STADSNIEUWS GRATIS!! K. VEERSTR. PARC I VAL Pelikaan-record gehalveerd Haarlem, 22 Oct. SNEL-BUFFET Gevangen in een rag van heerlijke taal ZATERDAG 20 OCTOBER 1934 in Deken G. Kuijs Twee dagen en vier uur! AGENDA EEN KOP HEERLIJKE KOFFIE, THEE OF CHOCOLADE AAN ONS BIJ AANKOOP VAN TEN MINSTE Fl. 2.50 IN ONS MAGAZIJN IN DEN BOEKHANDEL TENTOONSTELLING VAN PARAMENTEN Groote activiteit der Haarlemsche H. Sacramentsvereeniging WEEKEND-INBREKERS De buit was mager STROOPER AANGEHOUDEN Verzet tegen de politie Nederlandsch-Duitsche Clearings- verdrag Dames-kapsalon EEN GOEDE VANGST Inbrekers gearresteerd MUZIEK DE WIENER-SaNGERKNABEN IN HAARLEM TOONEEL R.K. SCHOOL TE SANTPOORT Request met 195 hand- teekeningen VOOR DEN POLITIERECHTER Meineed? Voor geen verbetering „Op of langs den weg" in IJmuiden Een afdeeling van de tentoonstelling der Sacraments vereeniging. in het Bisschoppelijk Museum gehouden Haarl. Amateur-Fotografenver. Crisis-parasiet Opbrengst collecte BURGERLIJKE STAND Van Hillegersberg naar Schagen Het groote succes van de Uiverop de Indië-route Uiver passeert Semarang Indische velden goed OM MUZIEK-A U TEURS- RECHTEN Slakkengang van een versnelde procedure" 23 October INSTELLINGEN VOETBAL H. V. B. Uitslagen GYMNASTIEK R. K. G. V. Winfried VROOM De oude sage is voor ons mo derne menschen met onze wijze critiek, moeilijk te genieten. Een is er, die den toon weet te treffen, waardoor onze critische geest gevangen wordt. Gevangen in een rag van heerlijke taais 159 bladz. kloek formaat 1.- franco per post 1.10 We kunnen moeilijk beweren, dat dames- naaikransen ondanks het ongetwijfeld nut tige doel dat zij meestal beoogen door de pu blieke opinie over het algemeen au sérieux werden genomen. Een lange reeks van humo ristische schrijvers, Chesterton voorop met zijn Dorkasvereeniging in de Queer Trades, heeft er het hare toe bijgedragen om de activiteit van deze instituten in twijfel te trekken. Van al deze auteurs moeten we wel aan nemen, dat ze nooit een tentoonstelling van de Haarlemsche afdeeling der H. Sacramentsver eeniging hebben bezocht, anders zouden ze daarvoor zeker een uitzondering hebben ge maakt. Het is geen kleinigheid om telkens na een jaar van arbeid een groote museumzaal te moeten inrichten om alle werkstukken te kun nen exposeeren. De Sacramentsvereeniging doet dit nu al jaren achtereen. Zoo werd ook gister middag wederom de jaarlijksche tentoon stelling van alle paramenten en verdere litur gische utensiliën, die in het afgeloopen jaar door de dames der werkafdeeling werden ver vaardigd, in de groote zaal van het Bisschop pelijk Museum geopend. Het openingswoord werd gesproken door den hoogeerwaarden Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, den voorzit ter van de Haarlemsche afdeeling der Veree- niging van Euwigdurende Aanbidding van het Allerheiligste Sacrament en tot steun van arme en behoeftige kerken (hoofdzetel Rotterdam). De hcogeerw. spreker wees op het tweeledig doel van de vereeniging, m tweevoudigen cultus van het Allerheiligste Sacrament: aanbidding en verfraaiing der behoeftige kerken in het va derland en in de Missies. Dit laatste is geens zins een werk, dat we mogen minachten: het is de arbeid van de H. Maagd, die Haar Goddelijk Kind in doeken wikkelde en van Maria van Be- thanië, die de voeten van den Zaligmaker zalfde met kostbaren balsem. Vervolgens sprak de hoogeerw. Plebaan na mens alle leden der vereeniging zijn erkentelijk heid en dankbaarheid uit voor het werk van de