STADSNIEUWS Laatste Nieuws Haarlem, 15 Oct. 'N TROUWE KLANT De begrafenis van koning Alexander li MAANDAG 15 OCTOBER 1934 Santpoort-Haarlem per telefoon ned. natuurhist. ver. Sluiting Eucharistisch Congres AGENDA 's Pausen gezondheid Raymond Poincaré NIEUWE KAPELAAN TE OVERVEEN Kapelaan Verhaar naar Voorburg KORTSLUITING BIJ TRAM TE HEEMSTEDE Draad van bliksemafleider brak KWADE NACHT VOOR DE BOOMEN Politieposten bij gesneuvelde - reuzen Hij begreep het niet Jubileum Doopsgezind Zangkoor „DE VOGELKOOPMAN" Haarlemsche Opera (ette)-ver. „Bart Kreeft" STADSSCHOUWBURG Louis Davids met zijn ensemble V-t. FELLE BRAND TE BENNE- BROEK Groote stal geheel uitgebrand Een kranige pistonist T entoonstelling Jubileum J. J. Driessen Voor postzegelverzamelaars Crediteurenlijst Voor de Stille Armen Ontslag en werktijdverkorting Personalia Straks zes cent-tariefmaar lager abonnement VOOR DEN POLITIERECHTER Concurrentie tusschen chauffeurs De Paddenstoelendag Tuinbouw en Plantkunde Diamanten bruidspaar Vereeniging „Haerlem" BURGERLIJKE STAND SLAGER-PROPAGANDIST HOUDT TWEE MAANDEN 16 October INSTELLINGEN Koning Boris zal er niet bij tegenwoordig zijn Doumergue bij het stoffelijk overschot Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Voorburg (H. Martinus) de weleerw. heer J. Verhaar, thans kapelaan te Overveen. Dit bericht zal in Overveen en Bloemendaal met leedwezen ontvangen worden. Want kape laan Verhaar was geestelijk adviseur van ver schillende sociale vereenigingen. Vooral heeft kapelaan Verhaar zich verdien stelijk gemaakt voor de jeugdbeweging, waarin hij velerlei functies bekleedde. Hij was direc teur van de Maria-Congregatie voor de jongens, aalmoezenier van de Welpen, enz. Met groote toewijding en ijver heeft dé schei dende kapelaan gearbeid voor de jeugd, die hem dan ook noode zal missen. Een nieuw fraai en uitstekend ingericht parochiehuis was on. het resultaat van zijn onvermoeid streven. Juist nu dit prachtige parochiehuis voltooid is en de jeugdbeweging als het ware het beloofde land zal Intrekken, wordt kapelaan Verhaar, de ziel van de beweging, overgeplaatst. Zijn opvolger is de weleerw. heer Th. Lampe, kapelaan van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Den Haag, waar hij in 1932 geplaatst werd. Hij is 35 jaar oud en werd in 1927 priester gewijd. Kapelaan Lampe is vroeger al eenigen tijd in Haarlem geweest, zij het als herstellende in de Mariastichting, waar talrijke Haarlemmers hem hebben leeren kennen als een sympathiek priester. Zondagavond ongeveer kwart voor zeven brak nabij den Binnenweg te Heemstede een draad van den bliksemafleider op een der masten van de N.Z.H.T.M. De draad slingerde langs een mast, die als het ware in een vuurgloed kwam te staan. Kort daarop ontstond ernstige kort sluiting. Het publiek stroomde samen om dit ongewone schouwspel bij te wonen. De politie zorgde er echter voor/'dat geen ongelukken ge beurden. Het personeel aan de Koedieflaan en bij het raadhuis schakelde den stroom uit, waardoor t netgedeelte den HoutHeemstede niet gebruikt- kon worden. De montagewagen der N.Z.H., door een paard getrokken, arriveerde om half acht en een half uur later was het euvel hersteld. Het duurde echter nog vrij lang eer er weer van een normale dienstregeling sprake was. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat het in convenient op een stormachtigen Zondagavond door het publiek ernstig gevoeld werd. De NZ. H. onderhield het verkeer gedeeltelijk met auto bussen. Het taxibedrijf vaarde er wèl bij. Waren er eerst nog velen die meende, dat re herfst nog in de toekomst lag, wie Zondag jJ. ook maar het geringste tipje van zijn neus buiten de deur stak, kwam al spoedig tot de overtuiging, dat hij zich had vergist. Waren rookgepluimde schoorsteenen in de af- geloopen week nog sporadische gebeurtenissen, Zondag vermenigvuldigden ze zich in de tafel van tien. In den voornacht begon het gespook pas goed. Deuren en vensters werden door hevige ruk vlagen gerammeid en baby's hieven hun angst kreten aan tegen een uur of elf, toen zich de eerste bliksemflits uit de stormluchten los maakte. Boven het stormgeluid uit frequenteerden de ratelslagen