I IN EN OM HAARLEM Voor een mooi liefdewerk EN'NSCHOOLGEBOUWTJE DONDERDAG 18 OCTOBER 1934 Verandering geen ver betering I; Geeft met milde hand! BILJARTEN BILJARTEN Om den Centraalbeker Biljartclub „De Doelen" Kampioenschap van Nederland 4e klasse groot biljart DE ALLERHEILIGENTOCHT Aan alle Katholieke vrouwen VAN ONZE RECHTBANK Diefstal van een hazewindhond Donker Zandvoort Duitsche dienstmeisjes opgelicht Principe over rood vlaggetje Vreemdeling niet opgegeven 'n Jeugdige kampbewoner. Cand.-notaris verduisterde ZONDAGSWINKELSLUITING En de werktijd der bedienden WACHTKAMER TE HUUR Spoorwegen bezuinigen te Overveen Trudi Schoop-ballet Kostbaar horloge verloren Roodvonk DUIVENSPORT POSTDUIVEN P.V. Haarlem-Noord (N.A.B.v.P.) DAMMEN Hoofdklasse-competitie van den Nederlandschen Dambond VOETBAL E.D.O. Het woonwagenkamp Aan de kinderen der woonwagen bewoners wordt onderwijs gegeven Onbekend maakt onbemind Waarom niet op school? Heerlijke naturen VRAGENBUS Bmimiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiimmmiiiiiiiiiiiiiiifmimiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiifiiiiiittii: Sum iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiig Sinds begin September zijn alle tramlijnen in Haarlem, met uitzondering van die naar Leiden en Amsterdam, vervangen door autobusdiensten en hiermede is dan een vervoerregeling in werking getreden waarmede wij het in Haarlem voorïoopig moeten doen. Van nieuwe reorganisatieplannen is althans niets bekend. Er zal wel geen Haarlemmer zijn, die den huidigen toestand ideaal vindt. De bussen zijn niet comfortabel, de dienstregeling voldoet niet aan minimum eischen en de tarieven zijn hoog- Hotsend en botsend hobbelen de bussen door de stad. Men moet acrobatische toeren ver richten om in de bus plaats te nemen en staande te blijven; reizigers met koffers moe ten duizend excuses maken voor den overlast, welken zij hun medepassagiers aandoen en herhaaldelijk loopt men gevaar van zijn zit plaats te worden geslingerd. Het riekt kwalijk in de bussen, alsof de gasuitlaat in den wagen zelf is aangebracht en het is dan ook niet te verwonderen, dat menig passagier ziek aan het eindpunt van zijn reis komt. De trams reden veel regelmatiger en drukker dan de bussen. Op papier is er een tien-minutendienst, wat in een stad met kleine afstanden al te weinig is, maar in de practijk gebeurt het, dat men een kwartier en langer aan een halte staat te wachten. Het gevolg is, dat velen hun ge duld verliezen en gaan loopenl Hoewel ans geen gegevens ten dienste staan, zijn wij over tuigd, dat het aantal passagiers belangrijk ver minderd is in de laatste maanden. Ook de ta rieven zijn te hoog. Wie eens geprobeerd heeft om b.v. van de Leidschevaart naar Stoops Bad te rijden, be looft zich zelf om dat geen tweeden keer meer te doen. Eerst een kwartier op de Leidschevaart wachten, dan overstappen op het Kennemer- plein, waar hij weer een klein kwartier in kou en regen mag staan en voor dat twijfelachtig genoegen betaalt hij dertig cent heen en terug. Wie nu van het Plein naar het Soendaplein wil, kan de tram nemen, maar het is een heele puzzle om van het Plein naar de Jan Gijzen- vaart te gaan. De fout van dit alles ligt bij ons gemeente bestuur, dat er na 15 jaar onderhandelen nog niet in geslaagd is, een goede regeling te doen invoeren. Wat voorzien werd, is een feit geworden: de concurrentie tusschen N. Z. H. T. M., Brock- way-bus-maatschappij en goedkoope taxi's heeft een toestand geschapen, welke niemand bevredigt. Het gemeentebestuur had er voor moeten zorgen, dat het vervoer in één hand bleef. Indien het geheele vervoer in handen van één