Engeland en de kleine volken van Europa JOEGO-SLAVIË HERDENKT ZIJN VERMOORDEN KONING Een Parijsch gifmoordproces Het nieuws van heden MR. EDEN'S REIS NAAR HET NOORDEN Ellende in Japan DÉFILÉ VAN KLEURRIJKE1 KLEEDERDRACHTEN VIOLETTE NOZIÈRE VEROORDEELD VADERLANDSCH FRONT IN SPANJE Vrijdag Stokvisch DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 18 OCTOBER 1934 Ochtendblad DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19000 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Engeland wenscht de democratie van het Westen naar alle kan ten te beschermen tegen over het nazisme Nauwe samenwerking gewenscht Eden Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii| Ruim 200.000 schoolkinderen ondervoed Onder den trein door Europa 27 uur op de as van de Warschau Rome-express Voor het eerst sinds 1886 is Dinsdag een Bulgaarsch stoomschip den Waterweg binnengevallen, geladen met graan Tallooze bloemen van binnen- en buitenland liggen in het ko ningspaleis opgestapeld Hulde buiteniandsche delegaties Het decadente volksdeel van Parijs toonde zich'weer eens in al zijn ontaarding Huwelijksaanzoeken en masse Rechtsche bladen wekken alle wel denkend en op tot het sluiten van een afweerfront Doodstraf weer inge voerd Het instortingsongeluk in Kattowitz Nog geen dooden te betreuren Emigranten te Praag Wijziging van het asyl-recht geëischt VEERKAMP (geen filialen) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen Londenschen correspondent) ■j-v e Lord Privy Seal, Mr. Anthony Eden, 1 is gisteravond te Stockholm aangeko- men. Hij zal in gehoor ontvangen wor den door den koning van Zweden; een 'eest- maal, gevolgd door een ontvangst, zal hem aangeboden worden door den m.nister van Bui- tenlandsche Zaken en ook aan de Britsche le gatie zal een maaltijd te zijner eer gegeven worden. De rest van het program bestaat uit het be zoeken van bezienswaardigheden en uit eland- jacht op de koninklijke domeinen in de pro vincie Nerike. Aangezien mr. Eden's verblijf in Zweden niet meer dan drie dagen zal duren, is het pro gram nogal overvuld. Het geheele Scandinavische reisprogram van den minister is nogal overvu.d. Hij brengt slechts een goede week in de arie Noordelijke landen door. Te Kopenhagen is hij eveneens dooi den koning ontvangen geworden, vergezeld van den Britschen gezant. Hij heeft er eveneens aan gezeten aan een feestmaa, te zijner eer ge geven door den minister van Buiteniandsche Zaken dr. Mundi en hij heeft er een radio toespraak tot het Deensche volk gehouden. Mr. Eden heeft dit Scandinavische uitstapje ondernomen op uitnoodiging van de Zweedsche regeering. De kennismaking te Genève met den heer Sandler, den Zweeoschen minister van Buiteniandsche Zaken, schijnt een bijzonder aangename geweest te cijn. en het was in het Volkenbondspaleis, dat hij 4jn uitnoodiging tot mr. Eden richtte. De Deensche en, kort daar na, ook de Noorweegsche regeeringen volgden dit voorbeeld, aangezien de. jonge Britsche mi nister, nu hij toch naar Stockholm ging Ko penhagen en Oslo gemakke'ijk erbij zou kunnen „waarnemen". Tevens werd er angstvallig de nadruk op ge legd dat deze reis geen politieke oogmerken heeft. Wij moeten natuur.ijk aannemen dat dit, in den letterlijken zin /an het woord, waar is. Maar zoo het bezoek al zonder directe poli tieke oogmerken is, politieke beteekenis heeft het zeer zeker. Het zou onzinnig zijn te spreken van een „pleizierreisje". Niemand reist voor zijn genoegen in acht dagen tijds de drie Scandinavische hoofdsteden af. Eer. „beieefd- heidsreis" is het ook niet of ten minste niet uitsluitend. Diplomatieke beleeidheidsbezoeken immers zijn steeds nog iets anders dan dat. Er wordt over dit uitstapje van mr. Eden veel gesproken. Buiten de engste regeerings- kringen is er niemand, die er de eigenlijke be teekenis van kent, maar de gissingen gaan toch alle in éénzelfde richting. Laat