STADSNIEUWS %Uk wat wiU GEBIT f 35.- Mw oni: /.ij" schrijven voor U op advertentiën! 16 Rijksstraatweg 16 ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 Het Tandheelkundig Instituut ONTWIKKELINGSAVONDEN Terug naar het echt-katholieke huisgezin T entoonstelling STADSSCHOUWBURG Trudi Schoop en de dansende „Komikerinnen" TREKJES No. 832 De mandie geen tijd had DE WETHOUDERSSALARIS. SEN TE BLOEMENDAAL B. en W. willen geen verlaging Comité van Katholieke Actie te Haarlem Plaatje met 1 kunsttand f 3.- ledere tand meer f 1.75 Porcelein- of zilvervulling f 3.- Goudvulling vanaf f 9.— Goudkroon vanaf f 15.- Mondonderzoek kosteloos SCHAKEN Haarlemsch Schaakgezelschap VOETBAL H. B, C. R. C. H.—V. U. C. StormvogelsHaarlem A. D. O.—V. S. V. H. F. C. E. D. O. HAARL. VOETBALBOND Programma voor Zondag a.s. DAMME A Hoofdklasse-competitie Neder- landsche Dambond Raichenbach te Haarlem BILJARTEN 't Groene Woud IExcelsior I 1—2 DUIVENSPORT Postduiven VRAGENBUS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 189 Katholieken, wij noodigen u uit tot bijwoning Van de ontwikkelingsavonden over het Fran- ciscaansche huisgezin. Zij worden gehouden in de St. Jozefgezellen- vereeniging, Jansstraat 59, op de Dinsdagen 16 «n 23 October en 6, 13, 20 en 27 November. De Franciscaansche Ontwikkélingsavonden. die het vorig jaar gehouden zijn, vonden stij gende belangstelling. Uitstekende sprekers zullen de volgende on derwerpen behandelen: 1. Levensideeën. Moderne opvattingen over huwelijk en huisgezin. 2. Lente., De roeping van het kind tot het le ven. 3. Bloesems. Verkeeering en huwelijksleven. 4. Zomer. De ernst van het huwelijksleven. 5. Bloemen en Doornen. Offers en Berusting. 6. Levensavond. Terugblik op een welbesteed leven. Aanvang 8.30. Toegang vrij. De avonden zijn georganiseerd door de Derde Orde en den R. K. Bond voor Groote Gezinnen, maar ook zij, die geen lid zijn dezer vereenigin- gen, hebben vrij toegang. Daar de ontwikkélingsavonden, die het vorig jaar voor het eerst gehouden zijn, zoo uitmun tend geslaagd zijn, verwachten wij dit jaar nog grootere belangstelling. Namens de besturen van Derde Orde en R. K. Bond voor Groote Gezinnen, P. HUNSCIIE O.F.M. In het R. K. Lyceum alhier wordt op Zondag 14, Maandag 15 en Dinsdag 16 October een jaarlijksche tentoonstelling gehouden door de Biologenclub „Natura Docei". Hierop zullen ge- exposeerd worden: schelpen, aquaria, vogels, paddenstoelen, herbaria, natuurfoto's, strand vondsten e.a. door de club in den loop van het jaar bijeengebrachte vondsten. De tentoonstel ling zal een beeld geven van de verrichtingen van de club in het afgeloooen jaar. Ze wordt Zondagmiddag cm 3 uur door Pater Rector geopend. Ze blijft dan voor het publiek opengesteld tot 6 uur en van 8—10 uur. Maandag en Dinsdag is er toegang voor be langstellenden van 4.306.00 uur. In het programma staan Grock en Trudi Schoop „broederlijk" bij elkaar en deze combi natie is waarschijnlijk niet heelemaal toeval lig, want als Grock de koning van 't clowneske is, dan mag men Trudi Schoop de koningin van het groteske noemen. Gisteravond was zij met haar dans-ensemble in den Stadsschouwburg en meer dan bij welk ander dansgezelschap ook, heeft het publiek zich in den meest letterlijken zin van het woord ver maakt. Liggen bij de bekende balletgezelschap pen over het algemeen meer verheven motieven aan den uit te voeren dans ten grondslag, Trudi Schoop zoekt haar onderwerpen in het dage- lijksche leven en interpreteert ze op haar ma nier, d.w.z. maakt er een choreografische kari katuur van, waarvan de toelichtende tekst ieder misverstaan onmogelijk maakt. Practisch was ieder tafereel een buitengewoon geestig plastisch uitgebeeld verhaal, waarbij de muziek een leiding gevende functie vervulde. Daarmede werden prachtige en in alle op zichten voortreffelijke effecten bereikt, welke voor het oog en den geest een waar genot wa ren. Men zou zich kunnen afvragen of het ac cent niet wat al te sterk op het uit te beelden verhaal gelegd is, zoodat een bewondering en waardeering voor den dans an sich wat al te veel op den achtergrond geraakte. Dit kan zijn, maar dan moet men vooral niet vergeten, dat, naar ons inzien, juist door dezen vorm 't groote publiek meer liefde voor de danskunst wordt