jongensjas PEEK&CIOWENBIIM DOUMERGUE REORGANISEERT Ook Malny bekent Storm en onweer Barthou's uitvaart en begrafenis MONUMENTALE REDE VAN DOUMERGUE DINSDAG 16 OCTOBER 1934 T elegr amwisseling Laval-Simon is een lieve boy, maar onze jas maakt nem tot uw schattebout. Komt moeders! Er is maar één goed passende jongensjas met hoogste kwaliteiten de LEMERY MINISTER VAN JUSTITIE Versterkt prestige Matuschka weer voor de rechtbank Thans te Boedapest Hij behoorde tot het complot dat den moord op Alexander heeft voorbereid Hongarije moreel ver antwoordelijk Noodkreet van Mgr. Groeber Tegen de staatsvergoding in Duitschland Wil Japan een nieuwen bufferstaat T er vermijding van politieke bot singen in het Verre Oosten Orkaan woedt in Noord- Frankrijk JOSEPH SCHMIDT Komt naar ons land GEZA FRID Nieuw concert voor piano „Mogen Barthou's leven en dood voor Frankrijk les en voorbeeld zijn" Heldhaftig patriot Het koude, rumoerige herfstweer kwam onverwacht Oorzaak van den storm DUINEN BROKKELEN AF Gevaar voor Oostvoorne BEDORVEN NATUURSCHOON Bebouwing aan en om de Reeu- wijksche en Sluipwijksche plassen POGING TOT ZWARE MISHANDELING Afslachting van rundvee DE KATHEDRAAL EN DE REVOLUTIE Geluidstichting is opgericht 8 November congresdag te Delft VROUW AANGEHOUDEN Verdacht van smokkelen van verdoovende middelen Ver. van Raden van Arbeid Apothekers-assistent Academische examens Machinisten-examen T&e. Clemenceau, Briand, Painlevé, Barthou, Poincaré: „la garde meurt, mais elle ne se rend pas." Er vallen groote hiaten in de gelederen der garde van Fransche politici, die maar één doel voor hun leven en streven kennen: Frankrijk. Zij allen hebben hun va derland plichtsgetrouw en naar beste weten ge diend. Dat hun inzichten soms van kortzichtig heid getuigden, zoodat zij in hun hartstocht voor Frankrijk Europa te veel uit het oog verloren of het lot van dat werelddeel te veel met dat van „la grande patrie" vereenzelvigden, doet niets af aan hun subjectieve eerlijkheid en vaak heroïsche opofferingsgezindheid. Doumergue, de laatste groote voorman van de „generatie van '70", op wien het vaderland evenals Duitsch- land indertijd op von Hindenburg een beroep deed, toen hij zijn welverdiende rust reeds ge noot, is van allen misschien de meest mensche- lijk sympathieke. Hij is een „bonhomme" in den besten zin des woords, geen felle tijger als Cle menceau, geen naar het theatrale neigende fi guur als Briand, geen groote geleerde als Pain levé, geen uitgesproken intellectueel als Bar thou, geen exacte advocaat als de koele Poin caré, maar zijn warme liefde voor Frankrijk en zijn zelfverloochenende offervaardigheid doen voor die van geen dezer onder. Nu Barthou op zulk een tragische wijze aan zijn ministerie ont viel en Sarraut, die door het publiek mede ver antwoordelijk geacht werd voor de tekortkomin gen van de politie te Marseille, uit eigen bewe ging aftrad, en de minister van justitie Chéron niet langer te handhaven bleek daar deze maar niet opschoot met het reinigen van Augias Sta- visky's stal, had Doumergue het regeeringsbijltje erbij kunnen neerleggen. Maar dan zou Doumer gue Doumergue niet zijn geweest. Hij is niet uit Tournefeuille gekomen uit persoonlijke eer zucht, maar om Frankrijk te redden uit de bin- nenlandsche impasse, waarin het tengevolge van een ambitieuse persoonlijkheidspolitiek en van parlementaire sabotage is geraakt. Doumer gue is geen vaandelvluchtige. Hij is gebleven en heeft zijn kabinet gereorganiseerd op een wij ze, die zijn persoonlijk