ons de voornaamste factoren onder de oogen zien. Op de eerste plaats: welke is de positie van mr. Eden in het Britsche kaoinet? Een „Lord Privy Seal" is eigenlik eer. minister zon der departement, die door oen Premier met een bepaalde taak belast word' Zoc zou men mr. Eden den Volkenbondsminister mogen noemer. Hij vertegenwoordigt de britsche tegeering te Genève, op de ontwapeningsconferentie en op andere internationale bijeenkomsten, welke on der auspiciën van den Vo lkenbond gehouden worden. Hij is dus na den Eersten Minister en Sir John Simon de toonaangevende officieele figuur in Engelands buiteniandsche politiek, in het bijzonder voor zoover deze onmiddellijk ver band houdt met de vraagstukken van Genève Men neemt dan ook aan, dat zijn reis naar het Noorden niet op de laatste plaats beoogt een engere samenwerking met de Scandinavi sche naties in den Volkenbond mogelijk te maken. Deze veronderstelling lijkt des te aanneme lijker, omdat hij de hoofdsteden bezoekt van drie landen, die in de laatste twintig jaren herhaaldelijk blijk gegeven hebben zich ervan bewust te zijn, dat zij groote belangen gemeen hebben; zjj vormen min of meer een politieke groep. Terwijl zjj elk op zichzelf geen aanzienlijke macht vertegenwoordigen, hebben zjj gezamen lijk een niet geringe beteekenis, materieel, maar vooral moreel. Het zou Engeland zeker niet onaangenaam zijn, wanneer die macht zich te Genève kon doen gelden, d' ordat de drie Scan dinavische landen daar, zooal n'et formeel, dan toch feitelijk, optraden als één homogene groep. Evenals Frankrijk en Ttalië beschouwt En geland de overtalrjjke kleine mogendhe den te Genève als een storend element., doordat zij wegens haar betrekkelijke zwakheid niet de verantwoordelijkheid kunnen dragen van beslissingen, waarop zij zelf aandringen, maar die door de groote mogendheden, en voor namelijk door Engeland, zenden moeten worden uitgevoerd. En toch zou Er.geland den invloed juist van die mogendheden die tuiten de eigen lijke wereldpolitiek staan, als een heilzame be schouwen, indien zij tevens een macht vorm den, sterk genoeg om zelf een deel van de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de uitvoering en de consecuenties harer voor stellen. Door een nauw samengaan tusschen de Scandinavische landen zou te Genève e^n „bloc" gevormd worden van naties, wier vre despolitiek, geheel vrij van bijbedoelingen eer moreele versterking van den Volkenbond ten gevolge zou hebben op eer. oogenblik, waarop aan zulk een versterking behoefte bestaat. Een andere factor is. deze dat vooral in Zwe den een zeer sterk-Engelschgezinde grooming waarneembaar is. „Weinige gebeurtenissen" schreef onlangs de „Times", „hebben op de openbare meening .n de drie Scandinavische koninkriiken een dieper indruk gemaakt dan de manier waarop de Na tionale regeering haar taak van financieel re constructie uitgevoerd heeft, en de Nazi-revo lutie in Duitschland. Het was niet alleen in Groot-Brittannië, dat deze drie Noordelijk? landen opnieuw vertrouwer kregen: zij kregen ook hun vertrouwen in den derr.ocratischen re- geeringsvorm terug. Het feit dat Groot-Brit tannië zich door de crisis van 1931 heensloeg in een geest van democratisch geven-en-nemer.. heeft de krachten der democratie en der vrij heid in de Scandinavische landen versterkt. Het ongebreidelde Nazisme in Duitschland heeft, ten gevolge gehad, dat Zwedens verwachtingen en belangen in de richting van Groot-Brittan nië gestuwd zijn." De propaganda, welke het Nazisme in de aangrenzende kleinere landen, en vooral in Scandinavië, heeft doen voeren, is aanvankelijk niet zonder uitwerking gebleven, in het bijzonder in die kringen die steeds van eenzijdige sympathieën voor Duitschland blyk gegeven hebben, en welke vooral in Zweden zeer talrijk en invloedrijk waren. In Engeland heeft men de reactie der Nazi-revoiutie op de kleine