directie was, zou het mogelijk zijn een regeling te verkrijgen, waarmede genoegen kon worden genomen. Er zouden behoorlijke bussen kunnen rijden, die op logische manier de verschillende wijken van de stad met elkaar zouden verbin den. In ons blad van gisteren hebben wij kunnen lezen waar zulk een wantoestand toe leidt. Er moeten bij de N. Z. H. T. M. tal van menschen ontslagen worden en andere verslechteringen worden ingevoerd. Omdat het passagiersvervoer vermindert. En voor de N. Z. H. T. M. èn voor de Brockway èn voor de goedkoope taxi's is het op deze manier de dood in den pot. Voor één maatschappij zou er een behoorlijke bo terham in zitten. Niet alleen de slechte dienstregeling is van invloed op het passagiersvervoer. Ook de ta rieven zijn voor velen een beletsel om veel van bus of tram gebruik te maken. Om van Over- Het tweede gedeelte van de match Vrienden kring—Excelsior (Wijkeroog) kon in verband met den tijd niet beëindigd worden. De gasten vergrooten hun voorsprong tot 92 caramboles en behouden een mooie kans op den beker. Hieronder de uitslagen: VriendenkringExcelsior TerreehorstNol TeunenbroekSmits RoefsLamers 90— 66 38— 50 51—110 Totaal 179—226 Vorige stand 374—419 m Voorloopige uitslag 553—645 De B. V. „Haarlem-Noord" heeft alsnog in geschreven en komt Maandag a.s. met haar eerste viertal. Op den 15en October 1934 gehouden alge- meene ledenvergadering van de Biljartclub „De Doelen", gevestigd Ged. Oude Gracht 62, alhier, is door aftreden van den secretaris, als zooda nig benoemd, den heer P. A. Vader, waardoor het secretariaat vanaf heden is gevestigd, Pla- tUanstraat 26, Haarlem-Noord. Uit 18 deelnemers aan de voorwedstrijden Zijn de volgende 8 in de finale geplaatst: G. Oomhes („De Roemer", Hilversum) gem. 7.42 Tjod Sie Liem (Die Haghe, Den Haag) gem. 6.99 J. Sterk (idem idem) gem.iiilijTTT j2odP- ko J. Sterk (Die Haghe, Den Haag) gem. 6.86 M. Knoop (Rembrandt, Amsterdam) gem. 6.77 B. H. Bornkamp ('t Zuid, R'dam) gem. 6.64 H. v. d. Heyden (Anti Poedel, Z'dam) gem. 5.28 I. Davidson (Rembrandt, A'dam) gem. 5.03 P. v. Someren (H.E.TE.Y., A'dam) gem. 5.03 Reserves: P. Vilters, (Plan Zuid, A'dam) gem. 4.28 H. J. Heytbrink, (Wilhelmina, A'dam) gem. 4.21 De finale wordt gespeeld op 26, 27 en 28 October a.s. in de Soc. Vereeniging aan den Zijlweg te Haarlem. De partijen worden 150 car. cadre groot. veen naar Haarlem te worden gebracht en te rug, betaalt men veertig cent. Dat animeert niet om te reizen. Men blijft dan thuis of tracht dat geld met loopen uit te sparen. Waar om geen laag tarief, vragen wij ons af. Waarom geen uniforme prijs van bijvoorbeeld vijf cent. Volle bussen met vijfcentspassagiers zijn zeker rendabeler dan leege bussen. Een laag tarief zou de Haarlemmers weer leeren rijden. Het gevolg zou ook zijn een grootere vervoers frequentie, dat een drukker gebruik van de vervoergelegenheid tot resultaat zou hebben. Zooals het vervoer nu in Haarlem is geregeld, kan het niet blijven voortduren. Het wordt on houdbaar. Het is te hopen, dat het gemeentebestuur er nu eindelijk eens in slagen zal de vervoers- kwestie op te lossen. Maar daarvoor is noodig een onderhandelaar, die tactisch is en soepel heid weet te betrachten. Dat onze huidige wethouder van openbare werken daarvoor de geschikte man is, bleek tot op heden nog niet. Zooals ieder jaar zullen op den vooravond van Allerheiligen ook dit jaar weer honderden katholieke meisjes en jonge vrouwen in stillen bedetocht door onze straten trekken. De beteekenis van dezen Allerheiligentoeht met zijn kleurige lampions is ons allen bekend. Zooals de heilige vrouwen ieder in haar tijd een stralend licht geweest