Het 32e Eucharistisch Congres Dag van het Latijnsche ras I r L Bij het schallen der zilveren bazuinen was Buenos Aires een oogenblikRome De Nederlanders bijeen Hoe Buenos Aires den Kard. Legaat met geestdrift ontving Het nieuws van heden VERGADERING IN PALERMO-PARK DE TRIOMFTOCHT DER „CONTÉ GRANDE" DE BAROMETER i VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 Ochtendblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18992 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek llllllllllllllfllllllllllMM»l»nmmi»imilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllilllllllllllllllllllllllllllllll||lii||||||||!||lll|||||||||tlllilllillllllllllillll!lllllllll![||||||||||||ll|||||||||||[|||||||||||||||||||| Zondagmiddag 2 uur SO zal de Vaticaansche Radio 's Pausen zegen over het Congres uitzenden De Pontificale Hoogmis BUENOS AIRES, 12 Oct. 9 uur *s avonds (1.20 Ned. tijd). Na de feestelijke plechtigheden van de openingsdagen is in de werkzaam heden van het congres een rustiger rhythme ingetreden, dat heden en morgen zal voortduren. De ver schillende vergaderingen volgen el kander op en verheugen zich in groote deelname. Hedennamiddag heeft de Nederlandsche sectie, even als de andere nationale groepen, om drie uur een vergadering gehouden waarna om vijf uur in het Palermo Park de tweede algemeene vergade ring bijeenkwam. Het onderwerp van dezen dag ls het Ko ningschap van Christus en het modern ka tholieke leven. De groote eenheid van het Latijnsche ras heeft zich wellicht nog nimmer zooals op dezen dag tegelijk een eenheid van geloof getoond. Vandaag trad de veelheid der naties, die de glorie van het Congres uitmaakt, ietwat terug in de stille werkzaamheden der studie-vergaderingen en op den voorgrond traden de Zuid-Amerikaansche volken. „De erfenis van Columbus", zoo noemde een der Argentijnsche regeeringspersonen het heerlijk schouwspel, dat de in brandend geloof ontstoken Argentijnsche wereldstad bood. Inderdaad heeft ieder vreemdeling, die dit machtig Eucharistisch Congres bij woont, een indruk gekregen, die alle andere overheerscht: de grootsche absolute katho liciteit, niet alleen van dit land, maar van dit gansche half-werelddeel, dat misschien een toekomst heeft als geen ander gebied ter wereld. Vannacht reeds in het eerste uur van dezen gedenkdag hebben wij vier primaten van vier Zuid-Amerikaansche staten, Bo livia, Chili, Uruguay en Paraguay, tegelijk en bijna schouder aan schouder de H. Mis zien lezen bij de nachtelijke plechtigheid op het Meiplein in aanwezigheid van 350.000 Zuid-Amerikaansche mannen en jongelingen. Het was een schrijnende, neen een on mogelijke gedachte te denken, dat twee van de staten, wier Kerk deze aartsbis schoppen vereenigt, met elkaar in een bloe- digen oorlog gewikkeld zijn. Een onmogelijke gedachte, want ook de gfcr- Heden, 13 October Zei Kardinaal Hlond reeds gisteren niet, dat de stad op Rome leek omdat alle we gen erheen geleid hebben? Een oogenblik bleek de blauwe hemel de hooge koepel van den Sint Pieter, een oogênblik vloeiden de herinnering en het heden aan in een moment van onverge lijkelijke wijding, dat men alleen zou kunnen weergeven met het Graal-woord „Nu gaat de Heer voorbij Niet het minst bewogen was de Kardi naal-legaat, Aartspriester, van den Sint Pieter, toen hij de zilveren melodie van zijn kerk hier aan de overzijde van den Oceaan weer vond. Maar deze zilveren bazuinen met haar herinnering aan het eene Rome brachten dit maal de herinnering, hoe ook de ge meenschap van het Spaansche ras op haar beurt opgaat in de gemeenschap van - jHlilHi Het Columbusplein met het Co lumbusstandbeeld te Buenos Aires Christus, die in Rome haar middelpunt en haar opperste herder heeft. Hedenavond heeft in het Theatro Colön een gala-voorstelling plaats ter herdenking van Columbus' eerste landing voor 442 jaar. