Pertsjetz, Kroatisch terrorist, leider van Yanka Poeschta Het N.C.C. vraagt niets voor zich zelf 'ff ARMEN FINANCIEN ZADELHOFF! ONTHULLINGEN ZIJNER SECRETARESSE DE V erdere J apansche expansie? RADIO-PROGRAMMA ROOKWORST MARKTEN Dagfilm DONDERDAG 18 OCTOBER 1934 Hoe de „Oestadsjier" werken met de instemming en zelfs met den steun van het buitenland Bommenmaker, spion menschen smokkelaar Bloedige botsingen tusschen Japanners en Mongolen Trouwlustig personeel Twee Duitsche douanen te Aken gedood Bij botsing met Nederlandsche vrachtauto Vrijdag 19 October 1934 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Terugreis Kardinaal- Legaat Feestelijke ontvangst te Montevideo Het huwelijk van prins George Enorme belangstelling verwacht DE KUNST IN NOOD j. DOETINCHEM dan eerst smult U! Moordaanslag op zijn meisje Drie jaar gevangenisstraf geëischt „Excelsior" te Den Haag Etienne Amgot Instandhouding van schilder achtige molens (Ingezonden Mededeeling) EEN GEDRUKTE STEMMING DE FILM VAN DEN KONINGS MOORD Overwegingen van de Keurings commissie BURGEMEESTER F. H. VAN KEMPEN R.K. MISSIE OP CURACAO WAARSCHUWING K.R.O.-nieuws De 4 pCt. conversie-leening gemeente Zwolle ad f 1.553.000 zal a pari worden uitgegeven. De gemeente Rotterdam is voornemens 4 pCt. onderhandsche leeningen aan te gaan tot een totaal bedrag van 2.150-000. De gemeente Heerlen gaat een leening sluiten van 2.000MO. Van de opbrengst zal t 1.366.600 bestemd worden voor conver sie van het restant der 4/2 pCt. leening 1917. In een interview met de directie der Ne derlandsche Scheepsbouw Mij. iverd te ken nen gegeven, dat de toestand der Nedvr- landsche industrie zeer slecht is en dat üe concurrentie met het Pond Sterling onmo gelijk is gebleken- Wat het scheepvaartbe drijf betreft zou het tegen den geest van het land en daarom tegen een door ieder gevoeld landsbelang zijn, indien de reede- rijen en werven moeten worden stil gelegd. Toch staat de scheepsbouw voor deze Quaestie. De reserves zijn op en zonder steun gaat het niet meer. Op de aandeelhouders-vergadering van de Royal Mail Steam Packet Co., die in 1839 werd opgericht en gedurende tientallen ja ren heeft behoord tot de sieraden der Brii- sche koopvaardij, werd bekend gemaakt, dat tot liquidatie moet worden overgegaan. De hoop, dat de depreciatie van het Pond Sterling de Engelsche scheepvaart een sti mulans zou verschaffen en de Royal Mail in staat zou stellen, haar moeilijkheden te bonen te komen, is ijdel gebleken. Als gevolg van het feit, dat op de jong ste Fransche schatkist-uitgifte een bedrag van fr- 8% milliard werd ingeschreven, wordt niet alleen voorzien in de middelen voor alle vervaldagen tot het einde van het jaar, doch beschikt de schatkist over vol doende middelen om gedurende twee jaren ieder beroep op de kapitaalmarkt overbo dig te maken. Hiermede wordt tevens de weg geopend voor een versteviging van het staatscrediet. Blijkens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad bij de Duitsche Rijksbank van M 78.56 millioen tot M 79.83 millioen toegenomen. De ontwerp-regeling inzake den Mexi- caanschen buitenlandschen schuldendienst zal binnenkort worden ingediend. Het des betreffende wetsvoorstel zal moeten voor zien in een moratorium van drie jaar met optie tot conversie in een 40-jarige binnen- landsche leening. Nieuwe benzine-prijsverlagingen worden van het district Chicago en New Jersey ge meld. Verwacht wordt, dat de strijd zich naar Philadelphia zal uitbreiden en Wall- street vraagt zich af, of de Standard Oil of New Jersey den strijd met de onafhankelij ke producenten wel zal kunnen volhouden. Een gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld tegen alle personen, die gearres teerd zijn wegens schending der regels van de Railroad commissie, welke betrekking hebben op de olie-velden in Oost Texas- 29 arrestaties hebben plaats gehad. Eigenaars van vrachtauto's warden veroordeeld we gens het ontduiken van benzthe-tferkoon- belasting. In twee petroleum-processen werd giste ren uitspraak gedaan, welke den transport betrojfen van 121 millioen vaten benzine die afkomstig waren uit