Onze ruiters in het buitenland ilislll Zoekt gij betrouwbaar f IRt IP, Plaats dan een „Omroeper Personeel? voor 75.000 gezinnen Opening van het nieuwe hoofdkwartier der Padvinderij. Installatie van het Koningin-Moeder herdenkingsfonds. FRAAIE SUCCESSEN TE WE EN EN IllillÖI Dempsey gaat een ren stal houden Korte berichten GROOTE MOCELIJKHEDEN PAARDENSPORT IN VOGELVLUCHT In ons land is het seizoen thans ge heel gesloten Stijgende be langstelling voor paarden sport in Duitschland GEVAARLIJK GESCHRIJF N.S.B.-brochure over de Jordaan- onlusten RAMPOKTERREUR TEN EINDE Genua-Express Pater Amadeus t Yehudi Menuhin Hospitaalkerkschip „De Hoop" Inbreker veroordeeld Nieuwe uitgaven BERLIJNS HANDELSPOLITIEK Verdrag met Amerika opgezegd HüiirnmninniiiinmiiirniininiiiiiTiiTiiiiiiniiiiiimmiiiiiiiiiinimniiiiumniiiiiiiininiuaiiiiiinininiraiimiB MAANDAG 15 OCTOBER 1934 iiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiuiiiuiiuiuiiiuiiiiiiiiiiuiiimiiuiiiiiiiiiimiiiil President Lebrun van Frankrijk in den stoet bij de begrafenis van den vermoorden minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou t Wil nog al vlotten ln het buitenland met onze ruiters. We hebben waarlijk de laatste jaren niet over succes te klagen, 't Zijn welis waar een klein aantal personen, die steeds onze kleuren hoog moeten houden, maar men kan nu eenmaal moeilijk verwachten, dat een klein landje als het onze een in aantal gelijke ploeg kan uitbrengen als b.v. landen als Frankrijk of Duitschland. Aan den anderen kant kan het aantal Nederlandsche ruiters echter aanmer kelijk verhoogd worden. Als men eens wedstrij den in Zwitserland bijwoont, dan zal men zich verwonderen over het groote aantal deelnemers en de kwaliteit der rijkunst. Nu behooren deze bij elkaar o.i. en 't aantal miters is ten. onzent niet zoo groot als het wel zou kunnen wezen, vermoedelijk door een minder gelukkige of on voldoende organisatie en anderzijds door een gemiddeld vrij laag staande rijkunst. Het rijkunstig peil kan in een land worden opgevoerd door strenge en doelmatige organi satie. M.a.w. er moet een vaste leiding zijn in zulke zaken. Vooral de rijkunst kan vaste lei ding niet missen en deze is 'n eerste- vereiechte v&>r een hoog gemiddelde. De ruiters, die te genwoordig onzen naam hoog houden, geven den stand der Nederlandsche rijkunst" niet weer. Zij zijn uitzonderingen. Den regel ziet men op de wedstrijden in ons land zelf. Wij willen hiermede niets kleineerends zeg gen over onze goede internationale ruiters. In tegendeel. Hun prestatie wordt er -geen haar minder om. Eer nog beter Maar we willen er alleen ernstig tegen waarschuwen, dat men nu niet moet denken dat door krachtstaaltjes van enkelingen de stand der Nederlandsche rij kunst wordt bepaald. Alleen uniforme en krachtige leiding, zooals we dat o. a. kunnen zien bij de landelijke rij- vereenigingen, kan een gemiddeld peil der rij kunst opvoeren en tijdig de slechte plekken er uit snijden. Om echter terug te komen op onze „inter nationals". Ze hebben al eenige concoursen achter den rug. Eerst Mühlheim, daarna Essen en nu weer Weenen. In eerstgenoemde plaats was het succes niet overweldigend. Mej. Pauptit, onze amazone, heeft zich goed gehouden, maar het geluk een voorname factor bij de springconcoursen was niet aan haar zijde. Lt. Carp en Pahud en genoemde amazone hadden ook ingeschreven voor de dressuurproeven, die te Mühlheim wer den gehouden. Het scheen, dat de Duitsche juryleden niet erg op onze hand waren. Men meende althans in den uitslag daarvan iets te kunnen bespeuren. Nu moet men met derge lijke dingen altijd heel voorzichtig zijn, want het is bij die dressuurbeoordeeling voor een gedeelte altijd ook nog een kwestie van smaak. Vooral geldt dit tusschen vertegenwoordigers van één of meer landen. In één en hetzelfde land kan men onder goede leiding wel gelijke opvattingen ingang doen vinden omtrent het al of niet juiste in het gaan en de houding van een dressuurpaard. Wellicht zal men zich ook nog herinneren hoe bij de Olympische Ruiterspelen in 1928 te Hilversum vrijwel elk jurylid de ruiters van zijn eigen land het hoogst had gekwalificeerd. Dat was wel een heel erg sterk staaltje, waar