serie onver- kwikkelyke incidenten, die de organisatie van het spel geheel op den achtergrond dron gen. Het was in November 1928 dat de Neder lander B. Springer ongeslagen in een groot rondtournooi van twaalf spelers, zes Franschen en zes Nederlanders, op den wereldtitel dam men beslag legde; als tweede en derde eindig den Herm. de Jongh en Dr. Molimard en juist dit gelijk eindigen werd de oorzaak van het langdurig conflict, dat thans eerst tot oplossing komt. Noch Nederland, noch Frankryk, wil den de eer van uitdaging aan den ander laten, hoewel van Nederlandsche zyde ernstige pogingen werden aangewend om tot overeen stemming te geraken. De Franschen echter ga ven de voorkeur aan het spelen van een match b.v. tusschen Springer en Fabre; Ne derland daarentegen stelde zich op het stand punt, dat een rondtournooi alleen logisch en aan meerderen een kans gevend zou zyn, en Men bemerkt het soms zelf niet, dat de stoelgang in de war is. Wat ge wel consta teert? 'n Loom opgeblazen gevoel, duizelig heid, beslagen tong, hoofdpijn en meer van die ongemakken. Maak eens „Schoon Schip" met de nieuwste vinding van Apotheker Dumont: Laxeer-Akkertjes. Ge proeft niets! Geen paardenmiddel, dat Uw gestel in de war brengt, dat U buikloop en hernieuwde constipatie bezorgt, maar een prettig zacht werkend laxeermiddel, hetwelk Uw inge wanden schoon maakt en de normale wer king daarvan herstelt. De bestanddeelen plantaardige stoffen, gal-extracten, melk zuur-fermenten en chlorophylle werken gezamenlijk op Uw geheele gestel. Laxeer- Akkertjes geven voldoende, doch niet over dreven ontlasting en regelen op natuurlijke wijze de meest natuurlijke menschelijke verrichting. Probeert ze eens I Ge zult verbaasd en verrukt zijn over de blijvende gunstige werking. Per 12 stuks 60 cent. en congressisten uit Nederland in het gebouw der Jockeyclub, een galadiner aangeboden. Hedenmiddag te 2 uur Argentynsche tijd, dus te 6.20 Nederlandsche tyd, zouden de Neder landsche congressisten voor de eerste besprekin gen bijeenkomen. De heer ir. J. van Haaren, president der Ne derlandsche kolonie te Buenos Aires, spreekt dan een kort openingswoord uit, waarna een toespraak volgt van Z. Hoogw. Excellentie Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbsischop van Utiecht. Hierna houdt de heer van Haaren zijn rede over „De plicht der kinderen tegenover de H. Eucharistie" en spreekt Pater F. X Duynstee O.E.S.A. uit Amsterdam over „De H. Eucharistie eischt offers." De 24e algemeene vergadering van het Kon. Ned. Landbouwcomité wordt gehouden op Vrijdag 19 October des middags 2 uur en Zater dag d. a. v. des voormiddags 9 uur. Vrydagmiddag zal dir. ir. W. H. C. Hoogdorp uit Utrecht een inleiding houden over het on derwerp.: „Va,n Kaapstad tot Caïro". Zaterdag worden de volgende inleidingen ge houden: „Taak en beleid van onze landbouw organisaties in het heden", door den heer H. D. Louwes uit Ulrum; „De positie van onze veehouderij" door den heer A. v. Wijnen uit Gouda. BATAVIA, 11 Oct. (Aneta) De besprekin gen tusschen de Nederlandsche en de Japansche commissies, welke door ziekte van enkele Ja pansche experts rijdelijk waren onderbroken, worden hedenmiddag voortgezet. -J De Oostenrijksche posterijen heb ben een Dolljuss-zegel uitgegeven. kon zich dan ook met-de Fransche voorstel len niet vereenigen. Toen de onderhandelingen faalden, gingen de Franschen op eigen houtje, zonder den Ned. Dambond als voornaamsten confrater daarin te kennen, in 