n PEEK&CLOWENBtlRC IVOROL FINANCIEN Zenuwpijnen overal? AKKER.CACHET5 RADIO-PROGRAMMA MARKTEN Dagfilm DINSDAG 23 OCTOBER 1934 wij zijn geslaagd Woensdag 24 Oct. 1934 EEN WARNET VAN BEDROG EN VERVALSCHING Gevaarlijk tweetal achter slot en grendel VERDUISTERING VAN SCHOOLGELDEN MISDADIGE JEUGD Inlandsche jongens voor den rechter HELING VAN REUKSTOFFEN Onderzoek onvolledig VERSTERKING VAN DE WEERMACHT De actie in het Zuiden PLAATSELIJKE KEUZE Nieuwe propaganda GOEDE VOETVERZORGING Nederlandsch Genootschap vergadert TWAALF-PROVINCIËNTOCHT MET DE PHOHI Zuid-Hollandsche uitzending KOELER WEER TE WACHTEN AUTOMOBILISME Record van Herkuleyns erkend ATHLETIEK Wereldrecord over 25 mijl verbeterd BOEK EN BLAD iets nieuws te brengen voor jongens, maar, Mooi, solide, elegant en goed passend heelt smaak Probeer ze....en ook Gij zult zeggen: taséa, is onbetwistbaar de beste. WW P,1?1 "Akkertjes Op 29 October a.s. wordt de inschrijving opengesteld op 2-000.000 4 pCt. obligaties gemeente Heerlen met recht van voorkeur voor houders van de nog uitstaande 4Y2 pCt. obligaties 1917, tot den koers van 99% pCt- Op 31 October a.s. komt het voorstel aan de orde tot ontbinding der Disconto-Mij Van Vlissingen Co's Katoenfabrieken boekten over 1933 een verlies van f 122.625 tegen een winst van f 60.000 het vorig jaar. Op de cum. pref. aandeelen wordt het divi dend gepasseerd (v.j. 3 pCt.). Ter Londensche beurze stelt men veel be lang in de conferentie der goudblok-landen en overweegt men, dat deze een hechten band zal vormen tusschen de deelnemende landen. Volgens geruchten zou de Engelsche re geering tegen Kerstmis een wet doen aan nemen, tot machtiging van 't verleenen van subsidie van twee millioen Pond Sterling aan de wilde vrachtvaart. De rubbervoorraden te Londen zijn in de afgeloopen week met 1574 ton en te Liver pool met 2148 ton toegenomen. De Duitsche staatsinkomsten bedroegen van April tot Augustus M. 2830-9 millioen en de uitgaven M. 2873.3 millioen. Met inbe grip van het tekort van het vorig fiscale jaar ad M1-796.7 millioen is het deficit tot M. 1.839.1 mill, gestegen. De Chileensche regeering zal het aandeel van de winst in de Nitrate Corp., dat haar toekomt, en de staatsinkomsten uit de ko permijnen bestemmen voor den dienst der buitenlandsche schuld. De Proeter and Gamble boekte in het af geloopen jaar per 1 October een omzet, die de grootste is sinds het bestaan der maat schappij. Over de drie maanden per 30 Sep tember wordt de netto-winst geschat op minstens gedeelte van de winst over het fiscale jaar 30 Juni ad 14-37 millioen of 3-59 millioen. Roosevelt zal morgen met de Amerikaan sche bankiers confereeren, waarbij de kwes tie der bankwetgeving en de toenemende bemoeiing der regeering met het bankwe zen allereerst in behandeling zullen worden genomen. Met belangstelling wordt naar de klachten uitgezien, die de banken in het midden hebben te brengen. De president van de American Bankers Association ziet de toekomst optimistisch tegemoet en verklaarde, dat de banken niet langer een ongecontroleerde inflatie der va luta vreezenTot leniigng van den toestaüd hebben de bankiers de zakenmenschen en de industrie noodig. Deaen moeten gebruik durven maken van de credieten, die de ban ken verstrekken. Wallstreet verwacht, dat de a.s. bespre kingen tusschen Roosevelt en de bankiers- vereeniging het keerpunt zullen beteekenen in de verhouding tusschen de regeering en de bankiers. De mislukkingen en gebeurte nissen van het afgeloopen jaar hebben de regeering en de bankiers tot de overtuiging gebracht, dat alleen samenwerking tot her stel kan leiden. Men verwacht dat Roosevelt morgen een verklaring zal afleggen inzake de mone taire politiek en vermindering der regee- ringsuitgaven om de begrooting te doen sluten. De Amerikaansche staatsuitgaven be droegen van het begin van het begrootings- jaar op 1 Juli tot en nu toe 2.01 milliard, een tekort uitmakende van 860.86 millioen De sprekers op het Amerikaansche ban kierscongres wezen er op, dat de banken thans van de uitstaande 27 milliard Ame rikaansche staatsfondsen 15 milliard be zitten. De Securities and Exchange Commission zal spoedig groote emissies aankondigen, hoofdzakelijk voor industrieele doeleinden, in verband met de minder zware voortvaar- den welke zij in haar nieuwe emissie voorschriften heeft