Wereldapostolaat der zieken Winter 1934 PIEK&CLOFKNBIIM 3 SfiiSgSÏ! Electriciteitsvoorziening van Noord-Holland De crisis in de leer industrie Na den filmbrand te Hilversum Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKER.CACHET5 TOT PRIMA-PRIMARIA VERHEVEN Probeer Kruschen ADRES AAN H.M. DE KONINGIN voor ooze rekening VRIJDAG 12 OCTOBER 1934 De hoogste onderscheiding, die de Kerk aan deze vereeniging kon verleenen Nut van het lijden De stichting en de eerste groei Het programma van het Apostolaat 'y^\ Uw eigen belang. Onze modellenmakers Het is ons gelukt! tees^e*n9 M°nd* .tere\e9an^n' niarn*ni kin ge^0'"'1611. i? /scHeelt bak- Pat - het Wfi <fcnK 5„e<ll"'0ffr De lang verwachte Breve Blijft de Centrale voortbestaan? Installatie der commissie uit de Kon. Ned. Brandweer- vereeniging DEKEN C. HARTMAN Benoemd tot kanunnik van het Metropolitaan Kapittel Audiëntie Nederland opgeschrikt Er is haast bij het werk Omvangrijk vraagstuk "AKKERTJES" Het besluit tot verleening van een crediet van f I millioen zou niet getoetst zijn aan het gemeentelijk belang Een verzoek tot niet- goedkeuring Geen tarievenverlaging Niet slecht beheerd Staatsrechtelijke bezwaren Filmprojectie PRINSES JULIANA EN HET CRISIS-COMITE Dit jaar 150.000 gulden geschonken HERVORMDE ANTI'S Centrale organisatie van eigen kiesvereenigingen DE GAS VRIJE KELDER IN RESIDENTIE DE Minister Deckers ingenomen met de inrichting Telegrammen voor Spanje Reisplan H. Ms. „Hertog Hendrik" Er valt den laatsten tijd een geweldige op leving van de Katholieke Actie te constateeren, een fier gevoel van geestdrift en saamhoorig- heid, dat allerwege naar buiten treedt in intens- religieuzen en socialen arbeid. Het gevaar is echter niet denkbeeldig, dat voor deze gelukkige mentaliteit een ander gebied van katholiek leven onbekend blijft, het gebied van de katho lieke Passie, het lijden der geloovigen, dat in stilte en onbekend gedragen voor de Kerk van minstens evenveel belang is als alle uiter lijke activiteit. Het is daarom zeker als een beschikking van Gods Voorzienigheid aan te zien, dat het heerlijk werk van het Apostolaat der Zieken juist in dezen tijd zoo rijk is uitge bloeid. Ook de Vader der Christenheid heeft dit aldus gezien en heeft aan dit werk, dat nu negen jaar geleden in Bloemendaal ontstond, zijn bijzondere, officieele goedkeuring willen hechten door het te verheffen tot een Unio prima-primaria. Misschien zal dit feit, dat we reeds eerder berichtten, niet op alle lezers dien indruk ge maakt hebben welke het verdient. Er is hier sprake van een zeer bijzondere onderscheiding, de hoogste, die de Kerk in zulke gevallen kan toekennen. Hierdoor is het Ziekenapostolaat opgenomen in de zeer kleine reeks van vereeni- gingen en genootschappen, die plechtig door het hoogste Kerkelijke Gezag zijn goedgekeurd en aanbevolen. De eerste stichting van dit Apostolaat, dat nu reeds in bijna 20 landen afdeelingen telt, ligt velen nog versch in het geheugen. In het begin van de Julimaand in het jaar 1925 werd in de kleine, intieme parochiekerk van Bloe mendaal het eerste ziekentriduum gehouden. In de eenvoudige toespraak, die de organisator van het triduum, pastoor Willenborg, voor zijn zieken hield, ontvouwde hij reeds, zonder het te bedoelen, de groote idee van het Ziekenapos tolaat. Hij zei tot de zieken, hoe welkom hun tegenwoordigheid hem was, omdat zij tijdens hun triduum zulk een priesterlijk werk zouden ver richten: een preek van drie dagen lang, die ze door hun voorbeeld en vooral