UIT DEN OMTREK PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND NEIL LYNDON ONTSNAPT MAANDAG 22 OCTOBER 1934 na* GOUDEN PAROCHIEFEEST TE IJMUIDEN Luisterrijke viering in bijzijn van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent Plechtige Hoogmis Bisschoppelijke belangstelling Dr. G. C. van Balen Blanken 25 jaar arts SANTPOORTS VERDUISTERDE MUZIEKNIS Nog niet van de baan NIEUW COMPLEX VAN BETONWEGEN Door de deskundigen gunstig beoordeeld BLOEMENDAAL HEEMSTEDE Cursus Eerste Hulp bij Ongelukken HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE LISSE VELSEN IJMUIDEN ZANDVOORT 191 RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL D O OR VICTOR BRIDGES n A P. lasse .men Sen 43 sltiede, •geen iners den A en - «ma» ierna ijtse- door was ïgferay. adolf. vijf- ioofd- t door uocht 3. v. peet- ie fl- Stslag: Zondag heeft Katholiek IJmuiden met plechtigen luister het gouden jubileum van de parochie van „St. Gregorius" gevierd. Aan den blijden feestdag was een missie Voorafgegaan, geleid door Eerw. Paters Capu- nijnen en gevolgd door alle parochianen, die «ch op deze wijze van een waardige jubileum- Viering hadden voorbereid. Men had zich beijverd, om de parochiekerk Voor deze gelegenheid smaakvol te versieren. Wat de herfst ons nog voor bloemen bood, Prijkte op de altaren en langs de muren, ter wül draperieën het feestelijk aanzien verhoog den. Voor den ingang der kerk was een eerepoort opgericht, waarboven aan den toren een kruis Was bevestigd, dat des avonds in feestelijken lichtglans den toegang tot de parochiekerk be scheen. De dag werd ingezet met een algemeene H. Communie der parochianen. Om 8 uur nader den de kinderen tot de H. Tafel, een schouw spel, dat ieder ontroerde. Om half elf vulde het kerkgebouw zich op hieuw met parochianen, ditmaal voor de plech tige Hoogmis, die opgedragen werd uit dank baarheid voor de vele weldaden en zegeningen, In de afgeloopen 50 jaren ondervonden. Ceblebrans was de Zeereerw. Heer P. A. Keet, oud-pastoor der parochie, die na vele jaren nog eens dit altaar betrad, waaraan hii de paro chianen van IJmuiden zoo dikwijls in het H. Misoffer was voorgegaan. Assistentie werd ver leend door de Zeererw. heeren J. J. Smeele en A. Koopman, respectievelijk als diaken en sub diaken en beiden eveneens oud-pastoor der pa- ïochie. Voor in de kerk hadden een aantal „gouden" Parochianen plaats genomen, die van de stich ting der parochie af tot St. Gregorius hebben behoord. Na het Evangelie betrad de tegenwoordige herder, de Zeereerw. heer Pastoor J. C. de Moei, den kansel voor het houden van de feest predikatie. Z.Eerw. had tot tekst gekozen de woorden uit het Boek Leviticus: „Gij zult de bazuin doen klinken. Gij zult het vijftigste jaar heiligen, Want dit is het jubeljaar." In weerwil van crisis en malaise aldus de Eerw. spr., vieren w'ij dit jubelfeest. Het is de H. Schrift zelf, die het ons als een plicht voor houdt. Konden de steenen en de banken van hit Godshuis spreken, zij zouden jubelen om de Zegeningen en de genaden, welke hier zijn uit gestort. Zouden wü dan onze stemmen niet ver heffen? De parochiekerk is het huis, waar het bo vennatuurlijke leven der christenen wordt ont vangen en gevoed. In hun woningen leven zij het natuurlijke leven; in het Godshuis ontvan gen zij het bovennatuurlijke leven door het H. Doopsel. Het wordt gevoed en tot bloei ge bracht door de toediening van de H. Sacra menten en wanneer het door groote zonde verloren ging, dan wordt het in de biechtstoe len teruggegeven. De jubel van dezen dag vindt zijn grond in de groote dankbaarheid in 50 jaren van H. Eu charistie, dit jubelfeest is dan ook vooral een dankfeest jegens God, die Zijn genaden in zoo- Velerlei vorm voor de parochie uitstortte. Maar dank bracht de Eerw. spr. ook aan de Priesters, die hier Ms gezanten van God 'den herdersstaf hebben gedragen. Dank bracht de Eerw. spr. ook aan de paro chianen en vooral aan hen, die het gedurende 50 jaar onafgebroken zijn geweest. Zij mogen God op meer dan gewone wijze hun dank be tuigen. En thans gaat het van goud naar diamant. Met geestelijken moed en