Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I I Plaats dan 'n „Omroeper" j I voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS „Luto" geopend Het branddrama te Hilversum Wat de tönq streelt mmm Vleeschhouwerij F. A. Piët NIEUWE VRAGEN GESTELD FDNKE'S GESNEDEN ROGGEBROOD ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 siiiniiniiiiuminiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiimmiiiiiirë Het winterprogram der H.O.V. Belangrijke solisten DE KANS DER NATIES EN DE PLICHT DER KERKEN REMBRANDT-THEATER De Deken van Canterbury aan het woord HET HUIS MET DE LUIFEL De fa. du Maine en de moderne eischen Gevonden dieren en voorwerpen Agenda voor de Vrouwelijke Jeugdbeweging van Kath. Actie „De Graal" Maandagavond vergadering voor alle Missie- clubleidsters, Algemeene Jeugdleiderscursus BLOEMENDAAL AERDENHOUT IJMUIDEN HILLEGOM Wethouder ter Haar wijst op den verrassenden groei der Neder- landsche luchtvaart Herinnering aan de Elta VRAAG UW BAKKER Geïnformeerd wordt of de com missaris van politie en de com mandant van de brandweer hun taak naar redelijke eischen hebben verricht Wat zal nu gebeuren? Welke maatregelen? Hoe luidde de tekst? Taak van den commissaris yin. Is het in overeenstemming te achten Wat zal er worden gedaan? België—Nederland te Brussel Een verklaring van Verdijck KONINGIN EMMA.ZEGEL Geldig tot en met 31 Dec. 1935 Zwaluwen bestrijden de malaria Korte berichten Postzegelverzamelaars naar Schagchelstraat 6, Tel. 14450 pill!lllllllllllllllllllllllllllI!IIHIIIIIIinilll!llliniilllllllllllllllllllllllllllllll!llllll]||||!llllllllllllllllll||||||||||g NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT gnminimnilIlllIIU!llllllUllllllllllllllllllIlilllllIllillllllllllll!IIUllillUIllIIIIIlllIIIIUII!IIIiUIIIimiiniIlimi£ We publiceerden in ons blad reeds een aantal bijzonderheden omtrent de data en de indeeling der winterconcerten, de namen der optredende solisten, en de abonnementsvoorwaarden. Reeds bleek daaruit, dat er door het Bestuur naar gestreefd is, iedereen in de gelegenheid te stellen zich op zeer billijke voorwaarden te abonneeren op alle, ofwel op een deel der win terconcerten. We schreven toen, dat we ver trouwden, dat vele muziekliefhebbers zich door het nemen van een heel of gedeeltelijk abon nement zouden verzekeren van hét genot eener uitgelezen serie concerten, waardoor tevens het voortbestaan der H.O.V. bestendigd kon worden. Inmiddels mochten wij van het bestuur een opgave ontvangen van de voornaamste werken, welke er op de programma's zullen prijken. Wij laten, ten gerieve van onze belangstel lende lezers, deze lijst hieronder volgen. Men knippe ze uit en beware ze, om ze te gelegener tijd te consulteeren. Behoudens onvoorziene omstandigheden, welke natuurlijk altijd voor kunnen komen, zal men op de hieronder ge noemde data's kunnen genieten van het optre den van een aantal eerste-rangs kunstenaars niet alleen, maar ook van minder vaak of zelfs zelden uitgevoerde werken, zoowel van klassie ken als van moderneren en nieuwsten tijd, zoo wel van eigen als van vreemden bodem. Er is met grooten ernst, en met vaak niet gering te schatten onkosten, getracht zooveel mogelijk elck wat wils te bieden door een zoo gevarieerd mogelijke keuze uit de muziekliteratuur. Men overtuige zich slechts door een blik te slaan op de onderstaande lijst, waarop nog slechts de door de solisten uit te voeren composities voor komen. Dinsdag 23 Oct.: Carel v. Leeuwen Boom kamp, cello. Concert van Romberg; Poème v. Henriette Bosmans. Dinsdag 10 Oct.:Willem Andriessen, piano. Concert van Schumann. Concert van Pijper. Vrijdag 9 Nov.: To van der Sluys, zang. Bach- Haendel-herdenking. Dinsdag 13 Nov.: Ria Schmitzgohr, viool. Concerten van Bach, Spohr en Brahms (3 viool concerten op 1 avond). Vrijdag 23 Nov.: Berthe Kalff, viool en Louis van Maanen, viooL Concerten van Bruch en Saint-Saëns. Dinsdag 27 Nov.: Berthe Seroen, zang. Lie deren van Debussy en Schuurman. Dinsdag 4 Dec.: Marix Loevensohn met 3 zijner leerlingen. Symphonisch gedicht met violoncel-solo van James Simon en Concert- stück van Schumann voor 4 violoncello's met orkest. Vrijdag 14 Dec.: Mischa Meller, piano. Con cert A