Sociale rechtvaardigheid DIAMANT FINANCIEN DIESREDE PROF. KORS RADIO-PROGRAMMA MARKTEN WOENSDAG 17 OCTOBER 1934 Een koninklijke taak Donderdag 18 Oct. 1934 Goederentrein te Vlijmen ontspoord Buiig weer houdt aan Dagfilm Quadragesimo Anno vordert niet de sociale rechtvaardigheid te beschouwen als specifiek verschillend van de wettelijke recht vaardigheid Sociale rechtvaardigheid Quadragesimo Anno Voor algemeen belang Plicht der rijken Nationalisme 1 - Richting-Verkeer Dit roode bord met witte streep beteekentt gesloten voor «11e ver keer in deze richting VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Reizigers van personentrein per autobus vervoerd BA K- E N B RAAD VET NU 40 CT. PER POND STRAFZAAK-ONNES IS UITGESTELD MR. J. LIMBURG Lid van de commissie voor bestu deering van wapen-embargo DE JEUGDHERBERGEN IN 1933 Nog immer vooruitgang SCHILP MOET ZITTEN Wegens opruiing MAN AANGEREDEN Chauffeur kon aanrijding niet meer voorkomen Verbindende kracht der onder- rjemersovejreenkomsten uiilT-jljj Apóih.en Drogisten 00 ct lifai IfüjrJujJtdJ:maakt iJ goed" Meer wind en regen te wachten DR. L. H. VAN CASSUTTO NACHTWAKER BLIJFT ONTSLAGEN Tijdens zijn dienst was hij buiten het gebouw gegaan „ST. RAPHAEL" „HET JAARBOEK" Personeele belasting in het café- en restaurantbedrijf Lijk van een man gevonden R, K. Handelshoogeschool Machinisten-examen De Geméente Zwolle gaat over tot de uit gifte van een leening, groot f 1.553.000 ren tende 4 pCt., ter aflossing van de 4\/2 pCt. leening 1926 pro resto f 598.000 en van de 4y. pCt. leening 1927 pro resto f 995.000 De gemeente Tilburg zal een 4 pCt. lee ning aangaan van f 4.910.000 ter aflossing van de nog uitstaande en niet uitgelote 4l/2 pCt. obligaties der leeningen 1917, 1926 en 1927 benevens de 5 pCt. leening 1932. De uitgifte-koers zal dicht bij pari zijn. De directeur en onderdirecteur van het Indisch Departement van Economische Za ken vertrekken morgen naar Semarang, ten einde aldaar voorbereidende besprekingen te voeren over de maatregelen voor suiker De voorzitter van de Indische rubbercom missie en anderen zijn naar Semarang ver trokken voor het houden van besprekingen inzake de rubberrestrictie. Op de jongste Fransche schatkistemissie is tot dusverre voor fr. 8% milliard inge schreven. Verdere inschrijvingen zullen niet meer worden aangenomen. De Fransche minister van Financiën Ger main Martin verklaarde, dat de regeering zich het voorbeeld van Poincarê, den red der van den Franschen frank en van het staatscrediet, voor oogen houdt. Het stre ven der regeering is, om den „frank van Poincaré" te handhaven op de huidige goudwaarde. De verdediging van den frank zal gepaard gaan met den vasten wil, om de begrooting te doen sluiten. Agence Econ. et Fin. meent te weten, dat in verband met de talrijke moeilijkheden, die de contingenteeringen met zich brengen, men in Frankrijk aan den vooravond staat van een zeer belangrijke wijziging in de economische politiek der regeering. De con- tingenteering zou geleidelijk verdwijnen en vervangen worden door een voorloopige ver hooging van invoerrechten geheven op goe deren, die gecontingenteerd zijn. Hoewel de beschouwingen, welke de Fransche financieele bladen wijden aan de Fransche begrooting 1935, optimistisch ge tint zijn, schijnt de beurs te Parijs gevoeli ger te zijn voor de heerschende onzekerheid op politiek gebied. De Paris-Lyon-Mediterrannée kondigt een onveranderd interim-dividend van fr. 20 aan op de gewone en een onveranderd di vidend van fr. 10 op de winstaandeelen aan. De Engelsche schatkistontvangsten over het fiscale jaar bedroegen op 13 October j.l. 295.44 mill, of 307-474 minder dan het vorig jaar. De uitgaven beliepen 362.82 mill, of 8.00 mill. meer. In verband met de geweldige Japansche concurrentie verklaarden vertegenwoordi gers van de Amerikaansche textiel-indus- trie, dat, wanneer de regeering niet ingrijpt, de afzet in Zuid-Amerika voor de Ameri kaansche textiel-industrie verloren gaat. De benzine-prijzenoorlog in Amerika wordt met onverminderde kracht voortgezet en moet wel het hevigst zijn te New-York, New-Jersey en in den staat Nieuw-Enge- land- 1 o, De Standard Oil of New Jersey verlaag haar prijzen opnieuw met dollarcent.. De prijsverlagingen in New Jersey en New- York bedroegen in de laatste tien dagen 3 tot 7 d.cIn Virgina zijn de prijzen voor de vierde maal in vijf dagen verlaagd en in Baltimore daalden de prijzen de vorige week met 5 d.c. Hoewel minister Ickes alles aanwendt om de onwettige petroleum-productie tegen te gaan, twijfelt men aan de resultaten van zijn pogingen. Naar verluidt, zal Roosevelt