Het Vaticaan en het Derde Rijk Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper" I I voor 75.000 gezinnen De prachtprestatie van de „Uiver". Nederland luistert naar de aankomst te Batavia. VEROORDEELING VAN HET NAZISME ipMii ROYAL DUTCH AIR UNE |ll!llllllllll!lllllllillllllllllllllllllllll!ll!llllllllllilllllllllllllllllinnilllllll!ll!lllll!IIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllliy DINSDAG 23 OCTOBER 1934 „De hoop leeftdat het Christen dom zich niet uit het open bare leven zal laten verdringen De Saarstemming HEFFING OP BASTERD SUIKER Nieuwe grondslag voor accijns heffing Gevaren van insecten verdelging Winkels sluiten op Allerheiligen Ook niet koopen dien dag STEUN AAN DE SCHEEP VAART INTREKKING VAN WETS ONTWERPEN NIJMEGEN—'S HERTOGEN- BOSCH Door mieren gedood Griezelige ontdekking te Boedapest Hoe een schrijfster bekend werd Universiteitsbibliotheek te Cambridge m »f FOTOREPORTAGE Toen de bemanning van de .Uiver' met haar toestel te Batavia behouden landde. Mevrouw Parmentier, de echtgenoote van den gezagvoerder, luistert naar lieve bekende stemmen in Oost-lndiê Het Waterschap in Midden Limburg, waarvoor minister prof. Slotemaker de Bruïne deze week de eerste spade in den grond steekt, biedt nog mooie plekjes, die thans door normalisatie een ander aspect zullen krijgen De Surinametentoonstelling te Delft is Maandag door den oud-gouverneur, den heer G J. Staal, geopend Een meisje in Surinaamsch costuum overhandigd den heer Staal een stukje ananas (Bijzondere correspondentie) - In de hoogste Italiaansche regeeringskringen bewaart men nog steeds een sterke te rughoudendheid en gereserveerdheid tegen over Duitschland. Dit is nog steeds een gevolg van de gebeurtenissen van 25 Juli en het zal zeer veel moeite kosten en nog zeer lang duren voor dit wantrouwen zal geweken zijn. Boven dien is men in Italië zeer goed op de hoogte van de wijze waarop Duitschland zich weder bewa pent. Op kerkelijk-politiek terrein is Duitsch land. nog steeds het zorgen-kind van den H. Stoel. Men bestudeert in het Vaticaan met groote nauwgezetheid de geschriften waarin de wereldbeschouwing van het Nationaal-Socialis- me tot uiting komt, zoodat er haast geen enkel nieuw-verschenen werk is of het wordt critisch gelezen en onderzocht. De bezorgdheid is in Va- ticaansche kringen algemeen dat uit de lefer om trent ras, bloed en bodem een nieuwe wereld beschouwing wordt gedistilleerd, die langzaam maar zeker in de mannelijke en vrouwelijke jeugd wordt ingesijpeld. Een hooggeplaatst geestelijke deelde mij nog dezer dagen mede, dat de brochure van Georg Schott: „De twee Werelden" (Verlag Eher, Mün- chen) een zeer slechten indruk heeft gemaakt. Toen dezelfde prelaat onlangs zijn radio op een Duitsch station afstemde, hoorde hij tot zijn verbazing een koraal der Hitier- Jngend: „Hei lig, heilig is het bloed!" In den laatsten tijd zijn er in de dagbladen verschillende geruchten tegengesproken dat de H. Stoel het Nationaal-Socialisme als leerstelling zou veroordeelen. Ik kan echter verklaren dat juist het tegenovergestelde het geval zal blij ken te zijn. Bij de leden of consultoren van de Congregatie van het Officie behoeft men op dit punt niet om hun oordeel te vragen: zij zijn onder eede verplicht om het stilzwijgen te bewaren. Het zou dus geen nut hebben en het zou blijk geven van een totaal gemis aan takt, wanneer men daar zijn licht zou willen op steken. Maar er zijn natuurlijk ook godgeleerden die zich een algemeen oordeel kunnen vormen over de practijk van het H. Officie en over den toe stand in Duitschland. Men was van meening dat met de veroordeeling van het boek van Ro senberg ook reeds een gedeelte van de valsche wereldbeschouwing van het Nationaal-Socialis me gewraakt was. Op mijn vraag of men een lijst van dergelijke dwalingen zou opstellen, werd mij geantwoord dat dit alles is samen te vatten onder het be grip van Nationaal-Socialisme, zooals men vroe ger ook niet alle socialistische en liberale