bijgebracht, dan het tot nog toe blijk heeft gegeven te bezitten. Een flink bezette schouw burg (op zichzelf al een vreemd verschijnsel bij 'n ballet-avond) waardeerde en begreep vol ledig hetgeen men te zien kreeg. De avond was verdeeld in twee gedeelten. Het eerste gedeelte was een beeld in 'n advertentie- afdeeling, een tragi-komedie en het tweede ge deelte was een danskomedie, genaamd Frido- lin, beide ontworpen door Trudi Schoop. Direct bij het begin krijgt men een kranten lezerstafereel, dat even aan het ballet Joos doet denken, doch zoodra begint men niet aan de advertentie-creaties, of Trudi Schoop toont het niet van noode te hebben, leentje-buur bij 'n inmiddels reeds ter ziele gegaan ensemble te moeten spelen. Ieder van de viér advertenties heeft een speciaal, apart karakter, waarbij men zoowel de geestige trouvaille, als de perfecte uit voering moet bewonderen. Fridolin is een samenstelling van „Gestalten en scènes", waarbij vaak op een rake, bijna venijnige wijze sommige levensmomenten van Meneer van Welzum liep n|pit langzaam. Zelfs niet op Zondag. Meneer van Welzum was 'n klein, beweeglijk ventje met 'n deeg-kleurig muizengezichtje. Achter' z'n bibberend brilletje zag je twee oogen als natte krenten, die altijd knipperden, alsof ze voortdurend door zonlicht werden ge- ylaagd. Iedere morgen, om vier minuten vóór nege nen, kwam meneer van Welzum het kantoor binnendraven.... verwisselde van jasje, maak te de brandkast open, legde boeken en papie ren gereed, snoot z'n neus, veegde z'n bril glimmend, vergeleek z'n horloge met de kan- toorkloken was met deze praeparatieven gereed als de negen slagen het uur van begin nen aankondigden. Meneer van Welzum was altijd het eerst op 't kantoor Dat deed hij niet, om z'n directie te laten zien, dat hij zoo buitengewoon plichtsgetrouw was.... 't was gewóóntehet kón niet an ders.... en 't zou bepaald 'n heel idioot gezicht zijn als meneer v. Welzum 'n keer niet als nummer een zou arriveeren. Meneer van Welzum werkte onafgebroken van 9 tot 1 uur. En deed erg kribbig en zenuwachtig als hij werd gehinderd of opgehouden. Te een uur ging z'n taschje open en daaruit kwam te voorschijn 'n pakje brood en 'n fleschje melk. Als hü deze voedingsmiddelen h,ad genuttigd menschen niet onverdienstelijk worden beridicu- liseerd. Fridólin is eigenlijk een boerenjochie, dat de wijde wereld intrekt, tusschen allerhande menschen verzeild raakt, ten slotte huwt met een struische maagd later de sleur van het huwelijk ondergaat, een escapade maakt en te'i slotte aan alle „klein-burgerlijkheid" den rug toekeert. Dit is zijn geschiedenis, welke mis schien in deze navertelling wat simpel lijkt, doch waarvan men de uitvoering moet zien, om het enthousiasme te begrijpen, dat bij het einde uit de zaal oplaaide. En dat was ten volle ver diend. En 'n dergelijken avond gunnen we iede- ren volwassene, die iets bijzonders op dit ge bied op prijs weet te stellen. V—t De Raad van Bloemendaal besloot met ingang van 1 Januari 1930 de jaarwedden der wethou ders te bepalen op 2000. Gedeputeerde Staten schrijven thans, dat de Raad nadere voorstellen moet doen ten aanzien van de jaarwedden der wethouders. B. en W. zijn van meening, dat, gezien den toenemenden omvang van de bemoeienissen der wethouders en de daarmee verband houdende stijging van hun verantwoordelijkheid, het niet aangaat thans tot een verlaging van de wet houderssalarissen over te gaan. Zij geven den Raad in overweging in dien zin aan Ged. Staten te antwoorden. ZONDAG 14 Oct. 1.25 uur: Bezoek aan de „Luto" voor de leden van de Ned. Reisvereeni- ging voor Katholieken. 2.30 uur: Repetitie Oratoriumvereeniging voor het geheele koor bij Brinkmann, Groote Markt. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG 16 October, 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. WOENSDAG 17 Oct., 1.55 uur: Excursie van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken naar Zaalberg's Dekenfabrieken te Leiden. DONDERDAG 18 October, 8 uur: Bestuurs vergadering van de R. K. Reclasseeringsveree- niging in het St. Vincentiusgebouw, Groen markt 22. 8 uur: Lezing v. d. R.K. Vrouwenbond door Dr. Berger in het Gebouw van de St. Elisabeths- Vereeniging. 