democratische landen met eenige be zorgdheid gevolgd, en het uiteindelijke fiasco der propagandapogingen, vooral na de gebeur tenissen van 30 Juni, heeft hier groote vcldoe- ning verwekt. Volgens de „Times" zijn er evenwel aanwij zingen, welke doen vermoeden dat van Duitsch land uit een nieuwe en krachtige poging zal worden aangewend, het in Zweden verloren ter rein te herwinnen, en dit zou voor een deel althans den wensch van o.e Zweedsche regee ring verklaren, mr. Eden, ais vertegenwoordiger van het democratische Britsche regiem, als gast te Stockholm te zien. „De Zweden," schrijft de „Times", „zullen zeer teleurgesteld zijn, indien Groot-Brittannië niet „op tastbare wijze" het belang beseft van de worsteling (der Zweden tegen de Nazi-agi tatie). De democratische instellingen van West- Europa zijn een gemeenschappelijk erfdeel. H Verwachting: Matige tot krachtigen H Noord-Westelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met regen. =j Verdere vooruizichten: Nog buiig. iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil waarin de volken van Zweden en Groot-Brit tannië gelijke parten hebben." Deze democratische belangengemeenschap wordt door de reis van m.r. Eden gesymboli seerd. Wat het Engelsche bïad bedoelt met „op tastbare wijze", is ons niet recht duidelijk, maar dat op die belangengemeenschap ie Konenha gen, Stockholm en Oslo van weerszijden alie nadruk gelegd wordt, schijnt vast te staan. Hoopt de Britsche regeering niet alleen de banden tusschen Engeland nauwer te kunnen aanhalen, teneinde in het Noorden van Europa een sterk bolwerk te vestigen tegen de Nazi agitatie, welke in kleine, politiek geïsoleerde landen de meeste kans van slagen heeft, maar welker succes voor Engeland zeer ernstige con sequenties met zich zou kunnen sleepen? TOKIO, 17 Oct. (V. D.) Als een bewijs voor de ontzaglijke ellende, die in Noord-Japan is ontstaan tengevolge van de vernieling der oogsten door zware regenstormen en taifoens, meldt de Nitsji Nitsji Sjimboen, dat ruim 200.000 schoolkinderen in de getroffen gebieder, lijden aan ondervoeding. Onmiddellijke hulp maatregelen zijn dringend noodzakelijk, doch de gemeentelijke en plaatselijke organen be schikken niet over de noodige financieele mid delen, hetgeen weer in verband staat met de groote daling in de algemeene inkomsten door de verarming der boeren. WEENEN, 17 Oct. Op het station van Leeben werden- heden op de as van een Pullman-rij tuig van de Warschau-Rome-express vijf jeug dige Polen ontdekt, die in Warschau kans had den gezien hun gevaarlijke zitplaatsen in te nemen. Zeven en twintig uur lans hebben zij in een ijzige koude, gehuld in kleeren die niet meer dan lompen waren, op het onderstel van den wagen gezeten. Zij zijn tusschen de 13 en 18 jaar oud en vertelden dat zij tijdens den tocht vreeselijk geleden hadden, aangezien in Tsjecho-Slowakije en op de Semmering de sneeuw reeds centimeters hoog ligt. Zfi zijn door de autoriteiten op transport naar War schau gesteld. ré BELGRADO, 17 Oct. Heden, den dag vóór de teraardebestelling van koning Alexander I, zijn groote massa's menschen deels per trein deels te voet naar de Joego-Slavische hoofdstad ge komen. Vooral sterk zijn de boeren m hun verschillende nationale costumes vertegenwoor digd. Men ziet Montenegrijnen met hun riik versierde kleederdrachten, Dalmatiërs met hun zwart-roode kappen, Kroaten met hun creede linnen broeken. Turken met rooden fez Mo- hammedaansche priesters en Mekka-peignms met witte doeken om hun hoofdbedekking ge wikkeld en Bosniërs met bloedroode tulband evenals Zuid-Serven met breede, rijkversierde sjerpen. Ondanks den fijnen regen, die ononderbroken neersuizelt, staan de menschen in dikke rijen, die kilometers ver de voorstad inreiken, om langs de baar van den koning te kunnen trek ken. Sterk vertegenwoordigd zijn ook de bui teniandsche militaire