Het 32e Eucharistisch Congres Nacht van Plaza Genaden de Mays op de HELP MEE! UITKEERINC leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS waarborgt Vergeven en vergeten Land en volk van Curasao AANGRIJPEND SCHOONE PLECHTIGHEDEN ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 Het feest van het Ras De tragedie te Marseille fraude in onze oost iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiMMmmiMMMmMMmiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Talloos velen keerden tot de Kerk terug, diep onder den indruk van dezen nacht Legaat bij de nationale secties In de arbeiderswijk Buenos Aires, 13 Oct., 9 uur v.m. Restaurant DORRIUS N.Z. Voorburgwal b.h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN LA CARTE De film voor ons land verboden ZINGENDE ONDERWIJZERS Technische Hoogeschool Het gebouw van de waterleiding te Buenos Aires Een koor uit Praag Het portret van pastoor J. B. M. Timp, geschilderd door den kunstschilder H. J. Wesseling te Heemstede. De diocesane K.J.M.V. in het bisdom Haarlem heeft dit treffende portret aan den oud- bondsadviseur en oprichter van den Katholieken Jongen Middenstand Vrij dagavond te Leiden aangeboden. Alleen de naam Groepswaterleiding in de Krimpenerwaard bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE "opeen koker dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt. DE HARINGVISSCHERIJ Engelsche schepen blijven thuis Wijzigingen I. V. C. B.-programma „Turandot" te Groningen Arthur Kaufmann EMIL FIEDLER Een en twintigste Zondag na Pinksteren Evangelie: Mattheus 18, 23—35 Langzamerhand teekent zich voor ons uit de evange liën een duidelijk beeld af, hoe ons leven moet zijn, en hoe het niet moet zijn namelijk wanneer we ons werkelijk christen willen noemen. Heden gaat het erover, hoe men als christen moet handelen met het vergeven. Ik heb als titel hierboven geschreven: vergeven en ver geten. Velen zullen meenen, dat het vergeven gemak kelijker is dan het vergeten. Maar dat klopt niet. Want het echte, eerlijke, volle vergeven sluit onherroepe lijk het vergeten in. Vergeven zonder vergeten is alleen een streep door de rekening halen. Wellicht ook nog de bemerking eronder zetten: dato den zooveelsten ver effend. Maar men houdt dan zorgvuldig den doorgehaal den schuldbrief, voorzien van de bemerking, in zijn bezit. Bergt hem in zijn geestelijke documentenmap. Om hem steeds ter beschikking te hebben voor eventueel later ge bruik. Niet, dat men de schuld nog eens zou willen op vorderen, o neen! Vergeven is vergeven. De twee diago naal-strepen over de schuldbekentenis zijn niet meer weg te radeeren. Dat wil men ook niet. Maar wat voor goede uitwerking kan het niet hebben, wanneer men later de doorgestreepte rekening met de bemerking over bewezen grootmoedigheid voor den dag kan halen, ingeval de be treffende mocht vergeten zijn, dat men eigenlijk zeer edel tegenover hem geweest is. Zoo wordt iemand de vergiffenis als een touw aan zijn been gebonden, en telkens wanneer hij probeert te loopen als een vrij man, trekken ze aan het touw. Er zijn altijd en overal jammerlijk kleine en kleingeestige menschen, te dom om zelf iets te presteeren; nooit raken ze boven de onderste treden van geestelijke middelmatigheid uit; en toch zouden ze zoo graag iets be teekenen; zich zoo graag een beetje willen „voelen"._ Wanneer je ooit in h u n handen valt, arme kerel! Laat die je nooit iets te verge ven hebben! Dat je nooit tegenover hen, hoe dan ook, schuld bekennen moet! Want wanneer die over je verde ren weg