gr. terts v. Mozart en Concert No. 3 c kl. t., van Beethoven. Dinsdag 18 Dec.: Fred. Leidner, altviool. Ha rold en Italië, Berlioz. Vrijdag 4 Jan.: Héléne Ludolph, zang. Liede ren van Schubert en H. Andriessen. Dinsdag 15 Jan.: Jo Vincent, zang. Bach en 4e Symphonie v. Mahler. Vrijdag 25 Jan.: Adolf Steiner, cello. Rococo- variaties v. Tschaikowsky. Cello-concert van Dvorack. Dinsdag 29 Jan.: Louis Zimmermann, viool. Vioolconcert v. Beethoven. Dinsdag 12 Febr. Vittori Brero, viool. Ciaeon- na v. Vitali—Respighi. Viool-concert v. Dvorack. Vrijdag 22 Febr.: Hans Bijvanck, viool. Dinsdag 26 Febr.: Vrijdag 8 Mrt.: Rudolf Nel, altviool. Werken van Rust, Hugo Wolf en Mozart. Dinsdag 12 Mrt.: Vico la Volpe, piano. Con cert in Es gr. terts v. Fr. Liszt. Eigenlijk behoeven we aan deze prachtige lijst van muziek-werken weinig toe te voegen. Mogelijk komen we op bijzondere composities voor de uit te voeren werken nog wel uitvoe riger terug. Men zal evenwel begrijpen, dat be nevens deze door de solisten te vertolken com posities bijzondere aandacht werd besteed aan de voorbereiding van de overige nummers van het programma, waaronder, der traditie ge trouw, ook dit jaar wederom een aantal eerste uitvoeringen zullen worden aangetroffen. Zoo vernamen wij, dat in voorbereiding zijn: Eerste uitvoeringen van orkestwerken van Joh. Chr. Bach, Mahler, Moussorgsky, Malipiero, Stra- winsky, Debussy. In één woord: een programma, dat klinkt als een klok, en waarvoor we als steeds, gaarne de daadwerkelijke belangstelling onzer lezers vra gen. We weten het: de tijden zijn slecht: maar de hoogstaande en verheffende genieting, welke muziek als deze ons geven kan, is een extra offer van tijd en geld dubbel waard. We hopen dan ook van harte, dat velen dit zullen beseffen, en de H.O.V. zullen steunen in haar belangrijke cultureele taak. J. S. gen, wat een afschuwelijke verkwisteling toch worden er honderdduizenden zakken koffie in het water gegooid. Stel u voor, dat op het station een leege trein staat en vóór het station honderden men- schen die met dien trein van Haarlem naar Am sterdam willen. Ze worden echter niet binnen ge laten, omdat ze geen kaartjes hebben en de spoorwegmaatschappij ze niet meer heeft. Zou dan die maatschappij een ander toestaan die kaartjes te drukken en er mee te handelen? Immers neen. De staat doet het echter wél. Als ik een zak aardappelen heb geoogst, maar er zijn geen kaartjes (bankbiljetten) om er voor in ruil te geven, dan zit ik met mijn aardappelen, zooals de spoorwegmij. met haar leegen trein. Zoo kwam spr. op de gemeenschapskrediet - theorie van ir. C. H. Douglas, die wil dat de ge meenschap weer het recht zal krijgen om geld te scheppen, een recht, dat vroeger den soeve rein en de gemeenschap behoorde, maar dezen ontnomen is en nu in handen is van enkele per sonen, de bankiers, die geld scheppen uit lucht, uit niets. Breng 1000 pond naar een bank en de bankier maakt er 9000 van uit niets! In Lancashire maken ze katoentjes, die ze in Kent broodneodig hebben; in Kent kweeken ze vruchten en fokken ze vee, dat in Lancashire goed te gebruiken is. Maar Kent krijgt geen ka toentjes en Lancashire geen fruit en koeien, omdat ze beiden geen geld hebben en wat ze te veel hebben in beide streken wordt vernietigd. Is dat geen dwaashid? En het hoeft toch zoo niet. Wat is productie? Spr. nam als voorbeeld een auto-fabriek. Als die een auto maakt, moet ze haar werklieden be talen en ook den directeur en de aandeelhou ders, ook de bank die daarvoor het geld ver schafte eigenlijk is het dus geen auto-fa briek, maar een geld-fabriek, die het geld pro duceert dat u in uw zak hebt, om een auto te koopen. En om maar meer geld te producee- ren, maakt de fabriek meer auto's, maken an dere fabrieken meer andere dingen dan ze kwijt kunnen en.... het te veel wordt vernietigd. Wat zien we gebeuren als we goederen over zee verzenden. Manchester stuurt katoen naar Shanghai, naar Japan, naar andere landen Shanghai en Japan en die andere landen zeg gen: waarom konden we eigenlijk niet zelf ka toen-fabrieken bouwen. En ze doen het. Maar die komen dan voor dezelfde moeilijkheden te staan om hun teveel kwijt te raken, het wordt een jacht naar