scheidende vice-presidente, mevr. Heslenfeld Schaepman, die bijna 13 jaar de leidster van de werkafdeeling is geweest. Zonder haar altijd intense en bezielende activiteit is de Sacra mentsvereeniging bijna niet voor te stellen. Eén eigenschap van de activiteit der schei dende vice-presidente heeft de hoogeerwaarde Plebaan vergeten te vermelden, of waarschijn lijker ook niet vergeten, omdat het voor alle aanwezigen duideijk en zichtbaar was: de fijne smaak, waarmee al de werkstukken onder leiding van mevr. HeslenfeldSchaepman ver vaardigd zijn. Dikwijls moet men op dergelijke paramenten tentoonstellingen zijn goeden smaak wel eens uitschakelen, om slechts te letten op het schcone en liefdadige doel. Op de tentoonstel lingen van de Haarlemsche H. Sacramentsver eeniging was dit steeds anders. De rijke Mid- delburgsche en Alkmaarsche kasuifels, die zwaar in de groote museumvitrines hangen, be hoeven zich niet te schamen over het bezcek dat ze jaarlijks enkele dagen krijgen. De middelen waarmee de vereeniging kan werken zijn eenvoudig en sober, maar het geheel dat bereikt wordt, is steeds bijzonder smaakvol. We zullen niet alle werkstukken noemen, die op de tentoonsteling aanwezig waren. Het zou een lange reeks worden, die voor buitenstaan der^ niet bijzonder interessant zou zijn. Er wa ren niet minder dan achttien kasuifels met bij- behoordende paramenten, twee koormantels en "n groot aantal alben en veel altaarlinnen. Een photo representeerde een volledig stel Mis gewaden voor den Slavischen ritus, dat reeds verzonden was aan een Nederlandschen missio naris in Estland. Op een afzonderlijke tafel stonden nog enkele liturgische vaten, die dit jaar vervaardigd wer den uit oud goud en zilver. Zij, die niet-ge- bruikte kostbaarheden voor dit schoone doel wilen beschikbaar stellen, kunnen zich in ver binding stellen met mevr. Smit-Blomjous, Wil- helminastraat 45. De tentoonstelling, die hedenmiddag gesloten werd, is vrij goed bezocht. Zondagmiddag werd zij vereerd met een be zoek van Z. H. Excellentie Mgr. J. D. J. Aen- genent, Bisschop van Haarlem. Onze beste wenschen aan de Haarlemsche Sacramentsvereeniging voor het volgende werk jaar. Tusschen Zaterdagavond half acht en Zater dagnacht half drie, hebben onbevoegden tijdens afwezigheid van de bewoners, zich toegang ver schaft tot een perceel in de Lindenstraat. Door verbreking van een keukendeurruit is men de woning aan de achterzijde binnengedrongen. Verschillende kasten en leiden zijn doorzocht. Dit een dressoir in de huiskamer zijn een doosje met 70 centen en een phototoestel ont vreemd, van twee in de gang staande fietsen zijn de belastingplaatjes meegenomen. De electrische muntmeter is opengebroken en daaruit werd een bedrag van 4.a 5.aan kwartjes buitgemaakt. De politie onderzoekt de zaak. I Zaterdag werd door een agent van politie en Rijkspolitie in de duinen te Bloemendaal aan gehouden de 20-jarige S. uit Haarlem, die in het bszit was van een fazant. Bij zijn arresta tie verzette de man zich hevig. Hij werd naar den politiepost te Overveen overgebracht, waar de fazant in beslag werd genomen en tegen den man proces-ver baal werd opgemaakt wegens srooperU en verzet tegen de politie. Teneinde het publiek zoo spoedig mogelijk in de gelegenheid te stellen, hare vorderingen, welke vallen onder de bepalingen van het Ne- derlandsch-Duitsch clearingsverdrag dd. 21 Sep tember 1934 bij het Nederlandsch Clearing-In- stituut in te dienen, zijn op het Secretariaat