DE MARXISTISCHE OPSTAND IN SPANJE N a Vlootbesprekingen te Londen Het nieuws van heden WAT MEN OP STRAAT ZIET De hongerstaking in Hongarije DAVIS EN YAMAMOTO GEARRIVEERD Het Albertkanaal DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 17 OCTOBER 1934 Ochtendblad De menschen stroomen overal samen en schimpen heftig op de syndicalistische opstandelingen De mannen van den dag Zamora Het Weer 1 Stormwaarschuwingsdienst 1 Nieuwe eed in Duitsch- land De ministers moeten gehoorzaam heid zweren aan Hitier Groote vreugde over den terug keer der mijnwerkers. Het accoord met de patroons Belgrado rouwt om zijn Koning Onafgebroken défilé Goering naar Belgrado NEKKRAMP De Japanner zal thans het vloot- v er drag van Washington opzeggen Prinses Helena, het derde kind van den Graaf van Parijs, in de armen van haar moeder en in gez elschap van haar zusjes Isabella en yictoria en van Prins Henry Vooruitzichten weinig rooskleurig Norman Davis Eerste gedeelte door koning Leopold en koningin Astrid geopend Centrumsman te Danzig in arrest Een politieke moord in Oostenrijk? Sportpalast geveild Goemboes morgen naar Warschau SAMENWERKING DER ROODE INTERNA TION ALES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18998 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers'' zie de rubriek Als men in deze dagen door de straten van Spanje's hoofdstad wandelt, ziet men zich midden in een opstandig gebied ver plaatst. Overal in het rond „Guardia Civil" en infanterie met witgeverfde stalen helmen, op de pleinen der kazernes staat cavalerie en artillerie gevechtsklaar, gereed om in te grijpen. Legionnairs der vrijwilligerscorpsen mengen zich onder de opgewonden menigte. Ieder oogenblik is er nu hier, dan daar een V'erkeersstagnatie of een volksoploop. In lange rijen staan de gele taxi's te wachten, terwijl er ook particuliere auto's op gesteld staan. Zoo nu en dan krijgt een of ander taxi-chauffeur van een vriend de waar schuwing te hooren: „Je had, denk ik, beter thuis kunnen blijven. Pas op, want anders steken ze je auto in brand!" Rond de verschillende politieposten staan de menschen dicht opeengepakt, morrend, schim pend en heftig redeneerend. Men praat over de straatgevechten van den afgeloopen nacht. Al de menschen die daar bijeengestroomd zijn Traditionalisten, Monarchisten, Liga, Patrio- tica. Accion Popular, leden van de „Ceda" en Radicalen kiezen allen partij tegen de Syn dicalistische opstandelingen. Onder het regiem van dictator Primo de Rivera was het Spaansche leger vooral het officieren-corps, een zeer twijfelachtig instru ment der politiek. En als het leger nog eenige macht bezat, dan werd deze verkeerd aange wend In de casino's van de infanterie en artillerie werden de z.g. „Junta's" gevormd. „Comité's van actie" met een politiek karakter, die tegen bevelen van Primo de Rivera in een geweldigen invloed uitoefenden op de plaatse lijke burgerlijke overheden en vooral op de gendarmes en politieagenten. Ik was des morgens met den laatsten regelmatig loopenden trein uit Barcelona te Madrid aangekomen. Het viel reeds aanstonds op, dat er geen kruiers en witkielen op het perron waren. De „ondergrondsche" reed niet, de tramwagens stonden stil en ledig op de straten. De trt'in die aansluiting geeft op Lissabon vertrok niet. Terwijl op de lijnen naar het Noorden nog regelmatig verkeer was, waren de treindiensten naar het Westen stil gelegd. In Spanje worden de spoorwegen door ver schillende ondernemingen geëxploiteerd, zoodat de stakingen daar niet aanstonds algemeen waren. De directeur van het hotel, waar ik logeerde, zeide mij lachend: „Die stakingen zijn bij ons niets bijzonders. Zij vormen een soort tijdver drijf." De autoriteiten verklaarden onverschillig, dat het niet eens de moeite waard was, om aandacht te besteden aan dezen opstand! De monarchistische en rechtsche bladen als „A-B-C." en „El Debate" bleven regelmatig verschijnen, terwijl ook de meeste avondbladen uitkwamen. De specialisten zijn zóó slecht georganiseerd de „Spaansche Lenin" Largo Caballero be vindt zich met 400 aanhangers in arrest dat zij het niet eens de moeite waard achtten om mededeelingen aan de partijgenooten te publiceeren. De reactie is daarom ook