Echtpaar Mollison aan den kop Half acht te Bagdad geland Goudblok-conferentie geëindigd met onderteekening van protocol Kardinaal-legaat te Rio Het nieuws van heden JORNA Zn. i UIVER" ZIT HUN OP DE HIELEN De kerkvervolging in Mexico KABINET TE BELGRADO AFGETREDEN BILATERAAL VERDRAG NEDERLAND-BELGIË? De uitvaart van Poincaré „De gedelegeerde" XERKEL. KUNST DE BAROMETER VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 21 OCTOBER 1934 Ochtendblad J» >3*^ Het „veld" uit elkaar Parmentier's humor Goemboes te Warschau Nieuwe taifoen boven de Philippijnen Zegen over stad en land Permanent secretariaat te Brussel Oostenrijkers bij den H. Vader Hulde van Doumergue Het Weer BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19006 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek iip mmmm. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN t,Panderjagerverliest tijd te Leipzig en ligt één uur ach ter K. L. M.-toestel De leidende ,J$lack Magie Het moeilijkste deel der route?het eindje LondenMelbourne Dejeuner bij den Poolschen president Te Manilla waren tijdig voorzorgs maatregelen genomen WMBÊËÊê Tienduizenden juichen den Pau selijken gezant toe; militaire eerbewijzen Het verzoek van de Kamer tot uit wijzing van het episcopaat Wordt dr. Korosjetz in de nieuwe regeering opgenomen? KINGSFORD SMITH VLIEGT NAAR AMERIKA De Brusselsche bijeenkomst heeft, volgens minister Jaspar, posi tieve resultaten bereikt Plechtige overbrenging van het stoffelijk overschot naar de Notre Dame Vertoefde verscheidene malen in Lausanne Edelkopersmederij Monstransen Kelken Altaren Communiebanken Mildenhall, Zaterdagmorgen 6 uur 34Vz minuuthet startsein voor de „Uiver" gaat omhoog Schandaal NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HB 9 Gezicht op Conzem aan de Saar Voorloopig Verslag: der Tweede Kamer ove? Hoofdstuk I der Rijks begrooting voor 1935. De Londen-Melbourne-race, zorg vuldig voorbereid en met zooveel belangstelling tegemoet gezien, heeft al dadelijk voor de noodige sensatie gezorgd. Reeds in de eerste étape zijn drie deelnemers blijven steken. Van Neville Stack en Turner kwam de eer ste Jobstijding. Ter hoogte van Amiens trof de „Airspeed" een zoo dichten mist, dat men het beter achtte terug te keeren naai Abbeville, waar met goed succes werd geland. Het ligt, volgens de berichten, in de bedoeling der En- gelschen om wanneer het weer opklaart, den tocht voort te zetten. Een tweede Engelsche machine werd kort daarna het slachtoffer van de slechte weers gesteldheid, welke boven het Westen van Frankrijk bleek te heerschen. H. L. Brook werd te 9.15 gedwongen met zijn „Miles Falcon" toe stel een noodlanding te maken in het depar tement Seine et Oise. Later op den nag is Brook niettemin doorgevlogen om te 17.10 Marseille te bereiken. Uit Boekarest kwam eindelijk het bericht, dat de Amerikaansche „Granville Monoplane" met Miss J. Cochran en Wesley Smith daar was geland, maar wegens allerlei moeilijkheden op het eerste traject ondervonden, besloten was den tocht niet voort te zetten. Verder bleven steken de „Fairey Fox" van den Engelschman H. P. Gillman, die te Mar seille den Zondag af wilde wachten teneinde een defect aan den carburator te nerstellen en te Rome de „Dragon" (Nieuw. Zeeland), van Hewett en Kay welke geen kans meer zagen voor het duister een volgende étape te halen. De groote belangstelling in ons land ging intusschen uit naar de verrichtingen van „Uiver" en „Panderjager", welke met zoo goede verwachtingen waren gestart. Ofschoon de „Uiver" niet aan de snelheids-race deelneemt, bleek het al spoedig, dat hij den eersten dag de Pander de baas zou zijn. Om tien voor twaalf, anderhalf uur vroeger dan verwacht Werd, verscheen de „Uiver" reeds boven Rome. De Panderjager landde om 9.40 te Leipzig om benzine in te nemen, welke reeds draadloos Was aangevraagd. Het oponthoud van