vreemde markten en het gevolg isbotsing. Als eenige remedie uit spr. de theorie van ir. Douglas, die den staat, de gemeenschap even wicht wil laten brengen tusschen productie en consumptie. Is er bijv. één kwart meer produc tie dan er geconsumeerd kan worden, dan moet de gemeenschap den prijs der goederen met één kwart verlagen. De producent kan ze daarvoor niet leveren. Goed. Dan spr. bleef maar weer bij zijn geliefd voorbeeld, den auto dan moet het als volgt gaan. Ik koop een auto voor 200 pond. De fabrikant geeft mü daarbij echter een papiertje, waarop ik aan mijn bank 50 pond op mijn te goed kan laten bij schrijven. En de bank krijgt op vertoon van dat papiertje de 50 pond weer terug van de schatkist. Waar de schatkist dat geld vandaan moet halen zei spr. niet, of liever, hij zei het wel n.l met deze woorden: Wel, uit de lucht, uit het niets, net als de banken! Daarmee heette het probleem opgelost en spr. hoopte, dat het kleine Holland de overige lan den een lesje zou geven, door het eerst van al len deze theorie werkelijkheid te doen worden. Wat dit te maken had met de kans van de naties in te begrijpen; over den plicht van de kerken, waarover volgens de aankondiging van de lezing ook zou worden gesproken, hoorden we van dezen deken geen woord. De voorzitter maakte zich in zijn slotwoord er af met in den spreker te waardeeren de wij ze waarop hij zijn inzichten had voorgedragen; over die inzichten zelf achtte hjj zich niet in staat te oordeelen. Clubhuis Rijksstraatweg 13. Zaterdag 13 Oct. vergadering voor de Trom- pettenclub. De Zangclub is in het vervolg voor alle leden op Maandag en de Declamatieclub op Woensdag. De Missie-actie-clubs zijn: op Woensdag voor de leden van de St. Lydwina-parochie en op Donderdag voor de leden der St. Elisabeth en Barbara-parochie. Excelsior! De eerste gang van het film-menu dat den bezoeker van het Rembrandt-theater deze week wordt voorgezet bestaat uit een aardige re portage over President Masaryk van Tschecho- Slowakije en den bouw van het enorme En- gelsche Oceaan-kasteel dat te Queenstown op stapel ligt, en waarop een klein leger arbei ders met de modernste hulpmiddelen aan het werk zijn. Polygoon^ Hollands nieuws ver plaatst ons in Leiden, op 3 October-dag, in Boskoop, bij de ingebruikneming der nieuwe spoorlijn, in het Stadion bij de nederdaling van de autogiro, naar de Wieringermeer bij de plechtige ingebruikneming der Duitsch- Joodsche nederzetting, naar de vliegtuigen show onzer groote Fokker-familie en naar Aer- denhout, waar dezer dagen het nieuwe kinder speelgoed ,de rijdende priksleetjes voor 't eerst werden gedemonstreerd. Het gebruikelijke tee kenfilmpje is geestig en verrassend van vin ding en de klucht „Stilte s. v. pl." die de ver tooning op het tooneel voorafgaat, is zeker ver makelijker dan vele amusementsfilms van het gelijksoortige Amerikaansche genre. De toeren, welke het Engelsch sprekende cowboy-paar Manning Glass, op het slappe koord, of hier den strak gespannen koperdraad ten beste geven, zijn verbazingwekkend. Ze walsen anderhalven meter boven den bega- nen grond met even groot gemak en elegance als u en ik op den dansvloer. Vooral de ma noeuvre met het steeds grooter kring vormen de lassokoord was een knap staaltje van acro batiek. In de hoofdfilm vinden degenen, die vorig jaar de fantastische film King-Kong hebben gezien, den zoon van Kong terug, die, in klein formaat, de reuzengevechten levert met prae- historische draken en dergelijk ongedierte uit het oerwoud, en dien men zoowaar uit dank baarheid de redding van zijn levensredder ziet volbrengen, ten koste van z'n eigen leven. Iets minder fantastisch dan de film waarin men den ouden Kong zag in zün legendarische krachttoeren, is deze film daarom juist wel iets aannemelijker en voor velen zeker wat minder griezelig. Verraad en liefde behooren hier te vens tot de elementen, waaruit, de film is op gebouwd en waardoor hij iets menschelijkers heeft gekregen, al is het scenario overigens vrij eenvoudig van gegeven. De verrader krijgt z'n welverdiende straf en de laatste beelden ver- toonen ons de redding uit een schrikbarende aardbeving, welke het eiland van den reuzen aap teistert, plus de