zijn, zoo wil ook de katholieke vrouw van nu, in dezen tegen- woordigen tijd van egoïsme en haat, het be scheiden licht van haar liefde en vrouwelijke mildheid verspreiden. In de weken, die aan het Allerheiligenfeest vooraf gaan, tracht ieder de deugden van een heilige vrouw, wier naam zy dan ook tijdens den Allerheiligentoeht in haar lampion meedraagt, in practijk te bren gen. Katholieke vrouwen, die de echt-katholieke beteekenis van deze daad begrijpt, sluit u even als de vorige jaren bij den Allerheiligentoeht van de Graalleden in Haarlem aan. Tot 25 October zijn aan alle Graalhuizen: Spaarne 29, Emmastraat 24, Rijksstraatweg 13, a 20 cent kaarten voor lampions verkrijgbaar. Dat velen aan dezen oproep gehoor mogen geven en dat deze tocht weer een devoot en stil, maar toch machtig getuigenis zal zijn van het levend katholicisme der Haarlemsche vrouw. Hedenmorgen deed de Haarlemsche Recht bank uitspraak tegen den bouwvakarbeider K. uit Haarlem, die 14 dagen geleden tereehestond er van verdacht, dat hij in December 1933 in Aerdenhout een hazewind gestolen had. De Officier van Justitie eischte toen 1 maand gevangenisstraf. De Rechtbank sprak verdachte vrij. Op 17 Augustus zijn er te Zandvoort in de avonduren verschillende kleine diefstallen ge pleegd. Als verdacht van deze misdrijven stond 14 dagen geleden de 28-jarige timmerman A. T. uit Haarlem terecht. Ondanks al zijn betoogen, dat hij onschuldig was, meende de Officier toen toch, dat hij schuldig was en eischte 8 maanden gevangenis straf. Hedenmorgen deed de Haarlemsche Rechtbank uitspraak en veroordeelde verdachte tot 3 maanden gevangenisstraf. Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank de spoorwegarbeider D. J. B. terecht, die onder de bedriegelijke voor wendsels van te willen trouwen, met verschil lende Duitsche dienstmeisjes uit Bloemendaal connecties had aangeknoopt om geld van hen los te krijgen. De Officier van Justitie eischte toen 6 maan den gevangenisstraf. De verdediger mr. Brilsma, pleitte voor een voorwaardelijke veroordeeling, vooral op die grond, dat een onvoorwaardelijke veroordeeling noch voor verdachte, noch voor diens gezin, noch voor de gedupeerde meisjes voordeelig zou zijn. Hedenmorgen deed de Rechtbank uitspraak en sprak verdachte vrij. Veertien dagen geleden kwam een jongeman voor de Haarlemsche Rechtbank in hooger be roep tegen een vonnis van den Kantonrechter waarin hij veroordeeld was tot ƒ3 boete omdat hij met een rood vlaggetje met 3 Pijlen op zijn fiets had gereden. De rechtbank bevestigde evenals den Officier het vonnis van den Kantonrechter. Veertien dagen geleden vroeg de Officier van Justitie bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter 25 of 10 dagen, omdat de ver dachte een vreemdeling had gehuisvest, zonder hiervan kennis te geven bij de politie. De Rechtbank verlaagde de straf tot 10. of 6 dagen hechtenis. Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank een 44-jarige candidaat- notaris terecht, die zich in den loop van 1931 en 1932 schuldig had gemaakt aan verduistering van gelden, welke hij ter behartiging der cliënten van een notariskantoor in Velsen in hypotheek had moeten beleggen. De Officier van Justitie eischte zes maanden gevangenisstraf. De uitspraak was conform. In verband met het in werking treden der gewijzigde Winkelsluitingswet wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat voor de winkelbedienden thans nog geen ge wijzigde bepalingen gelden. Om echter aan eventueele moeilijkheden tege moet te komen kan voor gemeenten, waar ver ruiming van de openingsuren is toegestaan, hierin door een bij den hoofdinspecteur van