Storm en onweer boven ons land Tekort van f 75 millioen ZADELHOFF; Ontstemming over de clearing KERKGEBOUWEN WERDEN GETROFFEN ROOKWORST tl. MAANDAG 15 OCTOBER 1934 In Noord-Scharwoude is de pro testante kerk geheel vernield; toren der St. Dominicus kerk te Almaar kon behouden worden Woeste najaarsnacht Bewoners bijtijds ontkomen Langs de kust Schade aan rioolwerken Niet uitgekeken Te Noord-Scharwoude Pastoor J. B. M. Timp gehuldigd De K.J.M.V. in het bisdom Haarlem eeren hun moderator Katholieke dissidenten onder één vaan Zij willen den val van het ministerie-C olijn On- en minvermogende tuberculoselijders Comité tot hun ondersteuning geïnstalleerd DE NIEUWE KONING IN ZIJN LAND mwmzm l £j§ii^$pps «Wil* fv s De aankomst van Koning Peter II te BelgradoDe koning stapt in zijn auto Ook na wijzigingen en aanvullin gen der Indische begrooting U houdt natuurlijk ook van echte Geldersche Vraagt daarom Uw leverancier het merk DOETINCHEM I dan eerst smult U! Spelende kinderen op den weg Autobus overrijdt een zesjarig meisje TELEFOONVERKEER MET ENGELAND De* ingevoerde tariefsverlaging Jeugdige wielrijder door auto aangereden en gedood Exporteurs ontevreden over de veranderde gedragslijn der Regeering ten opzichte van Duitschland Geen bedrijfsmiddelen De zwenking der Regeering De vraag is thans, hoe de nadeelige gevolgen Garantie gevraagd Hooger percentage Vorderingen na 24 Sept. HET JOURNAAL VAN DEN MOORD Blijft voor ons land verboden INBESLAGNAME VAN SCHILDERIJ Tentoonstelling Budapester Kunstkring te Maastricht NATRIUM VERLICHTING IN FRIESLAND Het eerst in Tietjerksteradeel UIT DE STAATSCOURANT Luchtaanvallen op Zuid-Limburg De mijnen gebombardeerd Avondoefening PRIX DE ROME Jan Hul gehuldigd NIET MEER HET WOORD „DUTCH" HEVIGE VECHTPARTIJ Sinds Zaterdag is de weerstoestand ge heel veranderd. Uit een aanvankelijk zwakke daling in het Noordwesten is een diepe en nog steeds groeiende depressie ontstaan, die snel naar de Oostzee trok en zich Zuidoostwaarts uitbreidt, en in verband met een belangrijk hooge druk- gebied, dat over IJsland verscheen is de luchttoevoer Noordelijk geworden, terwijl de drukverschillen groot werden en op vele plaatsen storm heerscht. Gisteravond woei stormachtige Westelijke en Noord westelijke wind over de Britsche Eilanden, op de Noordzee en over Denemarken; heden is de wind het krachtigst over DuitschJand, maar ook op de Britsche Eilanden waait het nog stormachtig, terwijl nagelbuien geweldige rukwinden medebrengen. In Oost-Duitschland is zeer zware regen ge vallen, in Frankrijk is het ook ruw weer, in Skandinavië loopt de wind naar Noord oost maar is het nog niet bijzonder koud, al is toenemen van de vorst in het Noor den te wachten. In ieder geval is de zacht weer-periode voorloopig ten einde. Ook boven ons land heeft het gespookt; storm en regen hielden den geheelen nacht aan; gelukkig zijn er niet veel ongelukken voorgekomen. Vannacht te half twaalf, toen wilde buien, vergezeld van ratelende dondersla gen over Kennemerland dreven, is de blik sem geslagen in den toren der St. Domini- cuskerk aan de Laat te Alkmaar. Eerst een kwartier na het inslaan be merkten voorbijgangers, dat de top van den 60 meter hoogen toren onder het kruis begon te branden. Via de radiomelding werd de brandweer gealarmeerd, die in zeer korten tijd met groot materiaal aanwezig was. Het bleek onmogelijk, met het beschikbare laddermateriaal buiten om over het dak bij den vuurhaard te komen. Toen werd van binnenuit een poging gedaan en met ware doodsverach ting klom een aantal brandweerlieden langs trappen en gedeeltelijk buiten om den toren naar