van het onweer, dat vergezeld ging van hevige stortregens en hagelbuien. Om tien minuten voor één bezweek een spie gelruit van de firma V. en D. op den hoek van de Gierstraat en Koningstraat. Diverse boomen sneuvelden in den stormaanval. Dit was o.a. het geval in den tuin van het gebouw van den Armenraad aan den Jansweg. De tuin komt uit in de Ripperdastraat. Deze straat werd door een omgewaaide boom uit den tuin versperd. Ook sneefde een boom op den' hoek van het •Frederikspark en Kleinen Houtweg en in de Paviljoenslaan bij de Dreef; bij het voormalig brongebouw werd een boom zwaar beschadigd. Aan de Fonteinlaan bij de Spanjaardslaan woei eveneens een boom om. Waar deze boomen een gevaar voor het ver keer opleverden werd onmiddellijk de dienst van Hout en Plansoenen gewaarschuwd. Tot menschen van dezen dienst arriveerden, werd een vaste politiepost bij den boom geplaatst. Deze post zwaaide met een lantaarn, zoodra een weggebruiker naderde. Dit was ook het ge val bij den omgewaaiden boom aan de Fontein laan. Daar naderde om circa één uur een auto met een snelheid van 80 a 100 KM. Deze wagen werd bestuurd door een monteur uit Heemstede. De agent zwaaide uit alle macht met zijn zak lantaarn. Tot zelfs op het allerlaatste oogenblik deed de chauffeur geen moeite om te stoppen. De wagen werd door den boom opgevangen en dusdanig beschadigd dat hij moest worden weggesleept. De bestuurder verklaarde, dat hij het licht- zwaaien wel had gezien, doch niet had begrepen. Aan de voorzijde van den auto brandde slechts één lantaarn. De bestuurder kreeg geen letsel, doch wel een proces-verbaal. Het Doopsgezind Zangkoor heeft gisteren zijn 40-jarig bestaan gevierd. In het café-restaurant Gebr. Brlnkmann aan de Groote Markt hield het bestuur van het jubileerende \oor een recep tie welke zeer druk bezocht was. Om. kwamen hun gelukwenschen aanbieden mevr. J. W. M. Maarschalkvan Coppenaal, Be schermvrouwe van het koor, en haar echtgenoot, de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haar lem, voorzitter van het eere-comité, de heeren Luyken, namens het bestuur van de H. O. V. en Uhland, namens den Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Nederland en vertegen woordigers van tal van organisaties en zangver eenigingen. De heer Maarschalk hield een toespraak en bood een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens was het woord aan den heer J. Kuyper, die sprak ais voorzitter van het Huldi gingscomité, en wiens geschenk eveneens een en veloppe met inhoud was. Beide geldsbedragen dienden tot bestrijding van de feestviering. De heer Ed. A. Bilderbeek, vïce-voorzitter van het Huldigingscomité, bood tenslotte een oor konde aan. Op 21 November a.s. zal in de Gemeentelijke Concertzaal een feestconcert door het jubileeren de zangkoor gegeven worden. Zondagavond voerde bovengenoemde Ope- rette-vereeniging voor een uitverkochten Jans- Schouwburg de alleraardigste operette „De Vogelkoopman" op. In dc reeks der door deze vereeniging reeds voor het voetlicht gebrachte werken zeker niet de minste wat intrigue en muzikaliteit betreft. Maar of men er goed aan heeft gedaan, deze 3>voemg te doen voorafgaan door het tvoeren van een aantal zoo goed als on verstaanbare zangnummers door de „Kinder operette" zangklas, wagen wij te betwijfelen. Dit kan hoogstens een aantal ouders en fa milieleden der zingende kleinen en grooten hebben gefiatteerd. Een experiment als dit ook al ware het overigens uitmuintend ge slaagd, wat niet het geval was hoort on een avond als deze niet thuis. Het Angelus van Cath. v. Ren nes was het eenige nummer dat eenigszins draaglijk weid gezongen. Of het aan den verslappenden indruk lag, dien deze voorafgaande muzikale equilibratie óók op het ensemble maakte, weten we niet, maar het eerste bedrijf kreeg niet die vlotte vertolking, welke wij van het ensemble gewend zijn. Men had blijkbaar eenige moeite om „er in" te komen. Maar, toen men er dan ook eenmaal in was, liep alles vlot en met charme van stapel, waartoe vooral het spel der hoofd spelers het zijne bijdroeg. Elie Huyboom, die op onverbeterlijke wijze de titelrol verzorgde en die, naar aan het slot der