de>* arbeid, hoofd van het 6e district der Arbeids inspectie, Ir. J. H. J. Huygens, aan te vragen vergunning worden voorzien. Bij een dergelijke vergunning kan worden toe gestaan, dat in de betreffende winkels (fisch, fruit, brood, banket, suikerwerk, chocolade, con sumptie-ijs) door mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder op Zondag gedurende zes achter eenvolgende uren arbeid wordt verricht. Een en ander met behoud van de 53-urige werkweek en onder nader vast te stellen voorwaarden om trent het verlengen van den duur van den we- kelijkschen rusttijd of het geven van een extra vrijen middag. Voor bedienden van 18 jaar en ouder in siga renwinkels en slijterijen kan eventueel en onder bepaalde voorwaarden 4 uren Zondag-arbeid worden toegestaan. Is het welvaartspeil van de Overveeners zoo danig gestegen, dat zij, die vroeger de harde banken bezetten, thans zich kunnen laten wie gen op de zachte kussens van tweede- of eerste klasse coupé's? Of is datzelfde peil bij de 3e klasse-reizigers zóó gedaald, dat zelfs een 3e klasse nog te duur is? Ofwel, is de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen plotseling doordrongen van de idéé „alle Menschen werden Brüder" en dat dus alle menschen heel gevoeglijk in één wachtkamer kunnen wachten? Of en dat is misschien de fataalste en brutaalste veronderstelling zit de Nederlandsche Spoorwegmaatschappij zoodanig op zwart zaad, dat zij zich zelfs moet verlagen tot de rol van kamerverhuurster of huisjes melkster? Hoe dit alles zij: de Nederlandsche Spoorwegen bieden de 3e klasse wachtkamer van het station Overveen te huur aan, als kan toorlokaal of als bergplaats. Men verzoekt ons mede te deelen dat het ballet van Trudi Schoop niet op 20 October a.s. zal optreden, doch op Woensdag 24 October. Bij de politie te Zandvoort is aangifte gedaan, dat aldaar verloren is een platina dameshorloge bezet met diamanten. Alhier is in de week van 7 tot en met 13 October één geval van roodvonk geconstateerd. De kampioenschappen zijn dit jaar gewon nen door: Oude duiven: 1. J. A. v. Putten 146 punten; 2. W. J. Roosen 103 pnt.; 3. Joh. Heesemans 93 punten. Jonge duiven: 1. W. J. Roosen 78 pnt.; 2. J. A. v. Putten 73 pnt.; 3. A. Nierse 51 pnt. Navlucht: 1. W. J. Roosen 55 pnt.; 2. J. A. v. Putten 52 pnt.; 3. M. Mes 51 pnt. Kampioen-Generaal: 1. J. A. v. Putten 271 punt.; 2. W. J. Roosen 236 punten. Verder werd behaald in Afd. A. Oude duiven 2e kampioen Vereeniging. Generaal Oud en Jong: le Vereen, kamp. J. A. v. Putten behaalde de volgende resultaten: Vitesse-vluchten 4e kamp.; rondvluchten 6e kamp. Generaal Oud 3e kamp. en Generaal Oude en Jonge duiven: 3e kamp. Tevens behaalde hij ten tweede maal succes op Orleans met de aangewezen vogel en won den Van Lier-Beker. Jb. P. Reeuwijk behaalde op de Dorus Rij kers-vlucht op St. Kateleijne-Waver met eerste aangewezen vogel de olieverf schilderij. Voor bovengenoemde competitie speelde te Amsterdam de Damvereeniging „Jozef Blanke naar" I tegen de Damclub „Haarlem" I. De gedétailleerde uitslag luidt als volgt: Damver. „J. Blank." I Damclub „Haarl." I Amsterdam Haarlem P. Raman—H. W. Zitman 1—1 O. J. B. v. d. SleenF. A. Berkemeier 1—1 P. GoezinnenChr. F. Visse 20 G. SwartW. van Daalen 20 J. MetzG. P. Heek 2—0 D. BosmaP. van Wamel xx H. J. LizeTh. van Wamel 20 E. HubelmeijerJ Lycklema 20 P. A. TimmersW. A. Stroo xx K. Knol—H. A. van Ahs x—x Totaal 12—2 De met een x gemerkte partijen werden af gebroken en worden arbitrair beslist. E. D. O. gaat met het volgende elftal naa'' Enkhuizen. H. de Waard K. Zandstra H. Boeree Perukel Sr. Koppen Oomer. Nottiot v.Geemen Goemaat Perukel Jr. J. W. Koene Er