een punt, ongeveer 50 meter boven den beganen grond. Aan lijnen werden toen de slangen geheschen en toen kon er water wor den gegeven. De spuitgasten moesten hier in een nauwe ruimte op een hoogst gevaarlijk punt recht standig naar boven spuiten, terwijl het blusch- water en het gesmolten lood op hen neervielen. Dank zij het prachtig materiaal bij de Alk- maarsche brandweer een der autospuiten versterkte den druk op de waterleiding met 12 atmospheren gelukte het, het bluschwater zoo hoog te krijgen. Toen eenmaal water kon worden gegeven was het gevaar spoedig bedwongen. Inmiddels hadden de zeereerw. heer pastoor A. Oorsprong O.P. en de kapelaans het H. Sa crament en de heilige vaten in veiligheid ge bracht. Ook werden al de kerksieraden van het al taar geborgen. De kerk en de toren een bouwwerk van Cuypers, dat voorkomt op de lijst van Mo numentenzorg, bekwamen slechts weinig schade. Ook de waterschade in de kerk is betrekkelijk gering, zoodat vanmorgen te zeven uur de H.H. Diensten weer gewoon voortgang konden hebben. Dat het hier geen groote catastrophe is ge worden het vliegende stormweer deed eerst het ergste vreezen dankt men aan het meer dan schitterend werk van de Alkmaarsche brandweer. Zondagavond is de bliksem geslagen in de zeer geïsoleerd staande boerderij van P. Ruiter in den Speketerspolder onder Oude Niedorp. De bewoners, een vader met vier kinderen, wisten in nachtgewaad te ontkomen Twee koeien, die reeds op stal stonden kwa men in de vlammen om. Alles stond spoedig in lichterlaaie. Niets kon worden gered. Verzeke ring dekt de schade. In IJmuiden is tijdens den storm de loods- dienst stopgezet. Langs de geheele kust is het ruw weer geweest, doch ernstige ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De storm heeft te Scheveningen vrij aan zienlijke schade aangebracht aan het materiaal bij de werken van den rioolmond in de zee. Van den vloer op den 150 M. langen steiger zijn verscheidene deelen weggeslagen, een heikar met lier is o.m. in zee verdwenen. Voorts hebben enkele steigerlagers slagzij gemaakt en zijn de electrische leidingen wegge slagen. De essentieele benoodigdheden zijn echter ge spaard gebleven, zoodat de arbeid aan den rioolmond voortgang kan vinden. Tijdens een hevig onweer, dat zien Zondag avond ontlastte boven Noord-Scharwoude, sloeg de bliksem in in de Protestantsche Kerk aldaar, tengevolge waarvan brand ontstond. Het vuur greep snel om zich heen en voordat de brand weer arriveerde stond de toren in lichte laaie. Van het kerkgebouw kon niets gered worden. Het brandde geheel uit. De brandweer moest zich bepalen tot het nat houden van een paar bijgebouwtjes. Met den wind, die in hevigheid toenam en meer en meer naar het Noorden draaide, kwam een hevige vonkenregen naar het woningcom plex aan de Oosterstraat van het dorp over. De brandweer moest ook deze complexen nat houden, waarbij zij in den regen een welkomen bondgenoot vond. jeugd- en jongerenorganisatie hierop ingesteld dienen te worden omdat de steeds verder om zich heengrijpende ontkerstening van de sa menleving noodzakelijk maakt alle beschikbare krachten te mobiliseeren om de wereld voor een volkomen terugval naar het heidendom te behoeden. Rector Mol rekende ook hier op aller mede werking en in het bijzonder hoopte hij aat deze medewerking zou geschieden in volle vriendschap en onderling vertrouwen, zooals dat steeds gebeurd was onder de leiding van pastoor Timp. Na de pauze werd de Bondsdagfilm door den heer Slegtenhorst vertoond. Aan het slot van den avond dankte de bonds voorzitter allen die van hun belangstelling had den blijk gegeven en uitte de beste wenschen voor het priesterwerk van pastoor Timp. De K. J. M. V. in het Bisdom Haarlem heeft dezer dagen te Leiden op officieele wijze af scheid genomen van zijn oud-bondsmoderator, den zeereerw. heer J. B. M. Timp, thans pas toor te Vlissingen. De K. J. M. V. van Nederland had tijdens de Nationale Bestuurdersdagen dezen zomer te Amersfoort gehouden, reeds afscheid genomen van pastoor Timp in zijn kwaliteit als Natio naal Verbondsmoderator. De K. J. M. V.