voorstelling bleek, ook de regie der vertoo ning op zich had genomen, verdient voor beide een woord van warme hulde. Zijn zingen en acteeren was als steeds supérieur; met zijn nachtegaal-solo in het Ilde bedrijf stond hij wei op het hoogtepunt van dezen avond. Terecht verwierf hij hiermee dan ook een her haald open doek-applaus, zoo klaterend en spontaan, dat het een juiste graadmeter was voor het intense meeleven en genieten der aan wezigen. Zijn voornaamste tegenspeelster ook nderdaad, was Beb Duyn, een goede bekende van vorige opvoeringen. Haar zingen was frisch en duidelijk verstaanbaar en haar acteeren heeft ook aan souplesse gewonnen. Het wat sterke Haarlemsche accent moge zij, evenals de meeste overige spelers, zich vooral bij het pallando afgewecnen. Rie van der Goes die de Keurvorstin Maria was, zong ook een goede, echter niet steeds goed verstaanbare partij. Dit is jammer, want ze heeft een mooi getimbreerd geluid en zingt muzikaal en met juist begrip ai loopt ze ge vaar nu en dan te detoneeren. Piet Groot wien de rol van baron Webbs was toebedeeld, zingt en acteert met elke nieuwe opvoering beter, en ditmaal viel ons vooral z'n veel gemakkeiyker zingen op. Van Herman Woerde, wiens mooi tenorgeluid we reeds 'n vorige maal roemden, mag men verwachten, dat hy wat duidelyker articuleert, daar t meeste, ook in het parlando minder goed verstaanbaar was. Miep Groot Dillo had 'rt aardige, haar goed liggende rol als gro teske, verliefde oude dame. Harry Franke, die ditmaal de rol van dorpssohout vervulde, be gint stimmlióh wat los te komen, maar zyn actie en dictie verdienen nog heel wat te wor den opgevoerd om goed in het geheel te pas sen. Be regisseur had dezen acteur 'n stok moe ten geven, om z'n houding hier en daar wat afwisselender en aannemelijker te maken. Een paar uitstekende komische figuren kregen we van Jan v. d. Blom en Daan Cats als de twee examinatoren, en ook de dames Jo Mathot en Jo Pollé speelden haar kleinere rollen met verve en natuurlijkheid. Van de andere kleine rollen en figuranten met bijzondere waardigheden bekleed zou men, vooral bij de heeren een grooter acteerend ver mogen wenschen in gebaar en houding. We weten het: het is het oude bezwaar van dilet tanten dat ze zich moeiiyk in kunnen leven in een rol en zich dienovereenkomstig gedragen. Toch schuilt juist in deze kleinigheden, het ge heim van een prachtig sluitend geheel; het geeft er de „finishing touch" aan. Verschillende duetten, trio's en quartetten mochten open doekjes verwerven én wat den zang van het koor aangaat, deze was over het algemeen goed verzorgd, al bleven hier en daar korte conflicten met hot orkest niet uit. Het orkest, bestaande uit 'n aantal musici, meest leden der H.O.V. begeleidde, behalve t eerste bedrijf, waarin het wel wat luid speelde, uitstekend. In de beide laatste bedrijven wist men zich beter aan te passen aan het vaak niet stevig dragende geluid der acteurs en ac trices. De regie had gezorgd voor fraaie decors, waarin de kleurige costumes uitstekend pasten; vooral in de beide laatste bedryven vielen de schoone en fyngeschakeerde tafereelen te be wonderen, zoodat de vele aanwezigen niet alleen konden genieten van zang en spel, maar ook van een bekoorüjke mise en scène. Beide samen hebben, ondanks de gesignaleer de tekortkomingen, den toeschouwers evenwel een prettigen, ja een mooien avond bezorgd, waarop Elie Huyboom en de heer Henk Kreeft, die het ensemble met strakke hand leidde, zeker met genoegen en tevredenheid zullen kunnen terugzien. J. S. Zoo in den aanvang van het winterseizoen, als het Scheveningsche Kurhaus zyn sluizen voor de badgasten heeft gesloten, gaat Louis Davids met zyn ensemble, de Residentie bad plaats verlaten en op tournee door verschil lende steden van Nederland. Zaterdagavond vertoefde hy alzoo in Haar lem, alwaar hy in den Stadsschouwburg den volke met zyn luimigheden vermaakte. Meer malen hebben we reeds zyn voordrachtskunst den lof toegezwaaid, welke het toekwam en op zijn onmisbaar talent „om met het publiek om te gaan" gewezen. Nog steads kunnen we al hetgeen we daaromtrent vroeger gezegd heb ben ten volle handhaven, want ook nu weer