GRATIS m De partijen in crisistijd Intellectueelen zonder werk V ri jheidsbeginsel O O 0 O DONDERDAG 18 OCTOBER 1934 Clearing-verdrag met Duitschland O Omvangrijke fraude in Indië Oproep om steun Vóór alles werk Herclassificatie CITé UNIVERSITAIRE Horizontverbreeding door buiten- landsche studie PLANTENWEELDE OP CURAQAO De succulenten-flora NIEUWS VAN DE L.U.T.O. Een nieuwe aanwinst PASTOOR J. B. NAGEL Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien BLOEMBOLLEN-SURPLUS Naar gemeente-plantsoenen? ROOFOVERVAL MISLUKT Drie jaar gevangenisstraf geëischt TEGEN AFSLACHTING VAN RUNDVEE De extra-crisisheffing drukt zeer zwaar WINDHOOS BOVEN HET WESTLAND SAMENVOEGING VAN ZAAN- GEMEENTEN Exporteurs vragen schadeloos stelling RESIDENTIE-ORKEST Zondag te Rotterdam TRUDI SCHOOP Gaat zij naar Hollywood? DE WERELDBEROEMDE SCHOONHEIDS ZEEP LUX TOILET ZEEP volgens onder staande punten: Bij den Provincialen Waterstaat te Sitoebondo INBRAAK BIJ LAREN Hooge straffen geëischt Nationaal Comité opgerichtf om deze slachtoffers der crisis uit den nood te helpen W erk-comité Eere-comité Financieele hulp noodig Adhaesie aan de adressen van het R.K. Werkliedenverbond KUNST VAN HEDEN PRINCESSE SCHOUWBURG De openingsfeestelijkheden Oude Kunst in Den Haag Een lijst van gemeenten gepubliceerd Kunstzaal ,,'t Center" „Kinderen van ons Volk" Werk van Bertus van Lier Onze abnormale tijd brengt niet alleen zijn bijzondere moeilijkheden mee voor de Regee ring, hij doet dit ook voor de partijen, met name voor de groote partijen. De verscheidenheid van groepen en elemen ten, waaruit deze zijn samengesteld, brengt vanzelf ook verscheidenheid van inzicht mee naast verscheidenheid van belangen. En zoo rijzen er allerlei verschillen en ge schillen omtrent de beste, of meest doeltref fende wijze, waarop in de nooden en behoeften van het heden en de toekomst, de naaste toe komst althans, is te voorzien. m De hechtheid van het partijverband moge hiervan in mindere of meerdre mate den te rugslag ondervinden, zij zal er, wanneer men de dingen principieel en zakelijk weet te be schouwen, geen ernstig nadeel van ondervin den, nog minder er door verloren gaan. Want bij alle verschil van opinie eif van groepsbelang, blijft toch steeds bestaan hot algemeen belang, waarvoor wij gezamen lijk hebben te strijden, blijft vooral ook be staan het gemeenschappelijk beginsel, dat den grondslag vormt onzer politieke organi satie. Scheuring en versnippering zullen ook in dezen tijd geen heil brengen. Zy zouden den toestand slechts verergeren en de positie van het Parlement nog meer ver zwakken dan reeds het geval is, tot groot na deel van den volksinvloed. Een volksparty als de onze kan zulks onmo gelijk verlangen en zou daarmee ook aller minst zyn gebaat. Voor 't overige is er waarom het te be mantelen? geen enkele groote party, welke aan de bijzondere moeiiykheden van dezen tyd ontsnapt; ook de sociaal-democratische niet, ja vooral zy niet, al heeft zy het altyd heel druk over de moeilijkheden van anderen, waarby dan hare belangstelling, alias bemoei zucht, het meest naar de katholieken uitgaat. Het is nooit anders geweest en de voorspel lingen, dat de katholieke partij hopeloos uit een zou vallen dateeren reeds van lang vóór den crisis-tyd en den wereld-oorlog. Dat de wensch daarbij de vader der gedachte was, behoeft nauwelijks gezegd. Maar de wensch bleef onvervuld, en de pro fetie, met hoeveel aplomb ook verkondigd, werd telkens weer beschaamd. P. S. Dr. J. P. Fockema-Andreae schrijft ons: Wie aan een Universiteit gaat stndeeren ver wacht een breeden kük op