prestige heeft versterkt. Het leek hem onder de huidige omstandigheden niet raadzaam een geheel nieuwe ploeg te vor men. Daaraan zou te groot risico verbonden zijn geweest. Continuïteit en stabiliteit hebben de gransche regeeringen te lang moeten ontbe ren tot groote schade voor het land. Daarom wil Doumergue deze vóór alles handhaven. De Godsvrede, welken hij heeft ingesteld, moet blij ven voortduren. Voor de vacature-Barthou had hij de keus tusschen Flandin en Laval. Maar Flandin, die wel eens scherp uitgevallen is tegen Italië, leek hem juist nu er een samenwerking en toenadering tusschen Italië en Frankrijk tot stand gebracht moeten worden, minder geschikt. Hij koos daarom Laval uit om de erfenis van Barthou te aanvaarden. Laval heeft zich voor al naam gemaakt door zijn ministeriëele reizen naar Washington en Berlijn. Hij heeft met Briand samengewerkt en getoond een breederen blik op den samenhang van de wereld te hebben dan menige vooraanstaande al te centraal- Fransch denkende politicus. Wat hem als rede naar aan gloed en „verve" ontbreekt, vergoedt hij ruimschoots door een penetrant inzicht. Zijn handelingen zijn steeds goed overwogen geweest en zijn successen behaalde hij door sobere, maar overtuigende argumentatie. Laval is echter niet zoo'n sterke figuur als Barthou en men mag verwachten, dat de invloed van Doumergue zich in de buitenlandsche politiek van Frankrijk nog meer zal doen gelden. Dit kan geen kwaad, want Doumergue is thans meer dan ooit „primus inter pares". Om zich van den steun van de voor zijn meerderheid nog onmisbare radicaal socialisten te verzekeren, was Doumer gue gedwongen voor binnenlandsche zaken een keuze uit hun gelederen te doen. De gematig de radicaal Marchandeau, die eenige malen on der-staatssecretaris is geweest en twee keer een portefeuille in radicale ministeries heeft be heerd, leek hem het meest geschikt. Van Marchandeau, die onderworpen is aan de directieven der radicaal-socialistische partij, zal wel geen bijzondere kracht uitgaan, want daarvoor ontbreekt het hem aan persoonlijk ini tiatief. Zijn aanwezigheid in het gereorganiseer de kabinet alleen reeds is voldoende om de rechterzijde en het midden van de radicaal- socialistische partij tot medewerking te bewe gen, vooral daar Herriot als tegenwicht voor Tardieu toereikend geacht wordt. De linkerzijde van de radicaal-socialistische party, de jon geren, neigen over naar het roode eenheids front. Op hen kan Doumergue geen staat ma ken. Het congres van Nantes zal de beslissing moeten brengen, of dezen zich al dan niet van hun party zullen afscheiden. De benoeming van senator Lemery, den ver tegenwoordiger van Martinique in den senaat, tot opvolger van Chéron als minister van justitie, wordt door rechts meer toegejuicht dan door links. Lemery behoort n.l. officieel BOEDAPEST, 16 Oct. (Reuter) 5 Novem ber a.s. zal het p.roces beginnen tegen Sylves ter Matusohka, die in Duitschland, Ootëm'yk en Hongarije aanslagen heeft gepleegd op spoorwegen. Hij zal thans terechtstaan voor den aanslag by Biatorbagy op 12 September 1931, waarby zooals men zich nog zal herinneren 22 perso nen om het leven kwamen en 14 werden ge wond. Als het voinnis te Boedapest zal zijn uitge sproken, zal Matuschka eerst naar Weenen worden teruggebracht, waar hij nog een straf heeft uit te boeten voor andere aanslagen. tot de links-democratische richting der ra dicaal-socialistische party, de z.g. Jong-Tur- ken, doch heeft vaak blijk gegeven ideën te koesteren, welke min