toegestaan. In radicale kringen van het Ameri- kaatisch Congres neemt de eisch tot invoe ring van de 30-urige werkweek toe, hetgeen in industrieele kringen bezorgdheid wekt. Volgens verklaring van het bestuur der Cotton Textile Institute .staat de industrie voor het moeilijk probleem, het bedrijf op peil te houden, terwijl de binnenlandsche vraag is afgenomen en de export met 50 pCt. is verminderd- De Standard Oil of New Jersey verlaagde den benzine-prijs in Oklahoma met cent en de Atlantic Refening Co. te Philadelphia met 1 cent per galon. Verwacht wordt, dat de ruw-olieprijs in Amerika deze week van 8 per vat, welke sedert Augustus 1933 geldt, zal worcten ver laagd. Bij minister Ickes wordt er op aange drongen, den benzine-prijs vast te stellen. De Amerikaansche taalproductie wordt aan 't begin dezer week door het American Iron and Steel Institute op 23.9 pCt. der capaciteit geraamd tegen 22.8 pCt. de vo rige week. De Southern Pacific verkreeg van de In terstate Commerce Commission de vergun ning, om de St. Louis and Southwestern over te nemen. Naar wij vernemen, is de rijkspolitie er in geslaagd, de hand te leggen op een man en een vrouw, v. d- H. en mevr. R. genaamd, die beiden de justitie en politie doorloopend last en on aangenaamheden hebben bezorgd. Geruimen tijd heeft v. d. H. in Amsterdam vertoefd, waar hij alle mogelijke functies ver vulde. Hij noemde zich publicist, journalist, speelde voor particulier detective en gaf zich neg voor véél meer uit. Ook elders dan in de hoofdstad heeft v. d. H. verblijf gehouden, zoo wel in het eigen land ais over de grenzen, maar telkens weer achtte de politie het noodig haar volle aandacht aan hem te wijden. Het heeft geruimen tijd geduurd, alvorens voldoende bewijsmateriaal tegen v. d. H. en zijne helpster, mevr. R. was verzameld en tegen hen krachtig kon worden opgetreden. Dat bei den tenslotte te Gent, als verdacht van valsch- heid in geschrifte, konden worden gearresteerd, hield verband met zeer gecompliceerd opge zette oplichterspraktijken. Hierbij ging het tweetal als volgt te werk: Er werden gefin geerde schuldbekentenissen in elkaar gezet, waarbij mevr. R. ook wel als „opdrachtgeefster" optrad. Het bedrog was zóó geraffineerd in elkaar gezet, dat het eenigen tijd kon worden voortgezet, alvorens v. d. H. en zijne handlang ster ontmaskerd konden worden. Met een buitengewone brutaliteit werden handteekeningen nagemaakt van te goeder naam en faam staande personen, van wie de thans gearresteerden wisten, dat zij over een flink banksaldo beschikten. De valsche schuld bekentenissen werden van een endossement voorzien, waarvan de handteekening wél echt was, en alsdan werden zij aan een deurwaarder ter hand gesteld, teneinde beslag te doen leg gen op een deel der bankgelden. Voorts heeft v. d. H. zich ook meermalen be wogen op het gebied der vrijmetselarij en wist hij in de kringen der vrijmetselaars slachtoffers te maken. Ook om nog andere redenen had de politie aan hem reeds eerder haar aandacht gewijd. De voor anderen zoo gevaarlijke praktijken van v. d. H. en zijn helpster liepen tenslotte vast, doordat degene, wiens handteekening weer eens was nagemaakt, en die naar den ver- valscher bekend was in het buitenland ver toefde inmiddels aldaar overleed. De manipu- IX laties van v. d. H. kwamen daardoor aan het licht en onmiddellijk werd een bevel tot inhech tenisneming uitgevaardigd, zoowel tegen v. d. H. als tegen zijn helpster en medeplichtige mevr. R. Intusschen hadden «beiden de wijk genomen naar België. Door ijverige nasporingen wist de rijkspolitie hen echter op het spoor te komen en hen met behulp van de politie te Gent, in een klein logementje aldaar te arresteeren. BATAVIA, 23 Oct. (Aneta). De Raad van Justitie veroordeelde J. H. G. M., onderwijzer aan een openbare school te Meester Comelis, wegens verduistering van schoolgelden, tot acht maanden gevangenisstraf. SEMARANG, 23 Oct. (Aneta) Onder enorme belangstelling begon de Raad van Justitie de behandeling van de zaak tegen eenige misdadige benden Europeesche kwajongens die op stille wegen Inlanders mishandelden en allerlei andere straatschenderijen uithaalden. Het publiek be stond hoofdzakelijk uit jongens en meisjes bene den de zestien jaar, die op last van den President Uit den raadszaal werden verwijderd. Er zijn dertien beklaagden, die