over ook het noodige gezegd is! In Essen had men meer succes. Niet echter in de dressuur. In de gewone springconcour sen werd goed gereden, doch een gouden strik, die in Duitschland den eersten prijs aangeeft, kon niet veroverd worden, totdat den laatsten dag Fortuna de behulpzame hand bood en kwis tig met goede gaven strooide. Lt. Jhr. v. Len- nep was de eenige zonder fouten en won dus den eersten prijs. Lt. Groter werd derde, lt. Steenkamp en de heer Pasman werden resp. 8e en 9e. Als men de Duitsche bladen leest, kreeg men wel den indruk, dat men den Nederlanders gaarne een overwinning gunde. Onze ruiters hadden sinds vorige jare- in West-Duitsch- land een goeden naam en waren ook bij het publiek populair. Trouwens van onsportiviteit kon men de Duitschers niet beschuldigen. Alle goede verrichtingen werden toegejuicht. Na Essen kwam Weenen. De ploeg werd ver sterkt met It. dr. van Schaick, zeker ook een van onze beste krachten. Enkele ruiters, die in West-Duitschland waren uitgekomen, gingen weer naar het vaderland terug, zoodat een kleine, maar goede équipe onze kleuren verte genwoordigen moest. Lt. Greter was in die dagen wel „de" kracht onzer vertegenwoordiging. Hij behaalde den eersten prijs in het concours de puissance, dead-heat op de eerste plaats met den ook in ons land bekenden ritmeester Clavé (Fr.). Lt. Greter is het ook geweest, die derde word in den ,,Preis von Schönbrunn". De landenwed- strijd tenslotte werd gewonnen door Frankrijk, gevolgd door Italië en met Nederland op de derde plaats. Hongarije volgde dan vóór Turkije, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. Intusschen is in ons landje het seizoen ge ëindigd. In het Noorden was het de hippische dag te Loppersum; in het overige Nederland het concours-hippique te Woudenberg, dat net seizoen waardig afsloot. Wel werd na Wouden berg nog een tweedaagsch concours te Wasse naar gehouden, maar èn dcor te weinig belang stelling, èn door een vrij mager programma vormde die dag nu juist geen mooie finale. Woudenberg daarentegen was „af". Duizenuen toeschouwers, schitterende omgeving,' prachtig warm herfstweer, beste sport honderden paar den en een parade van landelijke ruiters, mas saler dan ooit tevoren en zeer indrukwekkend. In het Noorden was eèn bijzonder belangrijke wedstrijd: de sterrit der landelijken naar Lop persum. Vooral een goede conditie der paarden werd zeer gewaardeerd en onverbiddelijk was de jury in de beoordeeling hiervan. Vier groe pen werden meedoogenloos uitgeschakeld. Zeer snelle tijden zijn gemaakt n.l. van 17 K M. per uur, hetgeen voor een enkeling niet veel zegt, maar voor een groep van vier ruiters en.... over een afstand van 40 K.M. wél een heele prestatie is. Men vergete bovendien niet, dat de paarden alle gewone boerenwerkpaarden zijn, die nog mager waren van het zware land werk, dat zij de laatste weken achter den rag hadden. Uit het buitenland komen niet veel berich ten over bijzondere voorvallen meer binnen. In Duitschland werd dezer dagen een eigen aardig record gebroken. Het gebeurde in een course voor tweespannen harddravers. Nu is op zichzelf zoo'n draverij al iets bijzenders. Het is moeilijk twee dravers behoorlijk geza menlijk te laten coursen. Men heeft dezen wed strijd weer ingevoerd in Duitschland, omdat men meende daarmede publiek te trekken. On getwijfeld zal dit ook wel het geval zijn, 'even als dat het geval was met de draverijen, waar bij dames de leidsels voerden. De Duitsche drafsport bloeit, kan men gerust zeggen. De leiders verstaan de kunst om pu bliek te trekken. De rennen kunnen er een voorbeeld aan nemen. Het record voor tweespannen stond voor Duitschland al dertig jaren op naam van het beroemde vóór-oorlogsche span Glückskind Queen Forester en wel op 1 27 8 K.M.