of meer tegen links ge richt zyn. Hij moet een krachtige en kundige persooniykheid zijn, die het zoo geschokte ver trouwen van het publiek in de nationale rechts- bedeeling kan herstllen. Een algeheele reorgani satie van de politie en van de justitie is ge biedend noodzakelijk. Er dient een einde ge maakt te worden aan de mysterieuse machten, die het departement van justitie in schier hope loos discrediet hebben gebracht. Slaagt hij daarin niet dan loopt het nieuwe kabinet-Dou- mergue toch nog gevaar op den tegenstand te stuiten van de meerderheid der Franschen, die, beu van schandalen, naar een grondige sa neering van het openbare leven in alle lagen, maar vooral in die der rechteriyke macht, snakken. MELUN, 16 Oct. (Reuter) De mede plichtige van den moordenaar van Marseil le, Sylvester Malny, die gisteren in de om geving van Fontainebleau is gegrepen, heeft na een langdurig verhoor bekend, dat hü heeft deelgenomen aan het complot tegen koning Alexander. In verband met zyn arrestatie wordt nog be kend, dat Malny niet den minsten tegen stand bood. Hij verklaarde sedert vier dagen niets te hebben gegeten en geheel uitgeput te zijn. Hij had in greppels geslapen. Malny had 700 franken en een compas by zich. Maandag ochtend had hij te Melun een nieuwe jas en een hoed gekocht. Een kop koffie, die hij even voor zijn vertrek uit Melun in een café dronk, werd hem nood lottig. Hy gaf daar by de betaling nJ. een veel te groote fooi (2.50 frank), hetgeen den anderen gasten opviel. Zij waarschuwden de politie, die direct ter plaatse verscheen en Malny arresteer de. Op het station te Lausanne zyn drie koffers gevonden, waarin men kleeren, geschriften en vuurwapenen vond, welke afkomstig moeten zyn van de terroristen, die den aanslag te Mar seille hebben voorbereid en die de koffers blijk baar op het station hebben moeten achterlaten, toen zq over de Fransche grens gingen. Te Roubaix heeft de politie een uit Dalmatië afkomstigen Joego-Slaaf gearresteerd, Skoolig geheeten, die in België had gewerkt en clan destien op Fransch grondgebied trachtte te komen. Hy had een pas by zich, die niet geldig was voor Frankrijk. Skoolig kon geen verklaring ge ven van zyn doen en laten tusschen 5 en 11 October. In de „Echo de Paris" verklaart Pertinax naar aanleiding van het onderhoud tusschen Laval en den Tsjechischen minister van buiten landsche zaken, Benesj, dat beiden het erover eens zyn, dat de aanslag te Marseille niet slechts als een zuiver Joego-Slavische aange legenheid beschouwd moet worden. Thans reeds biykt uit het onderzoek de moreele verant- woordeiykheid van Hongarye, aldus Pertinax. Wanneer de Hongaarsche regeering beweert, dat het terroristenkamp te Janka Poeszta is ge sloten, dan geeft zij daarmede toe, dat er aan de Joego-Slavische grens een kamp heeft be staan. Reuter seint uit Boedapest, dat de Hongaar sche Staatspolitie na een nauwkeurig onder zoek tot de conclusie is gekomen, dat geen enkele der in verband met den aanslag te Mar seille genoemde personen ooit in Boedapest ge woond, 'n Hongaarschen pas ontvangen, of de Hongaarsche grens overschreden heeft. In een toespraak tot zijn Seminaristen heeft Mgr. Groeber, Aartsbisschop van Freiburg, ver klaard, dat vaderlandsliefde haar grenzen heeft in verband met d'e verhouding van den mensch tot God. De betrekking van den menscb tot God sluit iedere staatsvergoding -uit. De kerk, zoo vervolgde de Aartsbisschop, bezit de eeuwige waarheid: deze waarheid richt zich tot ons. Er is geen nieuw geloof, ook