vereeniging van twee ge liefden, die elkaar ondanks alle verschrikkin gen, hebben weten te vinden en te behouden. Ook de komische momenten ontbreken niet op deze rolprent, zoodat den bezoekers een avond van prettige spanning en vroolijkheid wacht. Voor de Haarlemsche afdeeling der „English Association in Holland" sprak gisteravond dr. Hewlett Johnson, deken van Canterbury over het onderwerp „The Nations' Opportunity and the Churches' Duty in this Age of Plenty". Nadat de spreker was ingeleid door den voorzitter, dr. F. P. v. d. Voorden, die in zijn openingswoord ook het verhes memoreerde dat de vereeniging heeft geleden door den dood van den #rigen voorzitter, den heer Proper, betrad de spreker van den avond het podium. De deken begon met te vertellen, dat hij eens ingenieur geweest is, dat hij veel gewerkt had met bankiers en dus ook veel afwist van geld. Hij weet, zooals trouwens iedereen, dat er vroe ger, in tijden van schaarschte armoe geleden werd; die tijden zijn voorbij, nu hebben we een tijd van overvloed, maar de armoede is geble ven en die nachtmerrie van de armoede dwingt hem er toe te spreken. Ja, we beleven nu een tijd van overvloed, want hoeveel er tijdens den oorlog ook is vernietigd, we zfjn na den oorlog rijker dan daar vóór, want we hebben door dien oorlog zeer veel ma chines gekregen, zoodat we nu in één week meer kunnen produceeren, dan vroeger in een maand. Rijker zijn we dus, rijker, niet in geld, maar in goederen. Goederen, producten zijn er genoeg voor iedereen, maar die goederen bereiken niet iedereen, eenvoudig omdat we niet eveneens rijk zijn aan geld. Daar is iets scheefs in. Hef gaat er mee als met een auto, die 70 mijl kan loopen (als de weg goed is en er is geen poli- tie-agent in de buurt) maar die men nooit harder dan 10 mijl laat loopen. De mechines kunnen voor iedereen producee ren, maar men laat het ze niet doen, omdat de menschen er geen geld voor in de plaats kunnen geven. Als men zijn buurman een zak koffie in de gracht zag gooien, zou men zeg- Voor vele oude Haarlemmers is het een vreem de gewaarwording geweest, toen ze een dag of veertien geleden, nadat de firma du Maine na de verbouwing de winkeldeur weer los had, hun weg niet meer behoefden te nemen langs de hekjes. Deze waren met het aanpassen aan de mo derne eischen verdwenen. Er waren er echter, die zoo gewoon waren, om daar hun draai langs de hekjes te nemen, dat ze die draai gewoontegetrouw nog namen, ook al stonden deze sta-in-den-wegs er niet meer. Maar dit is niet het voornaamste. Het Huis met de Luifel is inwendig geheel uit elkaar gerukt en daarvoor in de plaats heeft de bekende Haarlemsche aannemer J. P. Nelis- sen een interieur gebouwd, dat aan de moderne eischen voldoet. Hierbij heeft hij er echter reke ning mee gehouden, dat het interieur geen af breuk doet aan den behouden ouden „Huis met de Luifel"-gevel. Inwendig is alles stofvrij gemaakt zoo wil het de moderne mensch mooie stofvrije vi trines, dito etalages met glas-in-lood, welke overzicht bieden op de voor-handen-zijnde lek kernijen, waarvoor de fa. eveneens een goeden naam heeft. Dan is er nog een noviteit, waarvan de fa. Du Maine wel niet het alleenrecht heeft; zij is nummer twee in Haarlem, die een vloer geko zen heeft volgens een nieuw procédé. Rubber en asbest samen geven een aanblik als van steen, maar voelen toch warmer aan en het procédé werkt geluiddempend, waardoor de hinderlijl: straatgeluiden hun hinderlijkheid in den winkel verliezen. Een schat van bloemen deed bü de heropening bijna het cachet van banketbakkerij verloren gaan. Echter.... het oude cachet van het „Huis met de Luifel" is gebleven, terwijl nu het interieur aan de hoogste eischen van hygiëne voldoet Met deze aanwinst wenschen we de firma aan ook van harte succes. Politieposthuis Berkenrodestraat, baal m. i.; P. J. J. Smit, Graaf v. Wiedstraat 9, beursje m. i.; D. Róozen, Schoterveenstraat 37, ceintuur: J. Stroes, Pegasusstraat 50, idem; Bureau van Politie, Smedestraat, dop van een benzinetank; J. Nijhof, Saenredamstraat 103, sleutel; Keppel, Schreveliusstraat 48, hond; Steffers, Lange La kenstraat 19, haarkam; Martuis, Rijpstraat 5, hond; G. de Bode, Verwulft 