Scott en Black winnen de Melbourne-race „Uiver" 10 uur later als tweede aangekomen Londen juicht! KWIEK EN VIEF ONDERZOEKT Wie wint de race? Niet één minuut geslapen FRAN KEN'S R0SC0E TURNER DRIE? DE BAROMETER ^*s&ÊËÊÊÊ BROODFABRIEKEN VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 DINSDAG 23 OCTOBER 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19009 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Winnaar van de handicap- race nog niet bepaald Cornet-mannen totaal uitgeput Als winnaars van de Londen— Melbourne-race zijn de Engelsche vliegers Scott en Campbell Black Dinsdagmiddag te 16.35 uur plaat- selijken tijd (Dinsdagochtend 5.55 uur Amsterd. tijd) te Melbourne ge land. Een groote menigte was op het vliegveld aanwezig, die, toen Scott en Black uit het toestel stapten, in een enthousiast gejuich losbarstte. Den vliegers werden bij hun aan komst bloemen aangeboden. Scott en Black, die Zaterdagochtend te 6.50 uur Amsterd. tijd van Mil- denhall waren vertrokken, hebben de snelheidsrace over 15.100 K.M. afgelegd in 71 uur en 5 minuten, «li C. A. WScott en Th. Campbell Black, het Engelsche team, dat na een verbijsterend snelle vlucht als eerste te Melbourne is aangekomen. K. L. M.-bloemen voor Scott Boeing Transport boven Australië Positiemeldingen mmm Heel Nederland „hing" dezer dagen aan de radio. De heer Plesman (links), directeur der K. L. M., en de heer Martin luisteren vol spanning naar de radio-berichten De gouden tropee der Melbourne-race, die een waarde vertegenwoordigt van 500 pond is aewonnen door Scott en Black. waarmede alle bestaande records voor vluchten naar Australië werden gebroken. Zij maakten op hun vlucht tusschenlandingen te Bagdad, Karachi, Allahabad, Singapore, Port Darwin en Charleville, Groote belangstelling op Flemington Turner's misrekening Overtuigdmet zijn Boeing de race te winnen Felicitatie-telegrammen van Koning, Koningin en Ministers Col. Roscoe Turner en Clyde Pangbom, die zeker van de overwinning met hun Boeing Transport van Mïldenhall startten, maar na een vergeefsche achtervolging van de .Uiver waarschijnlijk als derde op het vliegveld Flemington zullen neerkomen. ZEGEVIERENDE ROODE KOMEET" De „Havilland Cornet" (startnummer 34) het verbijsterend snelle race-vliegtuig welks Gipsy-motoren bijna jaalden, maar dat toch door Scott en Black ter overwinning is gevoerd Voor de handicap-wedstrijd geldt alleen de vliegtijd V Beslissing kan lang duren Vier en twintig uur gekampt met een weigeren- den motor Hun officieele tijd Groote bewondering voor „Uiver" Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii^ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN EN FRAN KEN'S MELKBROOD ZAL HET WINNEN NORTH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De voornaamste beslissing in den gigantischen luchtstrijd, welke thans reeds vier dagen de wereld in hoogspanning houdt, is thans gevallen. Uitgeput en met half vernielde motoren zijn de wakkere Engelsche Vliegers Scott en Campbell Black hedenmorgen om 5.55 Amsterdamsche tijd te Melbourne geland, tien uur later, om 3.30, zetten Parmentier en Moll hun „Uiver" naast de „Cornet" op Flemington. En de aanblik van beide concurrenten, die elkaar zoo harts tochtelijk door het wereldluchtruim hebben nagejaagdde kleine, ranke, uitsluitend op snelheid gebouwde „Roode Cornet" en de zilverglanzende massieve, passagiers en post vervoerende „Douglas", was een machtig getuigenis voor de indrukwekkende prestatie, welke door ons K.L.M.- equipe is geleverd. Rekening houdend met het feit, dat bovendien de „Uiver" zijn handicap-plaatsen moest aandoen, was zijn afgelegd traject in vergelijking met Scott, nog met 2000 en ongeteld honderden K.M. heeft verlengd, mogen wij de koene Douglas-bemanning zeker dezelfde eer geven als de Engelsche overwinnaars. Of de „Uiver" de handicap-race heeft gewonnen, kan op heden nog niet worden bepaald. Verschillende der nakomers zijn volgens het handicap- regltment theoretisch nog niet kansloos. Voor 99 pCt. mag men de „Uiver" echter wel als winnaar aanmerken. Parmentier „Uiver' het verdere verloop van zijn vlucht nog geste gen. Na zijn landing te Charlesville was de hoop, dat de beide Engelsche vliegers