delegaties, die groepsge wijze door de straten trekken. De bakkers wer ken dag en nacht om de vele gaster, van br..od te voorzien. Vanmiddag waren 31'0000 men schen langs de baar van den koning getrokken. In het oude koningspaleis, waai Alexander I ligt opgebaard, zijn slechts enkele vertrekken voor den president der Fransche repubi'ek vrijgehouden. Alle overige zijn vo- bloemen- gaven. Daaronder bevinden zich de praentigste kransen en tuilen uit het ouitenlana naast de eenvoudige veldbouquetten en kransen uit de kleine en kleinste dorpen. Te middernacht zal de kist in de Grieksch- katholieke kathedraal worden geb -acht. van waar uit Donderdagmorgen na een plechtige godsdienstoefening de rouwstoet zai aanvangen. Te Belgrado vertoeven thans president Le brun, koning Carol van Roemenië en koning Boris van Bulgarije. Engeland is vertegenwoor digd door prins George, Italië door den ne-tog van Spoleto. Tsjecho-Slowakije wordt ver- (Bijzondere correspondentie) Het groote gifmoordproces van Violette Nozière, die, ruim een jaar geleden door haar afschuwelijke daad berucht werd tot ver over de Fransche grenzen, neeft. dcor de stormachtige gebeurtenissen van de afge- loopen week, na een groote inleiding door de geheele pers, toch een minder luidruchtig ver loop gehad dan hetsensatiehong»rige Parijs en waarschijnlijk ook de jonge en ijdele moor denares zelf verwacht had. Niettemin was de aandrang der nieuwsgieri gen nog groot genoeg. Twee dagen vóór de première, zou men haast schrijven had het gerecht al meer dan duizend verzoeken om zaalkaarten afgewezen! Zelfs de pers kreeg maar een beperkt aantal plaatsen ter beschik king gesteld, en alle tribunegasten moesten een legitimatie met foto vertooneni Men Is beslist in geen enkele andere stad van Europa zoo dol op sensatieprocessen als te Parijs. Zij hebben een speciaal publiek, en het was ditmaal nog niet het slechtste De dames kwamen er, om opwinding te zoeken en el kander haar nieuwe herfstcostumes te vert»o- nen. De heeren kwamen er. om Violette te zien, het moordenaresje met het lieve gezichtje. Bij den portier van de gevangenis lagen al voor het begin van het proces stapels brieven vooi Vio lette, bijna allemaal liefdesverklaringen en hu welijksaanzoeken aan een zoo „interessante" vrouw. Men ziet: niet alleen de zwakke sekse treft het verwijt van een overspannen belang stelling voor het misdadige. De Parijzenaars waren dus opgekomen om bet proces bij te wonen van een achttienjarige, die, na het al eens te hebben geprobeerd bij wijze van generale repetitie, haar vader vergiftigd heeft, haar moeder heeft willen vergiftigen, die ouden heeren het geld uit de zak klopte en net met jonge vrienden er door bracht Zij wa'en naar de rechtszaal gekomen, zooais naar een schouwburg waar een draak vertoond wordt: om te griezelen en groote scenes te oeleven. (Op de Parijsche planken wordt de draak in »ere gehouden!) Maar wat hun werd voorgezet, was een slecht stuk. Violette viel prompt en dikwijls flauw zij kreeg huilkrampen, soms zat zfj als een bele digde sphinx in de beklaagdenbank, er soms smeekte zij dramatisch om vergeving maar net was alles zoo onecht, dat de jongste leerling van de tooneelschool het haar verbeterd zou hebben. Violette bleek niet intelligent. Zij speelde haar rol nu, zooals ze die een jaar ge leden gespeeld heeft, toen zij met een grot ver- valschten brief van den aokter en een flesch vergif thuiskwam, haar ouders den drank toe diende, en daarna de gaskraan opendraaide en de buren ging alarmeeren. Bij een vroegere ge legenheid had zij al eens willen brandstichten. Maar evenals toen, was ook nu haar toeleg z-er doorzichtig, en reeds een paar uur later zocht de politie haar om haar te arresteeren. Zij was echter inmiddels al geviucht en zat met naar vrienden in de studentenbars om er het van haar ouders gestolen geld stuk te siaan Zeven dagen lang