1, hond; A. Heeres, Gasthuislaan 149, hoed; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, 3 katten; C. Spee, Cremerplem 2, kettinkje; Van Egmond, Busken Huetstraat 36, handkoffer m. i.; De Vries, Tugelastraat 20, rij'wieibelastingplaatje; J. Mossenhoff, Gen. Jou- bertstraat 22, idem; Verzijlberg, Linschoten- straat 22 rd., sjaal; Hoonkel, Witte Heeren straat 35, sleutel; W. Jonker, Soerabajastraat 15, rol stof; Meyerse, Dahliastraat 23, kinder- tasch. Algemeen Nieuws. Zondag. „Pijltjesactie'"-dag! Er zal aan de kerken gecollecteerd worden voor de mannelijke en vrouwelijke jeugdbeweging in ons Diocees. Als ieder hieraan meewerkt, zal deze actie sla gen. Wie geeft zich nog op om te collecteeren? Zondagmiddag algemeene Leidstersvergade ring op het Centraal huis Spaarne te 3 uur. De clubs gaan Maandag weer hun gewonen gang. Woensdagavond Propaganda-avond voor de Jansst raatparochie. Het bestuur van de Districts K.J.C. verzoekt ons mede te deelen dat as. Maandagavond een nieuwe algemeene jeugdleiderscursus aan vangt voor alle leiders der verschillende takken van mannelijk jeugdwerk: Jonge Wacht, Ver kenners, S.F.L. en Sport. De cursus wordt over vier avonden gehouden, n.l. op de Maandagen van 15, 22, 29 October en 5 November, telkens om acht uur, in den „Jo- sephburcht" op het Begijnhof te Haarlem (plein achter de St. Josephkerk, Jansstraat). De cursus wordt geopend op a.s. Maandag avond acht uur, in de Mariakapel van de St. Josephkerk. Gegadigden dienen zich ten spoedigste op te geven óf aan den voorzitter rector J. P, van Zon (St. Jan de Deo, Maerten van Heemskerk straat 2) öf aan den secretaris H. W. M. v. Os, Ged. Oude Gracht 76. D.E.K. Zondag speelt het eerste elftal den eersten thuiswedstrijd van dit seizoen tegen St. Louis uit Amsterdam. Een flinke schare be langstellenden voor de katholieke sport wordt op de uitgebreide terreinen van D.E.K. als toe schouwers verwacht. Leven en cultuur der bijen Op uitnoodiging van de vereeniging „Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld" hield de heer J. de Meza van Sant poort Donderdagavond in hotel Boekenroode een causerie met lichtbeelden over bovengenoemd onderwerp. Spreker wees op het groote belang dat de bij voor land- en tuinbouw, bij fruitteelt en zaad winning speelt, doordat zij, zij het dan ook on bewust, mede zorg draagt voor de bevruchting. Een ander groot voordeel levert de bü op door de bereiding van honing en was. De heer De Mezu had daarbij gelegenheid te wijzen op de voortreffelijke kwaliteiten van honing als voe dingsmiddel (3 X zoo voedzaam als vleesch en 4 X meer voedingswaarde bezittend dan eieren), als genotmiddel en als geneesmiddel. Het houden van büen noemde spr. een intel- leceele sport, die zeker waard is, beoefend te worden en die de grootste voldoening geeft. In een causerie van bijna IX uur vertelde de heer De Meza zooveel interessants, dat een eenigszins volledig verslag' hierover te veel plaatsruimte zou vragen. Over de „moerbij'' (ko ningin), de darren en de werkbijen, de organi satie in de bijenkolonie, over de verdeeling van den arbeid enz. werden tal van bijzonderheden medegedeeld, waarbij een uitgebreide collectie goedgeslaagde lantaarnplaatjes het hare bij droeg, o mhet gesprokene nog te verduidelüken. Na de pauze werd nog een filmpje afgedraaid, dat nog beter dan de lichtbeelden in staat was, belangstelling voor het bljenhoudersbedrijf te wekken. Weer dicht gemaakt Het gat in den Ka naaldijk, dat onlangs ontstond door het graven van een geul voar den zinker voor gas en water, is thans weer gedicht. De hekken zijn weggeno men en het verkeer langs het kanaal kan nu weer gewoon plaats hebben. Hillegomsche Harmonie Donderdagavond werd in Hotel Flora een feestconcert gegeven door de Hill. Harmonie, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan en als voorbereiding van het a.s. solistenconcours. Onder de genoodigden merkten we op: Bur gemeester en mevrouw Pont, Mr. J. H. Peek, ge meente-secretaris, wethouder Klaver, meerdere raadsleden, de oud-directeur J. D. Schouten, het bestuur der zustervereeniging „Crescendo" en verscheidene autoriteiten. Op het podium prijkten tusschen groen en planten het portret van den oud-dirigent