met Ickes te zamen trachten tot een on middellijke saneering van den toestand te geraken. Donald Richberg, de nieuwe Nira-leider, voert besprekingen met de leiders der ijzer en staal-industrie ten einde de onzekerheid ten aanzien van de staal-prijzen te doen beëindigen. Het doel moet zijn, om de vraag naar staal te doen toenemen. Roosevelt had een onderhoud met .den gouverneur der Feder. ResBank over den val van het Pond Sterling. De sterke daling baart de Amerikaansche regeering zorg. Roosevelt heeft de laatste dagen met ver schillende leidende personen uit de indus- trieele en bankwereld geconfereerd, waar uit men opmaakt, dat hij nauwere samen werking met deze leiders zoekt. Gisteren onderhield de president zich met den pre sident-commissaris van de U. S. Steel-Cor- poration. Volgens berichten uit Washington wenscht Roosevelt, dat de industrie voor zich zelf zorgt. Teekenen uit regeeringskrin- gen wijzen er op, dat er minder overheids inmenging in het bedrijfsleven zal komen. De gouverneur van de FederRes. Bank Black verklaarde, met zakenlieden in ver schillende staten gesproken te hebben, om trent credieten aan de industrie, op welk punt hij optimistisch gestemd is. De gelden moeten volgens hem aangewend worden voor constructieve doeleinden. De Chesapeake and Ohio boekte in de eer ste negen maanden een winst van 2.79 per aandeel tegen 2.66 in dezelfde periode van 1933. De Amerikaansche petroleum-productie bedroeg in de week per 13 October gemid deld per dag 2.421.650 vaten tegen 2.379-950 vaten de vorige week. aardappelen: Bevelanders 2.50—2 90, Blauwe 3.20—3.40, Blauwe Eigenheimers 2.103.10, Friso 2.10, Robijnen 2.10. 20000 K.G. Roode kool 1.20 —3.00. 15000 K.G. Gele kool 1.80—2.40. 40000 K.G. vroege Witte kool 0.60—1.40. 15000 K.G. Deensche Witte kool 1.00—1.40. 15000 K.G. Uien: Gele Uien 2.30—2.50, Grove 2.50—2.60, Gele Drielingen 0.80—1.00, Gele Nep 1.00—1.20. 4000 stuks Bloemkool: reuzen 3.10—7.90. lichte 1.50— 2.80. Woensdagmiddag sprak in de dicht-bezette aula der R. K. Universiteit de Rector-Magnificus Mag. Dr. J. B. Kors OP. een diesrede uit over de Sociale Rechtvaardigheid. De geleerde spreker mocht onder zijn talrijk geheor begroeten Z. H. Exc. Mgr. Aen&enent, biSiChcp van Haarlem. Wij verkeeren in een terminologischen chaos, overal ondervindt men belemmering eener on vaste onklare terminologie. Spr. wees als oor beeld op den strijd om het natuurrecht waar verschillende opvattingen van de termen natuur, recht en wet tot de tegenstrijdigste meeningen omtrent het natuurrecht gevoerd hebben. Natuurrecht werd als gelijkluidend met het recht van den sterkste. Spr. noemde het een verhlijdend verschijnsel, dat men de eerste begrippen der wijsbegeerte weer scherper tracht te bepalen. Zoo wilde spr. ook hier het juiste begrip der naar voren brengen. Spr. vereenzelvigde hier de Sociale Recht vaardigheid met de algemeene rechtvaardigheid of de wettelijke rechtvaardigheid in breederen zin. Spr. merkte op dat de wettelijke recht vaardigheid in algemeenen zin zoowel de billijkheid omvat als de wettelijke rechtvaar digheid in strikten zin. Sommigen meenen, dat de billijkheid geen rechtvaardigheid is en dus geen rechtvaardgheidsplicht meebrengt. St. Thomas van Aquino beschouwt de billijk heid wel degelijk een speciaal deel der recht vaardigheid. Zij mag wel degelijk in den vollen zin van het woord rechtvaardigheid genoemd worden eerder nog dan de wettelijke recht vaardigheid in strikten zin. De billijkheid valt dus buiten de wettelijke rechtvaardigheid in strikten zin, maar niet buiten de algemeene rechtvaardigheid. Spr. vroeg zich in verband hiermede af of zijn opvatting over het begrip Sociale Recht vaardigheid te rijmen is met Wanneer wij, aldus spr., de verschillende plaatsen 8 in getal waar de Encycliek over de sociale rechtvaardigheid spreekt, nagaan, dan schijnt mij geen enkele met deze opvatting in strfjd te zijn. Dat de Encycliek hier de sociale rechtvaardigheid met sociaal-economische vraag stukken in verband brengt, bewijst niet, dat volgens de Encycliek deze deugd haar invloed niet verder uitstrekken mag. De bedoeling van Quadragesimo Anno is nu eenmaal beperkt tot dé sociaal-economische problemen van onzen tijd en niet om een tractaat te geven over de o&ociale rechtvaardigheid. Deze wordt- derhalve -alleen genoemd inzoover zij ook bij die sociaal- "êconomische problemen leiding te geven heeft. "r Bovendien, de Pa js bfengt de sociale 'recht vaardigheid in verband met het bonum com mune zonder eenige toevoeging. En dan is de gewone beteekenis hierve.'n, niet een onder deel van het maatschappij-doel, doch