8 uur; R. K. Esperantistenvereeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann; 8 uur: Vervolg cursus; 9 uur: Conversatie-methode; 8.15 uur: Repetitie van het R. K. Haarlems Gemengd Tooneel „Thalia" in den Schouwburg-Jansweg; 8.45 uur: Lezing voor de leden van de K. J. M. V. „St. Augustinus" door den zeereerwaar- den Pastoor Beukering over Liturgie VRIJDAG 19 Oct., 8.30 uur: Ledenvergade ring van den Ned. R. K. Bond van Handels reizigers in „Centraal", Groote Houtstraat 176. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R- K. Vèreenigin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met 't Alge meen Secretariaatj mej. W -van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608. en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeelrng te doen. HAARLEM .Voord - TEL. 16726 berekent thans nog voor 'n geh. met garantie P ij n 1 o o s trekken inbegrepen 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies 1.50 Spreekuur ALLE werkdagen van 9—12 en van 14 uur. Zaterdags van 912 uur. Avondspreekuur: Dinsdag, Woensdag en Donderdag 79 uur. BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch Tandarts stak hij 'n pijp op en keek het werk van het jongere personeel na. Klokslag twee uur begon hij weer aan z'n eigen arbeid en werkte door tot de klok zes had geslagen. Dan werd de kas afgesloten, de boeken wer den opgeborgen, meneer v. Welzum verwisselde van jasje en liep naar huis als iemand, die hevige pogingen aanwendt om 'n trein te halen. Als z'n kostjuffrouw niet precies om half zeven met 't eten binnen was, liep meneer v. Welzum al in z'n kamer op en neer te dazen en stootte diverse, meest knorrende geluiden uit zijn keel. Maar dat gebeurde slechts zelden, want de juffrouw wist er alles van en had overigens 'n heel gemakkelijke commensaal aan meneer v. Welzum. Hij deed hoogstens 'n kwartier over z'n maaltijd. Dan vloog ie de deur weer uit en ging de stad in, waar ie avond-boekhouding verrichtte bij verschillende winkeliers. Tijdens de balans-drukte zat ie soms avon den achtereen tot na middernacht te pennen en te cijferen. Maar even getrouw was ie 's morgens om 8.56 weer aan de deur van het kantoor en aan niets was te merken, dat zijn nacht te kort was ge weest. Als iemand van 't personeel naar hem toe kwam, om iets te vragen of mede te deelen, dan ging een der korte armpjes van meneer v. Wel zum al bij voorbaat afwerend de hoogte in „Ik heb geen tijd, hoor! Ik heb géén tijd!" angstigde meteen z'n dunne stemen meestal zag ie niet eens, wie er op hem af kwam, zoodat zich nu en dan wel eens het vermakelijke geval voordeed, dat de patroon zelf op een dergelijke manier werd ontvangen Dan schrok meneer van Welzum zich 't hart water en putte zich uit in het maken van excuses. En de jongelui zaten in hun boeken te proes ten en elkaar stiekum knipoogjes te geven. Dinsdagavond speelde H.S.G. zijn eersten bondswedstrijd tegen Kijk Uit te Velsen met als uitslag: Kijk Uit 1—H.S.G. 1 1. A. D. de GrootG. Kroone 10 2. H. SchmidsR. A G. Davidson 3. C. Pels—G. Bollebakker v2 4. C. Gordijn—A. S. Katan >/2—H 5. Dr. J. de Graaf—B v. d. Velden 6. J. v. Dijk—A. F. Puts 0— 1 7. S. Kooi—J. K. Veurman 0— 1 8. J. PoldermanG. de Bruin 01 9. A. LanserA. C. de Groot V2k 10. J. GordijnJ. H. Marwitz 01 Totaal 3%6y2 voor H.S.G. Doel: Jan Driessen; achter: H. J. Draijer en C. J. Vinken; midden: Jac. Leuwen, Vinken Sr. en L. P. Bierman; voor: G. W. Toledo, Corp. Ruügrok, Jos. M. A. Versteege, H. W. v. Roo- den en"W. Gieske. Voor den wedstrijd speelt R.C.H. in onder staande opstelling: Doel: G. Kos; achter: G. Krom en C. Pra- vost Sr.; midden: Joh. Berg, A. Ruis en D. Pre- vost Jr.; voor: J. v. d. Meulen, J. Heukes, J. v. d. Horst, A. Martin en C. Hartendorp. De Stormvogels komen in de volgende op stelling uit: Doel: Hollenberg; achter: Haak Sr. en Haak Jr.: midden Tol, Feyen en v. d. Velde; voor: De Waard, v. d. Steen, Prins, Ketting en v. d. Kuyl. Haarlem koant uit als volgt: Doel: Voogd; achter: Van den Berg en Huis man; midden: De la Mar, Van Gooi en Vreeken; voor: Iseger, De Winter, Polanen, Smit, Kam- meyer. V.S.V. komt vermoedelijk uit met: Doel: Michel; achter: Van Zutfen en Van der Griendt; midden: Den Boer, De Vries en Hillekamp; voor: De Wolf Sr., De Koning, De Wolf Jr., Sterk en Kruiswijk. Doel: v. d. Togt; achter: P. J. Jongeneel