-tijd. De hengsten van den heer Paulus „Citrus" en „Don José" verbeterden het record met twee volle seconden. The Saint Leger, een der bekendste klassieke races voor drie-jarige renpaarden, geloopen te Doncaster in Engeland, v/erd gewonnen dcor Windsor Lad, den Derby-winnaar, die daar mede zijn „klasse" bewees. Met twee lengten verschil kwam hij vóór Tiberius, een flinken outsider en met vier lengten vóór Lo Zingaro, een goed en bekend paard over de eindstreep. Windsor Lad was favoriet. Umidwar, de tweede favoriet, eindigde in het geslagen veld De af stand bedroeg 2900 M. en het gewicht 57 y2 kg. voor alle paarden. Na deze overwinning zal Windsor Lad niet meer loopen. Hij is uit trai ning genomen en voor een hoogen prijs verkocht om als dekhengst dienst te doen. Amerika wil ook steeds graag „meedoen". Daarnaast is „business" ook een factor van be- teekenis. Zaken doen ook in de rensport, is het parool. In Amerika wordt uitstekend gereden en er zijn prima paarden. Van tijd tot .ijd tracht men sensationeele n.atches te organisee- ren met paarden uit de oude wereld of uit Australië. Ditmaal zal Admiral Drake, het Fransche renpaard, dat den „Grand Prix won, den Oceaan oversteken. Gezien de moei lijkheden bij de acclimatisatie zegt de uitslag van zoo'n wedstrijd weinig. Alleen wanneer de gast eenige keeren den Amerikaanschen concur rent slaat kan men spreken van een betere klasse. De gast heeft n.l. alles eigenlijk tegen: klimaat, lange zee- en landreis, andere banen, andere tegenstanders enz. Tenslotte zij nog vermeld, dat Jack Demp sey, de bekende zwaargewicht bokser ren paarden zal gaan houden. Men spreekt van v'er of vijf. Reeds vroeger heeft de wereldkampioen een renstal van veertien paarden geëxploiteerd. Hij liet ze loopen op de banen te Californië en Mexico. Als réden van dit plan geeft hij op zich eenige ontspanning te willen verschaffen. BATAVIA, 13 Oct. (Aneta.) Naar het „Bat Nieuwsblad" verneemt liet de Officier van Jus titie exemplaren van de N. S. B -brochure over de Jordaan-onlusten in beslag nemen. Dit zal ook elders in Ned.-Indië geschieden. BATAVIA, 13 Oct. (Aneta.) Nadat thans de hoofdleiders van de rampokpartijen in de om geving van Madioen zijn opgevat, is de rust in deze streek weergekeerd. De Gouverneur van Oost-Java betuigde zijn dank aan den Resident van Madioen voor de genomen maatregelen. De speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het motorschip „Christiaan Huygens" zal Dinsdagmorgen 16 October om 10.15 uur van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 17 October om 6.18 uur te Ze- venaar, om 7.14 uur te Amsterdam, om 8 uur te Utrecht C. S. om 9 uur te Amsterdam W. P., om 9.39 te Amsterdam C. S. en te 9.31 uur te Rotterdam-Maas. In het ziekenhuis te Roermond overleed na kortstondige ziekte de Z.Etrw Pater Amadeus, prior van de Cistercienser-abdij Sint Jozef te Lilbosch, Echt (L.)in de kracht van zijn leven. De voorbeeldige kloosterling, wiens zacntmoe- dige omgang vele vrienden won ook buiten de clausuur, was ongemeen begaafd in kunsten en wetenschappen. De onderwijsinrichting te Lil bosch heeft veel aan hem te danken. R. I. P. Bij zjjn eerste en eenige optreden te Rotter dam, op 19 October a.s. onder auspiciën van den Rotterdamschen Kunstkring, zal de beroemde violist Yehudi Menuhin een nog nooit in Ne derland uitgevoerd jeugdwerk van Mozart, een vioolconcert in D-dur, ten gehoore brengen. Het werd te Versailles door Mozart op 10- jarigen leeftijd gecomponeerd en opgedragen aan zijn vioolleerlinge Prinses Adelaide, een dochter van Lodewijk XV. Op de derde reis van het Hospitaal Kerkschip „De Hoop" werden in totaal behandeld 133 pa- tienten waarvan 90 in volle zee en 43 in de haven van Scarborough. In het hospitaal werden opgenomen totaal 7 patiënten waarvan 5 chirurgische gevallen en 2 interne. Deze patiënten werden of ge nezen ontslagen of naar hun huisdokter ver wezen, terwijl een naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden ging. Ook deze maakt het thans goed. Ziekten met doodelijken afloop kwamen niet voor. De 23-jarige handelaar H. M., is door de Vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank wegens diefstal en diefstal met braak tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. Het O.M. had anderhalf jaar gerequi- reerd. De man was met valsche sleutels binnenge drongen in een bovenhuis aan de Jacob Obrechtstraat, waar hij eenige bankbiljetten van 25 buit maakte. Ook had hij ingebroken in een magazijn aan den Amstel, waar hij eenig geld en eenige glassnijders wegnam. Mevrouw Székely-Lulofs is na een kort ver blijf