veertig minuten beschadiging der huidverf moest Worden hersteld was echter teleurstellend lang. Om tien minuten over half elf zette de Panderjager zijn tocht voort, passeerde om 13.48 Belgrado en landde vlot te Athene, van- Waar om 18.55 naar Bagdad werd doorgevlogen. Na een tusschenlanding te Athene was inmiddels de „Uiver" met on geveer een uur voorsprong op den t,Panderjager" het eiland Rhodes vóór de Klein-Aziatische kust om 18.00 gepasseerd. Ging de „Uiver" aan den kop van het leidend Peloton? Bij de landing te Rome meldde men, flat het Nederlandsche vliegtuig de andere ver Vooruit moest zijn. Het klonk te mooi, om er Zonder meer geloof aan te hechten, temeer omdat alle berichten ontbraken van de ge- fluchte concurrenten, het echtpaar Mollison. Waar bevond zich de zwart en gouden „Cornet", waarover vrijwel geen bericht binnen kwam? Alleen Boekarest meldde des middags, dat vermoedelijk het toestel der Molli sons daar was overgevlogen. Verder bleef men in het onzekere rot later in den avond de melding kwam dat de „Black Magie" om 19.30 te Bag dad was geland. De Mollisons, die Zaterdagmorgen om half zeven als eerste van Mildenhall startten, gaan dus aan den kop! De afstand MildenhallBagdad, metende 2553 mijl, is door de Mollisons afgelegd met een ge middelde uursnelheid van 199 mijl. Zaterdagmiddag te ruim twee uur gaf de B.B.C. over alle Engelsche zenders en gere- layeerd naar Australië en Amerika een oogge tuigenverslag van het vertrek der vliegtuigen van Mildenhall. De spreker vertelde weinig fei telijk nieuws, doch deed eenige aardige mede deelingen, die een juist beeld gaven van de stemming, welke dezen morgen vroeg op Milden hall heerschte. Met waardeering maakte hij melding van de kalmte en het gevoel voor humor van de Hol- landsche deelnemers. Een der jongere deelne mers kwam Parmentler, den gezagvoerder van de in Engeland zoo goeden indruk makende „Douglas" vragen, wat de Hollandsche vlieger, met zijn groote ervaring en bekendheid met deze route, het moeilijkste gedeelte achtte. Parmentier keek nadenken, wreef eens met zijn vinger langs zijn neus en zei toen aar zelend.. „Noulaat eens kijken.... ik denk zoo, dat eindje tusschen Londen en Melbourne. Ook de radio-verslaggever bewonderde de fraaie start van den „Panderjager" en sprak, evenals trouwens iedereen op Mildenhall, zijn verbazing uit over den korten aanloop, dien de zware „Douglas" noodig had om „los" te komen. WARSCHAU, 20 Oct. (V.D.). Na eenige offi- cieele bezoeken en na een krans te hebben neer gelegd op het graf van den Onbekenden Sol daat is de Hongaarsche premier Goemboes in plechtige audiëntie ontvangen op het Konink lijk Kasteel door den president der Poolsche re publiek, die te zijner eere een déjeuner aan bood. Aan het déjeuner zaten o.a. aan de eer ste minister Kozlowski, de minister van buiten- landsche zaken, Beek, de minister van onder wijs, Jendrzejewitsj en de gevolmachtigde mi nister van Hongarije te Warschau, benevens de Poolsche gevolmachtigde minister te Boedapest. MANILLA, 20 Oct. (V.D.). Heden heeft weder om een taifoen boven de Philippijnen gewoed en wel boven Luzon. Vooral ernstig werd de stad Naga in de provincie Camarines geteisterd. De stad werd overstroomd. Te Manilla konden tijdig voorzorgsmaatregelen genomen worden, aangezien een ambtenaar van het meteorolo gisch instituut te Naga een naderenden taifoen had gemeld, waarop onmiddellijk per radio de noodige instructies konden worden gegeven. De schepen hadden de binnenhaven reeds verlaten, toen de storm losbrak. Het totaal aantal dooden, dat gevallen is bij den taifoen van 16 October bedraagt volgens de laatste gegevens 87. RIO DE JANEIRO, 20 Oct. (eigen bericht). Hedenochtend om half 10 is de „Conto Grande" de haven van Rio de Janeiro binnengeloopen. Een smaldeel van de Braziliaansche vloot voer het kardinaalschip tegemoet, terwijl