Liquidatie van den Spaanschen opstand Groeiende onzekerheid voor Frankrijk DOOR DEN DOOD VAN BARTHOU Gen. Nuyter ont slagen VRIJDAG 12 OCTOBER 1934 AZANA WEER VRIJ? Wat zal Doumergue doen? Wie wordt minister van Buitenl. Zaken? Korte berichten Eischen van Seijoekai- partij PARAGUAY NIET UIT DEN VOLKENBOND? }>Een koningsmoord, een ministers- moord ondergraven in hun gevolgen de Fransche veiligheid ten zeerste" Het interieur van het mausoleum van h et huis Karageorgewitsch te Topala in Servië, vanwaar het Koningshuis stamt en waar de zoo tragisch om het bleven gekomen Koning Alexander wordt bijgezet Prins Paul van Joegoslavië heeft Donderdag de eed afge nomen aan de leden van het parlement in het regeerings- paleis te Belgrado (telegrafisch overgebrachte foto) Fascist beleedigt minister Colijn DE LAATSTE RUSTPLAATS VAN KONING ALEXANDER Azana KNOEIERIJEN TE ROOSENDAAL Behandeling voor de Bredasche rechtbank HaNDEL-HERDENKING Het stoffelijk overschot van Barthou is opgebaard in de Salon de V Horloge aan het Quai d'Or say te Parijs. De menigte defileert voor hun grooten staatsman Grootsche plannen te Arnhem Als chef van den Belgischen generalen staf WEG AMSTERDAM—LAREN Aanbesteding Mutaties onder het spoorweg personeel Universitaire examens ,,Vlootverdrag moet worden beëindigd" De Nederlandsche Kamer-opera Door chauffeurs werd op verzoek van verd. 'n kwitantie afgegeven, waarop alleen het aan tal K.M. stond vermeld. Bleek het aantal K.M. hetwelk verreden was, wat groot te zijn, dan kregen zij opdracht er twee nota's van te ma ken en deze te anti-dateeren. Dan werden deze nota's aan de Nederlandsche Heide-Maatschappij gedeclareerd onder het mom van diensttochten. Aan den hoofd-opzichter der Ned. Heide- Maatschappij vroeg de president, of hij het niet vreemd vond, dat een gemeente-ambtenaar bij de maatschappij zelf declaraties indiende. Get. vond dit ook, doch zeide, dat die regeling op het kantoor te Arnhem was getroffen. D e roode opstand in Spanje wordt geleide- delijk geliquideerd. Wel is het algemeene stakingsparool nog niet ingetrokken en wordt er vooral in Asturië nog een volslagen oorlog gevoerd tegen terugtrekkende rebellen, maar de krachtig optredende regeering-Lerroux heeft, dank zij de voortreffelijke diensten van politie en leger, die loyaal bleven, het heft weer in handen. Hoeveel bloed deze burgeroorlog ge kost heeft, is nog niet te zeggen. De opgaven van het aantal gevallenen ïoopen erg uiteen. De onnbloedige revolutie, waaruit de Spaansche re publiek werd geboren, is thans gevolgd door een bloedige, die het bestuur dier republiek heeft bezegeld. Zonder bloed en leed schijnen omwentelingen zich nu eenmaal niet te kunnen voltrekken, hoe rustig en geleidelijk zij soms ook in den omvang verloopen. Zelfs in het land van strengste discipline en ijzeren tucht, in Hitler's Derde Rijk, weid een bloedbad aan gericht om den toestand te consolideeren. Nu de nieuwe Spaansche regeering, waarin de voor naamste constructieve partij-elementen veree- nigd zijn, zoodat zij op een goede basis en een sterke meerderheid in de volksvertegenwoordi ging steunen kan, het pleit heeft gewonnen, dient zij met vastberadenheid en beleid te werk te gaan. De voor de revolutie verantwoordelijke instanties moeten rechtvaardig, maar zonder al te Spaansche wreedheid gestraft worden. Zij mag zich evenmin tot zwakheid als tot noode- looze hardheid laten verleiden. Zal zij het moeilijke midden tusschen deze beide weten te houden? Het merkwaardige bericht, dat de vroegere minister-president Azana, die één dag premier van de onafhankelijk