te Londen waar zij onderhandeld heeft over een Engelsche tooneelopvoering van „Rubber" weer naar Boedaptst vertrokken ter voltooiing van een nieuwen Hongaarschen roman, d.e volgend najaar bij „Elsevier" verschijnen zal Er bestaan plannen tot het organiseeren van eenige lezingen in Holland van J. Anker Larsen, die één dezer dagen te Kopenhagen zijn 60sten terjaardag vierde. Naar aanleiding daarvan zullen binnenkort goedkoope herdrukken van „Heiliging" en „Roes" verschijnen bij dezelfde firma. Einde dezer maand verschijnt bij „Elsevier" het tweede deel der trilogie Anthony Adverse onder den titel „Het Bronzen Spiegelbeeld". Dit vervolg op „De Kleine Madonna" zal wederoirr geïllustreerd worden door den Nederlandschen kunstenaar G. V. A. Röling. Van Marcus Lauesen, den Deenschen schrij ver van „Nu wachten wij op een schip", ver schijnt binnenkort in het Nederlandsch een nieuw boek, getiteld „Vader". Goedkoope herdrukken van de bekends boeken van Sven Hedin, „De Groote Kara vaan" en „Raadselen der Gobi" zullen dit na jaar het licht zien. BERLIJN, 13 Oct. (V. D.) De Duitsche ambassadeur in Washington heeft heden de re geering der Vereenigde Staten medegedeeld, dat de Duitsche regeering voornemens is verande ring te brengen in bepaalde artikelen van het DuitschAmerikaansche handelsverdrag van 8 December 1923. Op grond hiervan loopt het ver drag op 13 Octaber 1935 af. De ambassadeur heeft de regeering der Ver eenigde Staten tevens medegedeeld, dat zijn re geering te allen tijde bereid is tot het voeren van onderhandelingen betreffende de Duitsch- Amerikaansche handelsbetrekkingen. In Polen is een militair vliegtuig met twee officieren aan boord bij een oefenvlucht neer gestort. De piloot was onmiddellijk dood; de waarnemer is in het ziekenhuis overleden. Twaalf Japansche studenten zijn te Tokio ge arresteerd wegens communistischen cellen- bouw. De Duitsche minister Rust is Zaterdagmid dag per vliegtuig uit Boedapest vertrokken na een bezoek aan de Hongaarsche regeering. Het bezoek is zeer bevredigend verloopen. Rust ver klaarde, dat vooral wetenschap en opvoeding in Hongarije dezelfde wegen volgen als Duitschland. De maatschappij der Belgische spoorwegen overweegt een plan tot verlaging der spoortarie- ven. 900 arbeiders werkzaam in de mijnen te Pees (Hongarije) zijn in staking gegaan om loons- verhooging te krijgen. Daar hun eischen niet schenen te worden ingewilligd zjjn deze mijnwerkers bovendien in hongerstaking gegaan. Zij daalden af in een der mijnen en weigeren naar de oppervlakte te komen. Niettegenstaande het losgeld is betaald, is mevrouw Stoll, die dezer dagen te Louisville ontvoerd werd, nog niet vrijgelaten. Het verhoor van den man, die in verband met haar ontvoering is gearresteerd, heeft niets opgeleverd. worden U geboden door advertentie-reclame 1° de rubriek „Omroepers" Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn. wan® voor slechts 50 cent per regel komt Uw Zaken- Omroeper onder de aandacht van 75.000 g** zinnen. Het nationaal hoofdkwartier der padvinderij aan de Alexanderstraat te den Haag Is Zaterdag door H, K. H. Prinses Juliana officieel geopend. De Prinses wuift de padvinders vanuit hun nieuw huls toe De zwemmers en zwemsters ene te Maagdenburg zulke fraaie prestaties geleverd hebben, zijn Zondag in hotel Parkzicht te Amsterdam gehuldigd De damwedstrijd om het wereldkampioenschap Is Zaterdag te Amsterdam'begonnen. - Keiler (kampioen Nederland) in zijn wedstrijd tegen Raichenbach (links), kampioen Frankrijk Z. Exe. minister Colijn heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het Kon Mil. Invaliden huis .Bronbeek" te Arnhem De minister met generaal Rijnders bij het verlaten der inrichting Minister Slotemaker de Bruine installeerde Zaterdag te den Haag hel uitvoerend comité voor het vormen van een nationaal Koningin-Moeder herdenkingsfonds ter bestrijding der t.b.c. Zittend v l.n.r.mr. J. Everts; C. G. Vattier Kraane;, minister Slotemaker de Bruinedr. J. D. Heftingmej. A. Thorbecke en dr. A. A. P Kooien Staande v.l.n.r.dr J. B F. van Gils; K Kruithof F" S. Noord hoff; J. Th. Nijkamp en mr. H. P. Tjeenk Willink

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4