Texas in strijd met de Nira-code. De eisch der regeering werd afgewezen omdat de beklaagden slechts de benzine hadden gekocht en niet de illegale petroleum hadden geproduceerd of geraf- De gemiddelde dagelijksche Amerïkaan- sche petroleum-productie was in de afae- loopen week 69.000 vaten grooter dan da toegestane productie van 2.325.800 vaten. Iron Age raamt de staalproductie in het midden dezer week op 23.5 pCt. der capaci teit tegen 24.5 pCt. de vorige week. Het blad schrijft deze vermindering toe aan de on- zekerheid ten aanzien van de regeerings- De binnenlandsche orders in de Ameri- kaansche automobiel-industrie zijn tot een zeer laag niveau gedaald, maar men koestert de hoop, dat tegen het einde dezer maand aanzienlijke orders voor de nieuwe modellen zullen worden uitgevoerd. De Mexican Light and Power boekte in de maared Augustus aan bruto-ontvangsten 641.525 Can. dollar tegen 720.442 Can. dollar het vorig jaar. De netto's beliepen 166.615 Can. dollar tegen 282.738 Can. dollar. Sedert Januari j.l. bedroegen de netto's 1.90 mill. Can. dollar tegen 2.19 mill. Can. dollar in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. New-York werd gisteren een beursze- tel verkocht voor 90.000 of voor 5000 hoogeren prijs dan bij de vorige transactie. Ik heb lang gezwegen. Eigenlijk had ik nooit willen spreken. Maar tenslotte wil ik toch trachten te redden wat ik nog redden kan. Want, mijnheer, zij het ook on wetend, ik heb misdaad op misdaad gestapeld. Wanneer ik thans het weefsel eener wijdvertakte samen zwering probeer te vernietigen, dan weet ik dat ik zelf heb meegeholpen dit weefsel draad voor draad te weven. Aldus juffrouw Yelka Pogoreletz, de vroegere secretaresse van den terrorist Pertsjetz, oprichter en lei der van 't kamp te Yanka Poeschta waar de sluipmoordenaars van Mar seille werden opgeleid. Juffrouw Pogoreletz, aldus onze Fransche collega dien zij in het vertrouwen nam, zal om streeks twintig jaren oud zijn. Zij is een donker Slavisch type en zoo fijntjes dat zij haast een porceleinen popje lijkt. Men begrijpt dan ook beter dat ze op het oogenblik te Belgrado les geeft in rhythmisch dansen, dan dat ze reeds op haar zestiende jaar een actieve rol speelde on der de Oestadsjies. Ze was zestien jaren oud toen ze met Pertsjetz begon samen te werken. Pertsjetz was te Za greb een der leiders van de partij die Kroatië wilde los maken van Joego-Slavië om het Rijk der Habsburgers te herstellen. Hij werd ver oordeeld wegens een complot dat hij tezamen met Bulgaarsche Komitadsjies had gesmeed, maar wist naar Hongarije te ontkomen. Later trok hij naar Weenen. Het was in de Oosten- rijksche hoofdstad dat juffrouw Pogoreletz zich hij hem voegde. Hij bewoonde een mooi groot huis en scheen over zeer ruime middelen te be schikken. Yelka stak haar verbazin» over deze even plotselinge als onverwachte weelde niet onder stoelen of banken, maar Pertsjetz toon de niet de minste neiging om haar nieuwsgie righeid te bevredigen. Als zijn secretaresse had juffrouw Pogoreletz echter volop gelegenheid om geleidelijk alles te weten te komen. Pertsjetz dicteerde haar al zijn brieven en vele rapporten, Hij correspon deerde dagelijks met de leiders der Kroatische emigranten, Pavelitz in Italië en Yelitz in Duitschland. Zijn eigenlijke chef was Pavelitz die nog steeds alle groepen Kroaten in het buitenland regeert. Het werk van Pertsjetz be stond voornamelijk in het smokkelen van Kroa ten naar het buitenland, om ze daar in groepen bij elkaar te houden. Tenslotte kwam Yelka er ook achter waar het geld vandaan kwam. Pertsjetz kreeg het van den pers-attaché van een buitenlandsch gezantschap te Wee nen. Er werd met nadruk beweerd dat er uit dit zelfde gezantschap ook groote som men naar Starhemberg en de Heimwehr gingen. Hoe dit ook zij, Pertsjetz ontving bovendien geld uit Hongarije. Ook de val- sche passen welke zij noodig had, kwa men uit Hongarije. Yelka hield een heele lijst bij van de valsche passen welke Perts jetz uitgaf. Een goed deel daarvan stond op zijn eigen naam. Ze werden gegeven aan Kroaten, Bulgaren, Hongaren en aan men schen van