het ge heel. Het eigen object van de justitia socialis, krachtens welk object ook de sociaal-economi sche verhoudingen door haar worden geregeld, zijn derhalve de rechten van het algemeen wel zijn in zijn geheel. Zij heeft dus hetzelfde object als de algemeene rechtvaardigheid. Het is mijns inziens niet mogelijk uit de Encycliek meer te besluiten dan dat de Paus bijzonderen nadruk erop leggen wil, dat justitia socialis, of de eischen van het algemeen belang cok een woord hebben mee te spreken in dingen welke, op zichzelf beschouwd, slechts betrek kingen tusschen individuen of individueele groepen raken, zooals de verdeeling der gepro duceerde goederen, het loonvraagstuk, en an dere economische gedragingen. Dat is immers juist het kenmerkende der individualistische mentaliteit, welke tot nu toe het economisch léven beheerschte, dat geen rekening gehouden werd met de eischen van een gezond gemeen schapsleven. De algemeene rechtvaardigheid, of anders genoemd, de wettelijke rechtvaardigheid in breeden zin volstaat hiervoor volkomen. Juist omdat het algemeen welzijn, welks eischen de justitia generalis of legalis te be hartigen heeft, het doel der humana societas is, strjjdt het met dit wezensdoel der gemeen schap, waarvan toch allen leden zijn, dat de eene klasse van het gemeenschapsgoed ge niet en de andere ervan wordt uitgesloten, dat - er loontoestanden zijn, waarbij een huisvader zijn gezin niet voeden kan, dat loonen rijzen en dalen uit privaat winstbejag, zonder reke ning te houden met de eischen van het alge meen belang, dat ongebreidelde concurrentie en economische dictatuur heel het economisch leven ontwrichten. Daarom moeten de publieke instellingen der volkeren heel de menschelijke samenleving omvormen naar de eischen van het algemeen welzijn en de norm der sociale recht vaardigheid. Waar blijkt hier nu de nooklezdijka enen Waar blijkt hier nu de noodzakelijkheid van een specifiek andere deugd te spreken? Ook lijkt het mij ongewettigd uit deze enkele plaatsen der encycliek te besluiten, dat de sociale rechtvaardigheid een groepsdeugd zou zijn. Zeker spreekt de Paus van groepen en klassen, maar niet van deze alleen. Iedere werk gever, die bij de loonsbepaling niet met het- algemeen welzijn rekening houdt, zondigt tegen de sociale rechtvaardigheid, niet omdat hij bepaalde groepsrechten schendt, doch het alge meen welzijn schaadt. Dat groote mistoestanden niet door den enkeling kunnen worden uit den weg geruimd en daarom de sociale groepen daartoe hebben samen te werken, is toch geen reden om nu de sociale rechtvaardigheid uit sluitend als groepsdeugd te zien. Als de Paus bij de verdeeling der goederen zegt, dat „op grond van deze sociale rechtvaardigheid de eene klasse de andere niet uitsluiten mag van het ceelen in de opbrengst", volgt hier toch slechts uit, dat die sociale rechtvaardigheid in ce.su een groepsdeugd is, niet in wezen. Omdat ook een volk verplicht is tot de justitia commutativa, daarom zijn toch niet slechts de volkeren dra gers van rechtsaanspraken op het gebied van het ruilverkeer. Vergeten wjj niet, dat de Paus over algemeen onrecht spreekt en algemeene wantoestanden bloot legt. Dat verklaart vol doende, dat de encycliek en niet eens op alle genoemde plaatsen over de sociale rechtvaar digheid spreekt in verband met klassen en standen. Het algemeen belang kan in den regel nu eenmaal niet door den enkeling bedreigd worden. Ik meen derhalve te mogen besluiten, dat de encycliek Quadragesimo Anno geenszins vorderi. dat sociale rechtvaardigheid moet worden op gevat als een rechtvaardigheidsdeugd, welke van de wettelijke rechtvaardigheid in breeden zin specifiek onderscheiden is. Integendeel, waar de Paus sociale rechtvaar digheid en sociale liefde naast elkaar stelt en deze laatste geen andere is dan de liefde voor de gemeenschap, daar is die sociale rechtvaar digheid dan ook geen andere dan die, welce den enkeling bereid maakt de rechten van de gemeenschap te eerbiedigen. Wij zouden de sociale rechtvaardigheid willen definieeren, als de deugd, welke 's menschen wil blijvend geneigd maakt de rechten der ge meenschap op zijn uiterlijke menschelijke werkzaamheid ten bate van het algemeen wei zijn te eerbiedigen en zich daarnaar te ge dragen Door deze deugd gaat de enkeling niet op in de gemeenschap, doch gelijk de liefde, welke oen mensch op God richt, het individueele le ven niet opheft, maar volmaakt, zóó bewerkt de sociale rechtvaardigheid een stijging in waardigheid, wijl de bevordering van het alge meen welzijn niets anders zijn kan, dan de uitgroei der menschennatuur tot hoogere vol