bestaat een aangrijpend boek van den Franschen pater Lhande, getiteld „Ohrist dans la banlieue", dat in alle kringen onzer samenleving grooten opgang heeft ge maakt. Pater Lhande behandelt daarin het missiewerk onder de allerarmsten in de voor steden van Parijs. Weinig boeken zijn van een zóó ontroerende schoonheid als dit en de katholiek, de christen, die de woorden van den Goddelijken Meester begrepen, heeft Misereor super turbam: ik heb medelijden met de schare, kan onmogelijk weerstand bieden aan den dringenden roep om hulp, hulp voor hen, die aan den zelfkant onzer maatschappelijke samenleving verkeeren, welke door p^ter Lhande geslaakt wordt. Wij moesten aan deze stem, zich verheffend om ons de ontstellende geestelijke ellende van deze menschen toe te roepjen, denken, toen ons het verzoek bereikte, de aandacht van de Haarlemsche Katholieken te vestigen op een nieuwe phase, waarin het heerlijke Woonwa genliefdewerk in onze goede stad is getreden, nu de heer H. L. Scheepers, het bekende oud- hoofd der St. Antoniussohool aan den Zijlsingel, het onderwijs aan de kinderen der woonwagen bewoners ter hand heeft genomen. Katholieken van Haarlem! Wij weten zeker Het nieuwe schooltje, waarvoor een "bijdrage wordt gevraagdArchitect is de heer B. J J. M. Stevens dat er velen onder u zijn, die dit werk zullen bewonderen en mee willen helpen om het on derwijs aan deze arme, maar heerlijk-onschul dige kindertjes tot zijn volle recht te doen komen. Het Woonwagenliefdewerk heeft, wij weten het wel, nog niet ieders sympathie. Men loopt warm voor de Missie, men heeft graag iets over voor ons Katholieke Jeugd werk, maar het Woonwagenwerk.... daar staan velen nog aarzelend tegenover. En toch! „Onbekend maakt onbemind". Men onthoudt zijn sympathie aan het Woonwagen- werk, omdat men vergeet of niet inziet, dat het in den vollen zin van het woord Katholiek Missiewerk is en omdat men niet weet hoe nuttig en ook hoe dankbaar dat werk is. In de tien jaar dat het Haarlemsche Comité gearbeid heeft, zijn er naast teleurstellingen toch zulke prachtige resultaten bereikt! Steeds waren er dames en heeren te vinden, die him vrijen tijd graag voor hun liefdewerk over hadden. Er kwam een kapel, waar eiken Zondag de H. Mis gelezen wordt, een nederig Huis Gods maar van een onvergetelijken rijk dom, omdat de Goede God er woont. Hoe me nigmaal heeft Hij daar een heeriijk licht doen schitteren in het bestaan van deze in zoovele opzichten misdeelde levens! En is het niet te verwachten, dat om dit weliswaar van uiter lijke weelde gansch ontbloote kleine taberna kel zich straks als vanzelf juweelen en robijnen zullen groepeeren en zich diamanten, zullen door geen bank ter wereld als onderpand aan vaard, maar meer waard dan goud: zielen, kcetbare, Gode welgevallen zielen. Gods zegen rust zichtbaar op het Woon wagenwerk te Haarlem. Toch heeft de activiteit nog niet dat succes gehad, wat sommigen ervan verwachtten. Steeds stuitte men bij de woonwagenbewoners op een verbluffend gemis aan godsdienstkennis, dat op zijn beurt weer verzwaard werd door het vrijwel geheel ontbreken van de elementaire kennis, die onze kinderen door het lager onder wijs opdoen. Het werd steeds duidelijker: als men er niet toe zou overgaan om aan de kin deren van het Woonwagenkamp tenminste eenig onderwijs te geven, zou de toestand wel nooit beter -•■orden. Daarom staken de leden van het Comité de hoofden bij elkaar, er wer den wat visites gemaakt en dan was er het plan: er moet een school komen voor het woon wagenkamp. De opzet is niet nieuw. In Halfweg, Loosduinen en Rotterdam zijn er reeds zulke schooltjes opgericht, terwijl in Alkmaar