de dingen te zullen krygen. Hy hoopt, dat hij een flink stuk van den wetenschappelijken hemel zal zien en hem wyde vergezichten zullen worden geopend. In Nederland wordt men te dien opzichte zeker niet te- teleurgesteld. Toch kan één Universiteit niet alles bieden, al lerminst in den tegenwoordigen tijd met zyn ver doorgevoer de differentia tie van vakken, waamemingsob- jecten en on derzoekingsme thoden. De studie aan meer dan één universiteit moet ver helderend en verdiepend werken. Want veel van wat ons niet gebracht wordt door de rijk ste boekenrijen en evenmin door de eminentste geleerden, die geregeld-uit alle streken tot ons komen, kan men vinden in de sfeer van een andere, met het oog op speciale behoeften met zorg gekozen universiteitsstad. Het ligt voor de hand, dat menigeen dan een vermaard wetenschappelyk centrum als Parys zal willen uitzoeken. Helaas is het financieel gesternte, waaronder wü leven, weinig gunstig voor kostbare extra studies. Doch nu zou het verbiyf .n de Fran- sche hoofdstad in elk opzicht vergemakkelijkt worden door een Nederlandsch Collegium zoo als daar gebouwd is en dat verder ingeri'tit kan worden, als genoeg Nederlanders daartoe hun „klinkend muntje" bijdragen. Als de actie daarvoor slaagt en dit „woord je" bedoelt daartoe op te wekken zullen vele studeerende Nederlanders spoedig van deze nieuwe plaats onder de zon, in het land van den zonnekoning, kunnen profiteeren. Dr. J. P. Fockema-Andreae In de Gothische zaal te Den Haag heeft Woensdagavond de heer J. J. Verbeek Wolthuys uit Voorburg by gelegenheid van ae Curagao- tentoonstelling aldaar, een lezing met lichtbeel den gehouden over „Succulenten der Nederland- sche Antillen". Spr. begon met erop te wijzen, dat de succu lenten-flora op Curagao feitelyk beperkt is tot twee families, namelyk de cactaceae en de aga ves. In de families is ook de groepeering weer zeer beperkt, al zyn de individuen op de Antil len in tallooze menigte aanwezig. Ten onrechte noemt men hier te lande de succulenten ook wel vetplanten, eerst in den laatsten tyd begint men in navolging van het naaste buitenland, de planten hun juisten naam te geven De families zyn te verdeelen in drie groepen, en wel schyfplanten, zuilvormige, en bolvormige planten. De eerste soort, de opuntia, bouwt uit het centrale punt der plant de eene schyf op de andere, waarvan de bovenste de bloemen draagt. Op Curagao kent men van de opuntia een drietal vormen. De doornen bestaan uit een reeks zeer fijne weerhaakjes, die zich uiterst moeilyk laten verwyderen uit een lichaamsdeel, waar ze inge drongen zijn. Een andere soort zijn de Cerei, of Cereus- achtigen, de zuilvormige cactussen. Zy dragen een kortere doorn, die echter nog wel enkele centimeters lang kan worden. Zy zyn in staat ter zelfder plaatse de gesiachtelyke en de ve getatieve voortplanting te doen geschieden, door zoowel bloemen, vruchten en zaad, als nieuwe takken voort te kunnen brengen via dezelfde bladporiën. De derde groep, die der bol- of melocactus- sen bestaat ook slechts uit enkele weinige stor ten, van welke de onderlinge verschillen z°er gering zijn. Daarnaast treft men nog aan- de mamillaria en de agaves, de cultuur van deze laatste is echter zeer verwaarloosd. Aan de hand van lantaarnplaatjes lichtte spr. vervolgens den overgang van olad-cactus tot bol-cactus toe. Hierbij gaf de ryke succu lenten vegetatie op het eiland een sterken in druk. van de duurzaamheid en de stekelbewa pening der enorme exemplaren, die vaak meer dan driemaal manshoogte bereiken en met suc ces als heggen worden gebezigd, langs