hebben te beslissen, wen er dan aan, kleine pas jes te maken! Er zijn twee dingen, die maar weinig menschen kunnen verdragen, zonder dat hun heele innerlijke persoonlijkheid uiteengerekt, en als het ware op stelten gezet wordt. Die twee dingen zijn: De plaats van meerdere bekleeden, en dan een mooie uniform mogen dragen; en ten tweede: weten, dat het lot van een mensch afhangt van him grootmoedigheid. Hoe kleiner en geborneerder een mensch is, des te wraakzuchtiger is hij. Naturen van grootscher formaat kunnen misschien woedend worden; kunnen moeilijk te verzoenen zijn. Maar wanneer zij eenmaal gezegd hebben: vergeven, dan beteekent dat impliciet: vergeten. Als krijtletters, die worden uitgewischt! Daar wordt geen rekening opgeborgen en bij gelegenheid ge toond, maar iedere vereffende schuldbrief wordt ver brand. Hoe is dit nu bij God? Komt God ook met oude schuld bewijzen? Of houdt Hij aanteekening, hoe vaak Hij iemand reeds vergeven heeft? Er zijn christenen, wien het een ware wellust is, zich de dingen om en van God zoo streng mogelijk voor te stellen. Hoe meer beven en sidderen, des te beter. Zij gelooven, dat de mensch het zekerst in den hemel komt, wanneer hem de moed tot zondigen zoo grondig mogelijk wordt verleerd. lederen tegenspoed leg gen zij uit als een straf van God. Alle wegen des levens zijn met dreigementen geplaveid. Hoe meer angst, hoe minder lust tot zondigen. Alsof het christelijk ideaal van den naar het vaderhuis terugkeerenden reiziger een mensch met knikkende knieën was. Vergeten ze dan het woord van Christus: „Ik ben niet gekomen om te oor- deelen, maar om zalig te maken"? Iedere poging, om aan de menschen den angst voor God te ontnemen, wordt door hen ontvangen met een bedenkelijk gezicht, ondanks de uitspraak van den apostel Paulus, dat wij „niet tot knechtschap geboren zijn, om weder in vrees te leven" (Rom. 8ste hoofdstuk). De vrees van den christen voor God moet echter heilige eerbied zijn voor den Vader en zijn wet. Geen angst. Wan neer werkelijk zoo'n overwegend deel der geloovige chris tenen slechts op den rechten weg kan blijven, omdat zij bang zijn voor eeuwige of aardsche straf, dan is het toch minstens genomen zeer moeilijk te begrijpen, waarom de leer van Christus b 1 ij d e boodschap genoemd wordt. Er zijn ook menschen, die de vergevingsgezindheid van God willen beperken. Zelfs onder eerlijke, vrome chris tenen hoort men niet zelden de opvatting verkondigen, dat aan ieder mensch slechts een bepaalde mate van ge nade wordt toegekend. En wanneer men deze maat heeft overschreden ja, wat dan? Al dergelijke beschouwingen zijn kleine gedachten van kleine menschen over den grooten God. De deur naar God, naar het vaderhuis, staat altijd open. Altijd! Wij kunnen bij God binnengaan, wij kunnen van Hem wegtrekken. Dat ligt in den vrijen wil van den mensch, die hem tot het eind van zijn leven de keuze laat. Maar wanneer wij al over de beslissen de dingen van een mensch willen spreken, (doch wat weten wij van iemands laatste, stille gedachten) dan moe ten wij toch erkennen, dat de beslissing slechts hiervan afhangt, of die mensch b u i t e n of i n het vaderhuis Gods zijn laatste seconde bewustzijn doorleeft. En één enkele gedachte van eerlijk verlangen naar den Vader kan hem ook op dat laatste oogenblik, en uit de verste verwijdering, dragen in Gods armen. Want op een bede om vergeving zegt God nimmer neen. Zelfs al ging het om de grootste zonde, die ooit bedreven werd. Petrus tobde den laatsten tijd over dergelijke moeilijk heden. Christus