STADSNIEUWS AUn tefitijft Mollisons gaan verder! In de branding GEEN SPRAKE VANj STSöÏÏÏÏÏÏ S*. ZONDAG 21 OCTOBER 1934 TENTOONSTELLING VAN PARAMENTEN Activiteit van de Vereeniging voor arme Kerken ST. ELISABETHVEREENIGING Nieuwe presidente geïnstalleerd FLATGEBOUW IN FREDERIKSPARK? VOOR EEN NAGEDACHTENIS DR. W. E. MERENS Steenlegging in het Sportfondsenbad Onjuiste beweringen? Dam-simultaan-séance M. Rajchensbach SCHOOL-HOCKEY 1ste H. B. S.-b wint „de zilveren Musch" GR.HOUTSTR.166 Adhaesiebetuiging A. N. W. B.-tentoonstelling in gebouw Kegelbond Voor de school der woonwagen bewoners St. Raphael (Spoor) Huisvesting van losse land arbeiders U kent deze nie uwe borden nog niet ze worden ge plaatst op punten, waar de weggebrui ker in 't bijzonder' aan anderen gevaar of hinder kan veroorzaken (Blauw veld met witten driehoek en dito tekst) Uit Bagdad vertrokken, terwijl „Uiver" te Aleppo tusschen- landing maakt Roscoe Turner achter Pander jager „Uiver" te Bagdad Scott en Campbell tweede! Situatie der andere Over werklooze typo's Geachte heer v. H. De strijd in Asturie Regeeringstroepen jagen rebellen op de vlucht de Mannus Franken Binnenkort naar Indië Hauptmann aan New Jersey uitgeleverd Hij zal thans terechtstaan wegens moord De overlijdingsacte van Koning Alexander CENTRALE H.L.S. Wat op een vergadering besloten werd Voor het Kon. Ned. Landbouw- comité heeft ir. Louwes een beschouwing gegeven over taak en beleid der land bouworganisaties Boerenstand bron van volkskracht In de branding Coöp. Aankoop Japan overweegt een non-agressie-pact Met Engeland en Amerika VOETBAL IN ENGELAND Arsenaal aan den kop fandaag en morgen wordt in de nieuwe ®Xpositiezaal van het bisschoppelijk museum aan de Jansstraat de jaarlijksche tentoonstel- gehouden door de Vereeniging voor arme Kerken van alle Paramenten, die in het afge lopen j'aar door de nijvere werksters van dit liefdewerk vervaardigd werden. De groote activiteit, die wij' reeds Jaren van oe vereeniging gewend waren, Hikt in het afge lopen jaar nog wel te zijn toegenomen. Evenals op de vorige tentoonstellingen is er ^eer een keur van misgewaden geëxposeerd, apkele koormantels, alben en altaarlinnen. Kunstig naaldwerk of rijke, zware paramenten rn°et men op deze tentoonstelling niet ver dachten, maar de artistieke ontwerpen en combinaties van dikwijls eenvoudige middelen Weiten voor den distincten smaak van de dames, We hierbij de leiding hadden. Ook zijn er nog enkele zilveren en gouden liturgische vaten, die vervaardigd werden van °ud zilver en goud, dat in den loop van het cfgeloopen jaar door het bestuur in ontvangst derd genomen. Een groote schaal staat klaar, daarin men mogelijk niet gebruikte kostbaar heden voor dit schoone doel kaft. deponeeren. Alle voorwerpen, die geëxposeerd zijn, hebben reeds hun bestemming gekregen. Een groot deel ëaat naar de missies, een ander deel naar de Noodlijdende parochiekerken van ons Bisdom. De tentoonstelling wordt hedenmiddag om hwart over 12 uur geopend door den hoog eerwaarden Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt. Ze blijft geopend tot 5 uur. Maandag is ze ge opend van 10 tot 5 uur. Wij twijfelen er niet aan, of vele katholieke Haarlemmers zullen door het bezoek aan deze expositie met het werk van de Vereeniging voor Arme Kerken kennis willen maken. Als de winter begint komen voor vele charitatieve vereenigingen vooral in dezen tijd he moeilijkheden. Men kan als buitenstaander eh als niet-hulpbehoevende volstaan met eerbied eh bewondering uit te spreken voor degenen, die Wch voor deze vereenigingen verdienstelijk Waken. Maar wanneer men in staat is, om de Woeilijkheden door een gift op te lossen gaat Men niet vrij uit met het uiten van die be wondering alléén. De St. Élisabeth-Vereeniging behoeven we hiet meer te introduceeren: iedereen weet, dat °hze hulpbehoevende arme kraamvrouwen bij he dames van dit instituut aankloppen om steun en verlichting in bange uren, wanneer versterkend voedsel en noodzakelijke hygiëni sche kleeding geboden is. De tijd is niet rooskleurig en uw inkomsten halen. Maar gü, die jaren uw gift aan de •■Elisabeth" toezond, hebt ge het 'plotseling zoo slecht gekregen, dat uw heele bijdrage stop Moest worden gezet? Natuurlijk, in vele ge- vallen Is