Dobbelmann leklter...niaii! ASPIRIN FINANCIEN Kinderen in de bioscoop RADIO-PROGRAMMA bedenkt het telkens weer... tl ook uit zijwegen komt verkeer. MARKTEN MAANDAG 22 OCTOBER 1934 Dronken kunstschilder maakt ruzie Door auto gegrepen Zuurkool naar Frankrijk De pest te Batavia Dinsdag 23 October 1934 Rede D. v. Staveren Dagfilm Larensch advocaat ernstig getoond Jong meisje op slag gedood CENTRALE H. L. S. Vertrowen in het bestuur RADIO-PROGRAMMA'S IN „DE HUMORIST" jog Uitgever moet deze stopzetten RADIO-VERSLAGEN VERSCHENEN Wat niet werd goedgekeurd te Contingente&ring van den invoer VERDEDIGING VAN HET ZUIDEN Een hoofdcomité opgericht CONFLICT IN DE N. S. B. Tusenius bedankt als gewestelijk inspecteur Moeilijke opsporing van de bron DE FABRIEKSBRAND TE KAATSHEUVEL Bioscoopbezoek door kinderen moet uitzondering zijn Schoenfabrikant en zijn zoon 21/2 jaar achter slot Vrije Universiteit SPORT EN SPEL NED. OLYMPISCH COMITÉ BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem Ned. Vereeniging voor den Volkszang Amateur-tooneelvereenigingen Vorstelijk bezoek De werking van de Merapi LAWNTENNIS Engelsche kampioenschappen overdekte banen Toen Zaterdagavond de Larensche kunst schilder H. v. d. V., die in beschonken toestand met eenige vrienden in het caharet „Het Kiek- gat" was, het publiek daar lastig viel, ontstond er een hevige ruzie, waarbij mr. Th. J. Her mans, advocaat-procureur te Laren ernstig ge wond werd. De kunstschilder sprong namelijk plotseling op hem toe en gaf hem zulk een slag met de vuist, dat een der brilleglazen van den advocaat hem in het linkeroog drong. Mr. Hermans, die naar de R.K. Ziekenverpleging te Hilversum werd overgebracht, zal zijn linkeroog moeten missen. De kunstschilder, die reeds meermalen met de politie in aanraking is geweest wegens dron kenschap en mishandeling, is in verzekerde be waring gesteld. Zondagmiddag omstreeks kwart over vijf is op den Rijksweg Den BoschGrave nabij Rosmalen een aanrijding met doodelijken af loop gebeurd. Het veertien-jarig dochtertje van de familie de Haas uit Grave, dat met haar rijwiel op weg naar huis was, wilde eenige andere wielrij ders passeeren. De bestuurder van een achter haar rijdenden personenauto bemerkte zulks niet en een aanrijding was onvermijdelijk. Het meisje werd gegrepen en was op slag dood. De politie, die spoedig ter plaatse was, maakte van een en ander proces-verbaal op en nam den auto in beslag. Het lijk werd naar het lijkenhuisje te Ros malen vervoerd. In de te Utrecht gehouden gecombineerde vergadering van de Centrale H. L. S, hebben alle groepen de door het bestuur gestelde vragen beantwoord. Nagenoeg alle groepen stellen het volle vertrouwen in het dageljjksch bestuur. Een groote meerderheid sprak zich uit voor een wijziging in den vorm der Centrale. Meer zelfstandigheid der groepen werd bepleit. Prof. Kraag heeft het standpunt van de regeering uiteengezet. De regeerin? blijft een organisatie gewenscht achten om daardoor het advies te kunnen hooren inzake het eventueel bindend verklaren van ondememersovereenkomsten. Besloten is, dat de binende besluiten inzake levering van leder en schoenen geldig blijven, doch dat het dagelijksch bestuur, gezien de huidige situatie als regel op aanvraag dispensa tie zal verleenen. - De President der Haariemsche Rechtbank, mr. G. Sluis, heeft Zaterdag vermis gewezen in het kort geding tusschen de A. V. R. O., N. C. R, V., K. R. O. en V. A. R. A. eenerzijds en de N.V.' „De Spaamestad" anderzijds terzake van het afdrukken van verkorte radio-programma's in het weekblad „De Humorist". Bij dit vonnis is aan de „Spaarnestad" bevolen met het afdruk ken van de Ned. Radio-programma's „in welken vorm ook" op te houden, onder verbeurte eener dwangsom aan de omroeporganisaties te betalen voor elk nummer, dat in strijd met het rech terlijk bevel zoude verschijnen. Tevens is be paald, dat de omroep-organisatie de zaak bin nen vier weken voor den gewonen rechter moe ten brengen. Verschenen is het Jaarverslag over 1933 van den Radio-raad, de Algemeene Programma- Commissie, de Indië Programma-Commissie