had zoo vaak van de liefde en het erbar men jegens den naaste gesproken, dat Petrus ernstig de vraag overwoog, of dan aan de barmhartigheid en het vergeven geen einde kwam. De apostelen hebben dit pro bleem zeker onder elkander besproken. Ze hadden zich langzamerhand zoozeer in de grootmoedigheid ingewerkt, dat ze reeds bij het zeven maal vergeven waren aange land. En dit getal legt Petrus nu den Heer ter goedkeu ring voor. Ongetwijfeld in de overtuiging, gegaan te zijn tot aan de grenzen van het mogelijke. „Zeven maal?", zegt de Heer. „Zeven maal zeventig maal en dan is het nog niet genoeg." Aan die vraag van Petrus danken wy het evangelie van heden, waarin de goddelijke Alwetende spreekt over on betaalde menschenschuld, over de goedheid van God, en de hardheid van menschen. Hier wordt waarlijk klaar en duidelijk gezegd, wat Christus van degenen denkt, die niet kunnen vergeven en vergeten. Zij weten heel goed, dat zij zelf afhangen van de barmhartigheid Gods; dat zij ten doode waren opgeschreven, wanneer God hun niet vergaf; slavennaturen zijn het, die voor de zweep weg kruipen, en jammeren om genade; maar er harteloos op los slaan, zoodra zij zelf de zweep eens in hun handen krijgen. Dat de mensch groeie aan de goedheid van God! Dat de mensch, de christen, erkenne, hoe hij een beeld wordt van God, wanneer hij een schuldbrief in snippers scheurt, en werpt in het vuur. Dat wij als zonen en dochters van den grooten, almachtigen en algoeden Vader mogen we ten, dat vergeven en vergeten, dat grootmoedigheid en mildheid hooren tot de zeer breede, regelrechte wegen naar het hart van God. Vertaald door COR HESSELING Een der serie lezingen tijdens de tentoonstelling te Den Haag H.H. WIJDINGEN Z. H. PIUS XI TWAALF EN EEN HALF JAAR PAUS Plechtige herdenking te Haarlem BUENOS AIRES, 12 Oct, (Middernacht) De gansche stad is nog onder den indruk van de grootsche nachtelijke plechtigheden op de Plaza de Mayo, een uiting van geloof en godsvrucht, zooals de wereld maar zelden heeft gezien. De Argentijnsche pers, de liberale bladen niet uit gezonderd, spreken in hun beschrijvingen van een „nacht van genaden" en gewagen van aan grijpende episoden. Talrijk zijn de bekeeringen, die onder den indruk van dezen aangrijpend schoonen nacht zijn voorgekomen. De priesters, die rondom het plein, in een huisingang of op een stoep of eenvoudig tegen den muur van een huis gedrukt, de biecht hoo ien van de duizenden naamlooze geloovigen, ontvingen daarbij menig biechteling, die sedert jaren geen kerk meer had bezocht. Men deelt mede, dat in dien nacht op de Plaza de Mayo of in de kerk meer dan een half millioen ge loovigen de H. Communie hebben ontvangen. De Kardinaal-Legaat, die de gast van Pre sident Justo was, stond met den president lan gen tijd aan het venster van het regeerings- paleis, dat aan de Plaza de Mayo grenst en kon zich niet losmaken van het grootsche nachtelijke schouwspel. De dag van het ras is heden gevierd als na tionaal feest van de Argentijnen met verschil lende sportfeesten, als voetbalwedstrijden en paardenrennen. De stad bood hetzelfde kleu rige schouwspel als bij de aankomst van den Legaat. Argentijnsche en Pauselijke vlaggen wapperden overal in het stralende zonlicht, ter wijl een feestelijke menigte de straten vulde. De modema gladiatorenspelen, die men te kwader ure op het program van dezen feest dag had gezet, en die zich zoo slecht verdroe gen met den geest van het Eucharistisch Con gres, zijn gelukkig afgelast. De feestelijke stemming van de „Dia de