wer ken verboden heeft, maar alleen het liberalisme of het socialisme. Zoolang echter bedoelde dwaalleer betreffende wereldbeschouwing en sociale opvattingen in een staat aan het katholicisme een zekere mate van vrijheid liet, werd de veroordeeling soms uit opportuniteitsgronden uitgesteld. Wanneer ech ter een wereldbeschouwing zooals het Nationaal- Socialisme zich in de toekomst met behulp van den staat op den voorgrond dringt ten nadeele van het Christendom, dan zal de Kerk waar schijnlijk eerder besluiten om een veroordeeling uit te spreken. In Vaticaansehe kringen be schouwt men het als een zeer bezwarende om standigheid dat men de Jeugd belet om den Zondag te heiligen en dat men systematisch haat tegen de geestelijkheid kweekt. Het is wel zeer merkwaardig dat de invloed van Rosenberg in de Duitsche buitenlandsche politiek totaal verdwenen is en dat door de le den van de legaties in het buitenland reeds her haaldelijk gewaarschuwd is voor de onbereken bare schade die Rosenberg's invloed toe gebracht heeft aan de cultureele beteekenis van Duitschland in de wereld. Onder de hoogste ambtenaren van het ministerie van buitenland sche zaken bestaat de overtuiging dat het on mogelijk en ook verderfelijk zou zijn om de beide groote christelijke belijdenissen te vervan gen door een wirwar van rassentheorieën. Men hoopt altijd nog dat de christelijke gods diensten nog kracht en durf genoeg zullen be zitten om zich niet uit het openbare leven te laten verdringen. Het verzet der Protestanten heeft in Rome een geweldigen indruk gemaakt: men be wondert den moed der Protestanten maar men vreest tevens dat de katholieken hetzelfde lot der Protestanten zullen ondergaan als de Bisschoppen niet onmiddellijk een concreet verdedigingsfront oprichten, want binnen af- zienbaren tijd zullen er toch stukken vallen. De H. Stoel denkt er niet aan om de kerkelijke straffen die door den Bisschop van Ermland, Dr. Max. Kaller tegen de professoren Eschweiler en Barion van Braunsberg zijn uitgesproken, op te heffen. Binnen enkele dagen (in November) zal dezelf de Kerkvorst aan zijn theologen verbieden om de lessen van deze professoren bij te wonen, hetgeen wellicht aanleiding kan zijn voor een conflict met de regeering. Tenslotte is het in hooge mate bedenkelijk dat Berlijn er naar streeft om het woord partij politiek in art. 32 van het Concordaat uit te leg gen als het algemeen begrip politiek. De H. Vader heeft zelf verklaard, dat dergelijke pogingen geen punt van beraadslaging kunnen uitmaken. Men wil de geestelijken terugdringen tot zuiver godsdienstig terrein: jeugdwerk wordt reeds als politiek beschouwd: hier meent men dat een dergelijke opvatting en uitleg haast aan ketterij grenst. Ook de rede van Dr. Gröber heeft een zeer diepen indruk gemaakt, want het was ook hier bekend dat van officieele zijde systematisch iedere „los-van-Rome"-beweging openlijk en nog meer in het geheim in de hand wordt ge werkt. Ook in de buitenwereld moet dit woord van Dr. Gröber grooten indruk maken, want Dr. Gröber werd altijd beschouwd als de leider der Duitsche Bisschoppen die met de Nationaal- Socialistische regeering de intermediaire be sprekingen voerde over het Concordaat. Wat de Saarstemming betreft, houdt men hier altijd nog rekening met de mogelijkheid dat de voorbereidingscommissie met haar werkzaam heden niet gereed zal komen zoodat de Status Quo door den Volkenbond nog gehandhaafd zal worden. Mocht echter de stemming op 13 Januari doorgang vinden en gunstig uitvallen voor Duitschland, dan kan men er op rekenen dat de katholiekenvervolging eerst voor goed een aanvang zal nemen. Dan zal voor Rome ook het tijdstip aanbre ken om duidelijke taal te spreken. Volhouden, vertrouwen en bidden, dat zijn de woorden die de H. Vader zelf deze maand nog tot de Duit sche katholieken richtte en die de katholieken van Duitschland in de komende maanden zul len volbrengen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de suikerwet 