Joego-Slavië ontvangt zijn dooden vorst Dobbelmann lekker... man? Wie zal Chéron opvolgen Vicks Hoestbonbons Raymond Poincaré overleden FINANCIEN EEN INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID Rust keert terug in Spanje RADIO-PROGRAMMA Dagfilm MAANDAG 15 OCTOBER 1934 De houding der Kleine Entente Geen liefhebbers Korte berichten Het kerk-conflïct in Beieren De verkiezingen in Frankrijk Arbitrage opgelegd Dinsdag 16 October 1934 Oud-president van Frankrijk Hotel afgebrand De moordenaar van Alexander en Barthou zou Georgief heeten en een berucht lid zijn van de I.M.R.O. Nieuwe arrestaties EDEN TE STOCKHOLM AANGEKOMEN Katholieke Encyclopaedic Zijn ontslag heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad Pétain moest ingrijpen Betoogingen van trouw aan den protestantschen bisschop Meiser In het conflict in Zeeuwsch' Vlaanderen GRAANSTAPELS IN ASCH Vlammen aangewakkerd door den storm WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem R.K. Universiteit Herdenkingsdienst te Den Haag 19 Oct. Kleine Entente bijeen Largo Caballero gearresteerd slechts 55 c.p. doosjes va?or5» I Aan blüsschen viel niet te denken Zondagochtend zijn te Annemasse vier ver dachte personen gearresteerd, juist op het oogenbiilc. dat zij probeerden de grens over te steken. Het schijnt, dat hun legitimatiepapie ren vervalscht zijn. De Fransche politie heeft den directen mede werker van den leider der terroristenvereeni- ging Oestsja, Dr. Paveltsj, gearresteerd. Het is de in Maart 1910 te Belgrado geboren student in de rechten Eugen Kwatemik, die identiek zou zijn met Egon Kramer. „Paris Soir" publiceert een foto van een arti kel in „het onafhankelijke Kroatische Rijk", waarin hulde wordt gebracht aan Eugen Kwa- temik. WEENEN, 15 Oct. (Reuter). De Joego-Slavi- sche regeering heeft bij een Weensche firma de doodkist en de sarcophaag besteld voor koning Alexander. Deze firma heeft niet alleen de doodkisten gemaakt voor Keizer Franz Joseph en diens gemalin Keizerin Elizabeth en zijn eenigen zoon Kroonprins Rudolf, maar ook voor Prins Alexander Karageorgewitsj, een voorvader van koning Alexander. De sarcophaag is van koper op een bronzen voetstuk, versierd met een kruis zonder corpus. De koperen lijkkist met het stoffelijk over schot past in de sarcophaag. De gemeenteraad van Marseille heeft beslo ten op het Beursplein waar de moordaanslag op koning Alexander plaats had, in het vervolg „Place Alexandre" te noemen. Een aangrenzne- de straat zal voortaan „Rue Louis Barthou" heeten. STOCKHOLM, 15 Oct. (V.D.) Lord-groot- zegelbewaarder Eden is Zondagavond te Stock holm aangekomen, waar hij op het station om. door minister Sandler werd verwelkomd. Dr. G. C. W. Gorris S.J. heeft dr. JanSassen O.P opgevolgd als hoofdredacteur van de Ka tholieke Encyclopaedic. PARIJS, 15 Oct. De Zaterdag benoemde nieuwe ministers Rollin en Marchandeau hebben Zondag op het Elysée een officieel be zoek gebracht aan den President der Repu bliek Lebrun. Door het aftreden van Chéron en Sarraut en den dood van Barthou wordt de Senaat momenteel nog slechts door Laval in de regee ring vertegenwoordigd. Derhalve zou Doumer- gue er prijs op stellen, een senator tot opvol ger van Chéron te benoemen. Naar de bladen melden heeft het ontslag van Chéron nog heel wat voeten in de aarde gehad. Aanvankelijk wilde Chéron van geen ontslag weten, waarop hij in den Ministerraad door den Minister van Oorlog Pétain en den Minister van Arbeid Marquet fel werd aange vallen. Pas toen hij tot het inzicht kwam, dat de ontstemming, die bij de publieke opi nie tegen hem heerschte, door eenige zijner collega's gedeeld werd, besloot hij zijn ontslag in te dienen. In zijn ontslagbrief aan Doumer- gue beklaagt Chéron zich over de onrecht vaardigheid der publieke opinie, die met val- sche