en Dorsman; midden: R. Jongeneel, Kruyer 'n Denijs; voor: Twiss, Koper, Hóek, Hagenaar en Wepster. Doel: H. de Waard; achter: K. Zandstra en H. Boeree; midden: J. Perukel, J. Koppen en H. Oomen; voor: H. Nottrott, G. v. Geemen, J. Goemaat, J. L. Perukel en J. H. Koene. Afdeeling IA RCH 4—EDO 5. Af deeling 1B: Kinheim 3Haarlem 4; EDO 4—RCH 4. Afdeeling 2A: VSV 4—Stormvogels 4; EDO 6Spaamevogels 2. Afdeeling 2B: Hillinen 2Zeemeeuwen 3; R CH 6—EDO 7. Afdeeling 2C Haarlem 3aStormvogels 5; Bl'daal-Vet.Kennemers 4. Afdeeling 2D: DamiatenHaarlem 5. Afdeeling 3A Hillinen 3—WH 3; Kenau 4— VI. Vogels 3; Kennemers 7DCO 4; EHS 5 VSV 5. Afdeeling 3B: Hillegom 4Ripper da 3; Half weg 3Zandvoort 5; Droste 3EHS 4; Rozen- prieelDWO 2. Afdeeling 3C: Kennemers 8Beverwijk 4; WH 2—THB 3; RCH 9—Kenau 2. Afdeeling 3D: Ripperda 4Spaarnev. 3; Bloemendaal 5DKT 2; Hulinen 4DSK 2. Afdeeling 3E: Kennemers 10Kinheim 6; R.C.H. 7—HFC 5; WB 3—Spaarnestad 2; Heemstede 3EDO 10. Afdeeling 3F: HFC 7—Vijfhuizen 2; Spaarn- dam 2HSV 2. Afdeeling 3G: Schoten 4VSV 6; Brederode 2 Droste 2; DSK 3Kennemers 6; VOG 2 HFC 4. Afdeeling 3H: Haarlem 6—RCH 10; DCO 2— ETO 2. Afdeeling 3J: EDO 8—Bl'daal 3; DIO 4r- Kennemers 9; Beverwijk 3—Kinheim 4 Afdeeling 3K: Haarlem 7Schoten 3; Zee meeuwen 5—Hillegom; Heemstede 2RCH 8. Afdeeling 3L: Spaamevogels 4Kinheim 5; De directeur vroeg wel eens schertsend, wan neer meneer v. Welzum eindelijk es wél tijd zou krijgen. „Als ik met pensioen ga!" gaf hij dan ten antwoord. Maar geen mensch kon zich voorstellen, me neer v. Welzum ooit nog eens te zullen zien als een rustige wandelaar, die zich voor niets en niemand meer behoefde te haasten. Toch beweerde hij bij hoog en laag, dat hij het tegendeel zou bewijzen als 't zoover kwam. „Waarom trouwt u niet?" vroeg men hem dikwels. „Geen tijd.... geen tijd" was strijk en zet 't antwoord. En n' ouwe kennis, die wist hoe meneer van Welzum was opgevoed, en wist, dat ergens 'n ouwe moeder dagelijks uren bad voor z'n be keering, keek hem eens diep in de oogen met de woorden: „Waarom moet dat altijd zoo blij ven met jou?" „Hè! O! Schei uit, man! Geen tijd! Geen tijd!" 't Was stil, plechtig-stil in 't kantoor En iedereen was er van overtuigd, dat de di recteur 't heelemaal meende toen hij meneer v. Welzum prees als 'n voorbeeld van vlijt en plichtsbetrachting „En thans" besloot hij z'n hartelijke woor den van afscheid met 'n vroolijke tinteling in z'n oogen „is dan eindelijk het oogenblik voor u aangebroken, meneer van Welzum, dat u, zonder zorg voor de toekomst, kunt uitrus ten van uw jarenlange arbeiden vanaf vandaag zult u niemand meer behoeven af te weren of te ontwijken met de ons zoo bekende uitdrukking „Ik heb geen tijd!" Er dreunde 'n gemecnschapslach door 't kantoor.... en meneer v. Welzum. die z'n bril al had moeten afnemen om z'n oogen te dep pen, trok z'n gezicht in zeven en twintig grjjns- plooien. „Maar" vervolgde de directeur, toen 't ru moer wat bedaard was „we willen u die rust óók graag wat genoeglijker maken en heb ben daarom gemeend, u deze gemakkelijke EHS 3—Schoten 5; Spaamdam 3—WB 2, DOA 2—Kennemers 5. Afdeeling 3M: DWO 3Ripperda 5; EHS 2 Zandvoort 3; Swastika 2DCO 3; THB 4— Halfweg 4. Bekerwedstrijden le ronde: Ripperda 2- Heemstede; SpaamevogelsTHB 2; DIO 2— Swastika; DrosteZeemeeuwen 2; Zandvoort 2—HFC 3; Vijfhuizen—Bl'daal 2; Spaamestac Spaarndam; EDO 3DSK; DKTIVO; VSV 3—Halfweg 2; Schoten 2—EHS; ETO— DWO; DCO—VI. Vogels; Kinheim 2—Brede rode; DOAStormvogels 2; WBHaarlem 3; HSV—Rozen prieel; WH—Kenau; Beverwijk 2 —VOG; Kennemers 3—HiJegom 2. Maandagavond a.s. (8 uur) speelt de Haar- lemsche Damclub in haar clublokaal, hotel „Royal", Stationsplein, voor de hoofdklasse- competitie van den Nederlandschen Dambond tegen de jongste hoofdklasse-club, de Dam- vereeniging „Excelsior" uit Amsterdam. De 19-jarige Poolsche meester Maurice Rai chenbach, die van 13 t.m. 23 October a.s. te Amsterdam een match zal spelen om den we reldtitel tegen onzen nationalen kampioen 17. C. Keiler, zal op Woensdagavond 24 October een simultaanséance komen geven in het clublokaal der Damclub „Haarlem". Voor de competitie der F.H.B.O. speelde Excelsior I (Lisse) tegen de nog jeugdige ver- eeniging 't Groene Woud te Haarlem. Ook deze wedstrijd eindigde