Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n„Omroeper 1 voor 75.OOO gezinnen Noodkreet van den Middenstand mww BEROEP OP REGEERING DONDERDAG 18 OCTOBER 1934 Winteractie rw m m Wereldkampioenschap dammen pmimmiimnmnnimnimmmniiiinMnniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiinnfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiË STADSNIEUWS De directeur van het Centraal Hanzebureau wijst den weg „naar den nieuwen tijd Telegram aan pastoor Timp „Naar den nieuwen tijd Groeiend pauperisme Ruïne der welvaart Het O S. B.-program Installatie G. A. W interprogram Toespraak G. A. VAN HET KANTONGERECHT Postzegelverzamelaars R.K. VROUWENBOND Wat is zijn doel? Belemmering van de vrijheid van het verkeer ST. RAPHAEL Haarlem I Spoor DRIE AUTO'S OP ELKAAR Brokken-chaos te Santpoort In het Jaarbeursgebouw te Utrecht wordt de „Grato", een grafische tentoonstelling, ingericht. Een kijkje in het Jaarbeursgebouw TENTOONSTELLING Sacramentsvereeniging PALACE-BIOSCOOP Tafeltennis Peenhaar BILJARTEN Om den Centraal-beker DAMMEN HAARL. R. K. DAMBOND De R. K. Damclub T.E.P. Haarl. R.K. Damgenootschap Gedenksteen Sportfondsenbad Vijfde partij KeilerRaichenbach door Raichenbach gewonnen ZAAK-ONNES IN HOOGER BEROEP Mr. Kokosky verdedigt thans Koning 20 VLIEGTUIGEN AAN DEN START „Douglas" krijgt nieuwe wielen REGLEMENTEERING VAN BEDRIJVEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT yy De R.K. Middenstandsvereeniging te Haarlem hield Woensdagavond jJ. in een der zalen van café Brinkmann een groote vergadering tot opening van het winterseizoen onder voorzitter schap van den heer Th. S. J. Hooy. Deze zette de winteractie uiteen. De con- junctuurlijn is voor de middenstanders nog steeds dalende. Op de vraag „waarom" gaf gpr. als antwoord, dat de maatschappij als zooda. ig zich niet om God bekommert. Naast de zorg voor het gezin moet het economisch handelen verstaan worden als een dienst der menschen. De menschen sterven bijkans van den honger en de ellende, omdat de aarde te veel voort brengt. De conclusie die getrokken moet worden, zal Uiteen worden gezet in het winterprogramma. De middenstand moet meehelpen om de we reld op te bouwen op christelijken grondslag Dit zal moeten geschieden door verwerkelij king van het O.SJB.-program en daadwerkelijke actie. Vervolgens richtte spr. een welkomstwoord tot de vertegenwoordigers van den midden stand en het gemeentebestuur, de heeren Klein Schiphorst en van Tetering. Tot slot wijdde spr. enkele woorden aan het heengaan van den oud geestelijk adviseur, nu pastoor Timp, aan wien het volgende telegram werd gezonden: ,De R.K. middenstand, van Haarlem in ver gadering bijeen ter opening van winteractie, zegt u dank voor vele werk in belang van den middenstand gedaan, bidt Gods zegen af op uw nieuw verheven werk." Hierna was het woord aan den directeur van het Centraal Hanzebureau, den heer Jan Bak ker, met het onderwerp: Spr. schetste allereerst het tijdperk der mid deleeuwen met zijn zon- en schaduwzijde. Het egoïsme was toen aan banden gelegd door het gildewezen, met zijn zelf regeler.de bevoegdheid. Het richtte zich op productie naar behoefte. Zoo was het tot de vrijheid dit evenwicht lossloeg en leidde tot een feilen stryd tusschen kapitaal en arbeid. Wat bracht de vrijheid? Bracht zij rechtvaar digheid en vrede? Bij vele werkloozen zouden we de overgave, maar ook bij zeer velen den opstand kunnen aantreffen. Als we den strijd eens kenden van vele stand- genooten, die door de banden van de stille armoe worden gekluisterd. Er is strijd in de gezinnen, op' straat, tus- schen werkgever en werknemer. Het egoïsme ontziet niets en niemand. Laat al die teleurgestelden nu eens antwoord geven op de vraag: „Wat bracht die vrijheid?" Ze bracht niet de welvaart aan de massa, niet de rechtvaardigheid en den vrede. We willen weer