DE ROODE NEVEL De toestandder veehouderij New-Yo:hsche Beurs De Duitsche pro testanten GEEN SPRAKE VAN! ZONDAG 21 OCTOBER 1934 De oppositie scheidt zich plechtig af van de officieele rijkskerk Fransch oud-generaal veroordeeld Doodelijke aanrijding te 's-Gravenhage Motorrijder hotst tegen vrachtauto De Kunst in Nood" Tentoonstelling in het Paleis Paleis uit zijn lethargie Waardevast geld „De gulden moet worden herzien" Inleiding van den heer van Hey- nen in de vergadering van het Centraal Landbouwcomité Barbertje moet hangen Boterexport V eestapelvermind ering Sombere toekomst Brand te Eindhoven Pakhuizen uitgebrand DE PESTS1TUATIE TE BATAVIA ERNSTIGE AANRIJDING BIJ BUSSUM Motorrijder zwaar verwond opgenomen Stemming prijshoudend Omzetten 230.000 Shares Korte berichten X 23Va X t ex coupon bieden Graannoteering STOOMVAARTLIJNEN WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT EEN VERHAAL UIT DEN SLAVENOORLOG DOOR RANDALL PARRISH BERLIJN, 20 Oct. (Reuter). De synode van de z.g. belijdeniskerk, vertegenwoordi gende de predikanten en de protestantsche geloovigen, die in oppositie zijn tegen de of ficieele, onder leiding van bisschop Muller gestelde Evangelische rijkskerk, heeft be sloten zich van de officieele kerk af te scheiden. Met algemeene stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin deze afscheiding op plech tige wijze wordt afgekondigd. In de resolutie heet het verder: „Zonder inbreuk te willen maken op de controle-rechten van den staat, vragen wij van de regeering om te erkennen, dat de aangelegenheden van de kerk, haar leer en haar organisatie, moeten worden overgelaten aan het oordeel van de kerk, welke alleen ge roepen is, om in deze kwestie een beslissing te nemen". PARIJS, 20 Oct. (V. D.) De vroegere generaal Bardi de Fourtou, die deel uitmaakte van een der Stavisky-tmdernemingen en in verband daarmede reeds verscheidene malen met de justitie te doen heeft gehad, heeft zich heden te verantwoorden gehad wegens misbruik van zijn generaalstitel ten behoeve van een Engel- sche autofabriek, die opdrachten wenschte te krijgen van de Fransche ministeries van oorlog en luchtvaart. Bardi de Fcurtou is veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en een boete van 200 francs Zaterdagmiddag twee uur gebeurde te Den Haag een aanrijding met doodelijken afloop. Op den hoek van Allard Piersonlaan en Lin- naeusstraat is een motorrijwiel, waarop de zes-en-tvWntig jarige A. van W. was gezeten, opgereden tegen een vrachtauto van Van Gend en Loos. De motorrijder deed een val en kreeg een schedelbreuk. De geneeskundige dienst ver voerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag, waar hij bij aankomst bleek reeds overleden te zijn. De ^orzaak van het ongeval moet hoogstwaarschijnlijk worden gezocht in het feit, dat de motorrijder, die aan den vrachtauto wel voorrang verleende, door reed, toen de auto nog niet was gepasseerd. Vermoedelijk is hij met zijn voorwiel door het achtergedeelte van den auto gegrepen. In de plechtige en indrukwekkende sfeer der Burgerzaal van het Koninklijk Paleis aan den Dam te Amsterdam is Zaterdag de door het Comité „De Kunst in Nood" georganiseerde tentoonstelling van werken van steunbehoeven de kunstenaars officieel geopend door den Minister voor Sociale Zaken, Z. Exc. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. De plechtigheid werd bijgewoond door voor aanstaanden uit vele kringen; tot hen beh or den o.m. de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, de chef van de af deeling Kunsten en Wetenschappen van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer P. Visser, de wet houders G. Kropman en J. Rustige, die bij af wezigheid wegens ambtsbezigheden van den burgemeester, het gemeentebestuur vertegen woordigden, de voorzitter der Kamer van Koop handel te Amsterdam, de heer Gottfr. H. Crone, alsmede de oud-president der Nederlandsehe Bank, de heer mr. P. Vissering. De eerste spreker, mr. J. Visser, voorzitter van het Comité, begrqette het gezelschap als gasten van H. M. de Koningin. Spr. zeide dat door den wil van de Landsvrouwe het Kon. Paleis uit zijn lethargie werd gewekt om gasty vrijheid te verleenen aan deze tentoonstelling. Hartelijke woorden