making. Met de liefde vormt zij de krachtbron, niet alleen van het maatschappelijke leven, doen cok van onze zedelijke volmaking. Evenmin als ons deugdleven volmaakt is, wanneer het met uit de liefde tot God opgroeit, evenmin kan de mensch zijn volle moreele ontplooiing vinden zonder de sociale rechtvaardigheid. Er is geen volwaardig moreel goed, denkbaar of het moet in alle opzichten goed zijn. Als sociale wezens zullen wij dan ook bij al onze handelingen re kening moeten houden met den evenmens :h, zooals wij ook gericht moeten zijn op ons eind doel, God. Daar ligt de koninklijke taak der sociale rechtvaardigheid. De allernoodzakelijkste natuurlijke deugd der rechtvaardigheid wijl voortvloeiend onmid- delijk uit het sociale "karakter van onze na tuur, is ook door de moralisten wel eens geheel verwaarloosd. Men heeft allen nadruk gelegd op de liefde, doch verzweeg teveel het recht. En als men over recht sprak dacht men meer aan de plichten van mensch tot mensch, dan aan die van den burger tot den staat. De virtus boni civis", de deugd van een goed bur ger scheen vergeten. De leer van sommigen over den plicht van belasting betalen zou hier ter illustratie dienst kunnen doen. Ook wij waren aangetast door de leuze: ieder voor zich en God voor ons allen. Daartegen nu neemt de Paus krachtig stelling. Reeds bij het vraag stuk over den eigendom onderscheidt hij diens dubbel n.l. individueel en sociaal karakter, en spreekt hij van eischen, welke de samenleving stelt zoowel aan het eigendomsrecht zelf als aan het gebruik of de uitoefening daarvan. En zoover de natuurwet hierin niet reeds voorzien heeft, is het de taak van het staats gezag, wanneer de noodzakelijkheid zich voor doet, om voorgelicht door natuurwet en godde lijke wet, meer nauwkeurig te bepalen wat, met het oog op de noodzakelijke eischen van het algemeen belang, den bezitters al of niet geoorloofd is in het gebruik van hun bezit. Zelfs over de vrije inkomsten, ö.w.z. die in komsten, welke de mensch niet noodig heeft voor een passend levensonderhoud volgens zijn stand, mag hjj niet geheel en al naar zijn eigen verkiezing beschikken. De rijken heb'oen naar de ondubbelzinnige leer der H. Schrift en der Kerkvaders, de allerstrengste verplichting om aalmoezen te geven, de liefdadigheid te beoefenen en wèl te doen in grooten stijl. Zoo ook bij het vraagstuk der goederen-verdeeling, het loonvraagstuk, bij de zedelijke waardee ring van handelsgedragingen móeten de eischen van het algemeen belang een regelenden in vloed uitoefenen. Doch de sociale rechtvaardigheid bepaalt zich niet alleen tot economische waarden. Zij wordt immers algemeene rechtvaardigheid genoemd, omdat zij tot daden van alle deugden verplich ten lean, in zoover dit door het algemeen belang der gemeenschap gevorderd wordt. S. Thomas gebruikt deze vergelijking: „Zooals de liefde een algemeene deugd is, omdat zij de daden van alle andere deugden richt op haar doel: God, zoo ook de wettelijke rechtvaardigheid, wijl zij de daden van alle andere deugden in dienst stelt van het algemeen welzijn." En aldus is het o.a. plicht van sociale rechtvaardigheid.de openbare zedelijkheid niet te kwetsen, zijn kin deren een behoorlijke opvoeding te geven, en wanneer de omstandigheden het eischen, zijn leven zelfs in gevaar te brengen tot verdediging der gemeenschap. „Tous ceux, zegt Gillet, qui font partie d'une société doivent done, dans leur propre intérêt, rendre a la société ce qui lui est dü, tout ce sans quoi elle cesserait de vivre, de prospérer." Daar gaat heden ten dage een nieuwe stroo ming door de volkeren, een sterker drang naar nationale eenheid, naar hechteren gemeenschaps band, naar versterking van het coiporatief besef. Het is de reactie tegen de theorie van het Homo homini lupus, van de Struggle for life in het sociaal-economisch leven, van den atomenstaat der individualistische levensbeschouwing. Deze bewegingen dreigen te vervallen in een ander uiterste, dat van den totalen staat, van de kudde-gemeenschap, niet van saamhoorigheid, maar van de alle beweging belemmerende saam gebondenheid der Romeinsche fasces. Daarte gen vermag alleen de echte beleving der sociale rechtvaardigheid een dam op te werpen. Liefde voor de gemeenschap, eerbied voor diens rech ten en wetten, meer voelen voor het algemeen belang dan voor eigen voordeel, belangstelling in de publieke zaak. niet uit Streberei, maar uit de eerlijke overtuiging, dat men het geheel dienen' kan, dat alleen zal ons kunnen be hoeden voor een nieuwe ziekte van het maat schappelijke leven. „De sociale vrede, zoo schrijft p. Rutten terecht, hoofdvoorwaarde