volharding gaan wü Vooruit aldus de gewüde redenaar de toekomst tegemoet. Ons wacht misschien een zware stüd, maar wü voeren hem met een Vurig vertrouwen op God. Gelijk de heidensche legeraanvoerder Hannibal eenmaal zijn, in het gezicht van de bergen ontmoedigde krijgers begeesterde met den kreet: achter de bergen ligt Italië, zoo roepen wij u toe: achter de bergen ligt het Hemelsche Sion, het eeuwige Jeruza lem. De Eerw. spr. spoorde zijn parochianen ten slotte aan hun dankbaarheid te toonen door te vervullen wat God van ons vraagt. Daarmede Verwezenhjken wü tevens het heerlijkste ideaal Van elk priesterleven. Hierna werd het H. Misoffer voortgezet. Het Zangkoor, onder de uitstekende leiding van den heer H. J. v. Kaam, zong op zeer verdienste lijke wijze de *4-stemmige mis „Asumpta est" Van Haller. Na de Hoogmis werd de vierstemmige feest cantate „Jubilate Deo" van S. Kroone uitge voerd. Des middags om twee uur verzamelde de Schooljeugd zich op het plein van de Zuster school, waarna om half drie de plechtige kin derzegen in de kerk plaats had. De jeugdverenigingen, getooid met vlaggen, banieren en fakkels, begaven zich omstreeks uur naar de Betonbrug, waar Mgr. per auto arriveerde. Na de begroeting schreed Mgr., be geleid door de geestelijkheid en voorafgegaan door de jeugdverenigingen, onder groote be langstelling naar de parochiekerk, waar een stoet van misdienaars en bruidjes gereed stond om den Kerkvodst te ontvangen en de kerk binnen te leiden. Tijdens den intocht zong een kinderkoor on der leiding van Eerw. Zusters en onderwüzend personeel het „Sacerdos et Pontifex". Mgr. celebreerde vervolgens speciaal voor de jeugd, die in zeer grooten getale in de kerk aanwezig Was, een plechtig Lof, waaronder de kinderen op treffende wüze door Mgr. werden toegesproken. Om 7 uur volgde het plechtig Lof voor de volwassenen, tevens hét sluitings-Lof voor de Missie en eveneens gecelebreerd door Z. Hoogw. Excellentie. De kerk was tot In de uiterste hoeken gevuld, zoodat velen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. Op het priesterkoor merkten wü o.a. op den Hoogeerw. heer J. M. Lucassen, Deken van Beverwijk. Na de treffende slot-predikatie van een der missioneerende Paters, richtte Z. Hoogw. Exc. zelf het woord tot de feestvierende parochia nen, hen daarbü wijzende op de woorden van de H. Schrift: „dat God Zelf gelukkig noemt het volk, dat weet te jubelen". Aldus kon Mgr. de parochianen van IJmui den gelukkig noemen, omdat zij feest gevierd hebben ter eere van God en uit dankbaarheid voor de genade en weldaden, welke gedurende de afgeloopen 50 jaren over hen werden uitge stort. Mgr. Wilde hen dan wijzen op de overgroote genade, door Christus Zelf bewezen, door 50 jaren onder hen te willen wonen in het Aller heiligste Sacrament des Altaars. Christus wilde meer nog doen, door in die 50 jaren Zich iederen dag in de H. Mis opnieuw te offeren aan Zün Hemelschen Vader, voor de zonden en tekort komingen, waarvan de parochianen zich, als zwakke menschen, van tüd tot tijd schuldig maakten. Christus wilde dikwijls uit Zijn wo ning treden, om Zich als spüs en drank te geven tot voedsel der zielen en de parochianen kunnen Hem in andere gedaante vinden in de biechtstoelen, waar Hij, in de gedaante van den Priester het Ego te Absolvo uitsprak over de rouwmoedige zielen en hun nieuw leven gaf. Dat zijn de grootste weldaden onder vele, die God hier geschonken heeft. Daaraan wilde Mgr. de parochianen herinne ren en hen opwekken tot dankbaarheid. Van deze dankbaarheid getuigt reeds de luister waarmede dit parochiefeest gevierd wordt. Maar deze dankbare gevoelens zouden niet volledig zijn, zonder een oprechte belofte voor de toe komst, om nog meer dan voorheen de geboden van God en Züne Heilige Kerk op te volgen. Wij moeten alleen vreugde zoeken in de ver heerlijking van God's Heiligen naam. Wanneer Wij niet alleen dankbaar zün, maar bovendien dezen avond een heilige gelofte aan God af leggen, dan zal dit feest zün een zegening van de toekomst; dan zullen wü ons eenmaal ver blijden in de Goddelijke glorie in den hemel. Wanneer wij in God's