m Hongaarsche mijnwerkers in hongerstaking 110.000 kinderen juichen voor den afgezant van den Paus Het nieuws van heden EEN LEVEND KRUIS IN BLAUW-EN-WIT VERZET VAN JAP POLITIEMANNEN Duitsche hope op Laval m ROND 9S0 MAN ONDER IN DE MIJN Het Chaco-conflict LEMERY OPVOLGER VAN CHÉRON DE BAROMETER VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX; NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bii vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 16 OCTOBER 1934 Ochtendblad De Aartsbisschoppen van Bolivia en van Paraguay dragen tege lijk een H. Mis op voor den vrede van Zuid-Amerika Nachtelijke aanbidding Ministercrisis dreigt in Japan Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih^ Tegen de plannen tot administra tieve reorganisatie van Mandsjoekwo Winter in Engeland LUCHTBESCHERMING IN LIMBURG i mm De Prinses met den nieuwen totem na de opening van het hoofdkwartier der padvinders te Den Haag De directie geeft niet toe Huwelijksinzegening door den Paus PRINSES HELENA GEDOOPT Derde kind van den Comte de Paris Noorwegen ter stembus Voor de gemeenteraden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18996 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De Dag der Kinderen, 's Morgens vroeg komen de nationale secties bijeen in haar eigen kerken. Later trekken Argentijnen en vreemde lingen in drommen door de straten der geweldige stad die zoo vol is nu dat er geen plaats meer schijnt te zijn voor nog meer menschen. En toch blijven de pelgrims aanstroo- men. Tienduizenden komen er dage lijks aan. Het Palermo-Park waar de Kin dermis en de Kindercommunie ge houden zullen worden, ligt feestelijk onder een blauwen hemel en de stralende zon. Het groote kruis boven het Monument der Spanjaar den verheft zich machtig boven de beweeglijke massa van 110.000 kin deren. En als de reusachtige scha duw van dit kruis, strekt zich een ander kruis uit over heel de lengte en heel de breedte van het Palermo- Park: Twintigduizend meisjes, alle in jurkjes van het Argentijnsche Blauw-en-Wit, staan in kruisvorm opgesteld te midden van den kin derdrom. Meer dan honderdduizend volwassenen omzoomen deze be weeglijke massa. Aan de vier altaren, welke aan den voet van het kruis zijn opgericht, dragen de vier kardinalen, die behalve de Kard.-Legaat het Congres bijwonen, de H. Mis op. Het zijn H.H. E.E. de Kardinalen Gongalves, Leme, Verdier en Hlond. In de koorbanken zetelen twee-honderd Aartsbisschoppen, Bisschop pen en Prelaten. Twee-honderd-vijftig priesters reiken de H. Communie uit. Negen uur. Klokkengelui en muziek kon digen de komst aan van 's Pausen Verte genwoordiger. De kinderen, waaronder eenige duizenden jeugdige vrijwilligers de orde prachtig bewaren, ontvangen Z. Em. Kardinaal Pacelli met een langdurige ova tie. De „Cantico de los Ninos", het lied der kinderen dat de priester Manuel Samperio dichtte en dat de priester José Zaninetti toonzette, weerklinkt. Langzaam schrijdt de Kard.-Legaat langs de Aartsbisschoppen, Bisschoppen en Prelaten, die hem hun eer betuigingen brengen, terwijl de kinderen juichen en zingen blijven. Voor het hoofd altaar, dat meters boven de kinderschaar uitsteekt, geeft hij in een plots ingevallen ingetogen stilte den Apostolischen Zegen. De tijd dringt, want de Kard.-Legaat zal ook de algemeene vergadering der priesters bijwonen. De auto glijdt voor. Maar wan neer Kard. Pacelli op het punt staat van weg te rijden, wordt hij eensklaps ingesloten door honderden seminaristen, die luide van hem vragen, dat hij één maal door het Palermo-Park zal rijden. Glimlachend stemt de Legaat toe. Een triomftocht! De auto rijdt eerst naar het Zuiden, een der breede doorgangen af, welke tusschen de kinderen zijn open ge houden. De kleinen juichen, strooien bloe men en zwaaien duizenden kleine vlagjes in de Pauselijke en in de Argentijnsche kleuren, terwijl afwisselend de zang der kinderen en het congreslied weerklinkt. De Kard.