tot het geluk der individuen en de welvaart van de natiss, vooronderstelt de toepassing van de onvergelijkelijke leer van de Kerk over onze verplichtingen inzake sociale rechtvaardigheid". Als wij gelooven, dat de genade de natuur niet doodt, maar verheft, dat Christus niet ge komen is om de natuurwet op te heffen, doch ze te volmaken, laat dan onze belijdenis van de gemeenschap der heiligen, van het Corpus Christi mysticum ook terugstralen en verwar mend werken op het burgerlijk gemeenschaps leven. Als wij daar ledematen zijn, welke el kanders lasten te dragen hebben en voor elkan der moeten leven, werken en vruchtdragan, dan is dit alleen, omdat deze bovennatuurlijke een heid aangepast is aan onze sociale natuur en dan wijst dit ons ook op den plicht ons hier in de natuurlijke gemeenschap één te voelen en het belang van het geheel eerder te zoeken dan eigenbaat. Dit is de wet van heel het universum, waar de deelen» zijn voor het geheel en door het ge heel; waar alles van het laagst tot het hoogst samenwerkt in wonderbare harmonie; waar zelfs zuivere geesten administratorii Spiritus zijn; waaraan ook de mensch vrij zich te on derwerpen heeft, wil hij niet ten ondergaan. Het is de wet va nhet goddelijk Leven zelf. HUIZEN, 1875 M. K.R.O. 8.00 Morgen concert. N.C.R.V. 10.00 Leger des Heils- kwartiertje. 10.15 Morgendienst door Ds. J. van der Woude. 10.45 Gramofoonmu- ziek. K.R.O. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het K.R.O.-orkest o.l.v. Marinus van 't Het KRO-orkest onder leiding van Marinus van 't Woud. NCRV: 2.00 Cursus fraaie handwerken door mej. G. Ablij. 3.00 Vrou wenhalfuurtje. Mej. Dra Miedema: „De Maria-legende in de Middeleeuwen." 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Bijbellezing door Ds. H. J. Dfjekmees- ter. 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Steinvoort: „Een school - portefeuille". 5.30 Zangrecital door Hendrik Koning. 6.45 C.N.V.-kwartiertje door A. Stapelkamp, secretaris, 7.00 Politiebe richten en Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gra mofoonmuziek of een greep uit het Da- gelijksch Gebeuren". 77.30 Weekoverzicht „Wat er op de wereld gebeurt" door Corn. A. Craye. 8.00 De afscheiding van 1834, herdacht in een bijeenkomst; bijeengeroe pen door het hoofdbestuur der Confes- sioneele Vereeniging in de Pieterskerk te Leiden. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Gramofoon muziek. 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 301.5 M. A.V.R.O. 8.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 8.01 Morgenmu- ziek. 9.00 Ochtendconcert door het om roeporkest o.l.v. Nico Treep. 10.00 Tijd sein A.V.R.O.-klok. 10.15 Gramofoonmu ziek. 10.30 Het omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 11.00 Gramofoonmuziek en voor dracht door Elias van Praag „Tooneel- spelen in den ouden tijd" met tusschen- spel van gramofoonmuziek. 12.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 12.01 Kovacs Lajos en zijn orkest., met tusschenspel van gramofoon muziek. 2.00 Pianorecital door Chris Veele 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Naaicursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees. Her haling 1ste les. 3.45 Rustpoos voor het verzorgen van den zen (ft r. 4.00 Mevrouw Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Robery Renard en zijn orkest. 4.45 Radio-tooneel voor de grootere kinderen. Studio-opvoering van „De Scheepsjongens van Bontekoe", hoor spel in 12 tafereelen naar het boek v. Joh. Fabrlcius door Cor Hermus. Spelleiding Kommer Kleijn. 5.30 Het omroeporkest 0.1.v. Nico Treep. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 7.30 Engelsche les voor gevorder den door Fred Pry. Herhaling eerste les. 8.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok. 8.01 Nieuws berichten van Vaz Dias.' 8.05 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Concert door het Concertgebouworkest o. 1.v. Emile Cooper. Solist; Tito Schipa, te nor, met pauzevulling uit de studio. 10.30 Populaire muziek. 11.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 11.10 Aansluiting met het Café-Restaurant „Atlanta" Rotterdam. Dajos Bela en zijn orkest. 12.00 Tijdsein A.V.R.O.-klok en sluiting. LUXEMBURG, 1394 M. 8.05 Gramo foonmuziek. 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek. 12.20 Middagconcert door het Radio-orkest o.l.v. Henri Pensis. I. Ouv. „Phèdre", Massenet: 2. Joumée de Printemps A Garmisch. wals, Löhr: 3. Demande et Réponse, Taylor: 4. Suite turque, Gourvin: 5. La Glacé, la Grêle et la Neige, Glazounow; 6. April's Lady, An- cliffe: 7. Souvenir du Tréport, Clément: 8. Danse esoagnole, No. 6, Granados-Sala- bert: 9. Wals-potpourri, Robrecht: 10. De Letzeburger Le'w, marsch, Albrecht. 