1924, ter toelichting waarvan de Minister van Financiën erop wijst, dat de accijns van basterd-suiker wordt geheven naar het getal polarisatie-percenten, hetwelk bij po- Iarimetrisch onderzoek wordt verkregen en dat- men zich in den laatsten tijd in toenemende mate toelegt op de bereiding van kunstbasterd een mengsel van geraffineerde suiker en invertsuiker welks aantal polarisatiepercen ten als grondslag voor de accijnsheffing aan merkelijk lager is dan bij het natuurlijke pro duct. Op deze wijze wordt voor een opzettelijk uit geraffineerde suiker en invertsuiker samen gesteld product belangrijk minder accijns be taald dan overeenkomstig de bedoeling van de wet zou moeten worden geheven. Bovendien wordt, indien de kunstbasterd wordt gebezigd voor de bereiding van suikerhoudende goederen en deze laatste met teruggaaf van suikeraccijns wordt uitgevoerd, voor de uitgevoerde suiker meer accijns teruggegeven dan daarvoor was ontvangen. De voorgestelde wetswijziging nu strekt er toe, ten aanzien van basterd als grondslag voor de accijnsheffing het werkelijk gehalte aan saccharose en invertsuiker (het laatste vermin derd met 5 pet.) te nemen. Voorts wordt een nieuw art. 84 bis voorge steld, teneinde bij algemeenen maatregel van bestuur den termijn van crediet voor den ac cijns van suiker uit een beetwortelsuikerfabriek, of suikerraffinaderij, thans twee maanden be dragende, te kunnen verlengen, ter tegemoet koming aan bezwaren van fabrikanten van sui kerhoudende goederen, die voor binnenlandsche bestemming werken, en wel tot een maximum van zes maanden. Op de pleinen der Spaansche stad Jativa zijn heele soldaten- kampen opgeslagen, waar de troepen bivakkeeren. teneinde bij eventueele onlusten onmiddellijk paraat te zijn In een der buitenwijken van Boedapest heeft men een griezelige vondst gedaan. Benige ar beiders, die bezig waren onder een oud woning complex riolen te verleggen, stootten plotseling op eenige menschelijke geraamten. Men stelde de politie er van in kennis, die het geval on derzocht. Men stelde vast dat deze skeletten ongeveer twintig jaar hier hebben gelegen In het huis woonde in vroeger jaxen een bende spionnen, die vooral vóór de oorlogsjaren be rucht waren en waarvan de politie nimmer de hoofdleiders heeft kunnen opsporen. Thans heeft men kunnen nagaan, dat het woningcom- pex is ingestort. Het oude huis is na den oorlog vrijwel steeds onbewoond gebleven, zoodat nie mand op het spoor der bende kwam. Sprinkhanenverdelging door middel van g'f' tige gassen, die men uit vliegmachines l^at neerdalen, is in Zuid-Afrika niet zonder gevaar gebleken. Verscheidene dieren, waaronder neus hoorns. herten en kleiner wild, werden in het jachtdistrict van Zoeloe-land gevonden. Er werd dadelijk rapport opgemaakt, en de zaak is »u in onderzoek bij het Landbouw-departement», Heel Nederland niet alleen, doch ook heel de wereld volgt met bewondering de .Uiver' met de kranige bemanning op den tocht naar Australië en was Maandag door middel van de radio oor-getuige van de geestdriftige ontvangst te Batavia Mr. P. H. Loeff, aan wien met ingang van 1 November a.s. eervol ontslag is verleend als president van het gerechtshof te den Bosch De hoofdbesturen van den Nederl. R. K. Middenstandsbond en den Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" doen opnieuw een gezamenlijk beroep op de katholieke winkeliers, om hun zaken overeenkomstig den wensch hun ner Kerkelijke Overheid op 1 November, feest dag van Allerheiligen, welke als Zondag is te vieren, te sluiten en op de niet-katholieke win keliers om het katholieke personeel in de ge legenheid te stellen zijn plicht na te komen dien dag als Zondag te vieren. Genoemde besturen doen eveneens een drin gend beroep op de katholieken, maar speciaal op de katholieke vrouwen, om dien dag niet „extra" te besteden aan het doen van inkoo- pen, doch zich als katholieken daarvan te ont houden. De Nationale Bond van Handels- en Kan toorbedienden Mercurius heeft aan den