-Legaat houdt niet op te zegenen, heeft telkens een paar vriendelijke woorden wanneer een al te geestdriftig groepje den chauffeur dwingt om even te stoppen, en het duurt ruim een half uur, voor de Ver tegenwoordiger van dén Paus onder de tonen van de Pauselijke Hymne het Paler mo-Park verlaten kan. In de Sacraments-Basiliek, de monumen tale marmeren kerk der Paters van het Allerheiligst Sacrament. Tien-duizend priesters zijn er bijeen en hebben een plaats veroverd, zelfs daar, waar eigenlijk geen plaats is. De Kard.-Legaat wordt met applaus ontvangen en neemt plaats op den troon. Mgr. Heylen huldigt den Paus in Zijn Vertegenwoordiger. Z. Em. Kar.dinaal Pacelli houdt een lange rede in zoet vloei end en toch mannelijk forsch latijn: dë priester een andere Christus. En intusschen, in de grootste der vele kerken van Buenos Aires, de sectie-verga deringen. De kleinere nationale vertegen woordigingen hebben zich saamgevoegd met andere, die de zelfde taal spreken. De zes-en-dertig nationale groepen zijn zoo zes en twintig secties geworden. Overal volle kerken, geestdrift en innige devotie. Vier diensten worden er gehouden in den Oosterschen ritus: den Armeenschen, den Chaldeeuwschen, den Maronitischen en den Melchitischen. De luidsprekers in de straten zenden preeken uit in alle talen der wereld, waar naar de voorbijgangers belangstellend staan te luisteren. Gezangen weerklinken alom. En de volksliederen, waarmee de sectie vergaderingen besloten worden en welke eveneens uit de luidsprekers klinken, wor den door de Argentijnen eerbiedig aan hoord. En dan is er 's middags weer de uittocht naar het Palermo-Park. Een korte alge meene vergadering en daarna een plechtig Lof. Z. Em. Kard. Hlond geeft den Zegen van het Allerheiligste met een kostbaren gouden, rijk met edelsteenen versierden monstrans, een geschenk der Argentijnsche katholieken. 's Avonds in het hart der wereldstad, op de plaza de Mayo, de nachtelijke aanbid ding. De groote gebouwen rond dit plein, de kathedraal, het regeeringspaleis, het stadhuis, zijn alle versierd en stralen van een kwistige verlichting. Reeds om negen uur 's avonds trekken in een eindelooze processie de mannen en de jongens over de Avenida de Mayo op voor de Generale H. Communie. Ook duizenden deelnemers aan het Congres vullen de Plaza de Mayo. In een zee van licht zijn rondom de Py- ramide der Vrijheid vier altaren opge richt. Voor elk dezer altaren houdt een gewijde redenaar een meditatie welke door luidsprekers over het enorme plein ver spreid wordt. Kort voor middernacht volgt een laatste opwekking om bij deze bijzon dere gelegenheid te bidden voor den vrede van Zuid-Amerika, voor den vrede onder alle volkeren. Middernacht. Met rijke paramenten om hangen beklimmen vier Prelaten de trap pen der vier altaren rond de pyramide. Het zijn de Aartsbisschoppen van Santia go, Montevideo, La Paz en Asuncion, de Primaten van Chili, Uruguay, Bolivia en Paraguay. Honderden priesters deelen uren lang aan tienduizenden de H. Communie uit. Ook na de Nachtmis trekt de massa niet weg maar blijft op de plaza de Mayo voor de nachtelijke aanbidding. Heel den nacht tot in den vroegen morgen is er een onaf gebroken komen en gaan in de kathedraal waar het Allerheiligste staat uitgesteld. In verband met de positie van ambassadeur in Mandsjoekwo TOKIO, 15 Oct. Er dreigt in Japan een ern stige ministercrisis te ontstaan in verband met de positie van den Japansehen ambassadeur in Mandsjoekwo, Hisjikara, die tegelijkertijd ook militair opperbevelhebber en bestuurder van het gebied is, zoodat hij zoowel onder het mi nisterie van buitenlandsche zaken als onder dat van oorlog en van het departement voor over- zeesche aangelegenheden staat. Het ministerie voor overzeesche aangelegen heden en vele ambtenaren verlangen de benoe ming van een civiel persoon als ambassadeur en ambtenaren te Port Artaur hebben zelfs een desbetreffende resolutie aangenomen. Minister president