bezuiniging, ook op liefdadigheidsuit- Saven geboden. Maar bezuinigen is heel wat Miders dan een geheele contributie inhouden! Het ziet er plecht uit. voor d.e. St. Elisabeth- vereeniging. de bijdragen zijn sterk verminderd eN de aanvragen van de moedertjes nemen met hen dag toe. Laat ze toch niet in den steek, kijkt nog eens of ge voor dit doel en met een speciale intentie niet wat doen kunt voor die houwtjes, waarvoor uitblijven van hulp maar hl te dikwijls levensgevaar beteekent. Er is een speciale aanleiding om de vereeniging te ge- henken. Men zal zich herinneren, dat mevrouw Eohde-Ledel, die jarenlang presidente was, be- Sin van dit jaar naar Breda moest vertrekken ®M volkomen rust te krijgen. Sinsdien wat het hestuur wat uit het lood geslagen, de geweldige Werkkracht van de afgetreden voorzitster werd zeer gemist. Maar men heeft de moeilijkheden energiek Merwonnen en met een gerust hart mag thans Sezegd worden, dat het bestuur een waardige Plaatsvervangster van mevrouw Rohde heeft gekregen. Deken Sondaal heeft mevrouw v. Liemt- Hollemans, de echtgenoote van onzen wethou- her, dezer dagen in een plechtige bestuurs- Vergadering als presidente geïnstalleerd. Een zwaar en misschien ook tendeele ondank- Naar werk staat mevrouw Van Liemt te wach- JCh. Maar geeft haar moed om het werk vol te houden, steunt de St. Elisabeth-Vereeniging! Men verzoekt ons mede te deelen, dat de f'ckenuren in den vervolge gehouden worden s Maandags van 2 tot 3 uur en Donderdags van 3 tot 4 uur. eigen kring dit jaar verhinderd deel te nemen. De uitslagen laten geen twijfel over dat het aan spanning niet ontbroken heeft. Er werd door alle elftallen met veel animo om den fraaien wiselprijs, den zilveren Musch, gestre den. Tal van fraaie spelmomenten vielen er voor de vele toeschouwers te genieten, vooral in den strijd tusschen 1ste HBS b en het Christelijk Lyceum, hetgeen geen wonder is, gezien de vele goede krachten die beide teams telden. De 1ste HBS b, de wisselprijshouders, versloe gen in de eerste ronde HBS a met 20, een alleszins verdiende overwinning, om vervolgens het Chr. Lyceum met 1—0 te verslaan. Het Kennemer-lyceum deed niet minder door eerst de 2de HBS b met 21 te kloppen en daarna met dezelfde cijfers van het Gymnasium te winnen. De finale ging derhalve tusschen de 1ste HBS b en het Kennemer Lyceum. Beide elf tallen gaven elkaar niets toe. De sterke HBS- verdediging bestaande uit de Musschen-achter- hoede Ruys-Stalling-Pot, liet zich niet passee- ren. In de eerste speelhelft slaagde HBS erin uit een strafcorner de leiding te nemen, om die in de tweede helft niet meer af te staan. Wel kregen beide partijen enkele fraaie scorings kansen die niet benut werden. Onder groot enthousiasme van de HBS-ers werd het einde gefloten, waardoor de 1ste HBS b, evenals in het vorige jaar, het tournooi won. Na afloop verzamelde de MHC-secretaris, de heer R. Mulder, de deelnemers om zich heen en reikte „De Musch" aan het winnende team uit. De HBS-captain dankte in enkle welge kozen woorden den leider voor de keurige or ganisatie en het prettige verloop van de wed strijden. Na „three cheers" voor de MHC'togen allen voldaan huiswaarts. In het in aanbouw zijnde Sportfondsenbad in het Frederikspark te Haarlem heeft gisteren een intieme plechtigheid plaats gehad, die werd bijgewoond door den Raad van Beheer, mevr. Triebels, als eerelid van den Ned. Zwembond, den heer Droste, voorzitter van de Kamer van Koophandel, vertegenwoordigers van vele wa- tersportvereenigingen etc. Het betrof hier de plaatsing van een steen ter onuitwischbare nagedachtenis van dr. W. E. Merens, in leven een der pioniers in de actie voor de stichting van een Sportfondsenbad in onze stad. De voorzitter van den Raad van Beheer, dr. M. Mauritz, wees er allereerst op, dat de raad en de spaarders voor het eerst bij elkaar waren, er het vertrouwen aan vastkoppelende, dat een hechte en langdurige samenwerking in het be lang van de zwemsport daarop zou mogen vol gen. Spr. achtte zich gelukkig mevrouw Merens- Joekes bereid te hebben gevonden de steenleg ging te verrichten. De plechtigheid, aldus spr., is des te zinvoler omdat 't hier den eigenlijken sluitsteen van een groot gebouw betreft en de sluitsteen is in het leven van groote beteekenis. Ook