vele andere nationaliteiten. Op zekeren dag ging Pertsjetz verhuizen. Eveneens te Weenen huurde hij een huis op naam van den kanselier der Hongaarsche lega tie die in 1926 betrokken was geweest bij het schandaal der valsche duizend-frank-biljetten. Hij begon zich nu plots bezig te houden met het maken van bommen, welke per auto naar Klagenfurth werden gebracht. Daar verstopte men ze in de treinen die de Oostenrijksch-Joe- go-Slavische grens overgingen. „Wie naar Joe go-Slavië gaat, moet maar hebben wat er op staat", zeide de eerder genoemde pers-attaché. Yelka stond doodsangsten ut dat er vroeg of laat een ontploffing zou volgen. In haar ze nuwachtigheid dreigde zij Pertsjetz de politie te zullen waarschuwen wanneer hij er niet mee ophield. Voor het eerst had hij haar daarop bedreigd. „Wees voorzichtig, juffrouw Pogore- letz, ik heb lange armen!" De politie scheen ech ter plotseling argwaan te krijgen en Pertsjetz werd met zijn secretaresse uitgewezen. Hij ves tigde zich te Boedapest. Ook daar woonde hij zeer grootscheeps en on der zijn geregelde bezoekers waren zelfs drie Hongaarsche hoofdofficieren. Juffrouw Pogo reletz herinnert zich nog heel goed den naam van een kapitein, van een kolonel en van een kapitein bij den generalen staf dien Pertsjetz vooral te vriend hield, omdat hij intiemen om gang had met Rijksbestuurder Horthy. Te Boedapest ontving Persjetz uit bronnen die Yelke Porgoreletz nooit heeft leeren kennen, gegevens over de militaire aangelegenheden van Joego-Slavië. Zijn secretaresse moest die uit werken, waarna hij ze doorgaf aan Hongaarsche officieren en aan Yevitz die ze in Duitschland aan de nationaal-socialisten verkocht. Door be middeling van Yevitz ontving Persjetz ook ge gevens over de Duitsche bewapening welke hij aan de Hongaren overdeed. In 1931 beweerde Pertsjetz eensklaps groot grondbezitter geworden te zijn. Eenige Hon gaarsche en andere vrienden hadden hem geld gegeven. En met zijn secretaresse trok hij naar Yanka Poeschta op zes kilometers afstand van de Joego-Slavische grens. Hij nam daar zijn intrek op een boerderij welke uit vier groote hoofdgebouwen bestond en waar uitgestrekte landerijen en een heel bosch deel van uit maakten. Een veertigtal Kroatische emigranten uit België en Zuid-Amerika nam ook zijn in trek op de boerderij, 's Morgens werden ze militair afgericht onder de leiding van Hon gaarsche instructeurs, 's Middags bewerkten zij het land. Zij groeven loopgraven en schoten met mitrailleuses. Een groote pop welke koning Alexander van Joego-Slavië voorstelde, diende voor schietschijf. Nu en dan verdwenen er overdag een paar in het bosch. Die werden dan 's nachts naar Joego-Slavië gesmokkeld. Meer dan een jaar heeft dat zoo geduurd. Pertsjetz ging toen naar België en Frankrijk, Yelka vertrok naar Bulgarije. Later schreef hij haar dat hij weer te Yanka Poeschta was en dat zij bij den Hongaarschen consul te Sofia een valsche pas kon halen wanneer zij terug wilde. Zij ging naar den Hongaarschen consul en kreeg zonder eenige moeite een valsche oas. In het kamp was echter veel veranderd. Het was of er een revolutie in de lucht hing. Pert sjetz vreesde voortdurend dat men hem wilde vermoorden. Tenslotte legde Yelka Pogoreletz nog een merkwaardige verklaring af omtrent den te Annemasse gearresteerden sluipmoordenaar Novatsj. „Zijn eigenlijke naam is Fronomir Pospischil. Te Yanka Poeschta ging hij er groot op een kranten directeur te Zagreb -vermoord te hebben. Hij was de chauffeur van Pertsjetz en fungeerde later, tijdens den opstand der Kroatische emi granten, als zijn lijfwacht. Hij bewaakte hem met de revolver in de hand. Ik ben bereid om naar Parijs te gaan en deze verklaring onder eede te herhalen." SJANGHAI, 17 Oct. (V. D.) De „Central Evening Post" meldt, dat het aan de grens van Tsjalar tot bloedige botsingen is gekomen tus schen Japanners en Mongolen. De Japansche troepen hadden tot taak twee gebieden, die rijk zijn aan zoutvelden en deel uitmaken van Binnen-Mongolië, bij het Mand- sjoerijsche gebied te annexeeren. De Mongoolsche boeren en arbeiders der zout mijnen, naar het schijnt