Okada bevindt zich in een moeilijke positie, aangezien de minister van Oorlog dis ciplinair optreden tegen de betrokken ambte naren verlangt. S Verwachting: Krachtige, later afne- mende Noordelijke tot Noord-Westelijken EE wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla- ringen, regen of hagelbuien, kouder. EE Verdere vooruitzichten: Afnemende en krimpende wind, minder buiig. Stormwaarschuwingsdienst 1 EE Geseind van De Bilt 15 October 15.25 uur aan de posten van Hoek van Holland EE tot Nieuwe Sluis: „Weest op Uw hoede" ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIflillllllllllllllllllllllllllllIllllliF, TOKIO, 15 Oct. (V.D.) De staatsmanskunst van premier Okada en den minister van oorlog Hajasji zal op een zware proef worden gesteld bij de behandeling van den moeilijken toestand, die ontstaan is door het verzet, dat 5000 Ja- pansche politiemannen in het pachtgebied van Kwantoeng bieden tegen de plannen tot hervor ming van de Japansche administratieve orga nen in Mandsjoekwo, welke plannen door het kabinet reeds zijn goedgekeurd. De kern der moeilijkheden wordt gevormd door de omstan digheid, dat 2000 van de thans aangestelde 5000 politiemannen zouden worden ontslagen, wan neer het reorganisatieplan inzake de unificatie van politie en gendarmerie zou worden door gedreven. Voorts vreezen de politiemannen, dat het pachtgebied van Kwantoeng zal worden gemilitariseerd, wat de administratie betreft, gelijk uiteengezet wordt in een manifest, dat door hun vertegenwoordigers gepubliceerd is. Deze vertegenwoordigers hebben zich naar Tokio begeven teneinde een petitie bij de regeering aan te bieden. Behalve de genoemde ministers is ook de positie van den minister voor overzeesche zaken netelig geworden door het feit, dat zijn onder geschikten sympathie hebben betuigd met de politiemannen en zich verklaard hebben tegen het reorganisatieplan. Men verwacht thans, dat Okada een com promis-plan zal ontwerpen, waarover hjj aan met Hajasji van gedachten zal wisselen, ten einde zich uit den ontstanen moeilijken toe stand te redden. Barthou ging in een boog om Duitschland heen De Duitsche belangstelling bij de reconstructie van het Fransche kabinet concentreert zich na tuurlijk op den opvolger van Barthou. Laval is ons Duitschers, schrijft de „Köln. Volksz.", geen onbekende. Hfj vond als minister-president, sa men met Briand, den weg naar Berlijn voor een officieel bezoek (namelijk aan Rijkskanse lier dr. Brüning. Red.). Wij laten ons zeker niet verleiden, om naar aanleiding van dit bezoek, dat reeds eenige jaren geleden werd gebracht, optimistische gevolgtrekkingen te maken in ver band met de -huidige houding van Laval tegen over Duitschland, maar wij zouden toch gaarne niet geheel zonder hoop daarop wijzen. Zijn voorganger is in zijn politiek met een grooten boog om Duitschland heengegaan, vooral met zijn Rusland-politiek, die zonder twijfel dienen moest ter afsluiting van Duitschland. Zoo zou den wij dan de hope nog niet geheel willen op geven, dat Laval, tenminste innerlijk, nog eens den weg naar Berlijn zal vinden, d.i. een po litiek zal herzien, die voor den vrede en het groote werk der verzoening, waartoe de „Führer und Reichskanzler" zich herhaaldelijk en plech tig bereid heeft verklaard, vol onheil is. LONDEN, 15 Oct. (Reuter.) De eerste hui vering van den naderenden winter is heden over Groot-Brittannië gegaan. In het geheele land is de temperatuur verscheiden graden ge daald. In Schotland en het graafschap Der byshire heeft het tevens gesneeuwd. mmmÈÈÊÊ Met gasmaskers gewapende Roode-Kruis- mannen verleenen hulp aan een zwaar „gewonde" bii de luchtbeschermingsoefeningen in Zuid-Limburg Zij eischen loonsv er hooging en verklaren tot den dood te zullen volhouden BOEDAPEST, 15 Oct. Reeds sedert meer dan 4 dagen en 4 nach ten bevinden zich in een mijn te Fünfkirchen ongeveer 950 mijn werkers in hongerstaking, teneinde aldus van de mijndirectie een