STUKKEN BETER AROMA! Haarlems „millioenennota" Haarlem, 13 Oct. RADIO MOORS i.v. GEEN VERZWARING VAN LASTEN Sint Vincentiusbibliotheken ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 Nadeelige rijksregelingen Kerklijsten AGENDA STADSNIEUWS Verlaging gas- en electriciteits- tarieven Verhooging per- soneele belasting Lagere uitkeering De gevolgen Electriciteitstarieven Uitkeering Gemeentefonds *AT WIE KRIJGEN SUBSIDIE? Lijst zoo goed als onveranderd Batig saldo belastingen WETHOUDERSPENSIOENEN Weinig verschil voor 1935 Wat ons de sport kost Onderhoud Plantsoenen LUXOR-THEATER „De raadselachtige Mr. X Weekagenda der St. Josephs- Gezellen Haarlem I PIJLTJESDAG 14 OCTOBER R. K. Jeugdwerk in het bisdom Haarlem DIEFSTAL VAN AARD APPELEN Dader aangehouden NIEUWE SCHOOL TE OVERVEEN Crediet van 65.000.gevraagd Algemeene Jeugdleiderscursus H. F. C. „Haarlem" Opgepast! STEUN AAN WERKLOOZEN Minder voor steunuitkeeringen meer voor werkverschaffing Kosten onderwijs in Haarlem Personalia Niet in orde BURGERLIJKE STAND KOOG-ZAANDIJK 'T KALF (Zaandam) 14 October Officieel Philips reparateur IS October Apotheekd iensten UIT DEN OMTREK Reglement bezwaarschriften Veehouderij IJMUIDEN CHIEF WHIP B. en W. hebben den raad de ontwerp begroting van inkomsten en uitgaven voor 1935, met de daarbij behoorende begrootingen voor de afzonderlijk beheerde takken van dienst, aan geboden. In de toelichting daarbij zeggen zij: Het is bekend, voor hoe groote moeilijkheden de gemeente telkens weer wordt geplaatst bij haar voortdurend streven cm het evenwicht tus- schen inkomsten en uitgaven te bewaren. Im mers. beïnvloeden eenerzijds de uitgaver. voor werkloosheidsvoorziening en armenzorg nog steeds in sterke mate de financiën der gemeente, anderzijds vormen de verminderde belasting opbrengsten hoewjl in verband met de sa menstelling der bevolking niet zoo sterk als in sommige andere gemeenten een voor het ge meentelijk budget bezwarende factor. In dit verband dient ook vooral te worden gewezen op de door de Regeering bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangig ge maakte wetsontwerpen, onderscheidenlijk tct wijziging van de wet, houdende herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en de gemeenten en tot instelling van een fonds, ge naamd Werkloosheidssubsidiefonds, ter bevorde ring eener betere verdeeling van de gemee ïte- lijke kosten, voortspruitende uit de voorzienin gen terzake van werkloosheid, tusschen de ge meenten onderling en het Rijk. De ongewijzigde totstandkoming van bedoelde wetsontwerpen zal ten aanzien van deze ge meente een nadeeligen invloed uitoefenen, welke zich op het budget der gemeente steeds ernsti ger zal manifesteeren. Met name moet worden gerekend op een la gere uitkeering uit het gemeentefonds ad plm. ƒ560.000,—, welke, op grond van de opgenom -.i garantiebepaling voor gemeenten met een na genoeg gelijkblijvend inwonertal eerst na tien jaren ten volle zal zijn doorgewerkt, doch die voor Haarlem, in verband met de voortdurende toeneming van het aantal inwoners, tot gevolg zal hebben, dat de overgang van het bestaande naar het nieuwe stelsel in een korter tijdperk dan tien jaren zal zijn voltrokken. Voort zal aanneming van het wetsontwerp cot instelling van het Werkloosheidssubsidiefonds er toe leiden, dat de inkomsten uit belastingen aanzienlijk zullen worden verminderd. De hieruit voor deze gemeente voortvloeiende gevolgen zullen hierna breeder worden ontwik keld. Dank zij de door den Raad en door B. en W. gedurende eenige jaren gevoerde bezuinigings- politiek is het tot nu toe mogelijk gebleken het evenwicht tusschen inkomsten- en uitgaven te handhaven. Daardoor on. was het mogelijk, dat de gewone dienst van 1933 kon