in een over winning voor Excelsior en behaalde hiermede haar 4e overwinning in de 1ste klasse. De volledige uitslag luidt: Eere-prijs voor idem die op twee na het hoogst aantal „D" toont: G. Vonk 10 stuks. Zilveren medaille door Afd. A. als -e rayon- pr'js: J. F. Heerschop Dit jaar werden 2081 duiven meegegeven, waarmede 598 prijzen werden behaald. C. Philippo 200 23 44 8.69 P. Duivenvoorden Jr. 140 23 23 6.08 C. E. v. Egdom 89 37 14 2.40 Alf Duivenvoorden 150 38 27 3.94 R. de Jong 92 38 21 2.42 H. Bakker 125 39 12 3.20 Excelsior 415 carb., 't Groene Woud 380 carb. p.V. de Koerier te Haarlem, aangesloten bij N.A.B. Kampioenschappen oude duiven 1934. Ie. J. v. Hartensveldt 231 punten. 2e. G. Heerschop 229 punten. 3e. J. F. Heerschop 206 punten. Jonge Duiven le. G. Heerschop 113 punten. 2e. J. F. Heerschop 109 punten. 3e. W. Looijenga 84 punten. Kampioen-generaal over oude en jonge duiven, le. G. Heerschop 342 punten. 2e. J. F. Heerschop 315 punten. 3e. J. v. Hartensveldt 310 punten. Kampioenschappen Afd. A. van N.A.B. Oude duiven Vitesse le. J. v. Hartensveldt 787 punten. 3e. G. Heerschop 667 punten. Oude duiven Fond 10e. G. Heerschop 247 punten. Generaal Oude Duiven le. J. v. Hartensveldt 984 punten. 4e. G. Heerschop 914 punten. Kampioen Generaal Oud en Jong 4e. G. Heerschop 1171 punten. 9e. J. v. Hartensveldt 1056 punten. Generaal Hok Kampioenschap Oude Duiven Afd. A. le. P.V. Koerier 555 punten. Over Oude en Jonge duiven 2e met 728 pnt. Tevens werd dit jaar voor de eerste maal de zilveren Dor es Rijker- reddingsboei wisselprïjs in Haarlem gewonnen. Winnaar 1934: J. F. Heerschop, zilveren red dingsboei door het Hoofdbestuur van het Hel den der Zeefonds Dores Rijkers als aandenken geschonken. Eere-prijs voor de eerste 5 getoonde „D" dui ven: J. F. Heerschop. Eere-prijs voor idem van volgenden liefheb ber: G. Heerschop. Eere-prijs voor idem van daar op volgenden: G. Vonk. Eere-prijs voor liefhebber die het hoogst aan tal prijsvliegende „D"-duiven toont: J. F. Heerschop 17 stuks. Eere-prijs voor den liefhebber die op een na het hoogst aantal ,D" toont: G. Heerschop 15 st. stoel mee naar huis te moeen geven, daarbij de wensch uitsprekend, dat u daarop, of liever daar i n nog vele honderden uren zult door brengen met de aangename herinnering aan de vele duizenden uren, die in dit kan toor achter u liggen!" Er werd een kleed weggetrokken en daar stond een prachtige, zware fauteuil, waarvan rug en zitting bekleed waren met donkergroen pluche. Er werd geklapt, er werden handen gedrukt, ei werden woorden van dank en afscheid ge wisseld En 't was toen meteen tijd van sluiten.... Meneer van Welzum "stond wat suffig en verstrooid te kijken't leek wel, of alles nog niet goed tot hem was doorgedrongenen toen ie weg ging vergat ie z'n pijp en z'n kan toor-jasje. Hij liep even snel naar huis als gewoonlijk kreeg precies half zeven z'n eten en vloog 'n goed kwartier later de deur weer uit naar een van z'n avond-kantoren. 's Morgens om vier voor negen stond ie weer aan de deur van 't kantoor.en had toen pas in de gaten, dat ie daar niks meer te ma ken had Hjj liep 'n andere kant uit, om 'n straatje om te gaankeek nog wel zes maal om en bleef 'n paar keer staan, om nog even te prak- kizeeren. Heel vreemd keek ie naar de menschen en de winkels, die allemaal nieuw voor hem wa len.... werd bijna ondersteboven gereden door 'n fietsjongen en 't scheelde 'n haar. of hij viel in 'n kuil van 'n opgebroken straat. Toen ging ie maar naar huis. Voor de deur stond de concierge van 't kan toor, die juist de fauteuil van 'n handwagen had getild en nu aanbelde.... in z'n hand had ie 'n klein pakje.... met de pijp en 't kan toorjasje. De hospita keek of ze 't in Keulen hoorde donderen. „Ja.... ik heb 't u nog vergeten te zeggen" zei meneer v. Welzum wat verlegen „Ik Vraag- Wet is het adres van den dijkgraaf van den Haarlemmermeeri>older? Op welke da gen en welke uren is het kantoor geopend voor bezoek? Antw.: Dijkgraaf is de heer H. van Dorsten. Polderhuis, Hoofddorp. U kunt op het kantoor terecht alle werkdagen op de gewone kantoor uren. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, hoe ik licht grijze Kunting Calfs ge1.ijk aan grijs Suède schoenen schoon moet maken, daar zich zwarte vlekken er op voordoen? Vermoedelijk van het aanschoppen. Antw.: Stevig afwrijven met oud, droog brood, zonder korsten, dat goed hard is. Vraag: A. is koopman en heeft een Obliga- tieschuld bij B. A. heeft een vordering van geleverde goederen op een zijner cliënten en wil die vordering overdragen aan B. Kan dat? Heeft B. dan dezelfde rechten ais A.? Hoe moet die overdracht gesch'eden? Als B. zonder meer de nota's ontvangt zal dat wei niet vol doende zijn? Antw.: Bij deze kwestie zijn zooveel bijkom stige omstandigheden aanwezig, dat ge U het beste met feiten en namen tot een advocaat kunt wenden. Over: Werklooze typografen Onder dit opschrift verscheen in de Nieuwe Haarlemsche Courant van Zaterdag 6 October een ingezonden stuk met als onderteekening P. J. Kloos. Eenigszins verbaasd, om niet te spreken van verontwaardigd, nam ik kennis van het door hem geschreven artikel. Niet mij alleen, maar nog anderen, die tijd noch moeite sparen voor de vakontwikkeling van de werkende ty po's, maar ook voor die van de tot werkloosheid gedoemde mede-vakgenooten, stuitte het terdege tegen de horst. De heer Kloos overdrijft dan ook sterk met te zeggen, „niets, maar dan ook niets wordt er voor de werklooze typo's ge daan." Is dit waar? Dit antwoord zal ik u geven, doch op de eer ste plaats moet ik zeggen, dat de heer Kloos niet heeft gekeken naar wat andere bonden en studieclubs deden voor de werkloozen. Hij is te eenzijdig, of hy heeft een geheel verkeerden kijk op de ontwikkeling van zijn eigen vak. Dit laatste komt sterk naar voren als hij zegt: „Wil len de werklooze typo's op de arbeidsmarkt weer succes hebben, 'dan moeten zij op de een of andere manier aan practisch werk gehol pen worden, daar een werkgever niet om theorie geeft. Deze richt zijn oog op de practijk en werk gever noch werknemer leven van de theorie." Hoe is het nu mogelijk, vraag ik me af, dat een niet theoretisch ontwikkéld vakman het practisch werk goed ten uitvoer brengt? Over deze theoretische ontwikkeling spreekt de heer Kloos dan ook in het geheel niet. Een jaar geleden werd door den voorzitter van de Haarlemsche Studieclubs een propagandamid- dag op touw gezet, voor de werkloozen, om tevens onderling te bespreken hoe men het best de vak studie zou kunren bevorderen, hoe men toch nog, niettegenstaande den zwaren slag die hen ge troffen had, hun theoretische kennis kon leven dig houden en verrijken. Om half drie op den vastgestelden datum was de voorzitter van de Studieclub Graficus aanwezig en vast in de veronderstelling, dat er na de zorgen en moei te die zich getroost had, een flinke opkomst zou zijn: hij zag zich geplaatst voor 'n leege zaal. ja zelfs niet één werklooze vertoonde zich, niettegenstaande leder persoonlijk uitgenoo- digd was. Wat een tegenslag na zoo'n moeite en opof fering! Doch niettemin heeft het bestuur van bovengenoemde vereeniging toch verschillende avonden gehouden, steeds zonder succes. Is het denkbeeld van den heer Kloos dan di rect fout? - O, neen! Integendeel, maar lk wil hier er op wijzen, dat het beter ware geweest ais genoemde schrijver zijn werklooze medemakkers had aangespoord om de ontwikkeling, die ge boden wordt, ook gretig te aanvaarden. Dan zou door samenwerking van besturen en werkloozen meer tot stand gebracht kunnen worden! t Dan pas kunnen wij roepen: „Wat doet de ling van gladiolen. De directie spoort aan, om dit zoo te laten blijven, in het belang van de overheid voor ons, want het is nu hoog tijd!" J. M. VAN HORICK. Pro Austria Catholica. De tragische dood van bondskanselier dr. Doll- fuss heeft allerwegen verontwaardiging gewekt en de wijze waarop aan deze verontwaardiging uiting werd gegeven, getuigde van de belangstelling en sympathie, welke de principieele staatsman genoot. De huidige Oostenrijksche regeeTing is vast be sloten het werk door dr. Dollfuss begonnen, voort te zetten en het doel, dat hij zich gesteld had. „Restaurare Austriam in Christo" te verwezen lijken. Op den zoo luisterrijk ge\lerden katholie kendag in Weenen in September 1933 ontvouwde hij een programma, waarbij hij aankondigde een organisatie van een bondsstaat Oostenrijk volgens katholieke staatsrechtelijke beginselen en een or dening van het bedrijfsleven in overeenstemming met „Quadragesimo Anno". In plaats