eenige vliegtuigen het in de lucht begeleidden. Aan de feestelijk versierde haven, waar vele tienduizenden den Pauselijken gezant toejuich ten, wachtten de Braziliaansche president, de nuntius, talrijke ministers, de kardinaal-aarts- bisschop Leme, verschillende bisschoppen en burgerlijke autoriteiten den kardinaal en de Pauselijke missie op en begeleidden hen in een feestélijken stoet door de stad. Langs den weg stond een groote troepenmacht opgesteld, die aan den Pauselijken gezant de militaire eerbewijzen bracht. Onder klokgelui begaf de kardinaal-legaat zich eerst naar de Kathedraal, waar hij eenige oogenblikken in gebed verwijlde en daarna naar het regeeringsgebouw, waar hij door den pre sident der republiek plechtig werd ontvangen. Hedenavond zal de kardinaal-legaat de Cor- covadoberg bestijgen en aan den voet van het standbeeld van den Verlosser, dat dezen berg bekroont, in naam van den Paus een plechtige zegen uitspreken over land en volk van Bra zilië. Deze zegen zal door de Braziliaansche en verschillende Amerikaansche radiostations ver spreid worden. MEXICO-STAD, 20 Oct. (Reuter). Zooals wij reeds berichtten, heeft de Mexicaansche Kamer van Afgevaardigden besloten tot uitwijzing van alle R. K. aartsbisschoppen en bisschoppen uit het land. Het besluit wordt gemotiveerd met de op merking, dat de Roomsch-Katholieke bisschop pen slechts bevelen van het Vaticaan ontvan gen en derhalve buitenlanders zijn. (In een ander Reuterbericht wordt als motief gemeld, dat het episcopaat zich schuldig heeft gemaakt aan een propaganda tot omverwerping der hui dige Mexicaansche regeering.) Verder heeft de Kamer besloten om president Rodriguez door een speciale delegatie de uit voering van het uitwijzingsbesluit te doen ver zoeken. BELGRADO, 20 Oct. (Reuter). Het kabinet is afgetreden, ten einde het regentschap in staat te stellen, een nieuw kabinet te vormen, beantwoordend aan de eischen van dit oogen- blik. Men vermoedt, dat een concentratie-ka binet gevormd zal worden, waarin ook zitting zullen hebben de opposanten, die bij den dood van koning Alexander blijken van trouw heb ben gegeven. Van dit kabinet zou de voormalige Slowenen-leider dr. Korosjetz deel uitmaken. Bij geruchte wordt als kabinets-formateur ge noemd Jeftitsj, tot dusverre minister van bui- tenlandsche zaken, in wien de koning groot ver trouwen heeft gehad en van wien men beweert, dat hij reeds geruimen tijd door koning Alexan der uitverkoren was als leider der regeering, daar Alexander reeds sinds maanden een nieu we regeering had voorbereid, welke hij na zijn terugkeer uit Frankrijk had willen vormen. BRISBANE (Australië) 21 Oct. (Reuter). Kingsforth Smith is hedenmorgen om 4 uur voor een vlucht naar Amerika gestart. Als tweede piloot vergezelt hem Captain Taylor. BRUSSEL, 20 Oct. (Per tel.) De goufl- blokconferentie werd Zaterdagmiddag ge sloten. Om half 5 hebben de afgevaardig den der vijf deelnemende landen een pro tocol onderteekend, waarvan we den inhoud nierondej. vermelden. De Nederlandsche Minister van Economi sche Zaken, Mr. Steen berghe, heeft des middags den vertegenwoordigers der Neder landsche Pers een kort onderhond toege staan, waarin hij de voornaamste punten van het protocol opsomde. Hij zeide, dat alle afgevaardigden het er over eens waren, dat het permanente secretariaat te Brussel zou worden gevestigd en dat hij zelf ook in dien geest had gesproken. Voorts deelde hij nog mede, dat het de be doeling is, dat de verschillende landen, ieder op zich zelf, met de bij het goudblok behoorende landen, bilaterale overeenkomsten afsluiten, welke later in een vergadering van de alge- meene commissie met elkaar zullen worden ver geleken en waar dan getracht zal worden ze met elkaar in overeenstemming te brengen. Van andere zijde vernemen wij, dat tus schen Nederlandsche en Belgische hoofd ambtenaren besprekingen hebben