al wordt dat versierd met een nationale tint of ornament Er is geen Germaansch „Christendom" dat een vervalsching zou zyn van het wezen van het Christendom. Er is geen katholieke kerk, die los staat van Rome. De staat heeft het recht om een totale staat te zyn in zooverre hü op z;in eigen terrein biyft, maar dan houden zyn rechten ook op." In dezen alarmkreet van den Aartsbisschop van Freiburg kan men de ongerustheid van het Duitsche Episcopaat beluisteren ten opzichte van de godsdienstige politiek van het Nationaal Socialisme. Zooals men weet is Mgr. Groeber de Aarts bisschop, van Freiburg, die in den beginne om opportunistische redenen welwillend stond tegenover het Nationaal Socialisme en die ook later heeft deelgenomen aan de intermediaire besprekingen met de Duitsche regeering over de toepassing van het Concordaat. In dit verband heeft deze noodkreet van Mgr. Groeber nog grootere beteekenis. TSJANGTSJOEN, 16 Oct. Eenige Japan- sche bladen publiceeren uittreksels uit een ar tikel van een Japansch persbureau over den politieke toestand in het Verre Oosten. In het artikel wordt verklaard, dat de politie ke toestand in het Verre Oosten Sovjet Rus land, Japan, China en Mandsjoekwo verplicht er in het bijzonder op te letten, dat de vrede onder geen enkele omstandigheid wordt ver stoord. Japan is daar zeer bezorgd voor en is thans bezig een middel te zoeken om een politieke botsing in het Verre Oosten te Vermyden. Ja pan stelt voor tusschen Mandsjoekwo en Sov jet Rusland een bufferstaat te stichten. Deze bufferstaat zou dan moeten bestaan uit een gebied, waar zich geen militaire for maties van welke nationaliteit dan ook mo gen ophouden. Japan zou een dergeiyken bufferstaat direc- ten steun bieden. Het artikel heeft in politieke kringen in Mandsjoekwo en Japan sterk de aandacht ge trokken. De publicatie wordt in verband ge bracht met de reis van den byzonderen ambas sadeur van Japan, Yoshida, naar Moskou. De Sovjet-Russische pers publiceert heden een mededeeling, waaruit blükt, dat de Sovjet- regeering onder geen voorwaarde accoord gaat met het Japansche voorstel van een buffer staat tusschen Mandsjoekwo en Sovjet-Rusland. Volgens de Sovjet-Regeering bestaat er niet de minste reden tot vorming van een dergelijker. bufferstaat. PARIJS, 16 Oct. (Reuter) In het Noorden van Frankrijk woedt op het oogenblik een on gekend hevige orkaan, gepaard gaande met zwaren regenval. Alle rivieren zyn buiten hun oevers getreden Het verkeer staat op sommige plaatsen volko men stil. De materieele schade zou tien millioen francs bedragen. Of ook menschenlevens te be treuren zijn, is nog niet bekend. LONDEN, 15 Oct. Sir John Simon heeft van den nieuwen Franschen minister van bui tenlandsche zaken, Laval, een telegram ont vangen, waarin het heet: Ik voel mij zeer ge lukkig geroepen te zyn, met u samen te wer ken in het belang van de handhaving van den vrede. Ik twijfel er niet aan, of onze inspanning zal met succes bekroond worden, wanneer ik mag hopen op hetzelfde vertrouwen, waarmede gy mijn betreurden voorganger hebt vereerd. Van het antwoord van sir John Simon wordt gezegd: De tragische dood van Barthou heeft een staatsman weggenomen met wiens werk voor den internationalen vrede ik my gelukkig prees verbonden te zyn, maar ik verheug mij bij de gedachte, dat ik in Uwe Excellentie een anderen medewerker zal vinden, dien ik reeds pers*-onlyk ken en met wien ik vertrouw1 te worden verbonden by de behandeling van de ernstige problemen van den tijd in een