deze voor ons vooral, omdat ze door U, mevrouw Merens, gelegd kan worden. Spr. deelde mede, dat de Raad van Beheer besloten had den naam van dr. Merens aan het gebouw te verbinden. Ruim twee jaar is de figuur van den dokter nu uit ons midden, ging spr. voort, maar hij. leeft nog in ons voort, wij blijven hem dank baar voor hetgeen hij in zijn leven voor de volksgezondheid heeft gedaan. Was het in zijn jeugd alleen het sportenthousiasme dat hem beheerschte, later werd het hem bewust, dat zwemmen bescherming der volksgezondheid, vreugde en geluk bd«ekent. Zijn devies was in net leven „Ex Aqua Salus", „Uit Water Gezondheid", het is daarom, besloot dr. Mauritz, dat wij deze woorden mede op den steen hebben laten bijtelen. Mevr, Merens verrichtte daarna met assistentie de steenlegging. Zij bedankte mede namens haar kinderen voor de heerlijke attentie en ver klaarde het een groot geluk te vinden, dat de naam van haar man na twee jaar nog zoo diep in de harten van velen leeft. Spr. verklapte, dat deze plechtigheid aan dr. Mauritz' initiatief te danken is en zij gaf te kennen er diep van overtuigd te zijn, dat de zwemschool in het Zuiden der stad noodig is voor de onmisbare volksgezondheid. De voorzitter overreikte mevrouw daarna als herinnering den zilveren troffel, waarna me vrouw Merens beloofde, dat deze een eereplaats in haar huis zou hebben. Bij den gedenksteen werd tenslotte een vaas chrysanthen geplaatst. De aanwezigen bezichtigden daarna in groe pen en onder geleide den stand van den bouw. Daar wij kort geleden nog over den voortgang van het werk geschreven hebben kunnen wij daarnaar thans verwijzen. Architect A. V. Hartogh heeft een flatgebouw Seteekend, dat zijn opdrachtgever mr. J. de Vries zou willen plaatsen, in het Frederikspark, de plaats waar nu de drinkhal van het voor malige brongebouw staat. Dit kleine gebouwtje 8t temidden van veel groen en is ingericht tot ®chaftlokaal voor de werklieden van Hout en Rantsoenen. Het perceel omvat ruim 1000 M2. Haar ons thans ter oore komt hebben B. en afwijzend op het verzoek tot koop beslist. Mr. de Vries is daarmede echter niet tevreden hij heeft zich in een adres tot den raad ®®Wend, waarin hij wijst op de werkgelegenheid Me (j00r het bouwen van de flat voor Haarlem- she werklieden geschapen zou worden. Mr. de Vries heeft f 10.000 voor het perceel geboden en hij is bereid te onderhandelen, mits S_e vraagprijs de f 12.000.— niet te boven gaat. pl zegt in zijn adres, daf dit de prijs is, die Maas, directeur van Openbare Werken, het ^6Meentebestuur heeft aangeraden te aanvaar- Mm> ondanks het feit, dat deze principieel tegen Rken verkoop is. Vfij hebben daaromtrent inlichtingen inge wonnen bij den heer Maas. Deze kon zich uit Mm aard van de zaak niet uitlaten over con venties tusschen B. en W. en Openbare Wer- *<M. Maar de directeur verklaarde ons pertinent, j at hij nimmer een advies heeft gegeven als h het adres genoemd. Zooals reeds is bericht, is de Poolsch—Fran- sche dammer Maurice Rajchenbach kampioen van Frankrijk, a.s. Woensdag 24 October de gast van de „Damclub Haarlem". De wedstrijd om het wereldkampioenschap, welke thans door hem met den Nederlandschen kampioen Keiler te Amsterdam wordt ge speeld en waarin Rajchenbach na 6 partijen met 8 tegen 4 de leiding heeft, zal dan juist zijn geëindigd, tenzij die wedstrijd nog onbe slist mocht blijven. De simultaan-séance zal worden gehouden in de Bilderdijkzaal van café-restaurant Brink- mann. Belangstellenden en zij, die wenschen mede te spelen, zijn welkom. Bord en schijven mede brengen, 'aangezien een zoo groote hoeveelheid materiaal als noodig zal zijn, niet aanwezig is. Teneinde verzekerd te zijn mede te kunnen splen, is het gewenscht ongeveer half acht aan wezig te zijn. Mocht de heer Rajchenbach den wereld kampioenstitel dan reeds hebben veroverd, dan zal hij dien avond door de .Damclub Haar lem" worden gehuldigd. öe schoolwedstrijden door M.H.C. geo'rgani- jjerd., zijn Zaterdagmiddag wederom in het eemsteedsche Sportpark verspeeld. De vol- ride school-elftallen namen aan het tournooi lste HBS b, HBS a, Chr. Lyceum, Ken- her Lyceum, Gymnasius, 2de HBS b, De R.K Meisten waren wegens de feestelijkheden in in de gelegenheid zijn met het geheele Bonds- werk kennis te