verklaarde Cata- laansche regeering is geweest, weer op vrije voeten is gesteld, geeft te denken. Azana, die indertijd Alcala Zamora als minister-president van Spanje opvolgde, toen deze tot het hoogste ambt in den staat werd geroepen, en met hulp van de rooden een soort van dictatoriaal be wind voerde, dat de aard en de traditie van de meerderheid van het Spaansche volk miskende, werd door de eindelijk niet meer tegen te hou den verkiezingen, weggestemd. Sindsdien sloot hij zich aan bü de oppositie in de hoop, dat de poorten van het roode luilekkerland, waarin hij en zijn vriendjes zoo'n belachelijk bonzen- leventje op zachte regeeringskussens hadden geleid, wel weer eens voor hem open zouden kunnen gaan. Hij achtte dat oogenblik blijk baar gekomen, toen de Catalaansche generali teit den autonomen vrijstaat van Catalonië uit riep, want anders zou hij het premierschap in de, rebelsche provincie niet uit de handen der opstandelingen hebben aanvaard. Bij de arres tatie van de oproerige regeering, wist Azana te ontsnappen, maar enkele dagen later werd hij, weggedoken in een hoekje op het balcon van het huis van een zijner vrienden gepakt. Na tuurlijk beweerde Azana, dat hij part nog deel had aan den opstand, al had hij dan toch maar de leiding op zich genomen van een volkomen illegale regeering. Indien hij wezenlijk zonder meer vrijgelaten is, zou de Spaansche regeering een zwakheid hebben betoond, welke niet ge motiveerd kan worden met de overigens niet onredelijke overweging, dat zij het maken van martelaren wenscht te vermijden. Azana is mis schien de martelaar van zijn eigen eerzucht geworden, maar daarom verdient hij nog geen medelijden, want die eerzucht is Spanje duur te staan gekomen. In Frankrijk is de reactie op de moordpartij te Marseille, waaraan Koning Alexander van Joego-Slavië en de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Barthou ten offer vielen, in vollen gang. De oudstrij dersorganisatie „La croix de Feu" heeft „moreel" verzamelen gebla zen en ziet in deze schanddaad het werk der Derde Internationale. De politie, die zich sinds de nog altijd niet geheel opgehelderde Stavisky- affaire en het schandaal van Rijssel allerminst in de sympathie van het publiek mag verheu gen, wordt met verwijten overladen, vooral nu, naar het heet, vanuit Brussel gewaarschuwd is, dat er een aanslag kon verwacht worden. De orde- en bewakingsmaatregelen bij de aan komst van den Joego-Slavischen monarch te Marseille zouden volkomen ontoereikend zijn geweest. Naar aanleiding van deze beschuldigin gen aan het adres van de politie, wier hoofd hij is, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, Albert Sarraut, gemeend te moeten aftreden. De chef van den veiligheidsdienst en de prefect van „Bouches du Rhone", Jouhannaud, zijn reeds ontslagen. De vrouw van den prefect heeft den dooden koning de gebroken oogen toegedrukt, maar voor de tekortkomingen van haar echt genoot heeft men blijkbaar de oogen wijd open gehouden. Doumergue moet nu maar zien, hoe hij de afgeknapte eindjes weer aan elkaar knoopt. Hij is niet alleen zijn ministers van buiten- en binnenlandsche zaken kwijt, maar hü zit ook met een minister van justitie, die zich nergens vertoonen kan zonder uitgejouwd te worden, omdat deze betrokken zou zijn bij een verzekeringsschandaal. Niettemin schijnt hij niet van plan te zijn het met tegenzin en louter uit vaderlandsliefde aanvaarde bijltje er bij neer te leggen. Er worden allerlei veronderstellingen gedaan over de wijze, waarop Doumergue de scherven weer aaneen zal trachten te lijmen of een geheel nieuwe