1.35 Gramofoonmuziek. 1.50 Koersen. Vervolg gramofoonmuziek. 2.20 Koersen 4.05 Idem. 6.50 Concert- en dansmuziek. 7.50 Sport berichten. 7.55 Duitsche uitzending. Ge varieerd concert door het Radio-Orkest 0.1.v. Henri Pensis. Le Roi l'a dit, Leo Delibes: Der Freischtitz, Weber. 8.20 Pers berichten. 8.40 Duitsche muziek door het Radio-orkest o.l.v. Henri Pensis. 1. Fesr- ouverture, Lassen: 2. Hansel und Gretel, Humperdinck: 3. Wiegelied, Brahms. 4. Histoires d'Enfants, suite, Blech: 5. Largo, Handel: 6. La Fee poupée, fantasie, Bayer. 9.50 Zangrecital door Mia Bischoff. Liede ren van Schubert. 10.20 Kamermuziek, door kwartet bestaande uit J. Krüger, C. Massard, J. Spedeneren J. Dax. Kwartet Opus 16, Beethoven. 10.55 Dansmuziek en gramofoonplaten. BRUSSEL, 484 M. 1.30 Saint Saens- concert. 6.35 Orkestconcert o.l.v. Karei Walpot. 8.20 Idem. 9.35 Omroeporkest, o. 1.v. Paul Gason. 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Orkestconcert o.l.v. Karei Walpot 5.20 Oude muziek. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Paul Gason. 9.20 Populair concert. 10.30 Ged. uit La Bo hème van Puccini. KALUNDBORG 1261 M. 11.20 Strijk orkest uit Bellevue o.l.v. Harald Ander sen. 7.30 Omroep-Symphonie-orkest o.l.v. Prof. Nicolai Malko. 9.50 Dansmuziek. BERLIJN, 357 M.: 4.50 Gramofoonmu ziek. 6.20 Concert. 7.30 Gevarieerd pro gramma. 9.40 Dansmuziek. HAMBURG, 332 M.: 10.50 Het Konings berger Schouwburg-orkest. 6.20 Herden king van den stormvloed ir Noord Fries land in Oct. 1634. 9.50 Het Mildnerkwar- tet uit Weenen (gr. pi.). 11.20 Omroep koor onder leiding van Gerhard Georg, omroeporkest onder leiding vac Gerhard Maasz. KEULEN, 456 M-: 3.20 Het kleine or kest onder leiding van Leo Eysoldt. 4.35 Composities van Haydn en Mozart. 6.20 Volksmuziek. 7.35 De Keulsche vioolveree- niging. 8.30 Ged. uit de opera's van Boiel- dieu. Koor en Orkest. DAVENTRY, 1500 M.: 12.10 Het Rudland Square en New. Victoria-orkest order lei ding van Norman Austin. 3.20 Vespercon cert. 5.05 Orgelrecital door Laurence Crosthwaite. 5.35 Populair concert door het Budapester Septet. 9.10 Radio Militair concert o.l v. B. Walton O'Donnell. 10.35 BBC Orkest afd E. o.l.v. Warwick. 11.35 BBC Dansorkest o.l.v. Henry Hall. PARIJS POSTE PARISIEN, 313 M. 7.09 Gramofoonmuziek. 8.4c Tooneel. PARIJS RADIO, 12.50 Populair Con cert o.l.v. Victor Pascal. 7.05 Gramofoon muziek. 8.20 Concert, daarna het vocaal kwartet L'accord parfait zingt. 10.50 Dansmuziek o.l.v. Lucien Goldy. MILAAN, 369 M. 5 20 Gramofoon muziek. 8.05 De Barbier van Sevilla, opera van Rossini. ROME, 421 M. 4.20 Vocaal en instru mentaal concert. 8.05 Concert. 9.20 Dans muziek. WEENEN, 507 M. 3.30 Filmmuziek. 4.50 Pianorecital door Lotte Fischer. 7.10 Omroeporkest o.l.v. J. Holzer. 8.00 Zie Milaan. 11.00 Het Friedl Schick-jazz-orkest. WARSCHAU, 1345 M. 5.35 Kamer muziek. 6.20 St. Roja, tenor zingt. 7.20 Populair concert. 9.35 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 540 M. 5.20 Vroo- lijke liederen voor solisten en koor gr. pl. 6.45 Populaire gramofoonmuziek. 7.20 pianorecital door Elly Katzingheras. Dinsdagavond om ongeveer half acht is door het te vroeg overhalen van een wissel op het stationsemplacement te Vlijmen een viertal wa gens van een uit 33 wagens bestaanden goede rentrein ontspoord. Daar de lijn Den BoschLage Zwaluwe enkel spoor heeft, kon de personentrein van 19.48 uit Den Bosch niet vertrekken. De reizigers voor dezen trein zijn per auto bus naar Waalwijk gebracht, vanwaar zij verder per trein konden worden vervoerd. Tegen middernacht was de lijn vrij gemaakt. De materieele schade is gering. Naar wij vernemen, is het thans zeker, dat de behandeling in hooger beroep van de strafzaak tegen den heer Onnes van Nijen- rode niet op 6 November zal worden aange vangen. De behandeling zal wegens ziekte van van heer Onnes worden uitgesteld tot later. De datum is nog niet bekend. De Raad van den Volkenbond heeft overeen komstig een wensch, door de vergadering uit gesproken naar aanleiding van het conflict tusschen Bolivia en Paraguay in zijn vergade ring van 27 September, besloten een comité van deskundigen in te stellen tot het bestudee- ren van het vraagstuk van het ten aanzien van oorlog voerende mogendheden toe te pas sen wapenembargo. De bestudeering zal moeten geschieden uit zuiver rechtsoogpunt en in het bijzonder uit het oogpunt van interpretatie van het Volken bondsverdrag. Naar thans van officieele zijde wordt mede gedeeld, heeft de Nederlandsche