worden afge sloten met een batig slot groot 17.698,17, ter wijl de dienst 1932, ondanks de reeds aange brachte bezuinigingen, een nadeelig slot van 229.843,30 liet. Bij vergelijking van de begrooting voor 1935 met haar voorgangster, valt het op, dat het eindcijfer, zijnde 18.389.971,60, niet onaanzien lijk hooger is dan dat voor 1934, toen het ƒ16.644.210,67 beliep. Als voornaamste afwijkingen ten opzichte van de begrooting voor 1934, welke bij de samen stelling der begrooting voor 1935 van gunstigen invloed zijn geweest, mogen worden vermeld: le. het feit, dat het dienstjaar 1935 kan wor den geopend met, zooals reeds werd opgemerkt, een batig slot van den dienst 1933, groot 17.69847. In vergelijking met den dienst van 1934, toen met een nadeelig slot over 1932 ad ƒ229.843,30 moest worden aangevangen, bedraagt derhalve het voordeelig verschil ƒ247.541,47; 2e. de verminderde personeelsuitgaven; 3e. de verlaging van den rentelast in ver band met de in dit jaar plaats gehad hebbende conversie van geldleeningen; 4e. de vermindering der kosten van het lager onderwijs, als gevolg van de omstandigheid, dat er thans geen boventallige leerkrachten meer zijn en voorts door de vermindering van het aantal vak-onderwijzers. Daartegenover moeten echter de navolgende, in ongunstigen zin werkende, factoren worden gesteld: le. een annuïteit ad 198.374.ten behoeve van het gemeentelijk pensioenfonds, hetwelk, blijkens een samengestelde wetenschappelijke balans, een tekort oplevert van ƒ3.926.366,87. Door de jaarlijksche betaling dezer annuïteit, welke is gebaseerd op een looptijd van 40 jaar en een rentevoet van 4 pet., zal dit tekort ln het pensioenfonds kunnen worden aangezui verd; 2e. een lagere uitkeering uit het gemeente fonds van plm. 100.000.—, veroorzaakt eens deels door de toepassing eener korting die hoo ger is dan wij verwachtten, anderdeels doordat thans de volle korting tot uiting komt in te genstelling met het dienstjaar 1934, toen slechts op het gedeelte behoefde te worden gerekend. Opgemerkt zij hierbij, dat in dit na deelig verschil nog niet tot uitdrukking is ge bracht de opnieuw te verwachten korting, in verband met het aanhangige wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten; 3e. een lagere raming van de bijdrage van het Rijk in de kosten van steunverleening en werkverschaffing aan werkloozen, tengevolge van de gewijzigde subsidieregeling. Bedroeg in het begin 1932 de rijksbijdrage voor de gemeente in hare uitgaven wegens steunverleening aan crisiswerkloozen nog 00 pet., in den loop van dat jaar w ;rd deze gebracht op 75 pet. Voor 1933 kwam een nieuwe voor Haarlem ongustiger regeling tot stand. In verband echter met de overgangsbepaling, dat het voor het einde van 1932 vastgestelde percentage van uitkeering ook zou ge'den voor 1933, kon ook over dat jaar een rijksbijdrage van 75 pet. wor den verkregen. Bij de voor 1934 geldende nieuwe regeling vindt een zoodanige overgangsbepaling geer. toepassing meer. Uit een opgemaakte berekening zal volgens die regeling voor het jaar 1934 kun nen worden geraamd een bijdrage van 3ó pet. in de steunuitkeerlngen aan crisiswerkloozen en de kosten van werkverschaffing. Ook bij de raming voor 1935 heeft dit per centage van 35 als grondslag voor de bereke ning der rijksbijdrage gediend. De gevolgend van de totstandkoming an het desbetreffende wetsontwerp, tonden enk hier uitteraard nog niet worden verwerkt. De omstandigheid, dat gedurende de laat ste jaren verschillende gemeentelijke heffin gen vrij aanzienlijk zijn verhoogd en de De- lastingdruk, mede door verhooging van de Rijks directe- en indirecte belastingen, reeds tot ongekende hoogte is gestegen, heeft ons geleid tot de overweging, in hoever de