en het vaandel der vereeniging. De voorzitter der Harmonie, de heer A. Vaste- nouw, opende den avond met een woord van har telijk welkom. Onder de bekwame leiding van den directeur, den heer Marinus Adam (HOV) werden nu een drietal mooie, zware en onberispelijk uitgevoerde nummers ten gehoore gebracht, waarna de bur- gemeester-eervgoorzitter eên rede hield. Zoolang ik te Hillegom ben, is nog nimmer iets zoo goed voorbereid als dit feest. Misschien ben ik tekort geschoten in mijn plicht, maar mogelük is er nog een muzikalen kant aan mij, die me brengt tot een zeer enthousiast lid van uw corps. Uw secretaris verstrekte mij eenige ge gevens uit uw historisch verleden, waaruit zoo overduidelük blükt, welke een liefde uw oud dirigent (n.b. geen Hillegommer) voor het corps heeft gevoeld. Dit is een zeer nobel voorbeeld. Ik durf in dezen zeggen zonder iets aan de capaciteiten van uw huldigen directeur te kort te doen) „zoodanigen trouw komt weinig voor." Daarvoor breng ik hem hartelijk dank (groot applaus) Wat in eensgezindheid kan worden bereikt, bhjft bestaan en is ook voor u een waarborg, dat ge zult slagen. Is bij schier elke vereeniging aan vankelijk een vallen en opstaan te constateeren, als de vereeniging boven het individu staat, is ze theoretisch gesproken, onsterfelijk, zoo gezien zult u „niet toegevende aan het kwaad" en voor niemand vreezende, een büzondere toekomst tegemoet gaan. (Daverend applaus). Hierna hechtte de burgemeester een zilveren lauwerkrans in de afd. concerten en een zilveren tak behaald in den marschwedstrijd (alles te Rotterdam met zün felicitatie) aan het vaandel. Hierna feliciteerde de voorzitter van Crescen do de jubileerende Harmonie en bood een fraai bloemstuk aan als sympathiebewüs. Nog was ingekomen een bloemstuk met feli citatie van Hillegom's dameskoor en een ander van den burgemeester-eerevoorzitter; verdere felitatie-telegramen e.d. Na de pauze volgden nog een 3-tal nummers, terwijl het Wilhelmus den avond besloot. Na een inleidend woord van ir. de Vogel, voorzitter van de Koninkl. Nederlandsche Ver eeniging voor de Luchtvaart, heeft Vrüdagmid- dag drie uur wethouder ter Haar de tentoon stelling „Luto" te Amsterdam geopend. Uit het groote aantal burgerlüke en militaire autoriteiten, dat hier aanwezig is, aldus spr., blijkt, hoezeer de lucht vaart zich in de belang stelling van velen mag verheugen, hoezeer het vliegtuig reeds een factor is geworden, die onder de verschillende verkeers middelen medetelt. In een luttel aantal jaren is het, aa een stoutmoedig pogen van enkelen, die hun jeugdig leven waagden, het luchtruim te verove ren, geworden tot een vei lig verkeersmiddel, dat, WETH. TER HAAR slechten weersomstandig heden ten spüt, zijn dienst doet met een re gelmaat en zekerheid, die voor andere verbin dingsmiddelen niet onderdoen. En dit alles is bereikt in een korte spanne tijds. Zooals in de zestiende en zeventiende eeuw onze zeevaarders de wereld verbaasden door HYGIËNISCH verpakt BLIJFT VERSCH ZIJLSTRAAT 75 TEL. 12365 blijft steeds doorgaan met het leveren van zijn prima kwaliteit RUND- EN VARKENSVLEESCH TEGEN SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN hun tochten over den oceaan, zoo hebben in deze jaren onze luchtvaarders de bewondering der wereld afgedwongen voor hun reizen naar Oost en West, bovenal voor hun tochten naar Nederlandsch Oost-Indië. Een eere-saluut voor deze mannen, door wier prestaties de oogen der wereld op het kleine Nederland werden gericht. In de luchtvaart zijn op gelukkige wüze het particulier initiatief en de Overheid hand aan hand gegaan. Als wethouder van Amsterdam, meer in het bijzonder belast met het beheer van de zee haven en de luchtvaarthaven Schiphol, memo reert spr., dat hierbü de hoofdstad niet achter is gebleven. In 1926 kreeg Amsterdam het mi litaire vliegveld Schiphol in gebruik en sinds dien is het verkeer daar gegroeid op een wüze, welke men niet had durven verwachten. Schip hol, waar de moderne techniek zich op een grootsche wüze manifesteert, is een historisch plekje van Nederland geworden. D&éir steeg de eerste machine op, die Nederland door de lucht met Indië zou verbinden; dé.