de plan tages en landhuizen. Uit geographische onder zoekingen is gebleken dat op Curagao en Aruba de bakermat gelegen is van de melocactussen. Uitvoerig besprak spr. hierbij nog het groei proces der agaves, welker bloemstengels vier a vyf meter hoog kunnen worden, en waaruit men zelfs dranken weet te bereiden van be dwelmenden aard. Men plantte ze voorheen ook aan ter wille van den vezel, die voor industrieels doeleinden aangewend werd. Met een warme aanbeveling voor de cactus- waardeering, besloot spr. zijn door het niet groote, maar aandachtige publiek met belang stelling gevolgd overzicht dezer succulenten flora. Gisterenavond laat arriveerde in de technische Afdeeling van de K. L. M. op de „L.U.T.O.' rechtstreeks uit Amerika de schitterende ge- gearde Wasp-tidi-motor. Deze 550 p.k. motor van de Pratt Wittney fabrieken in Hartford U. S. A. trok direct enorme belangstelling. Deze motor is een speciale „show-motor" en kan tot in onderdeden, aan het publiek gede monstreerd worden. Bovendien is de motor uit gerust met een verstelbare schroef. Motor en verstelbare schroef gaan onmiddellijk na af loop van de „L.U.T.O." naar de Parijsche Aero Salon. Wanneer men bedenkt, dat deze inzending door de Parysche Aero Salon als een der meest technische snufjes wordt gewaardeerd, zoo is het begrijpelyk, dat het L.U.T.O.-bestuur zich verheugt, nog vóór het Parijsche gebeuren deze technische wonderen te kunnen exposeeren in Amsterdam, op het IJsclubterrein. Woensdagavond half acht heeft deken Lu- c~~:en te Beverwijk, aan pastoor J. B. Nagel te Assendelft uit voorzorg de laatste H.H. Sac ramenten toegediend. Reeds geruimen tyd is pastoor Nagel ziek, doch de laatste dagen is zyn toestand verer gerd. Enorme hoeveelheden bloembollen zijn in het afgeloopen seizoen aan de diverse bloembollen veilingen in óns land onverkocht gebleven. Eenige malen moesten de bollen die on verkocht bleven opnieuw worden geveild totdat tenslotte de Ned. Sierteeltcentrale na mens de regeering deze bloembollen tegen den vastgestelden prys overnam. Oorspronkelijk zouden deze bloembollen, evenals de doorgedraaide groenten, vernietigd worden. Naar we evenwel vernemen, zijn thans plan nen ontworpen om deze onverkochte bloem bollen beschikbaar te stellen voor gemeente besturen en andere daarvoor in aanmerking komende instellingen, voor het beplanten van plantsoenen enz. Op deze wyze kon wellicht een goede propaganda worden verkregen voor het geregeld gebruiken van bloembollen. Het Bossche Gerechtshof veroordeelde A. H. C., te Eindhoven, tot tWee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, met bevestiging van het vonnis der rechtbank, wegens den overval op den bankbediende H. S. in het gebouw van de Ned. Bank te Eindhoven, waarby verdachte de bedoeling had S. bewusteloos te slaan met een yzer om daarna geld te stelen. S. maakte alarm, zoodat verdachte den voorgenomen roof niet kon volbrengen. De advocaat-generaal had drie jaar gevan genisstraf geëischt. Ook de R. K. Slaohtersvereeniging „St. Pe trus" heeft aan den Minister van Economische Zaken verzocht niet over te gaan tot verdere afslachting van vee. De crisisheffing van twee honderd pet. weegt reeds zwaar op vele bedry- ven. Een nieuwe afslachting met handhaving van de extra heffing op vleesch staat de al- gemeene en onderscheidene bedryfsbelangen ernstig in den weg. Een windhoos heeft op verschillende kwee- keryen in het Westland nogal wat schade toe gebracht. Zoo werden bij den tuinder H. F. aan den Nieuwenweg te Poeldyk honderd eenruiters op genomen en een einde verder neergeworpen Daaiuy