heeft een goed bezette zaal zich vroolyk ge maakt met de grappige causerie, die aan zyn jolig geplooid aangelaat ontrolde. De gemak- keiykheid waarmede hy vertelt, plus de gees tige wendingen en kronkelingen van zyn ge babbel, zyn oorzaak, dat ledereen graag een open oor heeft voor hetgeen hy te zeggen heeft en men zich tydens zyn aanweglehid voor de „groote lap" niet gauw verveelt. Als tweede attractie in het ensemble trad Johan Kaart op, die in alle bescheidenheid het publiek nog eens aan zyn schitterende Hol- landsche filmcarrière herinnert, waardoor ook degenen, die dat nog niet wisten, achter het geheim zyn gekomen. Verder speelt hii met Matthieu van Eysden eenige één-acters, w.o. een ondeugend gevalletje dat hier in Holland den naam „Muller" draagt en een schets „By- geloovigheden" waarin hij een kostelyke cre atie van putluttig mannetje te zien geeft. Dan zyn er nog een paar schetsen, zooals „Het drempeltje" en van een matroos, die by den burgerlyken stand een kind komt aangegeven en dan by de belastingen verzeild raakt. Stuk voor stuk niemendalletjes, maar desondanks buitengewoon geëigend om op een dergelyken vroolyken avond in het programma te worden ingelascht. .Verder trad een zeer vingervlugge kaart- en dasmanipulator op, die aan het slot van den avond tevens blijk gaf een voortreffelyk me- motechniker te zyn. Matthieu van Eysden zong bovendien nog een niet onaardig liedeke, terwyl Corry Comivaar in de verschillende schetsjes het vrouwelijke element behoorlijk vertegenwoordigde. Dit is zoowat een globaal overzicht van het programma, waarin Louis Davids natuurlykeen groot aandeel had, niet alleen als conferencier maar ook en vooral door het brengen van di verse liedjes, die er by het publiek gretig in gingen en zooveel succes hadden dat men een maal een toegift afdwong. „Gy zyt lief, maar gulzig", opperde Louis Davids, doch niettemin gaf hy gehoor aan de vox populi, en „veroorzaakte" een extra lied. Behoeft het nog gezegd dat er heel veel ge lachen en heel erg veel geapplaudisseerd werd? De volwassen afwezigen doen zich zelf dan ook ongetwyfeld te kort, indien zy by een volgend optreden van dit ensemble in Haarlem by hun absentie persisteeren. Hedenmorgen om negen uur brak een uit slaande brand uit in de stal van den groenten- handelaar M. van der Meer aan den Binnen weg te Bennebroek. De vlammen vonden een gretig voedsel in den grooten hooizolder en de groote rookkolommen die daar werden ontwik keld maakten het vinden van den vuurhaaid zeer moeiiyk. De brandweer was spoedig ter plaatse en trachtte met een groot aantal stralen op de waterleiding het vuur te bedwingen. Zy kon niet voorkomen, dat de stal geheel en het daarby gelegen woonhuis gedeeltelijk u4t- brandde. De oorzaak is nog onbekend, verze kering dekt de schade. Op het solistenconcours te Hillegom op Zon dag 14 October werd D. Stöver, 14 jaar ocd, lid van de R. K. .Harmonie „Utile Dulci" be kroond met een eerste solistenprys. Daar de solist voor de eerste maal ter con course ging, en pas sedert Januari jJ. de piston beoefende, is dit een mooie prestatie en belooft wat voor de toekomst! In den Kunsthandel en Antiquariaat van J. H. Bois, Kruisweg 68, wordt een tentoonstelling van schilderijen van Meesters der Haagsche school: Tholen, Isaac Israëls, W. Maris, Gabriel, enz. en van het Lithographische werk van Henri de Groux gehouden. De heer J. J. Driessen, die vandaag het 60- jarig bestaan van zijn zaak herdenkt is heden morgen in intiemen kring gehuldigd. Zijn oudste schoonzoon, de heer J. Lamp, hield een toespraak en bood hem een Herdenkingsbord van Delftsch aardewerk aan, waarna de chef der juweliers zaak, de heer Ideler, eveneens den jubilaris toe sprak en een cadeau aanbood n.l. een moderne klok. In den loop van den morgen kwam het bestuur der Aneeangvereeniging den heer Driessen ge lukwenschen. Talrijke bloemen en cadeaux mocht de jubilee- rende eigenaar des morgens nog in ontvangst nemen. De commissaris van politie te Haarlem ver zoekt dengene, die een postzegelalbum van het navolgende signalement heeft verkocht, zich te melden aan het Bureau van Politie in de Smedestraat te Haarlem, afdeeling recherche. Signalement album; Album Historique et Geographique de Timbres Poste van Yvert en Tellier, gebonden en rood van kleur, loopend tot 1929. Het weekblad Handelsbelangen neemt ojn. op de crediteurenlijst in het faillissement A. Hoekema, aannemer Heemstede. Deze lijst telt 44 crediteuren met een aantal passief van 24.539.24, waarvan preferent 497.10 en be twist 6.105.13. De baten zyn nog niet volle dig bekend. De voornaamste crediteuren zyn: A. Tegelaar geleverde goederen 3036.24. N.V. Delflandsöhe Hyp. Bank 8763.40. Mr. F. J. D. Theyse q.q. borgstelling 6004.10 (betwist). Ingekomen: N.N. 10.