en de Radio-Omroepcontröle-commissie. Aan het laatste verslag ontleenen wij de vol gende cijfers betreffende de radio-censuur. In totaal onderzocht de commissie 1094 tek sten. Tegen 41 teksten had de commissie be zwaar en wel 4 van den K.R.O., 1 van de N.C.R.V., 30 van de V.A.R.A., 3 van den H.I.R.O.. 3 van den V.R.O. en 1 van de Radio-Volksuniversiteit Hol land. Bij 146 teksten had de commissie bezwaar tegen een gedeelte en wel 4 der A.V.R.O., 8 van den K.R.O.. 4 der N.C.R.V.. 108 der VA.RA., 8 van den H.I.R.O., 5 van den V.R.O., 1 der R.V.U. en 8 verkiezingsredevoeringen van politieke partijen. IBIS SHAG - LICHTE P13PTABAK Rookt Dobbelmann'e Tabak en géén anderéi De directie van den landbouw deelt mede, van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs een telefonisch bericht te hebben ontvangen dat het „Journal Officiel" van 21 dezer een de creet bevat, waarbij de invoer van zuurkool in Frankrijk is gecontingenteerd. Tot en met 31 December 1934 zullen slechts ten invoer worden toegelaten 115.000 K.G. zuurkool in vaten, 65.000 K.G. zuurkool in blikken of andere verpakking, terwijl het contingent voor zuurkool, gemengd met vleesch, worst of ham op nul is gesteld. Deze contingenten zullen niet onder de invoe rende landen, waarvan Nederland tot dusver wel een der belangrijkste was, worden ver deeld. Voor onderweg zijnde zendingen en partijen in entrepot zullen op verzoek van den betref- fenden importeur invoervergunningen wor den afgegeven. Zaterdag is te Eindhoven een vergadering gehouden, waarop een hoofdcomité is opge richt, dat voortaan de leiding zal nemen bij de actie tot versterking van de weermacht in de zuidelijke provincies. In dit comité hebben zitting mr. G. W. O. Janssens te Roermond, de heer M. Russel te Venlo, Dr. Mr. L. C. V. van Gorkom te Den Bosch, Ir. J. Krugers te Tilburg, Majoor H. Mathon te Breda en Mr. W. van Dijk te Eind hoven. Voor de steden Roozendaal en Maastricht «uilen nog vertegenwoordigers worden aange- Ifezen. Het is de bedoeling, dat dit hoofdcomité het contact tusschen de verschillende plaatselijke •omité's zal onderhouden en de algemeene lei ding op zich zal nemen. Naar wij vernemen, heeft de heer K. H. Tu senius bedankt al£ gewestelijk inspecteur van de N. S. B., zulks in verband met een con flict, dat tusschen hem en den heer Geelker ken is gerezen. Over de gevallen van pest te Batavia, die in- tusschen gelukkig geen epidemie ter hoofd plaats veroorzaakt hebben, lezen wij nog het volgende in het Bat. Nbl.: Op 29 September vertrok uit Bandoeng, waar hij eenigen tijd vertoefd had, de Bataviasche tabakshandelaar 'Amar, vergezeld van een nichtje. Daar Amar te Bandoeng gewoond had in een met pest besmette woning en reeds ken- teekenen van infectie vertoonde bij zijn vertrek, werd de wedana van Batavia gewaarschuwd. Deze liet aanstonds maatregelen nemen om Amar op te sporen, doch in Kwitang, in welken kampong de tabakshandelaar volgens het be- uit Bandoeng moet thuisbehooren, bleek hij niet bekend te zijn. Het werd toen natuurlijk onder de honderd duizenden Inlandsche inwoners van Batavia al zeer moeilijk zoeken en ten slotte kwam een politieman uit Bandoeng over om te helpen. Zoo ontdekte men eindelijk Zaterdagmorgen, een nadat het eerste bericht ontvangen was, het adres van den tabakshandelaar in kampong Tanah Tingi (Senen). Hij bleek inderdaad Amar te heeten, doch was meer bekend bij den naam Madoeri. Intusschen vertoefde hij reeds lang niet meer in het land der levenden. Tegelijk met het uit Bandoeng medegenomen nichtje was hij 2 Octobet overleden. Het meisje stierf een uur na haar oom. Zijn familie had er intusschen niet het minste vermoeden van, dat de man aan de zoo gevreesde longpest was overleden; zij had aan den Indischen arts, die vergezeld van twee mantri's de doodsoorzaak kwam vaststellen, opgegeven dat Amar aan hooge koortsen, koude rillingen en hoofdpijn had geleden, evenals het nichtje. De Indische arts had daarna als doodsoor zaak vastgesteld: malaria. Dit is, voor zoover het hier om één persoon zou gaan, zeer verklaarbaar. In een niet met pest