de kapel van het woonwagenkamp door een inge^ nieuze inrichting als zoodanig gebruikt kan worden. Ook in Haarlem werd er tot nu toe in de Kapel somtijds onderricht gegeven, maar de constructie van keritbanken bleek steeds een zeer storende factor, terwijl de omgeving nu ook moeilijk een ideale genoemd kan worden. Als andere kinderen hebben ook de kinderen uit een woonwagenkamp recht op gezelligheid en een minimum comfort Bij velen zal intusschen de vraag rijzen, waarom die kinderen (ze zijn vrijwel zonder uitzondering gedoopt en Katholiek) onze bij zondere lagere scholen niet bezoeken kunnen. Inderdaad is er over deze oplossing veel nage dacht; maar ondanks de behulpzaamheid van de betrokken personen heeft men haar niet kunnen aanvaarden. De voornaamste moei lijkheid bleef de bijzondere vorm van onderwijs die voor kinderen uit woonwagenkampen het meest geschikt is: een onderwijs, dat zich be- pjerkt tot de allereerste elementen, los van leeftijd en doorgevoerde klasseninrichting en dat vooral individueel zal moeten zijn, aange past aan de ontwikkeling en het bevattings vermogen van de afzonderlijke kinderen, die soms dagelijks nieuw in het kamp binnen komen, en dikwijls weer even onverwachts ver trekken. Meestal zal alleen in de wintermaan den onderwijs gegeven kunnen worden, als het trekken van den zomer is afgeloopen en de wagenmenschen de stad opzoeken. En ook niet te lang achter elkaar, want dat kunnen de vrije kinderen der woonwagens niet uithouden. Er is reeds veel tot stand gebracht. Het plan is er, er is een teekening, maar de kas van het Comité is sinds lang slecht gevuld! De Ge meente kan geen subsidie gevenNu komt men Katholiek Haarlem vragen Het moet maar een kleine school worden: een vestibule, een lokaal voor plm. 40 kinderen en een kamer. Alles eenvoudig, maar degelijk en netjes, een gezellig gebouwtje. En het zal waarschijnlijk ruim 2500 kosten. Niet veel? Goed, maar het moet er komen! Reeds zijn er dank zij enkelen grooten gif ten van vooraanstaande Haarlemsche Katho lieken bijna 1000 bijeen. En voor al het geld bijeen is, kan men toch niet met den bouw beginnen. Wij komen nu een beroep doen op de offer vaardigheid van Haarlems Katholieken. Wij vinden het Woonwagenwerk, het idee om onderwijs te gaan geven aan die arme, lieve, leuke, vrijheidminnende, onschuldige kleuters zóó mooi, zóó ontroerend en maatschappelijk juist aangevoeld, dat wij voor dezen keer een uitzondering willen maken op onze gewoonte om inschrijvingen in de krant te openen. Wij stellen ons beschikbaar giften in ont vangst te nemen voor het hierboven omschreven doel en zullen de binnengekomen gelden in de krant verantwoorden. Wie onzer Haarlemsche Katholieken buigt zich niet diep voor de dames en heeren, die zich vol zelfopoffering aan het Woonwagen liefdewerk wijden? Wat een juist inzicht heb ben zij in de waarde van een ziel, die voor God behouden blijft of tot Hem wordt terugge bracht! Wat 'n mooi offer van zelfoverwinning op gemakzucht brengen zij daarvoor in vele gevallen. Maar dat dan ook het beroep, daar voor gedaan op allen, wien de zaligmaking der zielen ter harte gaat, niet tevergeefsch zij! Steunt het edel missiewerk! Het is zoo jammer, dat alle katholieken niet eens een bezoek aan het Woonwagenkamp aan den Oudenweg te Haarlem kunnen brengen. Wat zouden zij onder den indruk komen van die heerlijke, candide naturen; van die reine zielen onder een misschien ongewasschen huid! Wij hebben zoo vaak een verkeerd idee van de woonwagenbewoners. Men meent, dat zij slecht en boosaardig zijn. Voor hen is dat echter niet méér waar dan voor welke andere groep van onze samenleving