beschuldigingen den gang van het onder zoek naar den moord op den raadsheer Prince heeft gestoord. De „Figaro" oefent scherpe critiek op de wijzigingen in het Kabinet, die volgens het blad slechts uit partij-politieke overwegingen tot stand zouden zijn gekomen. Minister-President Doumergue heeft door tusschenkomst van den Minister van Buiten- landsche Zaken Laval, senator Regnier de portefeuille van Justitie aangeboden. Regnier heeft evenwel verklaard, dat hij zich door dit aanbod wel is waar zeer vereerd gevoelt, doch dat het hem niet mogelijk is het aanbod aan te nemen, aangezien hij er de voorkeur aan hecht algemeen rapporteur te blijven van de senaatscommissie van Financiën. Minister-President Doumergue zal thans Maandagochtend zijn bemoeiingen voortzetten. Volgens de „Matin" zouden ook Léon Berard en Henry Roy de portefeuille van Justitie ge weigerd hebben. Men acht het thans waarschijnlijk, dat Matter de procureur-generaal van het Hof van Cassatie Chéron zal opvolgen. De „Jour" verklaart te hebben vernomen, dat Chéron kort voor zijn aftreden een ont werp-verordening tot beperking van de pers vrijheid in den Ministerraad zou hebben inge diend. Het Nationale Front publiceert „namens zijn millioen leden" een oproep waarin ver schillende maatregelen van de regeering tot versterking van haar gezag worden geëischt en vaderlandsch onderwijs in de scholen. De afgevaardigde Goy eischte uitzetting van alle ongewenschte vreemdelingen. Frankrijk heeft 200.000 werkloozen en niettemin 2 millioen buitenlanders. Bij Clermont-Ferrand heeft Zondag een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto reed, doordat de bestuurder de macht over het stuur verloor, in een talud. Van de zeven in zittenden van den wagen zijn zes gedood, de zevende ernstig gewond. Naar te Boekarest verluidt is Mevrouw Mag- da Ioepescoe in het huwelijk getreden met een officier van de Koninklijke Garde. Een intiem vriend van den koning, kapitein m:. Derpa- reanoe zou als getuige zijn opgetreden. Nu het losgeld betaald ls en de te Louisville ontvoerde Mevr. Stoll nog niet is teruggekeerd, vreest men, dat zij omgekomen is. Haar gezond heidstoestand was toch reeds slecht en men maakt zich ongerust, dat zij de emoties der ontvoering niet zal hebben kunnen doorstaan. De politie is er van overtuigd, dat zij dood is en dat de ontvoerders het lijk ergens hebben achtergelaten. In de mijn te Saint Pierre la Palud zijn nog twee Poolsche mijnwerkers in leven gevonden, hoewel men alle hoop had opgegeven nog ie mand levend te vinden. Een van de geredden is evenwel tengevolge van uitputting overleden. De Italiaansche zeeofficier Alberto Suliberto, de uitvinder van een nieuw zuurstofapparaat, is bij een proefneming me^ zijn toestel onder water gestikt. Klaarblijkelijk is hij bij het dui ken onwel geworden, waardoor nij niet meer de kracht had, het zuurstofapparaat in werking te stellen. Reeds vroeger had hij zich meerma len met succes met het toestel onder water be geven. LONDEN, 15 October. Uit München wordt aan de „Daily Telegraph" gemeld, dat aldaar Zondag indrukwekkende betoogingen van aan hankelijkheid aan dr. Meiser. die, zooals men weet, door Rijksbisschop Dr. Mueller van zijn functie is ontheven, hebben plaats gehad. Na den kerkdienst hebben de Protestanten zich naar het paleis van dr. Meisner, die „huisarrest" heeft, begeven. De bisschop ver scheen op het balcon en zegende de geloovige schare. De bisschop sprak de kerkgangers toe en vroeg hen met waardigheid „stand te willen houden", hij verzekerde zelf niet te zullen toe geven. Generaal von Epp, Rijksstadhouder in Beie ren, en Roomsch Katholieke geestelijken hebben Zondag, aldus besluit het blad, twee uren lang met Hitier geconfereerd en er bij den Führer op aangedrongen het geschil te regelen. Hitier weigerde evenwel te intervenieeren. PARIJS, 15' Oct. (Reuter.) Thans is de uit slag van de kantonnale verkiezingen in 1512 van de 1518 kantons bekend. De conservatieven behaalden 70 zetels, de ge matigd republikeinen 578, de onafhankelijk ra dicalen 143, de radicaal-socialisten 548, nieuw- socialisten 23, socialisten 117, communisten 33. Overwinnaars zijn links en rechts, die hun overwinning behaalden ten koste van de mid denpartijen en de rad.