in totaal 20.000 man. stelden zich te weer .tegen de Japansch-Mand- sjoerijsche troepen. Tijdens het gevecht zouden aan beide zijden vele dooden zijn gevallen. Vier Japansche vliegtuigen zijn door de Mongolen neergehaald. Op dit oogenblik hebben de Ja pansche troepen zich teruggetrokken ln de pro vincie Jehol, naar verluidt om in de streek van Kailoe, Toenjo en Tsjifi een nieuw offensief voor te bereiden. Dit is geen titel van een nieuwe film het is werkelijkheid. Enkele dagen geleden zijn in dezelfde kerk te Neurenberg de huwelijken ge sloten van vijftien leden van het personeel van een bekende photografische onderneming. De belangstelling was algemeen en de burgemeester kwam de jonggehuwden persoonlijk zijn geluk- wenschen aanbieden. Voor de huwelijksreis had de firma een groote autobus gehuurd, waar mede de jonge paartjes meer dan 1300 Kilo meter in Zuid-Du'tschland hebben afgelegd. Geen der deelnemers wist, waar de reis den vol genden dag heen zou gaan. Een eigenaardig en passend huwelijksgeschenk. AKEN, 18 Oct. (B.N.B.) Gisteravond heeft een Nederlandsche vrachtauto een motor met zijspan van- de Duitsche douane omver gereden, waardoor de beide inzittende douanebeambten vrijwel onmiddellijk werden gedood. De bestuurder van de Nederlandsche auto werd door omstanders gegrepen, die hem naar het politiebureau wilden brengen. De man wist eich echter los te rukken en zich met zijn auto uit de voeten te maken. Later liet hij zijn wagen onbeheerd staan. Vermoedelijk is hij er in geslaagd de grens te overschrijden. HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Halfuur tje voor zieken en ouden van dagen 12.00 Politieberichten 12.15 De Kro- Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 2.00 Gramofoon-operamuziek 3.00 Het Kro- orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 3.40 Gra mofoonmuziek 4.00 Verzorging zender 4.15 Gramofoonmuziek 4.50 Het Kro-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 5.30 „Landbouwcrisiswetten en -besluiten" van Th. Arts 6.00 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Politieberichten 7.15 „Scheeps schroeven" door M. Lips 7.35 Gramo foonmuziek 8.00 Kro-orkest o. 1. V. Jo han Gerritsen 8.30 Vaz Dias 8.35 Wiener Sangerknaben o. 1. v. dr. Leopold Emmer 8.45 Gramofoonmuziek 9.00 De Wiener Sangerknaben 9.30 Gramo foonmuziek 9.45 De Wiener Sangerkna ben 10.00 Marek Weber en zijn orkest uit Heek, Amsterdam 10.30 Vaz Dias 10.35 Gramofoonmuziek 11.00 Marek We ber en zijn orkest 11.45 Gramofoonmu ziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM. 301.5 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 10.30 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 11.45 Gramofoon muziek 12.00 Sluiting AVRO 12.00 Tijdsein Avro-klok 12.01 Gramofoonmu ziek 12.30 Lunchconcert door Kovacs Lajos en zijn orkest met tusschenspel van gramofoonmuziek 2.30 Causerie door mevr. Ida de Leeuwvan Rees: „De Man tel van het gratis Avro-knippatroon" 2.50 Gramofoonmuziek en vioolrecital door Boris Lensky. A. d. vleugel Egbert Veen 4.00 Sluiting VARA 4.00 Vara-knipcursus (voor gevorderden) door mevr. A. van Blan kenVan Kuyk. Tweede les 4.45 Gramo foonmuziek 5.30 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 5.58 Overgang naar den ver sterkten zender 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 7.50 Gramofoonmuziek 7.57 Herhaling SOS-berichten 11.00 Jazz-muziek (gram.- platen) 11.30 Populaire gramofoonmu ziek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramo foonmuziek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek 12.20 Middagconcert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. 1. D'Mumm Se'ss Dicks. 2. Am Wörthersee, Koschat. 3. Au Paradis d' Adam, Adam-Ur- bach. 4. Der Minnesanger, Amadeï. 5. Sere nade, Widor. 6. Siciliette, Blon. 7. Enlevezmoi, Gabaroche. 