besmet gebied denkt men natuurlijk niet dadelijk aan deze ziekte, die bovendien, nu het om longpest gaat, op het Hjk geen uiterlijke kenteekenen achterlaat. Eerst Zaterdagmorgen 6 October werd de ge meentelijke gezondheidsdienst van de zaak op de hoogte gesteld. De overledenen waren toen natuurlijk reeds lang begraven. Onder leiding van dr. Peverelli was nu het eerste werk, de personen op te zoeken die contact gehad had den met den tabakshandelaar en zijn nichtje. In de eerste plaats was dit zijn vrouw, terwijl verder een vriend geassisteerd had tijdens de ziekte. Deze beide personen werden onmiddellijk in het ziekenhuis opgenomen en onderzocht. De man bleek reeds lijdende te zijn. Den volgenden avond is ook hij overleden. De vrouw schijnt niet besmet te zijn; tot op heden (8 October) vertoonde zich bij haar althans geen enkel verschijnsel, zoodat aange nomen mag worden dat zij vrij loopt. Hoewel dus eerst Zondag wetenschappelijk bewezen kon worden geacht, dat de tabaks handelaar en zijn nichtje aan longpest en niet aan malaria waren overleden, had de gemeen telijke gezondheidsdienst natuurlijk reeds Za terdag uitgebreide maatregelen genomen, in samenwerking met het bestuur. Alle contact personen uit kampong Tanah Tinggi werden opgespoord In den kampong zelf zijn 77 per sonen geïsoleerd. Het gebied waarin de besmette personen zijni aangetroffen in Tanah Tinggi wordt door po- litie-agenten bewaakt. HUIZEN. 1075 M. K.R.O. 8 uur Mor genconcert 10 u. Gramofoonmuziek 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken 11 uur Grmofoonmuziek 11.30 Gods dienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Per- quin 12 uur Politieberichten 12.15 De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwet 1 uur Gramofoonmuziek 1.20 Het K.R.O.- orkest o.l.v. Johan Gerritsen 2 uur Vrouwenuurtje 3 uur Modecursus door mevr. H. CuppensGeurs 4 uur Verzor ging zender 4.15 Gramofoonmuziek 5 uur Het K.R.O.-orkest o.l.v. Johan Ger ritsen 5.50 Gramofoonmuziek 6 uur Het K.R.O.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen 6.40 Cursus Esperanto door P. Heilker 7 uur Politieberichten 7.15 Vragen van heden en toekomst aller aandacht waard. IV. 7.35 Gramofoonmuziek 8 uur Het K.R.O.-Symphonie-orkest o.l.v. Henri van Goudoever 8.30 Vaz Dias 8.25 Gramo foonmuziek 8.45 Hoorspel-cyclus, Jan Wouters: „De Moederkerk en Nederland" 9.30 Viool-recital door Ruth. Posselt 9.45 Het K.R.O.-symphonie-orkest 10.30 Vaz Dias 10.35 Gramofoonmuziek 10.45 De K.R.O.-Boys o.l.v. Piet Lusten- houwer 12 uur sluiting. HILVERSUM. 301.5 M. 8 uur Tijdsein A.V.R.O.-klok 8.01 Gramofoonmuziek 10 uur Tijdsein A.V.R.O.-klok 10.01 Mor genwijding 10.15 Muziek ter nabetrach ting 10.30 Pianospel door Walter Rehberg 10.45 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering—Hillebrand„Wat er van drui ven gemaakt kan worden" 11.15 Zang voordracht door Lola van der Ben. Aan den vleugel Egbert Veen. met tusschenspel 12 uur. Tijdsein A.V.R.O.-klok 12.01 Lunchconcert door de stafmuziek van het 6e reg. infanterie te Breda. Kapelmeester Louis de Morée, met tusschenspel 2 uur Viool-recital door Sam Tromp. Aan den vleugel Egbert Veen 2.30 Kovacs Lajos en zijn orkest 3 uur Knipcursus door mevr. Ida de LeeuwVan Rees 4 uur Rustpoor voor het verzorgen v. den zender 4.15 VioolsfJel door Yehudi Menuhin. Aan den vleugel Arthur Balsam 4.30 Radio- Kinder-Koorzang o.l.v. Jacob Hamel 5 uur Halfuur voor kleinere kinderen 6 u. Voora-vondconcert door het omroeporkest o.l.v. Nico Gerharz. met tusschenspel 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred Fry Laatste herhaling 1ste les 8 uur Tijdsein A.V.R.O.-klok 8.01 Nieuwsbe richten van Vaz Dias 8.05 Gevarieerd programma m.m.v. Kovacs Lajos en zijn or kest; Liesje van der Poll. Micky's Maoly Makers; Boris Lensky, viool; mevr. To Hard steenMeuwekemeijer, Kermisreportage 10 uur Het Omroeporkest o.l.v. Nico Ger harz. Solist Pierre Pallo, piano. 11 uur Nieuwsberichten van Vaz Dias 11.10 Ca baret ,.La .Gaite" Amsterdam. Dansmuziek door Freddy Dosh en zijn Orkest 12 uur Tijdsein A.V.R.O.