-socialisten. Het communistisch-socialistisch eenheids front heeft thans betere resultaten behaald velleden week. De radicaal-socialisten zaten evenals de volks-democraten tusschen twee vuren. In totaal is er een geringe verschuiving ten gunste van rechts, aangezien de rechter vleugel 32 zetels won en het Marxistische een heidsfront in totaal 18 zetels. De Minister van Economische Zaken heeft op grond van de crisis-organisatie-beschikking 1934 II aan de ongeveer 300 landbouw-werkgevers in Oostburg, Zuidzande, Retranchement, Nieuw- vliet, Waterlandkerkje, Sluis, St. Kruis en Eede in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden hunner arbeiders ver plichte arbitrage opgelegd. De landbouwers hadden vrijwillige arbitrage, hun voorgesteld door den rijksbemiddelaar prof. Aalberse, afgewezen, terwijl overeenstemming in zake de loonen met de landarbeidersbonden niet mogelijk bleek. De arbeidersorganisaties hebben nu besloten de staking niet te laten doorgaan Door onbekende oorzaak is Zondagavond omstreeks kwart voor acht brand ontstaan in een graanstapel, die was opgeslagen in den boomgaard van den heer F. Borm te Bosch- kapelle. De vlammen sloegen, aangewakkerd door den feilen wind over naar een zevental andere graanstapels, die alle een prooi der vlammen werden. Ook een aantal fruitboomen m'oest het ontgelden. Door de brandweren uit Kloosterzande en Stoppeldijk kon voorkomen worden, dat de brand oversloeg naar de groo- te schuur, welke behouden kon blijven. De schade welke nog niet vastgesteld kon worden, doch die zeer aanzienlijk moet zijn, wordt ver moedelijk grootendeels door verzekering gedekt. Zaterdagmiddag te ongeveer drie uur is op het kruispunt van den Steilerweg en den Kooiweg, op de grens der gemeente Beek een aanrijding gebeurd, waarbij de los-werkman J. Penders op slag werd gedood. Penders reed per fiets op genoemd kruis punt en werd daar aangereden door de auto van de Rijkswaterstaat, die uit de richting Beek naar Stein reed om aldaar den direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. Rin gers af te halen. De auto werd licht bescha digd. Zondagnacht is brand ontdekt in hotel-café restaurant „Centraal" te Wolvega, toebehoóren- de aan den heer J. Krol. Dit hotel is in de kom van het dorp gelegen. Toen de brandweer op de plaats waar het vuur woedde, verscheen, was het restaurant zoo danig in vlammen gehuld, dat aan blüsschen niet viel te denken. Men heeft zich moeten be perken tot het nathouden van de aangrenzen de gebouwen. In het hotel was een groot aantal stoelen in een der bovenzalen opgesteld, hetgeen het vuur tot voedsel strekte. De brandspuit van Wolvega kreeg assistentie van de brandweer uit Heerenveen. Beide be streden het vuur met al het tot hun beschik king staande materiaal, zoodat de brand in een uur tijd gebluscht was. Het geheele hotel ls tot den grond toe afge brand. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Overveen, den Wel- eerw. Heer Th. Lampe. Te 'sGravenhage (O. L. Vr. van Goeden Raad) den Weleerw. heer B. J. van Houten. Te Voorburg (H. Hart), den Weleerw. Heer J. Verhaar, die kapelaan was te Overveen. NIJMEGEN, 13 Oct. Geslaagd voor het can- didaatsexamen in de rechten mej. E. M. J, BreUkers te Roermond. SPLIT, 14 Oct. De Joego-Slavi- sche torpedojager „Dubrovnik. is heden met het lijk van den vermoor den koning Alexander aan boord in de Dalmatische haven Split (Spala- to) aangekomen. Ongeveer 100.000 menschen waren bij de aankomst aanwezig. Tegen vijf uur vuurde de kustwacht een salvo kanonschoten af, ten teeken dat het eskader na derde. Op hetzelfde oogenblik be gonnen alle kerkklokken te luiden, welk gebeier aanhield tot vanmor gen tien uur, toen de trein met het stoffelijk overschot naar Zagreb vertrok. In de haven lagen vijf groote slag schepen van de Britsche Middel- landsche Zee-vloot, met het admi raalsschip Queen Elizabeth Op de kade was een katafalk opgericht, geflankeerd door vier hooge zuilen, waarop groote vuren brandden. Het was ruim zes uur, toen het eskader de haven binnenliep. De Joego-Slavische zoowel als de Britsche oorlogsschepen losten een salvo saluutschoten. Toen de valreep was neergelaten begaven Prins Arsem, oom van Alexander en broer van wijlen Peter I, de leden der regee ring en vertegenwoordigers van het Parlement Zich aan boord van de „Dubrovnik" Even later arriveerden de Fransche Minister van Marine Piétri, die het escorte aan boord van het sslag- schlp „Colbert" had begeleid, en de comman dant van het Engelsche Middellandsche Zee eskader, Admiraal Fisher, aan boord van den torpedo-jager om den koning de laatste eer te bewijzen. Joego-Slavische marine-oficleren droegen de kist aan land en plaatsten haar onder de tonen van het Joego-Slavische volkslied op de katafalk, terwijl de opgestelde troepen de vaandels lieten zinken en een saluutsalvo los ten. Militaire vliegtuigen cirkelden op geringe hoogte boven "dé haVen en wierpen bloemen en kransen op de baar. De aaitsbisschop van Schi- benik (Sebenizo) hield een korten rouwdienst, waarna het défilé van de menigte langs de baar begon. Daartoe moesten ae aanwezigen, meest boeren en boerinnen uit Dalmatië in hun natio naal costuum, de katafalk beklimmen, doch net bleek onmogelijk, iedereen in den beschikbaren tijd toe te laten. Groot opzien baarde de aankomst met een speciaal schip van den Sloweenschen leider dr. Korosjetz, die vanwege zijn onverzoenlijke hou ding tegenover de regeering 1)4 jaar lang cp het Dalmatische eiland Hwar geïnterneerd was. Hij bracht geruimen tijd op de katafalk door, in gebed verzonken. Hij verklaarde c'at men aan de baar van een groot koning alles moest vergeten en dat allen voor het welzijn van Joego-Slavië moeten leven en werken Men leidt hieruit af, dat hij zijn oppositie tegen Belgrado zal staken. Reeds te 10 uur werd de baar naar het sta tion gebracht, waar een extra-trein gereed stond voor het verdere transport in de richting van Zagreb. Zondagavond te 9 uur in het stoffelijk over schot van den koning te Zagreb aangekomen. Tot Maandagmiddag blijft het stoffelijk over schot te Zagreb, waar het in het paleis is op gebaard. Maandagavond laat zal het lijk naar Belgrado vervoerd worden. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat men in Joego-Slavië thans ge looft te weten, wie de dader van den moordaanslag te Marseille is. Na publi catie van zijn portret in de bladen zou den zich onafhankelijk van elkaar twee Zuid-Serven, die op verschillende plaat sen woonden en geruimen tijd in Sofia hebben gewoond, bij de autoriteiten hebben gemeld. Zij verklaarden, dat vol gens de foto's de dader een zekere Wla- da Georgief moest zijn, die den bijnaam droeg van Tsjroe Nozemski en lid was van de I.M.R.O., de beruchte Macedoni sche Revolutionnaire Organisatie. Georgief, die te Kazenitza geboren is. stond bekend als terrorist. In 1924 heeft hij Hadi Dimof vermoord, in verband waarmee hij ge vangen werd genomen. Later zag hjj echter kans te ontvluchten. Hij trad toen toe tot de revolutionnaire organisatie van Michalliëf, in welke organisatie hij o.a. als chauffeur dienst deed. Later werd hij met speciale opdrachten naar het buitenland