door hun vreugde voor de parochie zouden houden. In ruil voor de oprechte vreugde, die deze geestelijke oefe ningen aan de zieken zouden schenken, vroeg hij hen, het offer van hun lijden op de pateen naast Christus-Hostie neder te leggen, cm zoo met den Zaligmaker te offeren voor de over ledenen, voor alle zieken en voor de belangen der geheele H. Kerk. Deze eenvoudige opzet, die toeri, nog zonder een verdere bedoeling, den pastoor in den mond kwam, zou uitgroeien tot het werkprogram van een wereld-apostolaat. In September van hetzelfde jaar nog, ging pastoor Willenborg naar wijlen Mgr. Cailier om diens goedkeuring te vragen voor de oprichting van het Ziekenapostolaat. Het doel was toen nog slechts, door maandelijksche brieven con tact te onderhouden met de zieken, die op het triduum geweest waren. Reeds aanstonds echter werd dit doel wijder genomen: Monseigneur Cailier was de eerste, die zich als lid van het nieuwe Apostolaat opgaf. Den lsten November werd de eerste brief verzonden aan de zieken. In den derden brief kwam het voorstel van den secretaris, om eiken dag van 12 tot 3 uur 's middags het lijden op te dragen voor de stille wenschen van de andere zieken. Vele leden hadden namelijk om het gebed van de overigen gevraagd, maar pastoor Willenborg, die van het begin af elke bepaalde gebedsactie geweerd heeft, omdat die aan het Apostolaat aanstonds een particulier karakter zou geven en bovendien voor vele zieken te zwaar zou zijn, vatte deze wenschen samen in zijn voorstel, dat uitvoerbaar is en in zijn alge meenheid en zuiverheid van aanvoelen ieders sympathie moest hebben. Sindsdien is dit voor stel een der programmapunten van het Z. A. gebleven. Wat de verplichtingen van de leden betreft, deze zijn al zeer eenvoudig. Zoo eenvoudig, dat ze zonder moeite boven eiken brief, die de zieken maandelijks van het secretariaat ontvangen, kunnen worden afgedrukt. „Voor de toetreding tot het Apostolaat en de beoefening er van is alleen noodig: a. de vaste wil en het krachtig besluit het lijden aan te nemen uit de hand van God; b. het te dragen volgens den wil van God als christen in den geest van Christus; c. het aan te bieden als offer aan God voor het Rijk van God; d. opgeven van naam en adres aan het Secretariaat Z. A., R.K. Pastorie, Bloemendaal." Dat is het: lijden met Christus, met Hem de smarten van lichaam en geest van den Vader aannemen en die door den Geest opdragen als een offer voor het Godsrijk. Kort en volledig staat het op het kleine draagkruisje dat iederen zieke wordt toegestuurd: „Christo confixus sum cruci," „Met Christus ben ik aan het kruis gehecht." Laconiek volgt na de opsomming van de ver plichtingen: „de toetreding tot dit Apostolaat kost niets." Er is nu geen enkele reden meer om niet eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Im mers ge ontvangt een gratis proefflacon verpakt bij de groote flesch 1.60, dus ook meer Kruschen Salts voor hetzelfde geld. Kruschen Salts zuivert Uw bloed, het zal U verfrisschen en verjongen. Het wordt tevens over de geheele wereld erkend als het beste middel tegen rheumatiek, ischias, etc. In het buitenland is door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid. Men koope daarom in geen geval Kruschen Salts in buitenlandsche verpakking, doch uitsluitend in ongeschonden Hollandsche verpakking met den naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij op verpakking en etiket van den flacon gedrukt. De secretaris wil den zieken voorgaan in absoluut Godsvertrouwen. Het