naam jubelen aldus eindigde Mgr. dan zullen wij eens dien Hei ligen Naam toejuichen en gelukkig zijn in alle eeuwigheid. Na de toespraak van Mgr. volgde een jube lend Te Deum, waarna het plechtig Lof, dat zulk een schoon slot vormde van dit gouden parochiefeest, met den Zegen met het Allerhei ligste werd besloten. langstelling het feit herdacht, dat hü 25 jaar geleden voor het artsexamen is geslaagd. Na gedurende vele jaren de praktük te Am sterdam te hebben uitgeoefend, waar hij o.m. zeven jaar als expert der justitie in belangrüke zaken is opgetreden, heeft hü zich enkele jaren geleden te Z'aandam gevestigd. Uit de patiënten uit de hoofdstad en uit Zaandam had zich een huldigingscomité ge vormd, waarin ook enkele medici uit Amster dam hadden zitting genomen. Namens dit comité heeft op de druk bezochte receptie ten huize van den jubilaris mevrouw Bosman-Specovius uit Baarn de gevoelens van dankbaarheid en waardeering vertolkt van de patiënten en daarbü vooral de hartelijke vriend schap en het medeleven van den dokter in het licht gesteld. Ter herinnering aan dit jubileum heeft zü daarbü namens de patiënten de 40 deelen van ar. Jan Huigen van Linschoten aangeboden, be nevens een radio-toestel voor het gezin. Dr. de Bols uit Amsterdam heeft den heer van Balen Blanken waardeerende woorden toe gevoegd uit naam van het Amsterdamsche Ge neeskundig Genootschap, waarvan de jubilaris een der mede-oprichters is geweest. De heer W. Spuüman uit Zaandam heeft meer in het bü zonder de gevoelens vertolkt van de Zaansche patiënten. De collega's uit de Zaanstreek, die vereenigd zijn in den geneeskundigen kring, hebben van hun belangstelling blük gegeven door de aan bieding van een boekwerk. Te Zaandam heeft Zondag dr. G. C. van Ba- len Blanken onder zeer veel blüken van be- Zooals bekend, zün door een verduisterings affaire de plannen voor den bouw van een mu- ziek-paviljoen in het Burg. Rükerspark te Santpoort zoo goed als in duigen gevallen. Tijdens de laatste vergadering van de ver eeniging „Santpoort's Bloei" zijn evenwel de eerste stappen gezet om te trachten de zaak als nog te redden. Deze vereeniging n.l. had reeds van het be gin af aan een bedrag beschikbaar gesteld van 750.Dit bedrag was niet aan den penning meester van den besturenbond „Eensgezindheid" in beheer gegeven, zoodat dit „gered" is. Op bovengenoemde vergadering nu is het be stuur van de zangvereeniging „Vox Humana" gekomen met het voorstel om f 300.— de helft van het nog benoodigde bedrag tegen rente beschikbaar te stellen, onder voorwaarde dat „Santpoorts Bloei" voor de andere helft zou zorgen, onder dezelfde condities. Door het bestuur van „Santpoorts Bloei" wordt het voorstel in ernstige overweging ge nomen. Besloten is de zaak binnenkort in een speciale vergadering of in de jaarvergadering af te handelen. Zaterdag werden de leden van den Bond van hoofden van gemeentewerken in Noord-Holland, die ditmaal hun ledenvergadering te Diemen hadden uitgeschreven, teneinde aldaar de in aanleg zijnde betonwegen te bezichtigen, ten gemeentehuize te Diemen ontvangen door bur gemeester mr. A. J. de Wolff. Met een enkel woord memoreerde deze de eindelooze beslommeringen, op wegengebied in de gemeente Diemen ondervonden, waar al ge werkt was met zand, vliegasch en takkebossen. maar alles met bedroevende resultaten. „Ten slotte moesten we wel tot deze constructie overgaan, omdat we de goedkoopere manier niet langer betalen konden," verklaarde burgemees ter Mr. de Wolff schertsend. De voorzitter van bovengenoemden bond, Ir. J. Gerber, directeur van gemeentewerken te Bussum, hoopte, dat de inlichtingen, welke ge geven zouden warden, er toe zouden leiden, dat het voorbeeld van Diemen ook elders navolging vond. Hierna bracht het gezelschap een bezoek aan de nieuwe fabriek van de firma Rath Doode- heefver, waarna men in vergadering byeenkwam. in café Vervetjes. Hier deed de gemeente-archi tect van Diemen, de heer J. de Boer, verschil lende mededeelingen betreffende de nieuwe be tonwegen, waaraan wü het volgende ontleenen: In het nieuwe uitbreidingsplan voor de ge meente Diemen zün in hoofdzaak één-gezins woningen geprojecteerd, welke verrüzen zullen aan de betonwegen, tot een gezamenlijke lengte van ruim 800 M. Ter weerszüden van de beton wegen worden 180 één-gezinswoningen gebouwd, waarvoor de bouwaanvragen büzonder talrük binnenkomen. De één-gezinswoningen welke een voor- en achtertuin krügen, worden van den rüweg gescheiden door lage muurtjes. Het geheele werk, dat door het gemeente bestuur van Diemen het eerst geopperd werd, is aangenomen voor de som van 82.500.