der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken de formulieren ter in diening van vorderingen (formulier B) voor het publiek verkrijgbaar. Voor onze dames is een vertrouwd kapadres ▼an onschatbare waarde. Ze zullen dan ook met graagte kennis nemen van de opening der tweede zaak van den dameskapsalon mevrouw J. M. v. d. Werff. Ze verdiende haar sporen In het Kenaupark 25 en zal deze ongetwijfeld nog meer verdienen in de Generaal Cronjéstraat 115 waar ze Zater- dagmidag Jl. haar tweede kapsalon opende. Het is ruim in dit pand, waar vijf heel flinke boxen en een gezellig zitje de dames tot haar- verzorging nooden. De vakkundige haarbehande- ling goochelt hier met de meest moderne appa raten waarover de kaptechniek beschikt. Onnoodig hierbij aan te teekenen, dat de hy giëne tot het uiterste is opgevoerd. De etalage en het interieur prijkten feestelijk met welkomst- bloemen, waarbij we gaarne onze beste wenschen tot succes voegen. Van Zaterdag op Zondagnacht omstreeks half vier werden door een agent van politie en een nachtwaker in een tuin bij een familie te Aer- denhout drie personen aangetroffen die zich verdekt hadden opgesteld. Bij hun aanhouding werd een partij inbrekersgereedschappen op hen bevonden, waarvan enkele reeds waren wegge gooid. Zij werden voorloopig te Aerdenhout in arrest gesteld om later voor den Officier van Justitie te Haarlem te worden geleid. Het zijn allen Amsterdammers, die zeer slecht bekend staan en dikwijls met de politie in aan raking zijn geweest. Met het trio heeft de politie goede vangst gedaan. De Wiener Sangerknaben, wier komst we voor enkele dagen inluidden met een klein artikel tje over den oorsprong van het eeuwen-oude in stituut, hebben Haarlem gisteravond stor menderhand voor zich gewonnen, zooals zij ook in iedere plaats, waar zij optreden, het muziek- minnend publiek voor zich veroveren. De Gemeentelijke Concertzaal was vrij goed bezet en de Weensche jongens, in hun matrozen pakjes, werden reeds bij hun binnentreden geestdriftig begroet. Hun programma vermeldde om te beginnen een drietal motetten uit de 16e eeuw van Porta en Gallus. Van den eerste het bekende Prepa rate corda vestra, dat ook de zangers der Six- tijnsche kapel op hun programma hadden bij hun eerste tournée in ons land, van Gallus het Ante luciferum uit het Kerstofficie en de Com- munio van Pinksteren: Repleti sunt. De allerliefste komische opera in één acte van Mozart (1768) met de bekende entrée-muziek en het menuet, vormde een uitstekenden overgang naar de serie Volksliederen. Eerlijk gezegd hebben we bij den aanvang van het concert enkele oogenblikken den indruk gehad, dat de roep, die deze knapen was voor afgegaan, eenigszins was opgeschroefd. De oude polyphonische gezangen toch waren hier en daar nogal eens zwevend van tonaliteit, en alle in zetten waren niet onberispelijk gelijk. Maar daartegenover stond zulk een frisch en open, zulk een spontaan musiceeren, zulk een tech nische beheersching en zulk een hecht ingesteld zijn cp de muziekale materie eener- en op el- kaars toonhoogte anderzijds, dat, vooral na bei de motetten van Gallus, we ons gewonnen ga ven. Het zoo fijn gezette geestelijke lied van Brahms „Maria ging aus wandern", was ten slotte een juweeltje van zangkunst, dat zich wonderwel aanpaste bij het klassiek liturgisch repertoire. In Bastien en Bastienne, het eerste Duitsche lied-spel, geschreven door den wonderknaap Mozart op twaalfjarigen leeftijd, had men een goede keuze gedaan om de hoogstaande