Plaats dan een „Omroeper voor 75.000 gezinnen Zoekt gij betrouwbaar Personeel? ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 Doodelijk mijnongeluk Brand in een sacristie R.K. Onderwijzersdag in Zeeuwsch-Vlaanderen Zilveren kloosterfeest Naar de missie f Brand in Ambachtschool te Venlo Katholiek 's Gravenhage De gemeentefinanciën van Nijmegen De schouwburg te Nijmegen Limb. R.K. Werkliedenbond en de Industriebank 'el kom cnuis Reis om de wereld in een zeilboot TARIEF INDISCHE UITVOER RECHTEN Wijziging van het tarief van uitvoerrechten AFRIKAANSCH TOONEEL Zuid-Afrikaners op toumée BRAND TE KERKDRIEL Twee huizen een prooi der vlammen AMSTERDAM—ROTTERDAM- PRAAG Verdronken Oud-overste Broeder Heribertus t Pater Justinus O.Cap. |iniiini]iiniiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiniTinniiiiiiiiiiniiinTnnnBiinniiiiuiiiniiiiiiiniiiiiB iiiimmniiiiiiiiuuiiniiDiiminiuinummnunmimiiiiuiuiiiimiiiiiuiiiiiuiiininniimnmiuiiiiiiinmmiuii De opbouw van het nieuwe Ajax-stadion aan den Middenweg te Amsterdam vordert snel Een barricade in een der straten van Barcelona tijdens de jongste ongeregeldheden, welke er plaats vonden en waarbij verscheidene slachtoffers vielen ALGEMEENE ZIEKTEKUNDE Inaugurale rede van prof. dr. Lignac te Leiden Wanneer het den geneeskundige gelukt, den oorsprong van hartpijn bij een bepaalden pa tiënt tot een van de opgesomd^ mogelijkheden te herleiden, acht hij dit geval verklaard, daar hij een bijzonder geval heeft kunnen brengen in een groep van gevallen, die wij meenen te begrijpen. De algemeene ziektekunde tracht dus de al- gemeene beteekenis der verschijnselen vast te stellen. De bijzondere ziektekunde werkt vooral dooranalyse en leidt tot splitsingen, de alge meene ziektekunde is bovenal synthetisch en geraakt daardoor tot groepeeringen en verkla ringen. Als verklarende wetenschap wordt zij daarom herhaaldelijk door den geneeskundige geraadpleegd, hier reiken alle beoefenaars van onderdeelen der geneeskunde elkaar de hand. In deze eeuw tracht men overlading van den geest bij het onderwijs te beperken, niet in het minst in het buitenland. Men mag daarbij echter niet het grOote belang uit het oog ver liezen, dat geneeskundige en zieke beiden heb ben bij het zoo goed mogelijk inzicht van den geneeskundige in ziekten en zieken. Een zoo goed mogelijk begrip kan men echter niet krij gen zonder studie zoowel van bijzondere als van algemeene ziektekunde. Sommige willen den student uitsluitend af richten voor de practijk, anderen komen hier tegen op. Zoolang men geneeskundigen met eigen oordeel wil vormen, is de keuze tusschen deze beide richtingen niet moeilijk, al moge men bij toepassing op moeilijkheden stuiten. Na deze rede volgden de gebruikelijke toe spraken. De mijnwerker B. werd in de mijn Adolf bij Kerkrade doodgedrukt. Hij was de kostwinner zijner moeder, een weduwe. Door onbekende oorzaak ontstond Woensdag nacht brand in de sacristie der parochiekerk van de Limburgsche grensgemeente Hilfrath. Het vuur werd spoedig gebluscht. Er verbrand den kostbaarheden ter waarde van 7000 mark. In hét hotel „De Graanbeurs" te Hulst is de achtste R.K. Onderwijzersdag voor Zeeuwsch- Vlaanderen gehouden.' Nadat in de monumentale St. Willibrordus- kerk een H. Mis was opgedragen door rector Brouwers, werd het woord gevoerd door pastoor deken De Meulemeester uit Hontenisse. In de bijeenkomsten sprak de Vlaamsche professor A. Vlerick uit St. Nicolaas óver op voeding tot kuischheid en de Nederlandsche letterkundige Antoon Coolen over zijn werk. De afdeeling Hulst van den R.K. Onder wijzersbond zorgde voor vocale en instrumen tale opluistering. Op de Latijnsche school te Gemert vierde onder veel belangstelling de rector dier school, de z.eerw. heer A. van den Acker, zijn zilveren kloosterjubileum als Witheer. De z.eerw. pater Gerardus Thlesen uitMeerlo is uit Amsterdam naar de Braziliaansche