los van het systeem van alles maar naar zich toehalen zonder rekening te houden met de wetten van God en den staat. Bij een teveel aan goederen, een groeiend pauperisme, daarin ligt de wereld nu gesmakt. Dit staafde spr. met tallooze voorbeelden. Zonder radicale omvorming van het sociaal- economische leven, is geen redding mogelijk Ook deze grondgedachte werd door spr. met eenige voorbeelden van vernietiging der over- geproduceerde producten geïllustreerd. Hoe is thans de toestand in het middan- standsbedrijf? Daar wordt nog telkens de vermindering der koopkracht gevoeld, evenals de toeneming van den straathandel., Bij velen komt het water tot aan de lippen, by eenigen er reeds over. Handelsmoraal van den liberalen tijd! Waar blijft de zoo hoog geroemde christelijke naas tenliefde, by het steeds toenemend aantal ver bruikscoöperaties Weet men wel, dat juist voor sommige mid denstanders de verbruikscoöperatie de genade slag kan beteekenen? Is weer niet het kapitaal de oorzaak, dat door de groot-winkelbedrijven vele midden standers worden verdrongen? Is het geen schande, dat gastvrij Nederland aan vele Duitsche uitgewekenen maar toestaat in ons land winkels te openen? De tijd der contrasten zou nooit gekomen Zijn als men de sociale rechtvaardigheid en christelijke naastenliefde was blijven beoefenen. De Paus heeft in „Quadragesimo Anno" breedvoerig de oorzaken blootgelegd. Thans staan de leiders van het economische leven voor de ruïne van de huidige welvaart, maar en dat is erger ze staan ook voor de ruïne van de zielewelvaart in de gezinnen. Zoo staat het met de economische welvaart, losgeslagen door 't liberalisme van onze dagen. Alleen het starre egoïsme deed ziin voordeel hiermee. Boven den storm klonk steeds helder en duidelijk de stem van den Paus en de Bis schoppen. Maar men heeft niet willen zien, niet willen begrijpen. Voor den middenstand ligt hier een taak, Tie dat niet begrijpt, begrijpt zijn tijd niet Maar gelukkig is er een kentering. De pers sloeg den weg open naar de corporatieve maat schappijgedachte. En de middenstand vocht mee in de voorste gelederen. Men begint eindeiyk te begrijpen, dat orga nisatie, maar vooral actie en medewerking in staat is het hoofd te bieden aan den opgestoken storm, ook over Nederland, ook over den mid denstand. 1934 zal voor den middenstand een jaar van krachtige actie en stryd moeten worden. We willen de maatschappy weer opbouwen naar onzen geest. Vele crisismaatregelen drukten op den mid denstand. Ze leerden de dringende taak van den middenstand echter ook meer begrijpen. De organisatie leerde ze den weg naar zelf hulp. Niet alleen werd van de regeering financieele steun, maar werden ook maatregelen gevraagd. De middenstand heeft thans een program. Men is verplicht als Katholiek middenstan der zich Katholiek te or.-aniseeren voor zijn gezin. Doet hij dat niet, dan belet hij zyn stand- genooten op te rukken naar den nieuwen tijd. die leiden moet tot meer geluk door recht vaardigheid. Het O.S.B.-program is geworden een nood kreet, maar ook de nieuwe weg naar den nieu wen tijd. De ordening en saneering van het be drijf wordt van de regeering gevraagd in over leg met een bedrijfsraad. De toevloed van nieuwe zakenlieden tot den middenstand moet worden gekeerd, wy willen bestrüding der onrechtvaardige concurrentie, verbod van het cadeaustelsel. Dit alles vragen we aan een overheid, die tot nog toe zoo weinig aan de belangen van den middenstand heeft laten gelegen liggen. Maar we willen nog meer, Katholieke mid denstanders, we willen die ordening op publiek rechtelijken grondslag. Laat ons die taak zelf voltrekken, de staat moet terug op haar eigen terrein. De Paus zegt dit ook in zijn „Quadragesimo Anno". Aan de hand hiervan is pas een goede orde ning mogelijk. Wij Katholieken staan voor deze zeer ver antwoordelijke