trof de tuinder het al erg ongelukkig want een groot deel van de ruiten kwam juist in enkele serres terecht, zoodat ook hier talryke rui'en aan stukken gingen. Ook op verschillende andere kweekerijen in het Westland werd glasschade aangericht. Naar wy vernemen zullen B. en W. van Krommenie in de eerstvolgende raadszitting voorstellen, in beginsel tot samenvoeging der Zaangemeenten te beslhiten. In antwoord op een aan den minister van Economische Zaken gericht telegram betreffen de het nieuwe clearing-verdrag met Duitschland ontving de vereeniging „De Koophandel' te Broek op Langendyk een schryven, waarin ver wezen werd naar de mededeelingen, door den Minister van Economische Zaken in persgesprek gedaan. In een nieuw adres aan den minister heeft de vereeniging thans enkele opmericingen gemaakt, waarvan het belangrijkste hierop neerkomt. 1. Geen enkel lid der vereeniging heeft gewe ten dat in Juli de faciliteit van Duitschland tot het verkoopen van Sonderkonto-Marken op de vrije markt ingetrokken werd, waardoor 't Son- derkonto noodwendig moest oploopen. Zy zijn dan ook totaal onwetend gebleven van het groote risico, dat zij door dezen maatregel liepen. 2. Vervolgens blijkt uit het communiqué, dat de Regeering, hoewel zy bij de instelling van de autonomie clearing den toestand ernstig achtte, toch heeft gemeend de exporteurs niet te moeten waarschuwen, wyl stopzetting van den uitvoer tot nog ernstiger gevolgen zou geleid hebben. Adres santen merken op, dat stopzetting juist zéér in het belang van de exporteurs zou zyn geweest. De Regeering heeft echter blykbaar gemeend, dat de belangen van andere oedrijfsgroepen zwaarder wogen. Zij kunnen niet anders conclu- deeren, dan dat de belangen der exporteurs daar aan zijn opgeofferd. Dat daaruit verplichtingen van de Regeering tegenover de exporteurs voortvloeien, kan naar hun meening moeilyk worden ontkend. Hetzelfde geldt van het feit, dat niets werd bekend gemaakt omtrent de wei gering van Duitschland in Juli tot verderen ver koop van Sonderkonto-Mark en op de vrye markt. 3. Het communiqué heeft de stelling herhaald dat de exporteurs het risico van uitvoer naar Duitschland kenden, maar het risico van een verdrag onzer Regeering met Duitschland, waar bij ons tegoed op Sonderkonto, Zwischenkonti en van nog onbepaalde handelsvorderingen zou worden geblokkeerd, dat risico konden de expor teurs in de verste verte niet vermoeden. 4. Ook ontkent adressant, dat de exporteurs, het risico kennende, den export naar Duitsch land nog hebben vergroot. In tegenstelling met de meening, dat de Regee ring het ontstaan van het risico voortspruitende uit de blokkeering niet heeft kunnen verhinde ren merkt adressant op, dat de Regeering dit risico had kunnen verhinderen, door eenvoudig niet zulk een clearingverdrag af te sluiten. In dat geval zouden de exporteurs, wien de ware toestand intusschen duidelyk geworden was en van wie de een na de ander reeds opgehouden had te exporteeren, door de autonome clearing die des te meer effect zou zyn gaan sorteeren, binnen korteren tyd hun tegoed in Duitschland binnen hebben gekregen. De exporteurs moeten worden schadeloos ge steld voor het zeer groote nadeel, dat hun door het clearing-verdrag met Duitschland wordt aangedaan. Een practischer oplossing zou zyn, indien de Nederlandsche Staat nu reeds de momenteele en nog te storten bedragen op het Sonderkonto overnam. Dat hierin voor de Staat een belang- rk risico schuilt valt niet te ontkennen, doch des te groot er dit risico is. des te minder mag de Regeering dit den exporteurs laten houden. Zondag