—; St. Thomas Villanova 10.—; N.N. 2.50; V. O. W. Maria's byzondere voor spraak 2.50. Goddank, zoo schryft de Commissie voor de Stille Armen, weer eenige hulp. Met den herfst verzwaren weer, als in lederen wintertyd de zorgen, ditmaal echter voor onze armen ernsti ger en beangstigend. Daarom roepen wy: „Ge denkt de Stille Armen. Hun aantal neemt sterk toe. Het is niet te gelooven wiewie er al niet zich aanbevolen houden voor kleeding zelfs. Helpt, wie kan en gelooft, als wy zeggen dat er velen 'in, voor wie maatschappeiyke steun, Crisis Comité of Spijskokery, zoo voor treffelijk als zy zijn, nog onmogelijk benut kunnen worden. By dragen worden gaarne ontvangen aan het Bureau dezer Courant en by de Commissie leden voor de Stille (Armen, waarvan Penning meester is P. J. Busé, Gasthuissingel 64. Post rekening 13543. By de papierfabriek te Velsen zyn Zaterdag zeven arbeiders van de z.g. buitenploeg ontsla gen. By de Amst. Ballast My. aldaar wordt thans nog maar vyf dagen per week gewerkt. Te Rotterdam is geslaagd voor het examen Voorbereidend Onderwiis M. A. Struyf. alhier. De automatiseering van het telefoonnet rond om Haarlem wordt gestaag voortgezet en in den loop van 1935 zal Santpoort aan de beurt komen. Dat zal dan beteekenen, dat Santpoort dorp en -Station niet meer onder het Haar lemsche net zullen vallen, wat weer tengevol ge heeft, dat men dan Haarlem intercommunaal moet aanvragen en per gesprek zes cent moet betalen voor iedere 3 minuten spreken. Zijn wij wel ingelicht, dan is men er vooral in de omgeving SantpoortStation niet byster mee ingenomen, dat deze wijziging op het pro gramma van de P. T. T. staat. Men wil zelfs trachten de scheuring met Haarlem te voor komen. Wij hebben dan ook over deze kwestie inlich tingen ingewonnen by het Hoofd van net Te lefoondistrict. Deze verklaarde, dat de plannen voor automatiseering bozwaarlyk gewijzigó kunnen worden. Santpoort hoort niet by Haar lem en de tegenwoordige aansluiting is maar een noodmaatregel in afwachting van de nieu we automatische indeeling. Recht tot protes teeren is er dus niet en men kan alleen ver heugd zijn dat men zoolang van dien nood maatregel heeft kunnen profiteeren. De wyriging is echter niet zoo kostbaar voor den abonné als hij wel denkt. De abonnements prijs wordt n.l. hooger naarmate het aantal aansluitingen stygt. Haarlem valt onder de klasse van 48.per jaar, Santpoort straks waarschijnlijk onder de klasse van 100 tot 500 met 30.per jaar. Gaat men dus per gesprek vier cent meer dan vroeger betalen, men houdt 18.per jaar over op het abonnement, waar voor niet minder dan 450 gesprekken gevoerd kunnen worden met dezelfde kosten. Daar heeft men waarschijnlijk niet op gere kend en veel ontevredenheid zal daardoor zeer zeker verdwynen. Blyft dan alleen nog over de moeite om het verlangde Haarlemsche nummer interlocaal aan te vragen. Men verzekerde ons, dat in de mees te gevallen binnen twee minuten verbinding verkregen zal zijn. Het is echter nog niet zoover, het volgende jaar wordt eerst een centrale gebouwd, waarna de net-splitsing langzamerhand voltrokken zal worden. By het Haarlemsche station mogen vier taxi's gestationneerd zyn. Het is te begrypen dat daar door de chauffeurs, die op reizigers wachten, de hand aan gehouden wordt. Als ze maar even bang zijn, dat er een vyfde bykomt, we den ze als één man op om hun rechten te ver dedigen. Zoo gebeurde het op 27 Mei, wen de 24-jarige chauffeur W. van S. door zyn ambt- genooten ervan verdacht werd, zich als vyfde man by hen te willen sonaren. Eeii van de