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 12 Oct.: Het Vaticaansche radio-station heeft alles in gereedheid gebracht voor de over zending van den Pauselijken Zegen over het Eucharistisch Congres op Zondag a.s. De Paus zal Zijn zegen uitspreken* na de Pontificale Hoogmis, die de Kardinaal- Legaat in het Palermo Park te Buenos Aires op Zondagmorgen zal opdragen. De uitzending zal niet voor 3.30 uur Italiaanschen tijd, 11.30 uur Argentijnschen tijd, 2.50 uur Nederlandschen tijd, plaats hebben op de golflengte van het Vaticaan- j sche radiostation. De Italiaansche zenders zullen de uit zending overnemen. Ontploffing in een wolkenkrabber Wensch van Mgr. Heylen: weer een Eucharistisch Congres in Nederland Een geestdriftige bijeen komst BUENOS AIRES (12 October) Heden werd te 10 uur in de kerk van de E. E. Pa ters Redemptoristen een pontificale H. Mis opgedragen door Z. Hoogw. Excellentie Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht; de Nederlandsche congressisten, zoowel de gedelegeerde als de te Buenos Aires gevestigde, woonden de indrukwek kende plechtigheid bij. De laatste ochtendvergadering, welke na deze pontificale H. Mis gehouden werd door de Nederlandsche afdeeling, is een overweldigend succes geworden; hier voel den de Nederlanders zich allen één in de stad van het Internationaal Eucharistisch Congres, één in het verheffend geloof in Christus in het H. Sacrament. De bijeenkomst van zooveel geestdriftig gestemde Nederlanders in den vreemde werd besloten met een niet minder geest driftig uitgesproken redevoering van on zen Aartsbisschop, Mgr. Jansen die gloed- Het stadhuis te Buenos Aires Verhaal van een ooggetuige aan boord van het schip, waarmee Kard. Pacelli reisde Gejuich op Rio Plata Dinsdagmorgen aan boord van de „Conté Grande". De nacht ver vloeit in de schemering. De dage raad spreidt zijn veelvervigen sluier over de donkere wateren. Ginds achter den opalen horizon ligt, onzichtbaar nog, maar voel baar naby, het doel waarnaar heel de verre reis zoo vurig verlangd is. De laatste H. Mis in de scheeps- kapel. Dan dat kleurig bewegen op het dek van een schip dat spoedig aan zal wezen. Daar is Kaap Halleluja! En daar Kaap Jezus. Kaap Maria. De kust van Uruguay is als een litanie. Aan stuurboord ligt de haven van La Plata marmerwit op de vage kustlijn. Wy stoomen verder, verder den Rio Plata op. Waarom vaart de „Conté Grande" zoo langzaam? We willen naar Buenos Aires! De Rio de la Plata welke even een ri vier leek, wordt weer wat hij al eerder was, een zeearm. Hij wordt breeder, bree der. Wij zien zijn oevers niet meer. Keeren wij terug naar den Oceaan? Er is in de verte een gezoem dat nader komt, steeds luider klinkt; wij herkennen Z.Em. Kardinaal-Legaat Pacelli het geronk van een motor; wij ontdekken, klein als een stip, een vliegtuig. Het toe stel vliegt over ons heen, komt in een wij den boog terug, daalt. Wij kunnen zien dat de vleugels blauw-wit geschilderd zijn. De machine stijgt weer, vliegt naar het Westen, verdwijnt. Het verre ge zoem van den motor klinkt nog even na over de golven. Men heeft ons dus ver kend. Wij zijn ontdekt. Ginds waar men ons wacht, zal men nu spoedig weten dat wij naderen. De kustlijn kartelt vaagjes aan den rand van het water. Twee uur. De „Conté Grande" laveert tusschen de zandbanken en de ondiepten die als zwarte vlekken op den blauwen Rio Plata schijnen te drijven. De machines draaien op volle