ajs. geeft het Residentie-orkest onder leiding van dr. Peter van Anrooy zijn eerste matinée te Rotterdam. Als soliste treedt op de zangeres Lea Fuldauer. Er zullen werken worden uitgevoerd van Mo zart, Strawinsky, Verdi, Pranchielli en Tschai- kowsky. Naar impresario Ernst Krauss ons mededeelt, onderhandelt Alfred Fischer, de directeur van het Schoop-ballet, met de Paramount te Parys over de eventueele vertolking der hoofdrol in een groote film door Trudi Schoop, waarvoor zy zef het scenario zou schrijven. Gedacht wordt aan een soortgelijke rol als Trudi Schoop's ver maarde „Fridolin"-creatie. >-\ i X* ent U LUX TOILETZEEP? Dan zal bet U niet moeilijk vallen Uw opinie over deze beroemde scboonlieidszeep, die dagelijks door 90 van de 100 filmsterren gebruikt wordt, onder woorden te brengen. Voor de beste en kortste omschrijving van de volgende hoedanigheden van Haargescliiktlieid voor de dagelijkse verzorging zelfs van de teerste Luid. Het delicate parfum, dat zelfs de meest verwende smaak voldoet. Het overvloedige, zackte scliuim en zijn Leilzame werking op dekuid. De edele gron dstofTen, die in LUX TOILET ZEEP zijn verwerkt, lietgeen voor elke leek onmiddellijk waarneembaar is aan de aksoluut enige, ivoorwitte kleur. Zuiver Ned erlands fakrikaat. loven wij uiti le Prijst 3 st. Lux Toilet Zeep p. mnd. GEDURENDE UW LEVEN 2e Prijs: 3 3e Prijs: 3 4e Prijs: 3 5e Prijs: 3 6e Prijs: 3 10 jaar 5 jaar 3 jaar 2 jaar 1 jaar terwijl de 500 volgende deelnemers een feulte verrassing ontvangen. Inzendingen moeten in bet bezit zijn van. Levers Zeep Mij. N.V. Rotterdam, vóór 31 December a.s. Bij elke inzending moeten drie buitenomslagen van Lux Toilet Zeep worden gevoegd. Op de Pr" enveloppe moet staan: rrysvraag L. T. Z. 1127 De beoordeling der inzendingen berust bij de Directie. Over de toekenning der prijzen kan Ïeen briefwisseling worden gevoerd. )e uitslag wordt eind Februari in dit blad bekend gemaakt. LTSSa-02»6 SOERABAJA, 18 Oct. (Aneta.) De omvang van de fraude bij den Provincialen Waterstaat te Sitoebondo by de irrigatieafdeelingen Pe- kalen en Sampean heeft thans reeds een be drag van ƒ125.000.— bereikt en is nog steeds stygende. Voor de Amsterdamsche Rechtbank hebben zich twee nog jeugdige personen te verant woorden gehad, de 23-jarige A. B. te Amster dam en de 24-jarige W. F. S. te Arnhem, ver dacht te hebben ingebroken in het benzinesta tion, gelegen aan den Ryksstraatweg by den Hilversumscheweg in de nabyheid van Laren. In den nacht van 1 op 2 Juli jJ. is in ge noemd gebouwtje ingebroken. De daders heb ben zich toegang verschaft door verbreking van een ruit. Uit een kantoortje werd een geldkistje vermist, dat in een bureau stond. Het trommeltje hield ruim 163 gulden in. De Het Nationaal Comité voor Arbeid aan werk looze Intellectueelen, eenige weken geleden ge vormd. heeft zich thans officieel geconstitueerd en is als volgt samengesteld: H. A. Seyffardt, voorzitter, Luit.-Gen. b. d., Oud chef v. d. Gen. Staf, Den Haag; P. J. van Lookeren Campagne, secretaris, Hilversum; Ds. D. Boer, voorz. Ned. Pred. Bond, Den Haag; Mr. Dr. H. J. v. Brucken Fock, adviseur, Den Haag; Mr. B. Grootenboer, notaris, Den Haag. Mr. Dr. Bosch, ridder van Rosenthal, Com missaris der Koningin, Utrecht; Dr. D. Crena de Jongh, Pres. Ned. Handel My., Amsterdam; Mr. P. Droogleever Fortuyn, Burgemeester van Rotterdam, Rotterdam; Jhr. Mr. Rh. Feith. Pres. v. d. Hoogen Raad. Den Haag; J de Graaff, Chef v. d. Marine Staf, vice-admiraal. Den Haag; D. Hans, Voorzitter Ned. Journa listen Kring, Den Haag; Dr. M. de