muziek cultuur der Wiener-Sangerknaben te demon- streeren. De beide sopranen en de alt, wier reine stemmen zoo uitstekend pasten bij hun rollen, hebben onze bewondering voor de zoo raak ge troffen muzikale illustratie en typeering van den Weenschen grootmeester, indien het nog noodig ware, weer levendig gemaakt. Ook hun acteeren was van een bijzondere gratie, en vooral de lieve sopraan, die de rol van Bastienne vertolkte, viel geen moment uit zijn rol. Ook de volksliederen, die na de pauze gingen, en die, evenals het zingspel door den leider Dr. Leopold Emmen, met veel smaak en gevoel wer den begeleid, verwierven telkens een enthousiast applaus. Er brak zich tenslotte een geestdrift baan, als men in de Gemeentelijke Concertzaal slechts zelden meemaakt. Er werden toegiften gezongen, het beroemde Slaapliedeken van Mo zart en een onvervalschte Weensche Strauss- wals, en de dank door de concertbezoekers aan de Weensche jongens gebracht, groeide aan tot een overweldigende ovatie, die leider en jon gens zeer zeker aangenaam moet hebben verrast. J. S. TANTE ROOSJE, blijspel in 3 bedrij ven door M. Groetzinger. De Boer— van Rijk-ensemble. Schouwburg Jans- weg. Onder de verschillende tooneelgezelschappen in Nederland, die een naam hebben op te hou den, neemt het De Boervan Rijk-ensemble een eigenaardige plaats in. De naam zegt het al: het ontstaan en voortbestaan van dezen troep is gebouwd op één persoon, die gelukkig een persoonlijkheid mag heeten. Zoo beleven we het voor dezen tijd merk waardige verschijnsel, dat het wel en wee van een onderneming afhankelijk is gesteld van een vrouw, wier leeftijd spot met de moderne gedachte, dat alle heil verwacht moet worden van de jeugd. Een spotter zal daarbij opmerken dat in het algemeen de grondvesten van too neelgezelschappen niet uitmunten door hech ten bouw. Intusschen is het welslagen van dit ensemble zeer nauw verbonden met de populariteit, die mevrouw Esther de Boer-van Rijk zich in een langdurige en verdienstelijke loopbaan heeft verworven. Dat houdt een dubbel gevaar in: leven en roem zijn vergankelijke zaken, zelfs bij een buitengewoon vitale persoonlijkheid en dat verbonden zijn aan één figuur, een ka rakteristieke figuur, moet wel een beletsel we zen voor artistieke ontplooiing, die ruimte en veelzijdigheid vraagt. Voorloopig behoeven die gevaren ons nog niet te deren. Het ontbreekt ons immers niet aan tooneelvereenigingen, die telkens weer een sprong doen naar de hoogste verhevenheden op het gebied der kunst. Daarnaast is dan altijd nog wel plaats voor een gezelschap, dat den populairen vorm niet versmaadt, om lichte ont roering en uitbundig vermaak te bieden. Daarbij staan we voor het feit, dat onze 81 jarige actrice spelen kan en spelen wil, terwijl er voor haar type bij geen ander gezelschap 'n bevredigend emplooi is te vinden. Stukken, die haar talent gelegenheid geven, zich volkomen te doen gelden, worden er na Herman Heyer mans niet meer geschreven. En dat deze sterke, begaafde vrouw nog spe len kan zoo spelen, dat het publiek telkens aandrang voelt om midden onder een scène te applaudiseeren we hebben het gisteravond in een tot de nok gevulden Janswegschouw- burg weer eens mogen zien. Om eerlijk te blijven, moeten we opmerken, dat het Weensche blijspel „Tante Roosje" aan mevrouw De Boer geen kans tot sterk acteeren geeft. Zij zet op de wijze, die we van haar ken nen, scherp en raak een type voor het voetlicht hier een jiddisch vrouwtje, dat door haar in grijpen