Mi nister van Economische Zaken een adres ge richt, waarin toegejuicht wordt het voorne men, de scheepvaart te gaan steunen. Er wordt echter op gewezen, dat het niet alleen de con currentie van het buitenland is, die de vrach ten omlaag heeft gebracht. Ook de concurren tie tusschen de verschillende Nederlandsche reederijen onderling heeft mede de financieele positie van verschillende maatschappijen der mate verzwakt, dat zij aan den rand van den ondergang zijn gekomen. Adressant wijst speciaal op den noodtoestand in de korte lijnvaart waarin de reederijen el kaar een moordende concurrentie aandoen. Ver zocht wordt, dat de minister de „Benas" zal instrueeren, handelend op te treden daar het slechts een enkeling is, die de samenwerking in de korte lijnvaart tegenhoudt. De Minister van Economische Zaken heeft ingetrokken de volgende wetsontwerpen: Uitvoering van art. 37 der Landbouw-Crisis- wet 1933 ten aanzien van het bepaalde in het K. B. van 11 April 1934; Uitvoering van art. 37 der Landbouw Cri- siswet 1933, ten aanzien van het bepaalde in het K.B. van 11 April 1934. Maandagmiddag is de nieuwe Pegelbrug bij Grave in den weg Nijmegen—Den Bosch offi cieel in het groote verkeer opgenomen. Een boschwachter uit de omgeving van Boe karest vond onlangs een jongeman, wiens lichaam bedekt was onder een hoop bladeren. Toen de boschwachter met behulp van zijn zoon den in bewusteloozen toestand verkeeren den jongeman wilde optillen, zag hij dat zich honderden mieren aan de kleeren hadden ge hecht. Ook het gelaat en de handen waren door talrijke mieren bedekt en met groote moeite slaagde men er in de lastige beesten van net lichaam te verwijderen. Een inmiddels ontbo den geneesheer stelde vast, dat de jongen door de mieren vergiftigd was. Eenige uren later overleed de ongelukkige. Men vermoedt dat het slachtoffer zich in het bosch te slapen heeft gelegd en zoodoende door de mieren is over vallen. De Deensche schrijfster Karin Holmes heeft zich op een wel eigenaardige wijze bekendheid verworven. Het was eenige maanden geleden, dat de ha venpolitie van Kopenhagen een heerenpantalou vond, welk kleedingstuk, naar men vermoedde, daar was achtergelaten door iemand, die zich van het leven had beroofd. In de zakken vond men geen enkele aanwijzing, maar alleen een manuscript van eenige uit het Russisch ver taalde romans. Men scheen zich voor dit ma nuscript nogal te interesseeren, want men bracht de novellen naar een uitgever, met het verzoek deze te publiceeren. De dagbladen gaven een uitvoerig relaas omtrent de vondst dezer ro mans en ieder wilde het Russisch werk lezen. Totdat zich op een dag een jonge dame, Ka rin Holmes, bij de bewuste uitgeverij aanmeld de en mededeelde dat zij de vertaalster was van de Russische werken, zij zette ze n.l. in het Deensch om voor zekeren Sergej Sipon. Deze jongeman durfde zich evenwel niet bekend te maken, daar hij zich de in Denemarken ophou dende leden der Russische G.P.U. vreesde. Dit verhaal werd als zeer interessant door de bladen overgenomen, doch daar de bewuste Sipon zich nimmer bij de uitgeverij liet zien, vroeg men inej. Holmes om uitleg. Toen ver telde zij dat het verhaal van het jongmensch Sergej Sipon op louter verzinselen berustte. Zij zelf was de schrijfster der novellen en het ge val van den heerenpantalon aan de Deense tic haven was enkel een middel om de aandacht der uitgevers te trekken. De nieuwe universiteitsbibliotheek te Cam bridge, die meer dan 1.500.000 boeken bevat, die, gerangschikt op boekenplanken, een lengte van veertig mijl zouden beslaan, zal dezer da gen door den koning geopend worden Een der kostbaarste schatten der bibliotheek is de in 1486 te Mainz gedrukte bijbel, die ver zekerd is voor een bedrag 50.000 pond sterling- Het bouwwerk, dat 300.000 pond sterling neeft gekost, is ontworpen door Sir Gilbert Scott- De eeszaal, waarin de openingsplechtigheid zal plaats vinden, is 55 meter lang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4