mo gelijkheid bestaat om verzwaring van lasten te voorkomen en - waar de noodzakelijk heid het gebiedt tot verlichting van las ten voor de ingezetenen te geraken. Zooals uit een thans reeds behandeld voor stel blijkt, hebben B. en W. het met het oog op de tijdsomstandigheden gewenscht geacht over te gaan tot verlaging van de tarieven voor het gasverbruik. Ook de tarieven voor grootver bruikers (contractanten) zullen een redelijke verlaging moeten ondergaan. Voorts ligt het in het voornemen, met ingang van 1 Januari 1935 de tarieven voor het ver bruik van electriciteit aan een herziening te onderwerpen. Bedoelde tarieven zouden B. en W. als volgt wenschen te verlagen: a. voor stroom, geleverd over den muntmeter van 24 cent op 23 cent per K.W.U.; b. voor stroom, geleverd over den muntmeter van 23 cent op 22 cent per K.W.U.; c. het huishoudtarief van 2,88 en 3.per 10 M2. onderscheidenlijk voor oppervlakten van minder dan 100 M2. en van 100 M2. en daarbo ven, op ƒ2,64 per jaar per 10 M2. oppervlakte; d. voor muntmeterinstallaties van ƒ3,12 op ƒ2,76 per jaar per 10 M2. oppervlakte; e. voor perceelen, waarbij de totaal-opper vlakte 200 M2. (thans 300 M2.. overschrijdt, net meerdere voor de helft in rekening te brengen; f. het winkeltarief van 15.— per Hectowatt tot 13,20 per Hectowatt per jaar. Met betrekking tot de door de Regeering aan hangig gemaakte wetsontwerpen, brengen B. cn W. het volgende onder de aandacht van den Raad. Voor wat betreft de herziening van de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de ge- N.Vt gelijk aan f 12.250.3e. een hoogere uitkeering uit het gemeentefonds wegens classificatiever- schil, voor 1935 te stellen op twee derde maal f 26.000.is gelfjk aan f 17.250.Tezamen f 1.179.100.—. Zoodat een netto-verlies ontstaat van f 271.500.—. Na aftrek van het voor „Onvoorziene uitga' ven" beschikbare bedrag ad f 193.500.zal der halve de begrooting een tekort geven van f 78.000.—. De verlaging van de gastarieven, alsmede ver laging der stroomtarieven, zal tot gevolg heb ben, dat de batige saldi voor de gas- en stroom bedrijven zullen moeten worden verlaagd met een bedrag van f 300.000. De post „Onvoorziene uitgaven" zouden B. en W. willen stellen op f 57.000.zoodat dekking zal moeten worden gevonden voor een bedrag van f 435.000.—. Bij overweging van de vraag, op welke wijze in de dekking van dit tekort ware te voorzien, bleek, dat in de gegeven omstan digheden alléén verhooging van het aantal opcenten op de personeele belasting daar voor in aanmerking kan komen. Naar de meening van B. en W. zal met een verhooging van 60 opcenten, waarvan de opbrengst op f 435.000.kan worden geschat, kunnen worden volstaan. Hierbij mag echter niet uit het oog wor den verloren, dat in verband met de ver laging der huurwaarde van de meeste wo ningen, reeds een automatische verminde ring van belastingdruk is ontstaan, waar door in de begrooting voor 1935 f 150.000. minder moest worden geraamd, terwijl ook de herziening van de tarieven voor gas- en stroomverbruik voor de ingezetenen een vermindering van lasten van pl.m. f 300.000 zai beteekenen. Het resultaat van de door ons voorgestelde maatregelen komt derhalve hierop neer, dat, ondanks den nadeeligen invloed van de aan hangige wetsontwerpen voor de financiën dezer gemeente, voor 1935 een sluitend budget zonder verzwaring van lasten voor de bevolking is verkregen. meenten zu opgemerkt, dat het bèdrag per in woner, thans bedragende 11,209339, zal wor den verminderd tot 6,672933. Bij aanvaarding van het wetsontwerp zal deze uitkeering, inbegrepen die krachtens de garan tiebepaling, bedragen 1.023.557,51. In 1935 zal dan minder worden ontvangen 60.105,34. Voorts zal bij bedoelde wet worden