geest, die voor de wereld vrede zal beteekenen en die in hun vollen omvang de vriendschappelyke betrekkingen tusschen onze beide landen zal handhaven. De beroemde tenor Joseph Schmidt, die ook ten onzent door radio, gramofoon en vooral door zyn films groote bekendheid verworven heeft, zal onder auspiciën van impresario Ernst Krauss in de volgende maand in de hoofdste den van ons land eenige concerten geven. De in ons land woonachtige Hongaarsche componist en pianist Geza Frid heeft in den afgeloopen zomer een nieuwe compositie vol tooid: een concert voor piano en gemengd koor. Nog tydens dit muziek-seizoen zal Frid's werk te Budapest voor 't eerst worden uitge voerd. (Byzondere correspondentie, Onder een triest-gryzen hemel en in een melancholieke herfstkoude hebben Frank- ryk en Parys een laatste inchukwekkenae hulde gebracht aan den uitmuntenden staats man, minister en academicien Louis Barthou, ge sneuveld op het veld van eer aan de zyde van den Zuid-Slavischen soldaten-koning Alexan der. Iedere acte van deze grootsche uitvaart werd gekenmerkt door een onbeschryfelyke aandoenlykheid, gevolg van de ontzettende omstandigheden, die er aan ten grondslag Ia- gen. Een angstige beklemming drukte op het geheel, op de illustere vergadering van afge vaardigden en diplomatieke vertegenwoordigers van alle landen en op de onoverzienbare me nigte, die zich ryendik had opgesteld ter weerszyden van den weg in een adembenemende stilte. Deze werd slechts geaccentueerd door den eentonigen stap van allen, die in den stoet meeliepen, door het rhythmische geknars van de wielen van het affuit, waarop de lykkist was geplaatst en door de angstige sirene van een enkele stoomboot op de Seine. Het par cours was kort maar van een pathetische aar.- grypelykheid. Hier treurde de collectieve ziel om hetgeen zy verloren had, hier ging zy ge bogen onder de angstige voorgevoelens van een sombere toekomst. Aan de protocolaire praal van deze uitvaart was niets veranderd, haar symbolische beteekenis daarentegen was van een ongekenden omvang en verscherpte bij alle aanwezigen het bewustzyn aan de tragiek en troosteloosheid van dezen tijd. Deze beteekenis nu werd op een even aan- grypende als expressieve wyze gegrepen door De rustige weersgesteldheid en de onverander- lyke barometerstand deden verleden week wei nig vermoeden, dat stormweer op til was. In den nacht van Zaterdag op Zondag begon de wind zich te verheffen en sedert dien is de windkracht steeds toegenomen totdat in den nacht van Zondag op Maandag de storm met volle kracht heeft gewoed. De barometer is*ty dens deze periode van toenemende windkracht sterk gedaald van 769 tot 746 m.M. De wind richting was aanvankelijk Westelyk en is Zon dag in den loop van den dag meer naar het Noordwesten geloopen. Aan deze verschynselen was het te zien, dat de storm veroorzaakt werd door een diepe en uitgebreide depressie, die over de Noordelijke helft van Europa tot ont wikkeling was gekomen. Tijdens dit stormweer is de temperatuur aan- zienlyk gedaald. De thermometer liep Zaterdag avond laat plotseling eenige graden op en bleef vanaf middernacht tot negen uur 's morgens langzaam verder stijgen, zoodat het op dat uur ongewoon warm was voor den tyd van het jaar. Hierin lag by den dalenden barometer en de toenemende windkracht een onmiskenbaar voor teeken van den op handen zynden storm. Kort na negen uur is de thermometer weer gaan dalen en wel zeer onregelmatig. Omstreeks dien tijd begon de koude Noordwestelijke lucht stroom, die