en grootsche taak, een nieuwe ordening, waaraan ook een herordening van de staat vastzit. De christelijke maatscbappy-ordening moet de opmarsch zijn naar den nieuwen tyd. Wij willen niet den corporatieven staat als leuze van fascisme en nationaal-socialisme. wy willen de corporatieve staatsgedaehte. We willen de organen als leidend; willen zelfstandig hande len onder toezicht van den staat. Wie grijpen durft naar orze Katholieke pries ters, naar onze zusters en broeders, onze gezin nen, die zullen wij weerstaan. Voorvechters in fascisme en nationaal-socia lisme hebben wij niet noodig. Voor den opbouw van dit nieuwe leven hebben wy noodig onze katholieke taak, onze katholieke middenstan ders. Als één man trede de middenstand toe in vak- en standsbelang tot de organisatie. Dan alleen zal de middenstand in staat zyn zijn be langen te verdedigen. Spr. besloot met de aanwezigen op te wekken krachtige propaganda te voeren, opdat alle middenstanders lid worden van hun stand- en vakorganisatie. Een krachtig applaus beloonde den heer Bak ker voor zijn belangwekkende, kernachtige rede, waaraan de voorzitter een hartelijk dank woord paarde. Na een korte pauze installeerde de voor zitter den nieuwen geestelijken adviseur, kape laan P. Poppen. Spr. dankte Z. H. Exc. der. Bis schop voor deze benoeming. Spr. hoopte, dat kapelaan Poppen de Haar- lemsche R. K. Middenstanders zou^ zien als trouwe volgelingen van zijn adviezen en dat kapelaan Foppen zich ontpoppen zou als een goed geestelijk adviseur in het belang van de Kerk en van den R. K. Middenstand. Hiema deed spr r.og eenige mededeelingen aangaande de S.A.N.T.O.S.-speldjes en de kern vorming. Vervolgens zette hij het winterprogram uit een. In December zal een inleiding worden ge houden „tegen de groote concurrenten van der middenstand", aldus spr. Dan zal ook een groote actie worden gevoerd om te koopen bij den midoenstend. Het nieuwe jaar zal worden ingezet met een H. Mis en algemeene H. Communie, waaraan deel zal worden genomen coor de besturen van stand- en vakorganisaties met hun vrouwen. In Januari zal propaganda worden gemaakt voor uitbouw van stand- en vakorganisatie. Aan het eind van deze rr aaad, waarin ook de jaarvergadering zal vallen, zal dan een feest avond worden aangeboden. In Februari zal het onderwerp „Middenstand en gemeente" en in Maart, „Regeering en Mid denstand" worden behandeld. In April zal dan de sluitingsvergadering wor den gehouden en eveneens een retraite als einde van het winterprogramma. De heer H. J. Nelissen, als rapporteur der laatstgehouden centrale raadsvergadering, bracht hiervan een zeer uitvoerig en tot in de puntjes verzorgd verslag uit Vervolgens richtte kapelaan P. Poppen een kort woord tot de vergadering. Spr. dankte den voorzitter voor zijn hartelijke welkomstwoorden en gaf hem toe, dat hij voor den middenstand een onbeschreven blad was, maar dat de middenstand dit voor hem ook zoo goed als was. Spr. was er van overtuigd, dat hij de noodige medewerking van den Haarlemschen midden stand zou krijgen. Hij wekte allen op eendrachtig mee te wer ken om de moeiiykheden het hoofd te bieden. Hij hoopte, dat de reis van den middenstand, vroeger per trekschuit, thans per autobus, voorspoediger zal zijn, en dat de leden niet alleen op papier, maar ock daadwerkelijk lid zouden zijn in belang van hun eigen stoffelijke en geestelijke belangen. Hiema werd deze zeer geanimeerde vergade ring door den voorzitter op de gebruikelijke wijze besloten. naar Schagchelstraat 6, Tel. 14450 zooals verdachte had uiteengezet. Dat verdach te door te plotseling stoppen ook de veiligheid van het verkeer in gevaar zou hebben gebracht, kwam niet vast te staan. De ambtenaar van het O.M. was dan ook van meening, dat in dit geval slechts de vrij heid van het verkeer belemmerd was geworden. Hij eiscihte voor d'eze