Nieuw Ned. record op Indië-route Scott heden als winnaar te Melbourne? 99 r Positie deelnemers Melbourne-race Scott verbetert record Het nieuws van heden MOLLISONS GEVEN OP DE RACE DE BAROMETER VEREEN ÏG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 22 OCTOBER 1934 Avondblad Staart blijft achter V. J r. Indië wacht de Uiver Oude tijd ruim 6 Vt dag sfkmvw\ vi 111111i iwn/////X&> STATEJt NORTH BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Boeing (Roscoe Turneren Cornet 19 als derde en vierde dicht achter „Uiver" Boeing vierde Scott en Campbell Black Pechvogel. VLIEGTUIG Hedenmiddag half twee. NATIONALITEIT SITUATIE Parmentier optimistisch Na Singapore alles op alles EINDELIJK OPGEGEVEN! Overweldigende belangstelling voor aankomst op Tjililitan Mollisons zien van verderen strijd af Scott voorbij Timor EngelandAustralië in 2 dagen 4 uur en 38 minuten Scott heeft pech Positie-meldingen half twee DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19007 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Uiver" vliegt Londen-Batavia in 52 uur llllllllillllllllllilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNlllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Met de grootste belangstelling heeft geheel Nederland Zaterdag, Zondag en ook weer heden de Melbourne- race gevolgd. Gebleken is, dat de kleine snelle Comets geduchte te genstanders zijn, alleen onder voor hen bezwarende omstandigheden te slaan. De geweldige sprong vooruit, welke het echt paar Mollison Zaterdag nam en welke winst hen reeds als winnaar van de race doodverfde, ging Zondag hopeloos teloor. Motorpech ver raste voorbij Karachi het nog maar matig in gevlogen toestel en tot tweemaal toe moest de zwart-gouden „Black Magie" naar Karachi te- rugkeeren. Reeds groeide in alle Nederlandsche harten de hoop, dat nu voor .Uiver" en „Panderjager", welke de Mol lisons volgden, de groote kans was gekomen. Plotseling echter dook een andere Comet op: de „Gipsy Six", gevlogen door Scott en Camp bell Black. Van dit vliegtuig was geruimen tijd niets vernomen tot het plotseling Zaterdagavond, kort na het echtpaar Mollison, te Bagdad aankwam (21.20 uur). Spoedig daarop vertrok het toestel weer en bereikte Zondagochtend te 10 uur Allahabad. Het had toen in totaal 8660.7 mijl afgelegd. Te 10.20 uur vertrok Scott als leider in de snel heidsrace in de richting van Sin gapore. Het echtpaar Mollison was toen met motordefect naar Karachi teruggekeerd. De „Uiver" met Parmentier en Moll lag dus nog steeds op de tweede plaats, nu achter een andere Comet. Te half tien Zondagochtend arriveerde men te Karachi, na een tusschen- landing te hebben gemaakt te Djask (Zondag ochtend 5.33 uur). Twintig minuten na aan komst verliet de „Uiver" Karachi, achter Scott aan, in de richting van Allahabad. Tegen 12 uur werd de „Uiver" nabij Jodhpoer gemeld. Het tweede Nederlandsche vliegtuig, de „Pan derjager" met Geyssendorffer en Asjes, bevond zich Zondagmiddag ongeveer op gelijke hoogte als de Douglas-machine. Het toestel kwam kor ten tijd na de Uiver" te Karachi aan, name lijk omstreeks half elf Zondagochtend. Geys sendorffer verklaarde hier, dat het weer langs de route goed was, maar dat de tocht zeer ver moeiend bleek te zijn. Om tien vóór elf was de „Panderjager" weer in de lucht, eveneens op weg naar Allahabad. Als vierde vliegtuig in de race scheen Zon dagmiddag te liggen de „Boeing Transport" van kolonel Turner, die omstreeks drie uur Zon dagochtend, na een kort oponthoud te Bagdad vandaar is vertrokken. De .Comet" van Waller had motorpech en moest 'naar Bagdad terugkeeren, vanwaar hij echter korten tijd later Zondagmiddag omstreeks 1 uur Amst. Tijd, weer vertrok. Omtrent de positie van de overige toestellen was Zondagmiddag het volgende bexend: De „Lockhead Vega", bestuurd door J. Woods en D. C. Bennett, die Zaterdagavond reeds een kort oponthoud te Athene had, is Zondag ochtend