maken, maar toch den beken den en zoo nuttigen „Bond van de wegwijzers" kennen, deze gelegenheid zullen aangrijpen de mooie kaarten en gidsen, andere boekwerken en nuttige voorwerpen voor weggebruiker en toe rist te bezichtigen en wat meer te vernemen omtrent den voortreffelijken, baanbrekenden Bondsarbeid. De afdeeling Haarlem van den Nederl. R. K. Metaalbewerkersbond heeft op haar gisteravond gehouden ledenvergadering haar instemming- betuigd met de door het R. K. Werkliedenver bond aan den Raad van Ministers gezonden adressen, inzake de economische crisis en de ondersteuning van werkloozen. De vergadering besloot om van deze instem- mng kennis te geven aan den Raad van Minis ters. Mïen schrijft ons: Woensdag 31 October, Donderdag 1 en Vrij dag 2 November zal de A. N. W. B.-Toeristen bond voor Nederland, in het Gebouw van den Haarlemschen Kegelbond te Haarlem een ten toonstelling organiseeftën van het Bondswerk; kaarten, gidsen, reisboeken enz. voor auto-, motor-, rijwiel-, water-, wandel- en ruitertoe- risten, terwijl in de zaal ook opgesteld zullen zijn een vélocipède van pl.m. 1885, wegwijzers uit verschillende Bondstijdperken enz. Op de avonden zal een lezing over het werk van den Bond worden gehouden en de Bonds- film worden vertoond. De tentoonstelling is evenals de filmavonden vor ieder toegankelijk tegen gering entrée. De entréegelden zullen dienen ter versterking -icr fondsen ter oprichting van een Bonds- .-.sum,. Wij verwachten, dat velen, die niet dagelijks Vorig bedrag ƒ67.75. Wij kregen een allerliefst door een kinder handje geschreven briefje: Uit onze eigen spaarpot Wimpie, Treessie en Paulje ieder één gulden; J. V. F. 5, P. S. F. ƒ5; B. K. F. ƒ2.50; samen 15.50. Totaal ƒ83.25. Giften kunnen behalve aan de administratie van onze courant ook worden gezonden aan den Weleerw. heeft kapelaan P. J. de Wit, pastorie Amsterdamstraat, gironummer 219141. De afd. Haarlem I Spoor van St. Raphaël hield een druk bezochte vergadering in gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer J. Veltman, deelde me de, dat een excursie gemaakt zal worden naar het Hoogovenbedrijf. Tot 27 October heeft men gelegenheid zich bij het bestuur op te geven. Adhaesie werd betoond met het bekende adres van het R. K. Werkliedenverbond aan de Re geering. De heer Smit werd benoemd in de commissie voor Herwonnen Levenskracht. De voorzitter deelde nog het volgende mee betreffende het Z.O.-fonds. Tot nu toe hadden de deelgenooten wel, doch de huisgerooten geen recht op vrije ziekenhuisverpleging, hoewel vrijwel altijd de verpleging toch werd betaald, Van de zijde der leden werd er meermalen op aangedrongen, dat ook dit een recht zou wor den. Hieraan zal waarschijnlijk met ingang van Januari worden voldaan. Door de leden moet hiervoor de volgende contributie betaald wot den: per week voor de echtgenoote 5 cent en per kind 2 cent met een maximum van 3 kin deren. De maximum-verpleegtijd is een jaar. Aan de orde waren daarna de nieuwe loonvoor- stellen. Op uitstekende wijze werden deze door den voorzitter toegelicht. In herinnering bracht hij de stakingswetten en zeide, dat tegenover het stakingsverbod, de Staat beschermend zal optreden. Nu blijkt, dat juist het tegendeel het geval is en de Staat de verlagingen oplegt, ter-, wijl de directie niet van de noodzakelijkheid is doordrongen. Op de gehouden gecombineerde hoofdbesturenvergadering is besloten de loon regeling met de directie te bespreken. Ten slotte is aan de leden de eindbeslissing. Uit de vergadering werden op bittere wijze de voorstellen besproken en werd de gedachte uit gesproken, dat systematisch het welvaartspeil naar beneden is gehaald. Er werd naar voren gebracht, dat waar reeds de werkloosheid zoo demoraliseerend werkt, men niet te ver moest gaan, door te trachten het spoorwegpersoneel weer terug te dringen tot de toestanden van voor den oorlog. Besloten werd de besprekingen tusschen di rectie en personeelsraad af te wachten. Elk jaar, omstreeks den tijd, dat de graan oogst een aanvang neemt, komen tal van losse landarbeiders en -arbeidsters uit Gelderland, Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen, doch ook uit België, naar de omliggende polders in Haar- lemmerliede, waar zij dan meestal eenige maan den achtereen