— door de N.V. „Wittenburg" te Amsterdam. Na de uitvoerige technische büzondexheden, welke verder nog verstrekt werden, stelden de aanwezigen, onder wie o.a. opgemerkt werden hoofden van gemeentewerken te Bussum, Laren Naarden, Bloemendaal, Heemstede, Oostzaan. Hoorn, Westzaan, Krommenie, Den Helder, de Beemster enz., tal van vragen, welke door den heer de Boer uitvoerig werden beantwoord. Na een koffiemaaltüd volgde een rondwandeüng langs de nieuwe betonwegen, waarover de tech nici zich zeer gunstig uitlieten. Een bezoek aan het Muiderslot was het einde van dezen vergaderingsdag. Personalia. De heer J. M.Bülo te Haarlem is benoemd tot tüdelük onderwijzer aan de openbare school voor U. L. O. aan den Vüver- weg. 1000 gulden voor wandelpad. B. en W. doen den raad het voorstel om een crediet te ver- leenen van 1000 voor den aanleg met bijbe- hoorende werken van een wandelpad langs het Heemsteedsch kanaal en het Spaarne. Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en W. stellen voor mevr. J. T. Heuff—Schoonakker die periodiek aftreedt als bestuurslid van Maat schappelijk Hulpbetoon, op 1 Januari 1935 te herkiezen. Voorschot „Heemstede's Belang". B. en W. stellen voor, om aan de woningbouwvereeniging „Heemstede's Belang" een tweede voorschot toe te staan tot een bedrag van ƒ20.000, of zooveel minder als noodig zal blüken te zün, om de woningen der vereeniging verhuurbaar te ma ken als middenstandswoningen, onder dezelfde voorwaarden als voor het eerste voorschot wer den vastgesteld. Bijdrage per leerling. B. en W. schrüven aan den Raad, dat de gemeente Haarlem zich bereid verklaard heeft cie büdrage voor het middelbaar en voorbereidend hooger ónderwijs te verlagen tot 450 per leerling en per jaar of zooveel minder als de bruto-kosten per leer ling van alle scholen tezamen over het kalender jaar, waarin een nieuwe cursus aanvangt, heb ben bedragen. B. en W. meenen nog steeds, dat er termen aanwezig zijn, om niet den kostprijs doch een gedeelte daarvan als basis te nemen. Zij ver zoeken den raad daarom hen te machtigen, om met de gemeente Haarlem een nieuwe overeen komst aan te gaan. Gemeenteraad. De gemeenteraad verga dert Donderdag 25 October, des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt o. a.: vaststelling schoolgeldverordeningen Lager Onderwijs en wijziging overeenkomst Middelbaar en Voorbe reidend Hooger Onderwüs; 5e Wüziging gas-, duinwater- en Electriciteitsverordening; Cre- dietverleening voor aanlek wandelpad langs Heemsteedsch Kanaal en Spaarne; Verminde ring van pacht; Verhuur van tuingrond gelegen ten westen van de Van Merlenvaart; Benoe ming bestuurslid Maatschappelijk Hulpbetoon, Burgerlijke Stand; Ontheffing van eischen voor dranklokaliteiten van „Flora"; Tweede voor schot Woningbouwvereeniging „Heemstede's Belang". Woensdag 31 October a.s. begint wederom de cursus eerste hulp bij ongelukken in de Gem. School, Voorweg, des avonds om 8 uur, onder leiding van den medisch-adviseur arts D. Hu- bert. Roodvonk. Alhier zijn in de week van 7 tot en met 13 October 7 gevallen van roodvonk ge constateerd. Raadsvacature. Bü besluit van den voor zitter van het Centraal Stembureau is in de vacature in den Gemeenteraad, ontstaan door het overlijden van den heer C. Langeveld, be noemde verklaard de heer H. van de rVlugt, Julianastraat no. 83, alhier. Begrafenis. Zaterdagmorgen had de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer C. Langeveld plaats. Nabij het Ge meentehuis sloten zich bü de stoet aan het Col lege van B. en W. en verschillende raadsleden. Na de plechtige H. Mis volgde de begrafenis. Onder de aanwezigen