missie vertrokken. t De z.eerw. pater J. Heinrichs C.S.S.R. te Roer mond (Kapel in 't Zand) is naar de missie in Suriname vertrokken. Donderdagmorgen is begin van brand ont staan in de schildersafdeeling van de gemeen telijke ambachtschool te Venlo, gelegen aan den Tegelschen weg. De afdeeling, die op de tweede verdieping ligt, trachtte men onmiddellijk af te sluiten en door eigen middelen te blus- schen, terwijl inmiddels reeds de brandweer ge alarmeerd was. Men neemt aan, dat vermoedelijk de brand te wijten is aan de zelfontbranding van de licht brandbare sipffen, waarmede in schil derswerkplaatsen wel eens gewerkt wordt. Het winterseizoen zal door de commissie „Ka tholiek Winterprogram" te 's-Gravenhage op de volgende wijze voor haar actie besteed wor den: Maandag 22 October a.s. Lezing van Pastoor Dr. Jos. ter Heerdt „Een blik in de wondere wereld der sterren (met lichtbeelden); Maan dag en Dinsdag 5 en 6 November: Tooneelavon den „De Vereenigde Haagsche Spelers" met het blijspel „De groote kans"; Vrijdag 14 De cember: Lezing Pater Felix Otten O. P. „De Pausprofetie van Malachias en het einde der wereld". In het voorjaar van 1935 volgen nog: Maandag en Dinsdag 7 en 8 Januari Filmvoor stellingen, verzorgd door de directie van het City-Theater te 's-Hage; Maandag 11 Februari Lezing Alb. Cuppers „Het Oberammergauer Passiespel" (met lichtbeelden)Maandag 11 Maart: Lezing Henri Hermans, lid 2e Kamer der Staten Generaal over: „De Kerk en het economisch vraagstuk"; terwijl tot besluit van het seizoen door de Tooneelgroep „Het Masker" opgevoerd zal worden „Elias weet 't beter", op Donderdag en Vrijdag 25 en 26 April. Tot de commissie „Katholiek Winterpro gram", traden reeds meer dan 20 verschillende organisaties toe. In de jongste gemeenteraadszitting werden voorstellen gedaan tot wijziging der begrooting 1934, wat gewonen dienst betreft, door verhoo ging der ontvangst en uitgaaf met f 393.484 en wat den kapitaaldienst betreft door verhooging in ontvangst met f 256.978 en in uitgaaf met f 5.076. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur voor 1934 wees een overschot aan van f 150.000. De Raad was wat in zijn nopjes met deze gunstige mededeelingen voor de gemeentefinan ciën. De voorz. deelde zelfs mede, dat nu de fin. toestand der gemeente niet zoo slecht is als zij er uitzag bij de vaststelling der gemeentebegroo- ting B. en W. natuurlijk waakzaam zullen blij ven en zullen probeeren tot belastingverlaging te komen. Op de post subsidies wordt nog meer bezui nigd en beproefd zal worden door een bepaald opschuifsysteem onder ambtenaren toe te pas sen, ook de post salarissen in de toekomst te zien verminderen. De Raad beloot om het onderhoud van den weg NijmegenBerg en Dal tusschen de grens der gemeente en hotel Berg en Dal over te dragen aan de gemeente Groesbeek gedurende 15 jaar en daarvoor ieder jaar f 1800 aan de gemeente mede te geven. Bijna f 20.000 werd uitgetrokken voor aan leg van een klinkerweg tusschen Hengstdal— grens der gemeente. De burgemeester van Nijmegen deed in den Raa'd van Woensdag een poging om den afge- dankten schouwburg nog eenigen tijd voor af braak te bewaren. Hij staat vooreerst nog niet in den weg nu de brug nog niet klaar is. En waar moet men heen met den vrijkomenden grond? Niet één raadslid pleitte voor langer behoud Niemand voelde behoefte om den verouderden schouwburg langer te laten staan. Allen wil den een ruimer en vrijer doorgang van Burcht straat naar Velfkenbosch. Begin voorjaar wordt dus met afbraak be gonnen. Hierna sluiting. Door het hoofdbestuur van den Limb. R. K. Werkliedenbond is besloten twee aandeelen, elk ad 250 gulden, te nemen in de op te richten Industriebank. Uitstappen: het einde van den rit Het portier gaat open voorzichtig Ianders is het uit met de vreugde. Want het roekeloos openen van het por tier kan f 150, boete kosten Open