is niet beschaamd geworden. Zonder dat pastoor Willenborg ooit iets behoefde te vragen, heeft hy in negen jaar tijds aan vrijwillige giften 35.000 ontvangen. Deze som is echter geheel opgegaan aan de met den dag groeiende administratie. Spoedig breidde zich het Ziekenapostolaat uit. In 1926 werd reeds het Belgische Secretariaat opgericht, onder leiding van den bekenden Antwerpschen priester M. van Hoeck. Op het oogenblik zijn reeds in bijna 20 ver schillende landen afdeelingen opgericht, zoodat zonder overdrijving van een wereldapostolaat gesproken kan worden. Bijna overal gaat aan de oprichting het houden van ziekentridua vooraf. Deze moeten zooals bij de eerste op richting het uitgangspunt blijven. Het groote succes van het Apostolaat is ongetwijfeld als we ons een oogenblik tot louter natuurlijke factoren mogen bepalen wel daarin gelegen, dat zelfs de scherpste criticus er geen spoor van particuliere devotie in kan vinden, die sommigen minder zou kunnen aanspreken. De zieken voelen zich niet zoozeer onder de leiding, van een bepaalden priester, die hun zijn persoonlijke inzichten mededeelt, als wel onder de directe leiding van de Kerk, die geen per soonlijke inzichten kent, maar slechts de hevig heid van den Geest Gods, „Die waait waar HU wil." Daarom heeft ook juist de verheffing van hun Apostolaat tot een Unio Prima-Primaria op de zieken zulk een grooten indruk gemaakt, omdat zij dit voelen als de officieele erkenning van datgene, wat hun reeds lang klaar en dui delijk was. Sterk is deze blijdschap en dankbaarheid o.a. tot uiting gekomen op enkele ziekentridua in België, die juist gehouden werden in de dagen, dat de lang verwachte Pauselijke Breve te Bloe mendaal aankwam. De ziekentridua mogen geen uitzondering blijven, meenen de secretarissen van het Z. A. Ze moeten de gewone geestelijke oefeningen voor de zieken der parochie worden, op gestelde tijden herhaald. Zoo moeten de zieken aan het parochieele leven meedoen, als bevoorrechte kinderen. Veel kunnen de secretarissen vertellen over de successen, die het Apostolaat reeds behaalde. Zelfs tijdelijke: een jongeman uit Turnhout, die zich op den derden dag van het triduum plotse ling genezen zag van hevig etterende, tubercu leuze wonden. De vele geestelijke wonderen, die God reeds door het Z. A. in de zieken werkte, zijn Hem alleen bekend. Enkele treden er naar buiten, door een bijzonder feit of door een openhartig- dankbaren brief aan den secretaris. De maandelijksche brieven zijn echte „brie ven". Zoo doen ze den zieken het meeste goed en worden ze gewaardeerd, als waren ze slechts persoonlijk aan een enkeling gericht. Met dui zenden worden ze gemultipliceerd, maar nauw keurig in het oorspronkelijke handschrift. De verspreiding wordt niet aan zelatricen overge laten, de post brengt ze rond, dikwijls in steegjes en buurtjes, waar de komst van een postbode een gebeurtenis is. In 1929 maakte Mgr. Carolus Kmetko, bisschop van Nitria in Tsecho-Slowakije, kennis tmet het Z. A. HU was aanstonds zoo enthousiast over dit werk, dat hij, toen hij op zijn reis naar het Eucharistisch Congres van Karthago, bij den Heiligen Vader op audiëntie was, Dezen aan stonds vroeg van het Z. A. een wereldbeweging te maken en het te verheffen tot een Unio Prima-primaria. De Paus, die het Apostolaat nog mensen, die niet bij ons j kopen. moet dat anders worden, in bereizen alle modecentra, bezoeken alle buitenlandse fabrieken, om het nieuwste model, de beste afwerking te bestuderen. Model „D