merkten wü op vertegen woordigers van het R.K. Kerkbestuur, R.K. Schoolbestuur, de Harddraverüvereeniging, de Middenstandsvereeniging „De Hanze" en het onderwüzend personeel van de R.K. Scholen, par. St. Agatha. Wegenaanleg B. en W. stellen den raad voor om aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappü „Schulpen" gevestigd te Wük aan Zee en Duin, vergunning te verleenen tot het aanleggen van wegen over het haar toebehoo- rend terrein omsloten door 'den Wykerstraat- weg, de Melklaan en de spoorbaan te Velsen. Burgerlyke Stand Geboren: Zoon van T. Ploeger-Mol Zoon van M. E. Schippers- Handgraaf Dochter van C. G. A. Wyker- Kerkhoff Dochter van G. Thomas-Broersen Dochter van A. Hillekamp-Groen Dochter van A. M. Sanders-de Groot Dochter van A. A. de Waard-Busse Dochter van A. van den Bos-ZWart Zoon van D. F. Klepper-Scheffer. Overleden: Jan Nieuwenhuizen, 65 j. Nico- laas Joseph Kramer, 38 j. Aafje Dekker, wed. van L. van Neurs, 81 j. A. Hemsing 67 j„ echtgen. van S. A. M. Slicher G. J. W. Duin 12 j„ z. van J. Duin M. Mossel 43 j„ echtgen. van A. de Koning. Machineschade De stoomtrawler „Timor", IJm. 491, die Woensdag naar zee was vertrok ken, moest weer terugkeeren wegens een ka potte schroef. Beplanting Het aanbrengen van de be planting op den nieuwen Rijksweg Amsterdam Velsen is door den Rükswaterstaat opgedra gen aan de N. V. Groenewegen en Zn. te De Bilt voor f 9600. Simultaan-séance De bekende schaak meester A. Liliënthal zal a.s. Maandag 22 Octo ber een simultaan-séance houden in bodega Mustert aan den Strandweg. Deze séance is georganiseerd door de Zandvoortsche Schaak club en naar ons werd medegedeeld, hebben zich een flink aantal inschrüvers opgegeven, zoodat het een interessante avond belooft te worden. Jubileum Door den burgemeester van Zand- voort, den heer H. van Alphen, is namens den t Is nu enkele jaren geleden. Toen ik gis teren een achterlijk kind zag, schoot mü het geval weer te binnen. Ik raak er nog van on der de indruk. Medelijden en bewondering voch ten om de voorrang. Daar tegenover mij aan tafel, waar zij zat te verstellen, de jonge, frissche moeder En daar in een hoek van de kamer, kijkend of liever dom starend naar zijn wit en stuk gezogen duim, een achterlijke jongen van elf jaar; en niet ver van hem af, voor het raam in een soort van grooten kinderstoel, nog een jongen, kwy- lend op het eindje touw. dat hij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat om zün vinger draait. „Hoe laat gaat de bewaarschool uit?" vraag ik. „Hoe gaat het met de kleine pop sinds verleden jaar? Ik dacht eerst dat de moeder onwel ging wor den. Zij werd zoo bleek. „Liesje is in den Hemel...." „Wat zeg je?" „Ja, verleden jaar kort nadat u geweest was. Overreden door een auto." Ik kan gerust zeggen dat ik voor een oogen- blik stom geslagen was. Daar zag ik die twee stumpers in den hoek zitten en riep ir. mün herinnering het beeld op van dat allei liefste vier-jarige, voorspoedig ontwikkelde meisje, net toch zoo kostbare pand van die twee zoo on- fortuinlüke ouders. Troost nu eens onder zulke omstandigheden. Zeg nu eens iets dat niet afgezaagd klinkt. Vind bü zoo'n verdriet nu eens woorden, die niet banaal klinken. „Ik geloof, Fater, dat O. L. Heer ons mün man en mü. alleen op de wereld heeft ge- bracht om Zün Hemel te helpen bevolken. Liesje is er al, die twee arme schapen daar zijn voor de eeuwige zaligheid voorbestemd. Dat is tenminste een troost. Goddank dat die diepgeloovige moeder zelf den eenigen lichtkant aanwees. Wat zou men in zoo'n geval moeten zeggen, als er geen Geloof was. „Father, als ik geen Geloof gehad had. als ik niet geweten had dat Liesje voor eeuwig geluk kig is en dat wü haar later zullen terugzien, ik geloof, ja, ik weet zeker dat ik er een eind aan gemaakt had. Haar zieltje is nu veilig Misschien hadden wij haar wel verwend. „Haar zieltje is nu veilig. „Zü aanschouwt God eeuwig in den Hemei Het doel van den mensch op aarde is bereikt. Denken wü wel genoeg aan dat ooel. Vrien den. dat doel van onze eigen ziel er, van mil- lioenen andere zielen? Niet alleen die twee zwaar getroffen