loons- verhooging af te dwingen. Deze verwerpt den eisch der arbeiders, wijzend op den sterk achteruit ge- ganen kolenuitvoer. Aan de hongerstakers in de mijn heeft men gisteren voedsel gezon den, dat evenwel onaangeroerd weer boven kwam. Op instructie van de directie is het werk in het geheele mijngebied stopgezet, zoodat op het oogenblik 4300 arbeiders zonaer werk zijn. Teneinde onlusten te voorkomen heeft de Hongaarsche regeering 2 regimenten en iPO gendarmen bij de mijnen geconcentreerdd. De toestand is zonder twijfel buitengewoon ern stig, daar tengevolge van het stopzetten der zuigpompen en der ventilatoren gevaar oestaat voor ontploffingen. Sedert de pompen niet meer werken stijgt het water voortdurend. De sta kers zouden in volkomen uitgeputten toestand in groepen van 10 tot 20 liggen in een gang op 500 M. diepte. Zij zouden nauwelijks nog kunnen spreken. Talrijke arbeiders zouden een zenuwinstorting hebben. Men vreest, dat bij een verder voortduren van de hongerstaking den arbeiders binnen 48 uur gevaar van ver drinken zal bedreigen. Minister-president Goemboes heeft een secre taris gezonden, die den stakenden mijnwerkers het voorstel heeft gedaan om onmiddellijk on derhandelingen over de loonkwestie te begin nen, echter onder voorwaarde, dat zij zonder verwijl de schacht verlieten. Na eenigen tijd verklaarden de arbeiders zich bereid, den vertegenwoordiger van den minister-president te ontvangen. Zij deel den hem mede, goede Hongaren te zijn, die den oorlog hadden meegemaakt. Thans voerden zij weer een oorlog om hun troos- teloozen toestaüd te verbeteren. Zij hadden eerbied voor minister-president Goemboes. Hun strijd gold echter de internationale leiding van de mijnen, welke hen reeds zóó vaak bedrogen had, dat zij welke voor stellen ook, voor zoover deze niet schrif telijk en gezegeld werden overhandigd, niet gelooven konden. Zij waren vastbesloten tot den dood toe vol te houden. De christelijk-sociale arbeidsgemeenschap schijnt met de soc.-dem. yakvereenigen samen te .werken. De situatie is voor de regeering in zooverre moeilijk, dat de kolenmijnen van Fünfkirchen in handen zijn van de Wiener Donau-Dampf- schiffahrtgesellschaft, welke behoort tot de be langensfeer van de Wiener Kreditanstalt, die weer in nauw contact staat met de Oostenrrk- sche regeering. Een onmiddellijk ingrijpen eer Hongaarsche regeering is dus zeer moeilijk De Hongaarsche vertegenwoordiger van ge noemde maatschappij publiceert een verklaring, waarin er op wordt gewezen dat de loonen der arbeiders slechts dan kunnen worden verhoogd, wanneer het gelukt den uitvoer te vergrooten. Een ontzaglijke voorraad slakken, groot 13000 wagonladingen, ligt opgehoopt De hongersta king der mijnwerkers is niet gerechtvaardigdd. Een dergelijke hongerstaking is in Polen 1 Frankrijk mislukt. De arbeiders die de maat schappij op eigen risico de mijn in heeft ge zonden, zijn door de stakers als gijzelaars vast gehouden. Toch hoopt men nog, dat de staking spoedig ten einde zal zijn. De mijndokter, die zich naar de 48 in de Thomansmijn bevindende zwaargewonde ar beiders wilde begeven, werd door bover.grond- sche stakers verhinderd in de mijn af te dalen. De toestand der zieke mijnwerkers wordt bui tengewoon ernstig geacht, doch ook deze man nen denken er niet aan de hongerstaking op te geven. De directie dreigt met uitsluiting, wanneer de arbeiders vanavond de mijn niet verlaten. De studenten te Pees demonstreeren voor de stakers. Z.H. de Paus heeft het huwelijk ingezegend van zijn neef, graaf Ratti. De rad.