erin zouden slagen de race te winnen, weer gestegen. Het vliegterrein was bij aankomst van de Comet geheel afgezet en eerst toen het toestel was geland, werden de autoriteiten toegelaten. Het Nederlandsche vliegtuig „Uiver" is te 3.35 Amsterdamsche lijd he denochtend Cloncurry gepasseerd en om 9.05 A.T. te Charleville ge land. .Na om 10 uur 05 A. T. van Charleville te zijn vertrokken, is de „Uiver" heden middag om half vier op het vliegveld te Melbourne geland. Als officieele tijd wordt medegedeeld, dat Scott en Campbell Black den afstand van Mil- denhall naar Melbourne hebben afgelegd in 70 uur en 58 minuten. De beide vliegers hadden gedurende de ge- heele vlucht nagenoeg niet geslapen. De Ne derlandsche consul heeft hen namens de K. L. M. bloemen en gelukwenschen aangeboden. Turner is met zijn boeing Transport te negen uur hedenochtend Amsterd. tijd (vijf minuten voordat de „Uiver" te Charleville land de) van Port Darwin vertrokken. Hedenmorgen werden nog gemeld: No. 60 (Hewett en Kay) zijn om 4.35 (Ned. tüd) te Karatsji aangekomen. De Lambert Monocoupé van Wright (33) is van Aleppo vertrokken. De Miles Hawk, bestuurd door Mac Gregor en Walker (2) is hedenochtend te 7uur Am sterdamsche tijd als het eerste der deelnemen de vliegtuigen te Calcutta aangekomen. s>' De „Boeing Transport" van Roscoe Turner landde Dinsdagmiddag te 4.15 uur plaatselijken tijd te Port Darwin. Hij zal de vlucht zoo spoe dig mogelijk voortzetten. De „Boeing" is er niet in geslaagd in een non-stop-vlucht van Singa pore naar Port Darwin te vliegen. Een tusschenlanding werd gemaakt te Koepang. Men meldt ons omtrent de aankomst van Scott en Black te Melbourne: Ongeveer 30.000 menschen waren bijeen op de racebaan van Flemington om de overwinnaars van de LondenMelbournerace te verwelkomen. Ook de daken der huizen van Melbourne ston den zwart van de duizenden kijklustigen. De hemel was bewolkt, maar een fijne motregen, die op de wachtenden neerviel, hield kort voor de aankomst van het vliegtuig van Scott en Black op. Beide vliegers, zoowel de 31-jarige Scott als de 35-jarige Campbell Black werden door de menigte geestdriftig begroet. Zij streken neer om 5.53 Nederlandsche tijd. Scott werd het eerst gefeliciteerd door de aviatrice Jean Batten (Nieuw-Zeeland) Reeds vele uren voor de aankomst van de Comet met Scott en Campbell Black stond een menigte van vele duizenden op en nabij hett vliegveld in spanning te wachten, ondanks het feit, dat de regen het wachten niet aangenaam maakte. Na de berichten uit Port Darwin, dat Scott motorpech had gehad, was de spanning over Het heeft reeds onmiddellijk verwondering verwekt, dat Roscoe Turner met zijn Boeing Transport" niet inschreef voor den handicap wedstrijd. Turner, die naar Engeland kwam in de overtuiging dat hij de snelheids-race zou winnen, heeft met de winst van 10.000 pond in het vooruitzicht, waarschijnlijk geen belang stelling gehad voor de 2000 pond welke de handicaprace den winnaar oplevert. Als derde te Melbourne aankomend ziet Tur ner zich dus alle hoofdprijzen ontgaan daar hij nu ook voor de misschien versmade 2000 pond van de handicap-race niet meer in aan merking komt. De vreugde en geestdrift van de overwinning van Scott en Black in de Melbournerace kende vanmorgen geen grenzen. Het nieuws stond niet meer in de ochtendbladen, doch toen de stroom van werkers uit de voorsteden in de city arriveerde „waren daar de extra edities van de bladen reeds op straat, welke in vette koppen mededeeling deden van de Britsche overwinning. Vooral in Fleetstreet, de kranten straat, was de belangstelling voor de groote dagbladgebouwen enorm. In de bussen en den ondergrond werd het succes van de Cornet- machine met onverholen vreugde besproken. In officieele kringen is de vreugde niet min der groot, al komt zij daar natuurlijk op andere wijze tot uiting. Tot de eersten, die van het groote nieuws op de hoogte werden gesteld, behoorden de Koning en de Koningin die onmiddellijk een felicitatie-telegram naar Melbourne zonden, waarin de vliegers geluk werden gewenscht met hun succes. Felicitatie-telegrammen ver zonden ook de minister-president MacDonald, de minister van Luchtvaart Lord Londenderry en de minister van de Dominions J. Thomas. JMI.