ouders zijn op de wereld ge bracht om den Hemel te helpen bevolken. Dat is de taak van ons allen zonder uitzondering, eerstens door onze eigen heilighe'd veilig te stellen, maar ook (en dit is niet een vrome liefhebberü maar een plicht) door andere zie len te helpen. St. Bonifacius Missiehuis Hoom, postrekening 120937 FATHER LEFEBER Missiewerk o.a. het opleiden van Missionarissen Des namiddags mocht de jubileerende parochie den Bisschop, Zijne Hoogwaar dige Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent, In haar midden ontvangen. a Dagen achtereen voeren we voort zonder noemenswaardige voorvallen. We hadden de Beringstraat reeds bereikt en zouden weldra te Nome zün. Het viel me thans op dat er aan boord een eigenaardige stemming heerschte. Telkens ontdekte ik dat men mij heimelük lachend aankeek. Ik vroeg er Oom Sydney eens naar en deze vertelde dat men mij bij aankomst wilde huldigen. „Niets daarvan", riep ik uit. „Waarom moet ik gehuldigd worden, wat heb ik gedaan." Maar Oom lachte eens en zei niets. Daarop kwam de heer Wood, de comman dant mü zelf vertellen, dat er een huldigings plan bestond, zoodra we in Nome zouden zijn aangekomen. Ik voelde hier echter bitter wei nig voor en vertelde dit aan den commandant. Deze zei echter dat ik hun het leven had gered toen ik in mün duikerpak de boegspriet van den onderzeeër had losgemaakt. Daarop ver telde ik hem dat hü ons had gered door ons aan boord van zün onderzeeboot te nemen, zoodat we dus quitte waren en daarbij bleef het. Ik voelde er meer voor om weer samen met Oom Sydney in een vliegtuig op nieuwe avonturen uit te trekken. De heer Wood vertelde daarop dat hü te Nome een eigen vliegtuig had, bestemd om de copie van zün reisverhaal naar een der grootste Amerikaansche bladen te vervoeren. Indien echter het blad zelf een eigen vliegtuig met journalisten stuurde, dan kon Oom Sydney zijn toestel voor een schappelijk prü'sje overnemen. Inderdaad vlogen bü aankomst te Nome twee vliegtuigen ter begroeting over den onderzeeër. Een der vliegtuigen was het eigendom van den heer Wood, dus dat kwam prachtig uit. Oom Sydney knoopte thans onderhandelin gen aan over den koop van het vliegtuig en weldra was de zaak beklonken. De geheele stad was feestelijk versierd ter eere van de geslaagde expeditie en aan den havenkant stonden ver schillende journalisten en fotografen. Bond van Restaurant-, Koffiehuishouders en Slijters een gouden medaille met oorkonde uit gereikt aan den heer Raben, alhier, wegens vijfentwintigjarigen trouwen dienst bü de firma L. J. Rinkel. De heer Raben Jr. dankte namens zün vader voor de aangeboden onderscheiding en de toepasselüke woorden van den burge meester. R. K. Volksbond. Dinsdag 23 October houdt de afdeeling Zandvoort van den R. K. Volks bond zün eerste wintervergadering. Op deze vergadering zal de nieuwe geestelijke adviseur, de weleerw. heer N. Commandeur, worden ge ïnstalleerd, terwyl de heer Ant. J. H. Angenent een rede zal houden. Alle R. K. arbeiders wor den opgewekt deze vergadering bü te wonen. Da vergadering vangt aan te acht uur en wordt gehouden in het patronaatsgebouw. Naar het gond. Het echtpaar P. Koning Zwemmer zal Woensdag 25 October den dag herdenken, waarop het 45 jaar geleden in het huwelijk trad. Het zal de krasse oudjes dieD dag niet aan belangstelling ontbreken. IJMUIDEN, 22 Oct. Rüksvischafslag. Tarbot 5297.5 cent per K.G. Griet 16.0033.00 per 50 K.G. Tong 1.20—1.30 per K.G. Groote Schol 28.00, middel Schol 23.00, Zetschol 19.00—22.00, kleine Schol 5.7015.00, Schar 6.5014.00 per 50 K.G. Rog 7.5018.00 per 20 stuks. Vleet 1.50 3.00 per stuk. Pieterman en Poon 3.908.10, groote Schelvisch 19.0030.00, middel Schel- visch 17.0027.00, kl. midd. Schelvisch 5.00 14.00 per 50 K.G. Kabeljauw 34.0062.00 per 125 K.G. Gullen 6.90—7.15 per 50 K.G. Leng 0.38— 1.25 per stuk. Heilbot 0.620.66 per K.G. Wij ting 2.10—7.00 per 50 K.G. Koolvisch 0.13—1.00 per stuk. Makreel 0.605.80 per 50 K.G. Ver- sche Haring 0.502.50 per kist. va nde heden aan den Rü'ksvischasflag aange komen STOOMTRAWLERS Vios 4 660 kisten 2490.Azimuth 510 manden 2840.Ita 160 manden 1280.Petten 950 man den 4430Irene 175 manden 2630Leentje El. 115 manden 1740.Gesina Cath. 90 man den 1500.Limburgia 305 manden 2030. Alcmaria 95 manden 1690.Maria 350 manden 2620.Alma 895 manden 3740.Ommering 830 manden 4200.Walrus 105 manden 2120. Vlamingo 90 manden 1580.Bruinvisch 80 m. 1590.Reiger 105 manden 1930. LOGGERS K.W. 167 560K.W. 62 430K.W. 154 530K.W. 178 480.K.W. 108 420.