vastgesteld een uitkeering aan de gemeente per aangesla gene in de gemeentefondsbelasting (voor Haar lem ƒ3.per aangeslagene), waarbij echter de thans bestaande uitkeering wegens classificatie- verschil zal komen te vervallen. Verwacht wordt, dat daardoor voor het belastingjaar 1935/36 een hoogere inkomst van plm. 26.000.zal worden verkregen. Voor het tijdvak 1933/34 en 1934/35 werden nog ten behoeve van het gemeentefonds gehe ven 30150 opcenten op de gemeentefondsbe lasting. Het zal den raad bekend zijn, dat deze heffing met ingang van 1 Mei 1935 komt te vervallen. In de begrooting is daarmede reeds rekening gehouden, door de raming voor onder deel a van den post „Belasting wegens de clas sificatie der gemeente" (gemeentefondsbelas ting), ten gunste waarvan ten verzoeke van den Minister van Binnenlandsche Zaken de op brengst der 30150 opcenten op de hoofdsom der belasting wegens de classificatie der ge meente moet worden gebracht, voor 1934 tp 18.000.geraamd, op nihil te stellen. Voorts zullen maatregelen behooren te worden getroffen voor het nadeel, hetwelk voor de ge meente zal voortspruiten uit de instelling van het Werkloosheidssubsidiefonds, waartoe de Re geering meent te moeten overgaan, teneinde voor de gemeenten een gelijkmatiger verdeeling van de lasten met betrekking tot de werkloos heidsvoorziening te verkrijgen. Daar de Regeering het niet wenschelijk heeft geacht, dat het gekozen systeem zou leiden tot verhooging van den belastingdruk boven het maximum, waartoe de gemeenten volgens ')e bestaande weteljjkte regeling inzake de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting en de vermogensbelasting mogen gaan, is bepaald, dat de maxima dier heffingen moeten worden verlaagd met het gedeelte, dat ten bate van net fonds zal worden geheven. Het aantal ten behoeve van deze gemeente te heffen opcenten op de gemeentefondsbelasting zal derhalve tot 55 worden verlaagd. In een overzicht wordt een beeld gegeven van den invloed, welke de nieuwe regeeringsvoor- stellen op de financiën dezer gemeente zullen uitoefenen. In aanmerking dient daarbij te wor den genomen, dat de vermindering der opcenten op de gemeentefondsbelasting en de vermogens belasting in de begrooting voor 1935 nog slechts voor onderscheidenlijk 2/3 gedeelte en 85 pet. ;ot uiting zal komen. Minder moet worden begroot: le. verlaagde uitkeering uit het gemeentefonds f 60.000. 2e. 40 pet. van de hoofdsom der grondbelas ting f 202.000.—; 3e. 80 pet. van de hoofdsom der personeele belasting f 544.000.4e. 25 op centen op de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting f 203.000.—; 5e. 10 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting f 14.000. 6e. vervallen zal de thans geraamde bijdrage van het Rijk in de kosten van: steunverleening f 385.000.—, werkverschaffing f 42.600.teza men f 427.600. Totaal f 1.450.600.—. Als nieuwe inkomsten zijn hiertegenover te ramen: le. de bijdrage uit het Werkloosheids subsidiefonds, welke, op grond van de belasting capaciteit der gemeente, kan worden gesteld op 64.1 pet. van de geraamde uitgaven wegens steunverleening en werkverschaffing f 1.149.600; 2e. een uitkeering uit dat fonds wegens classl- ficatieverschil, ten bedrage van f 0.50 per aan geslagene in de gemeentefondsbelasting, voor 1935 te stellen op twee derde maal f 18.500.