gezonden. Zoo zou hij ook met de Kroatische emigranten Pertsjetz en Pawalltsj in contact zijn getreden. De Joego-Slavische en Bulgaarsche autoritei ten werken nauw samen om alle duistere punten ten aanzien van Georgief op te helde ren. Uit Sofia zou te Belgrado zelfs reeds een bericht zijn ontvangen, waardoor de Joego- Slavische vermoedens bevestigd worden. Gistermiddag heeft in de Russische kerk aan de Sweelinckstraat 54 te Den Haag, een rouw dienst plaats gevonden voor den vermoorden koning van Joego-Slavië. Er bestond een groo- 'te belangstelling voor. De aartspriester, A. Rosanoff, leidde den dienst en hield een korte toespraak. De film-operateur Dacombs, die den moord aanslag op koning Alexander heeft gefilmd, is plotseling aan een hersenbloeding gestorven. Naar in welingelichte kringen verluidt zal op 19 October te Belgrado een conferentie der Kleine Entente worden gehouden. Daar zoowel de Tsjechische minister van buitenlandsche zaken Benesj, als zijn Roemeensche collega Ti- toelescoe de bijzetting van Koning Alexander zullen bijwonen, willen zij van de gelegenheid gebruik maken om met elkaar te beraadsla gen. Onderwerp der onderhandelingen zal in de eerste plaats de buitenlandsche politieke situa tie der Kleine Entente zijn, die geschapen is door de gebeurtenissen te Marseille. De Roemeensche minister-president Tata- rescoe en de minister van Buitenlandsche Za ken, Titoelescoe. hebben Zondag te Sinaya een onderhoud gehad met koning Carol. De koning heeft den wensch uitgesproken persoonlijk de begrafenisplechtigheid bij te wonen van koning Alexander. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat Carol den dag der begrafenis per vliegtuig naar Belgrado zal gaan. De Roemeensche delegatie zal Dinsdagavond te Belgrado aankomen per extra-trein. Woen- dag zullen de scholen en de openbare instellin gen in Roemenië gesloten zijn. Groot belang wordt gehecht aan het feit, dat de Raad der Kleine Entente den dag na de begrafenis van koning Alexander te Belgrado zal bijeenkomen. De bijeenroeping van dezen raad is geschied op aandringen van Titoeles coe. Deze Raad zal zeer belangrijke beslissin gen nemen ten aanzien van de houding, welke de Kleine Entente tegenover Frankrijk zal aan nemen. Met groote beslistheid wordt verklaard, dat de Kleine Entente de tot nu toe ge volgde politiek zal voortzetten in den géést van solidariteit met Frankrijk tot hand having van den vrede. Het bericht, dat de identiteit van den moordenaar is vastge steld in den persoon van een Macedoni- schen Bulgaar heeft in Roemenië groote opwinding veroorzaakt. PARIJS, 15 Oct. Naar uit Madrid gemeld wordt, zou de stad weer haar normaal uiterlijk hebben herkregen. Er rijden weer meer trams, de winkels zijn open en de openbare bedrijven werken weer normaal. De transportarbeiders, een deel der kellners en der bakkersgezellen hebben het werk her vat. In geheel Spanje, Asturië uitgezonderd, zou rust heerschen. De dorpen in de verschillende provincies, waar de opstandelingen zich hebben teruggetrokken en verschanst, worden stuk voor stuk door de regeeringstroepen omsingeld en Ingenomen. Oviedo, Gijon, Aviles en andere steden zijn in handen der regeering. Een revolutionnair cen trum bestaat nog slechts in het mijndistrict van Mieres. Uit officieele verklaringen van de Spaansche regeering blijkt verder, dat de opstandelingen zich in massa overgeven. Men verwacht, dat de laatste centra der revolutionnairen binnen 48 uur vernietigd zullen zijn. De Spaansche socialistische en vakvereeni- gingsleider Largo Caballero is Zondagmorgen in zijn woning gearresteerd. Luitenant-kolonel Juan Rlcart March, oud- directeur van dan veiligheidsdienst in Catalonië is door den Krijgsraad ter dood veroordeeld wegens het aandeel, dat hij in den Catalaan- schen opstand heeft gehad. De