---''-" Daar het nog steeds blijkt, dat omtrent snel heidswedstrijd en handicap-race de begrippen tamelijk verward zijn, geven wij hier nogmaals een uiteenzetting van de beteekenis. Voor den snelheidswedstrijd geldt de eerst aan komende als winnaar. Dit is dus de Comet 34 van Scott en Campbell Black. Bij de handicap-race is het bepalen van den winnaar minder eenvoudig. Hierbij wordt alleen de werkelijke vliegtijd en niet de reistijd in aan merking' genomen, mits de vliegers er niet lan ger over doen dan 16 dagen. De meeste deel nemers kunnen de afstanden tusschen de zes verplichte hoofdcontröleplaatsen niet in één route vliegen en evenmin de reis bij nacht en ontij voortzetten. De commissie voor de deel nemers aan de handicaprace heeft daarom fa cultatieve controlepunten ingericht, zoo dicht mogelijk, maar toch nog altijd op eenigen af stand van de directe lijn tusschen twee hoofd- controlepunten. Te Melbourne nu worden de tijden van aankomst en vertrek der met han dicap vliegende deelnemers verzameld, zoodat men daar na kan gaan in hoeveel vlieguren die deelnemers de reis hebben volbracht. Op Mildenhall heeft men den handicaptijd der deelnemers bepaald met een formule, waar in de betalende lading, het totaal gewicht, het maximale motorvermogen en de totale opper vlakte verwerkt zijn. Daarbij komt men tot de handicapsnelheid. Deze snelheid gedeeld op de lengte van den weg tusschen de hoofdcontröle- punten, levert 'n aantal vlieguren, den z.g. han dicaptijd. Het kleinste verschil tusschen handi captijd en werkelijken vliegtijd wijst den win naar aan. Is dus de handicaptijd van de „Uiver" der K.L.M. 73 vlieguren en doen de heeren Par mentier en Moll er maar 11'A vlieguur over, dan is het verschil minus 114 uur. Is#de han dicaptijd van een ander vliegtuig 91 uur en doet de vlieger er 90 over, dan geeft 90 min. 91 slechts een verschil van minus 1. Heeft een derde vlieg tuig een handicaptijd van 68, maar doet het vliegtuig er 71 uur over, dan is het verschil plus 3. Aangezien de „Uiver" dan het kleinste verschil heeft, n.l. minus 1V- uur, tegenover minus 1 en plus 3, zou de „Uiver" in dat geval als winnaar van den handicap eindigen. „Noch Black, noch ik hebben tijdens den tocht ook maar een minuut geslapen," verklaarde Scott, toen hij zich temidden van ae geestdrif tige ontvangst te Melbourne even verstaanbaar had kunnen maken. „Den geheelen tijd waren wij ingespannen bezig, maar nu zijn wij buiten gewoon vermoeid." „De reis was zeer afmattend," voegde hij er aan toe. „Het minst wat ik kan zeggen is dat het een ellendige reis was. De laatste 24 uur van de vlucht hadden wij te kampen met een motor, die niet geheel betrouwbaar was, en die twee maal volkomen weigerde. Bij hun aankomst te Melbourne waren Scott en Black geheel doof van het geluid der onop houdelijk ronkende motoren. De officieele tijd dien Scott en Black hebben gemaakt is, naar Reuter uit Melbourne seint: Vertrokken uit Mildenhall Zater dagmorgen om zes uur, 34 min., 40 sec., passeerden zij de eindstreep in Melbourne Dinsdagmorgen vijf uur, 34 min., 30 sec. Zij hebben de vlucht dus volbracht in twee dagen, 22 uur, 59 minuten, 50 seconden. De officieele Britsche persdienst seint: De prestatie van het K. L. M.-vliegtuig Douglas, bestuurd door Parmentier en Mol, is nauwelijks minder bewonderenswaardig dan die van de winnaars van de snelheidsrace. De regelmatig heid, waarmede deze groote machine het ge- heele traject heeft gevlogen, heeft diepen indruk gemaakt en warme bewondering gewekt in de geheele Britsche pers. I VERWACHTING: Zwakke tot ma- H tigen Zuidelijke tot Zuid-Westelijken II wind, nevelj^ tot half bewolkt, weinig ot geen regen, aanvankelijk iets kouder. Hoogste stand: 767.3 te Boedapest. Laagste stand: 735.7 te Rost. EE Maan op n.m. 4.37, onder v.m. 7.54 ff Nieuwe Maan 7 November niiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimi ls onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hü in 75.000 gezinnen, waar hü steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal I li^lk V VV V Wil Uil III 111 11 Stand op Dinsdag 2 nur n.m.: 759.7 Vorige stand: 759.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1