—, K.W. 74 300.—, K.W. 52 550.—, K.W. 112 390.—. 1 J J 'f op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen f Ofjfjf) bij levenslange geheele ongeschiktheid t st werken door f 7C/1 bij een ongeval met f O Cf) bij verlies van een hand f 1 Of 3 ij verlies van een f Cf) bij een breuk van f J/l bij verlies van 'r. All€ (tDOtlTtC S ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «Jl/l/l/o" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen t#l/.- doodelijken afloop £tO\J»m een voet of een oog# i Omduim of wijsvinger dl/, "been of arm# tri/." anderen vinger 20. Ik nam het kaartje aan en las: SIR GEORGE FRINTON, P. C. The Reform Club. Thans herinnerde Ik mü hem. IIü Fas een tamelijk bekend politicus, een van de conservatieve leden van de liberale partij, Fiens naam ik vroeger dikwüls had gehoord. Ik had hem nooit persoonlijk ontmoet en kende hem slechts van enkele portretten en caricaturen. Een oogenblik bleef ik zwijgen, strüdend tegen een sterken aandrang om te lachen. Er was iets uiterst vermakelijks in de gedachte öat ik hier op de meest plezierige manier hi et een welbekend politicus beleefdheden zat te Flsselen. terwül Scotland Yard en de Ryks- Politie hun hersens aftobden over mün ver- •twüning. Het was jammer, dat ik hem geen kaartje Van mijzelf kon teruggeven leuter om het ge noegen van zyn gezicht te zien, wanneer hij het lezen zou: NEIL LYNDON vroeger gevangene te Princetown. Mij met moeite bedwingend, verborg ik mijn blijkbare verlegenheid achter een lichte buiging. „Het was heel dom van mij, dat ik u niet herkende van uw portretten.' Dit compliment behaagde hem blükbaar, v/ant hij lachte mij stralend toe. „U begrijpt nu," zei hij, „waarom het mü volkomen onmogelijk is over de zaak in kwestie te spreken." Ik boog opnieuw. Ik begreep het in het geheel niet, maar hü sprak op een toon, alsof het zoo duidelijk was, oat ik het beter vond het onderwerp te laten varen. Wü spraken nog over enkele andere dingen; daarna verdiepten wü ons weer in onze kran ten. Ik kan niet zeggen, dat ik de mijne met groote belangstelling volgde; ik was te zeer met mijn eigen zaken bezig om veel Delang te kunnen stellen in wat ik las Ik zag alleen, dat wü in een vry gespannen verhouding tot Rusland waren gekomen over het lot van Servie en dat een welmeenend maar kort zichtig anarchist zonder succes een aanslag had gepleegd op den president van de Ameri kaansche Staaltrust. Over mijzelf kon ik niets vinden, dan een korte mededeeling, dat ik nog in vrijheid was. Blükbaar verloor ik als bron van nieuws iets van mün eerste frischheid. Het laatste gedeelte van de reis, vanaf Maidenhead, scheen mü eindeloos lang. Een soort van opgewonden rusteloosheid maakte zich van mij meester, naarmate wij Londen naderden en ik zag de velden en de huizen voorbüsnellen met een ongeduld, dat ik nauwe- lyks kon bedwingen. Wü vlogen door Hanwell en Acton en plot seling rees het gevaaarte van de Wormwood- Schubbs-gevangenis op in de groeiende sche mering rechts van de spoorlijn. Daar had ik mijn tüd van afzondering uitgezeten, zes verschrikkelijke maanden van eenzame op sluiting, die zelfs Princetown of Portland tot een welkome en aangename afwisseling maak ten. Bü het gezicht van deze verderfelyke plaats rees al mijn vroegere bitterheid weer in mij op. Een oogenblik zelfs scheen mijn "rijheid haar genot te verliezen en ik zat te staren naar die grimmige dikke muren, terwül mün handen zich tot vuisten balden en afkeer in mü opkwam. Uit deze minder aangename overdenkingen werd ik gewekt door een plotseling licht schijnsel en een verward geluid aan weers kanten van den trein. Ik ging rechtop zitten, met büna het schuldige gevoel dat ik op het punt geweest was, müzelf