kracht. Er zijn duizen den die op ons wachten en we moeten probeeren op tijd te zijn. Het vliegtuig dat ons het eerst zag, glijdt op zijn blauw-witte vleugels nog eens over ons heen. Het is nu niet langer alleen. Ginds, heel hoog, cirkelt een escadrille die snel daalt. De brug en de dekken der „Conté Grande" zijn overvol. Uit de vlieg machines die over het water langs ons scheren, zwaaien vele armen een geest- driftigen groet. Wij zwaaien terug. Ergens in een van die toestellen tikt een morse sleutel. Ook de radio van de „Con'te Gran de" begint te tikken. Wij hooren dat een smaldeel der Argentijnsche oorlogsvloot voor het Recalada-licht is opgesteld. Het zal weldra in het zicht zijn. Wij kijken uit, aan bakboord. Eindeloos ligt er de deining van de verlaten water vlakte. Iemand zegt dat hij rook ziet aan den horizon. Hij heeft gelijk. Er is rook. En er is ook de kustlijn. Buenos Aires! De stad ligt er. Het lijkt eigenlijk wel dat er twee steden liggen. Dat daar in het midden moet de haven zijn. En ginder meer naar het Zuiden, is de vloot die ons tege moet stoomt. De „Conté Grande" hijscht de Argen tijnsche vlag. Evën later is het 't Pauselijk Geel-Wit dat zij in top voert. De vuurtoren van Recalada heeft ook, naast de Argen tijnsche, de Pauselijke kleuren uitgestoken. En vlak voor ons nu is de mat-zilveren rij van oorlogsschepen. Verrekijkers gaan van hand tot hand. Vooraan vaart de kruiser „25 de Mayo" die de admiraalsvlag voert, en daarachter de kruiser „Almirante Brown". Vier torpedo jagers, de „Mendoza", de „Tucuman", de „Larioja" en de „Garay" volgen. Zij zijn gepavoiseerd. Ze komen zoo dichtbij, dat de verrekijkers overbodig worden. Er wordt een telegram opgevangen van den President der Argentijnsche Republiek. Op het oogenblik dat de „Conté Grande" de Argentijnsche wateren invaart, zendt Argentinië's Eerste Burger „aan den Le gaat zijn hartelijkst welkom met de verze kering, dat heel het land zich met groote geestdrift voorbereidt op het Congres waar aan alle harten deelnemen." In zijn ant woord spreekt Z. Em. Kard. Pacelli zijn groote voldoening uit „over de schitteren de ontvangst, hem door de roemrijke vloot bereid, terwijl hjj den zegen des Hemels af smeekt over het beminde volk dat op zijn gebied den grootschen triomf aanschouwen zal van den Eucharistischen Koning." Een kanonschot wordt gelost. De oor logsschepen hijschen den Pauselijken wim pel. Schot na schot rolt over de golven. De „Conté Grande" beantwoordt dezen groet met haar sirene. De kruisers en de torpe dojagers vormen een halven kring rond het schip van den Kard.-Legaat. De matro zen staan onwrikbaar in het gelid en bren gen plechtig het saluut. Ook de bemanning der „Conté Grande" staat in het gelid. Daarna stoomen we weer op. De „25 de Mayo" gaat vooraan, terwijl de „Almiran te Brown" den stoet sluit. De „Conté Grande" wordt geflankeerd door de vier torpedojagers, twee aan stuurboord en twee aan bakboord. Wij naderen Buenos Aires. Op den Rio de la Plata warrelt een bonte verwarring van zeebooten, kano's, motorbooten, sloepen van elke grootte en van elk model, en al die vaartuigen zijn tot zinkens toe vol ge laden met juichende menschen. Wij wor den omgeven, ingesloten bijna door een mierenhoop van menschen en van booten, die almaar dichter wordt, beweeglijker en luidruchtiger. Het zuidelijk havenbassin gaan wij voorbij. Daar strekken zich vijf kilometer lang de dokken uit. En ginds is het Canale del Nord waar wij moeten trachten binnen te komen met heel ons drijvend gevolg dat onafzienbaar gewor den is. Uit de haven stijgt een oorverdoovend ge loei op van sirenes. Op de daken der pak huizen