la raza" vereenigde zich aldus zonder contrast met die van het Congres. Hedenavond is in het theater Colonne voor een elite publiek de gala-uitvoering gegeven van Cecilia, de gewijde opera van den Pause lijken muziekmeester Revice, die eenige maan den geleden te Rome voor het eerst werd uit gevoerd. Het Romeinsche succes van dit hoog geïn spireerde werk werd te Buenos Aires nog over troffen. De hoofdrol te Buenos Aires wordt ver vuld door dezelfde kunstenares, die haar te Rome met onvergelijkelijk talent creëerde, n.l. Claudia Muzio. Verder zongen o.a. de tenor Koloman von Pataky en de bas Santiago Font. Het werk is geïnspireerd op het leven en den marteldood van de Romeinsche jonkvrouw. De Pauselijke muziekmeester is er in geslaagd dit gewijde onderwerp in den klassieken stijl op het lyrisch tooneel levend te doen worden. Re vice zelf die de uitvoering te Buenos Aires diri geerde, toonde zich overgelukkig dat zijn werk zoo kort na het ontstaan reeds de taak heeft mogen vervullen die hij nauwelijk had durven verhopen n.l. de artistieke manifestatie te zijn van een zoo groote viering als het Eucharis tisch Congres. Op het scherm van het tooneel, door Argen tijnsche en Pauselijke vlaggen geflankeerd, prijkt als embleem van het Eucharistisch Con gres de afbeelding van een grooten monstrans. De dames der aristocratie die de voorstel ling bijwoonden droegen als eenig sieraad op hun streng gesloten kleed een zilveren sacra- mentsmedaille. De Pauselijke Legaat woonde de voorstelling bij, welke werd voorafgegaan door een rede voering van den directeur der Nationale biblio theek, prof. Martinez en een feestrede van den primaat van Spanje Kardinaal Goma y Tomas die haar hoogtepunt had in de woorden: Zuid Amerika is het werk van Spanje, Spanje is het werk van de katholieke kerk. Tusschen de beide redevoeringen werd een muziekstuk uit de opera Parsifal uitgevoerd. De kardinaal Legaat die het eerste deel van den avond vanuit de loge van den president volgde verliet na de rede van den Bisschop onder grootsche toejuichingen het theater we gens verplichtingen elders. Verschillende nationale secties Eooals de Fransche en Italiaansche hebben reeds een bezoek van den kardinaal Legaat ontvangen waarbij hij in een korte toespraak zijn groote „apostolische" ziel legde. Ook de Nederlandsche 6ectie hoopt op zijn bezoek. Heden heeft de Kardinaal Legaat een nieuwe kerk ingewijd die aan de H. Rosa van Lima is toegewijd en bestemd voor de te Buenos Aires wonende Peruanen. Ook by deze plechtigheid V - V De gelden van het Crisis Comité komen voor de volle 100 1®» bate van de crisis-slachtoffers. Bedenk dat bij het vaststellen van Uw bijdrage. 186000 was de Argenty'nsche president aanwezig even als de kardialen Verdier en Hlond, de gastvrouw van den kardinaal Legaat, gravin Olmo en de schenkster van de kerk, gravin Alvear. Een groote menigte volgde de interessante en indrukwekkende plechtigheden der kerkwüding, waarna de kardinaal zelf in de nieuwe kerk de eerste H. Mis opdroeg. De Aartsbisschop van Lima schonk daarop een rijk versierde reliekschrijn van mahonie hout, welke de reliquieën van de H. Rosa van Lima en van Peruaansche martelaren bevat. De Kardinaal-Legaat ontving reeds talrijke uitnoodigingen voor de terugreis. Waarschijn- ly'k zal hü zich korten tUd te Montevideo op houden. Talloos zijn eiken dag de geschenken, die hem worden toegezonden. Het paleis van den Legaat geiykt een serre vol bloemen Ontroerend is, dat de kardinaal ook vele brie ven ontvangt van gevangenen, die nem