ook. Zij minnen de vrijheid, zijn kinderen in de natuur opgevoed, maar ook in den regel even rein als de natuur. „Kan men ook biechten als men geen zonde gedaan heeft?" vroeg een naar schatting 16- jarig meisje aan den heer scheepers. „Ik heb nog nooit kwaad gedaan," liet zij er argeloos op volgen. En tot oordeelen bevoegde menschen durfden de veronderstelling aan, dat dit reine kind de waarheid sprak, dat het best mogelijk is, dat dit meisje „wetens en willens" nog nim mer kwaad heeft gedaan. Hebben die schatten onder Gods schepselen nu geen recht op onze belangstelling? Verdie nen zij niet nader te worden onderwezen in de godsdienstige wetenschappen om daardoor in staat te zijn God nog beter te leeren kennen en Hem nog beter te dienen; te leven voor Zijn meerdere eer en glorie? Ja, ziet u," zeide een der oudere kampbewo ners tot den heer Scheepers, „weet u wat voor ons, ouderen, zoo'n groot gemis is, voor mij en voor ons allemaal? Dat is, dat wij niet kunnen lezen en niet kunnen schrijven. Er is er maar 'n enkele onder ons die een krant, een brief kan lezen. „Goed," zeide de heer Scheepers, „als door de milddadigheid van Haarlems katholieken dat schooltje er eenmaal staat: dan komen over dag de kinderen hier leeren schrijven en lezen en als het avond geworden is, dan komen de ouderen als zij willen." „Zou dat kunnen, mijnheer?" vroeg stralend de man. „Natuurlijk." „Maar dan kom ik en mijn kameraad ook, want die wil ook zoo graag leeren lezen en schrijven." Haarlems Katholieken! Wie geeft een bij drage voor dit schooltje, waarvan de teekening op deze bladzijde te afgebeeld? Elke gift, hoe klein ook, is welkom en-... is goed besteed! Vraag: Hoeveel inkomstenbelasting moet men betalen van een zuiver inkomen over het jaar 1933, van 1965.50, als arbeidsloon ontvangen? Mijn gezin bestaat uit mijn vrouw en een zoon van 18 jaar maar nog niet belastingplichtig is. Hoe groot is het bedrag, hetwelk wordt afge trokken voor noodzakelijk onderhoud? Ik woon in Haarlem. Antw.: Totaal 94.08. Voor noodzakelijk le vensonderhoud wordt niets meer afgetrokken. De belasting vangt pas aan bij een inkomen van 800.wat de Rijksinkomstenbelasting aangaat en voor de Gemeentefondsbelasting bij een bedrag, dat lager dan 800 is naarmate men ongehuwd is en naar gelang de gemeente, waarin men woont. Vraag: Ik ben zonder betrekking, en heb twee dochters die in betrekking zijn, maar ook nog een dochter, die levenslang invalide is. Komt zij nu in aanmerking om te trekken uit de invaliditeitswet? Er is nooit voor haar zegels geplakt. Zoo niet, kimt u mij dan mededeelen of er soms andere instellingen zijn, waar zij wel in aanmerking kan komen? Antw.: Wij denken niet, dat uw dochter voor eenigen steun in aanmerking komt. Intusschen zijn uw mededeelingen niet duidelijk genoeg voor ons om de kwestie juist te beoordeelen. Vraag: Kunt u nyj ook zeggen of er een blad wordt uitgegeven betreffende verkoop (of han del) van benzine en petroleum? Antw.: De Automaat Bataafsche Imp. Maat schappij van Petroleum, Amsterdam. Vraag: Als ik een logé in huis neem, die dienstbodenwerk verricht, wanneer moet ik daarvoor plakken? Wat is het criterium? Dus als ik nu en dan haar iets geef ben ik dan plakplichtig? Antw.: Voor hen, die in loondienst zijn en niet meer dan 3000 per jaar verdienen, mc%- ten zegels worden geplakt. Of uw logé in loon dienst is of niet, moet door meerbevoegden dan wij worden uitgemaakt. Vraag: Hoe moet ik moscovischen tulband bakken (recept). Antw.: 100 gr. bloem, 100 gr. boter, suiker, eieren, de schil van citroen, 50 gr. krenten 50 gr. sultanen, 25 gr. sucade. Wrijf een spring vorm of tulbandvorm dik in