zeer verschillend. Wie is toch de man, die naast den president Alcala Zamora, als de eigen lijke „sterke man" van Spanje in deze kritieke oogenblikken de noodige maatregelen treft? Alejandro Lerroux is niet zoo jong meer, want hij is de 70 al gepasseerd. Toch heeft hij nog een echt jeugdig temperament en een energiek doortastingsvermogen, twee eigen schappen welke een man, die de volledige macht over Spanje in handen heeft, heden ten dage dubbel noodig heeft. Lerroux is in een klein plaatsje in de pro vincie Cordoba geboren, en is dus een Andalu- siër. Zijn Fransche familienaam doet ons aan zekere relatie met Frankrijk denken. Het is zeker, dat zijn familie twee of drie generaties geleden uit Frankrijk over de Pyreneën ge trokken is. Toch is Alejandro Lerroux in geheel zijn na tuur ongetwijfeld een Spanjaard van top tot teen. Hij is welbespraakt en praatzaam, zoo wel in zijn familiekring als op 't spreekge stoelte in het parlement; hij is altijd netjes, opvallend gekleed. Hij is immer vriendelijk voor menschen, die hem iets willen vragen, en voor persoonlijke vrienden; in één woord een „caballero" met al de voortreffelijkheden en Zwakheden van 't Spaansche volk. De minister president bewoont in de voornaamste wijk van Madrid een prachtige villa, waarin de aristo cratische en met aardsche goederen rijkelijk gezegende menschen van de hoofdstad hun zorglooze uren doorbrengen. Lerroux is overigens gedurende zijn leven een „Revolutionnair" geweest, heftig gekant tegen de Spaansche monarchie, een rebel die geen compromissen kende en reeds in zijn jonge jaren, den toenmaligen president Maura de woorden in 't gezicht slingerde: „Uw konink rijk is niet van deze wereld". Lerroux heeft de rebellenvlag 25 jaar hooggehouden, ofschoon hij in zijn privaatleven volgens een veelzeg gende uitdrukking van een zijner vrienden steeds „Don Alejandro" gebleven is. Het is het tragische lot van dezen premier dat hij thans, in opdracht van de meerderheid in de kamer, tegen zijn vroegere vrienden der linkerzijde met machinegeweren moet optreden. De president van de Spaansche repu bliek Alcala Zamora is in de laatste jaren een beetje op den achtergrond gedrongen daar hij het grootste gedeelte van zijn macht aan minister.-pres. Lerroux overgedragen heeft Alcala Zamora is door de burgerlijke Midden partijen en de Socialisten tot de hoogste staatsmacht verheven, daar hij meer dan eens zijn leven, zijn vrijheid en zijn vermogen op het spel gezet heeft. Evenals Lerroux is ook Alcala Zamora door de jongste politieke ge beurtenissen in een ernstig conflict met zijn vroegere vrienden gekomen. Hij beschouwt zich heden als de politieke gevolmachtigde van het volk, dat in groote meerderheid achter het kabinet Lerroux staat, en in deze beteekenis heeft hij aan Alejandro Lerroux alle vol machten gegeven om dezen socialistischen op stand te onderdrukken. Largo Caballero heeft reeds op den dag, dat het kabinet Azana zijn ontslag kreeg en Bar rios een nieuw ministerie vormde, gezegd dat de socialisten het wel zeer zullen betreuren dat zij Zamora tot president der republiek ge kozen hebben. Alfons XIII is wel uit het land verdreven, doch zijn geest leeft nog in het kasteel te Madrid. En de uitroep die in Caballero's gezelschap werd gedaan: „Weg met dezen Alfons XIV" is veelbeteekenend. Gil Robles, de vroegere leider der boeren, heeft zich in den laatsten tijd opgewerkt tot geestelijken leider van het Anti-Marxistische rechterfront, waartoe op de eerste plaats Ka tholieken en Monarchisten behooren: verder werkt zij echter ook samen mét de rechts- republikeinen en radicalen. Gil Robles is de voornaamste leider van de jonge katholieke rechterpartij, „De Ceda" die bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen schitterende successen behaald heeft. Robles is er na zeer veel inspan ning in geslaagd een „Bond van Rechtsche groepen" te stichten, die onder de leiding der katholieke vereenigingen staat. Dat de katholieke conservatieve elementen in één partij zijn samengebracht, is vooral te danken aan de krachtdadige actie, die door het groote katholieke dagblad: „El-Debate" werd ingezet; dit blad heeft ook in den ver kiezingsstrijd een haast fantastische werk