erby" zUioef. ,nt, ^„'kt aU6 O'01"' J, nt coeJf^'oerle^i en reeds kende, gaf zelf den weg aan om dit te bereiken: een verzoek van een groot aantal bis schoppen zou Hem aanstonds bereid vinden om het Z. A. tot een wereldapostolaat te verheffen. Spoedig werd nu een grootsche actie onder nomen. Kardinaal Hlond sprak over het nieuwe Apostolaat op een vergadering van 40 bisschop pen. In den zomer van 1930 zond Mgr. J. D. J. Aengenent aan alle kerkvorsten der wereld een schrijven over het Z. A. en een formulier ter onderteekening, om aan den Apostolischen Stoel de verheffing te verzoeken. 410 onderteekende formulieren kwamen in Haarlem aan en spoe dig werd deze zeldzame petitie in een prachtig album aan Z. H. den Paus aangeboden. Bij die gelegenheid sprak de H. Vader begeesterd over de groote waarde, die Hij aan het Z. A. toe kende. Het was dan ook duidelijk, dat men eerlang de vurig verhoopte goedkeuring uit Rome mocht verwachten. Op den 12en Augustus werd de lang ver wachte Breve door den secretaris van de Con gregatie van het Concilie op de Villa van Castel Gandolfo aan den Staatssecretaris ter onder teekening voorgelegd. Nu prijkt ze, fraai ge ëncadreerd, op de schoorsteenmantel van den werkkamer van den pastoor in de Bloemendaal- sche Pastorie. PIUS PP. XI. Tot altijddurende herinnering. Wij nu, aan deze wenschen goedgunstig tegemoetkomend.... verheffen en bevorderen door dezen Apostolischen Brief met Ons gezag in een vorm van altijd blijvenden aard boven vermelde godvruchtige vereeniging met den titel: Zieken-Apostolaat in de gemeente Bloe mendaaltot een prima-primaria en ver leenen volgens den regel der Canons 722 en 723 van het Kerkelijk Wetboek aan de tegenwoor dige en toekomstige bestuurders van deze Prima-primaria vereeniging: Ziekenapostolaat, de volmacht om alle godvruchtige vereenigingen, welke onder denzelfden titel en met hetzelfde doel overal ter wereld bestaan of zullen worden opgericht, gezamenlijk en afzonderlijk wettig bij zich aan te sluiten en ze deelachtig te maken aan alle aflaten en geestelijke gunsten, door den Apostolischen Stoel aan deze prima-primaria geschonken of nog te schenken Gegeven vanuit het kasteel van Gandulphus bij Rome, onder den Vlsschersring, 12 Augustus 1934, het 13e jaar van Ons Pausschap. Uit de staats-secretarie, E. Card. PACELLI. Zoo voelen zich nu de zieken der geheele Christenheid verzameld in één groot wereld- Omtrent de situatie in de Huiden-, Leder en Schoenenindustrie, die door het uittreden van een aantal leden uit de Centrale tamelijk precair is geworden, bestaat nog steeds geen zekerheid. Naar wij vernemen zullen Maandag a.s. te Tilburg alle leden der Centrale bijeenkomen, terwijl Woensdag d.a.v. te Utrecht vergaderin gen van alle groepscommissies zullen plaats vinden. Eerst daarna zal over het al dan niet voort bestaan der Centrale beslist kunnen worden. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Kanunnik van het Metropolitaan- Kapittel te Utrecht den Zeereerw. Heer C. Hart man, pastoor-deken te Amersfoort. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag, Dinsdag en Woensdag géén audiëntie verleenen. apostolaat, een onafzienbaar leger van menschen, die voortdurend hun lijden, het lijden van de Kerk met Christus, opdragen als een immer- durende offerande, „aanvullend wat aan Chris tus' Lijden ontbreekt." Zij leven in en door de Kerk, waarin ze hun gebedsvorm vinden en hun eigen groot heid, de grootheid van het lijden. Zij lijden niet meer vergeefs, zij lijden blij en wel bewust, want het Godsrijk heeft hun lijden noodig. Hedenmiddag is te Amsterdam ten bureele van den voorzitter, in het Centraal Bureau van de Brandweer, geïnstalleerd de Commissie, inge steld door de Kon. Ned. Brandweervereeniging naar aanleiding van den filmbrand te Hilver sum. De vergadering werd geopend door den voor zitter van de Kon. Ned. Brandweervereeniging, Jhr. J. M. van Beyma, die allen hartelijk wel kom heette. De oorzaak waarom wij hier zijn aldus spr. is het gevolg van een zeer betreurenswaardig feit, waarbij menschenlevens verloren zijn. Het is niet te onzer bsoordeeling of hetgeen te Hilversum is gedaan, goed is gewesst, of beter gedaan had kunnen worden. Een feit is, dat deze schok op heel Nederland een diepen indruk heeft gemaakt. Hierin heeft de Kon. Ned. Brandweervereeni- ging aanleiding gevonden een Commissie in te stellen met het doel, maatregelen te beramen, opdat dergelijke rampen in den vervolge niet meer kunnen gebeuren. Spr. gelooft, dat allen, die wel eens nadenken, weten dat er verkeerde toestanden op dit gebied bestaan, maar dat de gevaren niet altijd gerealiseerd worden. De Kon. Ned. BrandwesrVereeniging, aldus spr., heeft gemeend de Commissie, die bestaat uit deskun digen op verschillend gebied te mosten verzoe ken de beste krachten te willen geven om op het gebied van filmvoorstellingen een oplos sing te krijgen. Het is, zoo zeide spr., de bedoeling, dat het werk van de commissie zal gelden voor geheel Nederland, zoodat de te stellen eischen overal uitvoerbaar moeten zijn. De filmbrand te Hil versum is aanleiding geweest tot het instellen van de commissie. Naas filmvoorstellingen zijn er echter ook andere dingen, die voor het pu bliek groot gevaar op kunnen leveren, zooals décors en versieringen op tijdelijke tentoon stellingen, bazars e.d. die dikwijls van zeer brandbaar materiaal zijn opgebouwd. Het is de bedoeling, dat de commissie ook dergelijke zaken onder het oog zal zien. Wat de kwestie van de films betreft, is het gewenscht dat deze met den grootst mogelijken spoed wordt behandeld. De kwestie van de too- neeldecors e.d. gaat veel dieper en zal langer duren. Verschillende van de burgemeesters zijn on kundig op dit gebied, zoodat de Commissie een zeer groote voorlichting zou kunnen geven ter wijl t. z. t. een rapport aan de regeering zou kunnen worden aangeboden, dat als leidraad zou kunnen dienen voor het geven van alge- meene bepalingen. Nadat spr. nog een woord van dank had ge bracht aan den vertegenwoordiger der regee ring in het bijzonder en aan de commissieleden in het algemeen, verklaarde hij de commissie voor geïnstalleerd. Daarop was het woord aan den voorzitter der Commissie, den heer C. Gordijn Jr. Spr. memoreerde het groote gevaar bij bios coop-, tentoonstellings- en warenhuisbranden e.d. indien geen afdoende veiligheidsmaatrege len aanwezig zijn. Dat het juist de Kon. Ned. Brandweervereeniging is, die hier een bijzondere taak heeft, wordt verklaard door het feit, dat het ontwerpen en controleeren van brandveilig- heidseischen tot het gebied behoort der plaat selijke brandweren. De leering van den brand te Hilversum komt hierop neer, dat de gevaren, die verbonden zijn aan het projecteeren van films, onderschat zijn geworden. De belang stelling van overheid en brandweren in een te gemoetkomende houding tegenover de kino- techniek met haar vele mogelijkheden om het leven te veraangenamen en den mensch tot leering te strekken, heeft er al mede toe bij- Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als