overtreding een geldboete van 25,25 dagen subs. De Raadsman van verdachte, mr. Schölvinok, rechtskundig adviseur van de K.N.A.C. gaf toe, dat ook verdachte toch eenigszins misdragen had door zijn eigen recht te zoeken. Dat er echter een strafbaar feit gepleegd zou zijn, meende hij te moeten ontkennen, daar hij hier geen geval kon zien als bedoeld in art. 22 van de Motor- en Rijwielwet, waarin slechts bedoeld wordt het benad'eelen van de vrijheid en vei ligheid van het verkeer. Dit was hier meen de Raadsman niet het geval. Hij maakte een onderscheid tusschen het belemmeren van de vrijheid van „het verkeer" en 't doen stilstaan van één enkelen auto, om den chauffeur daar van op een overtreding te wijzen. De kantonrechter zei, dat hij het met dit on derscheid niet eens was. Reeds meerdere ma len zijn dergelijke zaken voor het Haarlemsche Kartongerecht behandeld en steeds is deze dis tinctie, die overigens practisoh geheel op de willekeur van particuliere weggebruikers zou berusten, door den kantonrechter verworpen. Hij veroordeelde verdachte tot een geldboete van 25.10 dagen subs. Nu het vergaderseizoen weer begint heeft de afdeeling Haarlem en omstreken van den R.K. Vrouwenbond in 'n overzichtelijk opgestelde cir culaire haar doel uiteengezet, n.l. de katho lieke vrouwen te vormen tot katholieken van de daad en mede te werken aan het sociaal apos tolaat, waartoe de H. Vader bij herhaling heeft aangespoord. Ze organiseert avonden en cursussen in ge- loofs- en zedenleer, lezingen op godsdienstig-, sociaal en opvoedkundig gebied, praatavonden en theemiddagen, excursies, demonstraties enz. Ze bestuurt en behartigt de volgende instel lingen: Juliana-stichting voor hulp in de huis houding bij ziekte der huisvrouw. Bureau Alexanderstraat 14; „St. Monica"-naaikrans voor de armen der stad, presidente mevr. C. Vissers-Tijssen, Verwulft 3; een rustfonds; we- duwenteun, Peetersfonds voor zieke en herstel lende vrouwen; Hulpactie tot bestrijding van den nood der werkloosheid, o.a. „Kerstactie" enz. Op Donderdag a.s. zal Dr. Berger uit Den Haag een voordracht houden over het onder werp „Opvoedkunde en zelf opvoedkunde in het St. Elisabethsgebouw, Jansstraat 49. Op deze bijeenkomst zal tevens de nieuwe geestéiyke adviseur, kapelaan P. Poppen wor den geïnstalleerd en zullen mededeelingen over het winterprogramma worden gedaan. Op 6 November as. wordt een theemiddag gehouden des namiddags half drie in het St. Elisabethsgebouw. Mevr. Annie Salomons uit Den Haag zal dan een voordracht houden over „Hét leven van Elisabeth Leseur", of „Hoe wordt een huisvrouw heilig?" Gistermorgen stond voor den Haarlemschen Kantonrechter de 21-jarige automobilist T. N. uit Haarlem tereoht, die ervan besch'uldigd werd eenigen tijd geleden op de Amsterdam- sche vaart een achter hem rijdenden auto tot stilstaan gedwongen te hebben. Hierdoor had hy de vrijheid van het verkeer belemmerd en dus een strafbaar feit gepleegd. Verdachte voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat hy herhaaldelijk door den voor hem rijdenden auto by het passeeren gehinderd was en dat hy daarom meende gerechtigd te zyn den chauffeur van dien auto tot stilstaan te dwin gen en hem voor zyn onbehooriyk gedrag een reprimande toe te dienen. Uit het verhoor van de getuigen kwam vast te staan, dat de zaak zich had toegedragen' A.s. Vrijdag 19 October houdt bovengenoemde afdeeling een algemeene ledenvergadering in gebouw St. Bavo. Als voornaamste punt bevat de agenda: be spreking der loonvoorstellen en mededeelingen van het gehouden besturencongres. Sommige verkeersongevallen kunnen zóó in gewikkeld zijn, dat het moeilijk is, ze na het gebeuren te reconstrueeren en uit te zoeken, wie er nu eigeniyk schuldig verklaard moet worden. Als ook het spreekwoord „een ongeluk komt zelden alleen" waarheid bevatte, was het gister