met geld en goede woorden haar familie van den ondergang redt en dat kostelijke Roosje-met-doornen heeft dan weinig meer te doen dan de dingen fel en puntig te zeggen. Dat is deze actrice toevertrouwd en zij laat geen mogelijkheid ongebruikt om den indruk van haar woorden te versterken. Het ligt er dan ook wel eens een beetje dik op, maar dat hindert haar velen bewonderaars niet. Met veel genoegen hebben we Willem van der Veer de rol van blufferigen, onbeduiden- i den en allesbehalve gewetensvollen zakenman Oscar Heller zien spelen. Een echte komische j figuur, die met vlotte actie en geestige trekjes het tooneel levendig houdt. Die verdienste had ook Jaap van der Poll, de eerlijke industrieel, die in samenwerking met Tante Roosje liegen moet tot het hem te erg wordt. Fie de Vries- de Boer was de vrouw van den eersten zaken man en zij deed haar werk goed. Mevrouw van der Poll maakte een aannemelijk figuur als de jonge weduwe, die, al weer door de be middeling van Roosje, haar liefde tot den jeug digen zoon van Heller overwint, maar de fijne re momenten beheerschte zij niet. Van het jonge paar, Max en Otti, dat op even amu sante als onwaarschijnlijke wijze eerst aan het einde van het vroolijke spel elkander vindt, vol deed Adolphe Hamburger vrijwat beter dan Mieke FlinkVerstraete, al trof ook deze nu en dan den goeden toon. Op zoo nadrukkelijke en leutige manier ge speeld, sloeg het stuk buitengewoon in. Her haaldelijk worden er „zetten" gelanceerd, die de onsympathieke aanvallen op de Joden he kelen en leverden opk telkens het verwachte applaus op. Dat die boutades niet even logisch zijn, mogen we wel door de vingers zien. En dat de Joodsche sfeer ontbrak en er zelfs Joodsche typen werden gemist, waar die voorgeschreven zijn, dat zijn gebreken, die bij zoo'n luchtig en nogal geforceerd blijspel niet iedereen opvallen. Het publiek was enthousiast en genoot volop, waarvan mevrouw Esther de Boervan Rijk levendige bewijzen ontving. Het verwondert ons dan ook niet, dat de heer Kaart, de directeur van den Janswegschouwburg, moeite heeft ge- daah om nog deze week een tweede opvoering- van „Tante Roosje" te verkrijgen. Wie zich eens van harte vermaken wil met eenvoudig, vroo- Hjk spel kan Donderdagavond terecht. H. B. v. d. S. Het kerkbestuur der parochie te Santpoort heeft het plan zich te wenden tot den ge meenteraad van Velsen, om medewerking te verkrijgen tot stichting van een R. K. lagere school voor Santpoort. De school van Driehuis raakt overbevolkt en de jeugd van de parochie Santpoort is thans over niet minder dan vijf verschillende scholen verdeeld. Zondag was er na alle H.H. Missen en na het Lof gelegenheid om een request te teeke nen. Niet minder dan 195 handteekeningen wer den geplaatst, zoodat succes zeker niet uit zal blijven. Een slager te Zandvoort stond terecht. Hij had n.l. niet alleen koeien- en varkensvleesch in karbonaadjes en worst omgefabriceerd, wat zijn beroep is, doch ook een collega-slager op het hoofd geslagen, „waardoor dit pijnlijk aan gedaan werd" volgens de dagvaarding. Och arme! Verdachte ontkende het ten laste gelegde niet. Inderdaad had hij zijn concurrent „afge droogd", doch omdat deze minder vleiende ter men ten opzichte van het vleesch, dat hij (ver dachte) verkoopt, had gezegd. „Geen woord van waar!" beweerde de ge slagene. Verdachte hield vol en voegde er nog aan toe, dat getuige hem na de oorenwassching beloofd had: „Ik zal het nooit weer doen", daarmede bedoelende dat hij geen