8. Le Régiment de Sambre et Meuse, Planquette 1.35 Gramofoonmu ziek. Orpheus in de Onderwereld, Offen bach. Fantasie over de werken van Schu bert, Urbach. L' Arlesienne-suite, Bizet 2.20 Koersen 4.05 idem 6.50 Concert en Dansmuziek 7.50 Sportberichten 7.55 Hollandsche uitzending. Radio-cabaret, 't Huisje op de Hei, Noiret-Pruis. Zigeuner, ach leer mij vergeten, tango, Tol-Rosen. Xylophonitis, Whitlock. Meisje, Tango, Pierre Palla. Valse Erica, Wiedoeft. Strike up the Band, foxtrot, Gershwin. Goeden. Morgen, wals, Noiret-Paoli. I shall still keep smiling, fpxtrot. Raymond Wallace 8.20 Persberichten 8.40 Gevarieerd concert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. 1. Rakoczy. Béla. 2. Fleurs de france, Bé- riot. 3. Paljas, Leoncavallo. 4. Badinage, D' Agrèves. 5. Voici que le Printemps, De- bussy-Salabert. 6. Patrouille nêgre, Ketel- bey. 7. Graziella, de Taye. 8. Lyrische sui te, Grieg. 9. Hexentanz, Dowell. 10. Schat- tenspiele, Finck 9.55 Zangrecital door René Toubeau. 1 Aria uit „Lohengrin", Wagner. 2. Le Cor. Chrétien. 3. Psyché, Pa- ladille. 4. Ideale. Tosti. 5. Paysage, R. Hahn 10.30 Dansmuziek door Ferry Jusa en zijn Jazz-orkest. Hille-Concert. Daarna: Vervolg Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.15 Orkestcon cert 5.20 Orkestconcert 8.20 Omroep orkest o. 1. v. Franz André 9.35 Orkest concert 10.45 Dansmuziek. BRUSSEL, 332 M. 1.30 Omroeporkest o. 1. v. Franz André 5.20 Dansmuziek 8.20 Concert 9.45 Fransche muziek door het omroeporkest o. 1. v. Emil Reesen 9:50 Omroeporkest o. 1. v. Frans André 10.30 Dansmuziek. BERLIJN, 357 M. 3.20 Vroolijk pro gramma 5.50 Liederen en gedichten 8.15 De Schattenlinie, omroepballade van Horst Lange 9.40 Omroeporkest o. 1. v. H. Steiner. HAMBURG, 332 M. 10.50 Blaasmuziek 0. 1. v. Fredo Niemann 6.20 Gevarieerd programma 9.20 Muzikaal tusschenspel 10 20 Het Bremer Symphonie-orkest o. I. v. Ed. Martini. KEULEN, 456 M. 4.35 Pianospel door M. H. Steinkrüger 6.20 Klein orkest o. 1. V. L. Eysoldt 8.15 Vroolijke koorwerken van Carl Loewe 8.30 Orgelrecital door G. Bunk. DAVENTRY, 1500 M. 12.50 BBC-dans- orkest o. 1. v. Henry Hall 5.35 idem 7.50 BBC-orkest afd. E o. 1. v. J. Lewis 8.EO Variété-programma 11.35 Harry Roy en zijn orkest. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 7.18 Gramofoonmuziek 8.10 Pierre Dupré zingt oude liederen 6.25 Symphoniecon- cert. PARIJS (RADIO), 1648 M. 7.20 Gra mofoonmuziek 12.50 Populair concert o. 1. v. Lucien Goldy 9.05 Operafragmenten 10.50 Dansmuziek. ROME, 421 M. 4.30 Populair concert 8.05 Opera-uitzending. WEENEN, 507 M. 3.50 Gramofoonmu ziek 4.50 A. Fleischer, bariton, zingt 6.30 Blaasmuziek o. 1. v. J. Hermann 8.20 Het Weensche Symphonie-orkest o. 1. v. R. Nilius. Corn. Czarniawski, piano. WARSCHAU, 1345 M. 6.50 Populair concert 7.35 Symphonieconcert o. 1. v. Bierdjajew. N. Orloff, piano. BEROMÜNSTER, 540 M. 3.20 Omroep orkest o. 1. v. Victor Reinshagen 4.30 Populair concert 7.15 De Berner Jodel- club 9.05 Moderne Zwitsersche muziek 9.30 Omroeporkest. MONTEVIDEO, 17 October De „Conté Grande" is hedenochtend de haven binnenge- loopen, die feestelijk versierd was. De minister van Buitenlandsche Zaken, de Aartsbisschop van Montevideo en verschillen de ministers en diplomatén begavéiï zich aan boord om den Kardinaal-Legaat te begroeten. Een groote menigte was langs de haven op gesteld, die den Kardinaal feestelijk toe juichte. De Legaat bezocht eerst de kathedraal en bracht daarna een bezoek aan den President der Republiek, Terra, die herstellende is van een recente ziekte en die daarom zelf niet aan de haven kon verschijnen. De straten der stad waren feestelijk bevlagd en overal juichte de menigte den Kardinaal triomphantelijk toe. De Kardinaal-Legaat bezocht de stad en verschillende autoriteiten en legde een krans met de Pauselijke kleuren neer op het mo nument van den vrijheidsheld Generaal Arti- gas, zooals hij te Buenos Aires ook heeft ge daan op het monument van Generaal San Martin. Om 13 uur ging de Legaat aan boord en de „Conté Grande" verliet onder daverende toe juichingen de haven van Montevideo. Morgennamiddag zal het schip te Rio de Ja neiro aankomen, dat het laatste oponthoud is op de reis naar Rome. Bij het verlaten der Argentijnsche wateren heeft de Kardinaal-Legaat een telegram van dank gestuurd aan den president der Argen tijnsche republiek. LONDEN, 18 Oct. Men verwacht, dat in de bruidsweek