-ers uit het Bisdom Haarlem wenschten echter op bijzondere wijze blijk te geven van hun gevoelens van erkentelijkheid en dankbaarheid voor het vele werk, dat Pas toor Timp in de afgeloopen vier jaar voor den katholieken jongen middenstand heeft gedaan. Uit alle deelen van het Bisdom waren eenige honderden K. J. M. V.-ers naar Leiden getrok ken om van de gelegenheid gebruik te maken persoonlijk afscheid te nemen van hun pries terlijken vriend en geëeraen leider. De avond werd geopend met een huldigings toespraak door den Bondsvoorzitter, den heer A. H. J. Lohman uit Haarlem, waarin deze ver klaarde, dat het den K. J. M. V.-ers van het Bisdom Haarlem een behoefte was geweest, den rector" de hulde van hun tegenwoordig heid te brengen, en deze hulde vergezeld te doen gaan van een stoffelijk blijk van dank baarheid. Namens alle K. J. M. V.-ers werd onder daverend applaus pastoor Timp zijn por tret aangeboden, geschilderd door den kunst schilder H. J. Wesseling uit Haarlem. Zichtbaar onder den indruk van deze spontane hulde, dankte pastoor Timp zijn K.J.M.V.-ers. Na een persoonlijk afscheid werd de nieuw benoemde geestelijke leider, rector J. Mol, uit den Haag, door den bondsvoorzitter officieel geïnstalleerd. Rector Mol bracht om te beginnen dank en hulde aan zijn voorganger voor het verrichte pionierswerk en sprak de verwachting uit, dat het bondsbestuur hem op dezelfde toegewijde wijze zou bijstaan in zijn niet gemakkelijke taak van verderen uitbouw der K. J. M. V. Spreker stelde er prijs op te verklaren dat de K. J. M.. V. thans opgenomen in het groote geheel van het katholieke mannelijke jeugd werk in het Bisdom Haarlem, niets van zijn zelfstandigheid zou inboeten. Onder één cen trale leiding zullen de verschillende jeugdgroe- peeringen gezamenlijk streven naar een zelfde doel. Een der voornaamste punten van het alge- meene actie-program moet op speciaal verlan gen van Z. H. E. Mgr. Aengenent, de Katho lieke Actie worden. Voor een groot deel zal de activiteit der In September 1933 is de fusie tot stand ge komen tusschen de R.K. Volkspartij (Mr. P. Arts) en den Katholiek Democratischen Bond (prof. dr. J. A. Veraart) en door deze samen smelting ontstond de Katholiek Democratische Partij (K.D.P.). 4 Juli 1934 hebben de K.D.P. en de Kath. Dem. Arb. Partij (K.D.A.P.) in hun congres principieel tot een tweede fusie besloten. Deze fusie is sindsdien organisatorich voorbereid en nu is het practisch ook een feit geworden in een gemeenchappelijk congres, dat Zondag te Utrecht is gehouden in het gebouw Casino. De nieuwe partij zal blijven heeten K.D.P., waar van prof. Veraart de leider is. Nadat de fusie een feit was geworden, heeft prof. Veraart een rede gehouden, getiteld: „De Najaarscampagne der Democraten". In deze rede heeft hij alle democratische groepeeringen opgeroepen om langs zuiver par lementaire wegen het ministerie-Colijn ten val te brengen en te ijveren voor een democratisch program-ministerie. Spr. pleitte voor een meer contsructieve welvaartspolitiek en tevens voor 'n ander belastingstelsel, dat een einde maakt aan de verdrukking van de economisch zwakken en de