leefde zij een leventje van Hezier, toen vond de politie haar in een bekend Parijsch café, en zij werd in hechtenis genomen. Zonder een zweem van wroeging en met een waarlijk verbijsterende gewetenloosheid he^ft dit jongemeisje de afschuwelijkste misdaden uitgevoerd. En zonder de minste aandoening spreekt zij er voor het gerecht over Het is wel een fenomeen, deze Violette Nozière een jeug dig monster, niet enkel zonder gevoel, maar blijkbaar ook zonder zenuwen. Haai schijnt dit proces te interesseeren als naar debuut in de groote wereld en verder niet. Maar het meest verwarrende aan de zaak is wel, dat haar moeder, die er maar amper met het leven van af gekomen is, en in dit pro'-es tegen haar dochter optreedt klaarblijkelijk even weinig onder den indruk bleef als het meisje zelf, en het heele geval óók als theater schijnt te beschouwen. De moeder speelt in denzelfden trant als de dochter, zij draagt bij baar rcuw- costume een breeden sluier met langaf hanger de plooien en verzuimt geen enkel effect met dit zoo suggestieve kleedingstuk. Er worden tus schen de beide vrouwen klassieke -balogen ge wisseld, pijnlijk van onechtheid, de gezw re: en voelen zich min of meer geëmbêteerd en order het publiek daalt de stemming merkbaar. Men voelt een vijandigheid in de zaal komen Ja, de Parijzenaar verdraagt nu eenmaal geen valsnh pathos. De pers der Nozières is dan ook "echt. - Gister heeft men Violette ter dood veroor deeld. Zij maakte een groote slotscène begon te vloeken en te stampvoeten, haar ourers te beschuldigen, kortom, zij poogde het eind» zoo indrukwekkend als mogelijk te maken Maar ach, dat hielp haar nu niet meer. Bij '.et pu bliek was het drama van Violette allang ge vallen. .„genwoordigd door minister-president Maiy- petr en Benesj. Inmiddels is ook Goering als vertegenwoordiger van den Führer Hitler aan gekomen. Ook de staten van het Balkanb:ck hebben hun ministers van Buiteniandsche Za ken en voor een deel ook de ministers van Oorlog naar Belgrado gezonden. Frankrijk is behalve door Lebrun nog door drie ministers vertegenwoordigd. Op het hoofdpostkantoor van Belgrado zijn tot 12 uur hedenmiddag ruim 30.000 telegra fische betuigingen van deelneming uit binnen- en buitenland ontvangen. Woensdagmiddag om 2 uur brachten de bui teniandsche delegaties een gemeenschappelijke hulde bij het stoffelijk overschot. Voorafgegaan door Fransche detachementen infanterie en mariniers bracht president Lebrun als eerste een zwijgenden groet bij de koninklijke baar. De Fransche escadrilles zijn te Zagreb aan gekomen. MADRID, 17 Oct. (Reuter) Het rechtscue blad „Informaciones" noodigt allen, die nog fat soenlijk denken, uit om zich onder de leus: ,Het Vaderland boven alles" te vereenigen en een aaneengesloten front te vormen tegen ae socialistische internationale, tegen de vrijme'- selarij, tegen het goud van Sovjet-Rusland, te gen het separatisme en tegen het verraad. Allen, of zij rechts dan wel links georiënteerd zjjn, monarchisten zoowel als republikeinen, werkgevers zoowel als werknemers, worden uit- genoodigd zich tot heil van het vaderland te vereenigen. Op indrukwekkende wijze worden de afschuwelijke gevolg envan het verraad en van den bolsjewistischen chaos geschilderd. Verder worden geruchten gepubliceerd, volgens welke te Sama de Langreo (Asturië) door de opstandelingen allerlei terreurdaden zijn ge pleegd en geestelijken en nonnen zijn vermoord. „La Nacion" eischt, dat alle wandaden en gruwelen, 'die de opstandelingen in Asturie hebben gepleegd, en waarvan grijsaards, vrou wen en kinderen het slachtoffer zijn geworacn, tot in alle bijzonderheden gepubliceerd worden, opdat ieder uit deze marxistische wandaden leering kan "trekken. De door ae wet bepaalde straffen zouden voor de gruweldaden nooit voldoende kunnen zilri, alleen God zou hierover kunnen richten, aldus bet blad. MADRID, 17 Oct. (Reuter) Het Staatsblad publiceert heden de wet, waarbij in Spanje dc doodstraf weer wordt ingesteld voor sociale aanslagen, waarbij gebruik wordt gemaakt van bommen, alsmede voor gewapenderhand uitge voerde aanvallen, welke den dood of ernstige verwondingen ten gevolge hebben. De wet wordt morgen van kracht. KATTOWITZ. 