van het par lementaire stelsel komt nu het systeem van Yer- trouwensmannen, keurvorsten zooals Mgr. Seipei het eens aanduidde. Voortgegaan werd hier op den weg, reeds eerder door Mgr. Seipei aangege ven, welke de corporatieve orde stelde tegenover den klasserrstaat van de marxisten. Deze Neugestaltung Oesterreichs was nauw ver bonden met de persoon van bondskanselier dr Dollfuss. Zijn dood heeft aan Oostenrijk een groote kracht voor deze Neugestaltung ontnomen Maar mannen als staatspresident Miklas, de nieu we bondskanselier Schuschnigg en Schmitz. bur gemeester van Weenen, zijn een waarborg voor een oobloel der katholieke gedachte in Oosten rijk. Was Oostenrijk met het Habsburgsche HulA steeds het meest hechte bolwerk der katholieke kerk, In het bijzonder tijdens de reformatie, ook voor de toekomst laat het zich verwachten, dat Oostenrijk de glorierijke traditie zal voortzetten. Talloos zijn echter de moeilijkheden, welke zich heb gisteren m'n pensioen gekregenmet deze stoel d'r bijkom er maar mee binnen. Jaspers...." Jaspers droeg de stoel in meneer's kamer en kreeg 'n hand sigaren.... lei 't pakje neer. wensch te meneer 't beste.... en vertrok De kostjuffrouw raakte niet uitgekeken aan de prachtige leunstoel Ze zag meneer het pakje openmakenen raar naar 't verfrommelde jasje en de zwart gerookte meerschuim-pijp kijken. ,,'t Zal vreemd wezen, meneer" zei ze toen. „Ja, 't zal vreemd wezen, juffrouw".... „Maar 't zal wel wennen, meneer." „Ja.... ja.... 't zal wel wennen...." Meneer van Welzum liep nog even hard als vroeger. En toch was het 't zelfde loopje niet. 't Was minder positiefen met van die schokjes er tusschen, die z'n beenen 'n andere lichting gaven en waarop dikwijls 'n besluite loos stilstaan volgde van een of twee seconden Z'n kleine oogen gaven veel meer knipper- tjes en z'n bril bibberde heviger. Langer dan 'n half uur liep ie nietdan was ie alweer thuisen de juffrouw hoorde hem zuchten en knorrenze hoorde hem heen en weer loopenstoelen verschuiven.. 'n kast zes maal open en dicht doenze hoorde hem trommelen op 'n tafel, op 'n kast je. op de ruiten, nu eens met z'n knokkels, dan weer met 'n potlood of iets anders. En ze zag hem 900U op z'n nieuwe stoel zit ten „Daar begrijp ik niks van, meneer- finaal niks vandat u zoo'n juweel van 'n stoei niet gebruikt...." „Ik gebruik hem wél!" zei meneer dan wat korzelig, en probeerde zich 'n rustige houding te geven, wat voor geen tiende luktedat zag de juffrouw best. En ze zag óók best, dat meneer minder eten gebruikte en magerder werd en mopperig.... Ze wou er niet veel van zeggen.... 't moest nog wennen. Maar eeuwig zonae van zoo'n rijkdom van 'n stoel toch! I Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER- SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nnmmer van de annonce, waarop 0 wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper - Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot halt 6 's Zaterdags van halt 9 tot halt 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt daarbij voordoen, moeilijkheden goeddeels voort vloeiend uit het steeds ernstiger wordende con flict tusschen Kerk en modern heidendom. Wij kunnen het onze ertoe bijdragen, opdat dit werk van Christelijke staatslieden moge slagen, zoo doende gestalte gevend aan onze saamhoorlgheids- gedachte. Geven wij uiting aan onze saamhoorig- held In ons gebeds- en offerleven, daarnaast is daadwerkelijke steun zoowel op cultureel als eco nomisch gebied een uiting daarvan. Als miles Christi eikaars belangen, In welk vlak deze dan ook liggen, dienen, uitdrukking gevende eener over alle landsgrenzen heengaande verbondenheid, is een taak. welke wij allen, leder naar eigen vermogen hebben te volbrengen. Als uitvloeisel dezer overwegingen en om deze taakvervulling practisch mogelijk te maken, ls onlangs opgericht de vereeniging „Pro Austria Catholica", met leden te 's Gravenhage en Rot terdam, welke vereeniging de belangstelling mocht ondervinden van den Hoogeerwaarden Deken van 's Gravenhage en van den Zaakgelastigde van Oostenrijk. Deze vereeniging beoogt de belang stelling voor katholiek Oostenrijk te wekken en aan deze belangstelling metterdaad uiting te ge ven. Een program van actie ls nog slechts sche matisch vastgesteld, de