middag, toen te Santpoort bij de Westlaan drie auto's door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden op elkaar reden. Een vrachtauto, bestuurd door den heer Knaap uit Heemskerk, kwam met een flinke snelheid van Velsen. Bij de Westlaan kwam van rechts een lijkauto, die op den heenweg naar Westerveld veel langzamer gereden zal hebben. De chauffeur van den ïykwagen had voorrang, maar remde omdat hy den vracht auto toch maar liever eerst wilde laten gaan. De bestuurder van dezen wagen remde echter ook, de auto slipte en tolde eenige malen mid den over den drukken weg. Op dat oogenblik naderde uit Haarlem een vrachtauto van den Haardenhandel Dake te Amsterdam. Een bot sing bleek onvermijdelijk: de Heemskerker pakte den voorkant van Dake's eigendom en den achterkant van den lijkwagen. Dake's eigendom kon het daardoor ook niet meer houden, tolde ook lustig over den gladden weg, verloor het evenwicht en kantelde tenslotte op het rijwiel pad. De stukken en brokken baricadeerden den weg en er ontstond een chaos, temeer daar de Hoofdstraat opgebroken was. Wonder boven wonder werd niemand noe menswaardig gewond. De wagen van Dake was op alle mogelijke manieren in elkaar gedrukt, die van Knaap lag te zieltogen en die van den hjkbezorger kwam er het best af, n.l. met een afgerukt spatbord. De politie maakte getrouw proces-verbaal op en tracht te ontdekken of er een schuldige in het spel is. pa» - „-Awi'' 'jtI. .V ....v.vZv .-.Wk. i V $gg Zondag as. om kwart over twaalf zal in het Bisschoppelijk Museum de jaarlijksche ten toonstelling der Sacramentsvereeniging worden geopend. De bedoeling, die het bestuur met het orga- niseeren van deze tentoonstelling heeft, is Haarlems katholieken zonder uitzondering in de gelegenheid te stellen hun sympathie met het werk der vereeniging te toonen. Veelvuldig ontvangt de vereeniging aanvra gen van missionarissen om hen te helpen aan H.H. Vaten en kerkgewaden. Om deze verzoeken te kunnen inwilligen, is echter de steun van katholiek Haarlem onont- beeriyk. Deze steun kan men moreel en financieel, maar ook op een nog andere aantrekkelyke wijze geven. Er zyn immers massa's dames, die in haar huishouden b.v.^een raad weten met gebroken zilveren lepels, niet meer in gebruik zynde zil veren of gouden sieraden, kortom alle gouden en zilveren voorwerpen, die gesmolten kunnen worden en daarna dienen kunnen om er vaat werk voor den kerkdienst van te vervaardigen. Zeer welkom zijn deze voorwerpen vöor de vereeniging. Mocht ze het niet voor dit doel kunnen ge bruiken, dan wordt de opbrengst ervan be steed ter bestrijding van de onkosten, die. het vervaardigen 'van het H. Vaatwerk meebrengt. De penningmeesteresse van de vereeniging. mevr. Smit—Blomjous, Wilhelminastraat 45, zal heel gaarne de verschillende afgedankte en gebroken sieraden in ontvangst nemen. De tentoonstelling zal Zondag na de opening tot 5 uur zyn geopend en den daarop volgen den Maandag 22 October van 10—5 uur. Voor verdere bijzonderheden zie men de ad vertentie elders in dit blad. De Haarlemsche Tafeltennisclub verzoekt ons mede te deelen dat Donderdagavond 18 October één van de wedstryden om de Barna-Cup in de zaal, gelegen Badhuisstraat en KI. Houtweg zal verspeeld worden, n.l. tusschen Pipodias (Am- sterdamsche Tafeltennisclub)H.T.T.C. (Haarl. Tafeltennisclub)Aanvang 8 uur. Belangstellenden zijn welkom! Inlichtingen omtrent lidmaatschap, contribu tie etc. kunnen worden ingewonnen by het secretariaat: Vredenhofstraat 19, tel. 12550. Morgenavond zal in Palace voor de eerste maal een film loopen, die zeker niemand mag verzuimen te gaan zien, alleen al om het meer dan buitengewone spel van den 14-jarigen hoofdpersoon Robert Lynen. Maar niet alléén daarom, ook om den inhoud, die, al moge dan de houding der moeder tegen over haar jongste kind overdreven rijker,, zoo dat