stationneerende chauffeurs wierp zich toen als woordvoerder op en had den nieuw aangeko mene de les geleerd. Deze .vas hierop zeer boos geworden en had zyn bazigen collega zeer lee- ïijke woorden toegevoegd. Hedenmorgen stond W. van S. terecht we gens eenvoudige beleediging. Nogmaals werden de leelyke woorden Uitgesproken, die verdach te gebruikt had., maar nu door Officier van Justitie en Politie-rechter. Uit het verhoor bleek wei, dat het niet de bedoeling van verdachte geweest was om by het station een standplaats in te nemen, maar hiernaast bleef toch staan, dat hy den chauffeur C. V. beleedigend had toegesproken. Over de juiste formuleering der beleediging liepen de meeningen van de getuigen uiteen, wat wel te verklaren valt uit het groot aantal scheldwoorden, dat onze taal ryk is en uit de ver doorgevoerde alliteratie, die er tusschen ve'e van deze termen bestaat. Wat er van was, de Officier concludeerde dat de schuld van verdachte vast stond. De Neder lander laat zich weinig zeggen en heeft aan stonds een groot vocabularium van scheld woorden klaar. Al is dit begrypelyk, te veront schuldigen valt het niet. Deswege eischte de Officier een geldboete van ƒ10.—, 10 dagen subs. De Raadsman van verdachte begon met op te merken, dat het opstandig gevoel van de Nederlanders, waarover de Officier gesproken had, niet zoo ongunstig is, als we het zien te genover den slafengeest, die andere volkeren dikwyls kenmerkt. Hij gaf echter toe, dat deze goede eigenschap ook haar schaduwzyde heeft, welke gelegen is in het gebruiken van minder toelaatbare uitdrukkingen Of enkele van de gebruikte uitdrukkingen in casu het aan duiden van faecaliën, waarin we toch moeiiyk een moreele disqualificatie kunnen zien in derdaad beleedigend zyn, meende pleiter te moeten betwijfelen. Consequent vroeg de raads man voor zyn cliënt clementie De uitspraak maakte aan de zaak een einde: een boete van ƒ5— of een gevangenisstraf van 3 dagen. Zaterdag hield de afd. Haarlem der Ned. Natuurhist. Vereeniging een z.g. paddenstoe lendag in de hal van de 2e H.B.S. aan het Santpoorterplein. In de hal, die door den Dienst Hout en Plantsoen en smaakvol was versierd, waren op een aantal tafels groote hoeveelheden padden stoelen door jongeren verzameld naar soort gerangschikt, en voorzien van de namen, uitgestald. Mooie foto's en gekleurde afbeeldin gen hingen aan de wanden. De boekhandel „Loosjes" verleende zyn medewerking door de op de paddenstoelen betrekking hebbende lit teratuur ter inzage te leggen; de Mycologische Vereeniging had een inzending van tydschrif- ten en publicaties, terwyl een aantal kostbare plaatwerken en teekeningen door Teyler's Stichting welwillend waren afgestaan. Velen hebben van de geboden gelegenheid om nog eens rustig de verschillende soorten te be- kyken, en tevens vragen te stellen, gebruik ge maakt. Des avonds werden door den voorzitter eenige malen een reeks lichtbeelden (w.o. vele fraai gekleurde) van paddenstoelen vertoond. De Koninklyke Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde afd. Haarlem en omstreken vergadert Dinsdagavond a.s. om kwart over acht in hotel Lion d'Or. Vandaag viert het echtpaar F. SeméKuyken, Generaal Cronjestraat 137 rood zyn diamanten bruiloft. De bruidegom is 83 jaar en de bruid .77. Het echtpaar woont reeds 22 jaar in de Cronjé- straat. Het feest wordt op bescheiden wijze en in intieme kring gevierd. Dat neemt niet weg, dat de buurtgenoten zich niet onbetuigd lieten. Zooals gemeld zal den oudjes vanavond een sereffade gebracht worden. De Vereeniging „Haerlem" heeft Zaterdag een excursie ondernomen naar Hoorn. Onder deskundige leiding van de heeren J. S. Tadema en P. A. Dijkema werden oe verschillende his torische bezienswaardigheden bezocht. Geboren: 10 Oct.; S. StoekenDonraadt, d.; 12 Oct. A. de VriesRiedstra, d.; J. Nieuwen- huizenWillemsen, z.; 13 Oct. A. Ausmavan Amersfoort, d.; M. M. Beendersvan Houten d. Overleden; 12 Oct.: P. G. v. d. Bemden, 67 jaar, M. van Heemskerkstraat; G. M., 5 d„ d. van B. Koek, Kamperlaan. Nadere bijzonderheden Men seint ons nader uit Buenos-Aires: De Pontificale Hoogmis werd gedeeltelijk gezongen door de menigte zelf, die