autodeüren voorzichtig! Een Noorweegsche aeil-enhousiast ls van plan met een negen meter boot een reis om de wereld te maken. Hjj is uit Kristiansand in Zuid-Noorwegen vertrokken, om via de Cana- rische eilanden, Amerika en de Galapages- eilanden naar Hawaii te gaan. Verleden jaar is hij met zijn boot den Atlantischen Oceaan overgestoken. Ingediend is een wetsontwerp tot bekrach tiging van een door den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië krachtens art. 93 van de Indi sche Staatsregeling vastgestelde ordonnantie. (Wijziging van het tarief van uitvoerrechter). Bij art. 3 van de zgn. Tariefordonnantie zijn nog andere uitvoerrechten vastgesteld dan die, bedoeld in art. 4 Indische tariefwet. Die uitvoerrechten vertoonden onderling ver schillende afwijkingen. Niet alleen waren de zelfde artikelen voor zoover naar de waarde belast, niet in alle gewesten aan een recht van gelijke hoogte onderworpen, doch ook werden verscheidene artikelen in sommige gewesten door een waarderecht en in andere door een specifiek recht getroffen. In verband met de waardedaling der goederen, drukten de speci fieke rechten bovendien den laatsten tijd te zwaar. Teneinde de bezwaren van de ongelijkmatige werking der uitvoerrechten weg te nemen, werd bij ordonnantie van 26 Juli jJ. een uniform waarderecht van 5 pet. vastgesteld. De daaruit voortvloeiende rechtenderving wordt op onge veer 120.000 's jaars geschat, waarvan rond 98.000 op rekening komt van de vermindering van het uitvoerrecht op sago en sagomeel. Daar 'n spoedige invoering van deze belas tingverlaging urgent te achten was, heeft de ordonnantiewetgever gebruik gemaakt van de in art. 93 der Indische Staatsregeling vermeide bevoegdheid om te dien aanzien het in art. 16 der Indische Comptabiliteitswet vervat voor schrift buiten werking te stellen. Het onderhavig wetsontwerp strekt ter be krachtiging van de getroffen maatregelen. „De Zuid-Afrikaners zijn geboren tooneei- spelers". Deze uitspraak is van een Nedrlandsch artist. Zij, die zich van de waarheid daarvan willen overtuigen, zullen daartoe binnenkort gelegenheid krijgen. Uit de hier te lande aanwezige Zuid-Afrika ners heeft zich nX een dilettanten-toonee.- troep gevormd onder leiding van de beken Je Zuidafrikaansche actrice Wena Naudé. Zij heeft zich de medewerking verzekerd van dr. F. C. L. Bosman, lector aan de Universiteit van Kaap stad en schrijver van „Drama en Toneel", die thans tijdelijk in Nederland vertoeft en nu de regie van het door hem gekozen stuk „Van Riet, van Rietfontein" door J. C. B. van Nie- kerk, zal verzorgen. Met opvoeringen van dit stuk, dat in Zui ei- Af rika zeer goed ontvangen is, willen de spe lers in de eerste plaats trachten den geest van hun land en hun volk nader in Nederland bekend te maken. Zij vertrouwen, dat daarvoor in Nederland voldoende belangstelling zal blij ken te bestaan, en zij gevoelen zich in hun streven gesterkt door de aanmoediging, die huu plan vond by Z. Exc. or. H. D. van Broek huizen, gezant van de Unie van Zuid-Afrika, en by het hoofdbestuur van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Een vereeniging of commissie, die gaarne een Afrikaanschen tooneelavond gehouden zag. diene daartoe een aanvrage in by het secreta riaat voornoemd, Keizersgracht 141, Amster dam-C. Daar de spelers studenten zijn, die hun stu- diebelangen niet mogen verwaarloozen, is het de bedoeling, dat de eerste reeks van voorstel lingen gehouden zal worden in de laatste week van October en de eerste van November. Vrijdagavond omstreeks negen uur zyn in de gemeente Kerkdriel twee woningen een prooi der vlammen geworden. De brand ontstond in de woning van J. Jaars veld. Het huis stond weldra in lichterlaaie en de vlammen sloegen over naar het naastbij- gelegen pand van den heer G. v. d. Anker, waar een meelhandel is gevestigd. Ook dit huis brandde af. Een groote hoeveelheid