herboren voelen door één of twee van die Volgens recept van Apotheker Dumont De Vereeniging van Hoofden van Stroomdistributiebedrijven in Nederland heeft een adres gezonden aan H. M. de Koningin inzake het toestaan van een crediet van f 1.000.000 door de Provinciale Staten van Noord-Holland voor den bouw van laagspanningsnetten in gemeenten met een eigen gemeen telijk electriciteitsbedrijf, wier con tract binnen korten tijd afloopt. Hierin wordt aangevoerd, dat de Provincie indertijd de gemeenten heeft gepersuadeerd, gelden te investeeren in den aanleg van eigen electrische netten en zoodoende het onderne mersrisico van een groot deel van de electrifi- catie van Noord-Holland op zich te nemen. Daar thans deze bedrijven winsten afwerpen, poogt de Provincie onder dwang deze netten te naasten. Aanvankelijk werd in het vooruitzicht gesteld een verlaging van tarieven, zoodra het P.EN. door aller samenwerking daartoe in staat zou zijn, maar deze beloften zijn niet vervuld, in tegendeel, de P.E.N.-winsten worden uitsluitend gebruikt ten bate van de eigen P.E.N.-laag- spanningsgebieden. De geheele wetgeving heeft zich in den loop der tijden ingesteld op een zich ongestoo-d kunnen ontwikkelen van de provinciale electri sche centrales, terwijl de gemeenten daarente gen zich op geen enkele wettelijke beoaling kunnen beroepen en geheel machteloos staan. De bepalingen der gemeentewet zijn voor de gemeenten inzake de electriciteitsvoorziening tot een doode letter geworden, daar het toezicht op de gemeenten wordt uitgeoefend door de Provincie, die daarbij op eigen belangen let en de belangen der gemeenten daaraan onderge schikt maakt. Ged. Staten weigeren principieel elke goed keuring van eenig gemeenteraadsbesluit, dat de gemeente in staat zou stellen, om buiten de Provincie om de beschikking over electrische energie te verkrijgen. Dergelijke besluiten worden, in strijd met de bepalingen der gemeentewet, niet meer getoetst aan het gemeen telijk belang, maar aan de belangen der Provinciale electrische centrale, welke bij dit goedkeuringsrecht in het geheel geen gewicht in de schaal mogen leggen. Op die wijze is de weg voor de gemeenten, om zich van de Provincie onafhankelijk te maken, in strijd met wet en verordening, geheel afge sloten. Het adres bestrijdt uitvoerig de opvattingen van de voorstanders van centralisatie op elsc- triciteitsgebied. Adressante is van meening, dat de eenige grond, waarop over de opheffing van de ge meentelijke distributiebedrijven zou mogen worden gedacht, alleen deze mag zijn, dat deze bedrijven zóó slecht worden beheerd en be- bestuurd, dat zij tot een gevaar voor ons staats bestel zijn geworden. Maar zoo ligt de toestand in geen enkel op zicht. De gemeentelijke bedrijven, aldus het adres, worden volstrekt niet slechter of duurder beheerd dan het P.E.N. zijn bedrijf bestuurt, hetgeen met cijfers wordt aangetoond, waaruit blijkt, dat de afschrijvingspolitiek bij de ge meentelijke bedrijven veel gezonder is geweest, dan bij het provinciale bedrijf. Een gevolg van de provinciale politiek zou, volgens adressante, onvermijdelijk zijn dat bet Rijk moest bijspringen en dat het Rijk dus het gelag voor de provincie zou moeten betalen De Provincie, die het niet noodig heeft, zou dus wellicht meer winst met haar bedrijf gaan maken, maar in elk geval zou het Rijk de dupe worden. Naast deze bezwaren uit economisch oogpunt heeft de Vereeniging bezwaren van staatsrech telijken aard tegen de verieening van het cre