Regeering, gevolg gegevende aan een verzoek van den secretaris-generaal om een lid in deze commis sie te benoemen, als zoodanig aangewezen den heer mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, die de beraadslagingen van de jongste vergadering van den Volkenbond heeft ge presideerd. De jeugdherbergen in ons land. mochten zich ook in 1934 in een groote belangstelling van jong-Nederland verheugen. Meer dan 160.000 overnachtingen zijn er in de bijna 70 Neder landsche jeugdherbergen geboekt en alhoewel de definitieve cijfers eerst eind December zul len kunnen worden bekend gemaakt kan thans reeds geconstateerd worden, dat tegenover 1933 verscheidene duizenden overnachtingen meer zijn geboekt. Maar in verhouding met wat de laatste jaren gewoonte was geworden, een stij ging in dit opzicht van 40 procent en meer, beteekent het resultaat van dit jaar eigenlijk niet zoo een belangrijken vooruitgang (10 pet.). Het aantal jeugdherbergen is dit jaar weder om vermeerderd en gestegen van 59 tot 68. Ze liggen in een fraai net over het geheele land verspreid. Men kan er echter zeker van zijn, dat het volgend jaar weinig of geen nieuwe jeugdherbergen zullen worden opgericht. Voor het wandeltoerisme, waarbij de jeugdherbergen op korten afstand van elkaar moeten liggen, komen momenteel en in de toekomst alleen nog de Veluwe, Twente, Brabant en Limburg, en dc Duinstreek in aanmerking. Naar wij vernemen zal voorts de derde In ternationale Jeugdherberg Conferentie in de tweede helft van October in Engeland worden gehouden, welke conferentie za) worden voor gezeten door den heer R. Schirrmann (Duitsch- land), terwijl de heeren E. St. John. Catchpool (Engeland) en H. L. F. J DeeJen (Nederland) resp. als vicevoorzitter en secretaris zullen op treden. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank veroordeelde vandaag den heer D. Schilp, voorzitter van den Ned. Federatieven Bond van Personeel in openbaren Dienst, conform den eisch van het O. M., wegens bij geschrifte op ruien tot een strafbaar feit, tot een gevange nisstraf van drie maanden. V*erdachte heeft in eer. nummer van „de Gemeenschap", verspreid in April en Mei 1934 opgeruid tot strafbare feiten in een artikel, getiteld: „1 Mei 1934; op voor socialisme; tegen het fascisme". Hierin wordt opgewekt tot het ondernemen van een aanslag met het oogmerk den grondwettigen regeeringsvorm omver te werpen of op onwettige wijze te veranderen. Dinsdagavond reed op den Fettelaarscheweg nabij het landgoed van den heer de Gruyter te 's Hertogenbosch de chauffeur Th. J. M. V. met zijn auto in de richting stad. Ter hoogte van het buiten van den heer de Gruyter passeerde hem een auto, komende uit de tegenovergestelde richting. Bü het passeeren der auto's, die beide hun lichten dempten, zag de chauffeur plotseling twee personen voor zijn auto loopen. Door- krachtig remmen trachtte hij een aanrijding te voorkomen, hetgeen echter niet gelukte. De aangereden persoon, die blijkbaar zwaar gewond was, bleef liggen. De chauffeur heeft onmiddellijk dr. Kortbeek gehaald en de politie van de aanrijding in ken nis gesteld. Bij het onderzoek bleek de aangeredene te zijn J. F. F. T., schippersknecht, zonder vaste woon- of verblijfplaats, die een beenfractuur en een hersenschudding had bekomen. Per politiebrancard is de man naar het Groot Gasthuis overgebracht. De auto is in beslag genomen en proces-ver baal is opgemaakt. Het slachtoffer was hedenmorgen nog steeds buiten kennis. De Federatie ter behartiging van de belangen van den handel in gouden en zilveren werken heeft aan de Tweede Kamer van de Staten Generaal een adres gezonden, waarin zij haar adhaesie betuigt met het onlangs ingediende wetsontwerp op de verbindende kracht van ondernemersovereenkomsten en aandringt op spoedige aanvaarding van dit ontwerp. Een stroom van daalgebieden trekt in zuide lijke en zuidoostelijke richting over IJsland en Schotland. Het voorlaatste verstrekte de depres sie in de Oostzee, zoodat de wind opnieuw plaat selijk stormkracht bereikte, het laatste vormt een vrij diepe depressie, die bij IJsland storm brengt. De hooge drukking op den Oceaan houdt een kern boven 775 m.M., maar trekt zich zuid- westwaarts terug. Hierdoor houdt het buiige weer in geheel Europa aan, alleen Scandinavië kreeg bij .tijdelijke drukstijging toenemende vorst, in Skagen viel echter 48 m.M. regen. Op de Britsche Eilanden neemt de regen weer toe. De wind is er tijdelijk afgenomen. In Frankrijk is het weer nog zeer buiig met stormachtigen wind in het Noorden, ook Duitschland heeft veel re gen. In de bovenlucht werd het nog kouder. Na een korte