voorafgaande en onmiddellijk vol gende op de huwelijksinzegening van den Her tog van Kent en Prinses Marina op 29 Novem ber a.s. in de Westminster Abbey, minstens een half millioen bezoekers naar Londen zal trekken, waarbij verwacht wordt, dat de belangstelling zich vooral zal concentreeren op de tentoon stelling der huwelijksgeschenken van 1 Decem ber a.s. af in het St. James Palace, en verder natuurlijk op de huwelijksplechtigheid zelf. Het is nog niet precies bekend, welke route de Ko ninklijke bruidsstoet zal volgen, doch waar schijnlijk zullen eenige omwegen worden ge maakt om zooveel mogelijk kijkers in de gele genheid te stellen den stoet te zien. De Raad van Westminster is voornemens kijk-tribunes langs den te volgen weg op te stellen, terwijl de tram goedkoope ritten zal uitgeven, die spe ciaal tijdens de bruidsweek zullen gelden. Voorts zal Westminster versierd worden en zullen de groote gebouwen met schijnwerpers worden ver licht. Bij de opening der tentoonstelling van „De Kunst in Nood"! in de Troonzaal van het Pa leis op den Dam te Amsterdam, op Zater dagmiddag 20 October a.s. zullen o.m. aanwezig zijn de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, Z. E. jhr. mr. dr. A. Röell, en voorts voorzitter en secretaris der Amsterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, de heeren Gotfried Crone en dr. G. Greup. U houdt natuurlijk ook van I echte Geldersche Vraagt daarom Uw leverancier het merk Hedenmorgen had zich voor de Bossche recht bank te verantwoorden de chauffeur van den Stadsverkeersdienst P. G. v. A. te Eindhoven, ter zake, dat hij getracht heeft 21 Mei 1.1. te Eind hoven mej. C. van het leven te berooven, na daartoe in kalm overleg en rijp beraad het plan te hebben opgevat uit een revolver een schot op haar te lossen. Het meisje werd evenwel niet getroffen. Verdachte bekende. Hij was met het meisje verloofd, doch daar zijn inkomen te gering was, zag hij geen kans, om te trouwen. Getuige B. een collega van verdachte, ver klaarde, dat deze hem wel eens te kennen had gegeven, dat hij het meisje en zich zelf zou dooden. Dr. Casparie, psychiater, verklaarde, dat zijns inziens verdachte verminderd toereke ningsvatbaar is. Getuige-deskundige Staelenberg verklaarde, dat het gebruikte wapen van minderwaardige kwaliteit was. De oficier van justitie, mr. Dubois, liet de ten laste gelegde poging tot moord vallen. Spr. achtte wel de poging tot doodslag bewezen. Het wapen, waarmede verdachte heeft ge schoten is wel met modern, maar zeer zeker deugdelijk. Wat de strafmaat betreft, wil spreker reke ning houden met het rapport van den psy chiater, maar anderzijds is het gepleegde feit zeer ernstig. Hij eischte daarom een gevange nisstraf van drie jaar en een voorwaardelijke ter beschikkingstelling der regeering met een proeftijd van drie jaar. Mr. van Zinnicq Bergmann pleitte een lage re straf. Men deelt ons mede, dat de Koninklijke Zang- vereenigmg „Excelsior" te Den Haag 29 Januari a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen met solistische medewerking van Louis van Tulder, Willem Ravelli en José Candèl Haydn's „Jahreszeiten" zal uitvoeren. 16 April geeft hetzelfde ensemble in de Wil lemskerk Bach's „Matthaus-Passion". De Zuid-Afrikaansehe pianist Etienne Am got zal Dinsdagavond 23 October a.s., in Pul- chri Studio te Den Haag, een recital geven. Amgot treedt op onder auspiciën van de Ne derlandsche Concertdirectie J. Beek te Den Haag. Het bestuur van de natuurhistorische stich ting „Curtevenne" te Kortenhoef, heeft 'n ver zoek gericht tot eenige gemeenten in de Vecht streek en tot de Gooische gemeenten om gelde lijke bijdragen, o.m. voor het onderhoud der aan de stichting overgedragen schilderachtige mo lens. bleekheid of een gele teint zijn zeer dikwijls teekenen van een storing in de maag en het darmkanaal. Deze op te heffen, beteekent ook de andere kwalen uit den weg te ruimen. Het zekerst en ongevaarlijkst gebruikt U voor dit doel de bekende ISTIZIN-TABLETTEN, die zonder schadelijke nevenwerkingen een juiste regeling van den stoelgang bewerken. Nu de film van den moord te Marseille