verblijven, aangezien de meesten vah hen blijven, totdat het aardappel- en bietenrooien is afgeloopen. Gedurende dien tijd houden zij zich op in verblijven, welke daartoe door de landbouwers op of nabij hun boerderijen zijn ingericht. De inrichting van deze verblijven laat echter dik wijls zeer veel te wenschen over, in verband waarmede hiernaar een onderzoek werd inge steld. Als gevolg van dit onderzoek hebben B. en W. van Haarlemmerliede thans aan alle land bouwers in den Houtrakpolder en den Grooten IJpolder een aanschrijving gericht, waarin zij mededeelen, dat hun bij onderzoek is gebleken, dat de huisvesting der losse landarbeiders zeer veel te wenschen overlaat, enkele gunstige uit zonderingen daargelaten. In de meeste gevallen ontbreekt een be hoorlijke slaapgelegenheid, terwijl ook het dag verblijf indien al aanwezig zeer primitief is en zonder voldoende verlichting en ventilatie. De betrokken landbouwers worden voorts aan geschreven hierin vóór - Juli 1935 verbetering te brengen en wel zoodanig, dat de bij hen ge huisveste landarbeiders de beschikking verkrij gen over een afzonderlijk dag- en nachtver blijf, beiden voorzien van een behoorlijke ver lichting en ventilatie. Voorts moeten in het nachtverblijf de slaapplaatsen van mannen en vrouwen echtgenooten uitgezonderd op af doende wijzen worden afgescheiden. In dit verband vestigen Burgemeester en Wet houders voorts nog de aandacht van belang hebbenden op bepalingen der Bouwverordening, overtreding waarvan gestraft wordt met hech tenis van ten hoogste twee maanden of geld boete van ten hoogste driehonderd gulden. SCHOOL De „Uiver" is na een korte landing te Aleppo weer gestart4 De Mollisons zijn weer uit Bagdad ver trokken. Verder is nog bericht ontvangen, dat Roscoe Turner kort na den Pander jager uit Athene is vertrokken. De Mollisons vertrokken uit Bagdad om 21.08 met bestemming Indië. De „Uiver" landde om 20.17 te Aleppo en vloog verder naar Bagdad om 20.57. De „Panderjager", die om 16.57 uit Athene startte was toen nog slechts een goed uur voor op Roscoe Turner, die te 18.20 uit Athene ver trok. Aan den kop was op dat oogen- blik dus de stand: 1. Mollisons („Black Magie") 2. Parmentier („Uiver"); 3. Geyssendorffer („Panderjager"); 4. Roscoe Turner („Boeing"). De „Uiver" is 12.15 te Bagdad aangekomen. Een der beide Cornets, waarom trent men in het onzekere verkeerd: het toestel, bestuurd door Scott en Campbell, kwam Zaterdagavond 9.20 te Bagdad aan. Het nam de tweede plaats in tot dusver, naar men meende, door de „Uiver" be zet. Omtrent de situatie der overige machines was om 18.20 het volgende te melden: Te Athene bevonden zich op dat oogenblik de Australische „Lookheed Vega" (piloten Words en Bennett) en de „Mileshawk" uit Nieuw Zeeland (piloten Mc Gregor en Wal ker). Zes machines zouden te Rome de nacht doorbrengen: de Amerikaansche Lambert Mom coupe, de Engelsche Faircy III, de „Dragon" Nieuw.-Zeeland, de Deensche Desoutter. de Avispeed Engeland; de Pussmoth-Australië. Te Marseille verblijven de Britsche Faircy Fox en de Britsche-Falcon. Stuck Turner bracht met zjjn Airspeed den nacht door op le Bourget -met een mankement aan de rem-installatie. Heden hoopt hij zijn tocht voort te zetten. De Faircy Fox uit Nieuw- Zeeland is te Abbeville gebleven met een defect aan de radiateur. Ook deze machine hoopt morgen verder te vliegen. Zonder nieuws is men omtrent de beide Brit sche Cometspiloten Jones en Walker en Scott en Black, de Britsche Kiemeagle (Shaw). De „Granville Monoplane" (pilote miss Co chran Smith) heeft Boekarest verlaten. Over: Beperkende bepalingen voor filmvoorstellingen. Schijnbaar is onderstaand stukje niet actueel; men is den dood van de drie arme kinderen al bijna weer vergeten. Doch inderdaad komt het stukje op den Juisten tijd, n.I. nu men be zig is voorschriften te maken, waarbil filmvoor stellingen buiten de daarvoor ingerichte ge bouwen aan beperkende bepalingen worden on- derworpen. De vrees, dat hierbij andere belan gen geschaad zullen worden 'door onbekend- held met het materiaal is niet ongegrond Het hoofdbestuur heeft bij de instanties, die aan genoemde bepalingen werken, inlichtirgen verstrekt. Doch ook het publiek dient op de hoogte te zijn. Daarvoor kan het volgende die nen; SMALFILM