plaats ge vonden over een bilaterale overeenkomst, volgens de in het protocol vastgelegde prin cipes. Nadat het protocol was onderteekend, heeft de heer Jaspar de vertegenwoordigers der pers ontvangen. Hij zeide o.m., dat hij zeer tevreden was over de werkzaamheden der commissie. Wij hebben positieve resultaten bereikt, aldus de heer Jaspar. Wij zijn zelfs verder gekomen dan wij hadden gedacht, wij zijn ons program ma voorbijgestreefd. Hij gaf vervolgens een opsomming van de in het protocol opgenomen punten en deelde nog mede, dat de subcommis sies reeds Maandag met hun weakzaamheden zullen aanvangen. De tekst van het protocol is als volgt; Ondergeteekende regeeringen, overtuigd zijn de, zooals zij te Londen op 3 Juli 1933 hebben verklaard, dat de monetaire stabiliteit een der noodzakelijke voorwaarden voor den terugkeer tot een normalen economischen toestand is, Overwegende, dat zij met de stabiliteit hun ner munten te verzekeren, bijdragen tot het herstel der wereld-economie, verklaren opnieuw, dat zij de huidige goud pariteit van hun munten zullen handhaven, erkennen, dat hun gemeenschappelijke munt- politiek gepaard moet gaan met een verdere uitbreiding van het internationale handelsver keer, welke uitbreiding gesteund moet worden door de gelijkheid der monetaire voorwaarden, bestaande in hun landen, komen overeen: I. een algemeene commissie samen te stellen, bestaande uit hun resp. vertegenwoordigers; II. voor wat betreft het handelsverkeer: 1. te onderzoeken op welke wijze het mogelijk is onderhandelingen tusschen de verschillende landen uit te breiden. Zij oordeelen. dat het wenschelijk is den globalen omvang van het handelsverkeer, zooals het was van 1 Juli 1933 tot 30 Juni 1934, te verhoogen met 10 pet.; 2. zonder uitstel tot dit doel bilaterale onder handelingen aan te knoopen, welke tot een goed einde gebracht moeten zijn binnen eer jaar. Het ontwerp van internationale overeen komsten betreffende de handels-propaganda hetwelk zij in principe goedkeuren, aan het onderzoek van de subcommissie voor te leggen welke samengesteld is uit de regeeringen met i zending, definitief den tekst vast te stellen der overeenkomst, zoodat de onderteekening er van spoedig zal kunnen plaats vinden; III. wat betreft het tourisme en de transpor ten twee subcommissies te vormen van afge vaardigden van ieder der regeeringen, tot taak hebbende een rapport samen te stellen voor de algemeene commissie over de voorstellen die aan deze commissie voorgelegd zijn of nog voorgelegd zullen worden; IV. zonder uitstel de subcommissies te doen vergaderen en zoo spoedig mogelijk de alge meene commissie bijeen te roepen, binnen een termijn van drie maanden, om kennis te ne men van den stand der werkzaamheden en het vervolg van het programma op te maken, zon der de belangen van derden en de noodzakelijk heid van een meer uitgebreide samenwerking op het internationale plan uit het oog te ver liezen. PARIJS, 20 Oct. Onder zeer groote belang stelling heeft heden bij regenachtig weer de nationale uitvaart plaats gehad van het stof felijk overschot van Raymond Poincaré, oud president der Fransche republiek. Nadat het stoffelijk overschot midden op het plein voor het Panthéon was opgesteld, sprak Doumergue met bewogen, doch forsche stem de lijkrede uit voor de dicht bezette tribunes. De premier verklaarde, dat Poincaré's geheele leven was gekenmerkt door zijn onvergelijkelijke burgerdeugd en zijn vaderlandsliefde. Wellicht was Poincaré de grootste burger geweest, dien Frankrijk sinds 1870 had gekend. Het was 12 uur, toen de stoet zich in bewe ging zette naar de Notre Dame. Hij werd ge opend door een regiment jagers en bereden Garde Républicaine. De oud-strijders volgden met meer dan 200 zwart-omfloerste vaandels. Vier groote auto's torsen de tallooze kransen en bloemstukken. Van een der grootste kransen ziet men op