menigeen zal uitroepen: „Zulke moeders bestaan er niet!" vele fyne trekjes te zien geeft en psychologisch een meesterstuk is. Peenhaar, een van nature vroolijke, echte jongen, is de jongste der drie kinderen van het echtpaar Lepic, een nakomertje, dat de moeder niet kan uitstaan, waarom ze den armen jon gen dan ook met alles en op allerlei manieren kwelt. Krygen de oudere broer en zuster, die 'm leelijk achter den elleboog hebben en vader en moeder zelfs bestelen, alles van haar ge daan, voor Peenhaar heeft ze niets over; klee- ren en eten krijgt hy niet meer dan hoogst noodzakelijk is en is er een onaar.geanam of vuil werkje te doen, dat broer en zuster ruw weg weigeren te doen, dan is Peenhaar ér al tijd nog, die het kan opknappen en het, uit angst voor zijn onnatuuriyke moeder, ook doet. Vader Lepic (Harry Baur) is een hartstoch telijk jager, zijn geweer is hem ailes en zóó zeer houdt de jacht zijn gedachten bezig, dat hij blind is voor de martelingen die zyn vrouw zijn jongste kind doet ondergaan. Totdat de nieuwe dienstbode, die van den aanvang medeiyden met Peénhaar heeft, hem de oogen opent. Nog is hy niet doordrongen van den ernst van het geval, maar als dan, wanneer ny na tot een of andere dorpswaardigheid te zyn ge kozen, zijn kiezers tracteert en Peenliaar's peetoom (Louis Gouthier) hem komt waar schuwen voor de gevolgen van zyn kortzichtig heid, treedt hy door een waanzinnige, maar niet ongemotiveerde angst gedreven plotseling handelend op en weet zoo een tragisch einde van zijn kind te voorkomen, dat voortaan in zyn natuurlijken beschermer ook zijn wérke- ïyken beschermer zal vinden. De wijze waarop de jonge Robert Lynen z'jn moeilijke rol vervult is boven allen lot ver heven. Zijn gelaat weerspiegelt elke gemoeds aandoening zoo onovertrefbaar juist, dat feite lijk elk woord, elke tekst in deze film over bodig is. Heel zyn kinderziel, zyn gekwelde en gepynigde kinderziel leggen zyn gelaatsuitdruk kingen, zyn houdingen voor ons open zocdat we meeleven met de folteringen die zij heeft te verduren, mee snakken naar verlossing uit het ïyden. Harry Baur, als de vader, geeft een mooi type en maakt door zyn spel zijn kortzichtigheid voor ons aannemelijk. Ook Christine Dor, als de dienstbode, levert mooi en gaaf spel, alleen de moeder (Cath. Fonteney) dikt het onna tuuriyke, het onmenschelijke van haar karak ter wel wat erg dik aan. De regisseur, Julian Duvivier, heeft met deze uit een werk van Jules Renard getrokken fiim knap werk geleverd. Alles by elkaar genomen is hier een film ontstaan, die men niet mag verzuimen, een film die inhoud heeft, ons iets weet te zeggen. A. 1. Dinsdagavond werd in „Centraal Bar" het tweede gedeelte van den wedstrijd Benoorden 't IJVriendenkring gespeeld. De gasten toonden wederom hun meerder heid en wonnen met caramboles. Hieronder de uitslagen. Vriendenkring Benoorden 't IJ. BoerwinkelStolk 104150. RoefsBruin 15073. TereehorstTellaken 7880. Snoeksv. Nuns 60— 49. Totaal Vorige stand 342—352. 275—360. 617—712. Eindstand Woensdagavond wordt de slotmatch gespeeld tegen Excelsior. Deze onderafdeeling van de St. Josephgezellen- vereeniging „Haarlem 1" hield een belangrijke ledenvergadering in het gebouw van genoemde vereeniging aan de Jansstraat. De voorzitter, de heer P. Klaver, opende deze byeenkomst met den Kolpingsgroet en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. De Weleerw. heer A. v. d. Hoeven, welke verhinderd was om by deze vergadering tegenwoordig te zyn, had voor diens plaats aangewezen den heer F. Knape, het geen op prijs werd gesteld. De gewoonte ge trouw, las de clubsecretaris P. Kollenberg zijn goed verzorgde notulen voor, welke werden goedgekeurd. Hiema werd overgegaan tot het samenstellen van de tientallen, welke straks in de clubcompetitie, uitgeschreven door bcven- genoemden bond, de eer van „Theorie