leelijke din gen over het vleesch van verdachte meer zou zeggen. Getuige bezwoer nogmaals dat van dit ver haal geen woord waar was. Verdachte: Je bent een lieve jongen, maar ik kan getuigen laten opkomen die mijn verhaal kunnen bewijzen. „Tof" zei de politierechter, en de zaak werd aangehouden tot 5 November voor het hooren van die getuigen. De officier van justitie had ondertusschen nog 25 boete of 14 dagen gevraagd, omdat hij het ten laste gelegde op grond van het getui genis van den geslagene bewezen achtte. Op 5 November zal dus onderzocht worden in hoeverre dit getuigenis juist is. De gevangenisdeur staat zoowel voor ver dachte als voor getuige op een kier! Hij was gedetineerd geweest wegens brand stichting. Het bezwarend materiaal in deze zaak was voor een groot deel ontleend aan getuigenissen van den broer van den brandstichter. Dit was oorzaak, dat deze laatste tegen zijn broer had gezegd: „Wacht maar, totdat ik uit de gevangenis kom, dan krijg ik je wel!" En hij had hem inderdaad gekregen, zoo ge kregen, dat hij zich hedenmorgen voor deze af straffing voor den politierechter moest verant woorden voor „vernieling". Want toen hij zijn verhaal bij zijn broer kwam halen, had hu een winkelruit van 75 stuk gegooid en wat daarbij nog meer was stukgeslagen, vertelt de geschie denis niet. Hoewel zijn straftijd in de gevangenis geen verbetering in het levensgedrag van den ver dachte, die niet verschenen was, had aange bracht, meende de officier van Justitie hem toch nog maar eens de gelegenheid te moeten geven, om zich tusschen vier muren te herzien en eischte daarom 6 weken gevangenisstraf. De politierechter halveerde de straf. Telkens komen er nog zaakjes voor de Haar lemsche rechtbank of voor den Politierechter, die het gevolg zijn van de onrustige dagen, die IJmuiden enkele maanden geleden heeft door gemaakt. Zoo ook vanmorgen, toen de zaak be handeld werd tegen den caféhouder Sn., die een der opstootjes vanaf de verhoogde stoep voor zijn huis had gadegeslagen en aan de aan maning van de politie, om zich te verwijderen, geen gevolg had gegeven. Toen was de onwil lige Sn. door den sterken arm weggeleid, niet zonder moeilijkheden. Want Sn. was zeer boos geworden, omdat hij de aanmaning niet ge rechtvaardigd achtte en omdat hij bovendien naar hij meende zonder reden van de politie enkele klappen had opgeloopen. Daarom was h;j gaan tegenstribbelen en was er een groote verwarring ontstaan, in welke het publiek zelfs met steenen zijn adhaesie met den arrestant betuigd had. Het was een tamelijk geharrewar voor de groene tafel. Na geruimen tijd was het duide lijk geworden hoe en waar de zaak zich precies had toegedragen. De politierechter onderscheid de dén casus in twee deelen: Was de arrestatie rechtvaardig, en is er verzet gepleegd? Het ge pleegde verzet was duidelijk. De officier van justitie vond het gepleegde feit zeer ernstig en eischte veertien dagen gevangenisstraf. Vervolgens kreeg de raadsman van verdachte, mr. van Dam, het woord, die in een zeer kort pleidooi de vrijspraak' van verdachte wist te bewerken. Verd. was gedagvaard, omdat hij „op" den openbaren weg aan een samenscholing had deelgenomen. Hoogstens heeft hij dit „naast" den openbaren weg gedaan, omdat hij op zijn eigen terrein stond. Daar men zich om zulke juridische kleinigheden in IJmuiden niet schijnt te bemoeien, moest de politierechter ver dachte zonder meer vrijspreken. Verdachte stond perplex en stapte verheugd de rechtzaal uit. Bovengenoemde vereeniging houdt op Vrijdag 26 October een vergadering in het clubgebouw Gedempte Oude Gracht 104 (Wijkgebouw Ned. Herv. Gem.). Spreker van dien avond is de heer Dick Boer Junior, Redacteur „Focus" met als onderwerp: „Halatie en het meten van anti- haloplaten", toegelicht met projectie. Aanvang 8.15 uur. Introductie toegestaan. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een chauffeur uit onze stad, die onrecht matig steun had getrokken, ten nadeele van de gemeente tot een totaal bedrag van 171,—. Gisteren werd in de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper, Amsterdamstraat, door den weleerw. heer L. Beune, kapelaan der St. Liduinaparochie, een liefdadigheidspredikatie gehouden, waarna collecte ten behoeve der ar men van de St. Vincentiusvereeniging. De col- ledte bracht 383.54 op. Geboren: 18 Oct.: z. van E. M. Hetem— Mulder 19 Oct.: d. van H. W. Hietbrink— Wink; z. van M. G. v. d. MarkVlugt; d. van M. G. C. Lootvan Oven. Getrouwd: 30 Oct.: J. W. Niermans en N. Ort. Overleden: 19 Oct.: T. v. Dok—Maartens, 78 j., Gen. de la Reijstr.; S. Berman, 73 j., Kruis weg; A. J. Mulder, 50 j., Weltevredenplein. Zooals wij elders in dit nummer melden is als opvolger van wijlen den hoogeerw. heer A. Guilo- nard tot deken van Schagen benoemd de zeer- eerw. heer G. Kuys, pastoor te Hillegersberg. Gerardus Kuys werd geboren 1 Januari 1878 te Castricum, priester gewijd 15 Augustus 1905. HU was kapelaan te Oude-Tonge van 15 Decem ber 1905 tot 1 Mei 1906, daarna kapelaan te Rot terdam (H. Hildegardis) 21 September 1907 werd hij benoemd tot leer- aar aan het Seminarie Hageveld waarna hij op 9 Augustus 1924 belast werd met de oprichting van een nieuwe parochie te Hillegersberg, waar van hij eerste pastoor werd op 6 Juni 1925. De Zeereerw. heer pastoor Kuys, de nieuw benoemde Deken van Schagen, ontving Augus tus 1924 opdracht tot den bouw van een nieuwe kerk te Hillegersberg. Op 31 Januari 1925 vond de gunning van den bouw dezer kerk plaats en 14 April d.a.v. werd de eerste steen gelegd, terwül op 9 Juli onder uitbundig feestbetoon van de geheele gemeente de plechtige consecratie van de kerk plaats vond door Mgr. Callier z.g. Dit was sinds drie eeuwen de eerste katho lieke kerk in Hillegersberg. Teneinde de activiteit van pastoor Kuys als parochieherder te demonstreeren, noemen wij slechts eenige Hoe ook de Melbourne-race voor ons moge verloopen, één groot suc ces is reeds geboekt: de „Uiver" beeft, in hoofdzaak vliegende langs de Indië-route, de afstand Londen- Melbourne afgelegd in 2 dagen en vier uur. Zaterdagmorgen (6.3 4 Ml Greenwicht Tijd) startte de „Uiver" van Mildenhall, hedenmorgen om 10.54 landde hij te Batavia. Het oude record van de „Pelikaan, ge vestigd van 27 tot 30 December j.I. tusschen Batavia en Amsterdam, was nog altijd 4 dagen 4 uur en 30 minuten. De vliegtijd is dus van 100 uur 30 minuten gehalveerd tot 52 uur. BATAVIA, 32 Oct. Aneta) De Uiver pas- seérde om 12.SS G.M.T. Semarang. De laatst beschikbare berichten omtrent de grondcondities op de vliegvelden te Rembang en Timor (Kolping) luiden alle gunstig. Het is overal goed weer en er staat een Oostenwind. Naar wij vernemen is de procedure tusschen het Bureau voor Muziek-auteursrechten en de radio-omproepvereenigingen over de auteurs rechten der in 1934 uitgezonden muziek thans zoover gevorderd! dat de pleidooien bepaald zijn op 15 November a.s. data, waarop belangrijke werken voor de parochie tot stand kwamen: 31 Juli 1929 inwijding van de