-soc. Senator Lemery volgt Chéron op als minister van Justitie. Het Chaco-conflict. Een buitengewone zitting van de Volkenbondsvergadering wordt bijeen geroepen. Verzet van Japansche politiemannen in Kwan toeng tegen Tokio. Rond 950 Hongaarsche mijnwerkers houden hun ondergrondsche hongerstaking nog steeds voL. Zij verklaren tot den dood te zullen volhouden. Rede van het Tweede Kamerlid Henri Hermans over Crisispohtiek en Troonrede. Werkloosheid in de baksteenindustrie abnormaal hoog. Herclassificatie der gemeenten? In hooger beroep inzake den moord te Waspik, eveneens 6/2 jaar gevangenisstraf geëischt. Uitvoer van versche groenten naar Frankrijk. New-Yorksche beurs: Opening tamelijk prijs houdende stemming, daarna zwakker, slot op het laagste punt. Buitengewone zitting van de Assemblee bijeengeroepen GENÈVE, 15 Oct. (Reuter) De Chaco-com- missie van den Volkenbond heeft besloten tegen 20 November een buitengewone zitting bijeen te roepen van de voltallige Volkenbondsvergade ring. De verzoeningscommissie voor het conflict tusschen Bolivia en Paraguay over den Graa Chaco is te Costa du Reis bijeengekomen. De commissie heeft aan den Volkenbond een schrij ven doen toekomen, waarin zij mededeelt, dat Bolivia bereid is de wapens neer te leggen, onder voorwaarde, dat het conflict wordt be slecht door verzoening of een compromis en dat wederzijdsche veiligheidswaarborgen worden gegeven. PARIJS, 15 Oct. (Reuter.) Senator Lemery, de vertegenwoordiger van Martinique in den Senaat, zal Chéron opvolgen als minister van Justitie. President Lebrun heeft het betreffen de decreet vanmiddag onderteekend. Lemery behoort tot de links-democratische richting van de rad.-soc. partij, de z.g. Jong-Turken. Verder is Magny, de prefect van het depar tement Bouches, benoemd tot directeur van den nationalen veiligheidsdienst. Plechtigheid in de zaal van het consistorie ROME, 15 Oct. De zaal van het consistorie was heden als kapel ingericht, waar de Paus persoonlijk het huwelijk heeft ingezegend van zijn neef, graaf Ratti, den voorzitter van den Centralen Raad van Vaticaanstad, met Angela Maria Crespi, de dochter van senator Crespi, den bekenden Milaneeschen industrieel. De getuigen van den bruidegom waren de hertog van Bergamo en de voorzitter van den Senaat Federzoni, de getuigen van de bruid markies Serafini, de gouverneur van Vaticaan stad, en haar oom Crespi. Aanwezig waren verder de voorzitter van de Kamer, de minister van Verkeerswezen, de grootmeester van de Orde van Malta, prins Chigi, prinses Orsini Colohna en verschillende hooggeplaatste per soonlijkheden uit hofkringen. Na de huwelijksinzegening hield de Paus een toespraak over de heiligheid van het huwelijk en de christelijke familieplichten. BRUSSEL, 15 Oct. (Per el.) Heden is in het kasteel van Stockum bij Brussel het H. Doop sel toegediend aan prinses Helena, het derde kind van den Graaf van Parijs, die de zoon is van den Franschen troonpretendent. De plechtigheid werd verricht door den bis schop van Chartres (Frankrijk). Als peter en meter traden de Koning en Koningin van Bel gië op. OSLO, 15 Oct. (Reuter) in geheel Noorwegen hebben vandaag verkiezingen plaats voor de gemeenteraden. De belangrijkste politieke par tijen, die deelnemen, zijn: de Conservatieven, de Agrariërs, de Liberalen en de Arbeiders partij. De laatste, welke bij de verleden jaar gehou den parlementsverkiezingen sterk is vooruit gegaan, heeft zich sterk ingespannen om ook bü de gemeenteraadsverkiezingen succes te boeken. De gemeenteraadsverkiezingen van 1931 brachten aan de Arbeiderspartij 33 J4 procent van het aantal stemmen van het platteland en 40.17 procent van dat der steden. Bij de parle mentsverkiezingen van 1933 behaalde de Arbei derspartij 40.09 procent van het totaal uitge brachte stemmen. Te Oslo hoopt de Arbeiderspartij de absolute meerderheid te behalen: ae uitslag zal echter pas morgen bekend worden. Vroeger hadden de veikiezinger. voor de Noorsche gemeenteraden weinig met politiek uit te staan en vormden allerlei plaatselijke kwesties den voornaamsten factor voor den uit slag. Hierin is de laatste jaren groote verande ring gekomen en vooral in de steden geven deze verkiezingen het politiek aspect weer. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 749.5 yorige stand; 746.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1