te verraden: toen liet ik het venster neer en bemerkte dat wij het Paddington-station binnenstoomden. In den anderen hoek van den wagon begon mijn hooge vriend, Sir George Frinton, zijn bagage bij elkaar te leggen. Ik had juist den tijd, weer geheel tor mijzelf te komen voor de trein stopte. Uit de rij van wachtentde kruiers stapte er een op onzen coupé toe en opende het portier. Hij was op het punt, den koffer van mün reisgenoot te grijpen, toen deze hem daarvan terug hield. „U kunt dezen heer helpen," zei hij; „mijn eigen bediende is op het perron." Daarna wendde hij zich tot mü en zeide: „Het doet mü genoegen, met u kennis ge maakt te hebben. Ik vertrouw, dat wü het wederzüdsche genoegen zullen hebben, elkander terug te zien." Ik drukte hem ernstig de hand en ant woordde: „Het zal voor mij een heel groote eer zün." Van alle onbewuste voorspellingen, die ge uit worden, was dit een van de weinige, die nauwkeurig worden vervuld. Voorgegaan door den kruier, die mijn koffer droeg, liep ik het perron over naar een taxi. „Waarheen, münheer?" vroeg de chauffeur. „Langzaam door de Oxfordstreet." ant woordde ik. „Ik moet in enkele winkels zijn." De man zette zijn machine aan en langzaam begon mijn eerste tocht sinds jaren door Lon den. Ik leunde achterover in een hoek en ademde diep en kostelijk. Ik was in Londen eindelük in Londen en wien deze woor den niet den indruk geven van de opgewon den voldoening, die mü vervulde, moet een even groot tekort aan begrip hebben als de directeur van een gevangenis. HOOFDSTUK IX DE MAN MET HET LITTEEKEN Mün inkoopen kostten nogal wat "4jd. Ik had verscheidene dingen noodig en daar het McMurtrie's geld was. waarmee ik de taxi betaalde, zag ik geen reden om mü te haasten. Ik liet by verschillende winkels stoppen en schafte my een kleine, doch zorgvuldig gekozen garderobe aan, terwül ik mü mtusschen nog van sigaren, een paar schoenen en een presen tabelen Homburg-hoed voorzag Toen ik ten slotte büna tweehonderd gulden had besteed, scheen mij dit ongeveer de grens voor een kapitalist van zeshonderd gulden. Ik keerde dus naar de taxi terug en beval den chauffeur, mij naar het adres te rijden, dat McMurtrie mü gegeven had. Pimlico was een buurt van Londen, die ik vroeger maar weinig met mijn bezoek had vereerd en ik wist in het geheel niet, waar Edith Terrace lag. De chauffeur echter scheen beter op de hoogte te zün; hü oracht mij rechtsstreeks naar Victoria en boog daar links van het station af in een buurt van trieste traten en pleinen, die alle het troostelooze uiterlük hadden van betere dagen gekend te hebben. Zoo mogelyk was Edith Terrace nor troos- telooozer dan de rest Het bestond uit een dubbele rü van onheilspellend uitziende hui zen, die uit den tyd schenen te zyn en waar van bü de meeste de oorspronkelijke bepleis tering sinds lang was afgechilferd. Het was er uiterst kalm, want in de geheele lengte zagen wü slechts een man, die onder een lan taarn een sigarette stond aan te stelten. Hü keek op, toen wy voorby reden en gecurende een oogenblik zag ik duidelük zyn gezicht. Op een litteeken aan zün wang na, leek hii merk waardig veel op een van de bewakers van Princetown; ik denk, dat or? deze :eoen dat overigens onbelangrüke feit zich in mün herin nering prentte. Wy hielden stil voor No. 3. waar ik een stoep van enkele, niet zeer onderhouden treden opging en hard aan de bel trok, die in een toestand van verval verkeerde. Na -en oogen blik hoorde Ik het geluid van schuifeiende voetstappen; toen ging de deur open en een kleine, grappig uitziende oude dame stond my op den drempel aan te kijken. „Hoe maakt u het?" vroeg ik. „U bent zeker juffrouw Oldbury?" Zij antwoordde als het ware met schokken. „Ja, münheer, ik ben juffrouw Oldbury en u bent de mynheer, dien ik verwacht? De myn heer van dokter McMurtrie?' Dit was eij accurate, ofschoon weinig vlei ende beschryvng van mijzelf; ik Knikte en zei: „Ja, dat is in orde. Ik ben Nicholson. „En toen de zwaar beladen chauffeur de stoep opkwam, voegde ik er aan toe: „E11 dit is mijn bagage." .Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13