zaamheid ontplooid. Door den uitslag van de verkiezingen is Gil Robles een van de toe komstige leiders van Spanje, die in het nieuwe tijdperk dat eens voor het Iberisch-schier- eiland zal aanbreken, zijn grooten invloed ten goede zal doen gelden. Verwachting: Matige tot krachtigen Noordelijke tot Westelijken wind, zwaar H bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien, iets zachter. Verdere vooruitzichten: Krimpende en H toenemende wind, later weer regen. H Geseind van De Bilt Dinsdagmiddag te 15.15 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: ,,Weest op uw hoede". H nïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllillllllllllllllli BERLIJN, 16 Oct. (V. D.) In de zitting van heden van het Rijkskabinet is een wet aange nomen op de beëediging der Rijksministers en van de leden der Landsregeeringen. Zij zullen in den vervolge onderstaanden eed moeten afleg gen: ,Ik zweer, ik zal den leider van het Duitsche Rijk en Volk, Adolf Hitler, trouw en gehoorzaam zijn, mijn kracht voor het welzijn van het Duit sche volk geven, de wetten behoeden, de op mij rustende plichten consciëntieus vervullen en alle zaken onpartijdig en rechtvaardig voor ieder leiden. Zoo waar helpe mij God." De Rijksministers, Rijksstadhouders en leden der Landsregeeringen moeten zonder verwijl volgens deze wet beëedigd worden. Hitier heeft den Rijksministers reeds terstond den nieuwen eed afgenomen. Daarna wérden nog een reeks wetten aange nomen. BOEDAPEST, 1& Oct. (Reuter) Zooals gemeld hebben de ongeveer 950 mijnwerkers, die onder in een mijn te Fünfkirchen een hongerstaking hielden, de mijn verlaten. De terugkeer van de arbeiders heeft groote vreugde in hun gezinnen verwekt. Hoewel zij de sporen van hun lijden dragen, zouden er zich geen bijzondere ziektegevallen hebben voor gedaan. Velen hunner zeggen, dat zij overvloe dig voedsel hadden gevonden in een mijn schacht. Voorts zou de luchtverversching niet defect zijn gemaakt. De mijnwerkers besloten hun hongerstaking te beëindigen nadat de tusschen vertegenwoor digers der regeering en arbeidersvertegenwoor digers gevoerde onderhandelingen tot een vol ledige overeenstemming hadden geleid. De arbeiders hebben het bemiddelingsvoorstel der regeering aanvaard. In totaal hebben zij 109 uur in de mijn doorgebracht. De regeering heeft aangeboden voor rekening van den staat 250 wagons kolen te koopen, waardoor elke mijnwerker een dag werk per maand meer heeft, mits de werkgevers toe stemden in de eischen van de mijnwerkers met betrekking tot de loonen en de arbeidsvoorwaar den. De werkgevers hebben er in toegestemd een bedrag van 57.300 Pengö voor ,,herfst-hulp" aan de mijnwerkers uit te keeren en een gelijk be drag voor winterhulp. Deze voorstellen zijn door de mijnwerkers aanvaard. BELGRADO, 16 Oct. Sedert de vroege ochtenduren trekt de bevolking van de Joego slavische hoofdstad in schier onafzienbare rij langs de baar van Koning Alexander. Gardeofficieren houden de wacht bij de baar. Achter de catafalk vlamt een omfloerst kruis met wit licht. Daaronder liggen de kroon en de ordeteekenen van den Koning. De bodem is met witte chrysanten bedekt. Tal van kransen hebben zich voor de baar opgestapeld. Veel personen, voornamelijk vrouwen, vielen bij het passeeren van de baar in onmacht en een eerste hulp-post moest herhaaldelijk assistentie verleenen. Donderdag vindt de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot in den grafkelder van de dynastie Karageorgevitch te Topola. Te Amsterdam wordt Donderdagmid dag om 4.20 uur een officieele herdenkingsdienst gehouden in de Christ Church aan den Groen burgwal. Het Consulaat-Generaal van Joegoslavië te Amsterdam zal Donderdag a.s. gesloten zijn. BERLIJN, 16 Oct. (V. D.) De Pruisische mi nister-president, generaal Goering, zal als bij zonder gevolmachtigde van Hitler, in diens kwa liteit van opperste bevelhebber, aanwezig zijn bij de teraardebestellingsplechtigheden in Belgra do. Goering zal op het graf van den koning den krans neerleggen met de woorden: „Haar vroe- geren heroïschen tegenstander in zeer groote ontroering, de Duitsche weermacht". Li Hadersley (Denemarken) zijn twee geval len van nekkramp voorgekomen, welke beide