met boter; bestrooi hem met bloem. Wasch de krenten en sultanen een paar maal in lauw water en laat ze in een weinig kokend water even opzwellen. Droog ze daarna op een hoekje van de kachel. Snipper de sucade fijn. Hak in een kom boter en bloem door elkaar, zóó dat de boter in kleine stukjes verdeeld is. Roer de eierdoorers met de suiker en de geraspte citroenschil licht van kleur en schuimig. Klop het eiwit zeer stijf. Vermeng dan eierdooiers en eiwit luchtig met elkaar, roer hierdoor boter en bloem en het laatst vlug de krenten en sultanen en de sucade. Doe de massa dadelijk over in den vorm en bak de taart in den oven, die in het begin heet moet zijn. Om het zakken der melange te voor komen, in pl.m. 1 uur, gaar en lichtbruin. Vraag: Bestaat er in Haarlem een cursus ter opleiding tot verpleegster? Antw.: Neen. Om verpleegster te worden moet men eerst 3 jaar leerlinge verpleegster aan een ziekenhuis zijn en tijdens dien leertijd krijgt men meteen ook een cursus te volgen. Vraag: Kimt u mij ook zeggen hoeveel mo toren de Dornier Vliegboot X heeft, die onge veer twee jaar geleden over Haarlem is geko men? Hoeveel manschappen waren aan boord? Antw.: In November 1930 is de DO X over ons land gekomen. De vliegboot heeft 12 Cur- tiss Conqueror-motoren van 625 P.K. De be manning bestond uit 15 leden, terwijl uit Am sterdam naar Calshot 21 passagiers meevlogen. Vraag: Wat is de kortste weg van Zaandam naar Oldenzaal en hoeveel K.M.? Antw.: Zaandam, Amsterdam, Diemerbrug, langs nieuwen Rijksweg, Crailoo, Laren, Baam, Soest, Soestdijk, Amersfoort, Hoevelaken, voorthuizen, Apeldoorn, Deventer, Colmschate, Holten, Goor, Delden, Hengelo, Oldenzaal. To taal 180 K.M. Vraag: Hoe kweekt men blauwe en witte se ringen? Wanneer moet men het zaad pooten? Antw.: Eerst moet het zaad gestabiliseerd worden, d. w. z. laagsgewijze in een pot met zand gelegd. Dit moet vochtig worden gehou den en daar in Mei worden uitgehaald. Ver volgens moet het uitgestrooid worden in zaad bakjes. Dan als het is opgekomen moet het worden uitgezet. Als de scheut opgegroeid is, moet ze worden geënt. Voor blauwe en witte seringen is de behandeling hetzelfde. Het beste is echter jonge stekken te koopen. Vraag: Ik heb een perenboom in mijn tuintje, waarvan de dikte van den stam 10 cM. middel lijn is. Het is een flinke boom, doch hij heeft sedert 4 jaren geen vrucht gedragen. Hij heeft veelvuldige takken en is vol bladeren. Wat kan de oorzaak zijn, dat hij geen vrucht draagt? Antw.: Raadpleeg eens een goed vakman over een deskundige bemesting. Vraag: Ik woon in de gemeente Velien. Hoe laag moet het inkomen zijn om vrij te zijn van inkomstenbelasting Antw: Voor de Rijksinkomstenbelasting wordt men aangeslagen bij een inkomen van 800; voor de gemeentefondsbelasting voor ongehuwden ƒ500; voor gehuwden ƒ600. Vraag: Ik ben een inwoner der gemeente Velsen en geniet een zuiver inkomen van 1.523.per jaar. Ik ben aangeslagen voor In komsten-belasting 55.68. Is deze aanslag juist? Antw.: Die aanslag is zeker niet te boog. Vraag: Wanneer een vakman een huis koopt op zijn naam tegen 1ste en 2de Hypotheek, loopt hij dan kans geen uitkeering van zijn bond te krijgen bij werkloosheid? Wordt hij dan door de gemeente van alle verdere hulp, zooals werkverschaffing, uitgesloten, omdat hij zijn eigendom heeft? Antw.: Uitkeering uit werkloozenkassen is een recht. Het koopen van een huis heeft daar geen invloed op. Voor steun van Maatschappe lijk Hulpbetoon komt iemand in aanmerking, die behoeftig is. In hoever dat het geval is met den door u bedoelden vakman weten wij natuur lijk niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5