regeeringscombinatie zal vormen ter vervanging van de thans zoo zwaar gehavende. Doch eerst zullen de groote dooden plechtiglijk ter aarde worden besteld. Daarna is het woord weer aan de levenden. ASUNCION, 11 October (V.D.) Tot nu toe bestaat in officieele kringen van Paraguay nog niet het voornemen uit den Volkenbond te tre den. (Van onzen bijzonderen correspondent). De moord op Koning Alexander en Mi nister Barthou is een van die zinloos fa natieke daden, waarvoor doorgaans geen normaal hersenstel verantwoordelijk blijkt te zijn en wier gevolgen niettemin met groote con sequentie in het lot der volkeren ingrijpen. Of schoon Marseille, Parijs en heel Frankrijk gereed waren om den koninklijken bondgenoot zoo prachtig mogelijk te ontvangen, ofschoon de kranten sedert dagen volstonden over den Joego. Slavischen koning en zijn trouw aan Frankrijk in den grooten oorlog, de moord op Alexander, op Franschen bodem geschied, blijft een niet fc* verjagen scbwduw over Frankrijk werpen. Een schaduw, te dreigender, daar het er niet naar uitziet alsof de achtergrond van de samenzwe ring voldoende belicht zal kunnen worden. Natuurlijk wordt allereerst de politie van Marseille beschuldigd. Het staat reeds vast, dat zij in aantal te kort is geschoten. Het is zeker waar, dat een aanslag als de zooeven gepleegde te Parijs veel minder kans van slagen zou heb ben gehad, daar de ontvangst van vreemde staatshoofden hier een meer alledaagsche ge legenheid is, doch die met meer praal en dus ook meer distantie wordt afgewikkeld dan te Marseille. Ook de grenspolitie valt men aan. ^Bij de zaak-Stavisky werd haar lakschheid al gelaakt. Het paspoort, dat in de resten van de kleeren van den moordenaar werd gevonden, bleek valsche te zijn, op een valschen naam te staan en van louter valsche stempels voorzien. De politie te Zagreb, waar het gegeven zou zijn, verloochen de het onmiddellijk. Met eenige aandacht, meent men, had de Fransche douane dezen pas als valsch moeten kunnen herkennen. De verschrik kelijke wijze, waarop de moordenaar, nadat de sabel van Colonel Prionnet zijn schedel gesple ten had, door de menigte werd toegetakeld, maakt de identificatie met een der individus, die aan de politie bekend waren en welke zij thans verdenkt, nog moeilijker. Het is een zware slag, welke aan Frankrijk wordt toegebracht. Het verlies van Barthou is zeer smartelijk. Zijn landgenooten beschouwden den Minister als zeer succesvol, ofschoon men hem te Genève zoowel in de kwestie van Oos tenrijks souvereiniteit als het vraagstuk der evenueele interventie in het Saargebied zonder behoorlijk antwoord heeft laten staan. Maar Barthou was populair geworden, niet alleen het volle vertrouwen van Doumergue bezat hij, doch ook het volle vertrouwen van den Franschen burger, die in zijn voorzichtige en zakelijke po litiek van zekerheid voor Frankrijk een waar borg voor den vrede zag. En wat de mogelijke verwijdering tusschen Joego-Slavië en Frankrijk aangaat, men weet wellicht, dat er rondom Alexander I een toe nemende belangstelling voor Duitschland be stond, minder door sympathie dan door econo mische overwegingen ingegeven. De koning wil de van deze tendentie niets weten. Maar wat zal er geschieden, nu hij gevallen is en een on- mondigen opvolger achterlaat? Ook in Hongarije verandert langzaam de po litieke oriënteering. Men kijkt er steeds min der naar den vroegeren bondgenoot Italië, en verwacht steeds meer van den eventueelen bond genoot Hitelr. Dergelijke verschuivingen van krachten worden hier te lande nauwlettend ge registreerd. Men weet, hoe Parijs drijft