— is Op de gemeentebegrooting 1935 zijn de mees te subsidies gehandhaafd op het bedrag van het vorige jaar. Zoo krijgt o.a. de RK. Bond voor Groote Gezinnen weer 400; de bijdragen in de kosten van restauratie van de Groote Kerk, die ver leden jaar 1000 bedroeg, is thans vastgesteld op 500. Het subsidie aan de gemeente instelling voor kinderverzorging werd vorig jaar geraamd op 9250, thans 7950. De St. Elisabethsvereeniging krijgt wederom ƒ.400. De R.K. Vrouwenbond f 600. Ook de sub sidie aan vereenlgingen ten behoeve van uit zending van kinderen is op 4000 gehandhaafd. Aan de R.K. Leeszaal zal weer 3771 gege ven worden. De subsidie voor de H. O. V. is geraamd op 15.000 evenals verleden jaar. Evenals verleden jaar is op de gemeente begrooting uitgetrokken een subsidie voor de St. Martha-vereeniging groot 800, voor de kleine Theresia-stichting 600 en voor het St. Jozef huis aan den Ztjlsingel 1200. Het batig saldo op de post belasting is voor 1935 geraamd op ƒ3.881.910.11 (v.j. ƒ3.934.917.70) Op de begrooting 1935 is voor pensioen aan oud-Wethouders uitgetrokken een bedrag van 9375.75. Het vorige jaar 10.181. Zoo men ziet heeft het raadsbesluit van 13 Juni j.l. nog weinig invloed op de nieuwe begrooting omdat in 1935 noe 75 pet. van de oorspronkelijke pen sioenen wordt uitgekeerd. ïn 1931 zal het bedrag aanmerkelijk vermin deren. In totaal is op de begrooting voor 1935 voor lichamelijke opvoeding (gymnastiekzalen, sport terreinen, bad- en zweminrichtingen, een bedrag uitgetrokken van 42212. Van dit bedrag komt 27.142, ten laste van de gemeentelijke bad- en zweminrichtingen. Voor 1935 wordt op de gemeentelijke begroo ting op de post „Onderhoud van wandelplaat sen en plantsoenen" voorgedragen een bedrag van 133 403 (v. j. 147.955, werkelijke uit gaven 164.486.64. De heer Hartman heeft voor deze week de hand weten te leggen op 'n boeiende hoofdfilm la Arsène Lupin, die speelt in het misdadi gersmilieu van Londen. Een griezelfilm is „De raadselachtige Mr. X" niet, maar er zijn talrijke spannende momenten in, die in staat zijn het meest verwende bios cooppubliek adembenemend bezig te houden. Uit stekende acteurs als Montgomery, Elisabeth Al lan, Stone en Stevenson, doen de zaal meeleven met het gebeuren op het doek. Over bezoek zal „Luxor" dan ook wel niet te klagen hebben. Het Journaal geeft een paar aardige actu aliteiten, waaronder een beeld uit den veel besproken zeilwedstrijd EngelandAmerika. Om een gedeelte van het overigens wel inte ressante bijprogramma bevelen wij een bezoek liever niet aan voor met-volwassenen. ZONDAG 12.30—13.15 spreekuur bij Praesn Paul Krugerstraat 43. Geen aspirantencursus wegens sluiting van de Missie. MAANDAG 8 uur repetitie U. D. MAANDAG 8 uur repetitie U. D. 8.30 leden vergadering van de damclub T.E.P. DINSDAG geen gezellen. WOENSDAG Maria-Congregaties in de ver schillende parochies. DONDERDAG 8.30 Ontwikkelingsclub. VRIJDAG Gezellengebouw geopend; repetitie zangclub voor schola. ZATERDAG 8.30 Ping-Pongclub a, Morgen, Zondag 14 October, zullen er di verse pijlen op de katholieke kerkgangers wor den afgeschoten ten bate van het R. K. Jeugd werk in het bisdom Haarlem. Een frissche, ac tieve Jeugdbeweging is een dringende nood zaak van den tijd. Wil dit werk uit kunnen groeien, dan is er krachtige financieele steun noodig. De mannelijke en vrouwelijke Jeugdbeweging voeren te zamen hiervoor morgen een actie en wel in alle steden en alle dorpen. Geen pa rochie wordt vergeten! Als gezamenlijk symbool kozen zij de pijl. omdat zij „vooruit wil schieten" naar hun groote doel: de wereldbekeering. De Jeugdbeweging in haar diverse schakee ringen wil vooruit! Als bewijs van meeleven en sympathie met dit echt katholieke streven kunnen we niet anders doen, dan den pijlen- regen morgen opvangen. Geen katholiek mag achterblijven: ieder van ons richt zijn pijl. In den laatsten tijd werden in de omliggende polders onder Haarlemmer liede en Spaarnwo^de herhaaldelijk aardappeldiefstallen gepleegd, zonder dat de politie er in slaagde de daiers te achterhalen. In verband hiermeae werd het politietoezicht in de polders zeer