bij de zitting op twee banken in een rij naast elkaar zaten. Het Amsterdamsche Gerechtshof wees heden interlocutoir arrest in de strafzaak tegen den koopman K. S. Jr., handelaar in parfumerieën, die door de rechtbank wegens heling van reuk stoffen was ifcroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Verd. had een groot aantal fleschjes gekocht van een Duitschen chemicus, die ze gestolen had uit net laboratorium van de firma Mascli- meyer aan den Omval, alhier. Het Gerechtshof achtte het onderzoek niet volledig en gelastte een voortgezet getuigen verhoor op 16 November as., te half drie. In aansluiting bij hetgeen we reeds konden melden over de totstandkoming van een federa tie van comité's ter versterking van de weer macht, deelt men ons van de zijde der initiatief nemers nog het volgende mede: De comité's, die zich hadden gevormd tot ondersteuning van het bekende adres der Bra- bantsche en Limburgsche burgemeesters, heb ben zich te Eindhoven vereenigid tot een bond, welke zich tot doel stelt met alle geoorloofde middelente streven naar geestelijke, economi sche en .militaire weerbaarheid van Nederland c.q. de versterking daarvan. Dit doel wenschte men ook in den naam van den bond uitgedrukt te zien, weshalve men als naam zal voeren „Comité voor Nationale Veiligheid". Het hoofdcomité, waarvan wij de leden reeds hebben genoemd, ontvingt de bevoegdheid zich zelf uit te breiden, indien dit noodig of ge- wenscht mocht worden geoordeeld, en uit zijn midden een dagelijsch bestuur samen te stellen. Men gaat verder na, of het mogelijk zal zijn een Raad van Bijstand te vormen. Aan het hoofdcomité werd tenslotte opge dragen zoo spoedig mogelijk richtlijnen voor de verder te voeren actie en voor het verkrijgen der benoodigde geldmiddelen vast te stellen. Zaterdag kwam de algemeene vergadering bijeen te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer P. v. d. Meulen. Medegedeeld werd dat in den Raad van XII waren herkozen: Mevr. v. Embden-de Ridder, ds. D. van Kre velen, Pater Patricius, en gekozen in de vaca ture prof. v. Gijn, die overleed: Dr. J. in 't veld te Rotterdam, en in de vacature-Montijn, die bedankte: ds. B. E. J. Bik te Enkhuizen. Ook de Raad van vijftig werd aangevuld. Nadat de heer H. Ploeg Jr., van Utrecht had uiteengezet, waarom een voorgenomen ac tie voor het houden van proefnemingen in ver band met art 6 der Drankwet voorhands niet voor uitvoering vatbaar was gebleken, heeft pater Arts de noodzakelijkheid verdedigd om met nieuwe kracht de actie voor de plaatselijke keuze te hervatten; schriftelijke en mondelin ge propaganda bij drankbestrijders- en andere organisaties moeten opnieuw ter hand worden genomen Nog al te vaak blijkt het, dat velen nog steeds niet weten wat de plaatselijke keuze is en be doelt, getuige de voortdurende verwarring bijv. met het Amerikaansche Verbod, waarmee de plaatselijke keuze niets gemeen heeft. De vergadering besloot aan deze propaganda haar medewerking te verleenen. Zondagmiddag heeft het Nederlandsch Ge nootschap tot bevordering van voetverzorging een bijzondere ledenvergadering gehouden te Amsterdam. Uit alle deelen van het land waren leden pedicures en chiropedisten aanwezig. Bij de opening deelde de voorzitter, de heer A. Belinfante, als een zeer verheugend en be langrijk feit mede dat dezer dagen de Konink lijke goedkeuring op de statuten van het Ne derlandsch Genootschap tot bevordering van Voetverzorging verkregen is. Na eenige huishoudelijke besprekingen, waar bij verschillende leden het woord voerden, ging men over tot verkiezing van een nieuwen voor zitter, daar de heer Belinfante medegedeeld had, dat hij wegens drukke werkzaamheden zijn functie als voorzitter van het N. G. t. b. v. V. niet langer kon waarnemen; hij wilde echter gaarne zijn steun aan het Nederl. Genootschap blijven geven. Met algemeene stemmen werd hij dan ook verkozen tot technisch adviseur. De door de vergadering candidaat gestelde heer A. Kouwenhoven, Den Haag, werd met groote meerderheid van stemmen tot nieuwen voorzitter gekozen. Na zijn installatie in zijn nieuwe functie door den heer Belinfante sprak de heer Kouwenho ven nog eens uitvoerig over het doel en streven van het Nederlandsch Genootschap. Nadat nog enkele leden hierna het woord ge voerd hadden, werd de vergadering gesloten. In haar