enthou siast de oude Gregoriaansche missa acht de Angelis meezong; misgezangen werden afgewisseld door kostbare motetten van het edel koor, die een hemelsche symbolie weefden om het altaar. Na het Ecce Sacerdos magnus volgde het motet van Ravanello „Sacerdos domini" zesstemmig en een „Alleluja Eucharisti- cum", een Gregoriaansche melodie uit de twaalfde eeuw. Nog nimmer werd het heilig offer voor zulk een groote menigte opgedragen, maar de honderd duizenden toonden een voor beeldige en ontroerende orde en volgde nauwkeurig de aanwijzingen, die de spea ker, Mgr. Napal, hun door de veertig luid spreker gaf. Na het evangelie nam de Kardinaal-Le gaat, die zelf celebreerde, het woord voor een homelie, die een van de belangrijkste feiten van dit Congres mag heeten. Een rede, die tot het diepste en schoon ste behoort, wat over het Goddelijk Ko ningschap van Christus ooit is gezegd. Kardinaal Pacelli is te Rome bekend als een der meest gevierde kanselredenaars. Zijn rede was vol van de diepste theolo gische wetenschap, maar Zijn gevoelvolle stem en Zijn-edel gebaar en de vurige liefde van zijn hart en voordracht maakten deze theologische les tot een meesleepende rede. die een diep spoor achterliet in den geest van al Zijn hoorders. Een geweldige toejuiching bezegelde het einde. Daarna werd het Credo op de oude Gre goriaansche melodie door alle geloovigen gezongen. Bij het naderen der consecratie werd de onmetelijke menigte, wier gejuich voort durend gebruischt had als een zee, volledig stil. Bijna angstwekkend stil. Over haar innig gebed steeg de zang van de zilveren bazuinen omhoog, die de bid dende stem van dit oude zilverland zelf scheen. Na de H. Misdeelde de speaker mede, dat de Paus aanstonds uit Zijn studeer vertrek in het Vaticaan tot de menigte spreken zou. En weer viel die ontzettende stilte, die de harten deed kloppen tot bestens toe. Millioenen oogen richtten zich 'op de luidsprekers: de metalen bekers, waaruit de stem van Christus' plaatsvervanger vloeien zou. Uit de luidsprekers gonst een oogenblik een geluid als dat van de zee, die tusschen hier en Rome ligt. Dan een kort geluid, alsof een schakelaar wordt omgedraaid, en dande stem van den Heiligen Vader. Verreweg de meesten van diegenen, die hier verzameld zijn, hebben den Plaats vervanger van Christus nimmer gezien en zullen Hem ook nooit zien. Eenmaal in him leven echter zullen zij Zijn stem hooren! En in de duizenden oogen, die naar de metalen luidsprekers staren, fonkelen tra nen. 't Pausen toespraak, welke hierna volgde, werd uitgesproken met een volkomen hel dere, kare stem. Tallooze aanwezigen, priesters zoowel als leeken, konden hun aandoening niet be dwingen op dit verheven historisch mo ment in de wereld-geschiedenis der H. Eucharistie. Op den zegen volgde een donderend ap plaus en een hartstochtelijke manifestatie van eenheid met den Paus ^van Rome. Nadat het koor het „Tu es Petrus" van Mitterer ten gehoore gebracht had, zong de menigte met onstuimige kracht het „Chris tus vincit, Christus regnat" als een ant woord op den Pauszegen. Daarna stroomde de menigte langzaam uiteen. De bekende slager-propagandist H. Th. R. uit Rotterdam, is door de Rechtbank aldaar terzake van eenvoudige beleediging tydens een openbare vergadering van den vroegeren Minister van Economische Zaken, mr. T J. Verschuur, van het hoofd van het Veeartsenij kundig toezicht prof. dr. Burger en van den directeur van het slachthuis te Wageningen, den heer Van Ginkel, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft dit vennis met verbetering van gronden bevestigd. Sociëteit „St. Bavo": R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. R. K. Lyceum, Zylweg: Tentoonstelling van „Natura Docet", van half 5 tot 6 uur. Rembrandt-Theater „De zoon van Kong." Op het tooneel „4 Plastics", 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „De raadselachtige Mr, X", 7 uur (doorloopende voorstellingen). Gebouw „St. Bavo" Cursus R.K. Volks bond, 8 uur Arbeid Adelt, half negen Fe deratie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig Bureau, 8 uur; Tramweg personeel, 8 uur Vertrouwensmannen Spoor wegpersoneel, 8 uur. R.K. Lyceum, Zijlweg, Overveen