-klok en sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 3.05 Gramofoon muziek 8.20 Persberichten. Vervolg gram. muziek 12.20 Middagconcert door het Radio-orkest o.l.v. Henri Pensis: 1. Marlna- rella, Fucik 2. Anima. Polka. Paul Lincke 3. Loin du Bal, Gillet 4. Samson en Dalilah, St. Saëns 5. Berceuse triste, Ma rin 6. Confidence, Rasse 7. Week-End, Caludi. In de pauze: Persberichten etc. 1.35 Culinaire voordracht in de Fransche taal 1.40 Gram.muziek 1.50 Koersen. Vervolg gram.muziek 2.20 Koersen. 4.05 Koersen. 6.50 Concert- en Dansmuz. 7.50 Sportberichten 7.55 Belgisehe uit zending. Causerie over Luxemburg als toe- ristenland 8 u. Accordeon-muziek door Mare Braun 8.20 Persberichten 8.50 Piano-voordracht door Alexandre Zakin: 1. Prelude en Svherzon Prokofieff 2. Mar- chen, Medtner - 3. Tabatière a Musique, Liadoff 8.55 Koers«i en berichten 9 U. Gevarieerd concert o.l.v. Henri Pensis: 1. La Poupée de Nuremberg, Adam 2. Faust- fantasie, Gounod 3. Indischer Tempel- tanz Königsberger. 4. Pour Fanny Van den Eynde. - 5. Serenade d'Arlequin, Van Dam 6. Petite Belglque, Sickes. 9.35 Sweepstake-concert door het Radio-orkest Belgisch Symph.concert door het Radio- o.l.v. Henri Pensis: 1. Young and healthy, foxtrot, Dubin Warren - 2. Bimba tici- nese, rumba, Pinki-V. Nevi 3. Rock-a-bye Moon, wals, Johnson, Steele Lang -4. Oh, Johanna, quickstep. Lawrence. 9.50 orkest o.l.v. Henri Pensis: 1. Drie dansen uit „Cêphale et Promis" Grétry-Mottl. 2. Piano-concert met Orkestbegeleiding, De Greef 3. Le Chasseur maudit, César Franck 10.50 Dansmuziek van gramof.- platen. BRUSSEL. 484 M. 5.46 Vioolrecital door Ovide Dullier 8.20 Tweede Boieldieucon- cert 9.35 Symphonieconcert 10.30 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL. 322 M. 1.30 Populair con cert o..v. Karei Walpot 5.20 Gramofoon muziek 8.20 Omroeporkest o.l.v. Paul Gason 9.20 Idem. KALUNDBORG. 1261 M. 11.20 Harald Andersen's ensemble 2.20 Omroeporkest o.l.v. Launy Grondahl 7.20 Omroeporkest o.l.v. Emile Reesen 9.35 Concert. BERLIJN. 357 M. 3.20 Klein omroep orkest o.l.v. Willy Stenier 6 u. Concert 7.30 Dansmuziek. HAMBURG, 332 M. 6.20 Oude Pommer- sche muziek 7 uur Muziek voor piano en orkest. Ferry Gebhardt, viool 10.20 Omroeporkest. KEULEN 456 M. 3.20 Het klein orkest o. 1. v. Leo Eysoldt 6.20 Volksmuziek. DROITWICH, 1500 M. 12.10 Luigi Vo- selli's Hongaarsch orkest. Louis Dare, tenor 1.20 Het Birminghams Hippodrome-or- kest 4.50 Solistenconcert 8.20 BBC Theater orkest 11.35 Lew Stone en zijn orkest. PARIJS (POSTE PARISIEN) 313 M. 7.50 Dansmuziek 8.35 Omroeporkest en omroepkoor o.l.v. Th. Mathieu. PARIJS RADIO 1648 M. 12.20 Concert o.l.v. Paul Letombe 8.20 Gevarieerd pro gramma 10.50 Dansmuziek, MILAAN, 369 M. 4.30 Populair concert 8.05 Wiener Blut, operette van Joh. Strauss. ROME 421 M. 4.30 Populair concert 8.05 Concert m.m.v. de Indiaansche zange res Principessa Lushanya 9.35 Dansmuz. WEENEN, 507 M. 4.45 Flora de Griso- gono, sopraan. 6.15 Der Freischutz, opera van Weber"9.35 Populair concert 11.05 Gramofoonmuziek. WARSCHAU, 1345 M. 7.20 Populair concert 9.35 Dansmuziek, BEROMUNSTER, 540 M. 5.20 Gramo foonmuziek 6.50 Omroeporkest 8.45 Omroeporkest o.l.v. ETwin Gilbert 9.20 Idem, VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ naar DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Het Gerechtshof te Den Bosch wees heden arrest in de strafzaak betreffende den brand te Kaatsheuvel. De schoenfabrikant J. M. S. was wegens bedriegelijke bankbreuk door de Bossche Rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In hooger beroep had de advocaat-generaal drie jaar en zes maanden geëischt. Tegen den zoon, den 20-jarigen F. G. S., die wegens brandstichting in den nacht van 7 op 8 Juni 1933 tot twee jaar en zes maanden was veroordeeld, eischte het OM. bevestiging van het vonnis. Beiden werden door het Hof tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Zaterdagmiddag werd in hotel „Noord-Bra bant" te Utrecht de jaarlijksche contact-orga- dering gehouden van de plaatselijke commissies van toezicht op de bioscopen in Nederland, on der leiding van den heer P. A. Leenhouwer uit Helmond. Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend en eenige huishoudelijke aangelegenheden waren afgehandeld, hield de heer D. van Sta veren, voorzitter van de Centrale Commissie voor de filmkeuring een inleiding over het on derwerp: „Kinderen in de bioscoop". Spr. wil allereerst de vraag onder de oogen zien of er veel kinderen naar de bioscoop gaan. Volgens zijn meening moet hierop 'n bevestigend antwoord gegeven worden. In het buitenland is dit nog sterker dan bij ons. Daar bestaat zelfs het grootste deel van het bioscooppubliek uit kinderen. De ouderdom van de meeste kinderen die naar de bioscoop gaan is in Nederland niet precies bekend. In andere landen beschikt men wel over deze gegevens. Het is ook gebleken, dat meer jongens dan meisjes de bioscoop geregeld bezoeken. De oorzaak van het veelvuldig naar de bios coop gaan van kinderen is volgens sprekers meening gelegen in den ontwikkelingsgang van de jeugdige personen en in gebreken aan hun opvoeding. Na het tiende levensjaar ongeveer gaat de wilskracht groeien en komt de subjectiviteit tot ontwikkeling. Het kind krijgt een onbestemd verlangen naar vreemde ontroering. Eenigen tijd later komen de eerste gevoelens van liefde op en een zucht naar mystiek. Dit alles wordt nog versterkt door de z.g. puberteitscrisis. Bij meisjes werkt alles nog veel sterker dan bij jongens. De nieuwe prikkels en gevoelens komen naar het zich in ontwikkeling bevindende zenuwstel sel, terwijl juist de persoonlijkheid zich in deze periode nog niet volledig ontwikkeld heeft. In dezen tijd worden nu de verlangens, ook de sexueele, in de bioscoop bevredigd. De ver strooiing door de afwisseling der beelden en de muziek maken den droom volledig. Er zijn veel menschen, die de bioscoop voor jeugdige personen funest achten. Hierin moet men echter niet te zeer gaan overdrijven en men mag de bioscoop ook niet van alles de schuld geven. Ook zijn er veel physleke bezwaren tegen de bioscoop. Teveel naar films kijken is slecht voor de oogen. De lucht is dikwijls slecht. De jonge mensch antwoordt met al zijn zenuwen op de gevoelens en beelden die hem bestormen. Hoe krachtiger de suggestie is des te sterker is bij kinderen de reactie. Hierdoor kunnen bij jonge menschen erotische spanningen ontstaan met al de nadeelige gevolgen daarvan. Het is ook zeer onwaarschijnlijk, dat Crimi neel instructieve filmen de jonge menschen tot de misdaad brengt. Het bewijs, dat dit wel zoo zou zijn, is nog nooit geleverd. Men moet de film niet van alles alleen de schuld geven. Vrienden, boeken, dancings, hui selijke verhoudingen en gebreken in de opvoe ding werken met de „slechte" film samen. Bioscoopbezoek door kinderen moet uit zondering zijn en geen regel. Het moet een, niet te dikwijls voorkomende, belooning zijn en d/e film moet dan met zorg worden uitgezocht. Het is de taak van de Overheid om te zor gen, dat te sterke prikkels aan de kinderen onthouden worden. Spr. geeft dan een uiteenzetting over de wijze van keuring en het vaststellen van de leeftijdsgrenzen. Zoo zou het stellen van een hoogere leeftijdsgrens dan 18 jaar practisch on mogelijk zijn. In 1933 zijn 46 pet. van alle groote films voor de jeugd beneden 18 jaar verboden. Nederland heeft de strengste keuring der we reld en spr. is daar trotsch op. Speciaal de komische tweeacters zijn voor kinderen ook buitengewoon ongeschikt. De Overheid mag echter ook geen films aan bevelen en daarmee verantwoordelijkheid op zich nemen. De keuringscommissie bepaalt slechts of een film zal worden toegelaten of niet, en dit is nog geen aanbeveling. Op de ouders rust de taak toe te zien naar welke films hun kinderen gaan. Na afloop van deze lezing ontspon zich een levendige gedachtenwisseling naar aanleiding van het gesprokene. AMSTERDAM. Doctoraal examen in de rech ten: G. A. Branderhorst te Hilversum; F. D. van Batenburg te Zeist. Aan het jaarverslag van het Ned. Olympisch Comité ontleenen wij, dat verschillende midde len zijn overwogen ter versterking van het fonds, waaruit de uitzending van athleten naar de Olympische