periode van windvérminderihg is weer meer wind en regen te wachten. Curatoren der Indologische faculteit te Utrecht hebben benoemd tot bijzonder hoog leeraar in het Adatrecht van Nederlandsch- Indië dr. L. H. van Cassutto. Het Ambtenarengerecht heeft uitspraak ge daan in de zaak van den nachtwaker van het Departement van Koloniën tegen het ontslag, hem door den Minister van Koloniën gegeven, omdat hij te middernacht zich buiten het de partementsgebouw heeft begeven, de deur daar van open latende, om ter hoogte van het hek van het Mauritshuis met een buitennachtwa ker te staan praten. Zijn beroep tegen het ontslag is ongegrond verklaard. De Raad van Afgevaardigden van „St. Ra- phaël" komt 26 en 27 November te Roosendaal bijeen. Op deze vergadering moet de verkiezing plaats hebben van vijf leden van het Hoofd bestuur. Aan de beurt van aftreden zijn: H. F. P. Donné; M. N. de Kunder; F. L. D. Nivard; H. F. Timmermans en W. de Waal. F Wij: ontvingen heden het Jaarboek van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding te Den Haag! De gewoonte van de laat ste twee jaren getrouw is het gesplitst in 5 dee- len, die ieder afzonderlijk verkrijgbaar zijn en ieder een afgesloten geheel vormen. Achtereen volgens behandelen zij: Het Bewaarschool- en Lager Onderwijs; het Nijverheidsonderwijs, het Middelbaar Voorbereidend Hooger en Hooger Onderwijs, de Jeugdorganisatie en de Katho lieke Scholen ijl Indië, Suriname en Curasao. Ieder deel bevat, behalve de gebruikelijke sta tistieken, een historisch overzicht over de ge beurlijkheden in den betreffenden tak van on derwijs over het afgeloopen jaar. De Nederlandsche Bond van Hotel-, Café en Restauranthouders in het Hotelbeórijf H. O. C. A. R. E. S., heeft een request gezonden aan de leden der Tweede Kamer der Staten-Gen°- raal, waarin geklaagd wordt over de willekeu rige houding der diverse gemeentebesturen, waneer het gaat om de verlaging der personeele belasting op het café- en restaurantbedrijf Adressant verzoekt door een wijziging der wet van 25 Juli 1929 aan deze onbillijkheid een einde te maken. In de gemeente Houthem is het lijk gevon den van een onbekend man, naar schatting 55 jaren oud, netjes gekleed. Het ondergoed is niet gemerkt. Op het lijk werd 1.75 franc gevonden. Aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg, Hoogeschool voor economische en sociale weten schappen, zijn geslaagd voor het condidaatsexa- men in de handelswetenschappen de heeren A. H. M, Albregts uit Hilversum en N. P. J. M. Daal- derop uit Tiel. Voor het propaedeutisch examen in de handelswetenschappen slaagde de heer W. J. H. M. Smeets uit Boxmeer. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren J. R. C. J. Wolffers, Rotterdam; H. F. G. Vos en B. J. Schoonheijt, beiden Den Haag; S. P. Paauwe, Kruiningen en D. Bonne, Terschelling. AMSTERDAM, 17 Oct. Veemarkt. 301 vette kalveren: le kwaliteit 4652 cent, 2e kwal. 36 44 cent, 3e kwaliteit 28—34 cent per K.G. levend gewicht. 27 nuchtere kalveren 3.005.50 per stuk. 293 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 36—37 cent, zware varkens 34—35 cent, vette varkenis 3334 cent per K.G. slacht- gewicht. 3 wagons geslachte runderen uit Dene marken. Overzicht. Vette kalveren ruimer aanvoer dan vorige week, handel sleepend, eenige prima exemplaren hoogere noteering. Nuchtere kal veren aanvoer gering, handel vlug, onveran derde prijzen. Varkens stille aanvoer, handel zeer gedrukt, prijzen als Maandag. AMSTERDAM, 17 October. Aardappelen- prijzen. Duinaardappelen 4.554.90, Frie- sche Borgers 3.503.70, N.-Holl. Eigenheimers 3.20—3.40, Zeeuwsche Bevelanders 3—3.25, ld. blauwe 3.503.70, idem pooters 3.503.70, idem Eigenheimers 3.403.60. Aanvoer 279.800 kg BROEK OP LANGENDIJK, 17 Oct. 4000 K.G. NOORD-SCHARWOUDE, 17 Oct. 7600 K.G. aardappelen: Robijnen 2.80, Bevelanders 2.30 2.50, Friso 2.002.20, BI. Eigenheimers 3.103.30, Bi. aardappelen 1.303.40. 550 K.G, Spercieboo- nen 8.8014.90. 17900 K.G. Uien: Gele Nep 1.00 1.20, Drielingen 1.001.10, Uien 2.202.50, Grove Uien 2.60—2.80. 4000 K.G. Peen 1.201.40, idem kleine 6070 cent. 4100 K.G. Kroten 0.601.60, 15600 K.G. Roode kool 1.502.80. 98800 K.G. cew. Witte kool 0.701.30. 1300 K.G Gele kool 130 1.80. WOERDEN, 17 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 497 partijen, le soort met R. M. 24—26. 2e soort met R. M. 20—23, zware 26. Handel ma tig. PURMEREND, 17 Oct. Najaarsrundermarkt. Aangevoerd 2166 stuks. Geldersche koeien 80.00 —145.00, melkkoeien 110,00220.00, graskalve ren 25.0040.00, pinken 60.00110.00 per stuk. Handel stug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6