en Prak- tyk" zullen hooghouden. In verband niermee spoorde de voorzitter de leden aan om trouw de clubavonden by te wonen ter bevordering van het spelpeil in het algemeen, doen in het byzonder voor de jongere leden. Evenals vorige jaren werd ook thans weer besloten, om voor ieder tiental een topscoréprijs beschikbaar te stellen. Dus de speler die het hoogst aantal punten voor zyn tiental vergaart tydens de clubwedstrijden, behaalt den topscoréprijs. Bij de installatie van 7 nieuwe leden uitte de voorzitter den wensch, dat zü tot in lengte van dagen tot steun en trots van T. E. P. zullen zijn. De clou van den avond was ongetwijfeld de bespreking over de feestviering betreffer.de het 20-jarig bestaan. Door enkele 'eden en be stuursleden werd een commisie gevormd, die tot taak heeft het organisatorisch gedeelte te behartigen. Aan de rondvraag werd druk deel genomen, waarna deze vlot verloopen vergade ring op de gebruikeiyke wyze werd gesloten. De onderlinge wedstryden gaan suel hun gang en hebben tot heden een vrij spannend verloop. Maandag 22 October zullen uitsluitend de afgebroken en uitgestelde partijen worden gespeeld. Hiema hoopen wij een voorïoopigen stand omtrent deze onderlinge r.lubcompetitie te kunnen vermelden. De uitslagen van de hedén plaats gehad hebbende ontmoetingen zyn als volgt: M. v. d. Pavert remise met J. Lucas; P. Mul wint van C. Mul; J. Besselink verliest van W. 'Besselirik; W. A. Hopstaken wint -van Th. Brandsma; F. v. Rossum wint van F. Lucas Jr.; Ruigrok—C. Sty «man afge broken; A. v. Rossum wint van A Herben; G. Eising—W. Mul moest na een strijd van bijna 4 uur worden afgebroken. Het le tiental, dat voor de bekerwedstrijden van ,,St. Bavo" in de demi-finale tegen „Ontwikkeling" zal moeten spelen kan niet volledig uitkomen, daar de borden 1 en 5 verhinderd zyn. Dit beteekent stellig een onverwachte handicap voor H. R. K. D. 1, maar toch zal het alle pogingen in het werk stellen om een kleine overwinning te behalen. Zooals bekend, heeft „St. Bavo 1" reeds de finale weten te bereiken. Met spanning wachten wy den einduitslag van de interessante bekerwedstrijden af. Tot slot vestigen wy er nog even de aandacht op dat zy, die zich als lid of donateur wil laten inschrijven, dit schriftelyk kunnen doen by-het secretariaat der vereeni ging. Adres; J. Lucas, Overton weg 8. Haar- lem-Noord. Zaterdagmiddag om drie uur zal in 't Sport fondsenbad, dat in het Frederikspark gebouwd wordt, een gedenksteen geplaatst worden ter nagedachtenis van dr. W. E. Merens. De steen legging zal geschieden door mevr. E. W. Merens Joekes. Na afloop zal er gelegenheid zyn het bouw werk te bezichtigen. Woensdag is in het Carlton-Hotel te Am sterdam de eerste helft van de match tusschen Keiler en Raichenbach beëindigd met het spe len van de vijfde party tusschen beide pre tendenten. Er was reden om te veronderstellen, dat Kei ler thans zou volhouden by hetgeen hy in de vierde partij als spelsysteem demonstreerde, daar het hem toen mocht gelukken een voor- deeliger positie in té. nemen, zonder nochtans winstkansen te boeken. Dit systeem wy om schreven het reeds in een vorig overzicht ligt Keiler het in zijn fort, en hy speelt het met een kennis van finesses, welke bij een normaal verloop in elk geval zijn verlieskansen tot een minimum reduceert. Raichenbach is er zich goed van bewust, dat hier gevaar voor hem dreigt en hy is op zyn hoede. Een be langrijke factor wordt nu immers, dat de Ne- derlandsche kampióén zyn zelfvertrouwen te- rugkrygt, en dat is, met een betrekkelijk zoo gering aantal partyen zeker reeds een heel ding. Intusschen, alle hoop, die men koesterde io met het spelen van de vijfde partij verloren gegaan. Keller's zelfvertrouwen schijnt toch niet in die mate aangewakkerd te zyn, dat hij aanleiding vond om het in de vierde party ge toonde initiatief