het afhangende lint duidelijk den naam van Peter II van Joego-Slavië. Dan volgt het door zes paarden getrokken affuit met het stoffelijk overschot. Aan het affuit onderscheidt men o.a. Herriot, oud-presi dent Millerand, generaal Weygand en generaal Bourgeois. Achter de baar schrijden o.m. mevrouw Poin caré en president Lebrun, de Fransche regee ring en de buitenlandsche vertegenwoordigers. Op het plein voor de Notre Dame staan ver schillende troepenafdeelingen opgesteld De klokken van de oude kathedraal beginnen te luiden. Aan den ingang verschijnen de geeste lijken onder leiding van Mgr. Crépin. Als het affuit voor het groote portaal stilhoudt, zet de muziek zacht de Marseillaise in. In de Notre Dame verrichtte kardinaal Binet, aartsbisschop van Besancon, de absoute. Na af loop werd het stoffelijk overschot van Poincaré overgebracht naar Nubécourt, waar het morgen in het familiegraf wordt bijgezet. LAUSANNE, 20 Oct. (V. D.) De Waadland- sche politie heeft bij haar nasporingen naar de Zuid-Slavische samenzweerders met zeker heid vastgesteld dat Kwaternik, genaamd de ..gedelegeerde", die in Turijn gearresteerd is, in September verscheidene malen in Lausanne heeft vertoefd, ten einde zich te oriënteeren en voorbereidingen te treffen voor het over schrijden der grenzen door zijn medesamen zweerders. Kwaternik beschikte over belang rijke geldmiddelen. Hij heeft in Lausanne gela gewisseld, dat bestemd was voor het bestrijden van de reiskosten der daders van den aanslag. Kardinaal Pacelli geestdriftig te Rio de Janeiro ingehaald. Bezoek bij den Braziliaanschen pre sident. Zegen over stad en land. Het protestantisme in Duitschland. De oppo sitie scheidt zich plechtig af van de z.g. rijks kerk. De uitvaart van Poincaré. Woorden van groote hulde van Doumergue. Kingsford Smith is gestart voor een vlucht AustraliëAmerika. Het Joego-Slavische kabinet afgetreden. Dr. Ko rosjetz, de leider der Slovenen, in de nieuwe regeering? Stand van de Nederlandsch-Duitsche clearing- rekening per 15 October. Rechtszitting in de openlucht te Hoogeloon. Doodelijke aanrijding te-'s-Gravenhage. De Nederlander Zwiers veroordeeld tot zes jaar tuchthuisstraf wegens militaire spionnage. Verwachting: Matige meest Zuid-W'es- H telijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt weinig of geen regen, weinig veranderins in temperatuur. Verdere Vooruitzichten: Weinig veran- dering. iilllllllllllllllllllllillllllllllllMllllinillllilllllllllllllllllllllHlllinilllilM ROME, 20 Oct. (Eigen ber.) Hedenochtend heeft Z. H. de Paus in audiëntie ontvangen de Oostenrijkschen politieminister baron Ham- merstein met een aantal leden van het Oos- tenrijksche politiecorps, die te Rome verblijf houden. De H. Vader hield een hartelijke toespraak, waarin hfj o.a. zei, dat Weenen de stad is, die hij van alle steden het beste kent. De Paus ze gende alle aanwezigen en met hen hun zeven duizend kameraden. HAARL. HOUTTUINEN 72 AMSTERDAM - TEL. 48539 Stand op Zondag 1 uur v.m.: 761 Vorige stand: 761.9 Er is wat gebeurd tusschen twee menschen uit een kennissenkring en de praatmakende gemeente heeft weer voor een volle week stof tot smoezen en roddelen. De koppen worden bij elkaar ge stoken, er worden blikken van ver standhouding gewisseld. Eigen braafheidvaak evenmin aanwezig als bij den beschimpte, mert hoogtij, tkoet opgeld. Wie hak dat kunnen WenkenWie had zooiets ver moed? Ze wisten wel dit en ze wisten wel dat, maar dat hij dit doen kon... Aan slagzinnen als: Het is niet om wat te zeggen, maarontbreekt het niet en met een zekeren wellust verkneutert men zich in andermans schandaal tot ook daar weer het nieuwtje van af is en er een ander opduikt, waarover zij met frisschen moed aan het roddelen kunnen slaan. Als men zich eens meer met eigen zaken dan met die van een ander bemoeide!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1