op de politiek der verbonden! Een koningsmoord als deze op Alexander, een ministermoord als zoo even op Barthou, zij ondergraven in hun ge volgen de Fransche zekerheid sterker dan men meenen zou. Wat de portefeuille van Minister Barthou be treft, er zal eerst officieel over de wederbezet- ting van zijn zetel gesproken warden, wanneer de begrafenis geschied is. Zij heeft a.s. Zater dag plaats, en de conferenties zullen dus niet vroeger kunnen beginnen dan in de volgende week. Maar dat neemt natuurlijk niet weg, dat men raadt naar den naam van dengeen, die Barthou zal moeten opvolgen, en in politieke kringen met vrij groote beslistheid reeds dezen of genen als den volgenden Minister v. Buiten landsche Zaken doodverft. Zoowel de naam van Herriot, als die van Tar- dieu wordt genoemd, en ook hoort men af en toe die van Paul-Boncour en Laval opduiken. Doch niettemin blijft de mogelijkheid evengoed be staan, dat voorloopig Doumergue de portefeuille van Buitenlandsche Zaken persoonlijk onder zijn hoede zal nemer De adjunct-directeur der maatschappij, T. v. Maanen deelde mede, hoe de eerste redactie van verdachte's rekening ontstond, en waarbij de specificatie achterwege bleef. Op de tweede stond wel een specificatie, maar op verzoek van ver dachte behoefde dit in den vervolge niet meer en zijn naam bleef op de declaratie voortaan weer weg. Zoodoende kon verdachte verder doorknoeien. De verdediger, Mr. A. W. Rassers, betreurde het, dat de gewezen wethouder R., hoofd der vfdeeling Sociale Zaken, dien hij gedagvaard had, uit hoofde van ziekte niet was verschenen. Pleiter vroeg aan de rechtbank de zaak thans te schorsen. De rechtbank, na in raadkamer te zijn geweest besloot de zaak uit te stellen tot Maandag 29 October tot het hooren van get. De Beiersche autoriteiten hebben tot 30 No vember de verspreiding verboden van het te St. Gallen uitgegeven „Zwitsersche Katholieke Volksblad". Een reden wordt niet opgegeven. Donderdagmorgen wees de Bredasche Recht bank vonnis in de zaak tegen den 29-jarigen A. J. M„ algemeen leider van het Nederlandsche Donderdag stond voor de Bredasche Recht bank terecht de 44-jarige J. P. M., chef-com mies ter gemeente-secretarie te Roosendaal. Hem was ten laste gelegd valschheid in ge schrifte en verduistering van gelden. Hij zou toen hij belast was met de voorbereiding, be handeling en afdoening van verschillende aan- en verkoopen van gronden in verband met de werkverschaffing der gemeente Roosendaal en Nispen in de periode 1 Januari 193031 De cember 1933 opzettelijk valsche declaraties in den vorm van kwitanties hebben ingediend bij de uitvoerster van het werk, de Nederlandsche Heide-Maatschappij. Verdediger was mr. A. W. Rassers te Breda. Verd. gaf toe een groot aantal autoritten te hebben gemaakt naar Mariënburg, een dorp in België, waar amusementsinrichtingen zijn. Met hem gingen dan verschillende ambtenaren, o.a. de opzichter van de Nederl. Heide-Maatschap pij, P. Th. V. M. verklaarde, dat hij meermalen met den burgemeester van Kalmthout besprekingen had gevoerd over de afwatering van een grenswater- loop. Doch eenmaal over de grens, bekommer den verd. en de zijnen zich weinig over dien waterloop en full-speed werd naar Mariënburg doorgereden, waar men zich ging vermaken. 