doodelijken afloop hebben gehad. -V; ,v- Een botsing, welke Maandagavond op den Benoordenhoutschen weg te Den Haag plaats vond en waarbij tw ee dames werden gewond LONDEN, 16 Oct. (Reuter) De onder leiding van Norman Davis staande Amerikaansche delegatie voor de Londensche besprekingen ter voorbereiding van de vlootconferentie van 1935 is te Plymouth aangekomen. De Japansche gedelegeerde, vice-admiraal Yamamoto, arriveerde hedenmiddag te South ampton. De Japanner heeft van zi^ regeering een instructie meegekregen, waaromtrent heden morgen te Tokio een officieuze mededeeling aan de pers werd verstrekt. Hierin werd voor het eerst officieus het besluit van Japan open- naar gemaakt, om het vlootverdrag van Japan op te zeggen. De instructies aan Yamamoto betreffen n.l. de volgende vijf punten: 1. Het recht van eiken staat op zijn natio nale veiligheid. Dus ook het recht van Japan, om zijn veiligheid en den vrede in het Verre Oosten te waarborgen. 2. Een effectieve beperking der bewapeningen 3. Beperking, eventueel afschaffing van de aanvalswapenen en versterking van de verde digingswapenen. 4. Opzegging door Japan van het Verdrag van Washington met de hcop op een nieuw en billijker verdrag. 5. Wanneer de vlootconferentie mislukt, dan zal Japan de maatregelen nemen, welke ge schikt zijn om zijn veiligheid te verzekeren. De eigenlijke besprekingen zullen waarschijn lijk eerst de volgende week een aanvang nemen. Aangezien Yamamoto niet aanwezig was bij de besprekingen, die MacDona^d dezen zomer met Norman Davis over het vraagstuk der vloot conferentie heeft gevoerd, heeft MacDonald den wensch te kennen gegeven, zoo spoedig mogelijk een onderhoud met hem te hebben. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de Fran sche en Italiaansche gedelegeerden pas later voor deelneming aan de besprekingen naar Londen zullen komen. Niettemin zullen de be trokken mogendheden voortdurend nauwkeurig op de hoogte worden gehouden Tot nu toe is nog niet besloten, waar en wanneer de conferentie van 1935 zal worden gehouden. Als tijdstip wordt April voorgesteld, en als plaats der besprekir gen Londen, Parijs, Rome, Den Haag en Lausanne. De Britsche regeering maakt er geen geheim van, dat zij de besprekingen gaarne te Londen zou willen voeren. Natuurlijk zal echter vooraf nog de meening van de andere betrokken mo gendheden worden gevraagd. De eisch van Japan tot gelijkheid en de wei gering van Amerika, om ce tonnage der ver schillende scheepstypen te verminderen, maken de taak van de conferentie buitengewoon moei lijk. De vooruitzichten zijn dan oók niet roos kleurig. VISÉ, 16 Oct. (V.D.) Hedenmorgen om elf uur heeft de plechtige opening plaats gehad van het Albert-kanaal door Koning Leopold van België en Koningin Astrid. Het betreft hier het eerste gedeelte van het kanaal, dat Luik met Antwerpen direct zal verbinden. Dit eerste gedeelte, dat hedenmorgen geopend is, loopt van Visé tot Neerhaeren. Koning Leopold werd o.m. vergezeld door den Belgischen minister van Openbare Werken, verscheidene militaire auto riteiten en hooge ambtenaren. Op verzoek van H. M. Koningin Wilhelmina was de Commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg, mr. E. baron van Hövell tot Westerflier, aanwezig ter begroeting van het koninklijk paar van België. Namens Koningin Wilhelmina werden aan Koningin Astrid bloe men aangeboden. De plechtige opening zelf vond plaats in het Belgische dorp Grand Lannay, waarheen zich het gezelschap met gepavoiseerde booten had begeven. Een leidende figuur van de Centrumspartij van Danzig, Oberregierugns- en schulrat Beh- rendt, is in arrest en ter beschikking gesteld van den rechter van instructie. Behrendt wordt ervan beschuldigd dienstge- beurtenissen, welke hem ter oore waren geko men door zijn vertrouwenspositie in den schooldienst van Danzig, te hebben medegedeeld aan den vertegenwoordiger van een naburige mogendheid. WEENEN, 16 Oct. De burgemeester van Ober- Bierbaum is hedenmorgen door dorpsbewoners dood op een akker gevonden. Hij was gewurgd en van de daders ontbrak elk spoor. Het slachtoffer was een vooraanstaand per soon in den Beneden-Oostenrijkschen Boeren bond en had een functie in de districtsleiding van het