bij de landing te Aleppo over den kop geslagen en ernstig beschadigd. De bestuurder Woods werd licht gewond en dit toestel is uit de race teruggetrokken. De Deen Hansen, die te Athene overnachtte, is Zondagochtend omstreeks half elf van Athene vertrokken. Van de overige toestellen, die nog aan de race deelnemen, had men Zondagmiddag nog geen positie-meldingen binnen. Tot op dat oogenblik waren dus uitgevallen de „Granville" van Miss Cochran, die te Boe karest opgaf, de „Lockhead Vega", die te Aleppo over den kop sloeg, terwijl van de vlie gers Shaw, die bij Barcelona en Parer, die in Noord-Frankrijk een noodlanding hebben ge maakt, nog geen startmeldingen werden ont vangen. Om 2.23 Zondagmiddag werd uit Allahabad gemeld, dat de „Uiver" op het vliegveld Bam- rauli aldaar was geland. De „Uiver" nam drie honderd gallons benzine in, wat veel tijd vor derde. De Duitsche vliegster Thea Rasche die, zooals men weet, als passagiere de reis meemaakt, verklaarde bij aankomst op het vliegveld van Allahabad, dat de tocht zeer aangenaam was. Zy roemde in het bijzonder het groote com fort, dat het toestel biedt. De weersomstandig heden waren tot dusverre ideaal. De bemanning is volkomen frisch en opge wekt. Parmentier en Moll zeiden van plan te zijn zooveel mogelijk door te vliegen. Na ruim een uur startte de „Uiver" om half vier van Allahabad. Juist op dat oogenblik na derde de „Pander", die in het uur dat Parmen tier benzine laadde, kans had gezien zyn ach terstand beduidend in te loopen. Het neerkomen van den „Pander jager" op het vliegveld Bamrauli werd echter zijn ongeluk. Het toestel kwam, zooals dat in vliegerstermen heet, onzacht neer, met als gevolg, dat het landingsgestel en sen der propellers werden vernield. Een defect aan het intrekbaar landings gestel was oorzaak van het ongeval. Uitgebracht bij het landen was het onder den linkervleugel terugge sprongen. Het toestel sloeg toen naar de linkerzijde met het gevolg, dat het landingsgestel ernstig werd be schadigd en een propeller verbogen. Reeds dadelijk stond vast, dat aeze schade niet in enkele uren te verhelpen was. Een on derzoek wees uit, dat hiermee zexer veertien dagen gemoeid zullen zün. De Pander jager" was hiermee dus uitgeschakeld. Inmiddels zette de „Uiver" de race voort, met nog altijd vijf uren achterstand op de „Cornet". Alle aandacht van de wereld Is getrokken naar de lucht. Nergens wordt meer van gesproken Dan van deze groote vlucht. Loon en goudblok en de voetbal Zijn voor 't oogenblik Chineesch Want wij praten en wij denken Enkel nog van deze race! Als wij opstaan is het eerste Haastig grijpen naar de krant En wij kijken waar de vliegers Voor benzine zijn geland. Ook de radio, natuurlijk Staat geen oogenblikje af En wij wenschten, dat zij alsmaar Enkel race-berichten gaf! Voor de winkels, waar 'n kaart hangt, Staan de kijkers onverwrikt, Om te kijken waar het speldje Van een vlieger wordt geprikt. En bij zaak'lijke gesprekken Op de beurs en op kantoor Gaat het allerlaatste nieuwtje Van de race er tusschen door. Zelfs de baby fluistert Bangkok Als hij naar zijn fleschje kijkt. Nooit werd onze vage kennis Van den atlas zóó verrijkt! En het spreekt: van Geyssendorffer, Asjes, Parmentier en Moll Zijn wij meer dan opgetogen En van hun prestaties vol! Niets slechts twintig vliegmachines Vliegen over land en zee Neen, aan deze race naar Melbourne Doet de hééle wereld mee! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) Deze Was door het uitvallen van de „Pander jager" in de snelheidsrace feitelijk reeds onbe dreigd. De „Uiver" immers neemt alleen aan den handicap-wedstrijd deel. Om zes uur Zondagavond kwamen Parmen tier en Moll te Calcutta aan. Zij verklaarden een goeden wind in den rug te hebben gehad, terwyi zich geen moeilijkheden voordeden. Om 6 uur vertrokken zij weer in de richting Rangoon. De „Cornet" passeerde toen Alorstar, de laatste étappe vóór Singapore. Inmiddels was het aantal uitvallers weer met twee vermeerderd. De Airspeed" met de piloten Stack en Tur ner besloot te Marseille niet verder aan de race deel te nemen. Uit Aleppo werd verder gemeld, dat de „Cornet", bestuurd door Jones en Waller uit De kunde en ervaring van de Uiver-bem anning zal het toestel in de laatste etappe den voorsprong van de snelle Scott-Co met wel niet meer kunnen doen inloopen De eerste piloot van het Nederlandsche Panderproduct Geyssendorffer, te Alla habad, achterhaald door de eeuwige pech, die voor zijn wakkeren vogel schijnt te zijn weggelegd Stand 1 „Cornet 34" 2 „Uiver" 3 „Boeing" 4 „Cornet 62" 5 „Cornet 19" 6 „Miles Hawk" 7 „Dessouter" 8 „Puss Moth" 9 „Airspeed Courier" 10 „Monocoupé" 1 1 „Fairey Fox" 12 „Dragon" 1 3 „Klemm Eagle" 1 4 „Miles Falcon" 1 5 „Fairey Fox" „Airspeed 58" „Fairey III" „Lockheed Vega" „Granville" „Panderjager" Engeland. Nederland. Amerika. Engeland Engeland. Denemarken. Australië. Engeland. Nieuw-Zeeland. Engeland. Nieuw-Guinea. Engeland. Engeland. Nederland. voorbij Timor naar Rembang uit Allahabad. te Allahabad (opg. uit Allahabad Bagdad. Aleppo. Cyprus Aleppo Athene. Athene. Bagdad. Rome. Marseille (defect). Ie Bourget. uitgeschakeld. positie onbekend uitgeschakeld. uitgeschakeld. uitgeschakeld. Bagdad was teruggekeerd. De piloten hadden besloten van verdere deelneming aan de wed vlucht af te zien. Zeer snel gaat de vlucht van de deelnemers aan de Londen—Melbourne-race, voor zoover deze tot de leidende groep behooren, in de richting van het doel: Melbourne. Zooals gemeld landde de „Uiver te 7.02 uur A.T. hedenochtend te Singapore. Twee en vijftig minuten later startte het toestel weer voor de volgende étappe, naar Batavia. Waarschijnlijk zal Scott met zijn „Comet"-toestel, die te Singapore reeds een voorsprong van ruim 8 uur had, niet over Batavia vliegen, doch rechtstreeks over den Indi- schen Oceaan naar Koepang vliegen, waardoor hij zijn voorsprong nog zal vergrooten. De Douglas, ge bouwd als verkeersvliegtuig, kan dezen afstand niet in één vlucht af leggen. Aan de telegrammen omtrent de vlucht van de „Uiver" ontleenen wij nog, dat Parmentier bij aankomst te Rangoon verklaarde, dat hij en zijn metgezellen een schitterende vlucht hadden gemaakt boven het door de maan ver lichte gebied. Parmentier was zeer optimistisch gestemd omtrent het verdere verloop van den tocht. Scott had bij aankomst te Singapore ver klaard, dat gedurende het laatste deel van de vlucht het zicht zeer slecht was. Met voldoening zeide hij, dat hij de eerste is geweest, die recht streeks de stormachtige Golf van Bengalen heeft overgevlogen. Het weer by Singapore is minder gunstig. Er wordt stormachtig weer ge meld, zoodat de „Uiver" hiervan de moeilijk heden ondervindt, hetgeen echter, dank zy de radio-installatie aan boord en de ervaring van j onze Indië-vliegers, geen bezwaar was om nog binnen het uur weer van Singapore te ver trekken. Parmentier heeft verder verklaard, dat hij de motoren met zorg behan delt en pas na Singapore er alles uit zal halen. Hij betwijfelde evenwel of hij Scott nog zal kunnen inhalen. Jones en Waller hebben met hun Comet" oponthoud gehad, omdat zij verder dan Bagdad waren gegaan en daarom in de woestyn hebben moeten dalen, waar zij tot het aanbreken van den dag zyn gebleven. Scott verklaart, dat zijn toestel schitterend loopt, dat beide vliegers „fit", maar vermoeid zijn. Hun eenige pech was een noodlanding, welke zij bij maanlicht hebben moeten maken te Kirkut (Mesopotamië)Zy waren echter spoedig in staat hun plaats te hernemen. Zy hadden toen juist genoeg benzine in de reser voirs om Bagdad te bereiken. De overige deelnemers zijn Jones en Waller met de „Cornet" (19), die zich te Karachi be vinden: de Nieuw-Zeelanders Mac Gregor en Walker met de Miles Hawk, die zich te Bagdad bevinden; de Deen Hansen met zyn „Dessoutter Mark II,' die te Aleppo is, de Nieuw-Zeelanders Hewett