Hartogh. arts, Amsterdam; J. W. Henny. Voorz. Ned Dagbladpers, Amsterdam; R. E. Kielstra, Dir. Kasvereeniging, Amsterdam; A. H. A. Klaare. Dir. Petrolifere N. V., Den Haag; Mr. R. Koole, Dir. Incassobank N.V., Amsterdam; T. L. Kruis. Schout by Nacht, commandant der Marine, Den Helder; W. Labohm, Dir. Koloniale Bank N.V., Amsterdam; Mr. K. P. van der Mandele, Dir. Rott. Bank N.V., Rottërdam; P. May, lid Fa. Lippmann Rosenthal Co., Amsterdam; Mr. E. s. Meuten, lid Fa. Heldring Pierson, Den Haag; Mr. S. J. R. de Monchy, Burgemeester van Den Haag, Den Haag; Mr. L. F. A. M. van Ogtrop, Dir. Bybank Javasche Bank, Amster dam; S. H. Reynders, chef v. d. Gen. Staf, Den Haag; Dr. P. H. Ritter, Utrecht; Jhr. W. Röell, Commandant v. h. Veldleger, Den Haag; H N. A. Swart, Luit. Gen. b.d., Adjudant in buiten- gew. dienst van H. M. de Koningin, vice-pres. v. d. Raad v. Indië, Den Haag; Mr. L. J. A. Trip, Pres. Ned. Bank N.V., Amsterdam; G. Veth, lid Fa. Schill Capadose. Den Haag; Dr. w. de Vlugt, Burgemeester van Amsterdam, Amsterdam; Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin, Zwolle; L. M. Weterings, Directeur-hoofdredacteur N V Drukkery „De Spaarnestad", Haarlem; Mr H. P. van Leeuwen, Dir. Twentsche Bank N V.. Amsterdam. Het doel van het Comité is het zoo goed mo gelijk productief maken van den onbenutten arbeid in Nederland van de werklooze intellec tueelen. Met alle kracht en met alle energie werkt het Comité in samenwerking met de verschil lende deskundigen, die zich voor het opbou wende werk beschikbaar hebben gesteld, aan het bereiken van het gestelde doel. Het spreekt vanzelf, dat de voorbereidende arbeid tyd en geld kost en dat niets positiefs kan worden bereikt om de ellende van de duizenden werk looze intellectueelen welke niet te beschrij ven is te lenigen, zonder dat uit kringen, die met dit werk sympathiseeren, de noodige finan cieele hulp wordt verleend. Elke bydrage, hoe klein ook, is welkom. Be dragen kunnen op rekening van het Nationaal Comité voor Arbeid aan werklooze Intellectuee len worden gestort op de giro-rekening No. 1844 van de Fa. Heldring Pierson, bankiers te Den Haag. Het comité stelt voorop dat zyn taak en die van het Nationaal Crisis-Comité een geheel verschillende is. Het is o.m. de bedoeling om in samenwerking met de daartoe bestaande in stanties te trachten permanente werkverrui ming te helpen scheppen en daarby de werk looze intellectueelen in te schakelen. Daartoe heeft het comité de sympathie van velen in den lande en het feit, dat zoo vele vooraanstaande Nederlanders tot het Eere- Comité zyn toegetreden, is hiervan een bewys. inbraak gelukte, doch by de verdeeling van den buit liep het spaak. Voor de Rechtbank verklaarde B. dat hy zijn „compagnon" in een lunenroom in Hilversum had leeren kennen. Zij wa -en naar Laren ge gaan, waar de burgemeester jubileerde en fees telijkheden plaats hadden Op een gegeven oogenblik had S. voorgesteld in te breaen in het benzinestation. B. was er met op ingegaan en had buiten gewacht. De Officier van Justitie eisehte tegen den man, die reeds veroordeeld was, een gevangenis straf van 1 jaar en 3 maanden Het reclasseeringsrapport luidde niet bijzon der gunstig. De verdediger, mr. dr. E. Diaconide, bepleitte clementie. Ook tegen den tweeden verdachte, die vol hield onschuldig te zijn, requireerde het O M. 