R. K. bewaar school; Maart 1931 inwüding van de St. Agnes- school; 9 October 1931 plechtige inwijding van het Rusthuis „St. Liduina"; Mei 1932 aanbe steding van een jongensschool in de tuinstad „Schiebroek". Verder getuigen het H. Hart- monument en het Verkenners-tehuis van de activiteit van pastoor Kuys ook voor andere uitingen van parochieleven. Het bericht van de benoeming van pastoor Kuys tot deken van het dekenaat Schagen heeft naast vreugde voor de erkenning van de ver diensten voor dezen ijverigen herder een groote verslagenheid in Hillegersberg gewekt, omdat deze parochie in den waren zin van het woord geheel door pastoor Kuys werd opgebouwd en zUn parochianen hem dus niet gaame zien ver trekken. V Sociëteit ,,St. Bavo" Bazar „Zonnestraal", van 10 uur vm. tot 11 uur n.m. Bestuur „Herwonnen Levenskracht", 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 Ten toonstelling Sacramentsvereeniging, van 10 tot 5 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling werken van H. van Steenwijck van 105 uur. Falace „Feenhaar", op het tooneel: Rainbow- ballet, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Caecïlia, 8 uur; Federatie Groenten- en Fruithandelaren 8 uur; Alberdingk Thijm 8 uur; Rechtskundig bu reau 8 uur; Cursus R. K. Volksbond 8 uur; Be stuur Retraitefonds 8 uur; Groep Bouwvak arbeiders 8 uur. Schouwburg Jansweg R. K. Gemengd Too neel „Tlialia", kwart over 8. Gem. Concertzaal Concert H. O. V., kwart over 8. Frans Hals Museum Tentoonstelling werken van H. van Steenwijck van 105 uur. Palace „Peenhaar", op het tooneel: Rain- bowballet, 7 en 9.15 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werkda gen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Afdeeling 1 A Stormvogels 3Kinheim 2 28. EDO 5 Zeemeeuwen 2 51. SpaarnevogelsHaar lem 3 43. Schoten 2Bloemendaal 2 10. Afdeeling 1 B EDO 3RCH 5 40. SpaamestadHaar lem 4 1—3. IVO—DWO 3—4. EHS—EDO 4 4—3. Afdeeling 2 A BeverwUk 2Stormvogels 4 3—3. Afdeeling 2 B WHRozenprieel 33. RCH 6Ripper- da 2 14. Afdeeling 2 C Stormvogels 5—VVB 2—4. Kennemers 4— Haarlem 3a 16. Bloemendaal Vet.—DIO 2 2—2. Afdeeling 2 D VOGZeemeeuwen 4 71. Haarlem 5 Zandvoort 2 20. DamiatenHillegom 2 2—3. VI. Vogels—DSK 8—1. Afdeeling 3 A VI. Vogels 3—HFC 6 2—4. —EHS 5—WH 3 3—3, Afdeeling 3 B Ripperda 3—Halfweg 3 1—6. EHS 4—Ro zenprieel 2 60. Afdeeling 3 C Beverwijk 4Brederode 19. IVO 2Ken- nemers 3 6—3. Stormvogels 6RCH 9 171. Afdeeling 3 D DSK 2—Ripperda 4 54. DO ABloemen daal 5 20. Afdeeling 3 E EDO 10Kinheim 6 15. Afdeeling 3 H ETO 2—Bloemendaal 4 Bloemend, n. o. HSV—Haarlem 6 2—4. Afdeeling 3 J Kenau 3—Beverwijk 3 1—3. Bloemendaal 3Brederode 3 10—0. EDO 8DIO 4 41. Haarlem 8—Kinheim 4 0—7. Afdeeling 3 K Schoten 3—Heemstede 2 42. Hillegom 3Haarlem 7 23. DIO 3EDO 9 21. Afdeeling 3 L Spaarndam 3DOA 2 32. Afdeeling 3 M Ripperda 5Zandvoort 3 14. Swastika 2—EHS 2 0—17. Vrijdag a.s. houdt de R. K. Gymnastiekver- eeniging Winfried haar eersten onderlingen wedstrijd, in de gymnastiekzaal aan de Wester gracht, des avonds om 8.15 uur. Alle leden worden verzocht aanwezig te zUn, terwijl belangstellenden worden verzocht dezen spannenden wedstrijd te komen volgen. Na afloop van den wedstrijd is er een buiten gewone ledenvergadering, waaronder tevens prUsuitreiking. Namens het bestuur, L. A. DUIJN, secretaris. MARIE KOENEN verkrijgbaar en b. d. uitgeefster: N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem. Giro No. 5970

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2