Vaderlandsche Front en bij de Oost- Markensche stormtroepen De mogelijkheid be staat, dat men hier te doen heeft met een po- litieken moord. BERLIJN, 16 Oct. Voor 't kantongerecht Ber lijnSchönberg is hedenmorgen onder groote belangstelling het bekende Sportpalast te Ber lijn, waar zoo vele betoogingen en groote sport gebeurtenissen als de Berlijnsche Zesdaagsche zich hebben afgespeeld, publiek verkocht. Het gebouw werd voor twee millioen Mark eigendom van de voornaamste crediteur, de Eid- genössische. Versicherungs A.G. te Zurich. De vorige eigenaar had groote credieten voor namelijk uit Zwitserland opgenomen om de ex ploitatie te beginnen. De mogelijkheid bestaat dat de Zwitsersche eigenaars op nieuwe finan- cieele basis de exploitatie van het Sportpalast zullen voortzetten. Norman Davis en Yamamoto zijn in Engeland aangekomen voor de voorbereidende vloot besprekingen. Weinig rooskleurige vooruitzich ten. De Duitsche ministers moeten een eed van trouw aan Hitier zweren. Het eerste gedeelte van het Belgische Albert kanaal geopend. Tien dooden bij de typhoonramp te Manilla (Philippijnen). Verdere behandeling door de Tweede Kamer van het wetsontwerp inzake bescherming van leerlingen tegen besmetting verdaagd. De Rijksmiddelen zijn in September 1.4 mil lioen beneden de raming gebleven. Bedrijfsraad voor de sigarenindustrie geïnstal leerd. Het landgoed „Planken Wambuis" onder Ot- terlo voor 2 y. ton verkocht. Diefstallen in een emaille-fabriek te Doetin- chem; tien verdachten staan terecht. Daders van ontdekt. een roofoverval te Stadskanaal New-Yorksche beurs: Vooral voor mijnwaarden opgewekte stemming, slot tamelijk vast. Piekeren Piekeren is een kwaal waar vele menschen aan lijden. Zij maken daar door het leven voor zichzelf en voor hun omgeving er niet aangenamer op. Het zijn zwartkijkers, die overal onheil achter zien, die van schier elke zaak een ongunstigen afloop verwachten. Zij missen den moed om iets te durven, de kracht om het eindelijk aangedurfde door te zetten. Voortdurend zijn zij doende hon derd-en-één bezwaren en bedenkingen op te werpen. Besluiteloos piekeren zij over alles en nog wat. Stapelen zij zwarigheid op zwarigheid en maar zelden berei ken zy hetgeen zij bereiken, willen, omdat zij niet krachtig genoeg willen, omdat zij niet willen probeeren de moeilijkheden, die er misschien wel zijn, maar die zij buiten alle verhou ding vergrooten, te overwinnen. BOEDAPEST, 16 October. (V. D.) Minister- President Goemboes zal zich Donderdag as., begeleid door eenige hooggeplaatste ambtenaren van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, naar Warschau begeven en dan Dinsdag of Woensdag a.s. weer te Boedapest terugkeeren. Enkele dagen daarna vertrekt de premier weer naar Rome. Van welingelichte zijde worden de geruchten, die in de buitenlandsche pers de ronde deden en volgens welke Goemboes te Warschau voor bereidende démarches zou doen voor een her groepeering der Oostelijke en Zuid-Oostelijke staten van Europa tegengesproken. De reis naar Warschau, aldus wordt verklaard, beoogt uitsluitend de verdere uitbreiding van de eco nomische en cultureele betrekkingen tusschen Hongarije en Polen. In diplomatieke kringen hecht men deson danks aan de beide reizen het grootste belang in verband met den tegenwoordigen interna tionalen toestand. BRUSSEL, 16 Oct. (Per tel.) In een hotel te Brussel heeft een bijeenkomst plaats gehad tus schen twee afgevaardigden der Communistische Internationale, Cachin en Thores, en twee af gevaardigden van de Tweede Socialistische In ternationale, Vandervelde en At;er. De besprekingen waren aangevraagd door de Communisten, die een gemeenschappelijke actie ten gunste van de Commu: ister. en Socialisten in Spanje voorstelden. De socialistische afgevaardigden merkten op, dat dit voorstel, wat Spanje betreft, te laat kwam, daar de opstand ten einde loopt. Zij meenden daarom, dat besprekingen, die een dergelijke actie zouden moeten voorbereiden, eerder dienden te worden aangevraagd. In dien zin zullen de beide intern ationales de kwestie verder onderzoeken. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 759 .Vorige stand: 758.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1