aan de Westzyde van de depressie woei, tot ons land door te dringen. In verband daarmede begonnen omstreeks drie uur in den namiddag de eerste zwakke buien te loopen. De tweede, sterkere volgde om vyf uur, waarna het tot 's avonds tien uur minder buiig was. om streeks dat uur begonnen weer zwaardere buien te loopen en stak de storm met grootere kracht op. De koude luchtstroom was toen geheel en al doorgekomen, in verband waarmede de tem- Minister-President Doumergue in een rede monumentaal vftn eenvoud en kracht, die haar hoogste accenten vond in deze passage: La ten wy ons met hart en ziel rondom Barthou scharen nu wij hem naar zijn laatste rustplaats geleiden. Dat zijn leven en zyn dood voor ons een les en een voorbeeld zijn mogen. Laten wij alles in het werk stellen om de booze machten, die overal ontketend worden en schrik en dood rondom zich verspreiden, den weg af te snyden. En herinneren wij ons, dat deze mensch, die zyn leven geofferd heeft aan zijn vaderland, gevallen is op het oogenblik, dat hy zich beyverde de wereld den vrede te verzekeren. Was hy zyn tyd vooruit? Geens zins! Maar laten wy toch van de waarheid doordrongen zyn, dat op internationaal gebied alleen dan nuttig werk verricht kan worden,, indien men voordien in nationaal opzicht goed werk heeft gedaan, werk dat in hoofdzaak wordt gekarakteriseerd door versterking van de nationale eenheid. De volkeren, die ver deeld zyn, zijn zwak. En de volkeren, die zwak zyn, zyn of een prooi of een gevaar. Na deze hartroerende rede, was er een even treffend défilé. De uitvaartplechtigheid eindigde in de kleine kapel van den Dom der Invaliden, dit bekende sanctuarium voor allen, die uitmun ten door patriottische verdiensten en burger- lyke deugden. Vier bisschoppen onder leiding van Mgr. Gerlin voegden zich hier by den stoet van diplomaten en hoogwaardigheidste- kleeders. Na de absoute werden Redemption van Franck, het Allegretto van de Heroische en de Marche Héroique van Saint Saens uitge voerd. Hiermede was de officieele plechtig heid geëindigd. Men ging uiteen onder den indruk van deze aangrijpende momenten. Op het Père Lachaise-kerkhof, had de by- legging in het familiegraf plaats in tegenwoor digheid van de leden der Fransche regeering, vrienden en familieleden van den doode. Een deputatie van Roemeensche boerenbonden plaatste als laatste eerbetuiging op de kist een koffertje gevuld met aarde van het verre land, waarvan Barthou eereburger was en een oprecht vriend. Niet lang hierna verlieten de laatste vrien den de groeve van hun dierbaren doode. Maar Barthou zal blijven voortleven in de cultuur geschiedenis van Frankryk om zijn verdiensten en om zyn talenten, om zijn echt Gallischen geest en zyn uitgebreide humanistische kennis, mar vooral om zyn edel en heldhaftig patriotisme. peratuur verder daalde. Later begonnen de buien onweer en hagel te geven. De oorzaak van dezen storm is geweest, dat een aanvankelijk weinig beteekenende depres sie, die Zaterdag by IJsland was verschenen, zich met groote snelheid in Zuidoostelyke rich ting over de Noordzee (Zondagmorgen) naar Letland (Maandagavond) heeft voortbewogen. Daardoor ontwikkelde zich een uitgebreid storm- veld, dat hoofdzakelyk de Noordzee heeft ge troffen. Hier te lande kwam het Zondagmorgen vroeg en Maandagnacht omstreeks 2.45 uur tot zwaren storm. Tydens het stormweer trokken zware regen- en hagelbuien voorbij, die som- tyds vergezeld waren van onweer, waarbij ook trefgevallen voorkwamen. Deze storm bewijst