é,r landde op 31 De cember van het vorige jaar de „Pelikaan", na een recordvlucht van Amsterdam naar Indië en terug. Sinds in 1919 de „E.L.T.A" binnen de muren van Amsterdam werd gehouden, is wel veel ver anderd. Veel, waarvan men toen nauwelijks durfde droomen, is werkelükheid geworden. De mannen, die met hun vooruitzienden blik die ten toonstelling organiseerden en Nederland voor de luchtvaart warm maakten, hebben een werk verricht, waarvoor wü niet dankbaar genoeg kunnen zün. Deze tentoonstelling laat ons den vooruitgang zien, welke in 15 jaren werd be reikt; zü toont, dat Nederlanders ondanks den druk der tijden, ondanks büna onoverkomelijke moeilijkheden tot grootsche dingen in staat zün. Deze tentoonstelling is een voorbeeld van kloeke vasthoudendheid, van Nederlandschen durf en energie. Moge zij als zoodanig tot de be zoekers spreken. Dan zün de moeiten en op offeringen, welke de organisatoren zich hebben betroost, niet vergeelsch. Hierna verklaarde spr. de „L.U.T.O." yoor ge opend. Het raadslid van Hilversum, de heer C. H. F. Verbeek, heeft de volgende vragen ingediend; I Bevat de algemeene poptie-verordening of eenige andere verordening bepalingen ter voorkoming van brand bij voor het publiek toegankelijke bioscoopvoorstellingen, welke niet vallen onder artikel 1 der bioscoopwet en ge geven worden in lokalen, die niet tot het geven van bioscoopvoorstellingen zijn bestemd en niet door den gemeenteraad met het oog op de veiligheid ongeschikt zijn verklaard voor publieke bijeenkomsten, als bedoeld in artikel 132 der algemeene politie-verordening? Zoo ja, welke zijn die bepalingen? Ila Waren door burgemeesters en Wethouders vóór 24 September 1934, zoo in het algemeen als in het bijzonder met betrekking tot de bedoelde voorstelling van 24 September 1934, getroffen maatregelen van voorzorg en maatregelen van controle "ter verzekering van het toezicht, op hen gelegd in artikel 209 sub n der gemeen tewet. Zoo ja, welke waren die maatregelen? b. Zün door burgemeester en wethouders sedert dien maatregelen, als bedoeld onder Ila, getroffen; zoo ja, welke? lila Waren door den burgemeester vóór 24 September 1934, zoo in het algemeen als in het bijzonder met betrekking tot de bedoelde voorstelling van 24 September 1934, getroffen maatregelen van voorzorg en maatregelen van controle in verband met zün taak, neergelegd in artikel 6 jo. artikel 101 der algemeene po litieverordening, met betrekking tot de verze kering tegen brandgevaar bij voorstellingen in lokalen, zooals in vraag I bedoeld? Zoo ja, welke waren die maatregelen? b. Zijn door den burgemeester sedert dien maatregelen, als bedoeld onder lila, getroffen; zoo ja, welke? IV. Is door burgemeester en wethouders, cq. door den burgemeester, nagelaten en zoo ja, in hoeverre en waarom om voor bioscoop voorstellingen in lokalen, zooals in vraag 5 bedoeld, niet te stellen, althans niet vóór 25 September 1934 gesteld te hebben, voorschrif ten, overeenkomende met wat de algemeene politie-verordening in de artikelen 134 tot en met 137, 141 lid 2, 142 en 143 bepaalt ter voor koming van brand in lokalen, tot het geven van bioscoopvoorstellingen bestemd? V. Hoe luidde de vergunning, welke aan de paters S.V.D. te Soesterberg voor bedoelde bioscoopvoorstelling door of namens den com missaris is verleend? Vla. Hoe luiden de machtigingen, waarbij, blijkens het antwoord van den burgemeester op de vragen van de leden van den raad, de heeren W. H. Meijer en T. van der Heeg, d.d. 26 September 1934, de burgemeester zün be voegdheid ex artikel 6 der algemeene politie verordening tot dispensatie van het verbod, bedoeld in artikel 101 der algemeene politie verordening heeft overgedragen aan den com missaris van politie? b. Waarop grondt de burgemeester de be voegdheid tot deze overdracht? Vila. Was de commissaris van politie onkun dig van de afspraak, bedoeld in het antwoord van den burgemeester op vraag 5 van de leden van den raad, de heeren W. H. Meijer en T. van der Heeg, d.d. 26 September 1934? b. Zoo ja, is dan het verleenen van vergun ningen voor het geven van bioscoopvoorstellin gen in lokalen, als in vraag 1 bedoeld, gedu rende een tüdvak van circa vijf jaren, zonder ooit eenig rapport van de brandweer