groote gezinnen, dat de gemeenschaps-las- ten naar draagkracht verdeelt en de stelsel matige verarming der beste volkskrachten be let. Op initiatief van de Nederlandsche Contröle- vereeniging tot bestrijding van Tuberculose heeft zich een uitgebreid comité gevormd met het doel ter herinnering aan wijlen H. M. Ko ningin-Moeder een stichting in het leven te roepen voor steun aan on- en minvermogende tubereulose-lijders. Naast het groote comité is een klein uitge breid comité tot stand gekomen, dat 1.1. Za terdag door den eere-voorzitter Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine met een rede is geïnstal leerd. BATAVIA, 15 October. (Aneta). Nadat diverse wijzigingen en aanvullingen hierin verwerkt zijn, laat de geheele begrooting 1935 voor Nederlandsch-Indië een tekort zien van 75 millioen gulden. Zaterdagavond is op den Eindhovenscheweg onder de gemeente Nunen een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. Het zesjarig dochtertje van den heer v. d. B. was op den weg aan het spelen, zonder acht te slaan op het verkeer. Plotseling werd het ge grepen door een uit de richting Eindhoven ko mende autobus. De chauffeur trachtte nog uit te wijken, doch een aanrijding was niet meer te voorkomen. Dr. Andernegg, die onmiddellijk ter plaatse was, verleende de eerste hulp en liet 't kind naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoe ren. Laat in den avond is het aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. Uit het politie-onderzoek is komen vast te staan, dat de chauffeur van de autobus geen schuld treft. Van de verschillende tariefsverlagingen bij de Rijkstelefoon welke 1 October j.l. zijn inge voerd, blijkt de verlaging van het telefoon tarief in het verkeer met Engeland niet ten volle bij het publiek te zijn doorgedrongen, on danks de beteekenis, welke deze maatregel voor het handels- en bedrijfsleven heeft. Wij vestigen er daarom nog eens de aan- Op den pas voltooiden verkeersweg Amster damVelsen door den Velserpolder, heeft nabij Velsen Zaterdagmiddag een ongeval met doode- lijken afloop plaats gehad. De 12-jarige G. v. Duin, wonende te IJmui den Oost, die zijn rijwiel bij zich had, stapte, nadat hij even had .vil gestaan aan de linkerzijde van den hoofdweg, op zijn fiets. Zonder te zien of de weg vrij was, stak hi; dezen schuin naar rechts over Op dit momer.t naderde een auto met een circa 50 K.M. vaart, die den knaap aanreed en' tegen den grond smakte. De jongen was op Gag dood. Direct was medische en politioneele hulp aanwezig. Het lijk werd naar het St. Antonius Ziekenhuis te IJmuiden Oost vervoerd. De Commissie inzake het betalingsverkeer met Duitschland voor den goederenexport heeft in een adres aan den minister van Economische Zaken de aandacht van dezen bewindsman ge vraagd voor de zeer ernstige bezwaren, welke bij den geheelen Nederlandschen exporthandel zijn gerezen tegen het op 21 September gesloten Nederlandsch-Duitsche verdrag inzake het be talingsverkeer. De moeilijkheden, gerezen in verband met het op 21 September 1934 gesloten Nederlandsch- Duitsch verdrag inzake het betalingsverkeer be treffen in hoofdzaak: de afwikkeling der vóór 24 September 1934 vervallen vorderingen, en de afwikkeling van het clearingverkeer na 24 Sep tember 1934. Vast staat, dat naar het eenstemmige oordeel van handel, bedrijf en bankwezen, tot op 22 Sep tember mocht worden vertrouwd op een reali seering binnen redelijken termijn van de door de Duitsche schuldenaren gestorte bedragen, zulks in chronologische volgorde van storting. Het gewekte en door een op 16 Augustus j.l. ten Departemente van Economische Zaken