vragen om zich medeiydend voor hen te interesseeren. Het is bekend, dat de Legaat zich in vele ge vallen moeite heeft gegeven om hen by te staan. Na de kerkwüding maakte kardinaal PacellI een wandeling door de arbeiderswük van het Centenario. Uit de kleine woningen kwamen de vrouwen hem omringen met hun kinderen, vaak nog zuigelingen, op den arm, zijn zegen te vragen, terwyi de kardinaal zich met verschillende ar beiders in het Spaansch onderhield. De sympathie, welke de Romeinsche staats secretaris in Argentinië ondervindt uit alle lagen der bevolking, is nauwelijks onder woor den te brengen. Intusschen nemen de vergaderingen van het congres hun voortgang. Met een keur van geleerde en geïnspireerde voordrachten met hetzelfde maar steeds onuit puttelijke onderwerp van Christus' Goddeiyk Koningschap in al zyn breedte en diepte be licht. i In de algemeene vergadering van Donderdag sprak de aartsbisschop van Lima over Christus' Koningschap en het gezin. In diezelfde verga dering kwamen de vertegenwoordigers aan het woord van de af deelingen: Duitschland, Oos- tenryk, Bolivia, Brazilië, Portugal, Columbia en Chili. Heden sprak de Aartsbisschop van Madrid over het Koningschap van Christus in de sa menleving en belichtte vooral het verband tus schen de katholieke actie en het eucharistisch leven. Tevens spraken hier de vertegenwoordigers van de secties der Vereenigde Staten der Phi- lippünen, België, Zwitserland, Nederland, Enge land en Italië. De bisschop van Blois gaf na de vergadering den eucharistischen zegen met het Allerheiligste. De kerken die aan de verschillende nationale groepen zijn toegewezen, zyn steeds gevuld met pelgrims, die een biechtvader in hun eigen taal komen spreken. Büzondere aandacht trek ken de afdeelingen der Oostersche Kerk, n.l. de secten der Armenen, der Galdeeën, Maronie ten en Melchieten, die elk hun eigen kerk heb ben. De groepen zijn grootendeels samengesteld uit de geloovigen, die in de internationale ha venstad Buenos Aires woonachtig zyn. Maar ook talrüke pelgrims en priesters van aie ritussen zijn van verre naar het Congres gekomen. De plechtigheden, die in vier kerken worden gevierd, trekken met hun hiërarchische wijding tallooze geloovigen aan. Heden is de Mariaó'ag van het Congres be gonnen met een Hoogmis in het Palermopark, waarbij het beeld van de wonderdadige madon na van Lujan, 'het Argentijnsche Lourdes, op het altaar geplaatst is en met militaire eer ge huldigd zal worden. De Madonna van Lujan, die de patrones van Argentinië, Paragua en Uruguay is, is daarom ook de beschermster van dit 32ste Eucharistisch Congres, dat haar een machtige hulde zal bereiden. Ook vindt hedenmorgen in het Palermoparkt een H. Miv voor het Argentynsche leger plaats, waarbij de kardinaal-Legaat aanwezig zal zyn. De Argentijnsche generaals hebben den kardi naal-Legaat om een audiëntie gevraagd, die Maandag a.s. zal plaats hebben, waarbü de president der republiek zelf als generaal aan wezig zal zyn. De vertooning der joumaalfilms van de aan komst en den moord op koning Alexander en minister Barthou zyn, naar wij vernemen, door de Rijksfilmkeuring voor geheel Nederland ver boden. DELFT. Propadeutisch examen voor elec tro-technisch ingenieur: J. P. Koster, geboren te Utrecht. W.UW" Het zangkoor van Praagsche onderwijzers, dat van 25 October tot 2 November een reeks concerten geeft in ons land, heeft in Tjecho- Slowaküe een grooten naam, maar is ook in menig ander land vermaard, vooral in Duitsch land, Engeland, Frankrijk en Amerika. Groote