zijn dichte massa's menschen die juichen en met hun armen zwaaien. De kaden zijn onzichtbaar onder de menigte: Aan de meerpalen midden in het water hangen klitten geestdriftigen. De wolkenkrabbers der binnenstad rijzen op. Daar is de koepel van het Congres-Pa leis, de Kathedraal, de toren van het Re- geerings-Paleis. En overal hangen vlaggen, groen en bloemen. De „25 de Mayo" vaart het Canale del Nord in. De „Conté Grande" zwenkt en volgt. Rechts barst een batterij los. De klokken luiden. Vliegtuigen ronken laag over de haven. Alle schepen hij schen hun wimpels. Het geroep der me nigte overstemt al het andere. Op de brug der „Conté Grande" staat onbeweeglijk de Pauselijke Legaat. Dui zenden duiven die op dit oogenblik wor den los gelaten, vliegen in dichte zwer men over hem heen, Het Weer vol sprak over de liefde tot de H. Maagd Maria in verband met de liefde tot de H. Eucharistie; door de H. Maagd tot de H. Eucharistie! Na afloop verhieven alle aanwezigen zich van hunne zetels en brachten zij onzen Bisschoppen een hartelijke, minutenlange ovatie. Des middags hielden de Nederlandsche Bisschoppen receptie, welke zeer druk be zocht werd; ook Mgr. Heylen, de wereld president der Internationale Eucharistische Congressen, was aanwezig en werd harte lijk begroet door Mgr. Jansen; in een har telijk wederwoord sprak Mgr. Heylen de hoop uit, dat hij spoedig weer een Eucha ristisch Congres in Nederland zou mogen bijwonen. Hierna bracht Mgr. Jansen in een en thousiast dankwoord warme hulde aan de organisators van dit Internationaal Eucha ristisch Congres; de ontvangst was wer kelijk onvergetelijk geweest. Na dit dankwoord werden door de aan wezigen het Nederlandsche en het Ar gentijnsche volkslied gezongen. Des namiddags te 3 uur vergaderde de tweede Nederlandsche sectie, waarin aller eerst Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, het woord voerde. Hierna \éas in deze sectie het woord aan den heer C. van Luyt van Buenos Aires, die een rede hield over „Persoonlijke gods vrucht tot het H. Sacrament" De laatste woordvoerder in de Nederland sche sectie was heden de zeereerwaarde Pa ter Jan Smits, die gevoelvol sprak over „Sociale godsvrucht tot de H. Eucharistie." De sprekers vonden in de gewijde sfeer, waarin heel Buenos Aires in deze dagen leeft, een dankbaar gehoor. Morgen (Zaterdag) maken de Neder landsche congressisten een- pelgrimage naar het bedevaartsoord Lugan; Maandag a. s. te 12 uur zal het uur van vertrek weer slaan. Uit het Saargebied lg k\\\\\V\\\\ 1111111UII1//1/7777*% NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT eenvoudigste ziel begreep, dat de broeder schap aan het altaar, de eenheid in een mystieke gemeenschap, die hier bijna tast baar was, vér uitging boven alles wat de menschen op aarde bereiken kunnen. Het gebed om den vrede, dat de nachte lijke menigte tot den hemel opzond, was dan ook tegelijk een kreet van het hart en van het verstand. Het is deze gedachte, die door dit Con gres tot een brandend bewustzijn geroepen is, die maakt, dat het Eucharistisch Con gres van Buenos Aires een daadwerke lijke bijdrage beteekent voor de verzoe ning der strijdende volken, die broeders in het geloof zijn. In de viering van de Dia de la Raza, de dag van het ras, stonden dus de Zuid- Amerikanen vooraan. De gansche Argen tijnsche regeering woonde de Pontificale Hoogmis bij, die weer in het Palermo-Park werd opgedragen. Men kan zeggen, dat gansch Buenos Aires en half Argentinië er bij aanwezig was. Het aantal geloovigen, dat de breede ruimten rondom het kristal ommuurde altaar innam, evenaarde en overtrof het millioen van den openingsdag. Wie