meel ging verloren. De omliggende huizen, die alle met riet gedekt zijn, werden door de bewoners en de motorspuit van Kerkdriel nat gehouden. De oorzaak van den brand is onbekend. De luchtpostdienst AmsterdamRotterdam Praag zal 15 October a.s. voor de laatste maal worden uitgevoerd. Met ingang van 16 October vervalt derhalve de gelegenheid om correspondentie voor Tsje- cho-Slowakije, alsmede postpakketten voor Bulgarije, Hongarije, Joego-Slavië, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakye en Turkije per vliegtuig te verzenden. In een onbewaakt oogenblik is het 5-jarig zoontje van den landbouwer J. N. van der Geest, wonende nabij de Zijl, te Warmond, te water geraakt en verdronken In het Moederhuis te Maastricht is over leden de Eerw. Broeder Heribertus, die voorheen Overste was van het Broederconvent te Veghel. In laatstgenoemde plaats was de overledene een bekende en hooggewaardeerde figuur. Tot vóór enkele weken was hy er onderwyzer aan de R.K. Ulo-school. Te Rilland-Bath heeft in het Capucijnen- klooster pater Justinus in intiemen kring zijn zilveren professiefeest gevierd. Van wyd en zijd gewerden den jubilaris biyken van hartelijke belangstelling, als evenzoovele bewyzen van sympathie voor en dankbaarheid jegens den jovialen leider van zoo zeer talryke volks retraites. FOTOREPORTAGE Bij het passccrcn van da tpoorbrug bf] Baanhoelc ta Sliedracht is aan drijvenda kraan tegan da brug gavaran, waardoor bat gavaarta uit da rails liep an vernield werd Ter ondersteuning dar militaire macht landde aan regiment van het Spaansche vreemdelingenlegioen in Barcelona De soldaten beladen hun ezels in de haven der stad Ean zonderlinge collectie De Engelschman majoor Jonas, haait sinds 40 jaar aan ver zameling aangelegd van schoenen met ultra-hooge hakken waarvan hij thans 1 20 paar bezit en waarvan de meest eigen aardige op de schoenen- en leertentoon- stalling te Londen geëxposeerd waren Da luchtvaarttentoonstelling op het Uselubtarreln to Amsterdam Is Vrijdagmiddag in tegenwoordigheid van vela autoriteiten, onder wie jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Koningin in Noord Holland, an géné raal Snijders officieel geopend Prof. dr. G. O. E. Lignac heeft Vrydag- middag zyn ambt aan de Ryksuniversiteit te Leiden aanvaard met een rede over: „Byzon- dere en algemeene ziektekunde". Ziekte openbaart zich, aldus spr., als stoornis der verrichtingen van het organisme, die meestal ontstaat uit een vermindering, ook wel vermeerdering, in elk geval uit een verande ring der normale verrichtingen. Door grove en verfijnde, stelselmatige waarneming, stelt de medicus de kenteekenen of symptomen dezer stoornissen vast.-Zyn streven zal er op gericht zyn uit deze symptomen den oorsprong eer symptomen te benaderen. De ziektekundige ontleedkunde tracht in de eerste plaats door macro- en microscopisch onderzoek op vormafwijkingen der organen, weefsels en cellen vast te stellen. Nader toegelicht wordt de beteekenis, die de ziektekundige ontleedkunde gehad heeft voor een der zegenrijkste triomfen der geneeskunde, de ontdekking van het hormoon insuline door Banting en Best. Langs den weg van eenvoudige ervaring is eerst de volks- dan de priester- en eindelyk de zelfstandige geneeskunde ontstaan. Aan vankelijk weinig resultaten opleverend, omdat deze weg zonder continuïteit, zonder critiek, zonder methode werd gevolgd, waarby d'ë ge neeskunde meestal door autoriteit of door foutieve beginselen, zooals theologie, specifici teit e. d. geleid werd. Alvorens men aan een rationale geneeswyze kan beginnen, dient men de ziekte in haren vollen omvang naar actiologie, parhogenese en beloop te kennen het doel der bijzondere ziektekunde. Het verband tusschen bijzondere en alge meene geneeskunde wordt aan een voorbee.d, n.l. het ontstaan van hartpijn, verduidelykt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 12