componisten hebben hun bewondering voor dit ensemble te kennen gegeven. De koorzang is niet alleen een uitgebreide doch ook een zeer geliefde uiting van het mu zikale gevoel van het Tsjecho-Slowaaksche volk van alle standen. Het ontstaan van de Tsjecho-Slowaaksche zangvereenigingen dateert eerst uit de tweede helft van de 19de eeuw, toen de vemieuwe constitutie in het vroegere Oos- tenryk-Hongarüe uit politieke gronden haar vorming niet meer kon tegengaan zooals vroe ger. Doch eerst in den eigen zelfstandigen staat na het einde van de wereldoorlog, bereikt het vereenigingsleven zyn ware uitbreiding. De te genwoordige centrale organisatie (Ceska obec pêvecka": De Tsjecho-Slowaaksche zang-ge meente) omvat 265 Tsjecho-Slowaaksche ver- eenigingen met meer dan 11000 zangers; be halve dat, hebben nog talrijke organisaties op algemeen en politiek gebied en op het gebied van lichamelijke opvoeding eigen koren. In Tsjecho-Slowakije wijdden zich voornamelijk de zangkoren aan de korale virtuositeit. Deze zang koren bestaan uitsluitend uit leeraren der na tionale scholen, die door hun reproducties en ryke werkzaamheden op het gebied van con certen zoowel in het binnen- als in het buiten land een rechtstreekschen invloed uitoefenen op de ontwikkeling van de Tsjecho-Slowaaksche zangkoren, die zich uit in de groote hoeveelheid van hun werken en in de verhoogde technische eischen. De Zanevereeniging der Praagsche Onder wijzers (P.S.P.U.) werd gesticht in het jaar 1908. Haar eerste leider was prof. Fr. Spilka, die met de vereeniging werkte tot einde 1908, waar na hü opgevolgd werd door prof. Metod Dolezil, die sindsdien haar leider is gebleven. Na twee jaren van vlytige en inspannende studie en artistieke voorbereiding, geeft de P.S.P.U. haar eerste openbaar concert en gedurende de hier op volgende jaren heeft zij meer dan 800 open bare concerten gegeven. SOERABAJA, 13 Oct. (AnetaNaar nader gebleken is blijkt de omvang van de fraude by den Provincialen Waterstaatsdienst, afdeeling Sitoebondo, thans ongeveer 100.000 te beloo- pen. Vastgesteld is dat deze knoeieryen reeds van 1924 dateeren. De raden der gemeenten Stolwük, Bergam bacht, Vlist en Ammerstol hebben besloten tot oprichting van een groepswaterleiding, in de kosten waarvan het Rijk uit het f 60.000.000. plan een büdrage voor de arbeidsloonen enz. van ongeveer f 100.000.beschikbaar stelt. De plannen werden na toelichting door het lid van de Gedeputeerde Staten, den heer H. van Booijen over het algemeen met groote meerderheid van stemmen aangenomen. ZENUW-TABLETTEN De Engelsche reeders hebben besloten vanaf Donderdagavond tot a.s. Maandagmiddag 5 uur geen haringdrifters te laten uitvaren. Dit tenge volge van de te lage baringprijzen, waardoor de visschery niet loonend is. De schepen welke te IJmuiden zijn en zullen binnen komen, moeten eveneens blijven liggen of thuis varen. Een cn ander staat in verband met de betalingsmoei lijkheden in Duitschland. Van het wedstrijdprogramma voor Zondag 14 October werden in de tweede klasse, Zuid 1 A, uitgesteld de wedstrijden: Marsana—Rapid en SportclubSportieve Ster. De voorstelling van „Turandot", het lustrum spel van Jan Engelman, dat 4 Juli als hoofd nummer van de feesten ter viering van het 64ste lustrum der Groningsche universiteit door het Groningsch studentencorps „Vindicat atque Polit" zou worden opgevoerd en toen in ver band met het overly den van Prins Hendrik is afgelast, zal nu 19 dezer in den Stadsschouw burg plaats hebben. De regisseur Joh. de Mees ter Jr. en de componist