van dank richtte spr. tot den Intendant van het Paleis, jhr. mr. Six, die aan het inrichten van de tentoonstelling zijn volle medewerking heeft gegeven; tot het ge meentebestuur van Amsterdam en de daaronder ressorteerende instanties, tot den Commissaris der Koningin en tot den vertegenwoordiger der landsregeering. Met groote dankbaarheid gewaagde spr. van de toewijding aan deze zaak van Hare Maje steit, die reeds meer dan twee jaren haar hooge hulp heeft verleend. Zelf kunstenaresse was het haar een behoefte, de misdeelde kunste naars den zwaren strijd om het bestaan te hel pen verlichten. Spr. deed voorts uitkomen dat de arbeid van het Comité vruchtdragend is, dank zij de daad werkelijke hulp van duizenden in den lande. In acht maanden tijds' heeft men tweehonderd kunstenaars kunnen helpen. Spr. wekte allen op, het Comité nieuwen steun te verleenen door een bezoek aan de tentoonstelling of, zoo dit niet mogelijk is, door het storten van een gift op postgiro 84726. Het leger van duizenden, dat thans helpt, moet er een van tienduizenden worden (applaus). Vervolgens sprak de Minister voor Sociale Zaken, Z. Exc. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Spr. achtte het een voorrecht, iets te mogen bijdragen tot het slagen van dit voor treffelijk streven. Het opvallende is zeide spr. dat men een nieuwen kring heeft ont dekt, waarin nood heerscht. De wijze, waarop hier steun geboden wordt, is een wijze, die het mogelijk maakt dat de kunstenaar zijn scheppingsdrang, zij het op beperkt terrein, kan blijven uitleven. Op spr.'s departement is men bezig een weg te bereiden, die een soort verzekering voor onze kunstenaars mogelijk zal maken. Het comité wil dit „verzekeringswerk" mede op gang hel pen door een gift en ook daarom wekte spr. allen op tot krachtigen steun. Wie helpt, helpt vooral moreel in voortreffelijken zin en voor treffelijke mate, want het geestelijke is voor den kunstenaar het primaire. In de overtuiging, dat ook thans de hulp geboden zal worden, die onontbeerlijk is, ver klaarde de minister met groote blijdschap de tentoonstelling geopend (applaus) Het gezelschap begaf zich hierna naar de Troonzaal ter bezichtiging van de expositie. Zaterdag is in de schouwburgzaal van „Kras- napolsky" te Amsterdam de oprichtingsverga dering gehouden van de Vereeniging van Waardevast Geld-, Er was groote belangstel ling. De voorzitter, prof. dr. N. Polak deelde mede, dat reeds 360 aanmeldingen voor het lidmaat schap waren binnengekomen en dat dit aantal voldoende is voor de oprichting. Binnenkort zal een huishoudelijke vergadering worden uit geschreven voor de opstelling der statuten, als mede voor de benoeming van het bestuur. Komende tot het onderwerp, stelde spr. de waarde-onvastheid van het geld in het licht. De vereeniging zal de bestudeering van de mid delen om te geraken tot het doel: waardevast geld met zooveel mogelijk stabiele koopkracht ter hand te nemen. Geen enkel stelsel wordt daar a priori vooropgeschoven. Aan de voort gaande ontwrichting zal echter een halt moe ten worden geboden. De gulden moet worden herzien, zijn waarde-verhoudingen tot de goe deren en de buitenlandsche valuta moeten worden hersteld. Onze huidige regeering heeft een open oog voor alle ernstige vraagstukken en zij weet, dat de huidige goudbasis van den gulden geen doel op zichzelf kan zijn. Zij weet, dat die welvaart niet met een enkel middel is te verkrijgen, dat noch deze, noch gene mo netaire politiek de depressie kan opheffen. Maar zij weet ook, dat ieder middel, dat ver der verval kan voorkomen, dient te worden toegepast. De volgende spr., prof. G. M. Verrijn Stuart, betoogde, dat de koppeling van geld en goud de waardevastheid van het geld niet verhoogt, doch een stabiel algemeen prijsniveau van goe deren en diensten verhindert. Spr. meent, dat in een wereld van deflatie het geheele ceono- mische leven wordt ontwricht, daar de vaste lasten, de loonen en de overheidsuitgaven te zwaar gaan wegen. Daarom moeten de banden met goud worden geslaakt en moet 't land zijn monetaire vrijheid terugnemen. De gevolgen van interne verschuivingen zullen bij een verlaten van de goudbasis gering zijn. De kleine man zal er weinig van merken, evenmin