diet van f 1.000.000 door de Provinciale Staten van Noord-Holland. Deze bezwaren worden onderschreven door een vijftal hoogleeraren in het staatsrecht aan onze universiteiten, n.l. Prof. Mr. P. W. Kamphuyser te Nijmegen, Prof. Mr. Dr. R. Kranenburg te Leiden, Prof. Mr. F. J. A. Huart te Amsterdam. Prof. Mr. C. W. van der Pot te Groningen en Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman te Utrecht, die allen van meening zijn dat het aan leggen en exploiteeren van .laagspanningsnetten, waar zulks vroeger niet door de Provincie ge schiedde, is te beschouwen als het aanleggen of verbeteren van een provinciaal werk in den zin van artikel 134 der Provinciale Wet waar voor van geval tot geval de toestemming van Provinciale Staten noodig is, zoodat bij het in willigen van een crediet van f 1.000.000. voor het eventueel bouwen van laagspanningsnetten, niet kan worden volstaan met het orengen van een stelpost op de begrooting, toegelicht op de wijze, waarop Ged. Staten zulks hebben gedaan. Integendeel moeten de staten iederen aanleg afzonderlijk bevelen en aan de desbetreffende wettelijke bepalingen wedervaart niet voldoen de recht door het opnemen van zulk een stel post op de begrooting van het Provinciaal be drijf. Bovendien moet worden geconstateerd, dat de Statenleden niet in staat zijn, zich uit de docr het Provinciale bedrijf verstrekte jaarverslagen en rekeningen, een juist oordeel te vormen om trent de financieele resultaten van de exploita tie van de laagspanningsnetten van het PEN., hetgeen in rapporten van vooraanstaande ac countantskantoren nadrukkelijk wordt vastge steld. De vereeniging verzoekt aan H. M- de Koningin wel de goedkeuring te willen onthouden aan het besluit van Provinciale Staten van Noord-Hol land van 25 Juli 1934, tot vaststel ling eener suppletoire begrooting voor het Provinciale Electriciteits bedrijf. Dit adres is eveneens toegezonden aan aiie ministers, den leden der Staten-Ger.eraal en aan alle leden van Provinciale Staten van Noord-Holland. gedragen, dat de veiligheidsmaatrgelen te wenschen overlieten. De Commissie zal haar taak zoo opvatten dat haar werk tot leering en voorliching zal strekken van hen, die geroepen zijn het publiek volgens goede beginselen en doeltreffende maatregelen te beschermen. Zij zal daarbij weten te onderscheiden tusschen het geen wel en niet verboden behoeft te worden, de gelegenheid openen bepaalde fabrikaten zoo noodig te doen verbeteren en in het algemeen esn open oog hebben voor de belangen van hen, die in beroep of onderneming of belangeloos voor eenig goed doel werkend, aan die maat regelen onderworpen behooren te zijn. De Commissie zal het vraagstuk ter zake van veiligheid in schouwburgen en bioscooptheaters, warenhuizen en tentoonstellings- en vereeni- gingsgebouwen e.d. in haar geheelen omvang in studie nemen en ter zake een rapport aan de Kon. Ned. Brandweervereeniging uitbrengen. Overtuigd van de volle medewerking van allen die in de commissie hebben willen zitting ne men, en de hoop uitsprekend, dat haar werk rijke vruchten moge dragen, zoo eindigde spre ker, aanvaardt onze commissie haar taak. Nader vernemen wij, dat de commissie reeds op haar eerst gehouden vergadering eenstemmig tot het inzicht is gekomen, dat in afwach ting van het voorloopig en spoedig te verschij nen rapport het gewenscht is filmvertoonin- gen, waarbij nitrocellulose film wordt gebruikt alleen toe te laten bij projectie van die film, in daarvoor door de plaatselijke overheid goed gekeurde