Alex de Jong zijn reeds in Groningen aangekomen en de repetities zijn hervat. Door het overlyden van het corpslid J. J. Arends en ongesteldheid van een der dames, moeten twee hoofdrollen nieuw worden bezet. Overigens zal het stuk in dezelfde bezetting gaan, dus met jkvr. E. P. van Vierssen Trip als Turandot en den heer R. F. van Wering in de mannelyke hoofdrol en met vrywel dezelfde koren. Door dr. M. van Blankenstein zal op Zondag 14 dezer, des namiddags om 3 uur, in de kunst zalen Esher Surrey te 's Gravenhage een ten toonstelling geopend worden van schilderijen van Arthur Kaufmann. Deze expositie duurt tot en met 2 November a.s. Nadat vorige week dr. W. G. N. van der Sleen een causerie met filmvoorstelling over Curacao had gegeven, volgde Vrydagavond een lezing met lichtbeelden van jhr. dr. V. van den Bergh van Katwijk over deze eilandengroep. Een groot auditorium was in de Gothische zaal te 's-Gra- venhage, welke thans ook eiken werkdag-avond geopend is, aanwezig. Jhr. v. d. Bergh behandelde dezen avond in het byzonder de typische byzonderheden van de oppervlakte van het eiland, uitgaande van een historisch overzicht sedert 1634, vanaf den tocht van Wolbeek en Legrand. Hun landing op Curacao werd de aanleiding tot de vestiging der Hollanders en den opbouw van Willemstad. Spr. behandelde vervolgens de reis naar Wil lemstad in onze dagen. De stad maakt by eer ste kennismaking een karakteristieken indruk; de half-Hollandsche, half Spaansche huizen be zitten een fleurig aspect. In de binnenlanden vindt men plantages. Uitvoerig besprak jhr. v. d. Bergh de voormalige „water"-plantages en hun beteekenis in dit dorre land. Dat dit ter rein een dorado voor cacteeën is, spreekt wel haast vanzelf. Sommige hebben een lengte van 5 M. Het landschap mist echter allen boom- groei. Men vindt er gedeelten die nog volledig woestijn zyn gebleven, dank zij den geringen regenval op het eiland. In dit gebied treft men vele schamele neger hutten aan, uit alle mogelijke materialen ge construeerd. Hout, zandsteen en gedroogde palmbladeren vormen er de voornaamste grond stoffen. Ook maakt men hutten van vlecht werk van den kalabas-boom. Het geheele ver voer van materiaal geschiedt in dit onaanzien lijk gedeelte op muildieren, aangezien het paard aldaar onbekend is. Bij de oases is de toe stand iets gunstiger; men heeft daar cocos- en bananen-plantages aangelegd. De irrigatie van deze complexen is echter zeer primitief en on economisch. Naast de vruchten-cultuur wordt ook de vee teelt in deze streken beoefend. Zelfs gelukte 't, koeien te houden. Voornamelijk echter zijn het geiten, die den veestapel uitmaken. By de plantages zijn verschillende landhuizen ge bouwd, soms op punten met onvergetelijke ver gezichten. Naar de kust toe bereikt men de zoutpan- nen, waar de geheele benoodigde hoeveelheid zout voor binnenlandsch gebruik gewonnen wordt. Ook de vischvangst levert hier goede op brengsten. Meer naar de Noordkust zijn nog overblyfselen van de vroegere agave-cultures, die helaas verwaarloosd zijn. Aan de Woudkust zelf beklimt men den Christoffelberg, het hoogste punt van het ei land. Hier kan men ook de grillige plateau- vorming waarnemen en op sommige punten een stukje strand aantreffen, dat uitnemend ge schikt is voor badgelegenheid. Nadat gepauzeerd was, voerde spr. de toe hoorders mee op een wandeling door Willem stad, allereerst in de wijk Punda, waar de gou vernementsgebouwen, scholen en winkelstraten zijn gelegen. Aan de overzijde van St. Anna- baai komt men in de wyk