ge houden conferentie versterkte vertrouwen is de grondslag geweest voor de export-transacties, die hebben plaats gevonden. De thans getroffen regeling, in hoofdzaak hier op neerkomende, dat van de na 24 September 1934 op de Nederlandsche clearingrekening te storten bedragen slechts tien procent zal wor den aangewend tot „aflossing" van onder meer deze vorderingen heeft, op grond van welke als hooger gewaardeerde belangen dan ook, het gewekte vertrouwen beschaamd. Deze zwenking in de gedragslijn van de Regeering heeft bij den Nederlandschen han del het vertrouwen in elk clearingsysteem on dermijnd. zijn weg te nemen of althans draaglijk te ma ken. Van Regeeringswege is medegedeeld, dat het belang van handhaving van den export niet toe staat alle binnenkomende betalingen in de eer ste plaats tot aflossing van de hier bedoelde vorderingen te doen strekken. De Commissie erkent ten volle het belang van handhaving van den ex port. Zij meent echter met nadruk als haar oordeel te moeten uitspreken, dat de thans getroffen regeling evenmin handhaving van den export tot gevolg kan hebben. De meeste exporteurs im mers kunnen, bij gebrek aan bedrijfs middelen niet meer exporteeren, ter wijl voor het overige alle vertrouwen verloren is gegaan. Evenwel: indien de Regeering van oordeel mocht zijn, dat de getroffen regeling desondanks in hoofdzaak zal moeten worden gehandhaafd, dan meent de Commissie, dat aanvulling daar van noodzakelijk is. In de eerste plaats zal den exporteurs van Re geeringswege behooren te worden gegeven een nader te formuleeren garantie, dat de hun toe komende, op Sonderkonto of Zwischenkonto's gestorte of nog te storten bedragen hun binnen stelle één jaar na 24 September 1934 zonder koedsverlies volledig zullen worden uitbetaald. Op dergelijke garanties van den Nederland schen staat zouden de exporteurs bij de par ticuliere bankinstellingen crediet kunnen ver krijgen, zoodat zij niet langer van hun bedrijfs middelen zouden zijn beroofd. Tenslotte zouden geschillen en procedures worden vermeden, terwijl het vertrouwen zou herleven. Een garantie als bovenbedoeld zal, naar het oordeel der Commissie, moeten worden gegeven aan alle expor teurs, wier vorderingen niet binnen den verwachten termijn zullen worden ge realiseerd. De geheele Nederlandsche exporthandel heeft vertrouwen gekoesterd en op grond daarvan geëxporteerd „Steun" aan slechts enkele expor teurs kan derhalve niet op zijn plaats zijn. De regeling zal niet moeten zijn, 'dat aan slechts weinigen „steun" wordt gegeven, doch dat alleen In zeer enkele uitzonderingsgevallen, waarin niet van bona fide exporthandel sprake is ge weest, garantie wordt onthouden. In de tweede plaats meent de Com missie, dat het bovenbedoelde percen tage van tien pet. belangrijk zal moe ten worden verhoogd. Weliswaar zou een Regeeringsgarantie het rechtstreeksche belang van de exporteurs bij de hoogte van dit percentage verminderen, doch het algemeen Nederlandsche belang, dat ge baat zal zijn bij een zoo snel mogelijke liquida tie van de dan gegarandeerde vorderingen, mag niet uit het oog worden verloren. De Commissie stelt er prijs op uitdrukke lijk te verklaren, dat zij geenerlei garantie vraagt vöor de normale risico's van den exporteur, doch uitsluitend voor de abnor male risico's, onverwachts ontstaan door Regeeringsmatregelen ten aanzien van den transfer. Te vreezen is, dat, naast andere factoren, de omstandigheid, dat ook Nederlandsch-Indië ln het clearingstelsel zal worden opgenomen den waarborg, gelegen in de passiviteit van de Ne derlandsche handelsbalans tegenover Duitsch land zal