verscherpt, waarbij door den Burgemeester de assistentie werd ingeroepen van de Marechaussee te Sloter- dijk, teneinde om beurten met de gemeente politie te kunnen surveilleeren. Thans is het aan eenige manschappen der Marechaussee mo gen gelukken, een aardappe.dief aan te houden, terwijl hij bezig was zijn slag te slaan op een bouwland, gelegen aan den Noorderweg in den Houtrakpolder. Het bleek een zekere van P. te zijn afkom stig uit Assendelft. Hij werd voorgeleid voor den Officier van Justitie te Haarlem ep daarna ingesloten in het Huis van Bewaring aldaar. Nadat bij de behandeling van de begrootiug voor den dienst 1934 een verzoek om ons een crediet te verleenen van 85.000.voor den bouw van een openbare lagere school te Over- veen werd afgewezen, werd door den raad in zijn vergadering van 18 Januari j.l., naar aan leiding van een desbetreffend adres van de Oudercommissie van die school, aan B. en W opgedragen om, rekening houdende met de wen schen, die in den Raad tot uiting zijn gekomen, tegen de behandeling van de begrooting 1935 met een nieuw voorstel voor den schoolbouw te komen. Wij hebben het plan tot schoolbouw nader laten uitwerken en een nauwkeurige begrooting heeft uitgewezen, dat voor den bouw een be drag van ongeveer 65.000.noodig zal zjjn. De inrichting van de nieuwe school zal slechts weinig geld vorderen, aangezien het in ous voornemen ligt zooveel mogelijk het meubilair van de oude school te gebruiken. In verband met hgt bovenstaande hebben wij de eer u te verzoeken ons thans een crediet van 65.000.toe te staan, welk bedrag wij zou den wilen verantwoorden in de begrooting voor den dienst 1935. Het bestuur van de Districts K.J.C. verzoekt ons mede te deelen dat a.s. Maandagavond een nieuwe algemeene jeugdleiderscursus aan vangt voor alle leiders der verschillende takken van mannelijk jeugdwerk: Jonge Wacht, Ver kenners, S.FL. en Sport. De cursus wordt over vier avonden gehouden, n.l. op de Maandagen van 15, 22, 29 October en 5 November, telkens om acht uur, in den „Jo- sephburcht" op het Begijnhof te Haarlem (plein achter de St. Josephkerk, Jansstraat). De cursus wordt geopend op as. Maandag avond acht uur, in de Mariakapel van de St. Josephkerk. Gegadigden dienen zich ten spoedigste op te geven öf aan den voorzitter rector J. P. van Zon (St. Jan de Deo, Maerten van Heemskerk straat 2) öf aan den secretaris H. W. M. v. Os, Ged. Oude Gracht 76. In het „Haarlem"-elftal voor morgen is door het niets pelen van v. Gaal een wijziging ge komen. Evenals vorige week zal thans Goed hart de spelplaats bezetten. Voorts vernemen wij, dat óp de buitengewone afd.-vergadering van gisteravond het verlich- tingsvoorstel is aangenomen. Binnen afzienbaren tijd zullen dus aan „den Schoterweg" avondwedstrijden gespeeld kunnen worden. Door een bewoner van de Jan Steenstraat is bij de politie aangifte gedaan, dat twee hem onbekende personen aan zijn woning hem een coupon stof voor een eolbertcostuum voor, 33.50 hebben verkocht. Later bleek dat de waarde hoogstens 8 be droeg. Men zij dus voorzichtig i Op de gemeentebegrooting voor 1935 is uitge trokken aan: Ondersteuning aan werkloozen, nadeelig sal do ƒ656.860,— (V. j. ƒ610.500,07). Aan steungelden voor de uitgetrokken werk loozen ƒ750.000,— (v. J. ƒ900.000). Voor werkverschaffing aan werkloozen ƒ156.500 (V. j. ƒ93.500). Aan kosten bestrijding werkloosheidslasten ƒ984.444,19. (Het Rijk draagt hierin ƒ500.000 bij). Aan bestrijding kosten ontwikkeling en ont spanning van werkloozen ƒ14.000 (v. j. nihil). Aan subsidies aan werkloozenkassen 75.000 (v. j. ƒ69.000). Dit jaar- is reeds uitgegeven 76.514,23. Aan extra-bijdragen aan werkloozenkassen in verband met de buitengewone tijdsomstandig heden ƒ40.000 (v. j. ƒ64.000). Aan verdere kosten voor werk oosheidsverze- kering ƒ51.386 (v. j. ƒ47.011). Op de begrooting voor 1935 is geraamd voor het onderwijs aan totaal uitgaven ƒ224.563,06 (v. j. ƒ247.510,88) en aan inkomst m ƒ125.120,06. Het nadeelig slot bedraagt dus 99.443,(v. j. ƒ104.842,63). Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Apothekersassistente mej. J. W. v. d. Blom te Heemstede. Tegen een expediteur uit Amsterdam is door de politie proces-verbaal opgemaakt omdat hij op den Rijksstraatweg reed met een zeswielige vrachtauto, waarvan de voetrem onvoldoende en de handrem in 't geheel niet werkte. De stuurinrichting vertoonde een speling van 172 gr. De wagen is ter reparatie naar een garag? gebracht. Geboren: 10 October: D. J. den Hertog—Prent, zoon. 11 October J. L. A. Dernison—v. Kesteren, tt.; J. F. Wolterink—Eluemers, d.; A. v. Hon- schotenHensen, d. Overleden: 10 October: K. F. Schijf, 58 j„ Grebberstraat; P. v. 't Hof, 73 j., Tempeliers straat. 11 October: R. E. Nieuwenburg—Boomgaard, 81 j., Stuyvesantplein; J. de Vrind, 58 j., Lin- schotenstraat. Parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum Giro 65676 Telefoon 81081 ZONDAG half 8 Vroegmis voor Adriana van Lieshout—Winder; 10 uur Hoogmis voor de geestelijke en tijdelijke belangen van alle paro chianen. MAANDAG voor een overleden vader. DINSDAG ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes. WOENSDAG voor overledenen. DONDERDAG voor Elisabeth Bank—van Ederen. VRIJDAG voor de bekeering der zondaars. ZATERDAG voor Johanna Even—Molen kamp. ZONDAG Vroegmis voor Maria Moester Tel; Hoogmis voor de parochie. Vandaag onder de H.H. Missen de schaalcollecte voor het se minarie Hageveld. In de middaguren is de kerk geopend; 7 uur plechtig Lof, gezamenlijke aan bidding van het S.S. en de voorgeschreven ge beden van de Octobermaand. Dezen Zondag alg. H. Communie naar aanleiding van het Intern. Euch. Congres en wie kan, kome des avonds naar het Lof. MAANDAG-avond 8 uur gebeden van de Oc tobermaand: daarna de Maria-Congregatie. DINSDAG en VRUDAG alg. H. Communie der kinderen. WOENSDAG-avond 7 uur de Maria-Congre gatie voor de jongens. Behalve Maandag 7 uur de voorgeschreven gebeden van de Octobermaand. DONDERDAG Lof ter eere van het H. Sacra ment. Gelegenheid om te biechten dagelijks van 7 uur af; Zaterdag van 4.306 en van 78.30 uur Gedoopt: 6 October: Jacobus Wilhelmus, z. van C. Bonda en M. J. van Kleef. Vandaag na de Hoogmis gelegenheid tot be taling van de driemaandelijksche1 plaatsen- gelden. De maandelijksche collecte van den vorigen Zondag was buitengewoon mooi: zoo'n groot be drag werd nimmer te voren ontvangen. Mijn besten dank voor uwe met zooveel blijmoedig heid geofferde liefdegaven. ZONDAG, 7.30 uur voor de Parochie, 10 uur tot voortplanting des geloofs. MAANDAG, voor Joes Dekker, vanwege de Broederschap van Ged. Aanbidding. DINSDAG, ter eere van den H. Gerardus. WOENSDAG, voor Barend Sombroek. DONDERDAG, voor Ans Wittebrood. VRIJDAG, voor Af ra KroonMooij. ZATERDAG, voor overleden ouders van Hal. ZONDAG, 7.30 uur voor Geertruida Maria LoozeDekker, 10 uur voor de Parochie. Heden, 21ste Zondag na Pinksteren. Missie- Zondag en sluiting van het Internationale Eucharistisch Congres. Onder de Hoogmis pre dikatie over de Missie. Na de Vroegmis alge meene H. Communie voor de leden van de jongens en jongelingencongregatie en voor de leden van de R. K. Sportbeweging. Om kwart over 2 Catechismus. Om 5 uur zal bij gelegen heid van het Internationaal Eucharistisch Congres het H. Sacrament ter aanbidding worden uitgesteld, welke aanbidding om 7 uur gesloten wordt met een plechtig Lof, waaron- Gebouw „St. Bavo" Geel Wit, 6 uur. Ge wone zittingen 4 en 7 uur. 2e Gem. HJB.S. 5 