als het staatscrediet, zooals de ondervinding in an dere landen heeft geleerd. Prof. Gonggrijp behandelde de kwestie uit het oogpunt van Indië en wees daarbij op de verarming der Inlandsche bevolking. Het Kamerlid M. P. van der Weijden kwam op voor degenen, die hun inkomsten trekken uit bodemproducten en schetste den zorgwek- kenden toestand op het platteland tengevolge van de scherpe prijsdaling van de producten. Spr. herinnerde aan zijn rede ter gelegenheid van de behandeling van het Landbouwcrisis fonds in de Kamer. Zonder devalueering of re geling van het schuldenvraagstuk wordt onze geheele eigen geërfde boeren- en tuindersstand onteigend. Spf\ lichtte zijn rede met tal van voorbeelden uit de practijk toe. Prof. ir. D. Dresden bepleitte een nieuwen waardemeter, daar het goud heeft gefaald. Vaststelling van een beteren waardemeter is een zaak van internationaal overleg. Uit de crisis zijn wij door een anderen waardemeter geenszins, maar onder den gouden standaard zijn wij er nog slechter aan toe. Als laatste hield prof. dr. ir. J. Goudriaan een door instemmingsbetuigingen onderbroken rede, waarbij spr. de argumenten van de voor standers van den gouden standaard onder de loupe nam en trachtte te ontzenuwen. Spr. noemde het dogmatisch vastleggen op hand having van de tegenwoordige waarde van den gulden een ontzaglijk gevaarlijk avontuur. Na een kort dankwoord aan den spreker sloot daarop de voorzitter de langdurige bij eenkomst. In de vergadering van het Ned. Landbouw comité heeft de heer A. van Heynen, van Gou da, gesproken over „de positie van onze vee houderij". Spreker verklaarde, dat de hoofdvraag is, welke positie de veehouderij inneemt in ver band met de grondculturen in het algemeen. Wij moeten ook de veehouderij toetsen aan de toekomstige verhoudingen der grondcultuur. Wij moeten niet de veehouderij uit de andere rand- bouwbestaansbronnen lichten. Spr. verdedigde de veehouderij naar aanlei ding van het verwijt, dat zij een intensief be drijf is en er maar op los gevoederd heeft. Men klaagt ook al over een te intensieve tarweteelt. Hoe kan men dus er een verwijt van maken, dat wij trachten, uit onze bedrijven te halen, wat er uit te halen is? Deden wij dit niet, men zou zeggen, dat wij evenals de Duitsche boeren ingeslapen zijn. Men klaagt over de offers, die men moet brengen aan heffingen voor den kaasexport. Deze export heeft in een jaar 21 millioen op gebracht. De toeslag was 11 millioen.. Er is dus een overschot van 10 millioen. Inzake de boter kwam spr. tot een export opbrengst van 143-2 millioen. De steun op de melk was 16 millioen. Hier was dus een tekort van IV- millioen. Maar men zegge niet, dat er in het algemeen slechts offers worden ge bracht, waar niets tegenover staat. Voorts zette spr. uiteen, dat de boterexport naar Engeland zijn goede zijde had en in de contingenteering tot uiting zal komen. Een egale veestapelvermindering moet leiden tot bepaalde fouten. Dit vraagstuk is ook on voldoende bekeken in verband met de verhoo ging van productiekosten per eenheid, welke heeft plaats gevonden, en met de vraag, wat de boer moet terugkrijgen voor wat hij van zijn veestapel moet afstaan. Spr. kwam voorts op tegen het verwijt, dat de veestapel te inten sief uitgebreid zou zijn. Noemenswaardige uit breiding heeff sedert een zekeren tijd niet meer plaats gehad. Ook Zuid-Holland verdient niet het verwijt, dat men deze provincie in dit op zicht doet. Gezond is de veehouderij niet, maar wat is nu wel gezond? Steun kan zij nu niet missen. De regeering en het publiek willen slechts een zeker bedrag offeren. Dit geeft een begrenzing. Daarbinnen hebbe een zoo doeltreffend moge lijke verdeeling plaats. Men late de veehouderij niet verschrompelen. Zij heeft nog nooit meer dan 60 a 65 gulden per H.A. steun van het Nederlandsehe publiek ontvangen. Spr. misgunt allerminst den steun aan den akkerbouw, maar de consument schijnt het groote offer daaraan gemakkelijker te brengen. De toekomst der boter is somber, als de re geering meent, dat margarine in haar tegen woordige samenstelling voldoende vet is voor de vetvoorziening der bevolking. Inzake kaas en vleesch zijn wij superieur aan elk ander land. Wij worden nu van