serie „Twaalf Provinciën-tocht met de Phohi", heeft Philips Omroep HollandIn- dië Zondagmiddag de provincie Zuid-Holland uitgezonden. Nadat „de Rotterdamsche Vlag" ten gehoore gebracht was, voerde als eerste spreker het woord de heer mr. P. Droogleever Portuyn, de burgemeester van Rotterdam, over het onder werp: „de beteekenis van Rotterdam als Neder- landsche en als wereldhaven". Tweede spreker bij dezen „Zuid-Hollandschen middag" was de heer mr. dr. W. J. C. A. Nijgh uit Hellevoetsluis, met het onderwerp „De plat te walvisch in het Haringvliet", daarmede doe lende op Flakkee, dat als een groote walvisch in het Haringvliet opduikt. De bekende schrijver J. Kleeuwens uit Mid- delhamis, vertelde een zijner „Flakkeesche schetsen", getiteld „Het Kraaienist", waarin op duidelijke wijze vele ten plattelande nog voor komende toestanden geschilderd worden. Deze Zuid-Hollandsche uitzending is door de Phohi ook op wasplaten opgenomen en speciaal voor West-Indië uitgezonden. De depressie, die Maandag bij de Faröer zeer diep werd en zwaren storm bracht aan de Schotsche en Noorsche kust, tarok Noordoost- waarts. Op IJsland stijgt de barometer snel bij storm- achtigen Noordelijken wind, die de temperatuur onder nul graden deed dalen. In onze omgeving herstelt zich de hooge druk, terwijl in het Zuidwesten een nieuwe daling nadert. Ook heden stormt het nog zwaar uit Zuidwest aan de Noorsche kust en de warme Zuidweste lijke strooming heeft de vorst geheel uit Scan dinavië verdreven. In het hooge druk gebied op het vaste land is ten gevolge van nachtelijke afkoeling de temperatuur in Zuid-Duitschland onder het vriespunt gekomen. In het gebied der Zuidwestelijke winden en om de Noordzee is de temperatuur nog ver boven normaal, in Ierland en Schotland is eenige afkoeling merkbaar. Wanneer de boven lucht opklaart, is ook in onze omgeving eenige afkoeling te wachten, waarbij de groote voch tigheid nog veel kans op ochtendmist geeft. De K.N.A.C. meldt ons, dat het door H. Her kuleyns tijdens de 14 Oct. JJ. op de Montlhéry- baan bij Parijs gehouden kilometerwedstrijden verbeterde record door de A.I.A.C.R. als inter nationaal record is erkend. Zooals men weet legde Herkuleyns de kilo meter staanuden start af in 31,645 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 113,762 K.M. per uur. Te Rome heeft de Italiaan Fanelli het we reldrecord over 25 mijl verbeterd en op 2 uur 26 min. 10.8 sec. gebracht. Dit record stond se dert 1913 op naam van den Engelschman H. Green, die er 2 uur 29 min. 29,4 sec. over deed. KEN DE KAART Uitg.: De Bunte, Aerdenhout. Deze uitgave bestaat uit een mapje met 14 Aardrijkskundige (blinde) kaartjes, en een namenlijst, bevattende een opgave van de ri vieren, plaatsen, enz., welke op die kaartjes voorkomen. Het zijn volgens de administratie van het „Tijdschrift Onderwijs Aardrijkskun de", welke deze uitgave bezorgde, de plaatsen, rivieren, staten en gebergten, die gekend moe ten worden door de candidaten voor de toela- tings-examens Midd. Onderwijs. Niet naar aan leiding van een officieel programma, want ge noemde administratie spreekt in een begeleidend schrijven den wensch uit „dat de Regeering de ze lijst van „Ken de kaart" voorschrijve als maximum voor het toelatings-examen, wat de namen betreft." Wc hebben dus nog slechts te doen met het resultaat van de besprekingen eener voorloopige lijst door vele leerkrachten bij het M.O., waaruit deze uitgave ontstond als een eerste praktische poging tot samenwerking tusschen L.O. en M.O. en als een definitief plan „waaraan degenen, die er aan meewerkten, eACceiCjjé... zich gaarne vrijwillig zullen onderwerpen, door op het examen geen enkelen naam te vra gen, die niet op de lijst bij de kaartjes voor komt." In de Tien Raadgevingen, welke aan de lijst voorafgaan, wordt duidelijk aangegeven, hoe men een praktische bestudeering van het leer vak in kwestie voorstaat: 't is er vooral om te doen, te voorkomen, dat de namen maar ma chinaal uit het hoofd worden geleerd, zonder gebruik van een atlas zelf en te bewerken, dat men de kaart kent. De naam dezer uitgave is daarom als de meest sprekende gekozen. De kaartjes zijn zeer mooi, en de lijst geeft een degelijk stel namen: niet te weinig, en voor al ook niet te veel. Zoodat we het met de meergenoemde beschouwingen eens zijn, dat een verheffing