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De Rechtbank besloot op 24 October as. in deze zaak nog een getuige te hooren die thans niet was verschenen. Naar wy vernemen, is Woensdag een be stuursvergadering gehouden van den Kieskring Haarlem der R. K. Staatsparty waarop beslo ten is. aan het Partijbestuur te Den Haag een kennisgeving van adhaesie aan de beide adres sen van het R. K. Werkliedenverbond te zen den. Op Donderdag 1 November a.s. vindt de feestelijke opening plaats van den vernieuwden, geheel gemodemiseerden en verbouwden Prin- cesse Schouwburg te Den Haag. Deze herope ning op 1 November valt juist samen met den datum van het 10-jarig directeurschap van den heer Hugo Helm, die op 1 November 1924 de exploitatie van dit theater aanving, en er sinds dien onafgebroken en met stygend succes net bewind heeft gevoerd. Van I tot en met 15 November zal in het herboren theater de operette „Wir walzen in den Himmel hinein" worden opgevoerd. Hier mee begint dan de reeks van opvoeringen dezer operette in den vorm, waarin Hirsch en de zynen haar bedoeld hadden te brengen, met alle verrassingen, belichtingen en bijzonedrheden, welke slechts in het eigen huis der Hirschiant n mogelijk zyn. Alle avondvoorstellingen vangen evenals de groote galavoorstelling te acht uur aan. Des Zondags geeft men bovendien een matinée. Voor de feestelyke openingsvoorstelling heelt men ettelyke bijzonderheden uitgedacht, welke het specifieke karakter der vertooningen zullen verhoogen. In den nieuwen, grooten foyer vindt men bovendien de eerste van de reeks maandelijksche exposities van Nederlandsche Beeldende Kun stenaars, welke ondsr auspiciën van het Comité „De Kunst in Nood" worden gearrangeerd. In den kunsthandel G J. Nieuwenhuizen Segaar, te Den Haag, zal van 21 October tot 17 November 1934 een tentoonstelling van oude kunst gehouden worden. Geëxposeerd worden schilderijen door Abraham van Beyeren, Quiryn Brekelencam, Pieter Claesz., Pieter Codde, Ant. van Dyck. Jan van Goyen, Willem Claeszn. Heda, De Heem, Jordaens, Joos de Momper, Aert van der Neer, Jacob en Salomon van Ruysdael, Hercules Segbers, Jan Steen, David Teniers, enz., benevens grafiek van Goya. In de vergadering, welke de liberale Staats party dezer dagen te Amsterdam hield, liet de voorzitter, mr. Jansma, zich luidens de pers verslagen als volgt uit: „Toen de wereld liberaal bestuurd werd, ging het beter, we bedoelen daarmede geen ijdele grootspraak; we weten heel goed dat, als voor de crisis de liberalen aan 't bewind waren geweest, de crisis er niet door voorko men zou zyn, zoomin als een liberaal be wind de crisis kan bezweren; we bedoelen er echter mede, dat het afbreken van het vrij heidsbeginsel een der dingen is, die het her stel het meest in den weg staan. Wy zijn ons ervan bewust, dat inkorting van de vrij heid in crisistyd onvermijdelyk is, maar daartegenover zyn we ervan overtuigd dat de vrijheid hierby zooveel mogelijk ontzien moet worden. Met name zullen wy er daarom voor moeten werken, dat de vrijhandel zoo spoedig mogelijk den voorspoed terug- brenge." Deze redeneering zou den indruk kunnen vestigen, dat het, zooal niet uitsluitend, dan toch hoofdzakelijk de liberalen zyn, die krach tens het vryheidsbeginsel, strijden tegen de hooge barrières, welke tegenwoordig de gren zen versperren. Maar dit is onjuist. Eerstens bezitten de liberalen niet het mo nopolie der vrijhandelsleer en praktyk. En vervolgens zit er aan wat de heer Jansma het vrij handelsbeginsel noemde, nog heel wat méér vast dan een onbelemmerd ruil verkeer. En ook van dat meerdere komt de li beralen geenszins het alleenbezit toe. Eer is het tegenovergestelde "t gevaL Wy hebben dit om slechts één punt te noemen jarenlang in ons eigen land on dervonden, toen met groote inspanning van krachten en zware financieele offers de onder- wys-vryheid