Krijgsraad te Segovia heeft drie leiders der socialistische jeugdbeweging veroordeeld tot verscheidene Jaren gevangenisstraf wegens het deelnemen aan den opstand en het illegaal in bezit hebben van springstoffen. De socialistische afgevaardigde John Tirado kon te Huelva gearresteerd worden toen hij op het punt stond naar Portugal te vluchten. De Portugeesche journalist Lionel Ferro Gal- vez de Abrantes, correspondent van eenige Por tugeesche dagbladen te Lissabon, ls gearresteerd onder beschuldiging van beleediging van Spanje en de Spaansche regeering. HUIZEN, 1875 M.: KRO: 8.00 Morgen concert 10.00 Gramofoor.muziek 10.30 Muzlekuitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquln 12.00 Politieberichten 12.15 De Kro-Boys onder leiding van Piet Lustenhouwer 1.00 Gramofoonmuziek 1.20 Het Kro- Orkest onder leiding van Marinus van 't Woud 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Mode cursus (derde les) door mevr. H. Cuppens Geurs 5.10 Het Kro-Orkest onder lei ding van Johan Gerritsen 5.50 Gramo foonmuziek 6.00 Het Kro-Orkest onder leiding van Johan Gerritsen 6.40 Espe- ranto-cursus. Herhaling le les door P. Heilker 7.00 Politieberichten 7.15 Ka tholieke Radio Volksuniversiteit. Theol Pac. III. „Het Priesterschap" door Pater- Lector A. Vismans O.P. 7.35 Gramofoon muziek 7.45 De KRO-Boys onder leiding van Piet Lustenhouwer - 8.15 Liedjes door Margie Morris en Else 'd Heureuse. 8.25 Gramofoonmuziek 8.30 Vaz Dias 8.35 „Uit de wereld var de film" door A. van Domburg 8.50 Margie Morris en Else d'Heureuse 9.00 Gramofoonmuziek 9.15 Het KRO-Symphonie-orkest (U. S. O.) onder leiding van Henri van Goudoe ver 10.00 Gramofoonmuziek 10.25 Vaz Dias 10.30 Het Kro-Symphonie-orkest (U. S. O.) 11.15 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 301,5 M.: AVRO: 8.00 Tjjd- eein Avro-klok 8.01 Ochtendmuziek 10.00 Tijdsein Avro-klok 10.01 Morgen wijding 10.15 Muziek ter nabetrachting 10.30 Kook- en bakpraatje door mevr. R. LotgeringHillebrand „Eigen gebakken koekjes" 11.00 Orgelconcert door Frans Hasselaar 12.00 Tijdsein Avro-klok 12.01 Lunchconcert door het orkest van 't Rembrandt-Theater te Amsterdam onder leiding van Daaf Hartogs, met tusschen spel van gramofoonmuziek 1.45 Kamermu ziek door het Residentie-kwartet, met tusschenspel van Kovacs Lajos en zijn or kest. (Gram. platen). 3.00 Knipcursus door mevr. Ilda de Leeuw van Rees. Her haling 1ste les 4.00 Rustpoos voor het 'verzorgen van den zendei 4.15 Gramo foonmuziek 4.30 Radio-Kinderkoorzang onder leiding van Jacob Hamel 5.00 Ver halen voor kleinere kinderen door mevr. Ant. van Dijk 6.00 Dor.erconcert door het Omroeporkest onder leiding van Albert van Raalte 6.30 Tusschenspel van gra mofoonmuziek 6.40 Het Omroeporkest 7.00 Tusschenspel van gramofoonmuziek 7.15 Het Omroeporkest onder leiding van Albert van Raalte -7.30 Engelsche les voor beginners door Fred. Fry. Herhaling eerste les 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Vaz Dias 8.05 Commandant Bauwe Vlas. „De Nationale Bond van Barmhartigheid" 8.15 Klassiek concert door het Omroep orkest onder leiding van Albert van Raal te 9.00 Radiotooneel. Cyclus: „Groote romans uit de wereldliteratuur". 1. „Don Quichotte" van Miguel de Cervantes Saa- vedra. Als hoorspel bewerkt door Ben van Eysselsteijn. Spelleiding Kommer Kleijn 9.35 Kovacs Lajos en zijn orkest met me dewerking van Topy Glerum, zang. 11.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias 11.10 Gramofoonmuziek 12.00 Tijdsein Avro-klok en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramofoon muziek 8.20 Persberichten. Vervolg gra mofoonmuziek 12.20 Middagconcert door het Radio-orkest onder leiding van Henri Pensis. 1. The Lord Mayor, marsch, Byford. 2. Wienerbloed, wals, Strauss. 3. Im Cham- bre Séparée, Heuberger. 