cabines en welke in het algemeen vol doen aan de eischen, die aan cabines voor bioscooptheaters zijn gesteld. Indien de plaat selijke omstandigheden daartoe gunstig zijn, en geen gevaar voor de omgeving dreigt, kan bij de projectie voor besloten gezelschappen een voorloopigen middenweg worden gevonden, door den eisch, dat het projectieapparaat met toe- behooren geheel buiten de toeschpuwrsruimte in de buitenlucht is opgesteld en geprojecteerd wordt door een projectieopening van 15 x 15 c.M. die gedicht is met spiegelglas van circa 78 m.M. dikte en voor welke opening gebruik ge maakt kan worden b.v. van een aanwezig raam, dat over de geheele oppervlakte afgedicht is met hout en asbest en in welke afdichting de eerder genoemde projectieopening is aange bracht. Dezer dagen werd vermeld, dat Prinses Ju liana aan het Nationaal Crisis-comité een gift van 90.000 gulden had doen toekomen, geheel los van de gewone maandelijksche bijdrage. Na informatie te bevoegder plaatse vermeldt de .Avondpost" het bedrag dier vaste maande lijksche bijdrage. Het is 5000. De Prinses geeft dus telken jaren 60.000 aan het Crisis-Comité en heeft er zoodoende dit jaar in totaal 150.000. aan geschonken. Wanneer men nu weet, dat haar grondwettelijke toelage 200.000 bedraagt, en dat zij hierop evenals de ko ningin een belangrijke Tytölbge korting laat toepassen, den ziet men, dat Prinses Ju liana dit jaar on een fractie na, haar geheele grondwettelijke inkomen aan het Crisis-Comité heeft af gestae n. Waarlijk, zij heeft hiervoor recht op onze eerbiedige waardeering. In het werk van het Comité toont zij, de eere-p.residente. voortdurend en van dag tot dag haar daadwerkelijke belangstr'lir- En in het offeren voor de noodlijdende .andgenooten geeft zij een indrukwekkend voorbeeld. Zoo staat met dit groote werk Oranje metter daad aan het hoofd! Te Utrecht heeft een groep van hervormde anti-revolutionnairen vergaderd met t doel de positie der Herv. A.-R. in de politiek vast te stellen, nu met hun herhaaldelijk uitgesproken wenschen door de A.-R. partijleiding geen re kening wordt gehouden. Na breedvoerige gedachtenwisseling over de al of niet losmaking uit de A.-R. party, werd besloten de stichting van Herv. A.-R. kiesver eenigingen met kracht ter hand te nemen en een centrale organisatie dezer kiesvereenigingen te vormen. Donderdagmiddag bracht de minister van De fensie, vergezeld van zyn adjudant, den ka pitein van den Generalen Staf P. M. H. Tie- lens, een bezoek aan den gasvrijen vluchtkel- der tegen luchtaanvallen in „Maison de Nou veauté" te Den Haag. De minister werd rondgeleid door den direc teur den heer J. L. Lassen. De minister betuigde zyn ingenomenheid met het door den heer Lassen ontwikkelde ini tiatief en over de wijze van inrichting. De administratie van den Rijkstelegraafdienst meldt, dat zü bericht heeft ontvangen van de Spaansche administratie, inhoudend dat de te legraafdienst aldaar normaal functioneert. Het reisplan voor H. M.'s „Hertog Hendrik", voor een oefeningsreis in de Middellandsche Zee onder bevel van kapitein ter Zee C. E. L. Hel- frich, luidt als volgt: Maandag 5 Nov. 1934 ver trek van Nieuwediep; Donderdag 15 Nov aan komst te Algiers; Dinsdag 20 November vertrek van Algiers; Woensdag 21 November aankomst Porrazzo-baai, Majorca; Woensdag 5 December vetrek van daar; Vrijdag 7 December aankomst te Oran; Woensdag 12 December vertrek van Oran; Vrijdag 21 December aankomst te Nieu wediep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9