en Kay met de Dragon, die Athene zijn gepasseerd, de Australiër Melrose, die met zyn DH Moth uit Athene is vertrokken: de Engel- schen Da vies en Hill, die met hun .Fairey III te Athene staan; de Engelschman Gilman be vindt zich met zijn „Fairoy Fox" eveneens te Athene, terwyi G. Shaw met zijn „Klemm Eagle" nog te Rome staat. Brook met zyn „Miles Falcon" staat te Marseille, Parer en Hamsworth zyn met hun „Fairey Fox" te Beauvais. In het geheel waren er Zondagavond om 12 uur nog zestien deelnemers. De Britsche vlieger Stedart (no. 14) is om 6.04 (Nederlandsche Tyd) te Aleppc aangeko men en om zeven uur weer vertrokken. De Het echtpaarMollison, dat na een suc cesvol begin, met voortdurende motor pech te kampen kreeg en thans het hoofd in den schoot heeft gelegd. Om 10.54 is de „Uiver" op het vliegveld bij Batavia geland. On danks het voor Indië vroege uur het veld lag nog in nachtelijk duis ter gehuld en werd fantastisch door zoeklichten beschenen waren duizenden en duizenden belangstel lenden samengestroomd. De be manning werd met ongekende geestdrift begroet. Vier en twintig minuten later te 1 1.18 A.T. is de „Uiver" onder het gejuich der duizenden weer gestart, met bestem ming Rembang. Australiër Melrose (no. 16) is hier om 6.50 te Cyprus aangekomen en om 7.05 weer vertrokken. Uit Allahabad seint Reuter dat het echtpaar Mollison heeft verklaard, van verdere deelneming aan den strijd te moeten afzien. Zij waren genoodzaakt in Jubbelpore te lan den, om zich te oriënteeren. Van daar moesten de Mollisons tot Alla habad met één motor vliegen, daar de tweede motor defect was ge raakt. Verschillende zuigers hadden opgehouden te werken. Mollison verklaarde, dat hij hoopte de vlucht naar Australië in elk geval voort te zetten, indien hij reserve-onderdee- len kan krijgen. De leider Scott is om 7.50 Amster- damschen Tyd Timor gepasseerd. Scott en Black zijn met hun Comet om 11.28 A. T. te Port Darwin in Austra lië aangekomen. Ook zij hebben daarbij een record op schitterende wijze verbe terd door den afstand Engeland-Austra- lië te vliegen in den tijd van twee dagen, vier uur en 38 minuten. Het laatste Engeland-Australië-record werd een jaar geleden gevestigd door den Australiër Chales Ulm en was zes dagen, 17 uur en 45 minuten. Scott verklaarde te Port Darwin dat zijn motor bij het overvliegen van de Timor-Zee weigerde, zoodat bij gedurende twee en een half uur op één motor moest vliegen. Het is twijfelachtig of de noodige repa raties op tijd kunnen worden uitge voerd om de vlucht te kunnen be ëindigen. Het is derhalve mogelijk geworden dat de „Uiver" den wedstrijd wint. Om half twee wordt gemeld: (alles Amstef- No. 2 de Nieuw-Zeelanders Macgregor «ft Walker zyn om 2.37 te Boesjir geland. No. 15 De Engelschen Davies en Hill zijn om 3.05 uit Athene vertrokken. No. 33 John Wright is om 2.36 van Athene vertrokken. No. 5 Turner en Pangbom (Boeing) zyn om 8.30 boven Victoria Point (Malakka) waar genomen. DE „PANDERJAGER" WEGENS DEFECT UITGESCHAKELD. DE „UIVER" ACHT UUR ACHTER OP SCOTT. DE MOLLISONS TREKKEN ZICH UIT DE LUCHTRACE TERUG. De Kerkvervolging in Mexico: regeering heeft een commissie benoemd, die tot taak zal heb ben alle R.K. ambtenaren uit hun functies tie ontslaan. Goemboes sluit te Warschau een verdrag tot uitbreiding der cultureele samenwerking tus schen Polen en Hongarije. Zwaar weer aan Amerika's Westkust. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Advovaat ernstig mishandeld door kunstschil der uit Laren. De dader van het drama te Princenhage tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Rajchenbach wereldkampioen dammen. I.V.C.B.: H.B.C. klopt Onze Gezellen met 54. V.V.IJ. en HJVI.S. spelen gelijk. K.N.V.B.: Nederlaag van Go Ahead tegen P.E.C. Zuid Nederland wint van Luxemburg met 3L O 71 I cZ GOBO t—n p—n Stand op Maandag 2 uur n.m.: 757.7 Vorige stand 758.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1