markten af gedrongen, maar dit spijt onzen eigen afnemers en eenmaal zal er wel weer een andere wind moeten komen waaien. De heffingen op het binnenland leiden tot een consumptievermindering, weshalve zij nader moeten worden overwogen. De egale veestapel- vermindering moet ernstig worden herzien. Dezelfde fout heeft de gedachte, dat men slechts yt van de melk moeten steunen om tot vermindering te komen. De graanheffing is voor de veehouderij buitengewoon moeilijk aan vaardbaar. Spr. misgunt den graanbouw geen steun, maar deze vorm deugt niet. Niet d e steun van het graan moet ophouden, maar wel deze steun. De veehouderij moet naar verlaging van productiekosten streven. Het zwaar belaste, verarmde publiek zal men weer wat moeten ontlasten en daartoe zal men de grenzen wat wijder moeten openzetten. Dan krijgt onze veehouderij weer een kans, maar zij zal die alleen kunnen gebruiken, als zij er in is geslaagd, de kosten te verlagen. Men bezie het veehoudersvraagstuk nuchter zonder vooroordeel en zonder Prinzipienreiterei. Barbertje moet hangen, schijnt men te den ken. Dit verdient Barbertje niet. De voorzitter dankte den heer van Heynen voor zijn rede. Hij verklaarde, dat de vergade ring geslaagd was, uitte zijn vreugde over het hooge peil, waarop dé discussies hadden gestaan, sprak zijn voldoening uit over mr. Smeenge's aanwezigheid. Vanuit de vergadering werd den voorzitter hulde gebracht voor zijn presidium. De vergadering was hiermee geëindigd. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur werd brand ontdekt in een bergplaats, staande achter de sigarenfabriek van de Biggelaar aan het Stratumscheind te Endhoven. De brandweer, die telefonisch gewaarschuwd werd, was spoedig met een motorspuit en een ladderwagen ter plaatse. Men moest n.l. een paar bijzondere voorzorgsmaatregelen nemen, aangezien het vuur woedde in een perceel, dat grenst aan de groote Catharinakerk. Met twee stralen werd water gegeven. Men kon echter niet verhinderen, dat de vlammen oversloegen naar de aan weerszijden van de bergplaats gelegen pakhuizen. Het daar opge slagen ruw materiaal, voornamelijk grondstof fen voor de vervaardiging van snuif, bood het vuur een goede gelegenheid om zich te versprei den. Het duurde dan ook nogal eenigen tijd. al vorens de brandweer het vuur meester was. Eerst na anderhalf uur oordeelde de brand meester ir. Budde, dat het gevaar voor uitbrei ding dermate geweken was, dat het grootste deel van het materiaal kon inrukken. De bergplaats, waar de brand is uitgebroken, is vernield. Ook in de beide pakhuizen werd groote schade aangericht. De nablussching nam nog geruimen tijd in beslag. Omtrent den oorzaak tast men in het duis ter. De schade wordt door verzekering gedekt. Een en ander veroorzaakte op 't Stratumsch eind, waar een groot deel van het verkeer door gaat, een danige stagnatie. BUITENZORG, 20 Oct. (Aneta) De Con sul-Generaal der Nederlanden te Singapore deelde telegrafisch mede, dat de Federated Ma lay States Batavia met longpest besmet ver klaarden; me nverwacht dat de autoriteiten van de Starits Settlemens dit voorbeeld zullen vol gen. BATAVIA, 20 Oct. (Aneta) Inzake de pest- situatie valt ftog mede te deelen dat heden wederom he isolement van twee pondoks u op geheven. Om formeele redenen blijft thans nog een pondok geïsoleerd, daar de diagnose van twee zieken, die zich in de Centrale Burgerlijke Zie- keninrichting bevinden, nog niet is vastgesteld, alhoewel het bacteriologisch onderzoek een ne gatieve uitslag had. Op den Rijksweg tusschen Bussum en Naarden reden Zaterdagmiddag een vrachtauto en een personenauto achter elkaar. Eerstgenoemde wa gen verminderde bij de Hinloopenlaan zijn vaart en gaf een teeken dat de zijweg ingeslagen zou worden. De bestuurder van den personenauto, de heer J. K. uit Den Helder, welke sterk naar links uit en botste tegen een uit tegenoverge stelde richting komend motorrijwiel, bestuurd door den heer T. de H. uit Apeldoorn op. De' 57-jarige motorrijder werd tegen den grond ge slingerd en werd ernstig gewond opgenomen. Hjj had het linker dijbeen gebroken en zware inwendige kneuzingen bekomen. Hij is naar de Majella Stichting te Bussum overgebracht. De bestuurder van den personenauto en de overgie inzittenden bekwame geen letsel. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Volgens een bericht uit Kasjgar hebben de Chineesche regeeringstroepen op ongeveer 195 K.M. van Kasjgar een bende Chineesche op standelingen ontwapend, die in den laatsten tijd de wegen tusschen Kasjgar en Sarkand onveilig gemaakt had en o.a. de expeditie van Sven Hedin had overvallen. Twéé politie-motorbooten uit Costa Rica, die Zondag j.l. uit Puntenares waren vertrokken, zijn thans op het Cocos^eiland aangekomen, met de opdracht om 19 Engelschen van het eiland te verwijderen. Dezen bevinden zich op het eiland om naar een zeerooversschat te zoe ken. Costa Rica eischt evenwel het gezag over het eiland voor zich op. Volgens berichten van het eiland Luzon (IJhi- lippijnen) is het aantal dooden ten gevolge van de typyhoon gestegen tot 72. Vele personen worden vermist. De straten van Manilla en de huizen zitten nog zonder electrisch licht. In het Zuiden van Califomië Is groote scha de aangericht door een hevigen aardschok. Acht personen werden gedood en velen ge wond. Gedeelten van Long Beach zijn over stroomd. Ongeveer 200 huizen zijn beschadigd. Een passagiersvliegtuig uit Tasmanië is reeds eenige uren te laat; men vreest, dat het toestel in een bijna onbewoond gebied heeft moeten dalen. Vliegtuigen zijn opgestegen om te zoe ken. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper! Rubri- seering en gelijkvormige zetwijze. Billijk ha»- delstarief. Slotkoersen October Allied Chemical American Can Co. American Car. Foundry American For. Power American Smelting Ref. American Tel. Tel. American Tobacco American Waterworkr Anaconda Copper Ass. Gas Électr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethlehem Steel Co. Canadian Pacific Case Treshinjz Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref. Chicago Rock IsL Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5i/2 Youngleening Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric General Gas Electric General Gas El. cl. A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central International Harvester International Nickel International Tel. Tel. Kennecott Copper Koninklijke Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PI. A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod.G.A. National Steei New York Central Nord American Co. Norfolk Western Nova del Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse Electric. \Vqjo1 worth Building exdiv. ex claim, i gedaan en laten. 20 130 102% 16% 367/8 lil 80% 1:% 11 53 27% 15% 28% 12 Va 48 23% 43% 4% 2% 40% 1% 27 16% 28% 39% 93 103 10% 18% 30 15% 34% 24% 9% 17% 33 4.85-00 89 6% 2% 3% 28% 16% 2034 16% 3o3/* 21% 13% 168 2034 3972 32% 6 40% 6% 13% 18% I6J4 19% 40.34 83/g 102 9% 3% 15% 33°/a 2 32% c0% 19 130% 103 16% 6% 36% 110% 76% 15% 11 527/8 28 15% 28% 12% 47% 23 43% 47/8 2% 36% 1% 26% 16% 39 28% 391/4 93% 104 10% 18% 297/8 153/a 9% 171/4 34% 243/4 9% 17% 32% S9V2 6% 2% 3% 16% 20% 163/4 361/2 21% 131/s 168 233/8 39% 31% 5s/4 407/f 6% 13 18% 163/4 201/8 40% 8% 102% 9% 3% 57/8 16 331/4 2 32% 503/s 18 132% 1033/4 16% 6V4 37 llOS/4 80% 15% 11 52% 28% 1534 283/s 121/2 471/4 22 43% 5 2% 361/4 1% 27% 16% 39 28% 4OV2 94 104 10 18% 30% 15% 9% 173/s 34% 247/8 10 18 32% 4.87-00 89 6% 2% 3% 28% 16% 161/8 3fc7/g 213/4 13% 169 20 23%. 39 31% 6 41 6% 13% I8V4 17 19% 407/8 83/8 103 9% 3% S7/f 16% 33% 2 323/4 S03/g LIVERPOOL, 20 Oct. Tarwe. Dec. 5/0%, Maart 5/4%, Mei 5/6. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 20 Oct.: Schokland, s„ Methil; Arma, m.s., Calais; Bloemfontein, m.s„ terug van de officieele proetocht. Vertrokken 20 Oct.: Rhea, m.s., Spanje; Stella, s„ Hamburg; Britannlea, s., Londen; Theseus, s., Hamburg; Martha Russ I, s., Esbjerg; Maasland, s„ Hamburg; Grandon, s., Z. Amerika via Ant werpen; Gateshead, s., Newstale; Patria, s., Go thenburg; Alt. s„ Goole Nieuwendam, m.s., Nor- denham; Astarte, s., Bremen; Vechtstroom, s., Hull; Rijnstroom, s., Lelth; Hontestroom, s„ Londen. AMSTERDAM. Aangekomen 20 Oct.: Schokland, Methil, steenkolen, Rietlanden, Scheepv. Steenk. Mij. Arma Calais, marmer, Sumatrakade, Salomon's Kustvaartbedrijf; Bloemfontein, terug van de proeftocht. Steiger Holland-Amerika Lijn. HALCYON LIJN MAASBURG, 19 Oct. van Porto FeTrajo n. STAD DORDRECHT, 19 Oct. van Bagnoli naar Huelva. STAD HAARLEM, 19 Oct. van Oran te Servola. STAD ZALTBOMMEL, 19 Oct. van Oran naar Tonnay Charente. MIJ NEDERLAND POELAU LAUT, uitreis, 20 Oct. van Napels. CHR. HUYGENS thuisreis, pass. 19 Oct. Gi braltar. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHACCA, 20 Oct. van R'dam n. B.-Aires. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJN GROOTEKERK, thuisreis, pass. 20 Oct. Oues- sant. HOLLAND-AFRIKA LIJN BLOEMFONTEIN, arr. 20 Oct. te Amst., terug van de proeftocht. KLIPFONTEIN, 20 Oct. van Bremen n. Ham- NEW-YORK, 20 Oct. 20 Oct. 19 Oct. 20 Oct. 19 Oct. Brussel 23.51 Rome 8.62% Madrid 13.76 Bern 32.83 Weenen 19.00 23.50 Oslo 25.03 24.89 8.62% A'dam 68.20 68 19 13.74 Londen 4.97s/, 4.95% 32.81 Parijs 6.63% 6.63% 19.02 Berlijn 40 52 40.50 NEW-YORK, 20 Oct. 20 Oct. 19 Oct. 20 Oct. 19 Oct. Suiker Oct 1.71 Dec. 1.74 Jan. 1.74 Mrt. 1.78-79 Rubber Standaard Oct. 13.81 Dec. 14.01 Juli 14.13 Mrt 14.41 Katoen Loco 12.50 Oct. Nov Dec. Jan 12.21 12.24 12.2.-30 12.32 Febr. 12.34 Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco 1.74 Mei 1.83 1.81-82 1.77 Juli 1.86 1.85-86 1.77-78 Sept. 1.86 1.89 1.78 Ct.Cuba 2.84 2.87 13.92 Mei 14.62 14.70 14.11 Juli 14 82 14.90 14.22 Sept. 15.02 15.10 14.50 12.50 Mrt. 12.36-38 12.39-40 12.21 April 12.39 12.41 12.25 Mei 12.42 12.44 12.29 Juni 12-43 12.46 12.32 Juli 12.54 12.49 12.35 lC47/g 1123/g 106% 1137/8 Tin Loco 51.25 51.00 Nov. 51.25 51.00 Koffie (Rio) (Santos) Dec. ,7.06 7.20 Dec. 10.48 10.48 Mrt 7.31 7.44 Mrt 10.48 10.48 Mei 7.46 7.51 Mei 10.52 10.51 Juli 7.50 7.s7 Juli 10.55 10.54 Sept. 7.54 7.62 Sept 10.57 10.56 20 Oct. 19 Oct. Tarwe Dec 97%-% 9«.7/6-34 Mei 97%-% 99%-99 Juli 92%-1/2 94 Mais Dec. 76 Mei 78% CHICAGO, 20 Oct. 20 Oct. 19 Oct. Haver Dec Mei Juli 503/a 43% 43% 51% 49V* 44% Juli 78% Reuzei Locc 9.45 Oct. 9.32% Dec 9.371/2 Jan 9.47V? Mei 9.80 767/8 793/8 80% Rogge 721/2 74% 743/8 Duluth Lijnzaad Dec 70% Mei 723/g Juli 723/4 9.4a 9.32% 9-42% 9.52% 9. «7 V2 Dec. 1.82 Mel 1.84 1.833/4 1.85 20 Oct. 19 Oct. WINNIPEG, 20 Oct. 20 Oct. 19 Oct. Tarwe Gerst Oct 76 77% Oct. o0% 513/g Dec 7 6% 82% Nov 507/g 5l?4 Mei 81% 77 Mei -2 533/* Kogge Lijnzaad Oct 54% 563/g Oct 1.31 Dec. 55 57% Dec. 1.293/* 1.32% Mei 583/g 6(j7/g Mei 1.35 1.39 Haver Oct. 41 413/g Dec. 40 4(3/8 Mëi 40% 40% burg. RANDFONTEIN, uitreis, pass. 20 Oct. Vlissingen, van Antwerpen. IvON. HOLL. LLOYD MAASLAND, 20 Oct. van Amst. naar Hamburg, KON. NED. STOOMB. MIJ. RHEA, 20 Oct. van Amst. naar Spanje. STELLA, 20 Oct. van Amst. naar Hamburg. THESEUS, 20 Oct. van Amst. naar Hamburg. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK, 19 Oct. van Port Bouet naar T&kor&clL MAASKERK. 20 Oct. van Rotterdam naar Hamburg. REOGESTROOM. 17 Oct. van Monrovia n. Junk. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN MANOERAN, 20 Oct. van New Orleans te Kaapstad. DIVERSE SCHEPEN HERMES, arr. 18 Oct. te Spezia. MAASHAVEN, 19 Oct. van L. Palli.ce te Havre. THEMISTO, 20 Oct. van Newport naar Wes- tervick. WESTPLEIN, 20 Oct. van R'dam te Lulea. JOBSHAVEN, Antwerpen naar BAires, pass. 20 Oct. Vlissingen. REGINA, 20 Oct. van Rudkjöbing te Antwer- pen. BEYERLAND, 20 Oct. van R'dam te Sunderland. HOOGLAND, 20 Oct. van Delfzijl op de Tyne. SCHIELAND. 20 Oct. van de Tyne naar Zand voorde. THEANO, 20 Oct. van Belfast te Fowey. ALUDRA, 19 Oct. van R'dam te FTemantle. BATAVIER I. 19 Oct. van R'dam te Hamburg. IJSELHAVEN. 18 Oct. van Victoria naar Bahia. TARA, 19 Oct. van Rosario te B.-Aires. RANDWIJK, 19 Oct. van Savona naar Follanica. BEVERWIJK, 19 Oct. van Antwerpen n. Savona. EMMAPLEIN, 19 Oct. van Narvik n. Rotterdam. HAGNO, 19 Oct. van Norfolk te Baltimore. MARK, 16 Oct. van Kalix naar Rotterdam. NAALDWIJK, 12 Oct. van Uleaborg n. Cardiff. LETO, was 18 Oct. 200 mijlen O. van Belle Isle. BERKEL, naar Monrovia, was 19 Oct. 11 u. 30 v.m. 3C mijlen O. van Niton. MANVANTAJRA, naar Kopenhagen, was 19 Oct. 7 uur 50 v.m. 70 mijlen Z.W. van Niton. J. B. AUG. KESSLER, 19 Oct. van Balik Pap- pan te Fremantle IRIS 19 Oct. van Miri te Shanghae. MERWEDE, 18 Oct. van Ayr n. Charlestown. 