IS STEEDS ONBRANDBAAR De filmbrand in Hilversum met de betreu renswaardige gevolgen is een ernstige les voor allen, die films vertoonen. of voorstellingen te controleeren hebben. Hierbij mag één ding niet uit het oog verloren worden: dit ongeval had voorkomen kunnen worden, wanneer inplaats van de zeer brandbare nitro-ceUulose-film, (een zusje van«schietkatoen) de onbrandbare acetaat- ceïlulose-fTlm was gebruikt. De meeste normaalfilms zijn van brandbaar rr - 'eriaal vervaardigd, doch kunnen evengoed v. - onbrandbaar materiaal vervaardigd worden. Smalfilm echter ls altijd onbrandoaar. Er be staat een internationale overeenkomst ln dit op zicht, zoodat het absoluut uitgesloten is, dat men ooit een brandbare' smalfilm zal ontmoeten. Projecteeren van brandbare normaalfilm in lokaliteiten, die hiervoor niet speciaal zijn in gericht, is altijd zeer gevaarlijk. Het ls dus «zeer juist gezien, dat men aan zulke voorstellingen strenge eischen stelt. Het projecteeren van smalfilm (16 m.m„ 9% m.m. of 8 m.m.) is altijd volkomen gevaarloos. De film kan niet branden. Voorstellingen met smalfilm behoeven, dus niet aan de beperkende bepalingen onderworpen te worden, die voor de gevaarlijke normaalfilm gel den. Het ligt op den weg van de Nederlandsche Smal filmliga, (de vereeniging voor amateurfilmers) om op te komen voor de belangen van het groote aantal smalfilmers ln Nederland, die door be palingen, als hierboven bedoeld, onnoodig lastig gevallen zouden worden. De Ned. Smalfilmliga ls ten allen tijde bereid inlichtingen over deze materie te verstrekken. Het algemeen secretariaat is gevestigd; Lam- bertweg 30, Rotterdam. Plaatselijk secretariaat: H. Elsinga, Buitenrust laan 22. Aanvankelijk was het niet mijn bedoeling U van antwoord te dienen. Ik ben daar toe op te ruggekomen, omdat U de diverse studiegenoot schappen en alles en nog wat met de haren bü- sleept. Ten eerste wil ik U er op wijzen, dat ik in het bewuste stukje in 't geheel niet over stu- dlegezelschapper. gesproken heb. Vandaar moge lijk uw verbazing, ongemotiveerde verontwaardi ging, plus dito persoonlijke aantijging, hetgeen ik U niet euvel zal duiden. Ten tweede is U zelf waarschijnlijk geen typo en zoo ja, dan most U ook weten, dat er voor de werklooze typo in Haarlem geen gelegenheid is, zich in zijn eens gekozen vak practisch bij te houden of zijn ken nis practisch uit te breiden. Waarom gebruikt U dan zooveel woordep? Ten derde was het mij onbekend en velen met mij, dat de voorzitter van de Haarlemsche studie clubs (TJ spreekt hier ln raadsels) een propa- gandamiddag op touw gezet had. Waarschijnlijk had ik mij anders als propagandist bij U aan gemeld. Ten vierde wil ik U zeggen, dat een werk loos typo niet gebaat ls met theoretische voor lichting, omdat zijn theoretische kennis niet in practljk omgezet kan worden, vandaar het schit teren door afwezigheid op de door U bedoelde vergadering. Ten vijfde: een werkgever richt wel degelijk zijn oog op wat een werknemer practisch kan. Zie maar eens rond in 't drukkerij-bedrijf. Niet alleen daar, maar overal is dat waarneem baar. Zou een zetter b.v. een advertentie op eigen initiatief modem zetten, hij zou weldra in con flict komen met zijn superieuren doordat het te lang duurt, waardoor de winst verloren gaat. T enzesde vind ik het zezer te betreuren, dat Uw bestuur, na de gegeven moeite, geen succes boe ken kon, maar nog meer betreurenswaardig is het, dat iemand, opgeleid tot leeraar-typograaf bij het Nijverheidsonderwijs, zijn kundigheden en theoretische kennis niet in practijk kan om zetten. En hier zijn we aangeland daar waar mijn stukje betrekking op had. De rest wat U aanhaalt kan gerust achterwege gelaten worden. Het kar dinale punt waar et om gaat is practische vak studie. Zoo er financieele bezwaren zijn en die zijn er, mag dit geen reden zijn daar niet toe over te gaan. De mensch moet veilig gesteld worden, niet het geld, Het is Hoogtijd. h Meidoomplein 24 P. J. KLOOS MADRID, 20 October (Reuter) De regee ringstroepen zijn de steden Mieres, Pola de Lena, Ujo en Sama de Langreo binnengerukt. De rebellen vluchtten en lieten 3000 geweren achter, de leiders van den opstand zijn in het gebergte gevlucht. De troepen rukken thans verder Asturië binnen; de bezetting van het gebied van Mie res stelde de troepen in de gelegenheid 166 gijzelaars te bevrijden. Uit Perpignan wordt gemeld, dat Badia heeft bekend den „slag van Barcelona" te hebben georganiseerd. Hü heeft bevel gegeven op de regeeringstroepen te vuren. Badia verklaarde te zullen blijven werken voor de Catalaansche republiek. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche fil mer Mannus Franken, die „Jardin au Luxem bourg", „Regen", „Branding", „Schip in nood", „Jan Fieter" e.a. films op zijn naam heeft staan, binnen een drietal weken naar Indië vertrekken. Hij zal daar voor een pas opgerichte filmmaatschappij een film maken, waarin uit sluitend Javanen optreden. De film zal een speelfilm zijn, met dien verstande dat een lichte intrige door een overigens documentaire film wordt getrokken. NEW YORK, 20 Oct. Het Hooggerechtshof heeft Vrijdagavond het beroep van Bruno Hauptmann tegen het besluit tot uitlevering naar New Jersey, waar hij terecht zal staan wegens moord op de baby van kolonel Lind bergh, verworpen. Haupmann werd onmiddellijk na de beslissing van het gerechtshof per auto van de gevangenis te New'York naar de Hunterdon-gevangenis te Flemington in New Jersey overgebracht, waar hij zal blijven, totdat zijn zaak zal worden be handeld. Het Hooggerechtshof, bestaande uit vijf leden, heeft het besluit tot verwerping van het beroep van Hauptmann met algemeene stemmen ge nomen. PARIJS, 30 Oct. (Reuter). Ondanks de tra gische omstandigheden van zijn dood moest voor Koning Alexander aan den burgerlijken stand te Marseille een gewoon bewijs van over lijden gemaakt worden. De tekst van dit bewijs luidt als volgt: „Ontvangen door dr. Ribot, burgemeester van Marseille, ten stadhuize, de mededeeling van den dood, op 9 October 1934 te 4.30 n.m. Place de la Prefecture, van Alexander Kara- georgewltsj, geboren te Cettigne, Joegoslavië, op 17 December 1898, Grootkruis van het Le gioen van Eer, Militaire medaille, Oorlogs- kruis; zoon van Peter, koning van Joegoslavië en Zorka, prinses van Montenegro, echtgenoot van Marie, prinses van Roemenië. Gedaan door Frangois Pietri, minister van Marine, afgevaardigde van Corsica, Ridder van het Legioen van Eer, drager van het Oorlogs- kruis". Opmerkelijk is, dat terwijl de kwaliteit van den minister van Marine en van den burge- gemeester van Marseille genoemd wordt, geen melding gemaakt wordt van het feit, dat Alexander Karageorgewitsj koning was. Naar aanleiding van berichten, in de pers verschenen omtrent de vergadering van de groep lederfabrikanten der Centrale H. L. S gehouden Maandag 15 October jJ. te Tilburg verzoekt men ons een rechtzetting van de om trent deze vergadering verspreide mededee- lingen te geven. In het kort vermeld, zijn de resultaten van vermelde vergadering als volgt: Men besloot tot een reorganisatie van de Centrale te adviseeren. Hiervoor werden vijf richtlijnen uitgestippeld. Vier van deze richt lijnen werden op één na algemeene stemmen aangenomen: één richtlijn werd aangenomen door de geheele vergadering, waarbij 13 tegen stemden en vier blanco. De vergadering werd bezocht door ongeveer' 110 lederfabrikanten. Aan de totstandkoming van bovenstaande besluiten werd ook, door de veertien uitge treden lederfabrikanten, die in leder geval tot 1 Januari a.s. lid blijven, medegewerkt. Dat deze veertien leden hiertoe bereid waren, was zuiver een gevolg van de bemiddelingspogin gen, die door het bestuur van de Lederfabri- kantenvereeniging met deze uitgetreden leden was ondernomen, nadat het onderhoud met den regeeringscommissaris en het Dagelijksch Bestuur van de Centrale was mislukt. Zaterdagmorgen is de vier- en t .rintigste alge- vergadering van het Kon. Ned. Landbouw- Comité in de vergaderzaal der Eerste Kamer voortgezet. De heer H. D. Louwes, voorzitter der Gronin ger Maatschappij van Landbouw, hield een inleiding over het onderwerp: „Taak en beleid onze landbouworganisaties in het heden." Spr. splitste de behandeling van dit onder werp in twee gedeelten. In de eerste plaats moeten de landbouworganisaties haar plicht doen en in de tweede plaats moeten zij den boeren duidelijk maken, dat zij dit doen. Is aan deze voorwaarden voldaan, dan moeten groeiende organisaties hieruit voortvloeien. Als plichten der organisaties