van de verstrekte gegevens tot officieel program van Overheidswege de betrok ken candidaten zeer ten goede zou komen. HANDBOEK DER NATUURKUN DE VOOR HET HOOFDAKTE EXAMEN door G. R. Veldkamp en Dr. R. v. d- Wijk. Uitg.J. Muusses, Purmerend. II Dit tweede deel van het Handboek bevat de interessante maar zware stof over de Trillings leer, het geluid en het licht. We willen hier maar kort en bondig opmerken, dat de bekwa me schrijvers schitterend werk hebben geleverd: vooral het laatstgenoemde onderdeel der na tuurkunde, dat terecht door de auteurs een uit gebreid onderdeel wordt genoemd, en dan ook ruim driekwart van het werk in beslag neemt, is buitengewoon volledig en duidelijk behan deld, terwijl een groot aantal prachtige figuren tusschen den zwaren tekst dezen zeer veraan schouwelijken. Behalve een serie degelijke opgaven leverden de schrijvers ook hier en daar tusschen den tekst eenige uitgewerkte vraagstukken: daarmee wordt aan de studeerenden nog een extra be langrijke dienst bewezen, en de waarde van het boek voor die studeerenden stellig nog ver hoogd. ,MENSCHENVR1ENDEN" door RobTressall Uitg.: Arbeiders pers, Amsterdam. Roman uit de bouwvakken, is de ondertitel van dit door een Engelschen schildersknecht geschreven werk, dat handelt over tijden die ge lukkig ver achter ons liggen. Daarom echter is het toch nog wel interes sant kennis te nemen van de toestanden zooals die aan het einde der vorige eeuw heerschten. Met de toestanden in Tressall's boek beschre ven valt de intrede van het socialisme samen en dit is dan ook wat de schrijver vrij uitvoerig in zijn boek verwerkt. Het werk is bezadigd, hier en daar humoris tisch geschreven en is ondanks de tendenz die er in ligt niet scherp. Verschillende tafereeltjes zijn van kostelijken volkshumor, zoo bijv. de be schrijving van het boonenfeest, den uittocht van by één patroon werkzaam schilder bij welk feest ook de werkgever aanwezig is. Voor hen, die bij de bouwvakken betrokken zijn, gaarne iets lezen van den ouden tijd en over de gave des onderscheids beschikken, een interessant werk, dat ondanks zijn uitvoerigheid en wijdloopigheid hier en daar prettig te lezen is. De vertaling is wel niet overal „achttien" maar erg storend werkt dit niet. „BADSEIZOEN" door M. Mok Uitg.Rozenheek en Venemans, Hilversum. Van het leven der badgasten is in menig boek HUIZEN, 1876 M. N.C.R.V. 8.00 Schrift lezing en meditatie. 8.15 Morgenconeert. door Ds. J. F. w. Erdmann. 11.00 Har- moniumbespeling door M. F. Jurjaanz Zang; Mej. C. de Jager, sopraan. Mevr. R. Mijnhout-Bakkenist, alt. 12.00 Politie berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Middagconcert door het Amster- damsch Kwintet: H. de Wit fagot, klarinet. J. Schoen, hoorn e.a. 2.15 Gramofoon muziek. 3.00 Bespeling van het studio- orgel door S. P. Visser. 3.45 Verzorging van den zender. 4.00 Zang-recital aoo'r Bram Keereweer, bariton, a.d. vleugel L. W. D. Keereweer. 5.00 Kinderuurtje door mej. E. W. Wersum. 6.00 Land- bouwhalfuurtje door W. v. d. Werf.6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Gramofoonmuziek, of een greep uit het dagelijksch gebeuren. 7.30 Technische lezingen M. M. Schipper „Ma teriaal en constructie van het woonhuis". 8.00 Enkrateia-uur. 9.00 Bespeling van het studio-orgel door E. Bauwmeester. 9.25 Spreker Leo Lens. 9.35 Piano recital door Jaap Callenbach. 10.05 Vaz Dlas. 10.15 Bespeling van het studio orgel. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 sluiting. HILVERSUM, 301.5 M. V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.3o Onze keuken door P. J. Kers Jr. 10.15 Ultzendirg voor de arbeiders in de Continubedrij ven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.20 V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 1.00 Cor Steljn, accordeon en Johan Jong piano. 1.20 V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 2.00 Onderbreking van het programma voor het verzorgen van den zender. 2.15 V.A.R.A.-knipcursus door Mevr. A. van Blankenvan Kuyk. 5.30 Muziek voor twee vleugels door Cor Steijn en Johan Jong. 5.58 Overgang naar den versterkten zender. 6.00 Het V.A.R.A.- orkest o.l.v. Hugo de Groot.7.00 Sport- uitzending. 7.20 V.A.R.A.-orkest O.I.V. Hugo de Groot. Hanna Schwarz, sopraan. 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 Gevraagde gramofoonmuziek. 