32 Ik weet niet waarom ik begon te lachen, mis schien van opluchting dat ik zoo ontdekte waar we nu precies waren en nu ook wist hoe we uit onze benarde positie zouden komen. Het geluid van voetstappen op de losse steenen maakte dat ik opkeek. Noreeen stond een paar passen van me af terwijl ze met een hand de takken van een struik terug boog. „Waarom lach je?" vroeg ze. „Ik dacht al dat je weggegaan was, en toen hoorde ik je ineens lachen." „Ik jou verlaten! nooit. Zoo ben ik niet. Nee, nu moet ik toch protesteeren; ik heb urenlang trouw de wacht gehouden toen jij sliep en ik ben zelfs niet van de plek weg durven gaan. waar je me achtergelaten heb. Dat zweer ik je!" „Dat geloof ik wel, maar dit is toch beslist niet de plaats waar je vanmorgen zat." „Nee, da's waar, de zon stond al zoo hoog toen heb ik de paarden maar wat laten drinken en daarna ben ik hier nog wat blijven hangen en ik heb eens rondgekeken. Herken je de rot sen aan den overkant?" Ze keek naar het punt. dat ik haar aanwees. met haar hand boven haar oogen en met ge fronst voorhoofd. Maar ten slótte schudde ze haar hoofd en keek me vragend aan. „Ik kan 't me niet herinneren." „Dat komt omdat je het nu van een anderen kant ziet. Als je boven op den heuvel stond, dan zou je je alles wel herinneren. Ik heb zelf ook lang moeten nadenken voor ik 't wist. En toen Ik eindelijk zag wat het was, moest ik zoo lachen, dat is Cane Ridge." „Waar waar de Baptistenkei'k is?" „Precies. Ginds moet er van dit ravijn uit een ruiterpad naar boven loopen, dat minstens vijf mijl afsnijdt. Maar het beteekent ook dat we nog steeds in de streek van de Cowans zijn en om naar boven te klauteren met dg paarden hebben we daglicht noodig." „Denk je dat Anse al eerder terug is? Ja zeker, en dan zal hij zijn best doen om ons spoor te volgen. Zelfs als hij het lijk van Ned Cowan niet vindt, dan zal hij toch wel tot de conclusie komen, dat we naar het Oosten vluchten. Mijn eenige hoop is, dat hij, cmdat hij ons gisteravond niet gezien heeft, denkt, dat we naar het Zuiden zijn en eerst dien kant uit zullen gaan. Maar al doet hij dat, dan zal hij toch wel een paar man deze richting uit sturen." „Heb je niets gehoord of gezien?" „Nee, we zijn hier te ver van den weg, we zou den zelfs 't lawaai nog niet hooren van een heel leger dat over den weg trok. „Als we vóór donker bij de kerk van Cane Ridge komen, dan moeten we verder maar op ons geluk en op den nacht vertrouwen." „Je schijnt banger te zijn voor de bende van Cowan dan voor de soldaten. En toch zullen die ons ook achtervolgen." „Natuurlijk, Picknay zal razend zijn en Ray mond zal ook niets liever doen, dan mij te pak ken te krijgen. Ja, er zullen heel wat mannetjes op route zijn. Ik zou het gezicht van Fox wel eens hebben willen zien, toen hij het nieuws hoorde. Ze zijn nog brutaal genoeg om hem te beschuldigen van hoogverraad, want hij was of ficier van den dag. Maar ik ben toch niet zou bang voor hen, ze zullen lawaai genoeg maken om ons te waarschuwen en ze kunnen nog niet eens het spoor volgen van een beer. Nee, de berg mannen, daar moeten we voor oppassen, dat zijn net wolven. Heb je goed geslapen?" ,,'t Eerste half uur niet, maar toen wel, ja, ik ben nu heelemaal uitgerust en opgeknapt. Zullen we maar direct vertrekken?" „Als we gegeten hebben. Misschien krijgen we daar niet zoo gauw gelegenheid voor en we heb- oen nog tijd genoeg. Je kunt zelfs best nog een uurtje slapen." „O, ik zou niet meer kunnen slapen," en ze maakte een ongeduldig gebaar „ik heb alleen maar geslapen omdat ik zoo moe was. Ik zou veel liever maar direct op weg gaan, om door het cordon van onze vijanden te breken." „Ik ben blij dat je zegt „onze." „Ik hoor nu bij jou, ik heb mijn schepen ver brand. Zullen we nu gaan eten? Ik heb echt honger." We begonnen aan ons armzalig maal en praat ten over onze kindsheid en over onze gemeen schappelijke kennissen. Ze vertelde me van den dood van haar moeder en ik vertelde een en ander van mijn avonturen in het leger en zoo zaten we daar in de zon als oude vrienden, lachend over opgehaalde herinneringen en bijna vergetend dat we vluchtelingen waren en dat ons leven op 't spel stond. Twee keer hoorden we 'n schot, maar dat viel ergens in 't Westen. Toch maakte dit, dat ik hier