1932 een „eigen" wereldkampioen schap organiseeren, waaraan, om de zaak eenigszins cachet te geven, ook eenige niet- Franschen deelnamen. Gelyk te Verwachten viel, werd Fabre in dit tournooi (toen dus wél een rondtournooi!) eerste, Raichenbach, die ook medespeelde, volgde hem op den voet, evenals Bizot, Fabre, tot „Fransch"wereld- kampioen gepromoveerd, daagde daarna, in overeenstemming met de wenschen van het „Parijsch comité", Springer uit, maar natuur- lyk gaf de N. D. B. geen gehOQr aan de uit- noodiging. Een volgende phase in de geschiedenis was, dat Springer zijn titel ter beschikking stelde, mede om een oplossing gemakkelyker moge lijk te maken, maar de Nederl. Dambond wil de dit offer niet accepteeren. Zoo verliepen weer een aantal maanden, het voorlaatste sta dium bracht de onverkwikkelijke zaak Raman- Fabre, toen achter de schermen door elke ver antwoordelij kheid missende personen werd ge ïntrigeerd om langs een geheel anderen weg tot een match a tout pris te komen; hun opzet mislukte gelukkigerwijze. En plotseling doken in de laatste maanden weer allerlei geruchten op, die wy veiligheids halve met de grootste reserve in ontvangst namen: onderhandelingen omtrent het organi seeren van een ontmoeting KeilerRaichen bach om den wereldtitel! Voordeelen: twee personen, die buiten elke quaestie als zoodanig stonden; beide pretenden ten zijn kampioen van hun land in het afge- loopen jaar en Nederland en Frankryk zyn absoluut onbetwistbaar de sterkste damlan- landen. De Internationale Dambond, nog niet zoo lang geleden opgericht, gaf zijn toestemming. Keiler en Raichenbach accepteerden beiden zoodat, om eindelyk tot een oplossing te komen, deze match een uitkomst leek. En thans zyn wy genaderd aan den vooravond van deze ont moeting. Als noodoplossing is het besluit Van den Intern. Dambond te aanvaarden, alleen maar, om het jarenlange conflict te zien beëindigen. Maar strikt genomen is de ontstemming, die in de damwereld is ontstaan na het bekend worden van de match, zeer verklaarbaar en logisch te noemen. Onze nationale kampioen R. C. Keiler bindt PARIJS, 11 Oct. (Reuter) Mevrouw Sta visky is ziek geworden. Zij is van de vrouwen gevangenis „la Petite Roquette", waar zij sinds haar arrestatie verbleef, overgebracht naar de ziekenzaal van de Fresnes-gevangenis. Men ver moedt, dat zij roodvonk heeft. NEW YORK, 11 October (VB.) De Oceaanstoomer „Majestic" is gisteren met 24 uur vertraging te New York aangekomen. Het schip -had gedurende den overtocht te kampen met een hevigen storm en had een zeer ruwe reis gehad. De gezagvoerder moest in een zie kenhuis worden opgenomen, aangezien hij in fectie had gekregen aan een hoofdwond, die hij had opgeloopen, toen een reusachtige golf nabij Bishop Rock de meeste ruiten van de brug ver brijzelde. De tweede officier van de wacht werd bij deze gelegenheid vrij ernstig aan de hand gewond. Onlangs heeft de Vereeniging voor Interna tionaal Jeugdverkeer te Leiden in samenwer king met de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging te Amsterdam een oproep gedaan aan scholieren in Zuid-Afrika om correspon dentie te beginnen met Nederlandsche jongens en meisjes. Deze oproep heeft zooveel succes gehad, dat thans honderden brieven uit Zuid- Afrika op antwoord wachten. Het is n.l. tot nu toe niet mogelyk geweest elke Afrikaansche „seun" of „jong d^gter" den verlangden corres pondentievriend of vriendin te geven. Toch mogen de Afrikaansche vrienden