Otrabanda, waar men nog voor zeer kort uiterst primitieve toe standen kon aanschouwen. Aan het Schotte- gat liggen de raffinaderyen van de petroleum- maatschappijen, waaraan Curacao zijn beteeke nis als handels- en scheepvaartcentrum dankt. Een bezoek aan Negropont, de woonplaats der employé's van de raffinaderijen, besloot de wandeling die jhr. v. d. Bergh over het eiland deed maken en waarvoor het publiek zich zeer dankbaar betoonde. Door het tentoonstellings- bestuur werd daarna nog een filmpje vertoond van het oogstfeest op de maïs-cultures. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Zondag 14 October in de kapel van het Groot-Seminarie te Haaren de volgende HH. Wijdingen toedienen: De Mindere Orden aan den Eerw. heer M. C. J. Schoenmakers, v. n. Seminarie te Haaren. Het H. Subdiaconaat aan den Eerw. heer C. J. A. M. Puskens, v. h .Seminarie te Haaren; aan de Eerw. Fraters Mattheus van Bugge- num, Joannes Maalsté, Eugenius Liedekerken, Carolus Frehen, Gulielmus Loop, Augustinus Erkens, Leonardus Letouille en Cornelius Heij- ligers v. h. Gezelschap van Maria,. Het H. Diaconaat aan de Eerw. heeren P. J. S. van Asten, W. Fr. Bennenbroek, M. E. Dek kers, P. M. C. Eisen, G. C. J. Francois, J. P. J. Haerkens, A. J. C. P. van den Hout, W J. H. Kaal,, A. J. M. Kerssemakers, W. H. Th. Knip» penberg, W. Th. H. Kolsteren, Th. A. C. M. v, d. Laar, Th. J. M. van der Linden, C. J. A. M. Manders, Fr. V. H. Meulemans, M. J. J. M. Meijer, J. A. v. d. Rijdt, J. A. Schraven, H. J. van Veghel, J. J. M. Verrijt en G. J. J. M.. Wit- lox, v. h. Seminarie te Haaren; aan de Eerw. Fraters A thane sips Erhart, Ste» phanus van Langen e .i Placidus Okhuysen van de Orde der Trappisten te Tilburg; Ansfridus van Didam, Pacificus van Montrado, Gustavus van Raamsdonk, Marianus van Herpen, Ma» mertus van Groningen, Procopius van Sant poort, Hugo van Cuyk. Honorius van Breda en Wendelinus van St. Hubert van de Orde der Capucynen. Het was 6 Februari van het jaar 1922, dat rond het middaguur de glazen deur,- die boven den hoofdingang van de St. Pieter uitzicht geeft op het kerkplein, werd geopend en de oudste Kardinaal-diaken Bisleti tot de duizen den en duizenden wachtenden met heldere stem de woorden sprak: „Ik breng U een groote vreugde. Wy hebben een Paus, Zyne Eminentie den Allereerwaardigsten Heer Kardinaat Achilles Ratti, Die Zich den naam koos van Pius XI". In de maand Augustus jX was Z. H. Pius XI dus twaalf en een half jaar Paus. Er heeft zich, met volle instemming van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent en onder diens hooge bescherming, een comité gevormd om dat jubileum in de maand November te herdenken. Op Zondag 11 November zal in de Kathedrale Kerk St. Bavo te Haarlem door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem een pontificale H. Mis worden opgedragen. Op Vrydag 16 November d.a.v. zal in de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem een plech tige herdenking plaats vinden met medewerking van prof. dr. Féron als feestredenaar en de Haarlemsche R. K. Oratoriumvereeniging, een koor van ongeveer 300 zangers en zangeressen van groote reputatie, aangevuld met solisten, alles onder leiding van den dirigent Hubert Cuypers. De pauselijke Nuntius te Den Haag, mgr. L. Schioppa, heeft reeds toegezegd den feestavond door zijn tegenwoordigheid luister te zullen by- zetten. Men is bezig een eere-comité te vormen, waartoe reeds eenige ministers zich bereid hebben verklaard, toe te treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5