opnieuw, dat het storm seizoen, niettegenstaande de tusschenloopende rustigedagen, thans flink heeft ingezet. Tengevolge van den Westerstorm, die Zondag heeft gewoed, is een gedeelte van de duinenrij te Oostvoorne, ter hoogte van de buurtschap het Gors weggeslagen over een lengte van onge veer 75 meter. By een nieuwen storm is het niet onmogelyk, dat de Zanddijk die in 1931 is aangelegd juist met het oog op de afbrokkeling der duinenry, die reeds jarenlang voortduurt, gevaar gaat loopen. Het laagliggende terrein van het Gors, zou dan onder water komen te staan. Intusschen staat de zee by stil weer nog ongeveer tachtig meter van den dijk af. Het dagelyksch bestuur van de Algemeens Vereeniging voor Natuurbescherming voor 's- Gravenhage en Omstreken heeft tot Gedepu teerde Staten van Zuidholland een adres ge richt, waarin het opmerkt, dat gedurende de laatste jaren in toenemende mate het natuur schoon aan en om de Reeuwijksche en Sluip wijksche plassen door bebouwing van allerlei aard wordt bedreigd. De fraaie plasranden, welke juist de charme vormen van dit natuurmonument, worden gron dig bedorven. Nog is het mogelijk om een verdere ontluiste ring van het landschap door passende maat regelen tegen te gaan. Recreatie en natuurge not zyn mogelijk ook zonder vestiging in pias huizen. Zoodra de in aanleg zynde weg van 's-Gra venhage- naar Bodegraven gereed zal zijn, zal het plassengebied van 's-Gravenhage uit zeer gemakkelyk bereikbaar zyn en ongetwyfeld zal het bezoek dan sterk toenemen. Maar dit mag niet gaan ten koste van het natuurschoon zelf en een verdere bebouwing dient te worden uit gesloten. Daarom verzoekt genoemde vereeniging aan Gedeputeerde Staten afdoende maatregelen te bewerkstelligen tot bescherming van de Reeu- wyksche en Sluipwyksche plassen. Het Gerechtshof te Den Bosch bavestigde in hooger beroep het vonnis tegen F. G'., hulp monteur te Geleen. Verdachte was door de Rechtbank te Maastricht veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf wegens poging om H. Weiter op 12 Mei 1934 met een yzer slagen op het hoofd toe te brengen. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging tot Bescherming van Dieren heeft in verband met het bericht over de mogelyke mas sale afslachting van runderen, zich met het volgende telegram tot den Minister van Econo mische Zaken gewend: „Volgens persberichten wordt overwogen op nieuw tot massale afslachting van runderen over te gaan. Indachtig aan de heftige publieke verontwaardiging van verleden jaar, verzoeken wij Uw Excellentie de te nemen maatregelen ernstig te willen overwegen en onder geen voorwaarde kalfdragende dieren voor afmaken te bestemmen". De revolutie in Spanje, door Het Volk toegejuicht, is tenslotte geëindigd met de herovering van Oviedo, de hoofdstad van Asturië. De socialisten had den in samenwerking met de communisten tevoren het bisschoppelijk paleis aangeval len Oviedo is een suffragaan-bisdom van St. Jan v. Compostella en de beroemde oude kathedraal tot haar grondvesten ver woest. Achter de Iberische bergen bleef het hoofdmonument van de middeleeuwen be waard: de kathedraal. Tegen dit bolwerk van het katholieke beginsel richtte zich de revolutionnaire woede van den nieuwen tijd. De Internationale is vooral anti-clericaal. Het vereenigde vrijdenkers-materialisme viel evenals in Rusland en Mexico in Spanje allereerst de kathedraal aan. Meer dan één eeuw had aan de gothische kathedraal van Oviedo gebouwd. In 1388 begonnen, werd ze in 1539 voltooid. Haar ruim