23 Februari 1685, G. Handel te Halle geboren. Het Arnhemsch Gemengd Koor zal dit feit her denken door op 22 Febr. a.s. in „Musis Sacrum" uit te voeren het Oratorium „Jozua". Het werd in Maart voor het eerst ten gehoore gebracht en in ons vaderland in 1840 te Amsterdam voor het eerst uitgevoerd. Dit Oratorium werd ge kozen om de vele mooie soli en koren, die het bevat. We noemen de sopraan aria!s „Horch, horch auf der muntern Vögel Lied" en „O hatt' ich Jubals Harf", de Alt Aria „Sage, holdes We- sen an"„ het Duet „Der rasche Strom, er flies- set leicht", de tenor-aria „Auf, Völker, auf!" en de bas-aria „Soll ich auf Mamres Frucht- gefild". Wat Handel met eenvoudige middelen bereikt als hij voor het Koor schrijft is mees terlijk. We denken aan „Der spaten Nachwelt sei es kundgetan", „Das ganze Heer des Him- mels sei sein Schutz", „Glorreich ist Gott" en het kinderlijk naïeve „Seht, er kommt mit Preis gekrönt" dat later door Handel ook in „Judas Maccabaus" werd opgenomen. Medewerking ver- leenen Di Moorlag, sopraan; Suze Luger, alt; Louis van Tulder, tenor en Willem Ravelli, bas. De begeleiding berust in handen van de Arn- hemsche Orkestvereeniging. Jac. Oremus zal 't orgel bespelen. Het geheel staat onder leiding van H. Heuterman. Een korte herdenkingsrede zal deze uitvoering voorafgaan. Deze avond is opgenomen in een serie voorstellingen en con certen die de kunstkring „Groot Arnhem" in de maanden van November tot Mei geeft. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 12 October: Hedenmorgen kwam het Belgische kabinet in vergadering bijeen. Na de zitting deelde de mi nister van Defensie mede, dat generaal Neuten van zijn ambt als chef van den generalen staf is ontheven. Met toestemming van den koning zal hem echter de belangrijke functie van bevelhebber van het tweede legercorps te Antwerpen wor den aangeboden, zoodra deze plaats vacant is. Einde December zal de tegenwoordige bevel hebber van Antwerpen n.l. ontslag nemen, daar hy dan de leeftijdsgrens heeft bereikt. Van andere zijde vernemen we nog, dat waar schijnlijk tot chef van den generalen staf zal benoemd worden generaal van den Bergen, thans sous-chef van den generalen staf. Generaal Nuyten en generaal van den Bergen zijn beiden Vlamingen en Katholiek. De 71-jarige voorzitter der ontwapeningscon ferentie, Arthur Henderson, die te Londen ver toeft, is ziek. Tijdens het congres der Labour Party te Southport werd hij onwel. Later her stelde hij weer, maar zag zich genoodzaakt gis teren het bed te houden. Lord-grootzegelbewaarder Anthony Eden is Donderdagmiddag naar Scandinavië vertrokken. Hij wordt door geen officieele personen verge zeld, aangezien zijn reis daarheen een zuivere zaak van goodwill is en een kwestie van per soonlijke vriendschappelijke relaties, die met Scandinavische vertegenwoordigers in Genève werden aangeknoopt. Het Congres van het Amerikaansch Verbond van Vakvereenigingen heeft besloten de boycot van Duitsche goederen voort te zetten in ver band met het onderdrukken van de Joden door het nationaal-socialisme. Hitier heeft beloofd de peet te zullen worden van het tiende kind van een landbouwersgezin in een Beiersch dorp en heeft den ouders een soms gelds geschonken. Dit is reeds de tweede maal deze week, dat Hitier peet wordt van t tiende kind in een gezin. Volksfascisme „Zwart Front," wonende te Ois- terwijk, die op 28 Juni te Tilburg een aantal pamfletten had doen verspreiden, waarvan de inhoud beleedigend was voor minister Colijn, voor welke beleediging de Officier van Justitie op 27 September twee maanden gevangenisstraf tegen M. requireerde. Wegens opzettelijke beleediging aangedaan aan een ambtenaar terzake van de rechtmatige uitoefening zijner bediening veroordeelde de Rechtbank M. tot een boete van 100.subs. 40 dagen hechtenis. Hedenmorgen werd onder goedkeuring van den minister van Waterstaat, door of vanwege