voor vertooning is toegelaten (in een vorm, die niet volledig, maar, naar den eisch der kieschheid bekort, in ieder geval nog interessant is) heeft het weinig zin meer nog een nabeschouwing over het opzienbarend geval te geven. Inmiddels echter heeft „De Telegraaf" een interview gehad met den heer D. van Staveren voorzitter van de Centrale Commissie voor de filmkeuring, die verklaarde vele bewijzen van instemming met het verbod te hebben ontvan gen. Onder zijn verklaringen echter is er één, waarover men zich verbazen mag. De verklaring- is deze, dat een journaal anders moet beoor deeld worden dan andere films en dat daarom het journaal steeds voor alle leeftijden ge schikt moet zijn, want aldus de heer Van Sta veren, het journaal moet in alle programma's ingelascht kunnen worden. Wij begrijpen natuurrijk wel, dat de actuali teit van het journaal hier een woord mee spreekt, maar wij begrijpen niet, dat het per sé in alle programma's moet passen.Waarom zou men een journaal een anderen maatstaf aan leggen dan welke film ook? En waarom zou een journaal voor volwassenen niet bestaan baar zijn? De exploitant, die een programma voor alle leeftijden draait, zal dan het journaal- voor-andere-leeftijden maar weg moeten laten. Hij moet dit ook doen met eventueele bijfilms, die niet voor alle leeftijden werden toegelaten. Dat de Centrale Commissie vaak om redenen van bieschheid journaals heeft gecoupeerd, is een niet te loochenen feit. Een voorbeeld van een volstrekt gemotiveerde coupure is het jour naal, waarin een Hollywoodsch filmoperateur de vrouw van Hauptmann den verdach te inzake den moord op baby Lindbergh) bij de wieg van haar kind een lied laat zingen, waarna zij, door smart gebroken over haar kind heen valt. Inderdaad is deze scène van een onbeschaamdheid en onsmakelijkheid, die geen grenzen heeft en terecht mag men van een keuringsinstituut verwachten, dat het deze walgelijke scène verbiedt. Doch het argument van den heer Van Sta veren, als zou de realiteit van een moord in het journaal anders moeten beoordeeld worden dan de fantasie van een operafilm, gaat slechts ge deeltelijk op. Natuurlijk staat de eigentijdsche werkelijkheid zoo direct in onze aandacht, dat zij anders ondergaan kan worden dan de realiteit van het verleden, maar in onzen tijd zijn koningen en andere grootheden publieke personen geworden, die ieder sterveling herhaal delijk in dagbladen en illustraties aantreft en wier leven nu eenmaal meer dan dat van parti culiere personen aan de nieuwsgierigheid van de massa is overgeleverd. Men kan en terecht bezwaar maken tegen die sterk verbreide gewoonte om in beeld en schrift maar raak te publiceeren, doch wan neer de groote en schokkende gebeurtenissen van dezen tijd op allerlei wijzen onder de aandacht van het pubiiek worden gebracht, waarom zou men de film dan verbieden dit terrein te betre den? Aan de keuringsinstituten om te oordeelen over den vorm, waarin de film wordt voorge dragen. Aldus is hier ten slotte geschied, zoodat door toelating van de coupeerde film ten slotte alle partijen tevreden gesteld werden. Zij, die nog tegenstander zijn van de vertooning van deze film moge bedenken, dat een journaal als dit een treurig! unicum is in de geschie denis, een document van ongemeene historische waarde, dat wellicht niet in détails, maar toch in groote lijn voor de publieke belangstelling geen verboden waar behoeft te zijn. Hillegersberg viert a.s. Zaterdag feest, ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van den Burgemeester. Tien jaren staat de burgemeester thans aan het hoofd dezer gemeente, terwijl hij te voren 9 jaren burgemeester was van Schoonhoven en 6 jaren van Montfoort en Willeskop. In een buitengewone raadsvergadering hoopt men a.s. Zaterdag, 20 October den burgemeester te huldigen. Daarna wordt hem een huldeblijk der burgerij aangeboden en zullen de leerlingen der KDlegersbergsche scholen hem een zang- hulde brengen. In de Gothische Zaal aan de Paleisstraat te 's Gravenhage zal Vrijdagavond te acht uur een lezing gehouden worden door Fr. M. Kos ters over „Het werk der R. K. Missie