9.00 V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 9.50 Vaz Dias. 10.00 V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot. .11.00 Populaire gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG. 1304 M. 8.05 Gramofoon muziek. 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek. 12.20 Middagcon cert door het Radio-orkest o.l.v. Henrl Pensis. l. Prelude. Haydn Wood. 2. Pas de fleurs, Leo Delibes. 3. Fantasie over werken van Godard, Urbach. 4. Les Elfes s'amusent, Gaches. 5. Norweglscher Braut- zug in Vorüberziehen, Grieg. 6. Isegüo Serenade, Mlrandola. 7. Espérenca, P. Pier- né. 8. Montanina, PUmo. 9. La Source Leo Delibes. 1.2o Koersen. 1.25 Ver volg concert. Gri-Gri, potp., Lincke. 1.35 Gramofoonmuziek. 1.50 Koersen Vervolg gramofoonmuziek. 2.20 Koersen. 4.05 Idem. 6.50 Concert en Dansmu ziek. 7.50 Sportberichten. 7.55 Oos- tenrijksche avond. Accordeonmuziek door Arsène Tonteling. 8.20 Berichten. 8 40 Concert door het Radio-orkest o.l.v. Henri Pensis. 1. Phi-Phi, Christiné. 2. Show Boat, Kern. 8.55 Koersen en be richten. 9.00 Weensch concert door het Radio-orkest o.l.v. Henri Pensis. 1. Ouv. „Tltus", Mozart. 2. Au ben vieux Temps, wals, Jos. Strauss. 3. Deutsche Tanze, Schubert. 4. Haydns Himmelgrüsse, Ur bach. 5. Liebesfeier, Welngartner. 6. Radetzky-marsch, Strauss. 9.50 Symph.- concert o.l.v. Henri Pensis. Isabella Schmitz, viool. 1. Concert voor viool en orkest, Beet hoven. 2. Donna Diana, Reznicek. 10.40 Dansmuziek van gramofoonplaten. BRUSSEL. 484 M. 12 15 Populair con cert. 7.25 Julien Plusquin speelt viool. 8.20 Marthe Herzberg speelt plano. 9.35 Tsjechisch concert. 10.30 Gramo foonmuziek. BRUSSEL. 322 M- 1.30 Populair con cert o.l.v. Karei Walpot. 6.35 Kamer muziek. 8.20 Zangrecital door Pierre Doriaan. 9.20 Orkestconcert o.l.v. Paul Douliez. 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 2.50 Mogens Hansen's instrumentaal ensemble. 7.45 Pianomuziek. 8.35 Vervolg concert. 9.50 Idem. BERLIJN, 357 M. 3.2o Het kleine om roeporkest o.l.v. Willy Steiner. 6.15 Volksliederen. 7.30 Gevarieerd program ma. 8.20 Idem. 9.40 Muziek van le vende Duitsche componisten. 10.40 Gramofoonmuziek. HAMBURG, 332 M. 3.20 Het Sympho- nieorkest o.l.v. Otto Ebel von Sosen. 5.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Gevarieerd programma. 10.20 Idem. KEULEN 456 M. 3.20 Concert. 4.35 Hedendaagsche muziek. 6.20 Gevarieerd programma. 8.20 Solistenconcert. 9.50 Het Enrico Carlettl-orkest. BROITWICH, 1500 M. 12.50 Charles Manning en rijn orkest. 3.35 Het stede lijk orkest van Bournemouth o.l.v. Richard Austin. 5.35 Het B.B.C.-dansorkest o.l.v. Henry Hall. 8.50 Het B B.C.-symphonie- orkest en het Philharmonisch koor o.l.v. Sir Thomas Deecham, m.m.v. solisten. 11.10 Roy Fox en zijn orkest. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Tussclien- spel en concert. 9.20 Het Neago-orkest. 10.10 Dansmuziek (gr. pl.). PARIJS (RADIO), 1648 M. 12.35 Popu- lair concert o.l.v. Lucien Goldy. 9.05 Vrooiyk programma. 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M. 4.30 Kamermuziek. 5.15 Gramofoonmuziek. 805 Idem. 8.50 Gramofoonmuziek. ROME, 421 M. 4.30 Kamermuziek. 5.15 Gramofoonmuziek. 8.05 „La fig- lia del Reggimento", opera-comique van Donizetti. WEENEN 507 M. 4.50 Liederenrecital door Gustav Fugar, bas-bariton. 6.40 Militair concert. 9.30 Populair concert o.l.v. Max Schönher. 10.10 Idem. 11.05 Het Biedermeierkwartet speelt Weensche volksmuziek. WARSCHAU, 1345 M.: 6.20 Populair concert door het omroeporkest o.l.v. St. Nawrot. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Pianorecital (Chopin). 9.20 Concert. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.65 Dansmuziek. BEROMUNSTER 540 M. 4.50 Het om roeporkest o.l.v. H. Hoffmann. 7.20 „Zar una Zimmermann", opera van Lort- zing. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ naar DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS al het noodige verteld; van dat der menschen, die als de gastheeren der badagsten optreden, en bewoners der badplaatsen vertelt ons de jeugdige auteur Mok. Hij voert ons in zijn in modernen stijl ge schreven werk in een viertal milieus, voor wie alle het weer de alles beheerschende factor is van hun bestaan, dat in luttele maanden voor een heel lang jaar moet worden opgebouwd. De hoofdpersoon uit het boek is een eenigs- zins zonderling, zwaarmoedig jongmensch, dat er een eigen levensfilosofie op na houdt, die vrij negatief en zuur is. Hij zegt zijn betrekking op een kantoor op en beginteen sigarenwinkel. Een ander slacht offer is een caféhouder, die van de zorgen krankzinnig wordt. De ex-kantoorbediende wordt minder door de zorgen dan door zijn philosofie in den dood ge dreven. Een nogal somber, overdreven werk, dat ech ter toch zoodanige kwaliteiten heeft dat het als lectuur voor gerijpte lezers zeker in aanmerking komt. De uitgevers verzorgden het boekje met smaak. bill- Van die verschietende dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Volgons rmcopt ton Apotheker Dumont. A K K ER BODEGRAVEN, 23 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 309 wagens, 12478 stuks: le soort met R.M. 23.00 26.00, 2e soort met R.M. 20.00—22.00, zware met R.M. tot 27.00. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Oct. Aanvoer: 400 Kg. tomaten A f 10.10, C f 15, CC f 2.20; 3400 Kg. aardappelen: blauwe eigenheimers f 2.80, Due of York f 1,50; Frisa f 2.10; Beve landers f 2.80; 18000 Kg. peen f 0.60—0.90; 19000 Kg. roode kool f 1.402.40; 11000 Kg. gele kool f 1.10i.70; 25000 Kg. vroege witte kool f 0.60—1.30; 12000 Kg. Deensche witte kool f0.80 1.50; 18000 Kg. uien: gele uien f 22.40; grove f 2.402.70; gele drielingen f 1.101.20; gele nep f 1.10; 6500 stuks bloemkool: reus f 2.40 —10.50; 5300 Kg. bieten f 0.60—1.70 8400 Kg. druiven: Alikanters f 1417; Frankenthalers f 14.70—17.90. GRONINGEN, 23 Oct. Veemarkt. Kalf- en melk koeien: I 200.00210, II 170.00180; kalfvaarzen: I 160.00170, II 130.00—150; stieren: I 4042 cent, II 3034 cent; slachtvee: I 4849 cent, II 4244 cent; vette kalveren: I 5254 cent, IX 40 44 cent; vette lammeren 6.0021, weidelammemi 4.00—6. vette schapen 7.00—9, biggen per stuk 6.009, idem'per week 1.001.30. Vette varkens I 2829 cent, idem II 2728 cent. Aanvoer 1211 runderen, 525 kalveren, 1018 scha pen, 622 varkens en 411 biggen. Marktverloop. Het kalf-, melk- en opzetvee werd zeer langzaam verhandeld. Het slachtvee hij grooten aanvoer lager, eerste kwaliteit prijshou dend, afwijkende soorten lager. Vette kalveren lager, nuchtere kalveren nauwelijks prijshoudend. In wolvee verliep de handel ln alle soorten bij grooten aanvoer zeer traag. Vette varkens en zou ters lager. Biggen nauwelijks prijshoudend. HEM (Zuider-Kogge), 22 Oct. Bloemkool 1.80 8.50, Slaboonen 3.00—26.00 Uien 1.90—2.00, Diel 0.70. Nep 0.60, Putjeskool 2.80—2.90, Andijvie 0.80 —2.20, Wortelen 0.30—2.30, Wlnterian 4.206.50, Louwtjes 5.007.00, Gratiool 4.104.40. Nouveau Poiteau 5.50—8.00, William 9.00—13.00, Gieser Wildeman 5.40—8.80, Conselller 8.20—11.00, Bram mie 6.50—8.90, Goudreinet 9.2016.50, Gron. Kroon 8.5012.00. Tomaten 10.50—13.00, Druiven 17.00—24.00. LEIDEN, 23 Oct. Veemarkt. Aanvoer 320 var kens. 317 zware f 0.290.30; 3 lichte f 0.28. Handel matig. NOORDSCHARWOUDE, 23 Oct Aangevoerd werden: 1800 kg. Aardappelen: Eigenheimers 1.30, BI. Eigenheimers 1.70, BI. Aardappelen 3.10, Be velanders 2.10, 300 kg. Spercieboónen 4.3016.10, 1000 kg. rammenas 1.301.70, 16000 kg. uien: gele nep 11.20, drielingen 0.700.90, uien 2 2.30, grove uien 2.402.50, 950 kg. peen 6080 ct. idem kleine 60 ct., 700 kg. kroten 0.601.30, 23400 kg. roode kool 1.102. 48000 kg. gewone witte kool 0.60—1.20, 15000 kg. Deensche witte kool 0.701.20. 1800 kg. gele kool 1.101.40. PURMEREND, 23 Oct. 10 stapels kl. boeren kaas 40 plus 22.00, 2 stapels volvet 23.00 per 50 KG Handel vlug. 1281 K.G. Boter: Melkboter 1.45—1.55. Weiboter 1.30—1.45 per K.G. 784 run deren: 410 vette koeien 5260 cent p#r K.G., st. 339 melk- en geldekoeien 80.00200 per stuk, st. 15 stieren 3240 cent per K.G., stug. 9 paarden 60,00130 per stuk. matig 82 vette kalveren 30— 50 cent per K.G., stug. 330 nuchtere slachtkalve- ren 3.008.00, fokkalveren 10.0020.00 per stuk, matig. 252 vette varkens 2831 cent per K.G., matig 56 magere varkens 9.0016.00, stug. 246 biggen 6.0010.00, stug. 1209 schapen 6.0022.00, stug. 47 bokken 3.00—8.00, matig Piepkuikens 3545 cent per K.G. Kipeieren 4.505.00, eend eieren 2.00 per 100 stuks. Oude kippen en hanen 2537.5 cent per K.G. Eenden 2060 cent, Ko nijnen 0.251.50 per stuk. Duiven 40 ct. per paar. 