4. Auf Wiederhö- ren, Wenninger. 5. La Paloma, Yradier. 6. Helvetia. Scassola-Salabert. 7. Le petit Due, potp., Lecocq. In de pauze: Berich ten. 1.20 Koersen 1.35 Gramofoon muziek: La Housarde, Ganne. Konzert- stück, Hoffmann. Valse brillante, Chopin. -1.50 Koersen 1.55 Vervolg gramofoon muziek. Prins Igor, Borodin. 2e Hongaar- sche rhapsodie, Liszt. 2.20 Koersen 4.05 Idem 6.50 Dansmuziek 7.50 Koer sen en berichten 7.55 Belgische uitzen ding. Accordeon-sol! door Mare Braun. 8.20 Persberichten. 8.45 Belgisch con cert door het Radio-orkest onder leiding van Henri Pensis. Carlo Kaufhold. viool. Cromwell, ouverture, La Gye. Petite suite, Daneau. Floramy, Vreuls. Week-End, Ca- ludi. Fantaisie appassionata, Vieuxtemps. Cradle song, Soiron. Pensée d'Automne, Jongen. Barcarolle. De Sutter. 9.50 Ge varieerd concert door het Radio-orkest on der leiding van Henri Pensis. Florentiner- marsch, Fucik, Carmen, fant. Bizet. Ge- burtstagstandschen, Lincke. Rhapsodie, no. 2, Liszt. 10.20 Zang-recital door Ira Prost-Nuel. Panis Angelicus, César Frarck. Les Béatitudes, idem. D'Amours éternel's Brams. Chanson d'amour. Palgen. Aria uit „Orpheus", Glück. Der Wanderer, Franz Schubert. 10.50 Dansmuziek van gra- mofoonplaten. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS alles, waf u verwacht van een hoestbonbon - medicinaal toebereid met bestanddeelen van IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabaken géén andere! PARIJS, 15 Oct. (Reuter). He denochtend te half vier is oud-pre sident Poincaré in zijn woning in de Rue Marbeau overleden. - -. Raymond Poincaré werd geboren 20 Augustus 1860 in Bar-lé-Duc, departement Meuse, in net oude hertogdom Lotharingen. Hij studeerde rechten, werd advocaat, staatsambtenaar, af gevaardigde, partijloos, deskundige op financieel gebied. In 1893 werd hij voor het eerst mi nister (Onderwijs) in het Kabinet-Dupuy. In 1909 werd hij na het verschijnen van zijn stan daardwerk „Idéés contemporaines" lid der Aca démie Franchise. Zijn eigenlijke loopbaan be gon In 1912, toen hij Cailleaux als minister-pre sident opvolgde. Een jaar daarop werd hij, trots felle bestrijding van Clemenceau, president der republiek. Jaurès verklaarde direct: „Poincaré beteekent oorlog". Deze indruk werd nog ster ker, toen hij Delcassé den oorlogophitser, naar St. Petersburg als gezant zond. En ook zijn nau we samenwerking met Iswolski voorspelde niets goeds. In Juli 1914 reisde Poincaré naar Sint Petersburg. Kort na zijn terugkeer brak dan de wereldoorlog uit. De acten der Entente zijn nog altijd opgesloten in de geheime archieven. Een definitieve schuld van Poincaré aan den wereldoorlog valt niet met zekerheid vast te stellen. In elk geval heeft hij hem niet trach ten te verhinderen. Zijn levensdoel, Elzas-Loa tharingen voor Frankrijk terug te winnen, be reikte hij. Hij wilde meer: De vernietiging van Duitschland. Hij vond zoowel wapenstilstand als vredesvoorwaarden véél te licht. Hij had den Rijn willen hebben. In 1922 werd hij weer mi nister-president en bezette het Roergebied, het welk een jammerlijke mislukking werd. In '24 viel hij en Herriot volgde hem op. Tijdens zijn laatste ministerie saneerde hij het Fransche geldwezen. Poincaré werd toen weer auteur. Hij nam het schrijven der politieke kroniek van de „Revue des Deux Mondes" op zich en schreef hoofdartikelen in de „Matin" en artikelen in de „Illustration". Tenslotte schreef hij de voor geschiedenis en de geschiedenis van den oorlog een zelfverdediging In meerdere deelen. In de laatste jaren hield de oude staatsman zich, gedwongen door zijn wankelen gezondheids toestand, op den achtergrond. De Australische Abulolomijen zullen me dedingen in de goud-exploitatie in Neder landsen Nieuw-Guinea en in concurrentie treden met de firma Erdmann Sielcken, welke firma heeft aangedrongen