Spelen wordt bekostigd. De Olympische Dag is ook ditmaal weer uit stekend geslaagd en een batig saldo van f 20.000 was het resultaat. Het percentage geslaagden voor de vaardig- heidsproeven steeg wederom. In het tijdvak 1 Juli 1933—30 Juni 1934 bedroeg het aantal in geschrevenen 235, waarvan er 106 slaagden, te weten 45 procent. Uitgereikt werden 42 eere- teekenen 3e graad, 18 2e graad, en 14 eerste graad, terwijl 12 candidaten het diploma voor de tweede maal behaalden, 15 voor de 4e maal, 3 voor de 6e maal en 2 voor de 7e maal. Het aantal dames candidaten is nog steeds zeer ge ring. Van de 4 ingeschrevenen slaagde er slechts 1. Deze gegevens betreffen alle Nederland. De vijfkampen zijn dit jaar in verband met het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik niet doorgegaan. Nadat de bemoeiingen van het N.O.C. op het gebied van de rijkszorg en de gemeentelijke zorg voor de lichamelijke opvoeding in het verslag zijn nagegaan, worden de sportieve resultaten uit het verslagjaar 1933-1934 nagegaan De volgende wereldprestaties worden ge noemd: Willy den Ouden, wereldrecord 100 yards en 400 M. vrije slag; Europeesch kampioene 300 Meter vrije slag, R. Mastenbroek; Europeesch kampioene 100 Meter rugslag en 400 Meter vrije slag; Pellenaers, wereldkampioen wegwed strijd wielrennen; C. Berger, Europeesch kam pioen 100 en 200 Meter hardloopen en W. Peters Europeesch kampioen hink-stap-sprong; Luite nants Jhr. v. Lerinep, Carp en Greter winnaars van eerste prijzen in de groote internationale ruiterwedstrijden te Spa en Weenen. een echt schilderij of een copie? Gelooft U werkelijk, dat men elke penseelstreek van een grooten meester kan namaken? Wat prefereert U: Aspirin-fabletten te nemen bij hoofd- of kiespijn, rheumatiek of verkoudheid, de tablet, welke de eerste was en 35 jaar be proefd is, of "een of ander", dat komt en zegt: "|k kan dat ookl" De geheele wereld heeft erkend, dat deze tablet helpt en nooit teleurstelt, HET PRODUCT VAN VERTROUWEN Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Deken van het Dekenaat Schagen en tot Pastoor te Schagen: den Zeereerwaarden Heer G. Kuijs; tot Pastoor te Hillegersberg (H. Liduina) den Weleerwaarden heer J. B. A. M. Filbrij; tot Rector van het Pius-gesticht en tot Gods dienstleeraar te Alkmaar den Weleerwaarden Heer W. N. Zijlstra, thans Kapelaan te Rotter dam (H. H. Mart. van Gorkum). Vervolgens tot Pastoor te Amsterdam (H. Maria Magdalena)den Weleerwaarden Heer J. G. Jansen; tot Pastoor te 's Gravenhage (H. Martha) den Weleerwaarden Heer J. Th. van Galen; tot Rector van de St. Hubertus-Kapel te Am sterdam en tot Praeses van de St. Joseph- Gezellen-Vereeniging Amsterdam I: den Wel eerwaarden Heer W. H. Simons; tot kapelaan te Amsterdam (H. Maria Mag dalena): den Weleerwaarden Heer A. Verhaar, die Kapelaan was van de St. Hubertus-Kapel te Amsterdam- Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft belast met de leiding der St. Joseph-Gezellen- Vereenigingen: den Algemeenen Directeur van het Mannelijk Jeugdwerk in het Bisdom Haar lem, den Zeereerwaarden Heer J. Mol; en be noemd tot Directeur der K. J. C. van het Bis dom: den Assistent-Directeur van het Manne lijk Jeugdwerk in het Bisdom Haarlem, den Weleerwaarden Heer H. van Spanje; heeft be noemd tot Diocesaan Directeur -der Kernvor ming in de Sociale Vereenigingen voor Katho lieke Actie: den Weleerwaarden Pater Alexan der O.Oap. Amsterdam. In de Zaterdag gehouden hoofdbestuursver gadering van de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang zijn de functies als volgt verdeeld Mr. J. G. Baron Baud, voorzitter, Tjebbo G. Franken, onder-voorz. J. F. Nijssen, secreta ris, J. A. Hoekmeyer, tweede secretaris, Jac. J. Damen, penningmeester, J. E. v. d. Pot, en J. G. van Burken, leden. Op het Zondag in den Haagschen Kunstkring te Den Haag, onder voorzitterschap van den heer E. Veterman gehouden eerste congres van amateur-tooneelvereenigingen, op welk congres vertegenwoordigers van vereenigingen uit het geheele land aanwezig waren, zijn prae-advie- zen uitgebracht door de heeren J. Ubink en