op het liberale deel der Natie moest worden veroverd. Van den anderen kant is ook niet alles, wat als vryheidsbeginsel wordt aangeprezen, prij zenswaard. Dit bleek om. op het gebied der sociale ver houdingen, welke, waar het bekende woord van Lacordaire, van dien aard kunnen wezen en meermalen waren en zyn, dat het de vrijheid is, die verdrukt en de wet, die vrij maakt. Er valt dus ten aanzien van de vrijheid en het vryheidsbeginsel het noodige onderscheid te maken. Er is vryheid èn vrijheid. En de ware vryheid vindt in het liberalisme en zyn beginselen niet den hechten grondslag en de duurzame kracht, welke zy behoeft, om haar naam waardig te zijn en de wereld tot zegen te strekken. P. S. Het bericht dat de regeering een herclassi ficatie der gemeenten in voorbereiding heeft, wordt thans door de „Volkskrant" aangevuld door de publicatie van een lyst der gemeenten die van de eerste naar de tweede en eene van die welke van de tweede naar de derde klasse zullen worden overgeplaatst. De regeering zal de navolgende gemeenten brengen van de eerste naar de tweede klasse: Amersfoort, Assen, Deventer. Maastricht, Mid delburg, Vlissingen, Wageningen en Zwolle. Van de tweede naar de derde klasse zullen worden overgebracht: Aalten. Amby. Ameland, Anlo Ter Apel, Avereest Beilen Berg en Terblyt Bodegraven, Bolsward. Borger Boskoop, Boxtel. Brielle, Coevoraen, Cuiem- borg. Delfzyl, Dongen, Drachten. Emmen. Epe, Franeker, Ginneken, Goes, 's Gravenzande, Haarlemmermeer, Hansweert, Harderwyk. Har- lingen, Havelte Heer, Heerenveen, Helle- voetsluis, Hindeloopen, Hoogeveen. Hoogezand, Houthem, Kampen. Leerdam. Marken, Meerssen, Munnikemoer, Muntendam Musselkanaai. Nieu we Hagen, Odoom Oosterhout (N.-B.), Oude Pekela A, Oud-Valkenburg. Peize Poe- denroyen Sappemeer, Scheemda Schier monnikoog, Schin op Geul, Sleen Smilde Spykenisse, Stadskanaal, Steenwyk. Temeuzen, Terschelling, Texel, Urk, Veendam, Veennui- zen Vlieland, Waalwijk. Wieringen, Wilder- vank, Zalt-Bommel, Zevenaar, Zevenbergen, Zierikzee, Zuidbroek, Zuid-Wolde Voor de gemerkte gemeenten heeft de regeering nog iets extra's bedacht; deze ge meenten is zy voornemens op 1 Januari 1935 te brengen van de 2e naar de 3e en aan zes maanden later, dus op 1 Juli 1935 van de derde naar de vierde! Het personeel dezer gemeenten krijgt dus eerst vier of zes procent verlaging, naar gelang het jaargelders of weeklooners zyn, en dan op 1 Juli nog weer eens vier of zes pro cent, dus in totaal acht of twaalf procent. In den Haagschen Kunstkelder zal van 20 October tot en met 9 November a.s. een ex positie gehouden worden van schilderijen en illustratief werk, door den Ed. Achtb. neer J. A. Schrijnder, burgemeester van Groote broek. Deze tentoonstelling zal op Zaterdag 20 nezer des middags om 3 uur officieel geopend worden, met een inleidend woord van mr. W. B. J. Budé. Voor de K. J. M. te 's-Gravenhage, zal op Maandag 29 October a.s. door het „Nieuwe Schouwtooneel", onder leiding van Ko van Dijk, een speciale opvoering plaats hebben van „Kinderen van ons Volk", naar het wérk van Antoon Coolen. Aanvang 8 uur in het gebouw „Custodia", aan de Brandtstraat, aldaar. Naar wy vernemen, zal door het Rotter- damsch Philharmonische Orkest, dirigent Eduard Flipse, in t concert, dat Zaterdag a.s. gegeven wordt, o.m. de Tweede Symphonie van onzen landgenoot Bertus van Lier, worden uit gevoerd. Tydens ditzelfde concert van het Rot- terdamsche Philharmonisch Orkest treedt de violiste Olly Fonden als violiste op: zy speelt Chausson's „Poéme".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9