ervaring zal moeten lee- ren, welk werk binnen ons bereik zal liggen. En m een factor van beteekenis daarbij is, hoeveel leden wij straks zullen hebben. Is tot heden onze leden lijst zeer kort, wij vertrouwen, dat door de mach tige voorspraak van onzen patroon St. Joseph hierin spoedige verandering moge komen. Hollanders, maar ook Oostenrijkers zijn welkom als leden en wij verzoeken belangstellenden met aandrang, zich te wenden tot onderstaand adres: A. C. Breugelmans, Aelbertsbergstraat 32, Haar lem. en daar zat hij, op mijn voor hoofd. Ik jaag hem weg. Bzzzzzzzzzzz, daar zat hij op mijn wang. Ik sla hem weg. Rzzzzzzzzzzz en daar strijkt hij neer op ztfn oude plekje, op mijn voorhoofd. Ik fladder met mijn krant, kwaadaardig. En ik heb succes. De vlieg gaat zijn fortuin zoeken in den hoek aan den anderen kant, waar een donker hee.- tje van den dag een nacht maakt. Het wordt een tweestemmigen zang, waarbij meneer weldra nog de maat begint te slaan. Hij schijnt het, zelfs in zijn slaap, niet billijk te vinden, dat zijn medezanger zich op zijn gezicht vastzet. Hij schudt met zijn hoofd, zwaait met zijn armen, veegt langs neus en kin of voorhoofd, terwijl het duet gezellig door gaat. Het schijnt, dat de vlieg lol in het spel begint te krijgen. Voor een najaarsvlieg was hij erg vlug. Tot mijn schande moet ik bekennen, dat ik pleizier had in het spelletje en tot mijzelf z"i, dat die meneer toch wel 'n zeer korten of slechten nacht moest gehad hebben, daar hij niet wak ker werd van dat geplaag. Ik zag een adres op een van zijn twee groote koffers zitten: MM prestidigitateur, goochelaar, musicus. En ik begreep, dat de arme drommel hier of daar op een kermis avond aan avond had moeten spelen en misschien 's middags ook nog. Meneer werd met een geweldigen zucht wak ker, zoo'n zucht, dat de vlieg maar gauw over het net in een anderen coupé verdween. Me neer zei nog eens hè hè en scheen mij om een oplossing te vragen zoo keek hij mij aan ,,Ik kan anders zoo lekker uitrusten in den trein. Nu voel ik net of ik aan het vechten geweest ben Zijn we al dicht bij Sdorp?" Ik vertelde meneer, van zijn dapperen strjd tegen zijn ongezienen vijand. Meneer meence, en terecht, dat hij met een Pater te doen had. en nog wel een uit Hoorn. Meneer vertelde, dat hij nog schuld had aan Pater Liefhebber. Hij was al gedeeltelijk Stich ter onder den naam „Grappenmaker". Het was een vreugdevolle kennismaking. Father LEFEBER St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn Postrekening 120937 Men wordt Stichter(es) van dit Missiehuis door ineens of bij gedeelten honderd gulden te schenken. Tegen de avond werd meneer altijd 'r tik- kie vroolijker.dan kon ie weer aan t wetk gaan.... en dat deed ie in nog snellere vaart dan vroeger. Maar 's morgens was 't weer mis met 'm. Op zoo'n ochtendwandeling kwam ie die ouwe kennis weer tegen. Hü liep 'm büna onderstboven.... Er kwam 'n vraagen meneer van Wel zum antwoordde, dat ie 't best maakte. „Dat lieg je!" zei de kennis „want je ziet er allerbedonderdst uit.... en ik weet, dat je onder dokters handen bent en daar óók niks mee opschiet.wat heelemaal geen wonder isEr zijn meer van die menschen.. die 't te druk hebben, om aan 't voornaamste te denkenen ais ze dan wèl tijd krijgen dan is dat voornaamste vergeten.... en dan begrijpen ze nog niet eens, wat hun leven van rust zoo beroerd maakt.... Ajuus!" Meneer van Welzum stond verwezen z'n cuwe kennis na te staren En toen ie weer ging loopen.... toen had ie er niet eens erg in, dat ie veel langzamer voor uit kwam. Op z'n kamer deed ie 'n la open snuf felde in wat brieven.... las lang over de laat ste, die z'n moeder hem geschreven bad keek op z'n horloge.... en ging in z'n ouwe, snelle pas de deur uit Die pas was nu weer resoluut.... zooals ie vroeger naar z'n kantoor ging Na 'n uur kwam ie terug.... en zat heel ia ng in z'n stoelde stoel van de directie Meneer van Welzum wandelde kalmpjes.... en keek vriendelijk.... zag er veel betei uit. De juffrouw hoorde hem nu en dan 'n deuntje zingen en vond, dat ie nog nooit zoo prettig gehumeurd was geweest als tegenwoordig. Tegen de juffrouw van d'r naast zei ze op *n keer, dat ze nooit geweten had, dat meneer Roomsch was. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9