zal den indruk schilderen van een Pontificale Hoogmis en de heilige wijding der liturgische han delingen naar waarde weergeven? Maar er was een oogenblik, dat voor de meesten onvergetelijk zal blijven! Het was toen het oogenblik der consecratie aan de onafzienbare menigte het zwijgen oplegde, stiller dan het ruischen van de boomen rondom en toen in die stilte het ge luid van zilveren bazuinen omhoog steeg in de klare morgenlucht. Zilveren bazuinen, zooals elk pel grim kent die Rome bezocht heeft en het heilig largo heeft hooren spelen Te 5.30 uur Algemeene Vergadering. Rede over het derde onder werp van het Eucharistisch Con gres: „Christus-Koning in het mo derne katholieke leven, in het bijzonder met betrekking tot de katholieke actie in haar Eucha ristisch leven." Nederlandsche Afdeeling Te 2 uur: Derde Nederland sche Vergadering. Toespraak van Mgr. B. Eras. Rede van den heer L. A. P. M. van den Broeke: „De vereering van het H. Sacrament in den Stillen Omgang als nationaal gebed in Nederland". Rede van den zeereerw. Pater J. Schelstraete S. S. S., van Brakkenstein bij Nijmegen over: „De Onstoffelijke Tempel". onder de consecratie van een Paus mis in den Sint Pieter. Die zelfde melodie klonk nu door het Park van Buenos Aires. Een oogenblik was Buenos Aires Rome CHICAGO, 12 Oct. (Reuter) In een wolken krabber van 14 verdiepingen heeft zich heden een ernstige ontploffing voorgedaan, tengevol ge waarvan 2 personen werden gedood en 15 ernstig gewond. De ontploffing ontstond in een koelinstallatie, waarin zich ammoniakdampen hadden gevormd. Een groot aantal vensterrui ten, ook van in de nabijheid gelegen gebou wen, werd vernield. Onder de in het gebouw werkende personen ontstond groote opwinding, waardoor het reddingswerk zeer bemoeilijkt werd. Ter gelegenheid van hef Ench Congres werd in de kathedraal van Bnenos-Aires een Ponti ficale Hoogmis opgedragen, waarna de ver schillende nationale groepen vergaderden. De opstand in Astnrië. Historische bouwwerken te Oviedo w. o. de Kathedraal, in vlammen. Honderden rebellen zouden gedood zyn. Jeugdige rebellen in Oostenrijk uitgesloten van verdere studiën. Na het drama te Marseille. Ben«s en Novak bekennen tot een revolutionnaire organisatie tc behooren. Een arrestatie te Chambéry. De bedoeling van de conferentie te Batavia is, een aanvullend verdrag met Japan te sluiten. De heer Onnes heeft in verband met een keel operatie, welke "hij moest ondergaan, uitstel van de behandeling zijner zaak voor het Am- sterdamsche Hof gevraagd. Een 18-jarig meisje te Parijs ter dood veroor deeld. Voor de radio-prijsvraag van het Ned. Crisis- Comité zijn ongeveer honderdduizend inzen dingen ingekomen. Eere-comité gevormd voor de in Den Haag te honden tentoonstelling van mobilisatie-herin neringen. Coupons der Duitsche buitenlandsche loening 1924, welke 15 October vervallen, worden voor de helft uitbetaald. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIUUU VERWACHTING: Matige, aanvan- kelijk in het Noorden nog krachtige S Noordwestelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk in het S Noorden nog kans op eenige regenbuitjes, j| Es iets kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig ver- andering. tUiUiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifij SAARBRUECKEN, 12 Oct. (V.D.) De com munistische „Saarlaender Zeitung" en de sepa ratistische .Deutsche Freiheit" zijn voor den tijd van 2 maanden verboden. De „Volksstimme" van Max Braun is tot het einde van de maand verboden. c£ Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 7674) Vorige stand: 767.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1