17 Oct. (V. D.) De toestand der werkloozen, die bij het Instortingsongeluk bij de kathedraal te Kattowitz gewond zijn. is bevredigend. Er is een lichte verbetering in den toestand der zwaargewonden ingetreden. Men hoopt hen in het leven te kunnen houden. Er zijn thans nog 58 patiënten in het ziekenhuis De beide architecten, die onmiddellijk na de ramp in arrest werden gesteld, zijn weer op vrije voeten gesteld. Joego-Slavië herdenkt zijn vermoorden koning. Tallooze bloemen stapelen zich op. Ruim 200.000 Japansche schoolkinderen onder voed. Doodstraf in Spanje weer ingevoerd. Rechtsche bladen voor een eenheidsfront van alle welden kende Spanjaarden. Amerikaansch vliegtuig, dat de Alexander-film wilde afhalen, verongelukt. Een doode. De verhooging der uitkeeringen aan oud-gepen- sionneerde militairen en het onteigeningsont- werp voor het zijkanaal naar Almelo door de Tweede Kamer aanvaard. Twee mannen te Rotterdam aangehouden, die waardelooze Sweepstake-loten verkochten. De stoomboot „Paul Kruger" in zinkenden toe stand te Kampen binnengebracht. Opheffing van eenige lokaalspoor- en tramwe gen. Eenige experts zullen Minister Steenberghe ver gezellen naar de conferentie van de Goudblok landen. Werkloosheid in de laatste week van September iets verminderd. Verandering van de Staatsloterij. Storm en regenbuien op zee. New-Yorksche Beurs opende met grooten han del en prijshoudende stemming; in de tweede beurshelft liep het fcoerspeil omhoog; het slot was onregelmatig. Humeurig Wij kunnen z. allen de onstandvas- tigen op wie men nimmer staat ma ken kan. Vandaag zijn zij zus, mor gen zoo gestemd en van die stemming hangt dan vaak alles af- Geprikkeld door iets dat ligt buiten de schuld van de naaste omgeving zijn zij voor hun medewerkers norsch, bits en onredelijk. Foutjes die anders grootmoedig door de vingers worden gezien wor den dan tot ernstige vergrijpen ver groot; er komt een stemming te han gen vanBlijf uit SIjn buurt.' Laat men toeh de onaangenaam heden, die ieder wél eens ondervindt niet op anderen verhalen, maar laat men liever trachten ook onder min der prettige omstandigheden blij en opgeruimd te blijven. Dit veraangenaamt en vergemak kelijkt den omgang, dit komt den ar beid. ten goede. PRAAG, 17 Oct. (Reuter). Na een nauw keurig onderzoek te hebben ingesteld naar de politieke emigranten uit de Balkan anden gaat de politie te Praag er thans toe over. con trole uit te oefenen op de Duitsche en Oosten- rij ksche emigranten, aldus meldt de Tsjechisch- agrarische „Necer". Te Praag wonen op het ogenolik 2.400 Dxlt- sche emigranten en ongeveer 200 vroegere Schutzbund-leden. Het is waar, i,dus mekt het blad op, dat aan een groot dee, van deze vluchtelingen het asyirecbt niet san worren ontzegd. Men heeft echtei geconstateerd, nat de emigranten zich bezighielden met ae ver spreiding en de vervaardiging van communis tische en pomographische lectuur. Nog onlangs is te Kasghau een door emigranten opgcrieite illegale drukkerij geslbten. Het blad van de partij van der minister president eischt tenslotte, dat het asylreoht onverwijld wordt hervormd in dien zin dat aan emigranten iedere mogelijkheid wordt ont nomen, de openbare orde te versturen, opiat de goede betrekkingen met de nabuursta:en met in gevaar worden gebracht. Nog steeds Rozenboomsteeg 10, TeL 45606, A'dam FIJNE LENG EN RONDVISCH PRIMA GEKOOKTE STOKVISCH IN BUK Levering door t geh. land. Te A'dam bezorg, a. buis Stand op Donderdag l uur v.m.: 755.5 Vonge stand; 755.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1