ter ken nis te krijgen of ooit van eenig overleg met de brandweer te vernemen, in overeenstem ming te achten met redelijke eischen, aan de volbrenging van deze taak te stellen? c. Zoo neen, is dan het verleenen van ver gunningen, gedurende hetzelfde tüdvak, enkel en alleen op de daarvoor gebruikelüke voor waarden, (aanwezigheid van emmer en dweil en verpakt-zijn der films), zonder acht te geven op de inrichting der zaal noch op het te ge bruiken filmmateriaal, in overeenstemming te achten met redelüke eischen, aan de volbren ging van deze taak te stellen? met redelüke eischen, aan den commandant der brandweer te stellen, dat deze gedurende circa vijf jaren onkundig is gebleven van de in vraag Vila bedoelde afspraak en gedurende al dien tüd ongemoeid heeft gelaten den toe stand, dat vergunningen voor het geven van bioscoopvoorstellingen in lokalen, zooals be doeld in vraag I, werden verleend geheel bui ten den dienst der brandweer om en zonder dat deze met de verleening der vergunning in kennis werd gesteld? IX. Indien en voorzoover op de vragen Vllb, VIIc en VIII ontkennend wordt geantwoord, wat is de burgemeester, c.q. zün burgemeester en wethouders, dan voornemens, naar aanlei ding van het gepasseerde te doen? Onze Belgische correspondent seint ons d.d. 12 October: De secretaris van den Belgischen Voetbal bond Verdijck heeft heden verklaard, dat de beslissing van den Antwerpschen gemeente raad, waardoor een bedrag van fres. 500.000.— zou verleend worden voor de vergrooting van het Antwerp-Stadion, te laat is gekomen. De wedstrijd BelgiëNederland zal in 1935 te Brussel doorgaan. Bij K. B. is thans de geldigheidsduur vast gesteld van den Koningin Emma-zelgel, die ge durende de maanden October en November op de postkantoren verkrijgbaar is met een toe slag ten bate van de tbc-bestrüding. De zegels blijven voor frankeering geldig tot en met 31 December 1935. De Campagna van Rome en de drooggelegde Pontijnsche moerassen worden tegenwoordig van muskieten gezuiverd door millioenen zwa luwen, tenminste: dat is het doel van het ori- gineele experiment, dat door het vogelstation te C as tel Fusano bü Ostia op touw is gezet. Duizenden zwaluweneieren zün in April j.l. in broedmachines uitgebroed. De strüd wordt tegen de muskieten met alle kracht gevoerd, want zooals bekend kunnen de malariabacillen slechts leven als zü op deze insecten kunnen parasiteeren. Zij zün nog niet uitgeroeid, on danks het grootsche werk, dat bü de droog legging, der moerassen is gepresteerd. Er blü- ven altijd plassen en andere stilstaande plek jes water over, die als broedplaatsen der mus kieten ziekte en dood verspreiden. Het is in deze streken nog ondoenlijk om te slapen zon der muskietennet en het verbruik van kinine is slechts weinig gedaald. De proef met jonge zwaluwen als recruten in den strüd tegen de muskieten heeft in de omgeving van het vo- geistation echter zulke goede resultaten opge leverd, dat men haar in het groot wil herhalen en het volgend jaar vele millioenen zwaluwen los zal laten in de voormalige moerasstreken. Het opkweeken van de jonge zwaluwen was niet eenvoudig, want zulk een diertje moet we kenlang persoonlük gevoederd worden. Het ging echter uitstekend, terwijl de zwaluwen boven dien een gretig gebruik maken van de kunst- nesten, die overal voor hen klaarstaan. Men rekent er dan ook op, dat zij het volgend jaar, wanneer zü zijn teruggekeerd van hun winter verblijf in Afrika, weer naar him geboortestreek zullen terugkeeren. Wanneer men in deze ver wachting niet wordt teleurgesteld, dan zal de proef het volgend voorjaar worden herhaald met millioenen zwaluwen inplaats van met duizenden. Er worden thans reeds verplaatsbare wanden gemaakt, waar honderden nesten aan hangen echte zwaluwenkazernes dus. Minister-president MacDonald vierde Vrüdag zün 68sten verjaardag en ontving tal van ge- lukwenschen uit het Britsche rük en daar buiten. Op 72-jarigen leeftüd is te Londen overleden Lord Cushendon, oud-onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken en van financiën. Als Ronald McNeill verwierf de overledene groote bekendheid als journalist, jurist en politicus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4