den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat in de directie Noord-Holland, te Haar lem, aanbesteed: het maken van een verharding van teersteen- slag op den Rijksweg no. I, gedeelte Amsterdam Laren, onder de gemeente Muiden, met bij komende werken. Ingekomen waren 15 biljetten, waarvan de laagste inschrijfster was N.V. Geruischlooze Weg te Heemstede voor 124.000, 129.400, ff 111490 127.330; 114.370. De gunning zal later bekend worden gemaakt. Raming was 158.000. Ir. W. Hiebendaal, ingenieur van den weg te Hengelo, ing. 1 Sept. verplaatst naar Gro ningen. t J. -de Bree, technisch ambtenaar te Rotter dam, ing. 1 September verplaatst naar Utrecht H.G.B. D. van Leeuwaarden, opzichter 2e kl. te Vlis- singen, ing. 1 Sept. verplaatst naar Dordrecht. S. Schaafsma, opzichter 3e kl. te Kerkrade, ing. 1 Sept. verplaatst naar Valkenburg. W. Lancee, baas 2e kl. te Zwolle, ing. 1 Oct. benoemd tot baas le kl. aldaar. UTRECHT. Geslaagd voor het doet. examen rechtswetenschap de heeren G. Th. Gevers Deynoot en G. van Spaendonck. Propaedeutisch examen godgeleerdheid de heeren P. P. Miedema en J. M. Barendrecht. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Krasis" Bijdrage tot de Grieksche Lexicographie, de heer W. J. den Duik, geboren te Scheveningen. Geslaagd: Candidaats-examen Indisch Recht, de heer P. V. Niermans. TOKIO, 12 Oct. (Reuter.) De partij Seijoekai heeft in haar gigteren te Nagano gehouden ver gadering de volgende motie aangenomen: 1. De buitenlandsche politiek van Japan moet gebaseerd zijn op de industrieele ontwikkeling des lands. 2 Het vlootverdrag met zijn vastgestelde ver houdingen moet worden beëindigd en de onaf hankelijkheid der nationale verdediging moet worden gewaarborgd. 3. Een vastomlijnd program moet worden op gesteld om de financiën te stabiliseeren door de leeningspolitiek en de belastinghervorming met elkaar in overeenstemming te brengen. 4. Op groote schaal moet hulp worden ver leend aan het platteland en aan visschersdor- pen, teneinde deze in staat te stellen voor zich zelf te gaan zorgen De voorzitter der partij, Kisaboero Soezoeki, verklaarde een weekzaam oog te zullen houden op het huidige kabinet. Hij zeide, dat dit kabi net geen definitief program had en ook niet op politieke partijen berustte, waardoor de oneenig- heid tusschen de kabinetsleden was vergroot. Met het oog op het feit, dat de politieke be drijvigheid in het begin van de volgende maand wordt heropend met de bijeenroeping van een buitengewone zitting van den landdag, krijgt deze motie van de Seijkoeai, Japans groot|te politieke organisatie, een bijzondere beteekenis. De Japansche regeering heeft een bedrag van 18.000 pond sterling uitgetrokken om de kosten te dekken van de Japansche delegatie voor de a.s. vlootconferentie in Londen, die zal worden bijgewoond door vertegenwoordigers van Japan,; Amerika en Engeland. De Japansche delegatie zal geleid worden door vice-admiraal Isoroku Yamamoto, lid van den Generalen staf der vloot. De Nederlandsche Kamer-Opera onder leiding van J. Richard Heuckeroth, zal Dinsdagavond 16 October, 's avonds 8 uur, in Maison Boer, te Amsterdam de eerste van een viertal abon nementsavonden geven. Uitgevoerd zullen worden: „Aboe-Hassan", Opera in één bedrijf van Carl Maria v. Weber en „De oude vioolspeler", Operette van Jac ques Offenbach. Medewerkenden zijn de dames Madzy Dekker, H M. Kok Verwey en Tine Nieuwstede en de heeren H. J. Agnebbod, Ge orge de Bouter en A. van de Vosse. Het ka merorkest zal de ouverture „De List van Fidar- sio" van Adolphe Adam spelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5