Tentoon stelling „Natura Docet", 4.306.00 uur. Stadsschouwburg: Ver Rotterd. Hofstadtoo- neel „Smaadschrift", kwart over 8. Gouvernementsgebouw, Dreef: Provinciale Staten van Noordholland, half 12. Hotel Lion d'Or: Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en plantkunde, kwart over 8. Rebrandt-Theater: „De zoon van Kong"; op het tooneel „Viel Plastics", 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „De raadselachtige Mr. X", 7 (doorloopende voorstellingen). R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelyks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werkda gen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofsiraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisje*. lederen dag 1012, i4. 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haar lem. Tel. 11671. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp, Wykver- pleging en Magazyn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R. K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur. Vrijdags '•'an 1 tot 2 uur Spreekuren: R. K. Wykverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliothe-k. Opengesteld: dagelyks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur. 's Maandagsochtends gesloten. BOEKAREST, 15 Oct. (Reuter). Koning Ca rol van Roemenië zal zich vermoedelijk per vliegtuig naar Belgrado begeven teneinde de ter aarde bestelling van koning Alexander bij te wonen. Boris van Bulgarye zal zich doen vertegen woordigen door prins Cyrill en generaal Ka- noff. Het blad „Folitika" schrijft, dat men in Joe- go-Slavië zeer verontwaardigd is óver de Fran- sche politie. Volgens het blad zou koning Alexander voor nemens zyn geweest 40 rechercheurs mee naar Parys te nemen, die hem ook begeleid hadden op zijn reis naar Sofia. De Fransche autoriteiten zouden hem dit evenwel uit het hoofd hebben gepraat met Je verklaring, dat zy alle veiligheidsmaatregelen hadden genomen. In Belgrado is men van oordeel, dat de Ko ning nog in leven zou zyn, als hij zyn voorne men ten uitvoer had gebracht. Volgens hetzelfde blad staat het thans vast, dat de moordenaar Wlada Georgief heet. In aansluiting op het elders in dit blad tegen gesproken bericht betreffende de ongesteldheid van den H. Vader, seint onze Romeische corres pondent ons nog d.d. 15 Oct. Het bericht over de ongesteldheid van den H. Vader heeft blijkbaar zijn oorsprong gehad in een misverstand van een journalist. Vrijdag j.l. ontving de H. Vader het bezoek van een directeur van een der technische diensten, die na het bezoek te kennen gaf, dat de H. Vader zeer bezorgd en bedrukt geweest was over den internationalen toestand. Deze woorden werden blijkbaar door een jour nalist vernomen, maar misverstaan en zouden aanleiding gegeven hebben tot het bedoelde be richt. Hoe weinig ongesteld de H. Vader is, mogen blyken uit het feit, dat Hij by de inzegening van het huwelijk van zijn neef voor de jonggehuwden hedenmorgen nog een toespraak van drie kwar tier heeft gehouden. PARIJS, 15 Oct. (Reuter). Poincaré is drie weken geleden van zijn buitenverblyf naar zyn woning in de Rue Marbeau te Parys terugge keerd. Zijn gezondheidstoestand scheen niet ver ontrustend, doch zyn hart was zwak. Het schynt, dat hy zich het drama te Mar seille zeer heeft aangetrokken. Gisteravond be merkte zijn vrouw, dat hy niet goed werd en verzocht daarom aan eenige vrienden by haar man te waken. Minister-president Doumergue heeft rich hedenmorgen naar het sterfhuis begeven en aan mevr. Poincaré zyn deelneming betuigd, ook namens de regeering. De regeering zal den oud-president waar- schijnlyk met een natonale begrafenis eeren, doch de laatste wilsbeschikkingen van den over ledene weet men nog niet. Poincaré is zonder doodsstryd, zonder ook maar eenig teeken, dat de naderende dood aankondigde, ontslapen. Vermoedelyk zal hy te Numécourt worden begraven. (Deze pag. is gedeeltelyk gecorrigeerd.) Nietwaar, U bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren. hy plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zyn en die Uwe regelmatige belangstelling Inderdaad «Botlveeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2