niet te lang meer wachten. Zy zouden een slechten den strijd aan tegen den Franschen „Pool" Raichenbach, een jeugdig, zeer snel opgekomen lid van den bekenden Parijschen dammers kring. Raichenbach is pas negentien jaar. Reeds op 12-jarigen leeftyd maakte hij in Pa rijs met het damspel kennis, gaf blyk van een natuurlijken aanleg, maakte razend-snelle vorderingen in de „Damier de la Seine", werd de gevaarlijke en naaste concurrent van Fabre. Het bovengenoemd internationaal tournooi geeft hem de gelegenheid om te bewijzen, dat hy tot de sterkste Paryzenaars behoort; daar na volgt een successenserie, o.a. in Amiens. Twee malen ontmoette hy Fabre, het resultaat werd een 119 overwinning en een 911 ne derlaag. Ook tegen Herm. de Jongh speelde hy eenige maches. Keller is ongeveer tien jaar ouder dan zyn tegenstander. Hy maakte ook jong met het spel kennis, was op 16-jarigen leeftijd reeds kampioen van Gelderland. Hij verhuisde naar Amsterdam, werd daar lid van het Ver. Amst. Damgenootschap en boekte kort daarop een serie successen, die in Nederland byna onge ëvenaard waren: hy wint den meestertitel in het kampioenschap van Nederland en Amster dam eindigt hy steeds op de bovenste plaat sen, in 1925 wordt hy, na Fabre en Bizot, der de in de wereldkampioenschappen te Parys. Keiler is twee malen kampioen van Nederland. Jammer genoeg volgde noodzakelijkerwijze tus schen de jaren 1930 en 1933 een rustpoos; ziek te was hiervan de oorzaak. Niettemin slaagde Keiler er in, om de eerste maal dat hij aan het nationale kampioenschap weer deelneemt, daarin eerste te worden, zonder noemenswaar dige training. En nu komen deze twee mees ters tegenover elkaar; Keiler de geestelijke vader van het origineele flankspel, met een zeer fyn ontwikkeld positiegevoel, een ken ner van het spel tot in de finesses. Stel daar tegenover Raichenbach, die een prachtige standentaxatie bezit, niet zelden bewust schynbaar nadeel accepteert om plot seling de kansen te doen keeren. Twee ge heel verschillende spelsystemen en opvattingen komen hier tegenover elkaar; Keller's spel is gedegener, blyft toch brillant en elegant, Rai chenbach voelt zich het beste thuis in félle combinatie-partyen. En Keiler zal niet aar zelen om het systeem, dat zijn tegenstander hem zou opdringtn, te aanvaarden, indien hy daarin kansen voor zich zelf zal zien. Deze match zal niet saai, niet remise-achtig worden, deze prognose durven wy met een gerust hart te maken. Hoe de uitslag echter zal luiden? Elke veronderstelling is ongemotiveerd; er valt niets van het eindresultaat te zeggen. Hopelijk zal de ontmoeting weer stof opleveren voor nieuwe theoretische en practische perspec tieven. Wanneer het eindresultaat 1010 mocht luiden, wordt de ontmoeting verlengd met drie partyen en wanneer ook dan geen be slissing valt, beslist de eerste winstparty. indruk krijgen van de „jong Hollandertjes" en meenen dat de Hollandsche jongeheden „nie baie begerig is om oor hulle eie land te skrijf aan Afrikaners wat meer van die ou stamland wil weet nie". Laat dus ieder die iets voelt voor briefwisse ling met de vrienden Zuid-Afrika, betzij jongen of meisje, zich onmiddellijk opgeven aan de Vereeniging voor Internationaal Jeugd verkeer, Witte Rozenstraat 48 te Leiden of de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging Keizersgracht 141 te \msterdam, die voor doorzending zal zorg dragen. Er is altyd voor raad van Zuid-Afrikaansche adressen. De Afrikaansche jongelui