te herhalen. Na Raichen- bach's 3328 opening poogde Keiler aanvan kelijk de klassieke banen te ontgaan, en leidde hy met enkele zetten het flankspel in. Tot zoover was de daartoe gevolgde zettenreeks alleszins gemotiveerd. Maar daarna scheen Kei ler alle durf plotseling verloren te hebbn. In- plaats van te trachten brillante finesses in de partij te leggen, zooals hy dit wel degelyk kan, begon hy een flankspel, dat ons juist de op merkingen in ons vorig verslag ontlokte: mo notoon, troosteloos, zonder eenige kans op winst. Weer was het de beurt aan Raichenbach om verwonderd te zijn: wilde Keller met tam remise-spel partijwinst boeken? Wachtte hij op een blunder van zijn tegenstander? Hoe het ook zij, toen hij het moment gunstig achtte, gooide de Franschman de stelling om, maakte de party klassiek wel een bewys, dat hy de moeiiykheden niet wil ontwijken, anders had hy' gemakkelyk Keller's spel kunnen aanvaar den! en kwam daarmede zeer sterk op het centrum te staan. Keiler volgde toen een af braaktactiek, die hem geen heil bracht; lang zamerhand werd het duidelyk, dat nadeel niet meer te ontgaan was. De Franschman speelt feilloos verder; hy schyt geen fout van betee- kenis te kunnen maken. En Keiler, geheel ge deprimeerd door dé wetenschap, dat hy weer in 't nadeel was gekomen, juist door zyn tac tiek, maakte in een moeilyken stand, waarin winst weliswaar niet direct aantoonbaar was, doch remise ook lastig te bereiken zou zyn geweest, een grove fout 44. 8-13 inplaats van 8-12), en gaf na Raichenbach's 28-22 op. De stand luidt nu 73 voor Raichenbach, volgens onderstaand staatje: Raichenbach 5 2 3 0 7. Keiler 5 0 3 2 3. Oorspronkelyk zou het vandaag, Donderdag, de rustdag zyn. Deze is echter vastgesteld op Zaterdag as., zoodat om vier uur de zesde parij in het Carlton-Hotel wordt gespeeld. Omtrent Keller's kansen nu, na vyf partyen, zullen wy thans maar geen beschouwing meer houden. De party volgt nog hieronder: Wit: Maurice Raichenbach. Zwart: R. C. Keiler. 1. 33-28, 19-23; 2. 28x19, 14x23; 3. 39-33, 10-14; 4. 34-30, 14-19; 5. 30-25, 17-22 6. 25X14, 19X10; 7. 44-39, 10-14; 8. 32-28, 23X32; 9. 37X17, 11X22; 10. 41-37, 5-10; 11. 31-26, 18-23; 12. 37-31, 12-18; 13. 50-44, 14-19; 14. 31-27, 22X 31; 15. 26X37, 18-22; 16. 37-32, 13-18; 17. 36-31, 7-12; 18. 33-28, 22 X 33; 19. 39x28, 1-7; 20. 31-27, 7-11; 21. 44-39, 12-17; 22. 46-41, 17-22, 23. 28X17, 11X31; 24. 41-36, 31-37; 25. 42x31, 9-13; 28. 31-27, 15-20; 27. 39-33, 20-24; 28. 47-42, 4-9; 29. 43-39, 24-30 30. 35x24, 19x30; 31. 42-37, 30-35; 32. 37-31, 35X44; 33. 49 x 40, 6-11; 34. 39-34, 11-17; 35. 34-20, 23 x 24 36. 40 x 29, 17-21; 37. 31-26, 10-15; 38. 28x17, 18-23; 39. 29x18, 13X11; 40. 32-28, 11-17; 41. 36-31, 17-21; 42. 38-32, 21-26; 43. 33-29, 26x37; 44. 32X41, 8-13'; 45. 28-22 wit wint. Berichten opgenomen in een deel onzer vorige oplaag Naar wij vernemen zal in hooger beroep mr. F. Kokosky optreden als verdediger van deö verdachte Koning en niet meer als raadsman van den detective Johankneg, dien hy in eerste instantie verdedigde. De Blériot, de eenigste aeroplane waarmede Frankrijk nog aan de Melbourne-race zou deel nemen, zal niet starten. Het aantal deelne mende vliegtuigen zal 20 bedragen. In den loop van Donderdag zullen aan de „Douglas" (Uiver) twee nieuwe wielen wor den gemonteerd. BATAVIA, 17 Oct. (Aneta) Het College van Gedelegeerden heeft de ontwerp-ordonnantie voor de bedryfsregleménteering met elf stem men voor en zes stemmep tegen aangenomen. De Nationalisten en de heer Monod de Froide- ville stemden tegen. Zonder hoofdelyke stemming werd een amen dement aangenomen, ingediend door den heer Weyer, om den werkingsduur van de ordonnan tie tot drie jaar te beperken. De heer Mond De Froideville verzocht hierbij aantee kening ,van tegenstemming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4