'TER AAR, 22 Oct. Centrale Veiling. Spinazie per bak 1540 cent. Andijvie 1330 cent. Prin- cesseboonen 1.50, Kasboonen 2.203.70, Kasstek 1.402.30, Witte Pronkers 1565 cent, Postelein per 100 kilo 6.407.00. Breekpeen 1.002.20, Uien 1.702.40, Peen per bos 2—4 cent, Sla 0.502.10, Bloemkool 1.507.50, Tomaten 2.405.10, Roode kool per 100 stuks 4.406.10, Savoye kool 6.20 7.00, Witte kool 4.10, Groene kool 3.60, Chinee- sche kool 2.00. TEXEL. 22 Oct. 16 koeien 140.00180.00, 5 vette 45.00, 11 nuchtere kalveren 4.007.00, 15 pinken koeien 170.00250.00. 3 graskalveren 25.00 75.0090.00, 17 schapen 10.00—15.00, 6 lamme ren 5.00—7.00, 21 biggen 4.007.00, 4 rammen 10.0020.00, 1 geit 3.00, 69 kippen 0.300.60. TEXEL, 22 Oct. Eeierenveiling. Aanvoer 32775 eieren: 58-62 K.g. 4.35—4.70, 62-66 k.g. 4.55—5.00, 66-70 k.g. 4.85—5.20, 59-56 k.g. 3.10—4.20, 40-50 k.g. 2.403.25. Oude kippen per kilo 2632.5 ct. WESTLAND, 22 Oct. Middenprijs veilingen v. d. bond Westland. Export. Alicante 1521 cent, Col man 2326 cent, Ox. Maroc 1723 cent, witte druiven 1826 cent. princesseboonen 2123 cent, snijboonen 25 cent pr K.G., tomaten A 0.851.45, C 90 cent, CC 32,540 cent, spinazie 35 cent per bak, dubb. boonen 0.301.10 per 8 K.G., andijvie 5080 cent per 100. WESTLAND. Roode aalbessen 45 cent, bl. drui- 2028 cent. Gr. Maroc 1722 cent, witte druiven ven 1735 cent, Alicante 1721 cent, Colman 1833 cent, G. Champion 2326 cent, Muscaat 2126 cent,princesseboonen 2333 cent, snij boonen 2332 cent, kas dubb. boonen 2326 cent, postelein 10 cent, spynazle 9 cent, witlof 15 cent, stoofappelen 610 cent, stoofperen 58 cent, tafelappelen 615 cent, tafelperen 820 cent alles per K.G., tomaten A 1.201.25, C 0.7O 1.20, CC 30 cent, dubb. boonen 1.251.60 per bak, roode kool 2.103.20, savoye 3.504.50, groene kool 1.603.70, chin, kool 1.80sla 50 cent, eieren 4.004.50, andijvie 0.801.00 per 100, meloenen 915 cent per stuk, peen 2.903.90 per 100 bos, kroten 4055 cent, rammenas 35 cent, spruiten 0.501.50, uien 65 cent, boerekool 17 cent per kist. WINKEL. Appelen 1.50—6.00, Peren 1.00—7.00, Druiven 9.0011.00, Tomaten 3.003.60, Slaboo nen 4.00—5.00, Kool 1.00—1.70, Uien 0.90—1.30, Aardappelen 1.401.60 per 50 K.G. Andijvie 1.80 2.50. Meloenen 4.005.00, Kropsla 0.801.00 per 100 stuks. Wortelen 1.00 per 100 bos. WARMENHUIZEN, 22 Oct. Witte kool 1.00—1.10 per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 20 Oct. Gewone Uien 2.20— 2.50, gewone drielingen 1.001.10, gewone nep 0.800.90, groote Uien 2.40—2.50, Slaboonen 5.40 15.10. Peen 1.00, Roode kool 1.402.30, Gele kool 1.502.10, Witte kool 0.901.20, Deensche Witte kool 1.201.30, Aardappelen 3.103.50, Fri so's 2.20—2.80. Per 100 K.G. ROTTERDAM, 23 Oct. Veemarkt. Totale aan voer 5209 stuks: 228 paarden, 6 veulens, 1062 ma gere runderen, 165 vette kalveren, 697 vette run deren, 731 graskalveren, 989 nuchtere kalveren, 441 schapen en lammeren, 1 varken. 55 biggen, 34 bokken of géiten. Prijzen per K.G.: vette koeien 5456 4448 3436 cent, vette ossen 4852 4446 3840, stieren 4448 4042 34-36, vette kalveren 7080 5565 4550 cent. schapen 39 3531 cent, lammeren 403630 cent, graskal veren 34—2822 cent, nuchtere kalveren 20 17 cent, slachtpaarden 383338 cent. Prijzen per stuk: schapen 17.00138. lammeren 11.00 97, nuchtere slachtkalveren 5.004.E04.00, nuchtere fokkalveren 15.00128, biggen 10.00 8. slachtpaarden 155.0011565, werkpaarden 230.00—150—90, hitten 95.00—75—65, stieren 230.00—170—135, kalfkoelen 235.00—190—130, melkkoeien 230.00160130, vaarzen 130.00100 70, pinken 100.008060, graskalveren 40.00 3020, biggen per week 1.001.20. Overzicht. Vette koeien en ossen aanvoer iets korter, handel traag, prijzen lager, pl. 4 cent. Stieren korter aanvoer, handel kalm, prijzen lager. Vette kalveren minder aanvoer, handel wllll?1 prijzen hooger, n.l. 510. Schapen en lammere1 ruimer aanvoer, handel lui, prijzen als vorig® week. Nuchtere slacht- en fokkalveren korter aan- voer, handel kalm, prijzen lager. Biggen weirtk. aanvoer, handel weinig. Prijzen onveranderd- Paarden ruimer aanvoer, handel flauw, lager prlf' zen. Kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week. handel kalm. prijzen onveranderd Vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel ka lm- prijzen onveranderd. Graskalveren ruimer aaO' voer, handel lui, prijzen stationnair. Door de C. R. Centrale werden 14 vette k-d- veren uit de markt genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10