tchtig meter hooge toren en haar prachtige kruisbeuken om de inge bouwde schatkamer uit de elfde eeuw ble ven behalve voor geloovigen ook voor tou- risten eerwaardig. Het jongste nummer van „De Socialisti sche Gids" citeert Litvinof: „Sommige vol ken zijn teruggevallen in de gedachtensfeer der middeleeuwen". Dat zou de dood worden van Europa, dat de nieuwe wereld wil bou wen. Voor den bouw door de gezamenlijke Marxisten moet eerst de oude woning van God worden afgebroken. De Internationale tegen de kathedraal, dat is de hoofdactie van de revolutie, in ons land door de sympahieën en stille mede werking van S. D. A. P. en C. P. H. gevoed. Men leze de beginselen der partijen uit de feiten! Dezer dagen is voor notaris A. J. Tassemyer te 's-Gravenhage de oprichtingsacte gepasseerd van de Geluidstichting. In de daarop volgende bestuursvergadering werd besloten een enquête in te stellen naar de toestanden op het gebied van de gehoorig- heia in woningen. Met behulp van daartoe geschikte meetapparaten zal worden getracht, den hinder, die bewoners van eenzelfde blok woningen van elkaar ondervinden, in getallen uit te drukken, waarbij tevens nagegaan zal worden, of, en welke goedkoope bouwmetho den in Nederland in zwang zijn, die uit een oogpunt van stilte zijn aan te bevelen. Voor de uitvoering van deze enquête zal de mede werking van de stedebouwkutidige autoriteiten worden ingeroepen. Men was van inzicht, dat het voorkomen van onnoodig geluid niet alleen met bouw voorschriften is te bereiken, maar dat de op voeding van het publiek van zeker evenveel gewicht is. De landelijke organisatie van een populaire stilte-actie is in voorbereiding ge nomen. Verder werd besloten, opdrachten te aan vaarden voor de accoustische keuring van van bouwmaterialen. Een dergelijke keuring vindt reeds sedert eenige jaren plaats in de laboratoria van de Technische Hoogeschool te Delft. Deze keuringen zullen in het vervolg onder toezicht van de Geluidstichtmg plaats hebben. In samenwerking met de Koninklyke Neder landsche Automobielclub zal 8 November as. in Delft een congresdag worden georganiseerd, waarbij als thema zal worden behandeld het geluid van automobielen. Een oproeping tot deelneming aan dit con gres zal binnenkort in de pers verschynen. Als secretaris van de Geluidstichting treedt op Prof. Dr. C. Zwikker, Mijnbouwplein 11, Delft. Op verzoek van de recherche te Rotterdam, is door de Koninklijke Marechaussee te Reu- sel een ongeveer 28-jarige Nederlandsche vrouw aangehouden op vermoeden van het smokkelen van verdoovende middelen. De vrouw was met de bus van Antwerpen naar de grens gereden en wilde daar overstappen in de Ne derlandsche bus naar Eindhoven. Een Spanjaard, die zich in haar gezelschap bevond, werd, daar hy niet in het bezit bieek te zyn van de vereischte papieren, aan ae Hollandsche grens teruggewezen. De gearresteerde vrouw is naar Rotterdam overgebracht, waar het onderzoek nader zal worden voortgezet. UTRECHT Geslaagd de heeren P. J. C. Hustinx te Maastricht en K. van Zundert te 's-Gravenhage. UTRECHT Geslaagd de dames: K. Stam te IJmuiden; P. C. Dijxhoom te Zeist; M. A van Eist te Waardenburg; H. E. ten Bruggen Cate te Apeldoorn en de heer J. ter Braake, Utrecht. LEIDEN. Candidaatsexamen rechten mejuffrouw P. F. Massink en de heeren H. A. N. Dinger, W. Vogelzang Jr. en C. J. de Korver. DEN HAAGE. Geslaagd voor dipl. A: J. Dekker, Amsterdam; A Vreeke, Middelburg; H, J. v Kem pen, Driebergen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9