noemde spr. de volgende punten: 1. het openbaren van een eigen karakter; 2. het blijven behartigen der technische en economische belangen van het landbouwbedrijf; 3. het verdedigen der boeren- belangen van het landbouwbedrijf; 3. het ver dedigen der boer enbelan gen op het terrein der economische en sociale politiek: 4. bevordering der algemeene plattelandsbelangen en 5. trach ten den boerenstand als bron van volks-kracht te behouden. Betreffende de openbaring van een eigen karakter, stelde spreker vast, dat het Kon. Ned. Landbouw-Comité en de daarbij aangesloten, organisaties in wezen algemeen Nederlandsen zijn. In de verdèeling der boerenbelangen op het terrein der economische en sociale po litiek zitten wij midden in de branding der meest actueele vraagstukken, aldus spr. Bij de herstelling van misstanden hebben de organisaties zich uitstekend geweerd. Hun actie voor de Landouw-Crisiswetgeving is en wordt uitnemend gevoerd. Waar deze wetgeving ech ter nog kan worden beschouwd als een nood verband, komen verschillende volgende vragen naar voren. Moet de tegenstelling tusschen de beschutte en onbeschutte bedrijven worden opgelost door alle onbeschut of wel alle beschut te maken? Moeten de binnenlandsche tolmuren worden afgebroken of uitgebreid? En dan verder: wat moet er met ons ruilmiddel gebeuren? Hand having der goudwaarde of devaluatie. Hoewel het netelige vraagstukken zijn, moet ook de boerenstand in zijn organisaties zich op de beantwoording hiervan toeleggen. Bevordering der algemeene plattelandsbelan gen als spaarbanken, telefoon, post, verkeer, etc. dient voor zoover deze zaken niet door spe ciale organisaties zijn overgenomen, te wonde: aangepakt. De boerenstand dient als bron van volks kracht te worden behouden. Getracht moet worden den boerenstand tot een gelijkge rechtigd deel der natie te maken, met zijn redelijk aandeel in het volksinkomen. Een boerenstand, die zich bewust is, die zijn in vloed opeischt bij de vorming der openbare meening. Het tweede gedeelte van zijn antwoord, hoe den boeren duidelijk wordt gemaakt, dat de or ganisaties hun plicht doen, leidde spr- in, door te wijzen op het belang van een spreken tot het gemoed'van den boer. Een krachtig cement der organisatie noemde spr. de Coöperatieve Aankoop, welke een krach tig middel vormt voor de gewestelijke Organi satie om met haar plaatselijke vereeniging re laties te onderhouden. Hierbij is het echter duidelijk, dat de geheele Coöp. Aankoop in haar propaganda niet alleen zou kunnen drij ven op het directe voordeel van eoedkoopere levering. Idieele motieven tegen trust-vorming etc. kan zij niet misser '"•m velerlei reden moet de Coöp. Aankoop het persoonlijk contact op de boerderij nastreven. In a! deze wenken en manieren om in het leven op de boerderij het nut der organisatie kenbaar te maken, zal de wisselwerking tus schen Organisatie en leden warden bevorderd. TOKIO, 20 October (Reuter) Naar uit kringen van het ministerie van Buitenlandsche Zaken verluidt, overweegt de ^Tapansche regee ring de mogelijkheid van het sluiten van een non-agressie-pact tusschen Engeland. Amerika en Japan. Het blad „Majako" verklaart in verband hiermede, dat vooraf natuurlijk een overeen stemming moet worden bereikt ten aanzien van de vloot-pariteit tusschen deze drie lan den. Eerst dan kan de Japansche regeering met Engeland en Amerika over een non-agressie pact voor den duur van 5 jaar onderhandelen. Eerste devisie: BirminghamChelsea Blackburn RoversSunderland Leeds nitedEverton i LiverpoolGrimsby Town Manchester CityDerby County Manchester CityDer MiddlesbroughLeicester City i Portsmouth—Preiton Northend Sheffield Wednesday—Wolverhampton acres Stoke-CityAston Villa Westbromwich AlbionHuddersfield 0—1 0—0 2—0 1—1 0—1 1—0 4—0 Wan- 3—1 4—1 Town Tweede divisie: Blackpool—Burnley BradfordSheffield United Brentford—Notts County BuryOldham Athletic Newcastle United—Manchester United Norwich City—Port Vale Nottingham ForestSouthampton Plymouth Argyle—Bamsley Westham UnitedSwansea Town Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper! Rubri- jeering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han delstarief. 1—0 1—3 4—1 2—0 3—1 0—2 0—1 0—0 3—1 3—1 2—0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3