verminderen of doen verdwijnen. Zou dit het geval zijn, dan raakt ook de af lossing van vorderingen, die na 24 September 1934 opeischbaar worden, in gevaar. Dit gevaar dwingt tot toezicht op en beper king van den Nederlandschen en Nederlandsch- Indischen export naar Duitschland. Een natuurlijke rem voor dezen export zou reeds vormen de verhooging van het meerge melde percentage van tien pCt. Een dergelijke verhooging zou een ernstige waarschuwing vor men tegen een aangaan van te omvangrijke transacties in de toekomst. Daarnaast rijst de vraag, of het niet zeer wenschelijk is reeds thans, nu de nieuwe rege ling eerst sedert kort werkt, den export aan dwingende contröle te onderwerpen. De Commissie denkt aan de oprichting van een centraal lichaam, dat den export naar Duitschland zou moeten regelen. Ook toepassing van de Crisisuitvoerwet is wellicht mogelijk. In elk geval zal evenwel, naar het stellig oor deel der Commissie zoowel bij de voorbereiding als bü de uitvoering van de te nemen maatre gelen de handel in al zijn geledingen moeten worden geraadpleegd. De thans ontstane moeilijkheden zijn onge twijfeld grootendeels veroorzaakt doordat met den handel onvoldoende voeling is gehouden. dacht op dat vooral in dezen tijd nu elke zaak op haar onkostenbudget zooveel mogelijk moet bezuinigen, een besparing van 80 tot 95 cent op een gewoon gesprek van 3 minuten voor handel en industrie niet gering is te achten. Bovendien is het reeds de tweede belangrijke verlaging in het telefoonverkeer met Groot- Brittannië en Ierland welke in den betrekke lijk korten tijd dat deze verbinding bestaat (het verkeer werd geopend op 15 Augustus 1922) werd ingevoerd. Op 1 December 1927 werden de tarieven voor de 3 Engelsche zones verlaagd van 6.25, 7.50 en ƒ8.50 tot ƒ5, ƒ6.25 en ƒ7.25; thans zijn deze bedragen nog slechts 4.20, 5.40 en 6.30, een verlaging derhalve van meer dan 30 pet. in nog geen 7 jaar. De tariefsverlaging welke wederkeerig geldt in het verkeer van Engeland is daar te lande met groote voldoening ontvangen. Hedenmiddag is in het Studio-theater in de Kettingstraat te Den Haag voor een besloten gezelschap een voorstelling gegeven van de film van den moord op Koning Alexander en mi nister Barthou, welke film, zooals reeds gemeld, in ons land voor openbare vertooning niet toe gelaten is. In verband met dit verbod van de Centrale Filmkeuringscommissie werd de film slechts ge draaid voor een aantal persvertegenwoordigers. We vernemen, dat de Centrale Commissie vcor de Filmkeuring ook na een tweede keuring besloten heeft het verbod voor ons land te hand haven. Het is een feit van algemeene bekendheid, dat in Limburg druk gevent wordt met schil derstukken van buitenlandsche meesters en dat menig Limbureger, die niet op een paar centen behoeft te kijken, voor duizenden werk stukken van vreemde meesters voor zijn par- aankoopt. Bij voortduring worden, behalve de onop houdelijke aanbiedingen aan de huizen van goed gesitueerde bewoners exposities met veel aanhef aangekondigd. Sedert j.l. Woensdag stelt in de Sociëteit Monsus aan het Vrijthof te Maastricht de Bu dapester Kunstkring de werken harer meest bekende schilders ten toon, waartoe de uitnoo- digingen uitgingen van zekeren Clausiuss Pa- listvan. De tentoonstelling, welke overigens Veel be langstelling had, kreeg Zaterdag bezoek van een aantal Maastrichtsche kunstenaars, die onder de tentoongestelde werken een schil derij, voorstellende twee leeuwen, herkenden als een copie. De vertegenwoordiger van den Budapester Kunstkring hield echter staande, dat uitsluitend, origineelen tentoongesteld wa ren en gaf