E. Veterman, letterkundigen te Den Haag, res pectievelijk over „Ons repertoire" en „Het pro bleem van de spelleiders". Aan het slot van de besprekingen werd de volgende resolutie met algemeene stemmen aan genomen: „Het Eerste Nationaal Congres van Amateur- tooneelvereenigingen enz., tot overtuiging geko men, dat onder de amateur-tooneelspelers een verlangen leeft naar verruiming van het reper toire in geestelijken zin en dat een algemeene wensch bestaat om te komen tot betere vorming van de amateur-regisseurs, besluit de congres leiding op 'te dragen een commissie samen te stellen, waarin alle bonden, federaties en de desverlangende vereenigingen vertegenwoordigd zijn, welke plannen zal voorbereiden om tot verwezenlijking van de op dit congres geuite wenschen te komen." Naar wij vernemen zijn de vorst en vorstin van Bentheim und Steinfurt heden op het Pa leis Het Loo aangekomen voor een verblijf van een paar dagen. BANDOENG, 22 Oct. (Aneta) De lavamas sa van de Merapi schuift nog steeds vooruit. Een nieuw verschijnsel bij de werking is het op treden van sterke onrust in het vulkaan lichaam, hetwelk blijkt uit de registratie van de seismografische instrumenten te Babadan. Een buitengewoon groot aantal trillingen komt voor. Austin won Zondag, het Engelsch kampioen schap overdekte banen door met vijf sets van Borotra te winnen. De demifinales hadden het volgende resul taat: Austin sloeg Prenn 6—3, 61, 6—3. Borotra sloeg Jones 108, 63, 63. Finale: Austin sloeg Borotra 6—2, 4—6, 60, 68, 62- 60RgC6 De gemeente 's-Grafvenhage heeft na dt jongste conversies nog verschillende 4'A pCt. leeningen loopen, welke eveneens voor conversie in aanmerking komen. Deze lee ningen bedragen pro resto 79.709.000Zoo- drag de gelegenheid gunstig is, zal tot con versie worden overgegaan. De rente der nieuwe leeningen zal niet hooger mogen zijn dan 4%, pCt. Buitendien is er nog een bedrag aan leeningen noodzakelijk tot een maximum van f 5-000.000 ter gedeeltelijke conversatie van de vlottende schuld. Volgens mededeéling van een bestuurs lid van de Unilever Tatlow aan het Bata- viaasch Nieuwsblad, zal over eenige dagen een zeepfabriek proefstoomen. Tatlow heeft de overtuiging, dat de fabriek een groot ar beidsveld zal vinden, daar men in Indië al le grondstoffen vindt, noodig voor de fabri catie van zeep. De Raad van de Internationale Kamer van Koophandel deed de interessante mede- deeling, dat de Fransche en Belgische wol industrie, gesteund door beider regeeringen, een overeenkomst hebben gesloten, volgens welke de douanerechten voor haar produc ten zullen worden verminderd en de restric tie ten aanzien van dezen handel zal wor den weggenomen. Volgens mededeeling van den Brazïliaan- schen minister van financiën zijn alle ge ruchten betreffende het vrijgeven van de valuta ongegrond. Het belang van het land en van den koffiehandel eischt, dat de wisselkoers gehandhaafd blijft. De Duitsche suiker-industrie zal binnen het kader van het Duitsch landbouw- en voedingswezen gereorganiseerd worden. De Duitsche suikerbieten-verbouwers, de sui kerindustrie en de suikerhandel zullen zóó danig geregeld worden, dat uniforme maat regelen voor de voilkshuishouding mogelijk zullen zijn. De Philips Petroleum Comp. kondigt een dividend aan van 0-25. De export van petroleum uit Oost-Texas naar andere staten is, zonder speciale ver gunning, door minister Ickes verboden. De Standard Oil of New Yersey verlaagde den benzineprijs met A cent per galon, de Standard Oil of Indiana met 2y2 cent tot 8 cent; de loony Vacuum tot 9'/2 cent en de Sinclair tot 9 cent. Een door het bestuur der Amerikaansche goederenbeunrs ingestelde Commissie zal de termijnpositie van ruwe olie en benzine behandelen. De groote mijen zijn hiertegen echter gekant, aangezien deze vreezen dat de stabiliteit der markt hierdoor ontwricht zal worden. Heden komt de American Bankers Asso ciation bijeen, teneinde de gevoelens in bankkringen vast te leggen nopens de nieu we plannen der regeering, ten aanzien van het bankwezen. De Amerikaansche douane-autoriteiten hebben verklaard, dat de dumping uit het buitenland op de Amerikaansche markt zoo goed als verdwenen is, daar de dollar-deva luatie deze pogingen verijdelde. De Erie-Railroad boekte in September een exploitatie-winst van 892,441 legen 1-48 millioen in September 1933. AMSTERDAM, 22 Oct. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 613 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 5660 ct2e kw. 4755 ct., 3e kw. 3846 ct. per kg. slachtgewicht, 112 melk- en kalfkoeien 160195 per stuk, 144 vette kalveren: le kw. 4448 ct.. 2e kw. 3642 ct., 3e kw. 3034 ct. per kg. levandgewlcht, 176 nuchtere kalveren 36 per stuk, 52 schapen 1518 per stuk, 683 varkens: vleesch varkens wegende van 90110 kg. 3637 ct., zware var kens 3436 ct., vette varkens 3334 ct. per kg. slachtgewicht, 12 paarden. 3 Wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Ruime aanvoer runderen, ahndel slepend, 1ste soort prijshoudend, andere iets lager, vette kalveren flinke aanvoer, andel lui, nauwelijks prijshoudend, varkens flinke aanvoer, handel niet vlug, prijzen vrijwel hetzelfde het zelfde als vorige week. ALKMAAR, 22 Oct. Veemarkt. 84 vette koeien 110.00225.00, 23 graskalveren 20.0035.00, 31 nuchtere slachtkalveren 4.0020.00 per stuk. 341 vette varkens, zw„ per kilo 2831 cent. Handel matig. ALKMAAR, 20 Oct. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier Aanvoer 90.000 kipeieren: 58-60 4.50—5.00, 60-62 4.705.10, 62-64 £'.005.20, kleine 2 804.30. 12000 eendeleren 2.002 20. AMSTERDAM. 22 Oct. Aardappelmarkt. Zeeuw- sche blauwen 3.503.65, idem bonten 3.403.60, idem Bevelanders 3.00—3.20, IJpolder Bevelanders 2 753 00, idem bonten 3.203.40, Drentsche Eigenheimers 2.803.EO, Duinzandaardappelen. 4.504.90. Per H.L. Aanvoer 256.600 K.G. BROEK OP LANGENDUK, 22 Oct. 1000 K.G. aardappelen: Friso 1.60, Blauwe Eigenh. 2.90, Bevelanders 2.80—3.20. 14000 K.G. Wortelen 0.70 —1.00. 23000 K.G. Roode kool 1.30—2.40. 14000 KG. Gele kool 1.20—1.70, 40000 K.G. vroege Witte kool 0.60—1.20, 26000 K.G. Deensche Witte kool 1.101.40. 2200 stuks Bloemkool: Le- cerf 7.008.90, reuzen 6,8010.80. 100 K.G. Sla- boonen 10.00—13.70. 2200 K.G. Bieten 0.60—1.40. OUDEWATER, 22 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 4'J partijen, 2205 stuks, 11025 Kg. le soort f 2124; 2e soort f 1930; zware geen aanvoer. Handel traag. NOORD-SCHARWOUDE, 22 Oct. 2300 K.G. Gele Nep 1.30, Drielingen 1.10. 3600 K.G. Peen 0.60— 1.00, idem kleine 0.60. 2800 K.G. Roode kool 1.40 2.00. 92500 K.G. gew. Witte kool 0.601.20. WESTLAND, 20 Oct. Mlddenprijs v. d. vellingen v. d. bond Westland. Export. Alicante 1321 cent. Gr. Maroc 2328 cent. G. Champion 1724 cent. per K.G. Tomaten: A 0.551.35, B 0.451.55, O 0.261.00, CC 25 cent, dubb. Boonen 5080 cent per bak. ROTTERDAM, 22 Oct. Totale aanvoer 2308 stuks: 497 vette runderen, 253 vette kalveren, 570 schapen en lammeren, 969 varkens, 2 bok ken, 17 nuchtere kalveren. Prijzen per K.G.: vette koeien 5558 4045 3538 cent; vette ossen 5054 4547 40 cent; vette kalveren 70 80 5565 4550 cent; varkens (levend gew.) 3029.529 cent; schapen 393531 cent; lammeren 40—3630 cent. Prijzen per stuk: schapen 17.00—168; lammeren 11.00108. Vette koelen en ossen aanvoer ruimer, handel flauw, prijzen als 1.1. Dinsdag, prima plus 2. Vette kalveren aanvoer korter, handel korter, prijzen hooger, prima plus 510. Schapen en lammeren aanvoer tamelijk, han del lui, prijzen onveranderd, prima tot 13. Varkens aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen als 1.1. Maandag. Aardappelen. Brielsche Eigenheimers 3.10—' 3.40, Zeeuwsche blauwen en bonten 3.103.40, Zw. Eigenh. 2.903.10, Zeeuwsche blauwe eigen heimers 2.503.00, Geldersche drielingen 2.20— 3.50. Blauwe eigenheimers, zandaardappelen 6.5 —7 cent per K.G. Met redelijken aanvoer kal me handel. Vlasaanvoer. 600 K.G. blauw schoon 4245 cent, 6500 K.G. Groningsch 4045 cent per K 3300 K.G. Holl. geel 40—45 cent per K.G. De toestand is onveranderd. Vraag blijft on gewijzigd, maar het blijkt nog steeds niet mo gelijk hoogere prijzen te bedingen. Ten slotte werd de aanvoer verkocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6