op Cura sao". De Commissaris van Politie te Leiden vestigt de aandacht op een vereeniging, welke zich thans noemt „Una Sancta" en zonder dat daartoe de vereischte vergunning is verleend collecten houdt. Het publiek wordt in overweging gegeven geen geld of goederen aan de collectanten af te geven en wanneer e.v. collecteerende personen worden gezien, hiervan onverwijld mededeeling te doen bij de politie. Zondagavond 21 October om 8.30 uur spelen Hindemith en Goldberg met begeleiding van het Stedelijk Orkest van Maastricht o. 1. v. Henri Hermans, de Symphonie Concertante voor viool en altviool van W. A. Mozert. Bo vendien wordt Hindemith's Mathis der Maler uitgevoerd. Van dit concert wordt door den K. R. O. een uitzending verzorgd. Dinsdagavond te 8.45 uur brengt de K. R. O. het eerste hoorspel in de Serie: De Moederkerk en Nederland van Jan Vuysters onder den ti tel van „Sint Willebrord". BROEK OP LANGENDIJK, 18 Oct. 4600 K.G. aardappelen: Bevelanders 2.80, Blauwe 3.80. Red- star 2.00, Eigenheimers 2.90, Frlso 1.90. 5100 K.G. Wortelen 1.00—1.20, 10000 K.G. Roode kool 1.60— 3.80, 13000 K.G. Gele kool 2.40—3.20, 62000 K.G. vroege Witte kool 0.601.30, 15000 K.G. Deensche Witte kool 1.30—1.60. 21000 K.G. Uien: Gele Uien 2.302.70. Grove 2.502.70, Gele Drielingen 1.00 —1.10, Gele Nep 1.00. 1800 stuks Bloemkool: lecerl 6.50—10.00. reuzen 6.30—7.00, lichte 2.60. 180 K.G. Slaboonen 7.6015.30. 9000 K.G. Bieten 0.80 1.70. BARNEVELD, 18 October. Elerenmarkt. Aangevoerd werden: 750.000 stuks eieren. Prijs: 4.805.9o per 100 stuks. Handel vlug. GOUDA, 18 Oct. Veemarkt. Aangevoerd. JZTIB6TCL fjjOLZLZei'C* Hf werden in totaal 1488 stuks, waarvan 93 slacht- varkens. Vette van 27—29 'ct. per kg levend met 2 pet. korting. Lonöensche 2426' ct per kg., levend met 2 pet. korting. 371 magere va-- £!?,V1T22, 9,12 biSge° 6-9. Geldersche biggen ren q' v r"ndere;" 125150, 60 nuchtere kalve- J,—7. 4 graskalveren 60—80, 35 bokken en geiten 26 per stuk. Handel matig. GOUDA, 18 Oct. Algemeene markt Aange voerd werden: 400 partijen kaas. Prijzen le kw. met rijksmerk 23—25, idem 2e kw. met rijks- merk 2022, zware 26. Handel matig. 322 ponden boter: Goeboter 7580 ct., Weiboter 70 tot 75 ct. per pond. Handel vrug. 67.500 eieren Kleine kipeieren 2.503.50. kippeneieren 4 50 tot 5.eendeneieren 3.per 100 stuks. Han del matig. GOUDA, 18 Oct. Coöp. Zuid-Holl. Eierenveiling. Aanvoer 51000 kipeleren. Prijzen: 56-58 kg. 4.30 tot 4.50, 58-60 kg. 4.50—4.70. 60-62 kg. 4.704.80, 62-64 kg. 4.805, bruine 4.505.10 per 100 St. kleine eieren 2.10—3.90 per 100 stuks. Aanvoer 1500 eendeieren 22.30 per 100 stuks. HOORN, 18 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 18 sta pels, 13201 K.G. Fabr. kl. 19.00, boeren kl. 21.50, boeren comm. 26.00. Handel goed. NOORD-SCHARWOUDE, 18 Oct. 12300 K.G. aardappelen: Friso 2.30, Bevelanders 2.40—2.50, Eigenheimers 2.20. BI. Eigenheimers 2.703.30, BI. aardappelen 2.903.40, Aurore 2.40. 1100 K.G. Spercieboonen 4.0014.70. 27000 K.G. Uien: Gele Nep 1.001.30, Drielingen 0.901.10, Uien 1.70 2.50, Grove Uien 2.402.60. 1150 K.G. Peen 1.50. 1400 K.G. Kroten 1.70 25600 K.G. Roode kool 1.40—3.40, 130200 K.G. gew. Witte kool 0.80 1.30, 14700 K.G. D. Witte kool 1.20—1.30, 2400 K.G. Gele kool 1.802.30 SCHAGEN, 18 Oct. Veemarkt. Aangevoerd werden: 15 paarden 120—300, 226 magere gel- dekoelen 80160. 72 vette geldekoeien 140250, 20 kallkoeien 145185, 15 pinken 60120, 30 nuchtere kalveren 514, 30 magere schapen 12— 18. 258 vette schapen 1419, 336 overhouders 712.50, 3 bokken en geiten 49, 10 magere varkens 1019, 22 vette varkens per kg. Z829 ct., 110 biggen 6—10, konijnen 0.501.50, 33 kip pen 2050 ct., hanen 2580 ct.. 49 graskalve ren 2045 per stuk. SCHAGEN, 18 October. Eierenveiling. Aan gevoerd werden: 30.000 kipeieren. 56-58 kg. 4.40, 58-59 kg. 4.60—4.70, 60-62 kg. 4.70—4.90, 62-65 kg. 4.804.90, 700 stuks eendeieren 2.20, 13 kal koeneieren 5.kleine witte eieren 33.60. WARMENHUIZEN, 17 Oct. Uien 1.80—2.30, groote Uien 2.30. Roode kool 1.40, Witte kool 0.60 1.30, Blauwe aardappelen 3.10. Per 100 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6