zelfs een adres te Budapest op, waar men desnoods telefonisch nformatie kon nemen. Inmiddels had zich de politie met het geval bemoeid en aan deze werd een geheel ander informatie-adres opgegeven. De politie heeft daarop het bewuste schil derij in beslag genomen en doen overbrengen naar het bureau. Vrijdagavond is in aanwezigheid van den burgemeester en wethouders, verschillende leiders van G.E.B. en andere autoriteiten te Bergum, behoorende tot de gemeente Tiet jerksteradeel, de nieuwe „Philora-natriumver- lichting op den Rijksweg aldaar in bedrijf ge steld. Alle aanwezigen waren zeer enthousiast over het schitterend effect, dat met deze moderne wegenverlichting wordt bereikt. De gemeente Tietjerksteradeel bezit hiermede de eerste „Philora"-natriumverlichting in de provincie Friesland. Bij K.B. zijn benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom dr. H. van der Tuin en J. A. van der Maas, thans tijdelijk, en is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan die school R J. de Grood. Bij K.B. zijn benoemd aan de R.H.B.S. te Hoorn: tot directeur en leeraar J. D. Poll, di recteur der gemeentelijke middelbare school voor meisjes te Deventer, en tot leeraar dr. A. A. Prins, met gelijktijdig ontslag als leeraar aan de R.H.B.S. te Enkhuizen. Zaterdagmiddag en -avond is in Zuid-Lim burg met zijn groote bevolkingsgroepen, mijnen, electrische centra, gascentrale, en centrale drinkwatervoorziening een luchtbeschermings oefening gehouden. Aan de oefening ging vooraf een bijeen komst in „Neerlandia" te Heerlen, waar de lei der der oefening, de commissaris der Koningin in Limburg een woord van welkom sprak tot de militaire autoriteiten, het lid van Ged. Sta ten mr. Paulussen en de burgemeesters, en den territorialen bevelhebber voor- Noord-Brabant en Limburg generaal Pfeifer dankte voor zijn voorlichting, de gemeentebesturen en* directies der mijnen voor hun medewerking. Generaal Pfeifer heeft daarop ook voor de pers in het kort de beteekenis der luchtbe scherming uiteengezet. De minister van Oorlog die verhinderd was, was vertegenwoordigd door kapitein Sas. On der de militaire autoriteiten was generaal L. H. Reynders van den Generalen Staf terwijl kapi tein v. Riesen van den Generalen Staf aan de pers was toegevoegd. Verondersteld werd, dat twee groepen dag bombardementsvliegtuigen, eenige uren na de oorlogsverklaring over de grens komen. Om 15.45 waarschuwde de luchtvaartdienst dat de vijandelijke groep bij Elsloo de grens gepasseerd was en de andere groep bij Geulle. In alle gemeenten werd daarop opgevangen het sein „luchtgevaar aanwezig", in morsecode door den zender Scheveningen-radio uitgezon den. De vijandelijke groep vloog over Hoensbroek Brunssum en GeleenSittard, de andere groep nam de route HeerenlEygelshovenSchaes- bergKerkradeMaastricht. Op genoemde plaatsen en op verschillende mijnen werden bommen geworpen, voorgesteld door seinpatronen. Zoo viel te Heerlen een brandbom op het station, achter het raadhuis een mosterdgas bom en een brisantbom te Heerlerbaan, te Kerkrade een brandbom op het gemeentehuis, een gasbom op het Dr. Ackensplein, een bri santbom op het Olmenplein. ■De bevolking werd door sirenengeloei gealar meerd. Zoodra de bommen geworpen waren kwamen de hulpdiensten, brandweer, politie, geneeskundige dienst, opruimings- en herstel- lingsploegen in volle actie. In alle gemeenten waren rampen geënsceneerd, de verschillende te stellen daden werden vlot verricht, de bur gerlijke overheid deed haar plicht zonder eenige hulp van militaire zijde. Toen de vliegtuigen Nederland hadden ver laten werd het sein in code „luchtgevaar ge weken" gegeven en eindigde de alarmtoestand door klokgelui. Des avonds werd opnieuw aangevallen. Om 18.45 passeerde een groote nachtbombardeur de grens bij Maastricht en bombardeerde Kerk rade, Schaesberg, Heerlen, Hoensbroek, Geleen, Sittard en omliggende mijnen. Geheel Zuid-Limburg moest worden ver duisterd. Op de mijnen wjts de verduistering af. Wij bevonden ons op een mijn op het oogen- blik dat gerapporteerd werd, dat de nacht bombardeur op een bepaald punt gesignaleerd was. Onmiddellijk begonnen de sirenes te loeien, ging licht uit en werden andere lich ten afgedekt. Op de stations was eveneens de verduistering doorgevoerd en de bevolking, fiet sen en automobilisten werkten bevredigend mede. Toen de vernieler in zicht was bleef hij om de mijn cirkelen, wierp bommen uit maar raakte de mijn niet. Ten einde te verhinderen, dat het vliegtuig niet boven buitenlandsch grondgebied kwam waren op sommige punten langs de grens zoek lichten opgesteld. In de betreffende gemeenten waren weer rampen geënsceneerd. Om 19.30 was de avondoefening afgeloopen. De jonge Maastrichtsche kunstschilder Jan Hul, die bekroond werd met de gouden medail le „Prix de Rome", is Zondagmorgen door het Maastrichtsche stadsbestuur officieel ontvan gen. Mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht, heeft den bekroonden kunstenaar daarbij toegesproken en gereleveerd dat Jan Hul een schoone Maastrichtsche traditie voortzet. Bij de ontvangst ten stadhuize waren o.m. aanwezig: de afgevaardigde van den Limburgschen Kunstkring, Kon. Zangverg. Mastreechter Staar en de heer Henri Hermans, dir. Sted. Muziekschool en Sted. Orkest, en de heer J. Postmes, directeur der Middelbare Kunstnijverheidsschool. Ir. het Sted. Museum aan het Vrijthof bood de heer notaris H. Hoe- nen namens den Limb. Kunstkring een krans aan. De tentoonstelling van werken van Jan Hul werd geopend met een rede van den heer Jules Schaepkens van Riempst. wethouder van Onderwijs. Na een uiteenzetting van de beteekenis van de door Jan Hul behaalde hooge onderscheiding wees spr. erop, dat in Jan Hul metterdaad een Maastrichtsche traditie voortgang vindt. Henri Govaerts en Frans Hoogerwaart be haalden voor het eerst de onderscheiding van den Prix de Rome. Na 1918 volgde een geheele reeks. Charles Vos voor beeldhouwkunst; Char les Eyck in 1923 voor schilderkunst. In 1931 be-, haalden Han van der Kop (t) den gouden eerepenning en Jef Scheffers de zilveren me daille. In 1933 Hub. Levigne den zilveren eere penning voor graveerkunst. Spr. wees erop, dat Maastricht een cultuur centrum is van beteekenis. De Amsterdamsche Academie voor Beelden de Kunsten werd, van 19171919 bezocht door 7 Limburgers, van wie 6 Maastrichtenaren: Eyck, Gregoire, Jelinger, Narinx, Postmes, Troguon. Spr. hoopte dat Maastricht eenmaal moge rijk worden een Academie voor beeldende kunsten. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft een circulaire rondgezon den, waarin rijksautoriteiten, colleges en amb tenaren voorgeschreven wordt, in officieele in het Engelsch gestelde stukken het woord „Dutch" niet meer te gebruiken, doch te ver vangen door „Netherland" of „Netherlands" Te Markelo is bij een vechtpartij in een café de zoon van den landbouwer G. door twee broers B. uit Diepenheim dusdanig met een mes gewond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het slachtoffer, dat diepe wonden in de handen en schouders had, w*erd naar het gemeente-ziekenhuis te Hengelo ver voerd. De daders zijn gearresteerd. De aanleidia# tot de vechtpartij is niet bekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 14