schrijven in hun moedertaal: het Afrikaansch, dat allen best kunnen lezen en verstaan. De Nederlandsche jongelui kunnen in hun moedertaal schryven; dat is voor de Afrikaners geen bezwaar. Een verklaring van moeilyke woorden en uitdruk kingen is altijd by bovengenoemde vereenigin gen te krijgen. In de aanvraag moeten worden vermeld: 1. naam en voornaam, 2. woonplaats en volledig adres, 3. leeftyd, 4. geslacht. Een kwartje aan postzegels als vergoeding voor portkosten, moet worden bijgesloten en dan aan het schrijven. i Woensdagavond zijn een tweetal ingezetenen van Apeldoorn, P. en De W„ die per auto van de Ter Borgsche kermis thuis kwamen, nabij Doetinchem in volle vaart tegen een boom ge botst. De W. is ernstig gewond naar het zieken huis te Doetinchem overgebracht, terwijl P., die den auto bestuurde, in arrest is gesteld. Het politie-onderzoek wees uit, dat P. in be schonken toestand verkeerde, toen hy den auto bestuurde. De auto is in beslag genomen. Woensdagavond is tusschen Doetinchem en Zelhem de 50-jarige vrouw van den landbouwer Bensink uit Zelhem door een auto overreden en zeer ernstig gewond. Zy is naar het zieken huis te Doetinchem overgebracht, waar gecon stateerd werd dat drie ribben Waren gebroken, waarvan één in maag- en middenrif is gedron gen en daar een groot gat heeft gemaakt. De toestand van de patiënte is zeer ernstig. De rechtbank te Zwolle veroordeelde heden den Amsterdammer H. P. L., verpleegde in het Rijks Psychopathnasyl te Avereest tot een ge vangenisstraf van vier jaren, ter zake dat hij den directeur van die inrichting, den heer M. Westerterp, op 8 Juni jX eenige malen met een schaar in het gezicht heeft geslagen, waar door deze het linkeroog moest missen. De eisch was acht jaar gevangenisstraf. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd aangenomen het voor stel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie aan Kerkvoogden der Nederduitsch Hervormde Gemeente ten behoeve van de res tauratie van het schip in de zijbeuken der Nieuwe Kerk ten bedrage van 5 pCt. der kosten tot ten hoogste 27.500. De burgemeester, de heer G. van Baren vond het niet oorbaar, daaraan de voorwaarde te verbinden, dat de Kerkvoogdij een soepele hou ding zou betoonen, wanneer de 1 westie van het terrein aan den zuidkant der kerk in behande ling zouden komen. De burgemeester was ech ter wel van oordeel, dat na het toekennen van het subsidie er alle reden is voor de Kerkvoog den, om in bedoelde kwestie een tegemoet komende houding aan te nemen, nu de ge meente zich zulke groote kosten getoont. De „Populaire" en ,1'Humanité" publiceeren een gemeenschappelijk manifest, waarin ver klaard wordt, dat de communisten en de socia listen by de tweede kantonale verkiezingen in Frankryk een „eenheidsblok van de arbeiders tegen oorlog en fascisme" moeten vormen. De „Populaire" meidt, dat de Communistische Internationale te Moskou aan twee harer leden, nX den Franschen Cachin en Thorez opdracht heeft gegeven, zich onverwyld in verbinding te stellen met de vertegenwoordigers van de socia listische Internationale, teneinde een actie op touw te zetten tot steun van de Spaansche arbeiders in hun stryd. De Zuid-Afrikaansche gezant, Z. Exc. Dr. van Broeckhuijzen, hield Woensdag in de legatie te Den Haag een receptie ter g elegenheid van de herdenking van den geboortedatum van Paul Kruger. De gezant (X), temidden van vrienden en beken/den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9