weg wilde en toen we een salvo hoorden goed duidelijk, haastte ik me om het beetje voedsel dat nog over was en onze dekens in te pakken en op de paarden te laden en we vertrokken onmiddellijk. Ik reed voor, stak den stroom over en leidde mijn paard den tegenoverliggenden over op in de donke re schaduw van de bosschen daar. Hier reden we langs den voet van den heuvel tot we aan het pad kwamen dat naar boven de steille hel ling opliep. Noreeen steeg ook af en zoo slaag den we er in de paarden die uitgleden en strui kelden op de gladde helling, naar boven te laten klimmen, tot we veilig het ruiterpad bereikten, nauwelijks zichtbaar door het onkruid en de slingerplanten, waarmee net begroeid was. Zoo te zien was het in jaren niet gebruikt, en op sommige plaatsen was 't half weggespoeld door den regen, maar het was toch nog goed te vol gen, al durfden we geen van beiden opstijgen. Trouwens, we konden nu toch niet meer terug_ en we zwoegden dus zwijgend verder, hielden de teugels stevig vast en bewogen ons met de groot ste voorzichtigheid. Toen we hooger gekomen waren keerend en wendend door het kreupelhout zagen we de vallei beneden ons donker en myste rieus en toen we eindelijk den top bereikten was de zon heelemaal ondergegaan maar de lucht in het Westen hing nog vol rooden gloed zoodat het nog licht genoeg voor ons was om de om geving op te kunnen nemen. Voordat het hier boven nacht was, zou er nog wel een uur voor bijgaan. We bleven stilstaan naast een hooge rots om weer wat op adem te komen en keken of de weg vrij was. Noreen ging op den grond zitten en de paarden begonnen onmiddellijk te grazen, maar ik liep vooruit naar een punt waar ik beter gezicht had. De kruin van den heuvel was onbegroeid, behalve een boschje aan den achterkant van de kerk. Het gebouw zelf was, zooals ik het me herinnerde, tamelijk groot, ste vig' gebouwd van groote houtblokken, met aan den voorkant een vierkante toren, met luiken voor de galmgaten, en vier ramen opzij, waarvan verschillende kleine ruitjes stuk waren. V/ij stonden aan den achterkant, waar een groot raam was en op den hoek een -mal deurtje, beschermd door een portaaltje. De kerk scheen leeg en veriaten en verderop zag ik den weg als een wit lint voortkronkelen over net plateau en dan wegduiken in de laagte daarachter. Er was nergens eenige beweging te zien, niets dan de leege verlaten kerk, massief afstekend in den roodachtigen avondnevel. Ik bleef staan, keek alle kanten rond, tot ik er zeker van was, dat we alleen waren. Vervolgens ging ik weer naar de plek, waar Noreen op me wachtte. „De weg is vrij," zei ik toen ze me vragend aankeek, „maar het zal toch wel niet veilig zijn om de eerste uren verder te rijden. Zullen we zoolang hier blijven?" „Als je denkt, dat het veilig genoeg is, dan zou ik liever naar de kerk loopen, die is mis schien wel open." „O, ik denk wel dat dat gaat en we kunnen hier 'de paarden achterlaten, zoodat die uit het gezicht staan. Maar ben je niet moe?" „Nee," zei ze opstaande, „Je vergeet dat ik uit de' bergen kom. Ik was buiten adem van dat voorttrekken van mijn paard, maar nu ben ik weer in orde. Men zegt dat je den weg mijlen ver kunt overzien van den toren uit." „Dan zullen we daar een kijkje nemen als we binnen kunnen komen vóór het heelemaal don ker is, daar had ik niet aan gedacht." We liepen naast elkaar verder langs een pad, dat vroeger druk bereden was en we deden geen moeite om ons te verbergen. Het deurtje aan de achterzijde van de kerk konden we niet open krijgen en we liepen naar den hoofdingang, tus schen de kerkmuren en de palen om de paarden aan vast te binden. Alles bleef stil, de zware klink van de voordeur gaf gemakkelijk mee en we stapten het kleine portaaltje binnen. Noreen pakte zenuwachtig mijn arm beet toen ze in de verlaten ruimte van de kerk keek, die vol scha duwen hing. Uit voorzichtigheid sloot ik de deur achter ons en toen trok ik haar vooruit, lachend om haar angst, tot we in het midden schip stonden, flauw verlicht door het avond rood, dat door de kleine raampjes naar binnen viel. Hét zag er haveloos uit, zelfs in dat sche merduister konden we zien, dat alles vervuil'1 was. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2