j. c., Santpoorterpleïn Paddenstoelententoonstelling 25 en 710 uur. Rembrandt-Theater: „De zoon van Kong". Op het tooneel „4 Plastics", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De raadselachtige Mr. X.", 2.30, 7 (doorloopende voorstellingen). Rembrandt-Theater „De zoon van Kong." Op het tooneel „4 Plastics", 2, 4.30 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „De raadselachtige Mr. X", 2, 4.15, 7 en 6.15 uur. R. K. Lyceum, Zijlweg: Tentoonstelling van „Natura Docet". Van 3 tot 6 en van 8 tot 10 uur. R. K. Vereenigingsgebouw, Heerenweg, Heem stede: „Op de Helas" door „St. Gerardus Majel- la" der K;JM.V., 8 uur. KONINGSTR. 27 - TELEF. 14609 Sociëteit „St. Bavo": R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. R. K. Lyceum, Zijlweg: Tentoonstelling van „Natura Docet", van half 5 tot 6 uur. Rembrandt-Theater „De zoon van Kong." Op het tooneel „4 Plastics", 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „De raadselachtige Mr. X", 7 uur (doorloopende voorstellingen). Van Zaterdag 13 October des avonds 8 uur, tot en met Vrijdag 19 October zijn de volgende apotheken na 8 uur en 's nachts geopend P. Th. A. van Rijn, Kléine Houtweg 15; Apo-.s ttieek Loomejjer;.A Zijlweg 34; Schoterbosch-nj apotheek, Rijksstraatweg 19; W. P. Woutersen, Koninginneweg 3. Leesgeld 3 ct. per boek in de week. De bibliótheken zijn gevestigd en geopend: N. GROENMARKT 22, Woensdagsmiddags van 34 uur voor de kinderen. Woensdags- eh Vrijdagsavonds van 89 uur voor ouderen. KLARENBEEKSTRAAT 60, Woensdagsmid dags van 1.302.30 uur voor de kinderen. Woensdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur voor ouderen. HAGESTRAAT 43, Woensdagsmiddags van 23.30 uur voor de kinderen. Woensdags- en Vrijdagsavonds van 7.308.30 voor ouderen. GEN. DE LA REYSTRAAT 17, Woensdags middags van 3.305 uur voor de kinderen. Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 8.30 9.30 uur voor ouderen. der de voorgeschreven eereboete aan het H. Hart. Woensdug, feestdag van de H. Margaretha Maria Alacoque. Des avonds na de October- oefeningen meisjescongregatie voor de meisjes onder de 17 jaar. Donderdag, feestdag van den H. Lucas, Evan gelist. Vrijdag, algemeene H. Communie voor de schoolkinderen. Des avonds na de October- oefeningen congregatie voor de jongelingen bo ven de 17 jaar. Zondag a.s. Schaalcollecte voor het Semi narie Hageveld. A.s. Zondag na de Vroegmis algemeene H. Communie voor de leden van de Meisjescon gregatie. Deze week iederen avond om 7 uur October- oefeningen. Alle parochianen worden hartelijk bedankt 23 D voor de stichting waarmede zij het 40-urenge- bed hebben medegevierd. In het bijzonder dank ik allen die het offeren van bloemen en licht aan dit parochiefeest zooveel luister hebben bijgezet. Tenslotte nog een hartelijk woord van dank aan de wakkere meisjes voor het schoonma ken van de kerk: en aan de heeren zangers en leden van den Stillen Omgang voor alles wat zij in de dagen met zooveel toewijding ter eere van het H. Sacrament hebben ge daan. Laat ons hopen dat door dat feest Gods rijksten zegen op onze parochie mag blijven rusten. Door den Minister van Economische Zaken is een „Reglement Bezwaarschriften Veehou- derij" vastgesteld. Inlichtingen hieromtrent zijn veTkrijgbaar bij de leden en de secretarissen der Plaatselijke Commissies en bh de Rayon- Administrateurs. Bloedvergiftiging. In de maand Mei JJ. kreeg een arbeider J. N,, die aan boord van den stoomtrawler Rotterdam IJm. 112 aan het roest- bikken was, een verwonding aan zijn hand, waardoor bloedvergiftiging ontstond. De man die opgenomen werd in het St. Antonius Zie kenhuis te IJmuiden Oost, is thans aan de ge volgen overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2