op de toe kenning van een uitsluitend exploitatie recht. In verhand met de restrictie werd op een der ondernemingen van de cultuur Mij. Ka li Tello in September j.l. niet getapt. Nog 987 picols koffie werden geoogst, waarna de oogst werd beëindigd. Ingaande 1 November zijn de nieuwe maatregelen in Duitschland tot verlaging der margarineprijzen van kracht, ter ver lichting van den toestand der bevolking in de komende wintermaanden. Hoofdzakelijk heeft de verlaging betrekking op margarine voor huishoudelijk gebruik. Het aantal soorten zal tot slechts drie merken worden beperkt, n.l. de gebruilcsmargurine tegen M 0.63, de middelsoort a M 0.98 en de eerste soort a M 1.10 per pond. Het DuitschAmerikaansch handelsver drag van 14 October 1925 loopt af en werd 13 October j.l. door Duitschland opgezegd. De gezant te Washington heeft de Ameri- kaansche regeering doen weten, dat Duitschland tot onderhandelingen omtrent een nieuw DuitschAmerikaansch handels verdrag ten allen tijde bereid is. In officieele Amerikaansche kringen staat men niet gunstig tegenover het Duitsche voorstel, van de op 15 October vervallende rente op de Dawesleeningwaarvan het uit staand bedrag 60 mill, bedraagt, onge veer 75 pCt. te betalen. Men ziet hierin een poging, om de Amerikaansche beleggers bij die in andere landen achter te stellen. De regeering heeft haar gezant te Berlijn hier tegen krachtig laten protesteeren. De economische adviseur der Engelsche regeering gaat deze week naar Berlijn, om de besprekingen te hervatten omtrent de Duitsche handelsschulden aan Engeland en het financieren van den handel tusschen beide landen in de toekomst. De Engelsche pers raamt deze schulden, waarvan een groot deel de vorderingen betreft van tex- tiel-producenten in Lancashire en Yorks hire, op ongeveer 2 millioen. De Engelsche invoer bedroeg in September 57.73 millioen of 11.35 millioen meer dan in September 1933. De uitvoer beliep 33,95 of 1.73 mill. meer. De weder-invoer be droeg 3.24 millioen of 153.93 millioen minder. Amerikaansche tabaksplanters en hande laars doen pogingen om den uitvoer van ta bak te bevorderen, aangezien 60 pCt. van den Amerikaanschen oogst in 't binnenland verkocht wordt en nog groote voorraden van vorige oogsten aanwezig zijn. In de eerste plaats zou Duitschland hiervoor in aanmerking kunnen komen in ruil van wijn. De Amerikaansche minister van Binneh- landsche Zaken Ickes heeft de toegestane benzine-productie voor Nov. bepaald op 33.180.000 barrels tegen 33.690.000 barrels in October. '■s si ,v:riMswiurioqqo ttoo at De Standard Oil of New-Jersey heeft den benzine-prijs opnieuw met-1 dollarcent per gallon verlaagd, waarmede sinds de prijzen oorlog een totale verlaging wordt ingevoerd van 4.4 dollarcent. Het doel der groote petroleum-mijën van de prijsverlaging moet zijn, het verschil tus schen haar prijzen en die van onafhanke lijke ondernemingen tot /2 cent per gallon terug te brengen. De Amerikaansche Spoorweg-coördinator Eastman protesteert tegen een eventueele overneming der netten door de regeering en verklaarde, voorstander te zijn van een wetgeving, die op alle transportmiddelen, ook op schepen en automobielen betrekking heeft, opdat een buitensporige concurrentie wordt vermeden. Het aantal wagon-verladingen over de afgeloopen week bedroeg 631.300 tegen 644.600 de vorige week. De National Cash Register, sedert korten tijd samenwerkende zoowel in Nederland als in Duitschland met de Deutsche Kruppwer- ke boekte in de eerste 7 maanden 'n om zet van 12.11 millioen tegen 9.02 mill, in het overeenkomstige tijdvak van het vorig jaar. De verkoopen van de firma Sears Roe buck in de vier weken van 11 September tot 8 October beliepen 31.20 mill., tegen 23.61 millioen in de vorige maand. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6